Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

Příspěvekod algar » sob čer 24, 2006 19:43

Tak se letos přemnožily klíšťata, já jsem zatím nechyt žádné, ale už jsem zaslech že někteří týpci si jich přinesli domů i 8 přisátých.

Jak na ty malé mrchy vyzrát?:o)

Nejúčinnější je asi nastrikani repelentu pred vyletem na boty, kotniky a konce nohavic. Jen na tělo nestačí.

Na netu jsem taky našel zajímavé info:

Klíšťata se navigují na kořist speciálním čichovým orgánem (Hallerův orgán na chodidlech, je poset chemoreceptory) a dalším orgánem citlivým na infračervené záření. To, že někteří lidé "chutnají" klíšťatům velmi velice je kombinace několika vlastností daného jedince - povrchové teploty, množství potu a látek v něm emitovaných a intensity emise oxidu uhličitého pokožkou.
Naposledy upravil algar dne sob čer 24, 2006 21:14, celkově upraveno 1
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod algar » sob čer 24, 2006 19:47

Jo taky se přemnožili mravenci. V Beskydech i kolem Havířova jsem letos viděl tolik mravěnišť, že buď je to mimozemská invaze anebo ty malé chytré zvířátka cití ještě tvrdší zimu, než byla na letošní a tak se preventivně nadprůměrně množí.

Tak se těším až si do nějakého mravěniště sednu anebo lehnu ve spacáku:o)
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod Vilík » sob čer 24, 2006 20:12

A komari se taky mnozi... Jednodenni vylet k Novym mlynum i tyden na Luznici daly nekterym spoluzakum hafo zabrat...

Na me nastesti nelezou, ale i tak doporucuju prirozenou ochranu ve smradu produkovanym vitaminem B, nejlepe v jeho zlatave podobe :ú

No a po sednuti do mraveniste doporucuju co nejdrive ze sebe vsecko shodit a ihned do nejake vody (potok, jezero...)...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

Příspěvekod norman_64 » ned čer 25, 2006 1:42

algar píše:Tak se letos přemnožily klíšťata, já jsem zatím nechyt žádné, ale už jsem zaslech že někteří týpci si jich přinesli domů i 8 přisátých.

Ja jsem si dneska přinesl 4 :ú
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Re: Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

Příspěvekod Borsa » ned čer 25, 2006 10:09

norman_64 píše:
algar píše:Tak se letos přemnožily klíšťata, já jsem zatím nechyt žádné, ale už jsem zaslech že někteří týpci si jich přinesli domů i 8 přisátých.

Ja jsem si dneska přinesl 4 :ú

A na mě nelezou vůůůůůbec * [-o< [-X
Uživatelský avatar
Borsa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 343
Registrován: stř bře 23, 2005 22:15
Bydliště: Prostějov

Re: Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

Příspěvekod Rujir » ned čer 25, 2006 10:19

norman_64 píše:Ja jsem si dneska přinesl 4 :ú


A ja som v zivote nemal kliesta. A napriek tomu som sa nechal preventivne ockovat... :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

Příspěvekod algar » ned čer 25, 2006 16:49

SMAZANO (byl tam překlep a pak se to odeslalo dvakrat.)
Naposledy upravil algar dne ned čer 25, 2006 16:52, celkově upraveno 1
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Re: Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

Příspěvekod algar » ned čer 25, 2006 16:49

Rujir píše:
norman_64 píše:Ja jsem si dneska přinesl 4 :ú


A ja som v zivote nemal kliesta. A napriek tomu som sa nechal preventivne ockovat... :mrgreen:


Já taky ne. A to jsem už prolezl kdejaké houští.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod uplne jinej martin » ned čer 25, 2006 18:45

no, na komáry pivo...
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Vilík » ned čer 25, 2006 21:11

uplne jinej martin píše:no, na komáry pivo...


Vsak sem psal, ze na ne plati zlatava podoba vitaminu B... :wink:
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod zatora » pon čer 26, 2006 6:27

v sobotu sem spal na Javorníku a a do spacáku mi nalezli nocležníci mravenci-svině štiplavé, sice sem to schytal ale "vyhnání z ráje" je neminulo
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Re: Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

Příspěvekod šíp » pon čer 26, 2006 8:21

Rujir píše:
norman_64 píše:Ja jsem si dneska přinesl 4 :ú


A ja som v zivote nemal kliesta. A napriek tomu som sa nechal preventivne ockovat... :mrgreen:


očkovat jsi se nechal proti klíštové encefalitidě, proti borelioze, která je mimochodem mnohem rozšířenější mezi klíštaty, očkování neexistuje. navíc virus klíštová encefalitidy mají klíštata v trávicím traktu, takže se do rány dostane až za delší dobu, ale boreliozu mají ve slinách, takže stačí krátké přísání. no a nejhorší je klíště při vytahování mačkat, to se vyzvrátí do rány a zase obsah střev, tedy i virus klíštovky a bakterie boreliozy :((
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jak na hmyzáky a podobnou havěť.

Příspěvekod Rujir » pon čer 26, 2006 9:05

šíp píše:očkovat jsi se nechal proti klíštové encefalitidě, proti borelioze, která je mimochodem mnohem rozšířenější mezi klíštaty, očkování neexistuje.


To mi je jasne. Ale ako som vravel, v zivote som kliesta nehostil, tak na to sa spolieham viac nez na blbe ockovanie... :wink: *
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Majo » pon čer 26, 2006 9:16

Vraj nasi vedci, ci uz ceski alebo slovenski, vymysleli ockovaciu latku proti takejto havedi. Zatial je v stadiu testovania a je velmi realny predpoklad, ze do troch rokov by sa mala objavit na trhu. Funguje na principe, ze ked sa potvora dostane ku krvi v momente zdochne.

A este jedna poznamka ku repelentom. Akurat sme boli stanovat cez vikend a pred tym som si pozeral repelenty v drogerii a bolo na nich napisane, ze nie su vhodne na synteticke oblecenie. Takze pozor na nase drahe oblecenie pri repelentovani.
Uživatelský avatar
Majo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 91
Registrován: pon čer 26, 2006 9:03
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod šíp » pon čer 26, 2006 9:20

Nikdy neříkej nikdy, všechno je jednou poprvé :wink:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pon čer 26, 2006 9:25

Majo píše:Vraj nasi vedci, ci uz ceski alebo slovenski, vymysleli ockovaciu latku proti takejto havedi. Zatial je v stadiu testovania a je velmi realny predpoklad, ze do troch rokov by sa mala objavit na trhu. Funguje na principe, ze ked sa potvora dostane ku krvi v momente zdochne.


JJ, ak by ta vakcina niekoho zaujimala, tak viac sa dozviete tu.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod svacko » pon čer 26, 2006 21:45

ja pravidelne za leto vytiahnem do 10 kliestov,kedze intenzivne beham v kratkom po lesoch,a asi im dost chuti moja sladucka krv :evil:
casto sa odporuca jest vitamin b-komplex -> aby zacala smrdiet krv,a to uz tymto havediam prestane chutit ,ak sa uziva pravidelne . a preto som si dnes jednu krabicku za 29,-SK kupil ;)
s.
svacko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 446
Registrován: pon lis 21, 2005 13:40

Příspěvekod Tomáš F. » stř zář 12, 2007 19:24

S „bojem“ proti hmyzu mám až mimořádné zkušenosti (ne snad, že by bylo o co stát).
- Ideálním řešením je pohybovat se ve vyšších nadmořských výškách, kde hmyzu ubývá, a některé druhy se vůbec nevyskytují (i když s oteplováním koule se stanoviště rozšiřují, příkladem může být klíště, které např. v Krkonoších nad pásmem lese v poměrně nedávné minulosti nebývalo, ale nyní už je běžné)
- Hnusný jsou komáři v tudrách, ale dnes lze v každém armyshopu pořídit slušnou moskytiéru (sice pak trekeři vypadají jak mimozemšťani s těmi sítěmi na hlavách, ale nešť).
- Mnohem horší zkušenosti mám z jižněji položených krasových oblastí. Tam sice (někde) není tolik komárů, ale jedná se často o oblasti s poměrně nenarušenou přírodou, kde je hmyzu mnohem víc. Pravidelně jsem se zúčastňoval výzkumné karsologické expedice, kde se boj proti hmyzu stával jedním z primárních předpokladů jakékoli činnosti. Používaly se tam málo ředěné roztoky účinných látek armádních repelentů (některé nesměly na kůži, stříkalo se jimi oblečení), další repelenty na lidi, a bez repelentu se neopouštěl tábor. Mezi to snesitelnější patřil hojný výskyt sametky (taková sviňa cizopasná roztočovitá prťavá). Na ty zabíralo nejlépe běžné veterinární léčivo, sirný líh (dost jsme jimi trpěli, dokud nám toto tajemství neprozradil felčar, praktik ze spádového střediska).

- Obecně hodně pomáhá už zmíněný béčko, např. kvasnicový pilule s jeho vysokým obsahem, ale podle mých zkušeností je třeba začít požírat vitamín B v předstihu alespoň týden před odjezdem do podobné končiny.
- Mimořádně dobré zkušenosti jsme získali i s požíráním česneku v neobvykle zvýšených dávkách. V obou případech nakonec člověk vylučuje při pocení páchnoucí břečku a smrdí na dálku. Ale zabírá to.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy


Zpět na Outdoor a zdraví