Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon pro 19, 2022 15:48

To jsem si taky driv myslel, ale praxe mne vyvedla z omylu. Mel jsem v ruce opacne priklady v obou smerech. Nejjednodussi je se v tom nevrtat a zadne zavislosti nehledat. Prodysnost se podle sily vlakna odhadnout neda, ta se proste musi zmerit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon pro 19, 2022 17:39

Vsak prave proto jsem psal, "kdyz uz neco, tak" - a ze to ovlivnuji i jine veci nez denier.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » úte pro 20, 2022 0:39

soyer21 píše:tak i v zimě jako vrchní vrstva při větších mrazech
Ve větších mrazech se na membránovku vykašli, na to je jiné oblékání. Membránová bunda je tam jen až jako poslední záchrana, když už nic jiného není :D

soyer21 píše:Voděodolnost bude stačit 10 000 mm? Co jsem načetl tak nejspíš ne.
Tohle bude záležet na použití, na nějakou letní bouřku to stačit bude, jak píše i mike. Na dlouhodobější déšť už to může být problém. Co jsem pročítala recenze na Rab Kinetic, tak někdy lidem protýkala. Osobně bych do toho spíš nešla, ale opravdu to záleží na plánovaném použití.

Pertex Shield 20000/20000 - není žádná hitparáda, ale použitelné to je docela dobře. Záleží na Tvé potivosti. Pokud se potíš více, tak bych spíš volila o něco prodyšnější GTX Active.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 20, 2022 0:55

Za mne je dneska jedna z nejlepsich voleb Pertex Shield Air, proti GTX Active jiny level prodysnosti. U nas HP Active 2.0 a pokud ma nekdo predsudky ohledne odolnosti, tak HP Cliff.

Mne teda NeoShell s 10000 mm jeste (nastesti) neprotekl, pred casem zvladnul i pul dne deste po kopeckach (fronta prisla s predstihem). Ja prekvapive taky, v GTX Active, co jsem mel predtim, by to nebylo pekne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod soyer21 » úte pro 20, 2022 19:34

Jasně do mrazu jsem myslel jako poslední vrstvu kdyby to zateplovačka nedávala, skrz silný vítr a chlad.

Tak jsem postupně dospěl k závěru, že vyberu něco mezi těmito třemi , zatím favorit ME Orbital, dá se sehnat v akci za 4 000,- , tak myslím super cena za ty parametry
Pak ME Firefox líbí se mi, že má GTX Active a přesto má větrání v podpaží, to samé RAB Khroma Cirque Jacket GTX Active, jen prostě cena u těchto dvou je kolem 7 500,-

O kolik horší bude membrána Drilite Strech od ME s porovnáním s GTX Active, co se týče voděodolnosti ta je celkem daná, ale co prodyšnost, odolnost

Mountain Equipment Orbital - DRILITE® STRETCH 20 D 20000/35000 , váha 390 g, větrání v podpaží
https://www.summitacademy.cz/orbital-jacket-95762?IsRental=False/

Mountain Equipment Firefox GORE-TEX® Active 2.0 váha 330 g , 30D, větrání v podpaží
https://www.summitacademy.cz/firefox-jacket-105530?IsRental=False

Rab Khroma Cirque Jacket GTX Active 28 000 mm / Ret<4 , větrání v podpaží, váha 425 g
https://rab.equipment/uk/khroma-cirque-jacket
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 20, 2022 21:15

Membrána: DRILITE® STRECH
Počet vrstev membrány: 3
Typ membrány: porézní

DRILITE® STRETCH je hydrofilní, monolitická polyuretanová membrána


Membrána funguje na principu transportu vodní páry skrze molekulární strukturu membrány a současně tvoří bariéru vůči prostupu molekulám vody zvenčí.

:D zazracna membrana ve ktere je schovany Maxwelluv demon ;-)

Prodejce evidentne nevi, o cem pise. Tuhle membranu bych nechtel ani zadarmo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » úte pro 20, 2022 22:19

Tuhle démonickou možná ne, ale Drilite by údajně zas takový propadák být neměl. ME Orbital bych za ty peníze možná i zkusila.

Kdyby na ceně tolik nezáleželo, tak z vybíraných spíše ME Firefox.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod soyer21 » stř pro 21, 2022 16:51

Je správné a tedy vhodné, že je nepromokavá bunda prostorově větší, např. velikost L je skoro velká jako jiná bunda v XL.
Další otázka, záleží tolik na barvě bundy, četl jsem, že někdo pak ,,nadával" že koupil bundu v černé a na slunci v horách je to děs
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » stř pro 21, 2022 18:00

na slunci v horach je des kazda membranovaka (na slunci v horach je peklo i nejtensi SS bunda prodysna velice dobre:D no apokud myslis zimni hory kdyz je -15 tak zas pritahuje teplo, to se hodi, ne? :D

a vetsi se hodi, v lete mas jen triko a nekdy na hrane sezony mas treba i tlustou mikinu nebo tak... a kdybys to chtel nosit jako nouzovku v zime tak to musis dat na vse, co pod tim je...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » stř pro 21, 2022 20:40

soyer21 píše:Další otázka, záleží tolik na barvě bundy ...


Na te zalezi nejvic ... vzdy pamatuj na to, ze "moda a styl predevsim !!!"
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » stř pro 21, 2022 22:19

barvy jsou na samostatne vlakno a kazdy ma jine priority...typ cerne muze hrat roli, ze se snizi komfort na slunci, ale spis bych to videl hlavne u obleceni, kde nebude zadna mezivrstva (napr. cerne kalhoty v lete). jindy to muze byt plus, vice tepla, rychleji vyschne. pokud chces minimalizovat nahodny faktor, tak se tomu vyhni, na druhou stranu nejaky tmavsi odstin sede-modre uz tolik vadit nemusi.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » stř pro 21, 2022 22:54

soyer21 píše:nepromokavá bunda prostorově větší
To je hlavně o pocitu, jak sedne. Pokud na Tobě neplandá a rukávy nemáš někam ke kolenům, tak o trochu větší bunda ničemu nevadí. Už jen proto, že ji chceš případně používat i v zimě, tedy na vrstvu teplýho oblečení který se Ti pod ni musí vejít.

soyer21 píše:koupil bundu v černé a na slunci v horách je to děs
Řekla bych, že v membránovce se na sluníčku moc často pohybovat nebudeš, takže černá ničemu nevadí. Maximálně rychleji uschne po dešti. A jak píše Mawenzi - v mrazu to taky určitě vadit nebude, i kdybys ji nosil na slunci :) Já už mám několikátý membránový kompletek v černé a nijak mě to neomezuje.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 22, 2022 2:33

Chodit na slunci v membranovce je tezky masochismus hranicici se sebeposkozovanim, takze cerna na to bude idealni :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod soyer21 » čtv pro 22, 2022 3:22

Jasně, že bych nechodil přímo na slunci v membránové bundě, myslel jsem těsně po dešti, když třeba už jen lehce padá déšť a slunce už začne svítit, nebo v zimě při silném větru, kdyby profukovalo skrz zateplovací bundu
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 22, 2022 3:33

Kdyz je tesne po desti, tak potrebujes, aby membranovka rychle uschla a mohls ji sundat a dat do batohu. Takze cerna je plus.

Membranovka v zime kvuli vetru je tezka nouzovka, zazil jsem, nechci znovu. Mnohem lepsi je rozumne vetruodolna zateplena bunda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod malejjarda » úte pro 27, 2022 11:16

Taky jsem se dostal do situace, že musím koupit novou bundu. Stará Tilak Storm už se pomalu rozpadá (protéká, páska ze švů se odlepuje), tak hledám nástupce.
Je to na cyklistiku (60%) i turistiku (40%). Většinou jen s malým baťůžkem do 5kg (50%) nebo úplně bez batohu (45%). S velkým batohem jen vyjjíměčně (5%použití).
Barvu bych preferoval nějakou výraznější, klidně žlutou, s tím problém nemám, černou spíš ne.
Pročetl jsem část tohoto vlákna a co mě zaujalo, tak nové bundy od HP, co o kousek výše dával odkazy Mike.
A tak se rozhoduji jestli bude stačit Active 2.0 Jacket
https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... acket.html
nebo vzít raději Cliff Jacket
https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... acket.html
která má kapuci na přilbu a možná i větší odolnost.
A jakou velikost - výška 177cm, váha 74kg? Podle tabulek by měla stačit M, ale co v zimě až pod bundu budu chtít dál nějakou silnější flísku, navíc mám docela dlouhé ruce a na kole se delší rukávy hodí.
U Tilaku mám bundu M a velikost akorát. Máte někdo stovnání velikostí HP a Tillak?
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » úte pro 27, 2022 12:08

Nejlepsi by to bylo vyzkouset (tak jako vsechno)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 27, 2022 21:13

malejjarda píše:která má kapuci na přilbu a možná i větší odolnost.

Podle popisu je material stejny, takze i odolnost. Kterou IMO neni potreba resit.

malejjarda píše:A jakou velikost - výška 177cm, váha 74kg?

Myslim, ze L, ale objednej obe a vyzkousej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod malejjarda » čtv pro 29, 2022 9:34

Takže bunda Cliff Jacket už je doma. Nakonec jsem to riskl, poměřil se a objednal velikost M. Objednání obou velikostí a pak vrácení jedné nebo výměna M za L, mě vyjde na stejno. Stejně bych musel bundu balit a posílat.
Naštěstí jsem velikost trefil. M je akorát, sedí i délka rukávů. Barva je uváděná zelená, realita je spíš žlutá, ale ne moc výrazná. Kapuce fakt velká, ale jde dobře stáhnout.
Tak ještě jak bude fungovat v reálu.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 29, 2022 22:24

:smt023 napis casem, jak se osvedcila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Tudor48 » pát led 6, 2023 19:35

malejjarda píše:Takže bunda Cliff Jacket už je doma. .... Barva je uváděná zelená, realita je spíš žlutá, ale ne moc výrazná.

Barva je takova zlutozelena, ani ani :) Dnes jsem siji v Susici vyzkousel, ale objednal jinde. Na shopu nejsou schopni dat slevu, jako jiny prodejce jejich vlastniho zbozi. 30% jsem sehnal. Uz se na ni tesim, hned pujde na kopecky na Sumave. :)
Naposledy upravil sobb dne pát led 6, 2023 21:23, celkově upraveno 1
Důvod: zkrácena citace
Tudor48
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 6, 2023 18:09

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pussylala » stř led 18, 2023 19:16

Ahoj všem, kterou bundu si mám vzít HP Protector B 5.0 nebo Protector 6.0? Nebo něco ve stejné cenové relaci. Jde mi o životnost, pořádný svrchní materiál, ať to něco vydrží a neproteče ani po X dnech v dešti s težkým batohem. Děkuji
pussylala
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: úte črc 15, 2008 19:42
Bydliště: Praha

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod DrZkaza » čtv led 19, 2023 16:16

Nemáte někdo konkrétní zkušenost s bundou Montane Podium Pull- on?
https://montane-obleceni.cz/produkt/UPDPOCHAM09
Jde mi o to, že se teď dá v Anglii sehnat ve výprodeji zhruba za polovinu.

Moje představa je, že bych jí používal jako záložní bundu hozenou v batohu na běžkách, vodě, kole apod., když by se změnilo počasí a už by nestačila větrovka a zároveň bych sebou pořád nemusel tahat hlavní membránovku. Jednak bych ušetřil nějakou váhu a trochu bych pošetřil podstatně dražší bundu.

Na druhou stranu si zas říkám, jak bude fungovat pro mě neznámý materiál s parametry nepromokavosti a prodyšnosti 15/15. Nečekám, že se pod tím třeba při rychlejší chůzi vůbec nezpotím, ale zas bych nechtěl mít pocit igelitové pláštěnky. Podobnou tenkou bundu jsem nikdy neměl a něco nepromokavého si na sebe beru většinou jen, když už není zbytí a dost nerad.

Za případné zkušenosti a názory díky.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » čtv led 19, 2023 23:09

o te latce se toho moc nepise, pribuzna aquapro dynamic je "bi-component waterproof laminate fabric with a hydrophobic and hydrophilic membrane". Pokud beres za igelit vsechno co nejde aspon s obtizemi prodychnout, tak to tak nejspis bude. Pro srovnani z PSA se uz delaji bundy, ktere vazi treba 170g a kdyby toto nekdo trumfnul, bude to hlasat na vsechny strany jako revolucni. Takze pri takto nizke vaze odolnost bude hrat velikou roli, prestoze pisou, ze membrana je mikroporezni, uz se tu nekolikrat potvrdilo, ze to nic neznamena a poru tam bude maximalne tolik, aby marketerum ucinili za dost. na druhou stranu, jestli to stoji 1.5k nebo kolik, tak jako zaloha dobry.. vime jak je to s trvanlivosti membran.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Jakou z těchto bund?

Příspěvekod kenod » sob led 28, 2023 0:19

Ahoj,
po letech dosloužila Pinguin Parker a tak hledám novou nepromokavou bundu volnějšího střihu, aby se pod ni dalo obléci i něco dalšího. Použití převážně turistika ČR. Batoh do 7 kg tak v 50%. Určení podzim, zima, jaro. Jde mi hlavně o odolnost a kvalitu, aby pár let vydržela. Cenová relace do 8 000.

Co jsem se díval, tak mi padly do oka tyto:
Direct Alpine Guide 8.0

Tilak Stinger Paclite

Direct Alpine Deamon 2.0

nebo pak zde na fóru jsem našel ještě
HP Mania 7.0 Jacket

Nejvíce se mi líbí ta DA Guide, má i super prodyšnost, ale trochu mě u ní odrazuje ten vysoký límec.

Kterou by jste doporučili vy?

Díky.
Naposledy upravil sobb dne sob led 28, 2023 0:21, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno
kenod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon říj 17, 2011 14:17

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod george007 » ned úno 19, 2023 3:12

mike píše:Membranovka v zime kvuli vetru je tezka nouzovka, zazil jsem, nechci znovu. Mnohem lepsi je rozumne vetruodolna zateplena bunda.


Ta rozumně větruodolná zateplená bunda - jaká by to například byla?

Mám Torrid - jen ve verzi 7D. Je lehká, sbalitelná, prodyšná, ale křehčí, musí se na ni dávat obecně větší pozor (a nemyslím tím to, že už mám druhou, ptotože v té první jsem spadl do plotu s ostnatého drátu;-).
Není moc větrudolná, kombinuji s lehkou ultralight větrovkou Veil wind shell.

Také není odolná vůči dešti.

Nepromokavou bundu používám Enlightened Equipment Visp (když už jsme ve vlákně o nepromokavých bundách), s tou jsem spokojený, ale nemám ji vyzkoušenou v zimě.

Jsou to všechno ultralight věci, což využiji, protože chodím delší trasy.

Teď se ale chystám do větších výšek na trek do Pákistánu a potřeboval bych něco do drsnějších podmínek, asi až tak -15C až -20C, větší vítr/sněžení. Což by teplotně možná ten Torrid dal, kdybych přidal další vrstvy, jen nevím ten vítr.
george007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 7, 2018 19:52

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned úno 19, 2023 12:12

george007 píše:Ta rozumně větruodolná zateplená bunda - jaká by to například byla?

HP Epic. Pokud ti nevadi uzke rukavy, tak je krome vahy a sbalitelnosti asi ve vsem lepsi, nez Torrid. Mne ty rukavy bohuzel vadi hodne.

george007 píše:Mám Torrid - jen ve verzi 7D.

Mam 10D/7D a vetruodolnost je pouzitelna. Silny vitr uvnitr trochu citit je, ale kdyz ma pod tim clovek triko s dlouhym, coz je nutnost, tak to nevadi.

george007 píše:Také není odolná vůči dešti.

Lehci dest vydrzi, ale idealni na to neni. Je ovsem na zimu a se snezenim problem nema.

george007 píše:Teď se ale chystám do větších výšek na trek do Pákistánu a potřeboval bych něco do drsnějších podmínek, asi až tak -15C až -20C, větší vítr/sněžení. Což by teplotně možná ten Torrid dal, kdybych přidal další vrstvy, jen nevím ten vítr.

Na tohle bych se bal i teplotne a vrstvama pod nim zabijes funkcnost. Chtelo by to aspon 100 g/m^2 izolace, mozna i 133. A ne, nevim ted o takove bunde. Teda, mozna Rab Xenair Alpine Insulated, ta by mela byt vetruodolna dost, ale bude min prodysna. Coz by pri takovych podminkach mozna nemuselo az tak vadit, zalezi, jak moc jsi potivy.

Tohle je ale OT, kdyz tak se presun do vlakna o zateplenych bundach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned úno 19, 2023 12:50

mike píše:Membranovka v zime kvuli vetru je tezka nouzovka, zazil jsem, nechci znovu. Mnohem lepsi je rozumne vetruodolna zateplena bunda.


ja jsem letos nekolikrat vyzkousel zimu v membranovce navrchu a prislo mi, ze to funguje dobre .. akorat teda musi bejt spravne to vrstveni .. dokonce jsem ani nikdy nepotreboval peri, mivam tohle vrstveni

* dlouhorukavove triko z funkcniho pradla (bud bambus a nebo syntetika)
* merino icebreaker triko s dlouhym rukavem
+ pouze kdyz je fakt velka zima tak takovou fleecove docela uple triko s rolakem na bezky (z Decathlonu za par stovek)
* Softshellka (Rab Borealis)
* Hardshellka (Tilak Stinger) - ta dela hodne i kvuli strihu, ze se nikde nevyhrnuje, daj se stahnout rukavy, dobre sedi,
+++ kalhoty mivam z Decathlonu na bezky takove zateplene a pod nima kdyz je velka zima tak spodek z funkcniho pradla

Dokud se clovek hejbe tak naprosto zadnej problem (teploty kolem -5) a nebyl problem ani kdyz jsem se zastavil (mel jsem ssebou jeste perovou bundicku, tu jsem ale nepotreboval)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Jak vybrat nepromokavou bundu?

Příspěvekod jagrovahul » ned bře 19, 2023 10:10

Zdravím. Byl by tu prosím někdo, kdo by mi poradil, jak vybrat nepromokavou nebo větrovou bundu? Lépe řečeno z jakého materiálu? Já se v tom ani trochu nevyznám a nerad bych se s výběrem unáhlil. Nejsem cestovatel a tak do ní nechci dávat příliš mnoho peněz, takže něco třeba jen do 3 000,-. V Květnu jedu na Madeiru a v létě do Alp, tak něco ideálního do těchto podmínek, kde může foukat i pršet a abych se zbytečně netahal s bundou, ve které by mi bylo horko. Děkuji :) Jinak se omlouvám za téma, kterých je tu určitě tisíc, ale je rychlejší se zeptat, než hodiny hledat :D
jagrovahul
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 19, 2023 9:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » ned bře 19, 2023 14:58

Tvůj dotaz není v ničem unikátní, aby si zasloužil vlastní vlkno. Sloučeno.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28132
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení