Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » stř pro 7, 2022 21:43

Tak co se týká technické kvality, tak do cca 1m by jsi udělal stejně kvalitní fotku libovolnou full frame DSLR zrcadlovkou s odpovídajícím objektivem úplně v pohodě.

Nám visí v obýváku na stěně moje barevná panoramatická fotka Duhových hor vyfocená u Landmannalaugaru. A na šířku má asi 1,8m. A focené je to 5DmkIV a vcelku normálním 16-35 F4 IS. A koukat se na to dá ze 20ti cm. Ale je to na plátně, takže to má texturu. Tím pádem to zblízka trochu pomáhá zamaskovat nedostatek detailů.

A kdybych to vyfotil tou Mamiyi s digi zádama, tak na to budeš moct koukat lupou. A kdybych to vzal na 6x8 diák Fuji Velvia 50, pak to naskenoval na bubnu, tak je z toho 2m plachta a můžeš tam (s nadsázkou) počítat oblázky mikroskopem.

Ale to je kdyby. Na kdyby se nehraje. Plocha negativu/snímače je rozhodující.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » stř pro 7, 2022 22:18

Ferd píše:Přesně tak. Možná bych to ještě zúžil nebo upřesnil, že se to týká povětšinou objektivů bez AF.


to bych tak kategoricky netvrdil

vždycky jsem měl jen autofokus objektivy a i ty měly okýnko se stupnicí hloubky ostrosti, někdy od konce devadesátek, kdy jsem začal s Nikonem F80
namátkou Nikkor AF 50mm f1,8 AF, AF-D 24mm f2,8
i nové Nikoňácké objektivy bez clonového kroužku okýnko se stupnicí mají
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » stř pro 7, 2022 22:46

To máš pravdu. Ona to má většina objektivů pořád. Ale u AF objektivů je to nepoužitelně krátká stupnice. Objektiv bez AF se ostřil z minima na nekonečno otáčením kroužku o téměř 360°. AF se otáčí o méně než 90°, má mnohem prudší stoupání závitu. Takže ta stupnice je smrsknutá na délku 1-2cm. Navíc často nesedí a je to jen orientační (nebo spíš ani to ne...).

Myslím tím rozdíl mezi např. tímto: https://www.fotoskoda.cz/carl-zeiss-otus-85-1-4-zf-2-pro-nikon/
nebo https://auctions.afimg.jp/p1021693726/ya/image/p1021693726.5.jpg
v porovnání s tímto: https://www.fotoskoda.cz/nikon-85-1-4-g-af-s/. Vše jsou f=80mm
Konkrétně tím myslím srovnání jak velký je na stupnici rozdíl např. mezi značkou 5m a nekonečnem.
Naposledy upravil Ferd dne stř pro 7, 2022 23:31, celkově upraveno 3
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » stř pro 7, 2022 23:09

Kjuba píše:....do cca 1m by jsi udělal stejně kvalitní fotku libovolnou full frame DSLR zrcadlovkou s odpovídajícím objektivem úplně v pohodě...
A kdybych to vzal na 6x8 diák Fuji Velvia 50, pak to naskenoval na bubnu, tak je z toho 2m plachta a můžeš tam (s nadsázkou) počítat oblázky mikroskopem.


Když se držím tisku 350 DPI, tak se bez skládání více snímků nedostanu s full framem přes 50x80cm. :-( Tedy pokud neberu v potaz větší pozorovací vzdálenost-tam to tak nevadí. V tom jsou Velvia/Provia nepřekonatelné. A to nemluvím o barevném podání.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv pro 8, 2022 0:01

Jenže to má i svoje negativa. Velvia byla jen 50ka, Provia 100ka a 400ka. 400 už teda moc jemná nebyla.
Velvia byla hodně saturovaná a úplně nepobírala věci s velkým dynamickým rozsahem.
Provia byla univerzálnější. Pěkné podání pak měla Astie. S jinými diáky jsem tu čest neměl.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » čtv pro 8, 2022 7:55

No, Velvia se dělala i ve 100vce. Aspoň ve svitku určitě. No a Velvia je hodně strmá a kontrastní. Takže to chtělo rozptýlené světlo. Ideálně fotit, když bylo pod mrakem. Do ostrého slunce to nebylo. Velvia byla typická hodně saturovanými barvami s excelentní zelenou. Takže pro krajináře a fotografy přírody. Provii jsem Bůh ví proč nikdy nepoužil. Sensii vůbec neznám, to se sem snad ani nevozilo, ne? No a Astie měla takové umírněně podání. Byla laděná na podání pleťovky, takže jasné určení pro portrét a fashion foto.

Dobře to měli kluci japonský vymyšlený. Dělalo se to jak v kinu 135, ve svitku 120/220, tak i jako plany různých formátů.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » čtv pro 8, 2022 10:19

Velvia 100 mi přišlo že byl stejný film jako 50 jen s jiným přebalem. Ale neměl jsem s ním moc velké zkušenosti.
Sensia je v podstatě shodná s Astií, měla by být troch uteplejší ale rozdíl jsem taky nepoznal.
Divím se, že jsi nepracoval s Provií. Dle mě to byl (a ještě je) jeden z nejlepších filmů. Provia a Ilford Delta100 :-)
Taky ještě dělali film s proměnnou citlivostí-od 100 do 1000. Kde ty doby jsou.
Btw. ještě mám Provie a Velvie plný mrazák. Kdyby někdo toužil... :-)

A ještě jeden typ na focení:
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aRE3XPA_460svav1.mp4 :-) :-) :-)
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv pro 8, 2022 20:55

Kjuba píše:Jojo a třeba Láďa Kamarád tahá Hassyho na osmitisícovky. :-) Zas takhle rád to focení nemám :-)


Co jsem četl, tak on pořád fotí na středoformátový diák, protože když to naskenuje, tak má pro finální velkou zvětšeninu lepší kvalitu než z digitálu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » čtv pro 8, 2022 21:22

No to jo. A taky si ten foťák upravuje. Kalibruje si sám kazety. Protože mu firemní nastavení není vhod. :-) A k tomu si dobastluje různá udělátka-jako podtlakovou kazetu z které cucá vzduch hadičkou aby byl film v rovině a nekroutil se. :-) Neuvěřitelné....
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv led 19, 2023 8:58

ad stativ Peak Design, zmíněný ve vlákně o stanech
mám rád věci od Peak Design, protože při jejich konstrukci u toho někdo přemýšlel; a ano, není to úplně nejlevnější - na druhou stranu na batohy a tašky je doživotní záruka, materiály jsou odolné a detaily dotažené, na namáhaných místech žádný plast, držák foťáku na ramenní popruh batohu je boží

ale cena toho stativu je už za čárou (na vlastní voko jsem ho nezkoušel)
měl jsem ho s dalšíma v merku, když jsem hledal nějaký cestovní karbonový, ale ta cena mě fakt odradila; o funkčnosti nepochybuji, testovali ho i na DPReview a byl srovnatelný s jinými cestovními karbonovými, prémie za skladnost a vychytané detaily už je ale moc velká

koupil jsme nakonec na zkoušku malý cestovní karbonový z Amazonu za 100 éček brandovaný pro National Geographic a na tu velikost a účel dobrý - malý, skladný, lehký
na "větší focení" stejně beru hliníkový Manfrotto, přeci jen na fakt dlouhé časy a stabilitu ve větru mu věřím víc, i složený je možná 2x tak velký, než ten cestovní

btw. na Kickstarteru koncem minulého roku šla kampaň na cestovní karbonový stativ Heipi, srovnatelný s tím Peak Designem, za 300$ s poštovným do Evropy a VAT paid.
Jako cíl měli 10k$, posbírali přes 1M$. Je v tom spousta příslušenství, pro přispěvatele 2 destičky, první várka už je vyrobená a odesílá se, další várka po čínském novém roce - dám pak referenci.
Destičky jsou Arca i Peak Design kompatibilní.
Mají tam v detailech kampaně přímá srovnání i s tím Peak Designem.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv led 19, 2023 10:28

@Lipon - prosim az pujdes po praze po Holesovicich a nebo az budes courat kolem Vaclavaku tak navstiv Megapixel (resp. Foto Skoda nebo AFoto u Vaclavaku) a sam se na ten stativ podivej .. A prosim rekni mi (klidne pis SZ svuj dojem) ..

ted nedavno jsem se ocitl ve Foto Skoda, chtel jsem si tam koupit nejake blbosti co nepotrebuju (premyslel jsem nad nejakym novym fotobatuzkem, protoze muj "premiovy" TT je absolutne strasnej, pokud bych hodnotil, tak mu dam znamkovano jako ve skole za 4, pritom na internetu ma pozitivni recence - kua, to je nejaka konspirace, iluminati co ovladaj fabriky plati trpasliky, co generujou tyhle pozitivni recenze - ja jenom ale pripominam, ze jsem ho koupil za cca 100 euro pres bazos.cz a dopredu jsem ho nevidel, potrestal jsem se tim, ze uz ho asi 4tou sezonu pouzivam) a zstavil jsem se i v sekci stativu - maj ho tam postavenej .. Dokonce jsme si z nej delali prdel s panem, co tam prodaval a bitchovali jsme, ze 95% prodeje tohodle stativu probiha online, protoze kdyz ho nekdo vidi na vlastni oci, tak ho nechce ..

co se tyce fakt premioveho stativu, tak mam v merku tohle

https://www.feisol.net/tripods/tourname ... rapid.html
https://www.bobrigby.com/acratech/item/ ... clamp_1205

je to ale tezko ospraveditelny, neb mam stativu nekolik a vlastne mam stativy docela dobre .. defakto bych nahrazoval, mam tyhle dvoje nohy + hlavu

https://www.manfrotto.com/global/190x-a ... d-mt190x3/
https://www.manfrotto.com/global/190go- ... mt190goc4/
+
https://www.manfrotto.com/global/xpro-m ... xpro-bhq6/

a jako then ultralight cestak mam 980g rollei

https://www.rollei.com/products/carbon- ... 8968496205

to MT190X3 je co se tyce stability naprostej top ... vyska dobra, vaha noh uchazejici ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » čtv led 19, 2023 10:56

Já mám dva stativy. Jeden nějaký malý cestovní asi noname karbon. Nejvíc ale používám Leofoto LS-365C s kulovou hlavou Leofoto LH-55. A jsem spokojený. Kvalita je naprosto dostačující. Máchám ho ve vodě, v moři, ustál i islandské větry. Zatím se mi nikdy neposkládal a nic jsem tím pádem neroztřískal.

Stativ:

https://www.leofoto.com/products_detail.php?id=239

Hlava:

https://www.leofoto.com/products_detail ... rettyPhoto

Oboje je úplně v pohodě a mužů doporučit. U nás je myslím někdo prodává, ale nevím kdo. Já si je přivezl z Canady.

Pokud bych chtěl utrácet, bral bych RSS (Really Right Stuff). To je ještě o level vejš. Zkoušel jsem je v krámě a opravdu parádní věci. Ale nebyl jsem ochotný dát za sestavu cca 1.500 USD. O tolik lepší než Leofoto teda nejsou.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv led 19, 2023 11:40

@Kjuba - jo, to Leofoto vypada fakt dobre ... 152cm bez stredoveho sloupku pri 1.77kg je super .. to uz ma parametry jako tohle https://www.feisol.net/tripods/elite-tr ... -3472.html
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv led 19, 2023 13:02

Leofoto jsem měl taky v užším výběru, spolu s Benro a Sirui

na vlastní voko jsem ho nezkoušel = vlastnoručně jsem s ním nefotil
na vlastní oči jsem ho viděl, u Škody, proto jsem i s ohledem na cenu nakonec vzal ten z Amazonu na zkoušku, karbon jsem předtím nikdy neměl

jsem zvědavej na ten Heipi
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » čtv led 19, 2023 16:51

Hmm, koukal jsem na to video a ten Heipi stativ vypadá dobře. Hlavně ta hlava je fajn.

Ten vlastní tripod vypadá materiálově dobře, ale bál bych se jediný věci. A to je mechanismus aretace teleskopického výsuvu segmentů noh. Podobný systém měl můj starý Manfrotto 055PROB a mě se to neosvědčilo. Tím, jak se to vyklápí do stran směrem od nohy vzniká nebezpečí, že o to něčím zachytím, když je to odklopené a ulomím to. A nebo ještě hůře, že se mi za to zahákne třeba popruh od batohu, který věším pod středovou platformu. No a pak stačí nešikovný pohyb, vycvaknu to, odemknu zámek a už to letí k zemi. Ten šroubovací mechanismu se mi zdá lepší.

To řešení středové týče je zajímavé. Nikde jsem nic podobného neviděl. Já středovou tyč nepoužíval ani u toho Manfrotta, který ji měl. A to mám cca 200cm. Vysunutí totiž sníží znatelně stabilitu. Ale třeba tohle bude stabilnější řešení.

Tak až ho otestuješ, tak prosím napiš, jak se Ti osvědčil.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv led 19, 2023 20:28

@Kjuba - ad strachy z Manfrotto:

1) zamky na MT jsou proverene a (me) neni znam zadny pripad, kdy by si nekdo nerad otevrel zamek a celej stativ se i s drahou technikou sesunoul do zhave lavy v jicnu sopky (eg kdyz fotis na kraji krateru cinne sopky napr.) .. pravdepodobnost, ze se tohle stane mi pripada stejna, jako ze ti kocka zalehne a udusi v postylce dite (a nebo naopak dite kocku) .. Me osobne se nikdy nestalo, ze bych si na svem MT stativu nejak nerad odemkl zamek tou packou a poslal stativ k zemi .. Zato se mi uz stalo, ze u tech sroubovacich zamku to spatne utahnes a nebo nezasroubujes vubec a ono se to sesype ..

2) vysunuti stredove tyce alespon u MT neni zas takove drama ... MT je samo o sobe dost stabilni (ty trisekcni trojnozky jsou mega-stabilni) a ja to teda nemeril, myslim ale ze trisekcni nohy a sloupek nahore bude furt mozna vic nebo alespon stejne stabilni jako 4 sekcni nohy bez sloupku .. alespon na tom Manfrottu .. mam oboje tyhle nohy

https://www.manfrotto.com/global/190x-a ... d-mt190x3/
https://www.manfrotto.com/global/190go- ... mt190goc4/

oboje jsou super-mega-stabilni, to 3-sekcni MT190X je ale o konskou hlavu vepredu protoze je proste 3 sekcni ... ten novej stativ od heipi je tak trochu klon toho stativu od PD a ja proste neverim tomu, ze neco petisekcniho s dolnim kusem tloustky nejake 10mm tycky muze fungovat ..

heledte, pokud mate zajem napiste .. rad si pujdu s nekym pofotit (nebo naopak muzete jit nekdo se mnou) a porovname si dylku nasich stativu ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » čtv led 19, 2023 20:58

Však já Ti to Manfrotto nehaním. Sám jsem ho nějakou dobu používal, než šel z domu kvůli váze. Daroval jsem ho kamarádovi, kterému váha nevadila, protože je mladý a plný elánu :-).

Já to psal jen jako postřehy vyplývající z mých zkušeností. Já si teda jednou zavadil nohavicí o tu páčku aretace na noze 055tky a málem ho poslal k zemi. Ale to byla opravdu nešťastná náhoda a byla to moje chyba. Stál jsem u toho a nejspíš bych ho stejně stihl chytit. Ale ta možnost tu reálně je. Uznávám ale zpětně, že odemknout ho asi nebude opodstatněná obava. To by musela být celkem velká síla. To už ho spíš strhneš celý.

A co se středové týče týká, tak dle mých zkušeností děkuji, ale nechci. Nepoužívám ani tu, co mám k tomu Leofotu. A ta je teda mnohem bytelnější než na 055tce. Stabilita jde dolů. Zvedáš těžiště a to se prostě projeví. A já jsem vysoký, takže i tak stavím stativ vysoko.

Ano trojsekční nohy jsou samozřejmě z podstaty pevnější a tužší, ale podívej se pak na celkovou délku takového složeného 3sekčního stativu ve stejné velikosti. Je to prostě daň za kompaktnost. Takže já volil 5ti sekční. Mám ho z boku na batohu, nikde mi nevyčníva, do letadla v pohodě do báglu.

Já věřím, že Lipon bude spokojený. A o to tu jde.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv led 19, 2023 23:48

Me ta (ne-)kompaktnost pri slozeni az zas tak moc nevadi .. mam stativ pridelanej k baglu a je jedno, jestli ma 59 ve slozenem stavu (MT190X3) a nebo 45cm (MT190GOC3) .. za beznych podminek ... V 95% pouzivam ale MT190X3 i kdyz je vlastne vetsi, mene skladnej a o 650g tezsi ... Ma to jeden jasnej duvod - prave ze mi mnohem vic vyhovujou ty packy (ackoliv dalo by se rict, ze to je zbytecne, je jedno ze ten stativ postavis misto za 10 sekund za 25) a taky mi vic vyhovuje ze je vyssi .. a taky mam ke svemu MT190X3 citovou vazbu, pac to je muj prvni "poradnej" stativ .. samozrejme byl mi malo a planoval jsem jsem upgrade, po nejake dobe jsem ale zjistil, ze v ramci Manfrotto je tohle vlastne nejlepsi a nejstabilnejsi moznej stativ ... karbonove 055 vazi 2 kila (uplne stejne) a je stejne vysoke ...

set mejch snu je tohle

https://www.feisol.net/tripods/tourname ... rapid.html
nebo
https://www.feisol.net/tripods/elite-tr ... -3472.html
+++ jedna z tehlech dvou potvor
https://www.acratech.net/categories/bal ... heads.html

akorat jsem letos extremne zchudl a tak jak jsem si vyskakoval loni a koupil si kazdou blbost co jsem chtel, tak to se mi uz nedeje a ani se mi uz dit nebude :D (rekonstrukce baraku se prodrazila o 33% - spis vic) .. takze leda, ze by se OF chtelo nejak slozit a dat mi to jako darek spolecne .. narozky mam v cervnu .. muzete to ale dat i driv, rozbalil bych si to az na ty narozky ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 15, 2023 19:51

Tak nakonec jsem ještě po dalších úvahách do toho praštil a objednal toto:

Dirkoma S120

Je to na svitkový film 6x12cm. Váží 750g a protože už k tomu vlastně není žádné další příslušenství kromě negativů, budu na tom na treku cca stejně váhově jako lidi s moderníma foťákama. Plus stativ. Expozimetr budu mít v mobilu. Ten velkoformát jsem nakonec nevzal, protože je to velké a na jeden snímek nebo tahat dalších pár kazet s filmama. Tenhle budu moc brát i na cesty, když tam můžu ládovat svitky.
Prozatím jsem objednal jsem černobílé svitky Rollei retro 80. Až začnou být venku barvy, tak přejdu na barvu ve svitku. Těším se až s tím zase začnu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » stř úno 15, 2023 21:01

Hmm, vypadá pěkně. Já na obscuru nikdy nefotil. Věřím, že to může být zábavný. Ať slouží.

Jen dotaz. To do toho chceš hned ládovat ten Rollei? Nebude lepší to nejdřív nacvičit třeba s Fomou nebo něčím levnějším? Třeba s Fomapanm 100 nebo Retropanem. Ty se dají koupit za méně než polovinu toho Rolleie. Ale jestli s tím máš zkušenosti tak v pohodě.

Btw. expozimetr v telefonu je lepší než odhad okem, ale mnohem lepší je opravdový externí expozimetr. Ideálně s měřením odraženého i dopadajícího světla a se spot měřením. Staré Sekoniky nebo Gosseny se dají pořídit za dobré peníze. A je to na věky. Já používám Sekonic L-758 Cine. S tím vystačím do smrti. Hlavně na tu barvu v diáku už to chce dobře měřit, protože náklady na jeden snímek nejsou zanedbatelné.

Tak pak napiš, jak se ti s tím pracuje.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv úno 16, 2023 0:33

tady ten blazen ma prezentaci fotek z Dirkom .. https://jindra.estranky.cz/fotoalbum/dirkoma-s120/

Lidi delaj ruzne divne veci - mucej si pohlavni organy, soutezi v Takeshiho hrade, nechavaj se ruzne presivat a vylepsovat, odchazi zit do klastera, pachaj ritualni sebevrazdy, behaj do puli tela a bosi v zime ..... a v neposledni rade foti na dirkomy ..

pral bych si mit nejakej dalsi cas navic, abych take mohl delat blbosti ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv úno 16, 2023 10:28

@Dromedaro: Vykasli se na barvy. Podle mne se muzes mnohem lip pohrat s dirkacem na CB fotkach. Jen si taky myslim, zes nemusel hned kupovat Rollei filmy.

By me zajimalo, jestli chces delat doma sam cely "vyrobni proces", tj. vyvolavani negativu i delani pozitivu?

BTW, ke Tvemu nicku by vyrazne vice pasoval nejaky velkoformatovy dirkac s negativama v "supliku". Mohl bys vypadat jako Josef Sudek :wink:. Vazne, od nej se muzes hodne ucit, jak se da hrat se svetlem na CB fotkach - a mnoho z toho se da vyuzit i pro dirkac.

Edit: nejak jsem nedokoncil o tom Sudkovi a dromedarovi... Proto "k nicku":
1) Sudek byl ponekud hrbaty, trochu jako dromedar (nemyslim to srovnani nijak spatne ani hanlive) a tu svoji velkou drevenou kameru i s (ted by se reklo vestavenym) stativem nosil prehozenou pres ramena i svuj "hrb"
2) Dromedari se hodne pouzivaji na noseni nakladu, takze by se tam hodila vice obrovska kamera a stativ.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 16, 2023 16:16

Já s Fomou nemám moc dobré zkušenosti a tak se jí spíše vyhýbám. Ten rollei byla tuším druhá nebo třetí nejlevnější značka na tom eshopu. Jo Foma tam je o polovinu levnější, ale Foma je známá, že nemá stálé výsledky při stejných podmínkách. Jsou tam rozdíly ve kvalitě u jednotlivých šarží. Poté, co mi u snímků na svitku u negativů z Rumunska oloupala emulze jsem s ní skončil. Samozřejmě na snímcích o které jsem stál.
Na prvotní vyzkoušení chci něco o čem vím, že není problémové, abych pak nepřemýšlel, jestli je to filmem nebo foťákem.

Já jsem si psal nedávno se známým, se kterým jsem v kontaktu už jen na dálku a který fotí na polaroidy a rolleiflex a on používá apku v mobilu na měření expozice a prý to měří skoro přesně jako jeho sekonic. Co jsem četl recenze u té appky, tak to uživatelé potvrzují na základě srovnávání s jinými expozimetry. Pokud to stačit nebude, tak budu muset něco pořídit. Ty černobílé filmy mají dobrou expoziční toleranci. Na diáky už to chce klidně spotmetr. Já měl kdysi sekonic se spotmetrem, už nevím přesnou značku, za 18tisíc před 15lety. Tak jsem jej ale prodal. Ten známý říkal, že jdou sehnat v bazaru za cca 6tisíc. On jej má z bazaru za těch šest snad už 10let.
Já se zatím díval na tento expozimetr SEKONIC L-208 TwinMate, že na tu obscuru to bude asi stačit.

K celému procesu negativ/pozitiv se nechci vracet kvůli financím a časové náročnosti. Černobílé negativy si doma vyvolám sám, když jich budu mít více, tak na to jedno odpoledne vlítnu. Barevné negativy si budu nechávat vyvolávat. Díval jsem se, že v BeFoto mají dobrou cenu za svitek, tak jestli tam bude možnost nechat zaslat to do Prahy, tak to zkusím nejdříve tam. Pak se mi líbí systém zasílání negativů pro vyvolání a skenování u Polaroidlove, tak o nich také uvažuji. Takže ty filmy si budu nechávat skenovat a pak si upravovat dále v PC. Do budoucna si chci pořídit monitor na fotografie, skener a tiskárnu, abych to mohl celé zpracovávat sám. S labama jsou problémy. Hlavně kvůli rozdílnému nastavení monitorů.

Mně u těch digitálů vadí jedna věc. Že už to fotí skoro dokonalé fotky samo a v kombinaci s dnešní dostupností fotografie už nějak ztrácím potřebu fotit, protože všechno už bylo stokrát vyfocené a ty fotky z těch digitálů jsou jako přes kopírák. Takhle mám pocit, že aspoň dělám trochu něco originálního a ty fotky z negativů prostě mají své kouzlo. Takže já spíše teď chci jít směrem alternativních technik.

Sudkovi fotografie mám rád. A pak třeba ještě fotografie Ansela Adamse, když jsme na tom outdoor foru.

U té obscury v kombinaci s černobílým filmem by to chtělo nějak vymyslet, aby se dalo fotit i s filtry, ale asi nevidím jiný způsob, než ten filtr držet na té dírce, což je reálné u expozic v řádu sekund a pár minut. Ale zase mi to přijde,ž e s tím foťákem budu lehce hýbat, když na tom budu držet filtr. Mohli na tohle taky myslet při návrhu. Něco tam přidělávat nebo to nějak upravovat se mi nechce za ty prachy. Bych to akorát znehodnotil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv úno 16, 2023 16:54

Dromedaro píše:U té obscury v kombinaci s černobílým filmem by to chtělo nějak vymyslet, aby se dalo fotit i s filtry, ale asi nevidím jiný způsob, než ten filtr držet na té dírce, což je reálné u expozic v řádu sekund a pár minut. Ale zase mi to přijde,ž e s tím foťákem budu lehce hýbat, když na tom budu držet filtr. Mohli na tohle taky myslet při návrhu. Něco tam přidělávat nebo to nějak upravovat se mi nechce za ty prachy. Bych to akorát znehodnotil.
No, myslim si, ze kratsi doby expozice nez v radech sekund (s rozumnym filmem) asi mit nebudes :-).

Muzes si udelat nejaky jednoduchy drzak na filtr, klidne na (obalenem) dratu, ktery prelozis pres kameru. Nebo pripevnis (samozrejme nijak nastalo, napevno) na "spoust" a co Ti ten filtr automaticky natahne pred "objektiv".

Pokud ale chces fotky zpracovat na PC, tak nemusis pracovat s filtrama, to si udelas v postprocessingu. Nejspise s polarizacnim (a asi ani IR) delat nebudes a vse ostatni si dodelas. Jen mi prijde na dirkaci skoda delat ten postprocessing na PC. Z celeho kouzla tech snimu pulku ovlivnis digitalnim zpracovanim.

ZNova zopakuji, myslim si, ze k dirkacum jde mnohem lip CB fotografie nez barva. Ale volba je na Tobe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 17, 2023 15:04

No, na obscury už jsem fotil a s filmem 100asa jsem měl v létě za jasné modré oblohy kolikrát expozici 1s, 1/2s... záleží na průměru dírky. Byly to vlastnoručně vyrobené obscury z vykuchaných starých foťáků a dírky jsem dělal jehlou a tak, abych je mohl změřit, takže ty průměry byly větší. Ale i s touto obscurou se na ty hodnoty 1s a méně nebude problém dostat. Zadal jsem technické parametry Dirkomy S120 pro výpočet expoziční tabulky do programu Pinhole designer a vychází to podobně jako kdysi s mýma domácíma obscurama. Šlo by to řešit ND filtrem, jestli vymyslím nějaký ten držák.

apuka píše:Muzes si udelat nejaky jednoduchy drzak na filtr, klidne na (obalenem) dratu, ktery prelozis pres kameru.

Jo, to je dobrý tip, něco takového by šlo udělat a asi i udělám.

apuka píše:Pokud ale chces fotky zpracovat na PC, tak nemusis pracovat s filtrama, to si udelas v postprocessingu.Jen mi prijde na dirkaci skoda delat ten postprocessing na PC. Z celeho kouzla tech snimu pulku ovlivnis digitalnim zpracovanim.
ZNova zopakuji, myslim si, ze k dirkacum jde mnohem lip CB fotografie nez barva. Ale volba je na Tobe.


Já teď upravuji fotky v programu Photoscape. Je to jednoduchý, ale celkem dobrý program. Žádné složité operace. Kontrast, jas., křivky at. To je vlastně jediné, co dělám za úpravy. Jas, kontrast, ořez. Takové úpravy se dělají i v temné komoře. Jinak to podání toho negativu zůstane zachováno. Pokud máš na mysli, že obscura nebude zvětšená na barytech a tím ztratí kouzlo, tak na barytu je to lepší než tisk. Ale v dnešní době už myslím i profíci dělají tyto zvětšeniny jen na výstavy, pokud vůbec. Navíc prý těmi dnešními tiskárnami už jde tisknout i na baryt a prý to vypadá dobře.

Ano, souhlasím, že pro hodně snímků je černobílá vhodnější, ale i ta barva na některé fotky není špatná. Říká se, že fotit barvu je těžší. Záleží na námětu. Přemýšlel jsem, že bych fotil na barevné negativy a pak se rozhodl, jestli ČB nebo barvu. V PC z barvy ČB udělám, ale naopak ne.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » ned úno 19, 2023 14:47

Kdyby někoho zajímalo, jak to mají zpracované a jak to vypadá uvnitř, tak přidávám pár fotek. Za mě je zpracování pěkně a vypadá to fakt dobře. Dodávají to v takové dřevěné krabičce a působí to luxusně. Jen možná ta krabička už někde delší dobu ležela podle povrchu, ale nevím, jestli to tak nemá vypadat. Teď jen řeším redukci na stativový šroub na stativové destičce. Ten můj je o něco větší a nepasuje tam.

1.jpg

2.jpg

3.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » ned úno 19, 2023 14:48

4.jpg

5.jpg

6.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 1, 2023 7:23

Není tu náhodou tu někdo, kdo má účet na temnakomora.cz?
Chci se tam zaregistrovat, ale při registraci to chce vždycky opsat kod z obrázku, že nejsem robot. Ale vyzkoušel jsem už desítky obrázku a furt mi to hlásí, že jsem to opsal špatně, i když to mám opsané dobře.
Chtěl jsem kontaktovat někoho, kdo tam tomu velí, ale není tam jiný kontakt, než kontaktní formulář, kde je to samé ověření s kodem na obrázku, který mi také hlásí neustále to samé, že jsem obrázek opsal špatně, takže je nemohu ani kontaktovat, aby mi to pomohli vyřešit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » stř bře 1, 2023 9:57

zkus si vypnout všechny doplňky v prohlížeči případně otevřít prohlížeč v private/stealth módu nebo zkus jiný prohlížeč
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 1, 2023 10:16

Ok, děkuji, vyzkouším.

Edit: Registrace provedena, díky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru