laminátka vs. plasťák

vše o sjíždění českých i zahraničních řek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

laminátka vs. plasťák

Příspěvekod Vojtos » úte kvě 15, 2007 14:49

Teď po víkendu na vodě mne tak napadá co si myslíte, že je lepší laminátová kanoe nebo plastová? Já osobně jsem přesvědčen o laminátce: přijde mi lehčí, stabilnější a na voleji rychlejší. Nevýhoda samozřejmě je větší náchylnost na poškození.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod pripluv » úte kvě 15, 2007 15:46

Roky jsem si říkal to samý, jenže:

půjčili jsme si lodě, tejden jsme je lepili, jeli na vodu, tam vyskakovali při každým žduchnutí na kámen, večer lodě lepili, ráno nadávali, že to ještě není suchý a kterejže somár to namíchal, případně, že na to padla rosa, případně, že jsme sice měli pryskyřici, ale ne tkaninu (otočenej poměr byl daleko horší), vrátili jsme se z lodi a tejden lepili loď, většina z nás je panelákových, takže pořádně ani nebylo kde, páč loděnice žije jak Václavák.

Moc krásných úseků jsme si nesjeli, nebo sjeli, ale odhodláni, že budeme celej večer lepit, kamarád nabral úplně novou laminátkou traverzu, která nebyla pod jezem vůbec vidět a mohl ji vyhodit...

Jsem pro plast. Na tuto loď ani nemusí být v řece voda (nadneseně).

"Staří klasici" plast pomlouvají, že jedině laminát, ale kdysi to byli oni, kdo byli pomlouváni "starými klasiky", že frajírkové maj' lamino, správná loď je dřevěná...

Uf.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod patentik » úte kvě 15, 2007 17:12

Lepeni ke sjezdu patri. Nemam prilis zkusenosti na porovnavani ba vpodstate jsem jezdil pouze na laminatkach a tak hlasuji pro ne :) Nevim jakym zpusobem se opravuli plastove lode pokud do nich udelas diru ci prasklinu - tu v laminatu zalepis kdyz na to prijde tak i vlozkou do spacaku. Kurna jak o tom tak pisu tak bych jel na vodu hned. :cry:
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod amundsen » úte kvě 15, 2007 18:01

urcite plast. krom vahy nema zadny dalsi nevyhody a je to vpdostate nerozbitny. mit vsude pod kuzi laminat, znam lepsi veci..
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Příspěvekod Mablung » úte kvě 15, 2007 19:37

amundsen píše:urcite plast. krom vahy nema zadny dalsi nevyhody a je to vpdostate nerozbitny. mit vsude pod kuzi laminat, znam lepsi veci..


Naprosto s tímto tvrzením souhlasím. Loni jsme sjížděli Otavu na jednoplášťových plasťácích už z Anína, a to nebylo nijak moc vody.
Lodě jsou stabilní a vydrží opravdu hodně! *
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » stř kvě 16, 2007 8:27

Ja bych doporucil plast... Sice tezky jak krava a na voleju se nadres jak vul... Ale muzes s tim jak prase jezdit po sutrech a provalis vsechny veci jak byk... :wink:

Jinak v zadnym pripade nedoporucuju Palavy... Sice je to stabilni a prenosny, ale jakmile na tom jede "zkusenej" magor jako ja se spoluzackou, co je na vode poprve, tak to zavani pruserem... Sem tak nejak doufal zvyklej z pevnych lodi, ze kdyz tu lod naklonim vzadu brichem na proud, tak se nakloni i predek... A prd. Takovou torzni deformaci sem jeste nevidel... Nastesti sme neplavali...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Schnappi » stř kvě 16, 2007 8:36

Pálava je geniální věcička :) Tu je docela umění otočit... :P
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod Vilík » stř kvě 16, 2007 8:39

schnappi píše:Pálava je geniální věcička :) Tu je docela umění otočit... :P


Tak to mame ve tride hafo expertu... Ja sem ji neotocil, ale vypadla mi hacek... Teda spis mi ji z te lodi vyhodili... Jedna lod na nas najela v plne rychlost a vylozene ji sejmula... Nikdy by menenapadlo, ze budu hazet hazecak na cloveka, kterej byl 5 sekkund se mnou na lodi...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Schnappi » stř kvě 16, 2007 8:52

No jo, to byste nesměli vyvádět pubertální kraviny :D My se neotočili ani na metrových vlnách na Nových Mlýnech a na Vltavě se to povedlo jen jednou (zato v tom hnusném betonovém korýtku jezu ve Větřní - a to byla vpravdě lahůdka, měli jsme co dělat, abychom si neurazili hlavy :P)
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod Vilík » stř kvě 16, 2007 8:58

schnappi píše:No jo, to byste nesměli vyvádět pubertální kraviny :D My se neotočili ani na metrových vlnách na Nových Mlýnech a na Vltavě se to povedlo jen jednou (zato v tom hnusném betonovém korýtku jezu ve Větřní - a to byla vpravdě lahůdka, měli jsme co dělat, abychom si neurazili hlavy :P)


no my sme jeli Luznici loni na zacatku cervna... V Klenovicich prutok myslim 50 misto normalnich 7... Na Pilaru asi 10... :wink: Aspon sem se nenudil, prece jen sem byv vikend predtim na dolni Sazave na kajacku...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vojtos » stř kvě 16, 2007 10:08

Vilík píše:Ja bych doporucil plast... Sice tezky jak krava a na voleju se nadres jak vul... Ale muzes s tim jak prase jezdit po sutrech a provalis vsechny veci jak byk... :wink:


No jenže to je právě ono JAKO PRASE PO ŠUTRECH to podle mne spolu s Pálava degraduje vodu.Kde je pak vůle na to se naučit jezdit tak abys ty šutry bral co nejmíň. Teď sem jel na TWIST II nafukovačka (svat. dar) a jasně můžeš jet co chceš, ale zas na druhou stranu tomu něco prostě chybělo. Neni nad pocit sjet peřejky bez ztráty květinky s laminátkou. :smt023
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod mifr » stř kvě 16, 2007 10:19

Toz ja si myslim, ze i na plastaku si clovek dava pozor, jak jede...zvlast kdyz ma lod pujcenou... :(( :wink:
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » stř kvě 16, 2007 10:22

mifr píše:Toz ja si myslim, ze i na plastaku si clovek dava pozor, jak jede...zvlast kdyz ma lod vlastni... :(( :wink:

:lol:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Vojtos » stř kvě 16, 2007 10:23

mifr píše:Toz ja si myslim, ze i na plastaku si clovek dava pozor, jak jede...zvlast kdyz ma lod pujcenou... :(( :wink:


No podle toho co jsem videl tento víkend, bych ani neřekl. Jet po předu cca 1,6 možná víc skok z jezu dolů (málo vody), to je prasárna největšího kalibru, kterou si s laminátkou nedovolíš resp. dovolíš pokud umíš skákat bokem a i tak je to na hraně. A to jim lidi ještě tleskali :roll:
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod pripluv » stř kvě 16, 2007 10:42

Proč by jsi s laminátkou neskočil metr šest, když je dole voda? Po špici v pohodě. Bokem se skáče hůř, když na hřebeni jezu není voda.

Jinak, když je člověk prase, mlátí se mezi šutrama i na laminátu. Kdo umí vodu jezdit, nemlátí tam ani plasťák. Ale neznám nikoho, kdo by čas od času šutrák nevzal.

A Vilíku, co takhle fyzika? Když nafouknu loď na slunku, je jasný, že ve studený vodě se vzduch smrskne a není potom problém z lodě vrtuli vytvořiti. Proč myslíš, že rafty se dofukují na vodě a na převoz se povolují ventily?

Plastová loď není zas tak těžká (22 - 39 kg, no, tak jen nějaký nejsou těžký) a daleko větší dřina to je na voleji na tý Pálavě (teď udělali novej model).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vojtos » stř kvě 16, 2007 11:43

Přípluv píše:Proč by jsi s laminátkou neskočil metr šest, když je dole voda? Po špici v pohodě. Bokem se skáče hůř, když na hřebeni jezu není


Bylo to metr šedesát možná i víc. A voda tam právě dole nebyla takže bys laminátku zlomil, prostě něco co jde udělat s plasťákem a i tak mi to přijde prostě prasárna.

Jinak, ač je tvrzen opak laminátka mi kupodivu se týče převrhnutí (stabilita na vodě) přijde stabilněší než plasťák co mám možnost porovnat, ale to je možná spíš subjekt. pocit. :((
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Vojtos » stř kvě 16, 2007 11:47

Přípluv píše:Jinak, když je člověk prase, mlátí se mezi šutrama i na laminátu. Kdo umí vodu jezdit, nemlátí tam ani plasťák. Ale neznám nikoho, kdo by čas od času šutrák nevzal.


Nojo jenomže problém je teď, že pak na vodě je vidět jezdit to co je vidět tzn. podstatně víc prasat, taková Vltava v létě to je :vom:
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod pripluv » stř kvě 16, 2007 12:15

Kdysi jsi potřeboval loď aby jsi někam mohl. Nebo známýho kdo má loď. A šťestí, aby ti ČSD neodvezlo lodě do Ostravy, když jsi v Ratajích.

Teď je mraky půjčoven, IN jsou školní výlety na vodu, firemní outdoorový akce ... lidí jak šelem všude.

Na vodu jezdím zásadně mimo prázdniny.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vojtos » stř kvě 16, 2007 12:22

Přípluv píše:Kdysi jsi potřeboval loď aby jsi někam mohl. Nebo známýho kdo má loď. A šťestí, aby ti ČSD neodvezlo lodě do Ostravy, když jsi v Ratajích.

Teď je mraky půjčoven, IN jsou školní výlety na vodu, firemní outdoorový akce ... lidí jak šelem všude.

Na vodu jezdím zásadně mimo prázdniny.


Průser je že u i mimo prázdniny to začíná bejt šílený, ale to už je mimo téma. Každopádně zvažuju i tak zakoupení laminátky, právě že všude pučujou plasťáky a zjišťuju že mi asi dohady s půjčovnama nějak nevyhovujou zvlášť když pořizovačka za laminát je do 7000,-. Jinak fakt ti nepřijde rozdíl mezi manévrovatelností plasťáku a laminátky? Když ponecháme stranou téma odolnosti.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod pripluv » stř kvě 16, 2007 12:28

Ale jo, laminátka je na voleji rychlejší, v peřeji ovladatelnější. Bude to ale i tím, že třeba Vertexka je na tom o něco líp než Vydra (ta má zase jiný klady) a plasťáky jsou ve většině případů dělaný do typu Vydra.

Laminátky mám rád, to jo, ale jednou jsem skoro přišel o vodu jen proto, že pitomci ty lodě bylbě naložili a moji zlomili. Vodu jsem začal spravováním kýlu a moc nechybělo a mám po ptákách...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tulak » stř kvě 16, 2007 12:47

já teda nevím, jezdil jsem závodně jen 11 let ale rychlost a ovladatelnost je věcí tvaru lodě a né materiálu. co se týká váhy znám laminátové "prasnice", které určitě svou váhou (tedy hmotností :-) ) předčí i ty nejtěžší plastovky .... :-) a jinak, když je dost vody a zkušená posádka, tak není nutné udělat na laminátce ani škrábanec a viděl jsem, podotýkám, že jsem na plasťákách nejezdil, plastovku krásně načatou. jen maličkost, nejlepší lepení samolepicí tapeta ...... :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Vojtos » stř kvě 16, 2007 12:55

tulak píše:já teda nevím, jezdil jsem závodně jen 11 let ale rychlost a ovladatelnost je věcí tvaru lodě a né materiálu. co se týká váhy znám laminátové "prasnice", které určitě svou váhou (tedy hmotností :-) ) předčí i ty nejtěžší plastovky .... :-) a jinak, když je dost vody a zkušená posádka, tak není nutné udělat na laminátce ani škrábanec a viděl jsem, podotýkám, že jsem na plasťákách nejezdil, plastovku krásně načatou. jen maličkost, nejlepší lepení samolepicí tapeta ...... :-)


No jenže třeba tvar lodě je mi přijde u plasťáku dost danej například plasťáky Vydrymaj snad vždycky placatý dno, narozdíl od laminátek který maj tvar U.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod pripluv » stř kvě 16, 2007 12:59

Konrétně rychlost závisí na:
- šířce
- váze
- délce vodorysky
- a výkonu pohonu :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tulak » stř kvě 16, 2007 13:04

Přípluv píše:Konrétně rychlost závisí na:
- šířce
- váze
- délce vodorysky
- a výkonu pohonu :mrgreen:

ale zapoměl jsi tvar té vodorysky, na to jak je ukončena záď a dokonce na šířce řečiště a hodně na hloubce pod kýlem ...... :-)
u toho pohonu je třeba kontrolovat kromě výkonu i tu hmotnost :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod pripluv » stř kvě 16, 2007 13:09

Já to mám naučený od plachetnic, takže jsem třeba úplně vynechal i sílu toku :ú .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » stř kvě 16, 2007 13:09

tulak píše:
Přípluv píše:Konrétně rychlost závisí na:
- šířce
- váze
- délce vodorysky
- a výkonu pohonu :mrgreen:

ale zapoměl jsi tvar té vodorysky, na to jak je ukončena záď a dokonce na šířce řečiště a hodně na hloubce pod kýlem ...... :-)
u toho pohonu je třeba kontrolovat kromě výkonu i tu hmotnost :-)

a taky je dulezité jaké pohonné hmoty ten pohon požívá :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » stř kvě 16, 2007 13:12

Kdybych si mohl ale vybrat, tak bych bral nějakou titanovou s nátěrem aby do ná nepralo slunko, klidně takovou menší orlici :ú .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Mablung » stř kvě 16, 2007 14:51

Hafi píše:a taky je dulezité jaké pohonné hmoty ten pohon požívá :mrgreen:


... čím tvrdší pohon a solární výkon, tím větší průser ... :mrgreen:

PS: je jedno, jestli jedu na laminu nebo plastu, v obou případech se šutrům snažím vyhnout.
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » čtv kvě 17, 2007 9:02

Přípluv píše:A Vilíku, co takhle fyzika? Když nafouknu loď na slunku, je jasný, že ve studený vodě se vzduch smrskne a není potom problém z lodě vrtuli vytvořiti. Proč myslíš, že rafty se dofukují na vodě a na převoz se povolují ventily?


Dofukoval sem i na vode... Az na me spoluzaci cumeli, co to delam...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » čtv kvě 17, 2007 9:07

Jinak je pravda, co lidi s pucenyma lodma delaji an tech rekach je zlo...

Ja, odchovanej na laminatovych kajacich vim, jaky to je, kdyz laminat drhne... To to ma clovek prece jen uplne pod zadkem... Ale prece jen tedka, kdyz je moznost mi plastovou lod, tak je to lepsi. Je odolnejsi.

A ty kanoe, tak tam bych doporucil tu plastovou z toho duvodu, ze aspon nemas problemy s lepenim a pritom se muzes snazit vsem sutrum vyhybat a jezdit s ni jako s laminatkou... O tom, jaky sou to typy, tak to uz je detail. I laminat muze byt pomalejsi...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Na vodě