Degradace tropika MSR Elixir 2

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod apuka » úte kvě 31, 2022 10:42

ntz píše:nechci bejt otravnej, ale nas druhej JUREK zdegradoval asi za 15 let .. resp. ted je to cca 15-17 let od koupe a to tropiko je jakoby chemicky zmeneny, takovy lepkavy, fuj ... takze nemuzu potvrdit, ze by jurek byl nesmrtelnej
Vsak ja prave proto jsem tam psal, ze je to nekdy z r. 1993 a ze se tehdy jeste nepouzivalo PU.

Samozrejme, vyvoj "jde dopredu" :evil: a nemyslim si uplne, ze by Jurek byl az takovou vyjimkou :-).
No a, samozrejme, ze plat
i
ripper6 píše:to je dan za to ze lidi to chtej min lehky a mensi

Myslim, ze vaha samotneho "meho" Jurek tropica je vetsi nez nekterych stanu vcetne tropika, koliku a snur dokopy.

Ono to fakt zavisi i na materialu, na ktery se ten zater dava, navic neni jedno ani, jak silna vrstva zateru se tam da. Taky silikonovy zater je (pry) tezsi nez PU. Takze jedna vec ke druhe a mame skvley lehky stan - a malo vydrzici tropiko.

Druhou otazkou je, jestli by to tropiko i bez zateru nebylo dostatecne na ochranu vnitrniho stanu pred vodou. Vsak predtim jsem mel A-ckovy stan s tropikem a tam nebyl sebemensi zater, ale v pohode udrzelo vodu i pri hodne silnych destich. Problem by mohl byt s takovym tropikem mozna max. ve velice silnem vetru a zaroven silnem desti.
Muj laicky pohled rika, ze pokud je tropika z hydrofobniho materialu (tj. nenasakava vodu) a je dostatecne "strme", tak by voda mela po nem stect dolu a ne presaknout skrz. Samotne presaknuti pouze vlhkosti problemem byt nemel - kym se vnitrni stan nedotyka tropika.
Nevim, jestli je to fakt tak, ale je mi jasne, ze by se stan s takovym tropikem hur prodaval - bez impozantnich vodnich sloupcu a pod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod Jary » úte kvě 31, 2022 13:27

ripper6 píše:A tohle se tyka jen stanu MSR? :) Nasel jsem odpoved primo od MSR a rikaj ze to je dan za to ze lidi to chtej min lehky a mensi :)
Takze by me zajmalo, jestli tim trpi i jina znacka a nebo je to jen vymluva MSR? :-k

Zajímavé ale je, že ta nespokojenost se objevuje (jen) u MSR elixir. MSR dělá ještě lehčí stany (hubba a spol, fly, ...) a tam se tyto kritické hlasy neobjevují.
Jako daň za UL tropiko bych viděl situaci, kdy se vlivem tenkého základního materiálu tropiko snadno roztrhne atd. Ale tady mi spíše přijde problém jinde. Degradace PU je prostě fakt, který asi vždy neodvratně nastane, ale většinou je to za těch 7 až 10 let, kdy již stany i boty mají "své odslouženo". Jenže u těch elixiru (možná jen některých roků výroby) k tomu dochází již za tři až čtyři roky (a pokud koupíš stan, co před tím ležel 2 roky někde u prodejce, tak již za méně než dva roky vlastnictví - viz mé vyreklamované tropiko). Tam mne napadá spíše buď špatně provedený PU zátěr, nebo špatný ten použitý PU nebo nevhodná kombinace materiálu tropika a toho PU (nejsem chemik, ale nemůže to být i nějaká chemická látky obsažená třeba v té zelené barvě, která pak degradaci PU zátěru tropika zásadně urychlí)?
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod Jary » úte kvě 31, 2022 13:35

ntz píše:mam 195cm a nasel UL stan svejch snu ... do kteryho se vejdu :: https://www.vango.co.uk/gb/camping-equi ... -ul-2.html .. mel jsem ho napr. tedka ve skotsku .. fakt super stan

A vyhovuje Ti tunelová konstrukce? U CZ uživatelů většinou moc oblíbená není a domnívám se, že je to kvůli nulové samonosnosti. Každý se asi n-krát potkal s místem, kde se kolík zatlouct do půdy/kamení prostě rozumně nepodaří. Nějaké boční šnůry se pak dají kotvit ke kamenům, ale mít na tom založenu stabilitu celé konstrukce?
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod ntz » úte kvě 31, 2022 14:18

ten stan drzi defakto na 4 kolicich ... musis natahnout od sebe ty vzdalene rohy .. ja ten stan mam od lonska kdyz jsem joinul tohle forum - na stan byl muj prvni prispevek tady .. spal jsem v nem zatim asi 10 noci (z cehoz tedka 3 noci ve Skotsku s fest Mordorem co se del venku) + jsem jeste stan upravil, ze jsem nechal prisit doprostred tech bocnich sten kousek extra poutko kam jsem dal takovou tu gumovou smici pro extra kolik (muzu vecer poslat fotku) .. zatim jsem vzdy byl schopen spat na miste, kde se daji zapichnout koliky a z toho stanu jsem nadsenej .. ze zacatku prvni asi dve az tri noci jsem byl lehce nesvuj z te tunelove konstrukce protoze vsechny stany co jsem mel a mam jsou proste 2-prute kopule, ten pocit se ale velmi rychle rozpustil .. Stan je navic pocitove strasne velkej protoze ma 3 kolme steny (bocni a ta vstupni) a je docela vysokej (na pomery UL kopuli) ..

zkousel jsem si osobne nejake stany od MSR + videl jsem osobne BA Copper Spur .. Nepresvedcila me ta latka protoze matros je tenkej jak ubrousek takze jsem sel do tohodle a nelituju ..

takze abych zodpovedel otazku .. zatim jsem se nedostal do situace ze nebudu moc zakolikovat stan .. na druhou stranu se mi *nikdy* v zivote nestalo ze bych spal v normalni kopulovem co by nebylo vubec prikolikovane, takze tahle obava mi prijde pomerne licha
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jirkamz » sob srp 13, 2022 18:50

Tak jak to vypadá u vás co máte ten problémový Elixír? Já mám furt ten svůj starej tak trochu opravenej přežehlením...
Stalo se to někomu na šedým tropiku? Nezkoumal jsem to moc extra, ale myslím si že jsem o tom četl jen u zeleného... A je tady už někdo komu se to přihodilo na novým modelu (2018+)?
Pořád zvažuju, že bych časem třeba pořídil tropiko z toho novýho modelu, pokud se taky nebude kazit...
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod malejjarda » sob srp 13, 2022 20:34

Mám nový Elixír 2018 a tropiko zatím v pořádku. Teď jsem ho používat na dovolené 10 dní v červenci.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod Jary » sob srp 20, 2022 20:46

jirkamz píše:
Stalo se to někomu na šedým tropiku? Nezkoumal jsem to moc extra, ale myslím si že jsem o tom četl jen u zeleného... A je tady už někdo komu se to přihodilo na novým modelu (2018+)?
Pořád zvažuju, že bych časem třeba pořídil tropiko z toho novýho modelu, pokud se taky nebude kazit...

A) Kamarád má šedé tropiko, stan má odslouženo min. 6 let aktivního používání a tropiko pořad jako nové. Myslím, ze jde o nějakou zkaženou sérii zelených tropik, ostuda MSR je, ze to nikdy nepriznali.
B) Nový model má pokud se nepletu jednu zásadní konstrukční odchylku. Na starém byly vchody tropika i vnitřního stanu na jedné straně, tzn. oba ležící je měli buď u hlavy nebo u nohou. Na novém jsou umístěny vchody úhlopříčně, jeden nocležnik ho má u hlavy, druhy u nohou. Starý vnitřní stan a nové tropiko tak nejsou plné kompatibilní. Na jedné straně Ti pak vyjde vnitřní vchod u nohou a rozepinani tropika u hlavy nebo naopak.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jirkamz » pon srp 22, 2022 15:16

Kdyby bylo jistý, že je to vada jen určitý série zelených, tak bych to šedý starší, pokud to ještě jde, klidně koupil.
To s těma vchodama mě nenapadlo, myslel jsem že starý a nový se liší jen většími předsíněmi.
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod Jary » stř srp 24, 2022 8:10

Starší šedé tropiko na Elixir 2 už podle mne nekoupíš. Aktuální CZ zástupce pro MSR (firma Vertone) mi v květnu nabídl na elixir 2 tropiko pouze nové zelené na individuální objednávku za 6 až 8 týdnu.
Když jsem je teď zkoušel konfrontovat s rozdílností vchodů, tak mi potvrdili, že nová tropika maji vchody uhlopříčně. Ke starým se vyjádřili pouze tak, že u elixiru 4 staré verze (který mají skladem) jsou vchody také uhlopříčně, tedy si myslí, že by to neměl být problém. Nicméně já mám doma starý elixir 2 a tam jsou oba vchody na stejné straně (stejně u kamarádova a stejně předpokládám to máš i Ty). Tedy ten hendikep rozdílného umístění vchodu vnitřního stanu a tropika tam na jedné straně stanu bude. Teď záleží jak moc to komu vadí.
Za mne, pokud stavím fast a light mód bez vnitřního stanu je to samozřejmě jedno. Pokud komplet stan, prší a neměl bych velký batoh, muže to být i výhoda (menší riziko, že mi při vlézání/vylézání ze stanu zaprší až do vnitřního stanu. Pokud ale vezmu nejběžnější situaci s větším batohem v předsíňce, lézt přes něj (a jinak než ho přelézat to nejde, musíš vlastně projít úhlopříčně celou předsíňkou), bude opruz.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod Lipon » stř srp 24, 2022 8:38

máme Elixir 3 asi 3 nebo 4 roky, má vchody diagonálně
zatim jsme teda nepocítili, že by to bylo nějak na závadu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod Jary » stř srp 24, 2022 9:50

Jen pro upřesnění: ona nevadí diagonální poloha vchodů (jedenn nocležník u nohou, druhý u hlavy), ale u kombinace elixir 2 starý vnitřní stan (vchody na jedné straně) a nové tropiko (vchody diagonálně) dojde k situaci, že na jedné straně stanu bude mít nocležník otvírání vnitřního stanu u hlavy, ale otvírání tropika u nohou. A takto tu předpokládám nemáš a asi by Ti taky vadilo.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod GreyMouse » stř srp 24, 2022 10:55

Nemám ten stan před sebou, ale mám pocit, že při maximálním otevření vnitřního stanu je otvor skoro symetrický. Takže při zkřížených vchodech by sice odpadla možnost vleže jednou rukou pootevřít oba vchody kvůli větrání nebo vykouknutí ven, ale možná by se dalo vylézt ven bez přelézání batohu. Ale chtělo by to stan postavit a vyzkoušet. Míň pohodlné by to určitě bylo, ale třeba by to šlo přežít :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jirkamz » stř srp 24, 2022 14:22

Tak jsem to taky omrknul a přesně tak, oba vchody mám z jedné strany, takže buď oba u hlavy, nebo u nohou.
Teoreticky by to asi zas tak nevadilo, i když pokud do toho člověk dá ty peníze, tak by to mohlo mít nějakou úroveň... Kolik vlastně chtěli za to nový tropiko?

Ještě si říkám jestli nezkusit přetřít svý zvenku nějakým vhodným zátěrem a nechat to být.
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod Jary » pát srp 26, 2022 20:05

V květnu 2509 korun.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jirkamz » ned srp 28, 2022 11:01

Tak to jsem čekal víc...

Máte někdo odzkoušené to lepidlo na švy co je na první stránce? https://www.nalehko.com/produkt/lepidlo-na-svy-mc-nett-seam-grip/ případě třeba jiný?
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod martens.xy » ned zář 11, 2022 21:37

Tak s překvapením zjišťuji, že problém s Elixirem nemám jen já.. ani není třeba sdílet fotky, protože úplně stejné obrázky tu už jsou - s totálně rozpadlou podlepovací páskou. Což bych u značky MSR a stanu, kterému nejsou ani 4 roky, fakt nečekal. Navíc nedostával rozhodně extra naloženo a staral jsem se o něj dobře. Co je u mě jasné je to, že MSR u mě končí tímhle..

Takže mě čeká výběr jiného stanu.. nehledám úplně ultralight "za každou cenu", ale něco dvoumístného do 2 kg.. nějaké konkrétní tipy (případně linky na vlákna?), díky!
martens.xy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 29, 2009 13:52

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod Quido » stř zář 14, 2022 10:52

tady se obecně hodně vyzdvihují MSR stany - chápu, že podle parametrů a ještě jakž takž slušné ceny, zejména při slevách, to vychází velmi dobře, nicméně, mne se něco podobného stalo u Jurka až po 12 letech, a to mi to Jurek za 12 stovek vyspravil k nepoznání od nového... ale je to několik let zpět, nevím, jak postupují výrobci dnes ...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod ThomasB » sob led 7, 2023 20:55

Nezkoušel jste to náhodou někdo řešit přímo s MSR? U komentářů některým lidem psali, že je budou kontaktovat a zkusí najít řešení…tak jestli třeba nezměnili přístup a neuznaj nějakou vadnou šarži…
ThomasB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: ned dub 10, 2016 21:31

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jirkamz » ned led 8, 2023 19:37

To by mě taky zajímalo. Kdyby se našlo nějaký řešení, nezlobil bych se. I kdyby to znamenalo koupi nového tropika...
Teď fakt váhám jestli nepořídit nějaký jiný stan, ale vůbec nevím co..
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod ThomasB » ned led 8, 2023 19:50

Napsal jsem jeste mail do warranty office, co maj v Irsku nejakou “centralu” pro Evropu, tak uvidim, jestli se ozvou…ale i kdyby mi zadny lepsi reseni nenabidli, tak proste na sezonu koupim nove tropiko no…
ThomasB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: ned dub 10, 2016 21:31

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jinevis » čtv bře 9, 2023 13:26

Dobrý den,
máte prosím už aktuální informace jak je to s protékajícími tropicy u MSR Elixir? Rozhodujeme se pro nákup ...
Děkuji
jinevis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned čer 5, 2022 7:12

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 13:37

Na nasem MSR Elixir 2 se tajy podepsala degradace PU. Vznikla z nej hromada lepici latky, která je uplne na ho.no. Chci to resit nakupem tropika z Aliexpresu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jinevis » čtv bře 9, 2023 13:45

A jedná se o sérii před rokem 2018 (trojúhelníková předsíň) a nebo tu novou (lichoběžník)?
jinevis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 90
Registrován: ned čer 5, 2022 7:12

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 20:35

Kupovany 2017. Takze ta starsi verze.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jirkamz » sob bře 11, 2023 17:10

booze píše:Chci to resit nakupem tropika z Aliexpresu.

Tohle mě zajímá. Máš vyhlídlý nějaký konkrétní?

Sice už sem se asi rozhodl že si koupím novej (zatím hodně přemýšlím o Hubba Hubba NX, ale zvažuju i jestli nezkusit tunel, třeba F10 Xenon). Ale i tak je toho Elixíru škoda, i když zatím se mě odlupují jen švy, zátěr zatím drží.
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod booze » sob bře 11, 2023 21:05

jirkamz píše:Tohle mě zajímá.

...tohle zajimalo me, jak to vyresis. :lol:
jirkamz píše:Máš vyhlídlý nějaký konkrétní?

Zatim nemam, pred lety byl fake Elixir 2 na Ali, vcera jsem ho hledal a nic jsem nenasel.

V Decathlon mi rikal pan, ze maji podobny stan jako Elixir 2 a maji na nej nahradni dily. Takze cekam jak bude stanova sezona v Decathlon a pujdu se tam podivat.

Posledni mozost je neutralni silikon a lakovy benzin.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod jirkamz » ned bře 12, 2023 14:05

Tak až se dozvíš víc, tak sem dej vědět.
Co jsem se díval, tak nejvíc podobnej mě přijde tenhle, ale má klasický křížení prutů v jednom bodě, ne jak Elixír ve 2.
https://www.decathlon.cz/p/prutovy-stan-mt-500-mesh-2-osoby/_/R-p-340106?mc=8786418&c=ZELEN%C3%81_KHAKI
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod booze » sob črc 15, 2023 17:20

Svy toho degradovaneho tropika MSR Elixir 2 jsem pretrel silikonem (74g lakovy benzin 50g neutralni silikon) a pak to cele nastrikal Fabsilem univerzal. Kompresor na 4 bary a prutok na plne gule. Fabsil jsem tak prostrikl skrz, ze uvnitr stanu byla mlha. Asi i ten vnitrni PU zater je v ha.zlu. Ted pockam na dest nebo to oprsim fixirkou s vodou pres kompresor. Pinguin stan (cca 10let stary) jsem rovnou strikl taky, ale prekvapila me kvalita DWR ktery porad funguje na 100% a Fabsil se vubec nenacucal do latky a po stanu stekal. Male plus pro Pinguin. :mrgreen:
Fabsil se da dobre koupit na Alegru. Stary dobry NEekologicky.

Puvodni plan koupit kopii Elixiru Warg, ktery je silikonizovany se nekona, protoze jim dosly zasoby.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod malejjarda » sob črc 15, 2023 19:16

Co zkusit tropiko z nějakého stanu Naturhike. Přijde mi dost podobný jako Elexir. Mají eshop i u nás. Objednat a tropiko vyzkoušet. Můžeš ho pak obratem vrátit.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Degradace tropika MSR Elixir 2

Příspěvekod booze » ned črc 16, 2023 8:52

Ano to bylo v planu, ale nenasel jsem nic a to jsem hledal poctive. Ty kopie Elixiru uz nikde nejsou.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Stany

cron