Výprava do Rumunska

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výprava do Rumunska

Příspěvekod si9 » ned kvě 27, 2007 12:10

Ahoj. Chystáme se v létě do Rumunska na Fagaraš. A je nás ve skupině pět (3 chlapi, lepší říct spíš mladíci :-) a 2 slečny, většinou kolem dvacítky). Pořád mě všichni kolem (rodina a známý) varujou, že je to tam divočina. No tak se chci zeptat,na kolik je to pravda a jestli je nás dostatečnej počet lidí na to, aby jsme tam nepřišli k nějaký úhoně...
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod chonda » ned kvě 27, 2007 13:10

Rumunsko a Bulharsko jsou vcelku v klidu, do hor ksindl nevyleze :) Akorát si člověk musí zvyknou na místní mentalitu a na to, že skoro nic pořádně nefunguje-já si třeba zvykal rakijí a šlo to rychle :)
A možná je lepší jet jinam než na Fagaraš - moc lidí a dost turistický, už to prý není ono...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod Rujir » ned kvě 27, 2007 13:15

Suhlas. V Rumunsku sa nemas coho obavat, casy banditov su uz nenavratne prec. Ako hovori kamarat: "To ze su chudobnejsi, neznamena, ze su horsi." A naozaj to tak aj bolo. Ludia su mili, akurat po AJ vedia len mladi, takze na dedinach velmi nepokecas. A Fagaras je vraj uz v sucasnosti naozaj priserna oblast. Nieco ako Vysoke Tatry uprostred sezony. :roll:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod si9 » ned kvě 27, 2007 13:30

Mno, s tím Fagarašem jste mě nepotěšili... :| Kam jinam byste teda určo doporučili? Aby si člověk máknul, zdolal taky nějaký vcelku obstojný vrcholy a nestálo to moc peněz, měl vcelku svobodu pohybu...? Už to měnit asi nebudem, plánujeme to rok, ale napříště... Stejně bych potřeboval nějaký tipy, co připravovat na příští prázdniny... :((
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod chonda » ned kvě 27, 2007 13:34

S Rumunskem ti nejlíp poradí Brhel...
Jinak samozřejmě taková ta normální opatrnost se hodí, asi jako v Praze :twisted: :twisted: :twisted: V horách a mimo města je to úplně v pohodě, třeba v Bukurešti už to chce zachovávat trošku obezřetnost - ale to v každým velkým městě (nemůžu zapomenout, jak jsme potkali o půnoci na Eiffelovce Slováka z cizinecké legie a ten nám řekl, že v noci se tam smí pohybovat jen po četách a ozbrojení 8) )
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod pripluv » ned kvě 27, 2007 15:54

Bezpečnost v Rumunsku je stejná jako všeude jinde. Největší hajzli jsou ve městech, v čím větších, tím větší. Vesnice v pohodě, ale protože je tam poměrně velká chudoba, tak jistou motivaci okrást mají. Ale je to spíš tak, že zloděje dělá příležitost. Nějakého loupežného přepadení bych se nebál.
V horách jsou pastevci, kteří jsou v pohodě, horalové neboli horáci :mrgreen: , ti jsou v pohodě, pokus o horskou službu a ti jsou taky v pohodě.
Fagaraš jest přelidněn, jen co tam vozí český cestovky je krut.

Rumunsko má na 60 pohoří, jde si vybrat, stejně všechny ty známější jsou plnější, tak to je a tak to bude.

Jinak v Rumunsku bych si dával pozor na:

- kapsáře (vlakové nádraží a centra měst, všude, kde je více lidí. Umí ukrást i peněženku z kapsy na zip na hrudníku!!! - kamarád takto přišel o 150Eur!!!)
- prostitutky (to je ruku v ruce s kapsářema, až na to, že se na tebe ještě víc nalepí, líp se tak krade)
- všelijaký individua co už zdálky vypadají jak individua
- opilce
- bezdomovce, ale ti většinou jen sedí
- děti (ač se nezdají, dokážou být pěkný ludry), zejména tmavší pleti (bohužel), i když toto tam poznat je fuška
- psy

Zase bych se nebál požádat o radu uniformovaného policajta (toto bych třeba v životě neudělal v Rusku). S Rumunskou policií jsem měl co do činění před měsícem třikrát (okradenej kamarád víckrát :mrgreen: ) a vždy v pohodě a pomohli (jedni nás vezli deset kiláků na benzinu a ještě beneli načepovali :mrgreen: ).

Suma sumárum - jak u nás. Když nějam vyrazíte, stačí, když u batohu bude jeden, mrtvýho ho tam po návratu nenajdete.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod si9 » ned kvě 27, 2007 17:04

Je to s těma lidma na Fagaraši tak strašný? Je fakt, že slečinky v sukýnkách a pantoflíčkách jako v Tatrách potkávat zrovna nemusi. (ne, že by se mi nelíbily, ale nějak to znehodnocuje můj sportovní požitek) :lol:
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » ned kvě 27, 2007 17:05

To voni sou zas v pohorách to jo, jenom jich tam je poměrně dost ... asi jako v těch Tatrách.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod ham » ned kvě 27, 2007 17:48

Ty jo, jak ja s tebou soucitim. Chci se podivat do Rumunska uz nejakej patek a nez jsem ukecal nekoho, kdo by jel se mnou, tak to byl porod. No a ted, kdyz jsem to oznamil, tak jsem pro kazdyho uz ted mrtvej nebo minimalne zmrzacenej :(( Tezkej zivot vyletnika :mrgreen:
Kazdopadne, kdyz uz jsi tady "na drate", jak planujete cestu? Pocital jsem s vlakem, protoze stopovani moc neholduju a co jsme zatim zjistil, tak asi nejvyhodnejsi by byla City star sleva - nekde tady na OF jsme nasel tip. Ale jak rikam, mam v plnym behu zkouskovy a jeste statnici pred sebou, tak to nechavam na posledni chvili, jako ostatne vzdycky :roll: Cili - mas nejakej zajimavej tip? :)
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod si9 » ned kvě 27, 2007 17:52

Abych řekl pravdu, tak o cestě moc nevim. To má na starosti kámoš. Je to blázen. Zná jízdní řády nazpaměť. Ale zjistim a dám vědět... snad do zítra... A máš s kým jet?
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod chonda » ned kvě 27, 2007 17:56

Ono s tou policií v Rumunsku se traduje, že mají přísný zákaz prudit cizince...Známej, kterej jel do Rumunska na motorce, měl zážitek, že šli na tržnici a poblíž nechali motorky - no a policajt jim tam postavil vojáka s nabitým samopalem, aby se jim nic neztratilo.
btw. Přípluve, jak to funguje s milicí v Rusku? Docela by mě to zajímalo, za rok za dva bych se tam rád podíval...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod si9 » ned kvě 27, 2007 17:58

každopádně plánujeme vlak... Je to pohodlnější
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod ham » ned kvě 27, 2007 18:00

si9 píše:Abych řekl pravdu, tak o cestě moc nevim. To má na starosti kámoš. Je to blázen. Zná jízdní řády nazpaměť. Ale zjistim a dám vědět... snad do zítra... A máš s kým jet?


Ad cesta: Predem dik :wink:
Ad spolucestujici: Tak doufam ze jo :mrgreen: Ale kdyz vemu v jakejch porodnich bolestech se to rodilo, tak aby to neskoncilo stylem : "Ty jo, sry, musim na operaci s rok planovanym akutnim zanetem slepyho streva" :ú Protoze kdyz ja jsem nadsenej, tak mne vystrahy nerozhodi, ale kdyz byl do toho nekdo ... "presvedcen".. tak je na ne nevim proc nachylnejsi :twisted:
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod ham » ned kvě 27, 2007 18:02

si9 píše:každopádně plánujeme vlak... Je to pohodlnější


Moje rec, taky jsme linej nekde machat prackou :wink:
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod si9 » ned kvě 27, 2007 18:05

kdyby ti spolucestující bouchnul, tak se ozvi... plánujem tam jet koncem července na 14 dní...
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod ham » ned kvě 27, 2007 18:09

si9 píše:kdyby ti spolucestující bouchnul, tak se ozvi... plánujem tam jet koncem července na 14 dní...


Tak mnohem pravdepodobneji bych ho "odbouchnul", kdyby to ted jeste zrusil :wink: Ale jelikoz planujem stejnej cas, tak beru tu nabidku jako zajimavou sichrovku za kterou diky 8)
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rujir » ned kvě 27, 2007 20:05

@ham: Aj ty sa chystas na Fagaras? :shock:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » ned kvě 27, 2007 20:14

chonda píše:Přípluve, jak to funguje s milicí v Rusku? Docela by mě to zajímalo, za rok za dva bych se tam rád podíval...


Vychytávají si lidi, cpou do svých plechových budek co jsou na každým rušnější křižovatce, jsou na tebe hrozně milí, dělají jakoby kontrolu dokladů a všeho a když se nedíváš, což si umí zařídit, tak ti šlohnou prachy. Karafa to stálo asi 500 Rublů, mě 100 Euro. Když jsi v prostoru 3x3 metry a jsou na tebe tři nebo čtyři, tak si to sakra dobře umí vyřešit.
Místní, než by se na něco zeptali policajta, tak radši půl dne bloudí.

Jednou si tam pučím Kamaza a ty jejich plechový budku rozjedu do milimetrový placky :evil: .

Bližší info kdesi v mým cestopise.

Jinak, Rumunská policie je zde:
...až se mi načtou ty pitomý fotky z .ic.cz...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod ham » ned kvě 27, 2007 20:35

Rujir píše:@ham: Aj ty sa chystas na Fagaras? :shock:


Nene, me ty zvesti o masovosti desi (i kdyz otazka je, kde to bude dneska v Rumunsku jiny). Chtel jsem hlavne Capatini, ty zeleny kopecky me fascinujou... a premyslel jsem co k tomu, kdyz uz clovek bude v tech koncinach, no a tradicne na OF jsem se inspiroval a asi bych k tomu pridal Paring, kdyz je to tak pekne u sebe :wink:
Ale jak jsem psal vyse, je to prvni navrh... casove jsem ted vazne v ... haji :evil:
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod brhel » ned kvě 27, 2007 20:37

Tak já jedu snad na Fagaraš v září, nechcete se přidat :-) Nejlevnější vlak je asi tohle:
skupinová jízdenka Brno - Kůty
sleva CityStar Kůty - Curtici
sleva Mnohostranná dohoda Curtici - Alba Iulia nebo Mediaš, rozměnit prachy a už jet na mistni jizdenky

Z Alby osobakem několik málo zastávek po stejný trati zpět a odtsmtuď vede trať do Sibiu. A po prohlidce Sibiu asi popojet do hor taxikem 1 km = 1 - 2 lei

Z mediaše jezdí přímej vlak do Sibiu, ale Mediaš je díra. Alba Iulia a Sibiu stojej za prohlídku.

ČD se ti bude snažit prodat jednu City Star jizdenku Brno - Rumunsko, ale je to dražší, voni teda tvrděj vopak, páč jsou líný dělat tři jízdenky. Ale jednou jsem na pokladně chytnul týpka, co taky jzdí do Rumunska a ten mi poradil ty tři jízdenky, že to má spočítaný.

Černá i bílá pakáž je všude a je jedno, jestli tě zmlátj v česku nebo jinde. Prostě podezřelejm lidem se vyhni.

A doporučil bych pohoří Paring + Capatinii nic moc, takže je asi lepší přidat Lotru, ale doporučuji projít Paring celý, od lanovky nad Petrošani až do sedla Curmatura Oltetului.

Něco jsem zapomněl, ptej se? Mám v rumunsku kamarády a jsou to normální lidi :-)


A ještě rumunskej jízdní řád na vlaky na další stránce pak změn počet přestupů z nula tak na 1 nebo 2 (víc ne, to pak hledá hrozný kraviny)

Výhoda je, že u každýho spoje vidíš i cenu. Osobáky jsou levný, ale rychlýky, no fuj, to je fakt pálka, teda cenově to je asi jako českej vlak, jenže vzdálenosti v rumunsku jsou o dost delší než u nás.

A ještě ten vlak. Z Brna to jede asi v 18 +- nějaká hodina, asi ve 22 to je v budapešti a za hodinu jede rychlík Dacia.
Jezdí taky přímej vlak Pannonia, ale ten je dost na budku, to seš v rumunsku večer, kdežto s Dacii rano.

A nedoporučuji kombinaci Dacia tam, Panonka zpět (nebo obráceně), protože každej vlak jede jinak přes slovensko a můžou bejt a bejvaj problémy s průvodčíma, že máš jízdenku na jinou trať.

PS: Vloni jsem sám v rumunsku stopoval se dvěma holkam a v pohodě. Obecně se dá říct, že severní půlka území je bezpečná, ta jižní k hlavnímu městu je asi stále ještě trochu divočina
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod si9 » ned kvě 27, 2007 21:25

Za jak dlouho se dá přelézt Fagaraš a Piatra Craiului? Máme to v plánu a nevím, jestli je možný to za deset až jedenáct (když odečtu 3-4 dny cestu) dní přejít. Já si teda myslím, že jo, ale pesimističtější část výpravy si myslí opak...
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod brhel » ned kvě 27, 2007 22:22

ham píše:
Rujir píše:@ham: Aj ty sa chystas na Fagaras? :shock:


Chtel jsem hlavne Capatini, ty zeleny kopecky me fascinujou...

Teda Capatini nič moč, šli jsme to od Paringu. Paring super. Ale za sedlem Curmatura Oltetului to stálo za bačkoru. Sedlo je bezva, hlavně super salaš, ale dál to je nepřehledný, nevíš, kam jdeš... A i Paring má spoustu zelených kopečků
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod brhel » ned kvě 27, 2007 22:24

si9 píše:Za jak dlouho se dá přelézt Fagaraš a Piatra Craiului? Máme to v plánu a nevím, jestli je možný to za deset až jedenáct (když odečtu 3-4 dny cestu) dní přejít. Já si teda myslím, že jo, ale pesimističtější část výpravy si myslí opak...

Fagaraš má 70 km, takže to prostě jít musí, když teda dovolí počasí. Maximálně se zkrátí Piatra, ale já to plánuji na stejnou dobu jak ty a určitě to zvládnout jde. Jen to asi nebude chtít vstávat v 11, ale už fakt ráno :lol:
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod pripluv » pon kvě 28, 2007 5:17

Na Fagaraš jsme nastupovali na západu a na Baela lacu jsme byli za tři dny. Pak nevím, páč jsem mizel horolezit, ale myslím, že k Piatře by to mělo být taky tři dny a Piatra je na dva.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod ham » pon čer 11, 2007 0:05

brhel píše:Nejlevnější vlak je asi tohle:
skupinová jízdenka Brno - Kůty
sleva CityStar Kůty - Curtici
sleva Mnohostranná dohoda Curtici - Alba Iulia nebo Mediaš, rozměnit prachy a už jet na mistni jizdenky


Mozna debilni dotaz, ale -> to z nich vymlatis jeste tady v Cechach nebo budes kupovat postupne (predpokladam)? On mi stejne zalusk na City star prekazil fakt ze nas nakonec pojede asi sest, ale to se osefuje, navic cim vic lidi, tim lip, obvykle mam spis opacnej problem *

Jo a jeste bych se rad zeptal - jak je to v oblasti Paring - Capatini s vodou (prameny, atd.)? Ptam se na to, protoze tusovo vypraveni o Korsice mi pripomelo nasi lonskou GR 20 a to, jak jsme tam uz po prvni etape malem vsichni pomreli zizni, cili nerad bych to opakoval :ú
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod brhel » pon čer 11, 2007 15:26

Jízdenky všecky kupuji už tady, mimo těch na rumunskou lokálku, to až na místě.

V Paringu je vody dost až do Sedla Curmatura Oltetului. Možná trochu problém s vodou když ceste veda po silnice ze sedla Pasul Urdele. Ale stačí si zajít asi 1 km nad vesnici Ranca, než začnou serpentiny dolů, je tam velký kříž a pod ním silný pramen. A ve vesnici Ranca je dobrá hospůdka - pension Tara (myslím, že tak nějak)

Capatini jsme šli jen 2 dny, pak jsme zabloudili z hlvního hřebe de údolí. Ale i tam bude voda, možná ne úplně na vrchu, ale kdyžtak stačí trochu seběhnout do údolí. Ale Paring je na vodu bohatší.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod ham » pon čer 11, 2007 16:52

Ok, diky moc :wink:
Ve ctvrtek po zkousce chci skocit koupit (sehnat) mapu, tak pak bych eventualne jeste otravoval s konkretnejsima (a umerne o to blbejsima :mrgreen: ) otazkama.
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod brhel » pon čer 11, 2007 18:15

Mapa Dimap Hungaria, Parang, asi 2006 :smt023
Capatinii asi jen neco stareho z netu...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Mozem sa k niekomu pridat?

Příspěvekod Filoh » pon čer 11, 2007 19:35

O Rumunsku rozmyslam uz dlhsiu dobu a po precitani obsahu tejto diskusie som este nabudenejsi :-). Mam prave po maturite a nechcem len tak necinne sediet doma. Mohol by som sa pridat k nejakej vyprave? Bohuzial vela mojich znamych ma ine zaluby. Osobne by som preferoval skorej holnatejsi teren (Capatini, Parang) pred "drsnym" a turistami okupovanych Fagarasom. Rad by som cestu sklbil s navstevou Bucuresti alebo jednoho z Draculovych hradov ale pobyt v horach by uplne stacil :-). Mimochodom, ako je to s financiami? Kolko vas to cca stalo? Dakujem, a ospravedlnujem sa za trochu indiskretnu otazku.

P.s.: Mozno uz o tom viete, ale pre tych co na to mozno este nenarazili. Vygooglil som celkom dobry cestopis aj s vydajmi. http://wwww.musiol.wz.cz/cesty/paring/
Filoh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob čer 9, 2007 21:38
Bydliště: Holíč(SR), Brno(CR)

Příspěvekod brhel » pon čer 11, 2007 19:47

Cena:
14 dní, doprava vlakem, většina českého jídla a rumunského piva...
cca 5.000 Kč dohromady
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Další

Zpět na Balkánské státy

cron