Jaké vybrat funkční prádlo?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod dkay » čtv led 5, 2023 21:14

mike píše:A co to je teda za triko? Vyrobce, nazev...


Název nevím, je to prostě Mammut z Polartecu z druhé ruky... paní ho dala za třistapade a prakticky na něm nejsou známky nošení, tak jsem si řikal že v rámci studia materiálů ho prostě testnu ¯\_(ツ)_/¯
Teď mi došlo že manželka má to triko od HP z Delty, tak to můžu srovnat jestli je tam nějaká podobnost.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Mawenzi » sob led 7, 2023 18:54

montane dart zip me osobne prijde jako slusny triko s dobrym odvodem potu.

dnes jsem v nem vyrazila na vylet - tilko brubeck fusion, montane dart zip neck a torrid.

u busu cca 1,1°C, vydrzela sem cca do 3°C asi 45 minut chuze, pak mi byl uz hic, relartivne bezvetri.

torrid sla dolu, ale podpazi pocitove v pohode. pak dalsich asi 10km bez torridky, teplota postupne vystoupala az na 7°C, takze sem mela zpoceny zada, ale poznala sem to jen omakem tricka, na zadech pocit v pohode.

pak zacalo foukat + sme klesali zpet do udoli k vode, takze uz sem se prioblikla, na torridku to jeste nebylo uplne idealni, ale dalo se s rozepnutou.

za me osobne je teda montane triko pro moje potreby dostatecne slusny.

zajo pristi nedeli prubnu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod dkay » sob led 7, 2023 20:31

dkay píše:Teď mi došlo že manželka má to triko od HP z Delty, tak to můžu srovnat jestli je tam nějaká podobnost.


Tak je to dost jiné než HP Code 2.0 SS Lady, což ale u Polartecu nic neznamená, klidně i to moje může být Delta... :partyman:
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod ret255 » sob led 7, 2023 21:32

Mne tiez pride ten dart relativne ok, je pravda ze power dry to nie je, ale mal som aj horsie materialy a toto je obstojne.

Kto ma moznost, tak na sportpursuit su teraz 50% zlavy na montane vyrobky, su tam aj tie dart trika, allez power gridy a plno ineho.

Teraz je ale tak teplo, ze na tie zateplene bundy je aj celkom teplo, mne zatial vyhovuje kombo santiny alpha natelnik, na to mammut cotopaxi a este ss od zaja.

Inak nechcem byt skepticky ale je dost mozne ze zaju zvoni umieracik, aspon co poslednu dobu pozerat tie recenzie na heureke a ich fb stranku, same negativne recenzie na dodanie tovaru, nekomunikaciu a pod., skoda jednu dobu to bol solidny obchod so super oblecenim, no teraz to vyzera na minimalne restukturalizaciu ak nie na horsie.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Mawenzi » ned led 8, 2023 6:48

ret255
jo, me to montane prijde obstojny, kdybych mela SS, taky by mi to prislo na to jako lepsi volba. Ale rano ta torridka byla fajn na zastavku a nez se clovek zahral na provozni teplotu :D

mam jeste z vinted jedno taiga polarted power dry triko, struktura je jak na mikovych power dry od zaja/hagloft, ale ctverecek je zevnitr a ta jemna vazba zvenku, ale ma to ty plochy svy a pujde to urcite vyzkouset i na ruby. Ted je to v pracce, pak to zvazim, ale je to urcite o neco tensi, nez to vinted zajo. Rukavy by to mohlo mit tak o 5cm delsi, sou hodne na hrane.

a timto jakkoli koncim s experimentovanim se shanenim power dry :D pristi vikend musim prubnout zajo a pak ten dalsi klidne jeste tu taigu. snad se trochu ochladi, aby bylo i na torridku.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod soyer21 » pon led 9, 2023 16:06

Tak opět po přečtení vlákna, bude potřebovat doladit detaily, a poradit s výběrem funkčního prádla jak do chladnějších, tak teplejších podmínek na normální turistiku (Tatry, Alpy) tak klidně i do města.
Do chladnějších podmínek už mám něco Craftu, které by neměly být určeny pro velmi intenzivní pohyb
CRAFT CORE Dry Active Comfort - teplotní rozpětí od 0 stupňů do -10 stupňů, gramáž 160 g/ m2
CRAFT ADV Warm Intensity LS - teplotní rozpětí od -5 stupňů do -20 stupňů, gramáž 240 g/ m2, hodně kompresní
Na intenzivnější pohyb, bych chtěl zkusit něco s Alpha a Polartec Power Dry.
Z Alphy bych vybral Direct Alpine ALPHA T-SHIRT , přepokládám i vzhledem ke gramáži 120 g/ m2, je určeno pro intezivnější pohyb
Z Power Dry trochu tápu, protože na výběr toho moc není, můžete něco dostupného doporučit, našel jsem jen něco od Northfinderu a pak něco z armádních produktů, Northfinder INOVEC , pak mají ještě z krátkým rukávem Northfinder ZIAR, bohužel neuvádějí hmostnost nebo grámáž trik, tak lze těžko usuzovat jestli jestli bude s krátkým vhodné i do teplejších podmínek

Do teplejších podmínek Polartec Delta, volil bych High Point CODE 2.0 SS MAN Krátký rukáv , pak bych něco s Coolmax a co jsem zde četl tak by nebylo špatné vyzkoušet něco s bambusem suspectanimal

Teď otázka co používáte do ,,středních " teplot okolo 10 stupňů do 20 stupňů ?
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod dkay » pon led 9, 2023 17:19

soyer21 píše:Z Alphy bych vybral Direct Alpine ALPHA T-SHIRT , přepokládám i vzhledem ke gramáži 120 g/ m2, je určeno pro intezivnější pohyb


To máš pravdu, ale není to dáno gramáží. Pokud jsi to myslel tak, že 120 je méně než těch 160 u Craftu, tak to takto přímo srovnatelné není kvůli tomu jak drasticky odlišné materiály to jsou. To triko od DA je pro mě osobně při použití nějaké další vrstvy proti větru použitelné na opravdu intenzivní pohyb pouze v mrazu, nad nulou v něm do kopce vůbec frčet nemůžu. V tom Craftu si myslím že se stejnou bundou by mi v mrazu byla větší kosa... byť má větší gramáž. Určitě totiž nepovede pot tak dobře jako PA.

soyer21 píše:Teď otázka co používáte do ,,středních " teplot okolo 10 stupňů do 20 stupňů ?


Pokud nefouká nebo je vánek, tak mezi 10 a 15 se mi osvědčilo mít jako jedinou vrstvu Merino DF od Sensoru. Šel jsem v tom v 15C (dole na startu) a mlze do kopce (oblečeno syntetikou dovnitř, merinem ven) a bylo mi skvěle. Blíže k 10 bych asi volil Cotopaxi (PowerDry) nebo nějaký merino-synth mix s dlouhým jako jedinou vrstvu a od 15 nahoru mi přijde že už není moc co řešit, prostě libovolnou syntetiku s jakž takž rozumným odvodem potu...
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 17:49

soyer21 píše:Teď otázka co používáte do ,,středních " teplot okolo 10 stupňů do 20 stupňů ?

PowerDry triko s kratkym, co nejnizsi gramaz. Plus vetrovku tak od 14 - 15 C dolu, pripadne i trochu nad, kdyz hodne fouka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 17:57

jj, 10 - 20°C nosim tilko + lehkou SS vetrovku, pokud je potreba kvuli vetru, nebo jakykoli funkcni tenky dlouhy triko s rukavem...

ted sem v 3 - 7°C ve skoro bezvetri mela tilko brubeck + montane dart neck zip a bylo mi tak akorat, kdyz zacalo foukat, nejlepsi by na to byla tenka vetrovka, kterou sem nemela.

takze bych rekla, ze HP code 2.0 bude 10+ dobry, ale k 10°C jeste treba s vetrovkou, kdyby foukalo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 18:00

HP Code 2.0 je dobry nad 20 C, mozna i do 15 C, ale pro nizsi teploty mu chybi funkce vyrovnavani teploty. S tim, ze jsem zmlsany z PowerDry, ktery ji ma ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod DrZkaza » úte led 10, 2023 0:15

Já se tu taky nechal nalákat na kouzlo Polartecu Power Dry (myšleno v dobrém), ale problém je v tom, že triko z Power Dry se už téměř nedá sehnat (co jsem pochopil z toho původního údajně nejlépe fungujícího už vůbec).

S dlouhým rukávem vím jen o tom Northfinder Inovec. Někdo sem dával fotky látky, tak snad přidá i konkrétní zkušenost. Byl bych za ní taky rád.

A pak jsem ještě našel tohle triko od Quicksilveru - https://fitanu.com/cz/panske-funkcni-tr ... gJkDvD_BwE
Uvádí u něj materiál Polartec Power Dry, ale žádné další údaje o gramáži a tak.

A někde na anglických stránkách jsem našel poznámku o technologii power grid, což možná odporuje tomu původnímu Power Dry. Rozdíly snad doplní někdo zkušenější, kdo ty materiály zná víc. Dá se triko s vystouplými čtverečky pokládat za power dry a nebo je to jiný materiál?

Sám teď testuji americké vojenské triko, co má být údajně vyrobené z Polartecu Power Dry. Když jsem sem dával fotku, tak dle znalců struktura neodpovídá a zřejmě je i tenčí než by mělo být. Zatím ho mám poměrně krátce, vyzkoušeno na pár výletech a při běhu a nechová se úplně špatně. Nicméně střih není úplně přiléhavý a jak je materiál tenký, tak prostě pot na zádech při velkém pocení cítím. Materiál je mokrý z obou stran. Poměrně rychle schne a na těle je příjemný (působí hodně hladce). Problémem jsou masivní švy. Obava o dření se naštěstí zatím nepotvrdila, ale zejména v podpaží se v nich a jejich okolí hodně drží pot. Další zkušenosti přidám případně později. Zatím to za ty čtyři stovky, kolik mě stálo, pokládám za dobrý nákup.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Vexo » úte led 10, 2023 0:53

Inovec - relativne tenke, ale tezke tricko, katalogova vaha 180g, funkcnost spis prumerna, pri navlhnuti je takove mazlave a studi. ma na me moc siroky strih. slo pryc.
Na intenzivni pohyb v zime tu jeste nekdo doporucoval radu Brynje Super Thermo, dle popisu je na siroky rozsah teplot.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod dkay » úte led 10, 2023 9:52

DrZkaza píše:
A někde na anglických stránkách jsem našel poznámku o technologii power grid, což možná odporuje tomu původnímu Power Dry. Rozdíly snad doplní někdo zkušenější, kdo ty materiály zná víc. Dá se triko s vystouplými čtverečky pokládat za power dry a nebo je to jiný materiál?


U Polartecu platí zlaté pravidlo Prostě Nevíš ™ ® :rolleyes:

Pokud jsou ty čtverečky hodně jemné, je to zpravidla Power Dry. S větší rozlohou je to Power Grid používaný primárně na midlayerech, ale jsou i Polartec baselayery které mají tu rozlohu tak někde mezi nebo jiný tvar a jsou to novější kusy oblečení kde se Polartec přestal na logu/štítku přiznávat ke konkrétní materiálové řadě a pokud už se to neprodává nebo to někdo nekoupil od novoty aby si pamatoval co to bylo tak se mužem jen dohadovat... :)
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod DrZkaza » stř led 11, 2023 9:00

Nevím, jestli už to tu bylo, ale zajímavé video o rozdílu fungování materiálů nazvaných Power grid a Power Dry. Nejde poznat, o jaké jde přesně materiály, ale mohlo by to vysvětlovat, proč podle zkušených novější materiály označené Power Dry s čtvercovou strukturou (byť jemnou) nefungují tak dobře jako původní hladší úplet.
https://www.youtube.com/watch?v=g4fMqRAqlLU
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod dkay » stř led 11, 2023 10:06

DrZkaza píše:Nevím, jestli už to tu bylo, ale zajímavé video o rozdílu fungování materiálů nazvaných Power grid a Power Dry


Není to úplně férové srovnání. Power Grid je primárně určený na midlayery, ne na kontakt s kůží. Ta jemná verze Power Dry co je na Cotopaxi a spol. vede vlhkost mnohem lépe než klasický "velký" Power Grid co tu ukazují. Férové video by bylo s těmi dvěma variantami PWDry... takhle to jsou IMHO jabka s hruškama.

Další věc je, že při pocení se i sebelepší triko může dostat do situace, kdy ta tkanina přestane stíhat to odvádět. Pak je sice fajn, že plochý úplet v laborce byl lepší, ale když je mokrý tak studí víc než mokrý grid fleece libovolné hustoty -- z titulu toho jakou mají stavbu. Pokud to má člověk jako jedinou vrstvu, tak fajn. Ale v chladných měsících s 2 a více vrstvami jsem ještě nezažil, aby jakýkoliv plochý úplet byl v akci na kůži příjemnější než libovolný materiál který nějakým způsobem využívá ten základní fyzikální princip gridfleecu. Konec konců na tom stojí i Double Face od Sensoru, na tom se to dá hezky demonstrovat v reálu, na jednom kusu oblečení (není to gridfleece, ale ta zimní strana trika je pletená vzdušněji, což je prostě pořád v důsledku odkaz na ten stejný princip -- izoluje vzduchová vrstva, ne materiál a prostoru pro odvod potu je tam pořád dost, na rozdíl od nesmyslného absolutního focusu na odvod potu, který nutně má svoje hranice a za nima to stojí za starou bačkoru... ale to už se opakuju :oops: :lol: ).

A kdybych to chtěl dotáhnout úplně do extrému, tak vlastně z obdobných důvodů je i Polartec Alpha o celou galaxii lepší zimní baselayer než jakýkoliv plochý úplet.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod apuka » stř led 11, 2023 11:44

dkay píše:kdybych to chtěl dotáhnout úplně do extrému, tak vlastně z obdobných důvodů je i Polartec Alpha o celou galaxii lepší zimní baselayer než jakýkoliv plochý úplet
Netahas to do extremu. PA jednoduse JE v soucasnosti asi nejlepsi baselayer na zimu. Co bys chtel jineho:
- odvadi nejlepe ze vsech materialu vlhkost od tela
- zustava nejvice sucha i pri nadmerne vlhkosti
- prodysna (ve smyslu vymeny vzduchu) je nejvice ze vseho
- ma nejlepsi tu mikovu oblibenou funkci "udrzovani teploty" (jeji chlupy drzi cast vzduchu a tepla ve vzduchovych bublinach primo u tela)
- je nejlehci z funkcnich materialu (60g/m2)
- neprehrejes se v ni (pokud mas zabezpeceny odvod vlhkosti a tepla v dalsich vrstvach)

Jedina jeji nevyhoda je, ze se neda moc pouzivat jako jedina vrstva, kdyz je alespon vanek. Ale to se asi od zimniho baselayeru neocekava.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod apuka » stř led 11, 2023 11:45

Jeste ohledne tech materialu odvadejicich vlhkost od tela bych spise doporucil se podivat na toto video, je to maly prehled nekolika takovych materialu: https://www.youtube.com/watch?v=ML-IAh5BWNE
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod DrZkaza » čtv led 12, 2023 15:59

Tak tu máme další potenciální Polartec Power Dry do sbírky - QUIKSILVER
TERRITORY M, v akci bylo za necelou tisícovku. Ve velikosti M jsem navážil rovných 200 gramů, L 215 gramů.
Jde o poměrně hladký úplet z obou stran (foto přikládám), rozhodně nemá žádné vystouplé čtverečky (takže nejde o power grid). Střih není úplně uplý na tělo, ale také se nedá říct, že by se jednalo o volné triko.
Na těle působí příjemně, ale také dost uměle. Ještě budu přemýšlet, zda si ho nechám a nebo pojede zpátky. Pokud si ho nechám, časem přidám zkušenosti z použití venku.
IMG_4185 ve střední velikosti.jpeg
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv led 12, 2023 16:01

Jaka je gramaz resp. kolik to triko vazi?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod pavproch » čtv led 12, 2023 16:11

pavproch píše:Motus AR mám a je to velmi příjemná druhá vrstva (dyž moc nemrzne). Koupeno na bergzeit.de

Tak. Mám ho rok a kousek, nosím v zimě prakticky denně a... (už) začal přidrhávat zip (YKK). Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod DrZkaza » čtv led 12, 2023 16:48

mike píše:Jaka je gramaz resp. kolik to triko vazi?

Píšu to v příspěvku, M 200 gramů, L 215 gramů. O gramáži se mi nepodařilo nic dohledat.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv led 12, 2023 23:10

A jo, sorry, to jsem prehlid. Pak je to podobna gramaz jako silnejsi Zajo s dlouhym. Akorat podle fotky material stejne nevypada. Je na tom logo Polartecu a Power Dry?

Vylozene spatne ale nevypada, vyzkousej a napis, jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Mawenzi » pát led 13, 2023 7:45

dneska du se zajem power dry starym a starsim brubeck thermo trikem ke svadlene, jestli mi ze dvou trik udela dve:D

mam takovy thermo brubeck a je to skoro jak minisaty, takze kdyby z toho 10cm slo prisit k tomu zajo a treba z kratkyho a dlouhyho rukavu udelat dva pouzitelne dobry rukavy... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod pavproch » pát led 13, 2023 13:54

pavproch píše:
pavproch píše:Motus AR mám a je to velmi příjemná druhá vrstva (dyž moc nemrzne). Koupeno na bergzeit.de

Tak. Mám ho rok a kousek, nosím v zimě prakticky denně a... (už) začal přidrhávat zip (YKK). Chjo no.

Zips umřel (v jednom místě prošoupaný), musím vymyslet, esli objednat to samé nebo něco jiného (prcat se se sháněním švadleny resp. DIY měnit zpis = na to prdim)

EDIT o ca hodinu a jedno kafe později: Taxem si to rozmyslel, bude repete.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod pavproch » pát led 13, 2023 16:45

Objednáno teda to samé - Arcteryx Motus AR Zip Neck, velikost a barva stejná jako to umřité - tentokráte ale na bergfreunde (ale cenoffka = triko+poštovné na fenig stejná jako na tom bergzeitu před rokem a půl).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod jendakrupka » pát led 13, 2023 20:44

Ahoj všem, potřeboval bych tip na zimní první vrstvu...

Nosím běžně funkční triko, Alpha bundu a v případě velké zimy přes to ještě syntetickou zateplovačku.
Funkční triko obyč Craft, čistá umělina.
Jde o to, že jsem musel vyměnit Alphu za jinou a nová má o něco slabší materiál na bedrech, a občas se stane, že jak se zpotím do kopce, tak je mi na těch místech trochu zima. Dá se to vydržet, ale přimělo mě to uvažovat o nějaké změně.

Řešilo by to triko v kombinaci merino + jiný materiál? Čistě merino mě kouše a taky dlouho schne, to nechci. Ale viděl jsem třeba triko se 40% merina a zbytek tencell, Zajo má 50/50 bambus s merinem nebo se dá najít merino/syntetika a podobně. Stačí taková kombinace k tomu, aby to o trochu víc hřálo za mokra a zároveň to neschlo týden a člověku v tom nebylo pekelné horko když bude šlapat do kopce?
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod dkay » pát led 13, 2023 21:19

jendakrupka píše:Stačí taková kombinace k tomu, aby to o trochu víc hřálo za mokra a zároveň to neschlo týden a člověku v tom nebylo pekelné horko když bude šlapat do kopce?


Merino-syntetickým mixem nic nezkazíš, ale podle popisu mi to zní jako že se spíš potřebuješ soustředit na strukturu toho trika a maximalizaci odvodu potu a v tom změna z nějakého generického polyesterového(?) Craftu na mix merina a syntetiky moc nepomůže... pokud nechceš rovnou jít zde diskutovanou cestou PA baselayeru, tak bych zkusil něco jako nesmrtelný polypropylen od Moiry nebo nějaké podobné "řešeto", které tvrdě optimalizuje na odvod potu. Pokud do toho chceš to merino zamíchat, tak vlněné a mixové "sítě" dobře dělají Aclima a Brynje. Koupil jsem nedávno tuhle Aclimu a jsem zvědav až ji vyzkouším pod zátěží. Má množství merina které bych na sebe normálně na vysoce potivou aktivitu nevzal, ale vzhledem k té struktuře tomu chci dát šanci a jsem dost zvědav jak to bude škálovat. Nebo zkus zde taky hojně probíraný Polartec PowerDry.

jendakrupka píše:Jde o to, že jsem musel vyměnit Alphu za jinou a nová má o něco slabší materiál na bedrech


To je nějaká Polartec Alpha bunda co má záměrně na hrudi méně izolace než jinde? :-k Nebo celkově nižší gramáž?
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod jendakrupka » pát led 13, 2023 21:50

Měl jsem Northfinder Solisko. Ta byla možná až moc teplá. Jenže jsem o ni přišel a koupil jsem úplně jinou, Direct Alpine Alpha Active. Ta mi celkem vyhovuje, jen na bedrech v kombinaci s mokrým funkčním trikem to není úplně stoprocentní. A já se potím hodně. Solisko mělo na zádech takový příjemný materiál (Blizzard Thermal píšou na stránkách), ale nechtělo se mi dávat víc než 5000 :(
Ona ta syntetika rychle vyschne, když třeba v půlce túry sednu na polívku na chatě, ale během stoupání to někdy prostě studí. Tak jsem si říkal, že by to směs merina s něčím jiným mohla řešit. Kamarád třeba chodí v merinu, takže je mu teplo, ale při té zastávce zase nestihne uschnout.

A to PA triko dělá třeba i DA. Ale nevím - Alpha na Alphu?
Brynje vypadá... zajímavě :D ale fungovat to asi bude.
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod dkay » pát led 13, 2023 22:24

jendakrupka píše:Měl jsem Northfinder Solisko. Ta byla možná až moc teplá. Jenže jsem o ni přišel a koupil jsem úplně jinou, Direct Alpine Alpha Active.


Koukám že ani jeden výrobce na webu neuvádí gramáž Alphy, takže se to těžko hodnotí... Mě osobně byla v bundě s Alphou zima jen pokud měla špatně prodyšný svršek (obě mají Pertex Quantum, takže pohoda) a nebo jsem měl mizerně vlhkost vedoucí baselayer. Jinak za pochodu podle mě snad ani není možné aby v Alphě byla zima, pokud to člověk fakt extrémně neustřelí (jako jen Alpha a triko v -30 atp)

A to PA triko dělá třeba i DA. Ale nevím - Alpha na Alphu?


No to právě ne (i když technicky vzato na tom není nic špatně), s PA trikem máš tu výhodu, že nemusíš mít specializovanou bundu za pětku ale využiješ portfolio jakýchkoliv dobře prodyšných bund které doma máš. Pár stránek zpět jsem ho tu vychvaloval do nebes, je to fakt odpověď na otázku života a vůbec :) A při pauze na chatě to vyschne bleskově. A nebo zkus v o pár stupňů vyšších teplotách než jsi zvyklý s trikem jít jenom v té Alpha bundě samotné a uvidíš že ti to triko chybět nebude.

jendakrupka píše:Brynje vypadá... zajímavě ale fungovat to asi bude.


Jo, jako vypadá to jako něco co si na sebe spíš oblíkne večer někdo s určitými specifickými sexuálními fantaziemi, ale prověřené trhem a horami to už myslím je ;)
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Mawenzi » sob led 14, 2023 6:14

dkay
tak su zvedava na recenzi te aklimy, to triko je barevnym slozenim hodne mimo muj vkus (sem si jeste myslela, ze to cernozeleny je OK nez sem ho otocila zezadu:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení