VHT, horolezectví a skialp vs. Tanap

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

VHT, horolezectví a skialp vs. Tanap

Příspěvekod pavproch » pon říj 10, 2005 19:24

Máte někdo zkušenosti (praktické - z terénu, co se píše v návštěvním pořádku Tanapu si umím přečíst taky....), jak tanapáci reagují, když někoho čapnou mimo tur. chodník a dotyčný se na ně vytasí s průkazkou Alpenvereinu?
Thx, pavproch
PS: Kromě Alpenvereinu (pojistka atak) mám ještě i průkazku ČHS, ale dvojnásobné členství mi připadá tak trochu přepich (jestli můžu parafrázovat aktuální reklamu: Alpenverein mi dává víc....)
Naposledy upravil pavproch dne pát črc 30, 2010 18:33, celkově upraveno 1
Důvod: už podruhé upraven název threadu
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod blondak » úte říj 11, 2005 19:17

asi takhle :smt018 \:D/ :smt022 [-X
Uživatelský avatar
blondak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv srp 5, 2004 12:57

Příspěvekod Drojd » čtv led 19, 2006 22:03

Je to prosty Alpenverien je clenem UIAA tak by se meli usmat a poprat hezkej den. Ve skutecnosti je to tak, ze delaj problemy, ale ptal sem se na Alpenverienu a ti rikali, kdyby neco tak te z pokuty vytahnou,ale zkazenou turu ti to nenahradi. Tak si to preber.
Nejsem moudrý jen tak vypadám
Drojd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte led 17, 2006 22:42

Tanapáci a Alpenverein

Příspěvekod sonja » ned bře 26, 2006 20:28

V posledních létech si některé země oblíbili chránit úpěnlivě přírodu proto, aby jí mohli na druhém místě prodávat movitým takyturistům. Postaví tam hotely, natáhnou ingsítě a zanesou přírodu výnosnou civilizací a atrakcemi. Bude to všude stejný Disnyland. A to je právě i případ Vysokých Tater. Spousta nechutných příběhů mých i mých kámošů nás už po převratu odradilo od dalších návštěv a od té doby jezdíme raděj do svobodnějších oblastí. Nechci tady opakovat, co všechno jsem viděl a zažil m.j. i od t.zv. ochranářů Tater. Mohli by se na mě zlobit. Jára.
Ranní slunce do spacáku = radost po celý den.
sonja
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob bře 4, 2006 21:54

Příspěvekod pavproch » pon bře 27, 2006 7:17

Až sonjin (nebo sonjův?!?!... :wink: ) příspěvek mi připoměl tohle téma:

když jsem byl před 14 dnama v tatrách, tak sem na brnčálce odchytil dva tanapáky (ne oni mě!!!) , vecpal sem jednomu z nich průkazku Alpenvereinu, ten do ní asi 10 minut civěl a pak prohlásil, že .... s tím můžu po tatrách loziť..... wow!

(a pak jedním dechem - při pohledu z okna směr Baraní sedlo, vidouce tam tie naše krásne oblúčiky - "tí kokokti, čo tam lyžovali, tam nemali čo robiť, lebo je lavinová trojka".... sem mu neřek, že tí kokokti sme boli my.... To sem fakt netušil, že když je lavinová trojka a víc, tak se podle tanapu nesmí skialpovat.... že prý případná lavina by mohla poškodit "horné patro vegetačného poruostu"... no cement)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pavproch » pon zář 4, 2006 9:00

2x update:

1. dyž sem byl v červci v Tatrách (na turistice s mladým), taxem na magistrále u Zamkovského chaty potkal tanapáka a zopakoval ten výstup s tou průkazkou OEAV - nepřesvědčivá odpověď zněla "
že asi nie, lebo to neie členstvo, to je poistenie"

2. takže jsem vznesl ofic dotaz na TANAP - tady je jejich dnešní odpověď - POZITIVNÍ!!! :shock: :

V zmysle navstevneho poriadku TANAPu mozu horolezecku cinnost vykonavat
horolezci organizovani v horolezeckych zvazoch, podmienka organizovanosti
nespecifikuje presne ich nazvy takze v zmysle uvedeneho dokumentu uvedenu
cinnost mozete vykonavat.

S pozdravom

Štátna ochrana prírody SR
Správa Tatranského národného parku
Biosférická rezervácia Tatry
P.O.Box 21
059 41 Tatranská Štrba 75
tel./fax: 052-4484 217
e-mail: tanap@tanap.org
http://www.tanap.org
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pripluv » pon zář 4, 2006 9:14

Tak ještě aby to vedení řeklo pochůzkářům :(( ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod norman_64 » pon zář 4, 2006 9:33

Takže teda stačí k lození OEAV,že? :wink:
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod pripluv » pon zář 4, 2006 9:36

Pochopil jsem to tak...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Lumyr » pon zář 4, 2006 9:43

No nevim co se tady resi, OEAV je členem UIAA basta. Že to nechápe nějakej pochůzkář je věc druhá :(
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Příspěvekod pripluv » pon zář 4, 2006 10:06

Lumyr píše:Že to nechápe nějakej pochůzkář je věc druhá :(

Ale prvotní problém...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Lumyr » pon zář 4, 2006 10:21

jo, ale to nejaky dopis do kanclu neresi.. leda ze bys ho pak tu odpoved tahal spolu s prukazkou.. :((
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Příspěvekod Rujir » pon zář 4, 2006 10:21

Ale princip je aj tak trochu chory, nie? Proste mi staci zacvakat 1500,-Sk rocne a mozem liezt v Tatrach, pricom nikoho nezaujima ci som vobec schopny rozoznat expresku od lana? :shock: Tak to potespanbu v sucasnosti, ked si OEAV kupi kazdy turista (!) kvoli plateniu zasahov HZS. :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod norman_64 » pon zář 4, 2006 10:26

Rujir píše:Proste mi staci zacvakat 1500,-Sk rocne a mozem liezt v Tatrach, pricom nikoho nezaujima ci som vobec schopny rozoznat expresku od lana?
tohle se mi taky moc nelíbí :((
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod Lumyr » pon zář 4, 2006 10:35

ked si OEAV kupi kazdy turista (!)

no nevim.. ale stejne tak si muze kazdy turista koupit individualni clenstvi V JAMES... nebo v kterym koli jinym spolku... takze je to chabej argument...
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Příspěvekod Rujir » pon zář 4, 2006 10:47

Lumyr píše:no nevim.. ale stejne tak si muze kazdy turista koupit individualni clenstvi V JAMES... nebo v kterym koli jinym spolku... takze je to chabej argument...


To nie je argument, to je len poznamka. A to ze sa da to iste spravit s clenstvom v JAMES neznamena, ze sa mi to paci o nieco viac. Hlavne ma celkom irituje, ze doteraz kazdy na nejake clenstvo kaslal, kym ho nepotreboval kvoli lezeniu, ale teraz podla mna prudko stupne pocet poisteni OEAV alebo clenstiev v JAMES prave kvoli plateniu zasahov HZS.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Ježo » pon zář 4, 2006 11:10

Principialni problem ale zustava lezeni ,,normalek" - OEAV ti pomuze az od obtiznosti od III UIAA. Alespon tak jsem pochopil odpovedi TANAPu. Nebo se mylim?
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lumyr » pon zář 4, 2006 11:13

Rujir píše:
Lumyr píše:ale teraz podla mna prudko stupne pocet poisteni OEAV alebo clenstiev v JAMES prave kvoli plateniu zasahov HZS.


Chachaa, takze podle tebe je lepsi chodit po horach bez pojisteni??? Prave kvuli placeni zasahu Zachranaru na v alpach OEAV "kazdy turista" Plati za sluzbu (pojisteni) smudlo..
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Příspěvekod Rujir » pon zář 4, 2006 11:22

Lumyr píše:Chachaa, takze podle tebe je lepsi chodit po horach bez pojisteni??? Prave kvuli placeni zasahu Zachranaru na v alpach OEAV "kazdy turista" Plati za sluzbu (pojisteni) smudlo..


Mhm, citat vies, ale s chapanim textu je to uz horsie. Ja nemam nic proti poisteniu. Mne sa len nepaci system, ze staci poistenie na to, aby si mohol liezt. Uz?
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Bedrich » pon zář 4, 2006 12:32

No ono OEAV znamena, ze je i pojistenej a muze lizt, bys mel bejt rad, ze ty lidi budou i pojisteny, zatimco za 300 si koupim individualni clenstvi v CHS coz udelam a muzu lizt taky a pojistenej bejt ani nemusim, no ono je to stejne jedno, ja uz tam ani nejezdim, protoze me tydle prukazky pridou scestny mam sice oboje jak CHS i OEAV, ale pojedu radsi do Alp tam mam klid a nemusim se s nekym dohadovat, moje slovenska skorozena to sice chvili tezce nesla, ale dneska uz sama rika, ze domu tak leda v zime do nizkejch tater, to je na ty sasky v zelenym zima *
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod pripluv » pon zář 4, 2006 12:57

Je to smutný, nicméně je to tak :-k .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pon zář 4, 2006 13:09

Bedrich píše:No ono OEAV znamena, ze je i pojistenej a muze lizt, bys mel bejt rad, ze ty lidi budou i pojisteny, zatimco za 300 si koupim individualni clenstvi v CHS coz udelam a muzu lizt taky a pojistenej bejt ani nemusim, no ono je to stejne jedno, ja uz tam ani nejezdim, protoze me tydle prukazky pridou scestny mam sice oboje jak CHS i OEAV, ale pojedu radsi do Alp tam mam klid a nemusim se s nekym dohadovat, moje slovenska skorozena to sice chvili tezce nesla, ale dneska uz sama rika, ze domu tak leda v zime do nizkejch tater, to je na ty sasky v zelenym zima *


Hlavík na hřebičku..... :wink:

Končím s ČHS, nadále už jen OEAV.... (dává mi víc)

Ještě dám asi tak 2 podzimní akce v Tatrách (co sou už rozjednaný a předplacený, i dofču na ně už mám omeldovanou) a potom už šlus-julius - Drang nach Westen.... a doTatier už enem příležitostně na otočku (mám to 250km) nebo max na víkend bez dofči....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Bedrich » pon zář 4, 2006 16:31

Nj pritom je to skoda, takovej prechod rohacu mam nedokoncenej... a rohace sou vcelku celosvetova rarita.., jenze po tech scenach naposled co nam chtej zelenej muzik sebrat bagl nebo vod kazdyho 2000 za to ze sme si v palenici lehli ve zdaraku na zem, tak uz sem tam nebyl ani nebudu.Ikdyz chapu ze sem vyhlasku porusil a ridim se heslem co mi "ochranar" rek, ze takovy turisty tam nepotrebujou a ze kdyz se mi to nelibi tak tam nemam jezdit.No ma vicemene pravdu, takze sem se podle toho zaridil..., ale je to skoda.
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod uplne jinej martin » pon zář 4, 2006 18:07

pavproch píše:Končím s ČHS, nadále už jen OEAV.... (dává mi víc)

mě třeba dává čhs ňáký železo ve skále. OEAV zase slevu na chatách a pojištění. proto mam vobě.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Lumyr » pon zář 4, 2006 18:13

Mhm, citat vies, ale s chapanim textu je to uz horsie. Ja nemam nic proti poisteniu. Mne sa len nepaci system, ze staci poistenie na to, aby si mohol liezt. Uz?


No mě přijde trochu extrem že se v tatrách bez takovýho průkazu nikam nepodíváš (narozdíl od Alp..) proto tento systém naprosto schvaluju.. Až se v Tatrách probudíte a zjistíte že nejste tředem světa, tak se tam lidé zase třeba vrátí... Ale asi nejem sám koho nesmyslné buzerování Tanapáků kteří si chtějí pořád něco dokazovat a nejsou schopný pochopit pár základních věcí (už jen to že v UIAA není jenom JAMES.) zrovna netěší. A nejsem si jistý v čem je člověk kterého k lezení přivedli kamarádi, má mnoho zkušeností a "jen" si koupil nějakou průkazku lepší, než trdlo ktré prošlo roční horoškolou třeba v JAMESu.. A Tatry nejsou jeďiný hory kde si lidé takto kupují "permit" na turistiku či lehčí lezení...
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Příspěvekod Bedrich » pon zář 4, 2006 18:34

Nj vis co, jako pravda je co sem psal, ze kdyz se nam to nelibi, tak tam proste nebudem jezdit, moznosti je spousta kam jet jinam.Mozna se to casem zmeni nebo a tak si na to zvyknem :lol: Konkretne me je to jedno, protoze do Alp to mam uplne stejne a kdyz si to prepocitam financne, tak me ty Alpy vyjdou levnejs s ohledem na posledni ceny v Tatrach, jen me to stve, ze sme to driv spojovali s cestou za rodinou skorozeny, ted hold uz jen na vanoce, kdy jedem na par dni do nizkejch tater nebo na velkou fatru..Ale zrovna v nizkejch sem potkal slovaky co rikali. noooojo musel sem si koupit James prukazku, aby sme nemuseli chodit po cestach v tatrach:), takze asi tak to horolezectvi s Jamesem:)
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod jonza » čtv zář 7, 2006 12:12

Hele, s cenama nesouhlasim. Ted jsem se vratil z VT z Tatranske lomnice a ceny byly uzasne, jsem student a pripadal jsem si jako v cenovem raji. Jsem zacatecnik a tak ani netusim co ten james a tak je, ale pozjistuju to. Jo jinak se mi tatry moc a moc libi.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod Bedrich » čtv zář 7, 2006 12:27

A byl si nekdy v Alpach?:)Jako ja nerikam, ze tam neni draho, dokavad to nemas s cim porovnat, me se taky tatry libej, vubec v zime, ale az si prijdes tech par cest co je votevrenejch nebo budes chtit neco vic, tak mozna na to budes koukat jinak.ALe cenovej raj....., no to bych nenazval teda, ale asi jak to kazdej vidi :lol:
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod pripluv » čtv zář 7, 2006 12:31

jonza píše:...a tak ani netusim co ten james a tak je...

James je slovenská obdoba českýho ČHS...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod jonza » čtv zář 7, 2006 13:13

Bedrich píše:A byl si nekdy v Alpach?:)Jako ja nerikam, ze tam neni draho, dokavad to nemas s cim porovnat, me se taky tatry libej, vubec v zime, ale az si prijdes tech par cest co je votevrenejch nebo budes chtit neco vic, tak mozna na to budes koukat jinak.ALe cenovej raj....., no to bych nenazval teda, ale asi jak to kazdej vidi :lol:


Ne, v alpach jsem nebyl, doted jsem holdoval kolu a tymovym sportum, takze na to nebyl cas, ale ted ty krasy obevuju. Dal jsem si poradny stejk (vyborny a 200g) za 130 SK coz mi prijde uzasne. V kempu za dve osoby a stan na noc 290 je taky fajn. Ale mas pravdu, za 5 dni jsme s pritekyni prosli snad vsechny dulezite a zajimave trasy (urcite je jich vic nez jsme zvladli), ale prosli jsme vetsinu.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Horolezectví