Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod terkad » pát pro 2, 2022 11:55

Ahoj, uvažuju o pořízení si termosky na jídlo. Ne všude je hospoda a horká polívka na kopci zahřeje. Vidím to tak, že ji budu nosit spíš na jednodenní akce než že bych se s ní tahala někde týden na zádech, takže to, že v půllitrové verzi váží zhruba 0,3kg tak neřeším.
Dívala jsem se na tuto v Decathlonu (páč cena): Nerezová izotermická dóza na potraviny MH 500 0,5 l černá, a jako další v pořadí mám oblíbenej Primus nebo esbit.
Větší jak cca půl litru nechci, možná bych šla i jen do 0,4l, protože víc jak jednu porci opravdu tahat neplánuju. Nebo máte vyzkoušeno, že jsou tyhle menší nanic?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod aksam » pát pro 2, 2022 13:02

Mám cca 10 let esbitku a funguje bez problémů.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » pát pro 2, 2022 16:49

Ani s jednou nemám zkušenost, jen napíšu svou úvahu - kdybych se rozhodoval mezi tou Primuskou a Esbit, tak bych šel do Primusky, jinak bych šel po ceně...
...a řekl bych, že ta z dekáče bude nakonec s nejlepším poměrem výkon / cena - čím blíže je tvar termosky kouli, tím déle udrží teplo a bude se z ní lépe jíst, a koneckonců, ta z dekáče je nejlehčí ze všech tří...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod sobb » úte pro 6, 2022 22:20

Quido píše:kdybych se rozhodoval mezi tou Primuskou a Esbit, tak bych šel do Primusky
Jen tak pro zajímavost - proč? Špatná zkušenost s některým Esbitem?
My jsme asi už celkem fandové Esbitu - máme sbírku jejich termosek, většinou těch na pití, jídelní jen jednu.

S menším objemem Terce neporadím (ale aspoň tímto zdravím :) ), máme jen litrovku a je boooží :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » stř pro 7, 2022 8:08

nene - nic proti esbitu - primuska je jednoduse z tech dvou malinko levnejsi a lehci...
nicmene, chapu, kdyz ma nekdo oblibenou znacku, ze ji da prednost :wink:

EDIT: ja bych spise potreboval reference na nejaky uzaviratelny termohrnek, ktery netece.... kdz jedu teren a auto haze, vzdycky se mi trocha vylije :((
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Semo » ned pro 11, 2022 23:35

Decathlon: "...s dvojitou stěnou vyplněnou vakuem..." :-)
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod karaya1 » pon pro 12, 2022 6:27

Pro děti máme esbitku 0,5l, kroutí s námi pátý rok a bez problémů, vaříme do ní příkrmy/jídla na výlety a i v zimě to drží dlouho teplé. To bych měl s decathlonem trochu strach, podle obrázků nemá dvojité víčko - ale záleží na použití. Objem pro dospělého stačí.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » úte pro 13, 2022 11:45

dost rozdíl, jestli to chci pro více lidí / dětí, nebo jen pro sebe, takže pro mne je 500ml horní mez... jenže menší těžko sehnat; mně naopak vyhovuje co nejmenší, čím více nevyplněného prostoru, tím rychleji vychladne / zteplá (používám i v létě zase naopak, aby byl obsah co nejdéle chladný a nekazil se)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » úte pro 13, 2022 11:51

Semo píše:Decathlon: "...s dvojitou stěnou vyplněnou vakuem..." :-)


njn, asi chyba překladu, ale všichni asi chápeme, co tím chtěl básník říct... :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod apuka » úte pro 13, 2022 16:28

Ale vzdyt z fyzikalniho hlediska maji pravdu. Viz napr. tady:
...Dnes je vesmírné vakuum vším možným, jen ne prázdným prostorem. Víme o vakuu jen málo – i to málo však stačí, abychom rozptýlili „bezobsažnou“ představu vakua... ... víme však zcela jistě, že vakuum není prázdné!
Vzhledem k tomu, ze "pojem „prázdný prostor“ ... v celém vesmíru takový prostor nenajdeme"[/quote]bych si troufnl tvrdit, ze v te termosce nebude "dokonale prazdny prostor" ani "prazdny prostor".

Tj. ten "prostor" bude necim vyplneny - a to "neco" je "vakuum". :lol:

(Dekujte fyzice sa zmateni pojmu a pouzivani stejnych pojmu na - fyzikalne - ruzne veci.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » úte pro 13, 2022 21:46

ano, zajiste tak nejak to bude - tedy v soucasnem stavu poznani, ale tady nejsme na seminari vakuologu... ](*,)
proste, je to vyplneno necim co mozna nejlehcim, co nevede / izoluje teplo, tedy zamezuje vymene tepla

BTW: vakuum - teoretická fyzika používá pojem dokonalé vakuum, což je stav systému s nejnižší možnou energií.
V ideálním případě označuje vakuum takový fyzikální stav, v němž není přítomná žádná částice, a to jak hmoty (např. elektrony, protony apod.), tak ani záření (např. fotony). Jedná se tedy o část prostoru, která neobsahuje hmotu, může však do ní zasahovat fyzikální pole, např. gravitační. Takové vakuum bývá označováno jako dokonalé. O vakuu neobsahujícím pole se mluví jako o prázdném prostoru.


Vakuum.JPG
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Hafi » úte pro 13, 2022 23:04

Quido píše:
EDIT: ja bych spise potreboval reference na nejaky uzaviratelny termohrnek, ktery netece.... kdz jedu teren a auto haze, vzdycky se mi trocha vylije :((

máme doma už léta tento...a ten se nevylije (když je zavřený)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod terkad » stř pro 14, 2022 13:07

sobb píše:...S menším objemem Terce neporadím (ale aspoň tímto zdravím :) ), máme jen litrovku a je boooží :)

Děkuju a taktéž zdravím :D
Semo píše:Decathlon: "...s dvojitou stěnou vyplněnou vakuem..." :-)

Jó, to bylo první, co mě v tom popisu trklo, když jsem to četla :D
Quido píše:...ja bych spise potreboval reference na nejaky uzaviratelny termohrnek, ktery netece.... kdz jedu teren a auto haze, vzdycky se mi trocha vylije :((

Tady jednoznačně doporučím buď Primus Vacuum Commuter (dělají ho i v 0,4l, hlavně ber ten nerez, plastovej moc nedrží teplo. Případně ještě nějkterý z nerez (ostatní jsem v ruce neměla) od Frank Green. Ty také na 100% netečou a můžeš je nosit klidně vzhůru nohama v batohu. Výhodou je, že na rozdíl od Primusu na ně koupíš i náhradní díly a také že je dělají od objemu 110ml, což je super na dvojitý espresso bez mléka :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod GreyMouse » pát pro 16, 2022 1:04

Mám starší Primus a občas mám problém s odšroubováním víčka, když se obsah ochladí a v termosce je podtlak. Lžící ho vždycky nakonec nějak vypáčím, ale plast už je trochu ožvýkaný. Tohle si představuju, že řeší ten ventil, co je ve víčku u jídelních termosek Esbit, takže kdybych kupovala novou, zkusím spíš ten Esbit.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod sobb » pát pro 16, 2022 11:47

Primus nemá vypouštěcí ventil? :shock: Zrovna ten mi přijde jako naprosto zásadní, jinak se do termosky opravdu nedá dostat. Pokud novější Primusy ten ventil nemají, tak bych jednoznačně volila Esbit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » sob pro 17, 2022 8:38

terkad píše:Tady jednoznačně doporučím buď Primus Vacuum Commuter (dělají ho i v 0,4l, hlavně ber ten nerez, plastovej moc nedrží teplo. Případně ještě nějkterý z nerez (ostatní jsem v ruce neměla) od Frank Green. Ty také na 100% netečou a můžeš je nosit klidně vzhůru nohama v batohu. ...

Díky, na to kouknu...

Současný Primus, aspoň ten v odkazu od terkad, ventil má...

Kamarád mi půjčil na test Esbit termo hrnek 375 ml... zkoušel jsem jeho vlastnosti
Nalita horká voda z varné konvice - po nalití teplota 85 °C / okolí stabilních 20 °C; výdrž v uzavřeném stavu bez otevírání:
po 2 hod. 68°C
po 4 hod. 59°C
po 6 hod. 51°C
po 8 hod. 45°C
Ještě vyzkouším ve venkovních podmínkách s okolní teplotou -5 °C, ale už teď se ptám - je to s ohledem na naměřené hodnoty dobré nebo slabé...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Etheric » sob pro 17, 2022 8:54

Quido píše:je to s ohledem na naměřené hodnoty dobré nebo slabé...?

Není to slabý, ty hodnoty reálně odpovídaj objemu a konstrukci
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » sob pro 17, 2022 11:22

Nyní ověřeno v -5°C venku:
Nalita horká voda z varné konvice - po nalití teplota 83 °C / okolí stabilních -5 °C; výdrž v uzavřeném stavu bez otevírání:
po 2 hod. 62°C
EDIT:
po 4 hod. 51° C
po 6 hod. 48° C
po 8 hod. 38° C

Současně jsem testoval za stejných podmínek tu termosku na jídlo z Decathlonu - vstupní teplota na začátku 80° C:
po 2 hod. 66° C
po 4 hod. 56° C
po 6 hod. 48° C
po 8 hod. 40° C

Při porovnání obou měření termohrnku Esbit (při okolní teplotě 20°C a -5° C) mi vychází, že jsou úbytky následující:
doba: okolí 20° C / okolí -5° C
po 2 hod.: 17° C / 21° C
po 4 hod.: 26° C / 32° C
po 6 hod.: 34° C / 35° C
po 8 hod.: 40° C / 38° C
Po 6 a 8 hod. se zdají výsledky hodně podobné, tedy výše okolní teploty má v tomto případě minimální vliv.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod GreyMouse » ned pro 18, 2022 0:26

Quido píše: Současný Primus, aspoň ten v odkazu od terkad, ventil má...

Odkaz jsem rozklikla, ale ventil nevidím :((
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » ned pro 18, 2022 16:19

...a tohle není ventil?

Primus.JPG
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod GreyMouse » pon pro 19, 2022 0:04

Aha, tak to je nedorozumění, já reagovala na Terčin dotaz na jídelní termosku, o žádném termohrnku jsem nic nepsala.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » pon pro 19, 2022 8:09

Aha, tak to sry za zmateni - ja myslel, ze se bavime o hrnku...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod GreyMouse » pon pro 19, 2022 12:47

Tak hlavně, že jsme se nakonec domluvili :-)

Ten čudlík uprostřed víčka termohrnku slouží k otevření, ne? Aby se z něj dalo pít při zašroubovaném víčku. Aspoň tak to mám u nějakého levného, který jsem si koupila na pokusy s "vařením" neinstantních polévek. (BTW, jde to, třeba i předvařenou čočku nebo hrách stačí v termosce nebo termohrnku zalít vařící vodou a po pár hodinách jsou měkké.)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod Quido » pon pro 19, 2022 14:58

však ano - a pokud vznikne podtlak, poslouží k vyrovnání tlaku...

...u mnoha termosek je podobný systém, jen zakryt šroubovacím hrnkem nad tím, zamáčknutím "ventil" poslouží k otevření škvíry pro nalití obsahu, opětovným zamáčknutím se zase uzavře ... nejpoužívanější je tento:

termoska 1.JPG
termoska 1.JPG (30.16 KiB) Zobrazeno 3655 krát


A pak jsou termosky na zašroubování, bez jakéhokoli ventilu... (opravdu tam vznikne takový podtlak, že víčko nelze díky tomu odšroubovat?)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod terkad » úte pro 20, 2022 22:30

To o podtlaku v termosce na jídlo je dobrý point. I když já teda mám klasickou velkou nerezovou PRIMUS 0,75l na nápoje a vzhledem k lepší údržbě používám šroubovacî neprocvakávací uzávěr (k některým verzím dávali obě varianty) a ještě se mi nestalo, že by byl podtlak až tak velký, že bych to neotevřela nebo s tím měla výraznější problém
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod mike » úte pro 20, 2022 22:36

To same, litrova Primus, sroubovaci vicko a nikdy zadny problem s podtlakem. Muze to ale byt tim, ze caj a jidlo je neco jineho, suche jidlo vstreba cast vody a treba to snizi celkovy objem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod sobb » úte pro 20, 2022 22:42

Ano, u termosek na pití s úzkým hrdlem není žádný problém ani se šroubovacími závěry.
U jídelních je to rozdíl. Občas to povolit vůbec nejde. To si pak vždycky vzpomenu, na co tam ten ventil je :) Docela mě překvapilo, že Primus ventil nemá, považovala jsem to za standart.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod mike » úte pro 20, 2022 22:44

Jo, sirka hrdla taky udela rozdil. Stejny tlak, vetsi plocha => vetsi sila. A tady je rozdil v plose velky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod terkad » úte pro 20, 2022 22:45

To je fakt. Když si nesu do kanclu oběd v krabičce, kterou zacvaknu ještě horkou, tak po vytažení z lednice to nejde absolutně otevřît. Onehdá mi to při pokusu o otevření celé vylítlo z ruky a uštíplo kus dlaždičky na podlaze :D Ať žijí skleněné krabičky z Ikea :D
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Termoska na jídlo - nosíte? Kterou?

Příspěvekod mike » úte pro 20, 2022 22:47

:lol: kvalitni sklo nebo nekvalitni dlazdicky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Ostatní vybavení