Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv črc 27, 2023 21:10

@ntz: Uz zase zacinas perlit :-). Co se TI nelibi na tom, co jsem napsal? Jeste mi rekni, ze to tak neni a uz se ztrapnis uplne.

Proste si uz pripust, ze ve fotografovani na zpusob odfoceni nejakych typu scen je vzdy jedine obecne platne pravidlo - ze neexistuje zadne obecne platne pravidlo, ktere je nutne uplatnit. Pro veskere ucte ke komukoliv, kym si dotycny toto neuvedomi, tak bude stale delat foceni jako cvicena opice. Fotek udela milion, libivych - jen na tom nebude nic originalniho, nebude videt "jeho pohled".
To vidis skvele na proflaknutych fotogenickych mistech - mas miliardu vycvaku (ty nikoho nezajimaji del nez jeden like na FB,...), miliony stejnych super libivych fotek podle generickych poucek knizek o foceni, ktere sice budou na prvni pohled Wau!, ale budou stale jen stejne jako ty ostatne. No a potom bude par tisic jedinecnych fotek, ktere cloveka chytnou a citi z nich neco zvlastniho, co na ostatnich fotkach neni. Vem si jed, ze na vsech techto fotkach bude neco v protikladu s alespon nekteryma pouckama, zato tam bude citit vnimani fotografa.
ntz píše:Focus stacking ... proste udelas jednu fotku ... a druhou fotku zaostrenou nekam dal ... pak ty dve fotky sloucis ... ze fotky das ve dvou vrstvach pres sebee fotky das ve dvou vrstvach pres sebe ...
Nebo pouzijes nejaky dobry program, ktery to udela za Tebe (skoro) automaticky a vetsinou mnohem lepe nez rucne :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv črc 27, 2023 21:37

apuka píše:Nebo pouzijes nejaky dobry program, ktery to udela za Tebe (skoro) automaticky a vetsinou mnohem lepe nez rucne


... pisu to @Mawe, nemusis me opravovat a ani doplnovat

o foceni vic kulovy ... zas jsi nekde neco cetl ? 99.9% fotografu pouzivaji vrstvy (a udelaj si to sami) protoze focus-stacking blend je prakticky to nejjednodussi co se da pri blendovani s vrstvama delat ...

moderátorský zásah: sprostý výlev smazán, příště mažu rovnou celý příspěvek
sobb
Naposledy upravil ntz dne čtv črc 27, 2023 23:07, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod mike » čtv črc 27, 2023 21:40

Neslo by to bez te hysterie, velkych pismen a barvicek? Obsah sdeleni by se tim nijak nezmenil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv črc 27, 2023 21:46

@mike - nedokazu to ... ja na to proste nemam .. pripadam si, ze vlastne neziju, ze jsem v nejakem ocistci a konverzace s apukou na tema fotografie (vec kterou miluju a defakto kvuli ktere tady prenesene sem - jinak bych asi do prirody zas tak nechodil) je muj trest za nejake straslive hrichy, kterych jsem se dopustil ve svete smrtelniku ...

co jsem mohl udelat ? vyvrazdil jsem rodinu ? porusil vsechna prikazani ? palil svate knihy ? co to mohlo bejt, ze jsem tedka takhle zkousenej .... :(
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod mike » čtv črc 27, 2023 21:50

Co ti brani v tom si ho dat do ignoru? Proste ty jeho blbosti necti. Ja uz to taky nedelam, ale bohuzel vidim tve reakce. U vas se nerikalo, ze blaznum se nema odporovat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv črc 27, 2023 22:20

a to jde dat ho do ignoru ???? o.O

edit: aha, to je to "pridat nepritele" ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod mike » čtv črc 27, 2023 22:22

Jo, blby preklad.

Uživatelský panel | Přátelé a nepřátelé | Nepřátelé
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv črc 27, 2023 23:01

apuka píše:Proste si uz pripust, ze ve fotografovani na zpusob odfoceni nejakych typu scen je vzdy jedine obecne platne pravidlo - ze neexistuje zadne obecne platne pravidlo, ktere je nutne uplatnit. Pro veskere ucte ke komukoliv, kym si dotycny toto neuvedomi, tak bude stale delat foceni jako cvicena opice. Fotek udela milion, libivych - jen na tom nebude nic originalniho, nebude videt "jeho pohled".
To vidis skvele na proflaknutych fotogenickych mistech - mas miliardu vycvaku (ty nikoho nezajimaji del nez jeden like na FB,...), miliony stejnych super libivych fotek podle generickych poucek knizek o foceni, ktere sice budou na prvni pohled Wau!, ale budou stale jen stejne jako ty ostatne. No a potom bude par tisic jedinecnych fotek, ktere cloveka chytnou a citi z nich neco zvlastniho, co na ostatnich fotkach neni. Vem si jed, ze na vsech techto fotkach bude neco v protikladu s alespon nekteryma pouckama, zato tam bude citit vnimani fotografa.


^^ nemuze to bejt ta umela inteligence, ktera dostala nejake skutecne zlovolne zadani ? takovejhle generickej a naprosto zcestnej nesmysl plnej idiotskejch obecnejch frazi na urovni predmluvy v tistene brozurce pro krouzek fotografie na ZUSce pro zaky prvniho stupne ZS by tomu naprosto odpovidal ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod mike » čtv črc 27, 2023 23:11

Obcas si rikam, ze apuka je jeden z prvnich prototypu ChatGPT, ktery tady nasadili, aby se na nas ucil, a zapomneli na nej. Soucasna verejne dostupna verze vykazuje spoustu stejnych znaku, cimz obcas dost pokousi mou trpelivost (opakuje se, vymysli si, generuje spoustu zbytecneho textu...), ale umi mnohem lip jazyky vcetne cestiny, vyrazne lip chape vyznam psaneho textu a jeji vystupy jsou koherentnejsi a obcas dokonce i uzitecne. A kdyz ji clovek upozorni na chybu, omluvi se.

Takze, nemohli byste to uz prosim nekdo vypnout? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 28, 2023 2:34

ntz
dik, co je 0,5s v rau nebo 1" na fotaku vim:D spis dem to napsala postupne prave ze vlastne nevim, co sou ty cisla pak. vim "co to dela" ale asi nad tim nikdy nepremslela...

jako 1/13 je 1/13 sekundy a 2 je co... hm... nevim:D asi uz vim, 1/2 sekundy:D dik!

vim, ze jsi to nabizel ale ja ted nejsu vubec jako vubec skoro doma, takze sotva mam cas i neco instalovat natoz se ponorit do taju:D ale za to mam od konce kvetna 700 km nachozenejch:D

apuka
ciste pro zajimavost, jakej program ti to spoji "sam"?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pát črc 28, 2023 8:37

ad focus stacking apps

tady je nějaké srovnání
tady je popis, jak to udělat v Lightroom+PS

mám to jako funkci přímo ve foťáku, ale zatím jsem to nezkoušel, chystám se na to

zkoušel jsem včera skládání bracketingové expozice, napřed v Affinity (a složený TIFF upravit d DxO) a pak jsem stáhl zkušební verzi Lightroomu a ač nemám Adobe moc rád, tak Lightroom to složil líp, ani v DxO jsem z toho nedostal tolik, co Lightroom
pro rejpaly - hodnotím teď čistě skládání bracketingu
asi se o víkendu Lightroomu podívám víc na zoubek, umí to přes pluginy spolupracovat s DxO, který zas umí líp optické korekce a denoising

edit: popis + ukázky + nastavení na D850 má Nikon tady
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát črc 28, 2023 9:50

ono normalne treba ve clancich v casopisech a na internetu se pise cas jako 1/13, fotak ale napise, ze to je cas 13 ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát črc 28, 2023 10:40

@Lipon - ten tvuj clanek od nikonu ma number of shots na focus stacking 100 :D ... v tom pripade ano, tady je pouziti nejakeho software nezbytne ... kdyz fotis nejake brutalni makro, ktere se sklada z 20ti fotek, nocni oblohu, co skladas z 50ti a nebo kus lesa a nastavis na D850 aby udelala 100 fotak, tak prosim :D

Nicmene v krajinarske a vubec v normalni fotografii (jako napriklad nejakej interier a nebo architektura) fotis v 95% pripadu jen na 2 fotky (jednu zaostrenou na popredi a jednu na mid+pozadi) ... Maximalne na 3 .. Ja focus stacking pouzivam dost casto a prakticky vzdy si vystacim, se dvema fotkama

Tady jde o to, ze ja jsem na zaklade sve vlastni praxe a zkusenosti rekl @Mawe, ze ma/muze v urcitejch pripadech pouzit focus stacking (a napsal jsem ji jak to ma dokonce udelat), chytnul se toho ale bot (@apuka), kterej o tom poprvy slysel az ted, zaguglil a zacal psat nesmysly protoze o tom naprosto nic nevi a nema s tim naprosto zadnou zkusenost ...

kdyz fotis na FF na obligatnich F11 (equivalent cca f/8 na APS-C), tak ti v 99% pripadu proste staci fotky 2 .. napriklad pri 24mm a f/11 mas hyperfocal distance 1.72m (na 16mm uz je HfD 0.77m a pri 35mm na f/8 mas HfD 5.14m) ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát črc 28, 2023 15:04

tak jsem se stal majitelem

https://www.feisol.net/tripods/tourname ... rapid.html
https://www.augenblicke-eingefangen.de/ ... 21401&c=15

stativ jsem koupil z druhe ruky (at zije ebay), je naprosto jako novej .. Vsechno originalni baleni i igelitovej originalni pytlik v krabici .. nekdo ho jen vyzkousel, na nohach dole na ty gume nema jedinej skrabancek .. jako novy boty v obchode, vysel na necelech 7000 (285 eur)

hlavu jsem musel zalepit ze sveho ... mam knedlik v krku z tohu a roz-ostreny videni .. nikdy jsem se ja kolenovrt nechtel dockat niceho takoveho ....

Porad pokukuju po normalnim poradnem stativu od FLM, kdyz velikost a vaha nebude hrat hlavni roli .. asi tohle

https://shop.flm-gmbh.de/stative/serie- ... -l4-ii.php
nebo
https://shop.flm-gmbh.de/stative/serie- ... -l4-ii.php

tenhle feisol je malej a kompaktni po sbaleni (relativne - 48cm a nohy se daj prehnout pres hlavu) a je to fakt stativ na hiking, kterej se da dat dovnitr do odbaveneho zavazadla do letadla ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pát črc 28, 2023 15:12

zkus si ten článek přečíst důkladněji (obzvláště pasáž Number of shots), nesuď jen podle screenshotu nastavení
je tam zmíněno, že na krajinu stačí pár snímků, zatímco na makro je jich třeba hafo
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pát črc 28, 2023 15:23

ntz píše:ja jsem na zaklade sve vlastni praxe a zkusenosti rekl @Mawe, ze ma/muze v urcitejch pripadech pouzit focus stacking (a napsal jsem ji jak to ma dokonce udelat), chytnul se toho ale bot (@apuka), kterej o tom poprvy slysel az ted
No jo, jenze cela pravda je, ze Ty, jako clovek libujici si ve stourani v technickych vecech, (snad) s dlouholetymi zkusenostmi v pokrocile praci s vrstvami a focus stackingem jsi radil Mawe, ktera, jak jsem z jejich davnejsich slov pochopil, s praci s vrstvama ma minimalni zkusenosti, s pokrocilejsi praci, kterou na focus stacking potrebujes (ne, to opravdu neni az tak jednoduche, jak jsi to popsal, pro kvalitni vystup je toho treba ponekud vice "jemne" prace) uz vubec zadne.

Tj. stylem "stareho unixackeho guru", ktery na dotaz bezneho uzivatele neznaleho kouzel Unixu, jestli by neco neslo udelat odpovi "Jo, staci si najit prislusne prikazy v man-u, doplnit vsechny potrebne technicke parametry do prikazu, napsat k tomu skript v sh s potrebnym balastem kolem a ten skript potom napalnovat v cronu." - misto toho, aby rekl, tady a tady si spust program a vyber tu a tu moznost a dostanes vysledek ](*,).

Mawe si to chce vyzkouset a videt pouzitelny vysledek - a na to je nejrychlejsi a nejlepsi metoda nechat to udelat specializovanemu programu (resp. prikazu na provedeni toho v obecnejsim fotografickem SW).

Promin, ale pokud toto nechapes, tak je nekde maly problem - a to nekde neni ve mne. No - neco o tom vypovida i to, ze v tom Liponem linkovanem clanku o nastaveni v Nikonech vidis cislo 100 a hned to beres, ze pisou o stovce nutnych fotek. Ale uz si nevsimnes popis, kde je jasne doslovne napsane, ze "vice nez sto" fotek potrebujes pro (makro)fotky hmyzu a ze pro krajinu Ti staci "jen nekolik" zaberu. :twisted: ](*,)

Edit: Lipon byl rychlejsi...
Naposledy upravil apuka dne pát črc 28, 2023 15:23, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát črc 28, 2023 15:23

Lipon píše:zkus si ten článek přečíst důkladněji (obzvláště pasáž Number of shots), nesuď jen podle screenshotu nastavení
je tam zmíněno, že na krajinu stačí pár snímků, zatímco na makro je jich třeba hafo


ja vim :) ... ja so to cetl ... dokonce jsem uz i koukal na to jak to funguje primo na fotaku .. ono to totiz nefunguje tak, ze to vlastne dela skutecnej focus na ruzna mista na fotce .. ono to proste prozene focus ve sklu skrz ?celou tu focus range, takze to vlastne funguje uplne pitome ..

kdyz delas focus stacking, tak typicky vyfotis "hlavni fotku" normalne s focusem tam, kam potrebujes, a typicky poridis jeste jednu fotku (fakt v 99% pripadu staci uz jen jedna) zaostrenou na popredi .. nic vic

tuhle ficuru si umim predstavit ze pouzivas na studiove foceni nejakeho sileneho makra na relativne dlouhe sklo, kde vlastne potrebujes opravdu desitky fotek, abys tam zachytil nejak primerene tu s cenu s pozadovanym DoF
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát črc 28, 2023 15:29

apuka píše:.. jenze cela pravda je, ze Ty, jako clovek libujici si ve stourani v technickych vecech, (snad) s dlouholetymi zkusenostmi v pokrocile praci s vrstvami a focus stackingem jsi radil Mawe ..


:D .. delas z @Mawe debila .. takovejhle dvou-az-trifotkovej focus stacking je naprosto zakladni technika, nic pokrocileho a sloucit pomoci masek dve vrstvy tim nejjednodussim zpusobem (stetecek a nebo gradient) je naprosto zakladni technika, na ktery neni vubec nic sloziteho a udelat to trva asi tak 15 sekund
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 28, 2023 17:13

apuka
tak hlavne uz nejakou dobu se to chci naucit, protoze takovych par fotek mam doma (nakonec nesloucenych), tak aspon budu mit konecne moznost, az budu mit prostor si to vyzkouset a naucit se to, pokud sem je nesmazala:D

- vidis, cekala bych neco ala stetecek ze jde ale gradient to by taky bylo husty asi.

(chtela sem zkusit plysaka v popredi spojit se zaostrenym hradem v pozadi ale jak je to chlupaty, tak je tam ta "aura" - zas nejak sem tomu nevenovala, letos nestiham, nestacim:D ale prave jak se vratim dom tak bych mela byt chvili doma...

ps:prosim porad konkretni soft kterej to udela rovnou, muzu si to pak ozkouset az budu zoufala a tupa :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát črc 28, 2023 18:08

Muzes mi prosim dat ty dve fotky (plysaka s hradem) ? Rad bych to zkusil
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 28, 2023 18:35

doma se mrknu, pripadne experimentalne udelam novy, pokud bude aspon trochu prostor
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » ned črc 30, 2023 20:47

Apuka tu Mawe fotku s vodopádem upravil, že vypadá lépe.
Možná by to rozostření stačilo, kdyby to nebyl bokeh z mobilu ale pořadného foťáku. Fotka z mobilu bude pořád jen fotka z mobilu, která mobilně i působí. Pro obyčejného uživatele ty fotky z mobilu stačí, ale já co jsem zatím viděl fotky z mobilu, tak mobil se foťáku nevyrovná, ikdyž se tvrdí opak. Známý má mobil za 40tisíc a chlubí se jak dobrý foťák to má, ale podle toho co dává na FB, tak mi přijde, že ten můj Samsung A52 dělá daleko lepší fotky. Chtěl jsem dát ukázku, ale malé rozlišení pro OF ty ukázky tak degradovalo , že bych tím neukázal kvalitu fotek, tak na to kašlu.Na tom mém foťáku v mobilu mi vadí, že v profi režimu nemohu nastavovat clonu.

Jinak není pravda, že v létě není co fotit. To je spíš o tom, že někdo fotograficky miluje jen podzim. Mě třeba teď baví ty zlatá obilná pole, do toho bílá oblaka nebo naopak bouřková mračna. Musím pořídit nějaký kompakt do kapsy, který mohu nosit všude. Utekly mi teď takove hezké obrazy krajin, že mě to ještě teď štve. Nechtělo se mi tahat flexu kvůli váze i tomu, že je to trochu krkolomnější focení. Sony taky nebudu tahat všude pro strýčka příhodu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 31, 2023 5:46

dromedaro
bohuzel zadnou lepsi techniku nemam:D

ps: proc to sony nechces nosit? kdyz si za nej dal tolik penez, tak ho nenechas valet doma, ne?

apuka
porad si mi nenapsal ten soft, co to spoji sam. jako asi pak zvladnu doma neco vygooglit ale kdyz to nakousmes tak to musis pak dokousnout
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon črc 31, 2023 9:13

@Dromedaro - leto po znich uz zacina bejt fotograficky zajimave ... kdyz se objevuje ta zluta a slunicko uz neni tak vysoko .. ja osobne moc nemusim druhou pulku jara az prvni pulku leta (tedy cca duben-konec cervence) .. je to i hodne kvuli tomu, ze je strasne dlouhej den, takze fotit nekde nejake ranni nebo vecerni svetlo znamena, ze nekde strasis do noci a nebo naopak rano vstavas pred 4tou ..

Jinak co se tyce kompaktu tak nevim, nevim, jestli nekdo, kdo ma FX jeste muze bejt spokojenej s kompaktem .. ja mam x100f a musim rict, ze s ni moc nefotim, fakt minimalne .. kdyz jedu nekam na dovolenou, tak si radsi misto toho vezmu d7200 + 18-140
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 1, 2023 20:12

Mawe: Měl jsem na mysli, že ho nebudu tahat všude s sebou. Třeba do práce, na výlety kdy nemám v plánu fotit, na vycházky se psem, na krátké vyjížďky na kole, na akce, kde se pije atd.Budu ho mít spíše na cílené cesty za fotografováním ať už v přírodě nebo reportáže. I jsem s tím počítal uz při nákupu. Já se právě k zajímavým momentům nebo přírodním obrazům dostanu nejčastěji náhodou. Že někde projíždím nebo procházím, aniž bych tam šel s tím, že něco budu fotit. Chci pro tyto příležitosti pořídit olympus mju II. Tam nemusím nic řešit, jen mačkat tlačítko a přesto mít dobré výsledky. Vejde se do kapsy a člověk o něm ani neví. Recenze jsou na to suprové. Prý patří ke špičce. A taky proto, že mě analog baví a chci na něj fotit.

Ntz: Ano, souhlasím, že v tom létě to začíná být zajímavější až v srpnu. Já jsem ujetej na ty zlatá obilná pole, pak mě ještě baví ty pozdní pole, kdy je v tom obilí i heřmánek a různé barevné kvítí a vytváří to takové pestrobarevné poetické krajiny. To teď zkouším fotit. I proto miluju impresionismus v malbě. Jaro mě fotograficky moc nebaví. Líbí se mi pozdní léto, podzim a depresivní potemnělé zimní náladovky bez sněhu.

Jinak jsem se díval na ty fotografické aplikace a weby ohledně slunce a zaujalo mě tam, že je tam termín " zlatá hodina" jako označení pro dobu, kdy je fotografie se "zlatým" nádechem světla. Myslel jsem si, že je to od určité hodiny až do západu slunce. Jsem to tak pozoroval poslední dny a něco na tom bude asi. Ale že by to trvalo jen hodinu se mi taky moc nezdá. Takhle podle oka mi připada, že to trvá déle, ale v určotý moment ještě před západem ten efekt mizí. Nebo ten pojem zlatá hodina chápu špatně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte srp 1, 2023 21:18

svetlo ma zajimavou barvu pokud je v urcitem uhlu nad horizontem .. nejzamavejsi barvu ma zhruba do 20 stupnu, takze obecne ty barevne hodiny znamenaj, ze chvili po vychodu a chvili pred zapadem ma svetlo nejzajimavejsi barvu .. nic vic, nic min
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 2, 2023 7:58

No ale tam je třeba uvedená zlatá hodina pro čas (příklad) 18:00-19:00 a slunce zapadá až někdy ve 20:30. Až do západu slunce ten efekt netrvá, podle mého oka. Chvíli před tím, než slunce začne zapadat, ten efekt mizí a světlo je mdlé.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř srp 2, 2023 11:37

Mawenzi píše:porad si mi nenapsal ten soft, co to spoji sam. jako asi pak zvladnu doma neco vygooglit ale kdyz to nakousmes tak to musis pak dokousnout
U kus vyse dal Lipon odkazy na srovnavani a ze jak to delat v Lightroomu. Nema smysl, abych daval to same jeste jednou i ja.

Ke konkretnimu soucasnemu softu se nechci vyjadrovat, par let jsem to nedelal a nejake x let stare zkusenosti jsou k nicemu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 6, 2023 10:25

Etheric píše:Jako opakování první nabídky. 90 dní nebo 3 měsíce....

Jo, ale ta první nabídka se týkala jen photoshopu. Ta druhá všech jejich aplikací. Stejně mi pak ale tu nabídku do mailu neposlali, jak jsem chtěl. Tak ať si to nechají.

Mawenzi píše:a kolik ted vubec sroji photoshop na rok?

Chtěli za to 24,19 euro/měsíc
Mě jen zajímalo, že to tady nikdo nezmínil, že by to používal a jinde také často čtu, že lidé používají něco jiného. Tak mě zajímalo, jak to vypadá a jak se s tím pracuje, že to patří k nejznámějším programům, ale skoro nikdo ho nepoužívá.

Jinak Fotoškoda jsou taky pěkný krysy. Když jsem tam kupoval ten foťák Sony, tak mi k tomu nabízeli prodlouženou záruku o rok asi za 2tisíce korun. Přitom Sony má teď akci do konce roku, že když ten foťák koupíš a zaregistruješ se na jejich stránkách, tak máš rok záruky navíc zdarma.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 6, 2023 11:09

a nejsou z toho pak 4 roky zaruky?

jako 2+1+1?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru