Přespání v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod apuka » pon úno 5, 2018 14:19

Hele, za komancu Te mohli sebrat zeleni z VB mnohem spise nez dnes... Volne prenocovani bylo tolerovane mnohem mene - jen nebylo tolik v mode chodit na tezko a tam, kam se chodilo na cundr, vetsinou prislusnici nechodili, co by tam taky delali, vzdyt to bylo daleko od auta.
Co jsem popsal je "pravni ramec", ne skutecni stav (ehm. za komancu byl mozna prisnejsi, ve skutecnosti se prislusnici na to pravo moc nekoukali, stacilo, ze mas jiny kukuc nez se jim libilo a uz Te klidne sebrali, pravo, nepravo..)

Vsak se podivej tady na OF: pulka lidi chodi kam se jemu chce, na pravni ramec z vysoka... - a potom pokud jim nekdo nahodou napari pokutu, tak jsou vsichni ohcranci prirody, lesni straz, atd. spatni. Ale vetsinu nikdy nikdo nechytil nebo alespon nepokutoval.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Přespání v přírodě

Příspěvekod Michal82 » pon úno 5, 2018 14:40

Nevím za komancu sem byl kluk a chodil sem většinou na ty tábořiště jenže ty dnes skoro nikde nejsou.
Nojo to že nikoho nikdo nenačapá je hezký ale....
Chtěl sem si dat nějaký přechody kopců v ČR ale spis zůstanu u toho chodit na severu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Příspěvekod scinkk » úte úno 6, 2018 8:31

No jestli 82 je tvůj ročník, tak me zaujalo, že jsi, mimo nepřeberně mnoho dalších oblastí, i odborník na komance :-) Jinak já doufám, že se obecně považuje za stanování něco s podlazkou než to zda něco kolikuje. Ale to už je asi neznámá pro ty co by to s tebou případně řešili.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Přespání v přírodě

Příspěvekod Michal82 » úte úno 6, 2018 8:39

Proč odborník? Jen říkám ze to dřív nebyl problém.
A když si pod spacak das kus plachty a lezis jinak pod sirakem tak nemáš ,,podlahu,,....?
Když pouzijes tarp tak nemáš střechu?
;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Příspěvekod scinkk » úte úno 6, 2018 8:46

Je jasný, že mezi stanem a tarpem je tenká linie, takže je otázka, zda to má smysl řešit tady. Podle mě je důležitější, že tarp je primárně používán jako bivak, prespis zmizis, stan se častěji či běžné používá jako ubytko a to je to, čemu se ochranáři chtějí vyhnout především. Ale pořád bude nejdůležitější s kým, kde a jak to budeš řešit.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Přespání v přírodě

Příspěvekod Michal82 » úte úno 6, 2018 9:32

Dobře jenže to je o tom - pro přírodu je stejný jestli polozim plachtu na to dam karimatku a spacak a natahnu si tarp nebo na tom místě postavim stan.
Kdesi jsem četl že vadí ty kolíky - potom je otázka když postavis stan bez zakolikovani - v tom momentu je to k té přírodě ,,šetrnější,, než když k tarpu pouzijes kolíky.
Samozrejmne se jedna o prespani - stan stavím v momentu kdy se stmiva a s rozednenim zas balim.
Rozdíl je tedy v tom zda po tobě něco leze nebo ne - a já nemám rad když po mě něco leze když spím - respektive třeba tady by mne do rána midges sezrali za ziva.
No nic ČR si odpustim.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod apuka » úte úno 6, 2018 10:45

Michal82 píše:No nic ČR si odpustim
Michale, nezapominej, toto neni specifikum CR. Stanovani (a vlastne vetsinou i jen planovane prespani, at uz pod tarpem nebo "pod sirakem" jen ve spacaku) ve volne prirode je zakazane ve velke (pokud ne v mnohem vetsi - to neumim odpovedne posoudit) casti Evropy. Popravde receno, nedivil bych se tomu ani ve Velke Britanii.
A zase musim pripojit - jedna vec je pravni stav a "oficialni" zakaz, druha je vymahani a pokutovani.

Jeste k rozdilu mezi kolikem a plachtou - pokud tam das (a hlavne vybiras) kolik blbe, tak fakt dokaze dost narusit podni strukturu a ty organizmy v nem a tim je znicis. Pod plachtou se slehne trava, kdyz tam nebudes tyden, tak se za par hodin spamatuje a nic, jede se dal. Proto muze byt v tom velky rozdil. Ale nejsem nai ochranar, ani biolog ani lesnik, takze to jsou jenom me uvahy a zkusenosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Přespání v přírodě

Příspěvekod Michal82 » úte úno 6, 2018 10:58

Šak říkám že stan bez kolíku je šetrnější než tarp s kolíkama.

No tady je stanování legální ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod pipe » úte úno 6, 2018 11:27

Je to vždy o lidech, za mě, stan na zemi zabírá daleko větší plochu, která slehne a zapaří se.

Pokud použiju tarp, tak rozdíl oproti přespání pod širákem je právě těch 10 vpichů v zemi, jehel a když nejsi nemehlo, tak ty vpichy po vytažení nenajdeš, navíc pořád můžeš plachtu hodit jen na lana apod., kolíkovat nemusíš.
Jinak je slehlá plocha stejná jako bez tarpu/celty, a tyvek co mám pod sebou kopíruje karimatku.

Takže za mě, tarpy a plachty neřeším, sám jednu nosím a když nespím pod širákem (déšť), tak ji nad sebe hodím (Jurek TARP).
Jinak už podle stanoviska MZP se při použití stanu jedná o táboření. A stan se skládá z podlážky, stěn atd...

Ale jak říkám, je to o lidech. Těch proměnných je spousta. Žádná obecná situace neexistuje a je celkem zbytečné debatovat v obecné rovině.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Přespání v přírodě

Příspěvekod Michal82 » úte úno 6, 2018 12:11

No stan mi zalehne přesně 140x230 cm takže tolik co 2 lidi s plachtou o šíři spacáku. To nemluvím o tom ze většina lidi má plachtu širší aby vedle spacaku měli batoh a nějaký věci a pak je to stejný co do zvalcovane plochy.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod pipe » úte úno 6, 2018 12:51

No já mám batoh rovnou na zemi... jak jsem řekl, obecná situace není, 2 lidi nemusí ležet na jedné plachtě, stejně jako jeden člověk může mít stan pro jednu osobu, ale klidně pro 2.
Položený tyvek navíc nemá tak devastují účinek jako podlážka stanu, neb je navolno, podlážka stanu pořád více přenáší váhu stanu a je víc přimáčklá k zemi.
Proměnných je spousta. A už se pouštíme do úvah rovnajících se vzniku vesmíru.

A jak jsem řekl, stanovisko MZP hovoří jasně.
A záleží na lidech a situaci.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Příspěvekod scinkk » úte úno 6, 2018 13:27

Michal82: jak už bylo naznačeno, resis to příliš individuálně, zákony a vyhlášky takto koncipovány nejsou, jinak bychom nepotřebovali právníky a jak by ten svět pak vypadal.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Přespání v přírodě

Příspěvekod Michal82 » úte úno 6, 2018 16:27

scinkk? O dost lépe?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod fps » úte úno 6, 2018 17:27

apuka píše:Hele, za komancu Te mohli sebrat zeleni z VB mnohem spise nez dnes... Volne prenocovani bylo tolerovane mnohem mene

s tímhle souhlasím, já mám dva zážitky, jeden je z cca 1983 kdy nás v noci navštívilo VB a PS VB v T.O. Key-Way, rozdali pokuty, a zabavili věci kde byli symboly skauta nebo US, podruhé to bylo z cca 1984 někde tady u Kamenného Přívozu, a to už bylo horši, v noci nás tam posbíralo VB a PS VB, a odvezlo asi do Týnce nad Sázavou, zabavili nám skoro vše krom toho co jsme měli na sobě, a druh den odpoledne pustili, ale ještě asi po měsíci jsme dostali předvolání na VB do Týnce nad Sázavou k výslechu, a taky přišla ňáká zpráv z VB do učňáku, ale podrobnosti si už nepamatuji

apuka píše:jen nebylo tolik v mode chodit na tezko

s tím nesouhlasím, když si vzpomenu jaké šílené davy byli v osmdesátých letech třeba v Praze v Bráníku na vlakovém nádraží každý pátek odpoledne, jsme se kolikrát ani nemohli dostat do vlaku, a tohle nebylo jenom v Praze, třeba na v těchto místech na Vlhošťsku/Roverkách kde to dost dobře znám, byli desítky osad, když byl potlach, tak se sešli stovky lidi, ale dneska tam nepotkám živáčka za celí víkend, ale ne že by mi to ňák vadilo

apuka píše:Vsak se podivej tady na OF: pulka lidi chodi kam se jemu chce, na pravni ramec z vysoka... - a potom pokud jim nekdo nahodou napari pokutu, tak jsou vsichni ohcranci prirody, lesni straz, atd. spatni. Ale vetsinu nikdy nikdo nechytil nebo alespon nepokutoval.

u mě tedy ne, a s tímhle já po revoluci problém neměl, případná pokuta není pro mě problém, když nejde o nic jiného, ale aspoň to snad odrazuje mastňáky který volné přírodě akorát škodí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod scinkk » úte úno 6, 2018 18:33

hmm neni to tak davno, kdy mi nekdo psal, ze mam ty smajliky pouzivat vzdy, takze radeji obrazem
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod DerOlleHansen » stř úno 7, 2018 11:36

As someone mentioned the "Golden North", here some informations:

  • In Sweden they have an "Allemansrätten" (Everybody's Law), look here: http://www.swedishepa.se/Documents/publ ... f?pid=4204
    In the lake district of Dalsland/Nordmarken (DANO) there are limitations because commercial canoe tourism had become too much in the last years.
    "Cheap-ticket-providers" carry crowds of blank-faced people into the nature ... (https://www.scandtrack.com/reisen,index.html)
    But if you are on your own and know how to behave in nature, you may have a fantastic vacation there: https://www.youtube.com/watch?v=NyQMIFmtf5I (the fireplaces in the video are on official bivouac places of the DANO-system: http://dalslandnordmarken.se/en/campsites/)
  • In Norway and Finland your right (and responsibility) is pretty much the same as in Sweden.
  • In Denmark there are restictions to enter the forest (because many forests are private property), so you may just enter between dawn and dusk.
    Free camping is restricted in the complete county, but ... :wink:
    Some years ago the Miljø- og Fødevareministeriet (Ministerstvo životního prostředí a potravin) startet a project and establishes 400 bivouac places all over the county. This was such a success, that there are now more than 1000 places along cycle tour and hiking trails. The ministry happened to notice in between, that they had forgotten "boat people". So they made bivouac places along the shore of the Baltic Sea and the most popular rivers.
    Now there are also places in the middle of protected areas, t.ex. close to a bird watching tower. The places have a "luxery range" from just a mowed meadow with an official pole with national coat of arms (and the hint "bring your ovn shovel") up to places with wooden shelter, fire palce with prepared wood and water flush toilet. Most places are supervised by people living nearby and you have to pay a small fee (not more than 125 CZK per person and night) if someone comes in the morning.
    http://eng.naturstyrelsen.dk/experience ... in-nature/
    See this map: http://naturstyrelsen.dk/naturoplevelser/overnatning/#{"x":671157,"y":6240022,"zoom":2}
    In Denmark I like the fact that nature protection is done with the people - not against them.
    You feel invited, not rejected!
  • As Germany is a federal state, there are different laws for nature protection in every of the 16 German Federal Lands. And there is a forest law for all of Germany, that prohibits sleeping in the forests.
    In northern Gemany where I live, I have to deal with the laws of two Federal Lands, that allow sleeping in a tent for 1 night for non-motorised wanderers (also with bicycle and kayak) if you are not in a protected area and if it is not against private right (on private property).
    Mostly everywhere in Germany a one night stay is tolerated within the driftline of big rivers if you come by kayak.

I was once controlled by the police on a beach of the Baltic Sea on a summer night. I had my tent close to my kayak and was allowed to stay, all other people with tents had to extinguish their camp fires and had leave the beach.

Once I found a beautiful place at a lake shore so I could not resist to stay for the night. What I did not see in my enthusiasm was the fact that on the other shore there was the mouth of a small connection canal that was also used by the patrol boat of the water police - they just had to see me on their morning patrol ... So the next morning 6 a.m. I had two visitors with a blue uniform ... 8-[
As I said, I should be allowed to stay for a night as I am a kayak wanderer, with a smirk I got an answer: "Yes, as a kayak wanderer you might stay at a shore ... but ... you see this tree? And all the other trees?" I nodded "yes". "Ok, many trees together are called 'forest'. And in a forest the 'forest law' is in force. And the forest law sais NO! [-X " He took his booklet with the tickets and was to tear off at the first position (5€/125 CZK) when he noticed my stove and pottery (I thought I could do the dishes after breakfast) ... "So you had some fire in the forest ..." and he tore off at the second position for 10€/250 CZK. I paid, he thanked and wished me a pleasant trip.
So the "accommodation fee" was the same as on a camping ground - but I had a much nicer place. :mrgreen:

On a cycle tour I saw a farmer making hay on a field at late afternoon. I asked if I may stay on that meadow for the night and got the permition - if I promise not to leave any waste. That was a matter of course and so I camped next to one of these big hay rolls as protection from wind and views. It was a fine place.

So in Germany you have to hide very good if you are not sure about the law (build up as late as possible and take down as soon as possible) or you should ask a land owner. (if you happen to meet somebody ...) Whenever I asked I got a "yes" but often when a farmer found me the other morning he was displeased - just because he had not been asked before.
Uživatelský avatar
DerOlleHansen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát úno 2, 2018 8:49
Bydliště: Lubek, Německo

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod rambo518 » pát úno 23, 2018 12:01

Martina Hyťhu znáte? Zákon zakazuje v CHKO kempování, což je definováno jako spaní na jednom místě více dní a s konstrukcí nad hlavou. Spaní pod širákem ale zákon nezná a co nezná, nemůže být zakázáno. A to ani v CHKO nebo NP. Druhá věc ale je, že se nesmí v těchto oblastech mimo vyznačené cesty. Takže čistě teoreticky, když se člověk plahočí přes hory a nevychytá to časově, není absolutně problém rozbalit spacák a karimatku a vychrápat se do druhého dne na cestě / u cesty. Nikde.
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod mike » pát úno 23, 2018 19:09

Zname a uz tu o tom byla rec nekolikrat. Nejspis to najdes i v tomhle vlakne na predchozich strankach :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod pavproch » úte bře 13, 2018 16:51

Fčíl sem chtěl cosyk proszudovat na mapě v PC (čti nechal sem papírovou turmapu doma) a dyž sem si přiblížil ChpCh, tohle na mě juklo - pro mě teda novinka, pozitivní....
Přílohy
chpch.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod mike » úte bře 13, 2018 16:54

Novinka? Do 100 m od chaty se prece mohlo spat uz hodne dlouho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod pavproch » úte bře 13, 2018 16:57

Pro mě byla novinkou i cedule dole na Trusalové Národny Park MF.... tožtak, no... ale jinak, jaxi to napsal, tak něco takového sem už někde čet....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod mike » úte bře 13, 2018 17:02

Normalne by se to v tvem veku svedlo na Alzheimera, ale u tebe to spis vypada na skalpel, asi toho vzali trochu vic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod pavproch » úte bře 13, 2018 18:01

To nebyl skalpel ale laparoskop. :mrgreen:

Občas (mno spíš fčíl už furt) mívám pocit, že .... co sem to kura chtěl napsat? :mrgreen:

A fčíl vážně - nevím, esli je to následek věku nebo teho nádoru ve škebli nebo dvojité operace ve škebli nebo té chemie, ale.... bezesrandy si (krátkodobá a střednědobá paměť, obzvláště ohledně věcí, které dělám automaticky nebo pro mě v tu chvíli nejsou důležité) pamatuju míň než sem si pamatoval dřív.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod mike » úte bře 13, 2018 20:04

Mas mozek v dutine brisni? Ze mne to neprekvapuje :twisted:

Dokud si pamatujes, jak sis pamatoval driv, tak to jeste neni tak spatne ;-) Jinak bych rekl, ze to vsechno melo pekny synergicky efekt. U mne to jde s vekem taky a nejvic se projevi nevyspani nebo i jen horsi vyspani, coz je posledni dobou furt :?

A pak to ma nasledky: viewtopic.php?p=492977#p492977
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod pavproch » stř bře 14, 2018 8:06

Tak ať chutná.... (aspoň trochu) :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod ripper6 » sob dub 28, 2018 23:20

Na toto se chci preptat, jako znalejsich, co jezdi na vandry po CR. Zakony a smernice jsou stale prisnejsi a kontroly danych oblasti.
Me zajma CHKO a pote zona 1. Ctu ze u zony 1 je to dost problem, caste kontroly a pod.

Zasadne jezdim kdyz uz, tak pouze spacak a mala celta. Zadny ohen.
Jen delali jsme trochu vetsi zabavu, vzali holky do jeskyne, dali tam mensi drevene repro a svicky... no moje blbost... prisla pul noc a opatrne vesel do jeskyne pan a pak pani a dali nam kazdymu pokutu 200kc + pulnocni vyklad o netopyrech a nerostnem bohatstvi :mrgreen:

Bylo to zde
Kristova jeskyně (Husov Dom) Klokočské skály (Český ráj)
http://www.fototuristika.cz/tips/detail/223
To nikdo ale z cestujich bohuzel nezjistil, ze je to prirodni rezervace zona 1. Proste ani me to nikdy nenapadlo resit, myslel jsem ze se muzu valet kde me napadne a svicku jsem neresil nebo music - vsak to bylo jen takova to bublani ambietniho typu :)
Nyni davam vic pozor.

Zajma me, kde mohu najit oznaceni tech zon? Hledam ale vzdy me to vyhodi nesrozumitelne nakresy napr Cesky raj, Kokorinsko.

Tak treba tohle
Hradsko u Mšena (Kokořínsko)
http://www.turistika.cz/mista/kokorinsky-dul
https://en.mapy.cz/s/2AUjU
Hradsko u Mšena (Kokořínsko) – Zde byly objeveny dvě ženské kostry. Zhruba z dob středověku. I zde dochází ke zjevování bytostí. Ty nehnutě stojí u skály a dívají se do lesa. Několikrát hodně vystrašily trampy. I ve dne je zde ovšem možné slyšet tichounké cinkání rolniček.

Jaka je pravdepodobnost, hlidkuje tam nekdo? Pokud treba nebudu mit nic, jen lezet na celte a ve spacaku? :)


Jeskyně Ryby u Ondříkovic (Český ráj)
Jeskyně se nachází v jižní části maloskalské Drábovny.
50°37'48.989"N, 15°10'31.068"E
Treba zde, jak hodne je chranen Cesky raj a tyto casti? :-k

Jinak v zapadni evrope je to jeste horsi, tak treba v irsku se spat skoro venku neda, vse ohrazeno a je tam dobre videt. Zahranici vim ze Norsko a severske zeme ok, ale treba uz i to Nemecko je prisnejsi a nesmi cloveka najit.
Takze potom neni divu, ze dnes mlady lidi radsi sedi u pocitace :D

A aby to nebylo, ze se nekde skoro vloupam nekomu do objektu, tak puvodne nas na toto navedl tento clovek... divim se ze mu nikdo teda jeste z ochrancu nezavolal. Rika totiz, je skoda ze lidi nejezdi na tyto mista.
Potom to hledam, zjistim ze se davno jedna treba o soukromi dum, kde bych musel prekonat prekazku na nocni spani :?
http://exorcie.blogspot.cz/2011/01/hruz ... skyne.html
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod scinkk » ned dub 29, 2018 9:37

uf, no dobre nejprve objektivne, zonace u CHKO asi vetsinou neni zakreslena v turistickych mapach. V CHKO pak jeste muzou byt X prirodnich rezervaci ci narodnich prirodnich rezervaci, pac tam plati prisnejsi pravidla, ta vsak jsou v turistickych mapach zakresleny. Pro turisty asi zasadnejsi byva zonace narodnich parku, kde casto plati jina pravidla i pro turisty (treba striktini zakaz samotneho bivakovani ci chozeni mimo znacene trasy), ale hadam, ze i u CHKO muze byt navstevnim radem upraveno, ze se treba nesmi mimo vyznacene cesty nebo tam jzou byt sezonni uplne uzavirky vstupu. Nevim, zda pro pohyb turistu muze byt obecne v zonach CHKO nejaky zasadnejsi rozdil, snad jen v te nejmirnejsi zone, coz je vetsinou zastavba obci. Vse by ale melo byt dohledatelne na webech dotycnych CHKO ci jejich dokumentaci.

Tak jako tak, si myslim, ze ti ta zonace muze byt fuk, pac takove kraviny, jake popisujes budou zakazany v kazdem chranenem uzemi. Na jednu stranu pises, ze se snazis dodrzovat pravidla bivakovani, ktere dle vseho se da v CHKO uhrat (!) na to, ze nesplnuje podminky taboreni. No a pak jsi schopen nabehnout se skupinou lidi v noci do jeskyne, zapalovat svicky a poustet hudbu. Tim nerikam ze je to to nejhorsi, co lze od nekterych lidi v prirode a chranenych uzemich ocekavat, ale i tak uz je to zcela zbytecne (!) za hranou. Takze pokutu zcela schvaluji, kdyby zalezelo na me, tak vam vsem jeste nakopu prdel. Je celkem fuk, ze par svicek nemusi napachat tolik skody jako taborak, a je fuk jaka hudba a jak nahlas byla (pokuta urcite nebyla za zanr), hadam, ze ste beztak jako skupina nadelala mnohem viz hluku nez z tech repraku. Prednasce o netopyrech se nedivim, opravdu nechapu, zda si neuvedomujete, ze v tech jeskyni muze nocovat a hnizdit nespocet zivocichu a mnoho zivocichu i pri male davce stresu muze (v nejhorsim) zemrit, prerusi hnizdeni, pripadne se na dalsi sezonu nevrati a to vse jen proto abyste se vy trochu vyblbli. Samozrejme ze zadna takova skoda nemusi vzniknout, stejne tak jako ze muze podobna skoda vzniknout, kdyz sam nekde bivakuji, ale hadej jak vychazi pravdepodobnost? A presne kvuli takovym lidem se ta pravidla neustale zprisnuji, opet nevim zda si to uvedomujes, a pak to komplikuje lidem, kteri k te prirode maji opravdu maximalni respekt, ale chteji tam travit co nejvice casu.

Ten odtavec o tom, kdo vas k cemu navedl s odkazem, jako to uz je trochu moc, stacilo by zopakovat to moudro o skakani z okna, a radsi ani nebudu psat, ze jsme vcera vykradl banku a bylo to prima dobrodrzustvi za pekny prachy, ale treba by mi nekdo uveril a jeste to chtel zopakovat :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod ripper6 » ned dub 29, 2018 12:06

scinkk: u jeskyne co jsem popsal, to jsme driv nevedeli, nikdo z dalsich to neresil. Takze prave bylo dobre, ze nam to ten pan od kontroly vysvetlil a udelal ten vyklad.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod scinkk » ned dub 29, 2018 19:34

ok, tak aspon chvalim takovy pristup a vysledek.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Přespání v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 30, 2018 9:31

me na tom desi fakt, ze dospelou partu lidi nenapadne, ze to je spatne.

Hadam, ze kdybyste tam vecer zapadli do spacaku a spali tak se nikdo ani neobjevi.

libi se mi ale pristup - pokuta byla takova aby se nereklo + vysvetleni, coz proste muze byt mnohem prospesnejsi, bez pokuta "za nic" pak nektery lidi maj vic potrebu drazdit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9318
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda