Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod GreyMouse » stř srp 24, 2022 11:54

mike píše: :lol: nechci strasit, ale myslim, ze te GreyMouse zakousne :twisted:

Houby. Ale buchtu bych si klidně zakousla :-)

Abych pravdu řekla, tak ani nevím, jestli se mi takhle malé popraskané bublinky na povrchu objevují, u nás se stejně všechno sežere bez ohledu na vzhledové nedokonalosti, takže takové drobnosti neřeším :D. Mouku bych ale nepodezřívala. To spíš kypřící prášek špatně rozmíchaný v mouce. Tohle chce udělat pořádně už zasucha a nedohánět to dlouhým mícháním těsta, pak by mohl kypřící prášek "vybublat" dřív než půjde těsto do trouby. Pokud pečeš často tak se ti to asi nestane, ale u staršího kypřícího prášku hrozí i navlhnutí a vytvoření malých hrudek. Ony nejsou nijak tvrdé, ale při míchání s moukou se některé nerozpadnou a pak může být těsto nakypřené nerovnoměrně. Nejjednodušší asi je vsypat takový kypřící prášek do mouky přes sítko, kde se dají případné hrudky snáz rozmačkat zpátky na prášek.

Etheric píše:Pečení je v kilech nevinně, všechno jde za skladbou jídelníčku, množství přijaté potravy, tvého životního stylu...

Ale to pečení se skladbou jídelníčku právě dost souvisí, ne? ;-). Pokud tedy člověk nepeče pro jiné aniž by to sám jedl. Pokud dostanu chuť na koláč a koupím si ho, tak sním jeden. Pokud si je upeču, tak jich bude minimálně pekáč :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 24, 2022 15:33

GreyMouse píše:To spíš kypřící prášek špatně rozmíchaný v mouce. Tohle chce udělat pořádně už zasucha a nedohánět to dlouhým mícháním těsta, pak by mohl kypřící prášek "vybublat" dřív než půjde těsto do trouby.

Tohle je taky dobrý tip. :smt023 Tohle dělám málokdy a když už, tak to většinou jen lehce promíchám tu mouku s tím kypřícím práškem. Většinou to ale nasypu na jednu hromadu všechno sypké, lehce zamíchám a zaliju tekutým a míchám. A tomu míchání taky moc nedám. Je tam třeba v receptu napsáno pět minut míchat na střední otáčky, ale dělám to podle oka až mi to připadá, že je to promíchané, což je většinou méně času. Ty sypké věci včetně mouky také prosívám výjimečně. Takže lépe promíchávat mouku s práškem plus prosívat jako základ a lépe míchat těsto samotné. Vyzkouším, díky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod mike » stř srp 24, 2022 16:39

Dromedaro píše:Proč se vlákno vůbec jmenuje "s doktorem v kuchyni"?

Jmenuje se tak podle Tusa, jelikoz rad vari a je doktor. Myslel jsem, ze se tak jmenovalo od zacatku, ale ne, aktualni nazev se objevil az tady: viewtopic.php?p=330974#p330974 :-k Pochybuju, ze si po 10 letech nekdo vzpomene na duvod prejmenovani prave tam, ja ho teda nevidim, navic tu uz Tuso dlouho nebyl.

GreyMouse píše:Tohle chce udělat pořádně už zasucha a nedohánět to dlouhým mícháním těsta, pak by mohl kypřící prášek "vybublat" dřív než půjde těsto do trouby.

Myslel jsem, ze kyprici prasek se aktivuje teplem :-k Ale nikdy jsem to nezkoumal.

GreyMouse píše:Ale to pečení se skladbou jídelníčku právě dost souvisí, ne? ;-). Pokud tedy člověk nepeče pro jiné aniž by to sám jedl. Pokud dostanu chuť na koláč a koupím si ho, tak sním jeden. Pokud si je upeču, tak jich bude minimálně pekáč :?

Presne tak :D Mozna ma nekdo dostatek sebeovladani na to, aby to vonave a dobre nesezral vsechno v kratke dobe, ale ja teda ne. Proto je lepsi to proste nemit k dispozici.

Navic je teda pri peceni videt, kolik se tam dava cukru. Hodne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 24, 2022 16:45

Díky za info ohledně názvu

mike píše:Myslel jsem, ze kyprici prasek se aktivuje teplem :-k Ale nikdy jsem to nezkoumal.

Jsem si vygooglil, jak to vlastně funguje s tím kypřícím práškem a dozvěděl jsem se toto:
..Prášek do pečiva obsahuje jedlou sodu. Je to směs jedlé sody, vinného kamene (suchá acidní složka) a někdy se přidává kukuřičný škrob. V obchodech obvykle narazíte na prášek do pečiva, který funguje ve dvou fázích. První nastane, když se kypřící prášek spojí s mokrými surovinami. To je taky důvod, proč si některá těsta nemůžeme připravit dopředu a péct později. Druhá fáze kypřícího prášku se aktivuje teplem, tedy když se těsto dá do trouby a prášek se zahřeje...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Etheric » čtv srp 25, 2022 6:26

GreyMouse píše:Ale to pečení se skladbou jídelníčku právě dost souvisí, ne? ;-). Pokud tedy člověk nepeče pro jiné aniž by to sám jedl. Pokud dostanu chuť na koláč a koupím si ho, tak sním jeden. Pokud si je upeču, tak jich bude minimálně pekáč :?

Jo. Ale dá se péct i bez mouky a bez cukru, dokonce jsou výsledky chutný. Nemusíš péct jen sladký, moučný a mastný.. Když peču, napeču na 3 dny a mám to 3 dny, nemám nutkání to sežrat celý hned, ať je to dobrý jak chce. Už jen proto, že při pečení vzniká hodně nádobí a bordelu, kdo má čas trávit čas umejváním, když je sezóna. Pokud bych to sežral dříve, musel bych dříve péct znovu, vznikalo by tak víc nádobí a trávil bych víc času u plotny. No way [-( Přednější je :t:t :bike:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 25, 2022 6:41

taky nemam problem to jist vic dni, na druhou stranu treba makovou buchtu si dam.k snidani misto snidane dokud je cerstva a pak je fuk, ze si nedam mikrokousek.

do receptu s cukrem davam MAX 20 gramu cukru a na chuti to nepoznam, prijde mi to dobry i tak, ale casto nabidnu i jinym a tech 20g mi prijde jsko hrsnice na ktere uz vnimaji ze to neni moc sladky ale chutna to. kdyz dam 5g chutna to jen me:D

jinak hodne bzl receptu pouizva sodu a rozidlu mezi sodou a kypricim praskem.v pouziti sem nezjistila ale to muze byt tim, ze pohankova a ovesna nouka proste nemaj lepek a blbe to bez nej nabyde

v kazdym pripade pecu vetsinou jen makovec, mandlovy pusinky a vyjimecne brownies... moc kuchticka nejsu. ale nedavno sem objevila super recept na cookies ale je s tim vic srani tak sem ho zatim vyrabela jen 1x
Naposledy upravil Mawenzi dne čtv srp 25, 2022 7:11, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 25, 2022 6:45

dromedaro
jinak taky mivam kratery, vetsinou na "piskotu" (orechova mouka a bilky) a nase mam taky mela vzdycky mikrokratery.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 25, 2022 10:37

Já nemám nějak problém s tím to upéci a nechat si na další dny. Dříve jsem jedl buchty jako snídani, třeba půl pekáče, k tomu tvaroh, kefír. Obzvláště perník a k němu pojídat kvalitní tučný tvaroh je super. Ale takový ten tekutější. Ale teď jsem to omezil, že mám na snídani něco jiného a k tomu trochu buchty. Kvůli váze i kvůli tomu jak píše Etheric, abych nemusel třikrát týdně péci buchtu.

Do buchet občas i přidávám cukru více než je v receptu. Občas mi přijde, že je to málo sladký, tak tam příště podle nějakého poměru přisypu. Když je v receptu, že se tam dává krystalový cukr, tak dávám krystalový třtinový. Nedávno byla v kaufu dobrá akce kilo třtinového cukru za 30Kč, tak jsem to domů nanosil v igelitkách a mám zásobu. Kvalitní asi moc nebude za tu cenu, ale furt je to třtinový cukr. A teda zrovna makovec, to je moje nejoblíbenější buchta, ale jen zrovna do té citronové polevy padne 300g moučkového cukru.
Zase já to mám tak, že já ten normální cukr asi potřebuju. Mně ho ty ostatní sladidla nebo med nenahradí a i když sním hromadu medu nebo ovoce, stejně mám chuť na něco sladkého. Po určité denní dávce toho bílého nebo třtinového cukru cítím, že už jej nechci a nemám na něj chuť.

Jinak teda po tom pečení a vaření celkově je nádobí dost. Hlavně po tom pečení a ještě to jde blbě mít. Takže u té linky ten strávený čas je dlouhý. I kvůli tomu si chci pořídit myčku na nádobí. A už úplně chápu, že matka byla vždycky naštvaná, když něco půl dne vařila a my jsme to pak ještě jako děcka nechtěli jíst nebo to jen na talíři povrtali. Tolik času a práce s tím je.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 25, 2022 15:05

dromedaro
na peceni se mi hodne osvetcilo pouzivat vyhradne pecici papir, to je pak myti tretina... a celkove doma moc casu netravim, v kuchyni rada nestojim, pecu fakt spis vyjimecne kdyz mam naladu.

a na makovec citronovou polevu nedelam.

ale dostala sem chut na tu orechovou buchtu. kdyz se udela z mandlove mouky, je to skoro jako piskot, z jinych orechu je mnohem vic horka, tak to pak chce namaznout marmeladou.

jinak ja za den snim tak dva kousky ovoce, neco jogurtu, vlocek, ryze a kousek chleba, to sou moje sladksoti :D kdyz si vyjimecne koupim kupovanou kasi, je to hnus a musim ji nastavit minimalne 40g vlocek, aby se dostala na snesitelnou uroven sladkosti a nenavallovalo se mi jen kdyz to citim jak to smrdi cukrem, ale kase si skoro vzdy micham sama. vlocky, mozna suseny ovoce, ani gram cukru ale vyjimecne davam trosku granka a tam je cukru az az.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 25, 2022 18:56

Ten pečící papír mi ušetří leda tak špinavý pekáč. Nevím, v čem by mi to mělo ušetřit třetinu nádobí.
A na pečení mi to nepřijde vhodné. Vyložit s tím oválný pekáč, kruhovou formu na dort nebo bábovku je nemožné.
Pečící papír používám třeba bramborové pečinky a tak, ale stejně se plech pod tím zamastí i skrz papír.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 25, 2022 19:16

me to dost pomohlo v tom, se to nadobi se mnohem snadneji myje. i do kruhove formy davam pecici papir, jen to chve trochu sikovnosti a ja fakt nesnasim myti nadobi, takze si to ulehcuju.

nekdy se to zamasti i pres papir ale urcite se lip meje mastnej plech nez mastnej plech s pripecenejma castma:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 25, 2022 20:28

Tak já tam připečené části nemám. To vymastím máslem, vysypu hrubou mouku a jde to pěkně od formy.

Když už je o tom řeč, tak nerozumím tomu, proč v té knize od Vaňka často uvádí v receptech na buchty, že se to má péci při 160C. Jsem to zkoušel a nenabobtná to, trvá to miliardu let, než se to upeče, rozhodně ne třeba 30 min, jak tam píší na tuto teplotu a jak se to peče tak dlouho, tak to vyschne ta buchta a není vláčná. Peču na 180C

P.S. Nesnáším silikonové formy na bábovky. Jsem na to slyšel chválu, tak jsem to koupil a půjde to natrvalo do špajzu a koupím normální. Dělá to Pisa bábovky - šikmé.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 25, 2022 22:38

Etheric píše:... Ale dá se péct i bez mouky a bez cukru, dokonce jsou výsledky chutný. Nemusíš péct jen sladký, moučný a mastný..

Jasně, můžu péct maso se zeleninou a brambory, ale Dromedaro řešil nějakou sladkou buchtu, tak jsem předpokládala, že se bavíme o ní ;-)

Mawenzi píše:jinak hodne bzl receptu pouizva sodu a rozidlu mezi sodou a kypricim praskem.v pouziti sem nezjistila ale to muze byt tim, ze pohankova a ovesna nouka proste nemaj lepek a blbe to bez nej nabyde

I "nebezlepkový" recepty používají jak kypřící prášek, tak jedlou sodu, s lepkem to možná nesouvisí. Přijde mi kypřící prášek i soda si vystačí bez něj. Tipla bych, že problém budou mít bez lepku kvasnice, ale nijak do toho nevidím.

Mawenzi píše:kdyz si vyjimecne koupim kupovanou kasi, je to hnus a musim ji nastavit minimalne 40g vlocek, aby se dostala na snesitelnou uroven sladkosti a nenavallovalo se mi jen kdyz to citim jak to smrdi cukrem

Vážně cítíš cukr? Schválně jsem si šla čuchnout ke krabici s cukrem a nic. Jinak mi teda kupované kaše taky smrdí, ale to je takový ten chemický smrad, který figuruje ve složení coby přírodní aroma :roll:

Dromedaro píše:Jinak teda po tom pečení a vaření celkově je nádobí dost. Hlavně po tom pečení a ještě to jde blbě mít.

Tak v tomhle směru jsem dovedla k dokonalosti pečení chleba a housek - mytí nula. Mísu robota nemyju, hnětací metlu taky ne. Zbytky těsta, které na nich zůstanou jsou nepatrné, hned uschnou, takže neplesniví. Žitný kvásek přechovávám v kyblíku (od zrní pro papouška) 2,3 l. Do těsta odeberu část a zbytek zase "dokrmím" moukou a vodou. Pokud peču pravidelně a kvásek nechcípne, tak se nezkazí. Chlebové těsto dávám kynout do ošatky vysypané moukou; po vyklopení těsta na plech ošatku nijak nečistím, zbytky navlhlé mouky taky oschnou a nic se jim nestane. A u housek je to ještě jednodušší, všechny suroviny navážím přímo v míse robota, v ní ho nechám zamíchat a kynout, po použití stejně jako u chleba nemyju. Desítky let jsem žila v domnění, že kvasnice potřebují vlažné mléko s trochou cukru, aby vzešly, ale není tomu tak (ale na matku ani babičku se nezlobím, taky asi věřily tomu, co jim nakukali jejich předkové :-)). Stačí je rozdrobit do mísy s moukou a vodou z kohoutku a řádně promíchat. Možná kyne těsto o trochu pomaleji, ale to je mi jedno, nepeču závodně :-). Housky i chleba peču na pečicím papíru, který jednou za čas (když ztmavne a začne se lámat) vyměním za nový. Po houskách tak plech zůstane úplně čistý, z bochníku chleba opadává trochu mouka, ale tu stačí smést štětcem (do skleničky a později použít na zahuštění mouky nebo omáčky). Původně jsem taky nádobí myla, ale postupně jsem celý proces vyladila tak, že jsem tyhle otravné činnosti vypustila a vůbec nic se nestalo :-D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 26, 2022 5:13

Greymouse
osobne sem.si nevsimla pri peceni rozdilu kdyz dam a nedam KP/sodu. ano, figuruji tam obe moznosti ale soda docela casto (ale nektery KP maji v sobe neco psenicnyho, takze soda se uvadi asi proto, ze je100% cista pro extremne citlivy jedince)

mas praavdu, ze je to mozna to sladky aroma a cukr jako takovej citit neni vubec, ja doma zadnej nemam, abych to testla
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Etheric » pát srp 26, 2022 7:08

Cukr je cítit dost, každej druh "smrdí" jinak, ale nevím, jak pro člověka s běžným vnímáním.
Každopádně v tý kaši bude nějaký přírodní, umělý, přírodně identický "sladce" vonící aroma nebo něco takovýho, taky to z toho cítím. Fuj, hnus lepavej
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod GreyMouse » pát srp 26, 2022 13:07

Mawenzi píše:ale nektery KP maji v sobe neco psenicnyho, takze soda se uvadi asi proto, ze je100% cista pro extremne citlivy jedince

Jo, to bude ono. Ne, že kypřící prášek potřebuje lepek, ale může jeho stopy obsahovat. Normálně ty mrňavý písmenka na obalu kypřícího prášku nečtu, ale teď jsem to přelouskala a je to tam :-)

Etheric píše:Cukr je cítit dost, každej druh "smrdí" jinak, ale nevím, jak pro člověka s běžným vnímáním.

Tak jsem to zkusila ještě jednou a když strčím nos přímo do krabice s cukrem, tak opravdu nepatrnej rozdíl mezi bílým řepným a třtinovým cítím. Ale při slepým testu bych nedokázala říct, co to je. Taky ale můj čich kvůli alergii a věčné rýmě za moc nestojí. Každopádně tu "vůni" kupované kaše cítím dost a cukr to není. Zajímalo by mě jestli to někomu voní, pro mě by varianta bez chuti a bez zápachu byla jednoznačně lepší.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 26, 2022 13:25

GM
taky nevim, proc to tak delaji kdyz neznam jikoho komu to voni:D

v kazdym pripade to podle me s pecenym vytvorem skoro nic nedela:D

takze k cemu to tam je uprimne netusim, mela sem za to, ze to naskoci testo ale fakt nepoznam rozdil
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod mike » pát srp 26, 2022 18:30

GreyMouse píše:když strčím nos přímo do krabice s cukrem, tak opravdu nepatrnej rozdíl mezi bílým řepným a třtinovým cítím. Ale při slepým testu bych nedokázala říct, co to je. Taky ale můj čich kvůli alergii a věčné rýmě za moc nestojí.

To jo, protoze trtinovy cukr poznam po cuchu bezpecne i ja ;-) Bily bych asi naslepo nepoznal, ale citit trochu je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Etheric » pát srp 26, 2022 19:03

GreyMouse píše:varianta bez chuti a bez zápachu

Obilná kaše, ještě k tomu bez chuti a zápachu? To by do mě po ránu lezlo asi jako živá žába. Oboje bych se donutil sníst, když bych vážně musel, ale když nemusím, nevyhledávám to. Zrní prasátku, prasátko mně :twisted:

Měl jsem na zkoušku variantu bez chuti a zápachu, ale tam se muselo nakydat strašně moc kakaa, ořechů, ovoce a másla, aby se to vůbec dalo jíst..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 28, 2022 10:48

Tak jsem mouku prosel skrze síto, nasypal kypřící prášek a promíchal mixérem. Vše ostatní sypké jsem také nasypal přes síto a promíchal mixérem a těsto na závěr jsem míchal mixérem v délce, která se uváděla v kuchařce, dal jsem si na tom více záležet a výsledkem je, že už tam ty dírky nemám [-o< Teda jen pár drobných, ale už to není viditelně rozseté po celé buchtě. A to taky ještě doladím zlepšováním techniky míchání těsta.

"Problém" je v tom, že se mi na buchtě objevila jiná "vyrážka" v podobě jakýchci koleček ... :((

20220828_113601.jpg
20220828_113601.jpg (135.63 KiB) Zobrazeno 7181 krát
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » pon zář 5, 2022 12:29

Nemáte, prosím, někdo tip na kvalitní a spolehlivý zapalovač, kterými se zapalují plynové trouby a sporáky? Včera jsem vzteky vyhodil další, protože nefunguje. Ať jsem koupil jakýkoliv, tak vždy fungoval tak do třetího naplnění a pak už většinou jen na dva tři plamínky, než z něj šli jen jiskry a to ještě sporadicky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod lojzmen » pon zář 5, 2022 21:01

Jakmile se začadí izolátor, výboj jde po povrchu izolátoru a nemá energii na zapálení.
Nevyhazuj, někam odlož na pár měsíců, "někdy" se to spraví.
Teď mám sporák s elektrickým zapalováním a i na něm je dobré občas izolátor utřít.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1103
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » pon zář 12, 2022 8:13

Chci se zeptat, jak v bytě skladujete domácí česnek, aby dlouho vydržel? Na venkově jsme to vždy zavěsili na trám na půdu a vydrželo to. V bytě jsem to skladoval normálně v bedýnce při pokojové teplotě a pak v ledničce. V obou případech se mi ten česnek zcvrknul, změknul a vysušil, že byl nepoužitelný. Teď mám zase domácí česnek ze zahrady a nerad bych, aby dopadl stejně. Já ho zase tak často nejím, abych ho spotřeboval rychle. Zkusil jsem ty paličky dát do sklenic a zašrouboval víčkem a do lednice. Ale zase to zabírá místo no a nevím jestli to bude mít nějaký efekt.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod apuka » pon zář 12, 2022 14:48

Pokud to mas moznost taky mit v "copech", tak to zaves i doma nekde (v komore?), kde mas alespon trochu proudeni vzduchu a idealne pomerne stalou teplotu. A ne v miste s vysokou vlhkosti, napr. v kuchyni, kde se vari. Pokud jej das do bedynky (natoz do lednice nebo flasky, tak mu to nedela dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » pon zář 12, 2022 16:23

Komoru nemám, ale třeba někde v pokoji by to snad šlo někam na šňůru. Akorát už to teď půjde hůře, když jsem tomu uřezal ty stonky, aby se to vešlo do zavařovaček... leda do nějaké síťek a ty zavěsit. Jsem zase rychleji jednal, než se ptal. Ale on už je ten česnek branný z těch svazků, co byly zavěšené na půdě, takže je vysušený. Tak jsem to dal do těch sklenic, aby to bylo v chladu a zavíčkoval, aby se tam nedostala ta vlhkost z lednice.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zajímavé fotky jídel aneb s doktorem v kuchyni

Příspěvekod Dromedaro » čtv říj 20, 2022 15:25

mike píše:Coz o to, mne by to taky bavilo, jenze jsem jednou na podzim experimentoval s hruskovyma kolacema a videl jsem, co mi to dela s vahou a obvodem bricha ;-) .


Tak už také končím s pečením buchet nebo alespoň zásadně omezuji na jednou za čas. Po dlouhé době jsem vlezl na váhu a už je ze mě metráček, lehce přes...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o e-shopech: Poštovné zdarma/platby kartou atd.

Příspěvekod Etheric » čtv pro 15, 2022 17:00

přesunuto odsud

Dromedaro píše:Nakupujete někdo ve Zlevněnkách potravin? Jsem o tom slyšel, tak jsem tam zašel mrknout a udělal jsem dobrý nákup za dobrý peníze. Kilo kuřecích párků za 70Kč, kilo šunky 95% masa 100kč, pomazánkové sýry bez chemie 20 kč/200g. Lindt čokoláda za 25 Kč. Všechno "lepší" značky, které se prodávají dráž v supermarketech, ale blíží se konec minimální trvanlivosti nebo už jsou po minimální trvanlivosti. Akorát tu rok prošlou arašídovou pomazánku za 12kč/sklenice jsem tušil správně, že už se to asi nebude dát jíst, ale bylo mi líto ji tam nechat za 12kč a nevyzkoušet ji. Tak tu jsem vydávil do dřezu při testování... odporně prošlý.

Arašídy jsou velmi náchylný k plísni a rychle to žlukne, není to vůbec ideální potravina co do bezpečnosti a trvanlivosti
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o e-shopech: Poštovné zdarma/platby kartou atd.

Příspěvekod apuka » čtv pro 15, 2022 17:12

Jo, taky si to myslim. A myslim si taky to, ze zrovna u tohoto typu potraviny by tam mel byt "Trvanlivost:" a ne "Datum doporucene spotreby:" nebo jak se spravne pisou ty dve rozdilne doby "zaruky" - prvni, ktere znaci max datum pouziti a co se po uplynuti nesmi vubec prodavat jako potravina pro lidi (ale muze napr. jako krmivo pro zvirata) a druhe, co znaci datum, do kdy se to muze prodavat za plnou cenu, po uplynuti se to stale muze prodavat jako lidska potravina, ale pouze s upozornenim na prosle datum a slevnene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o e-shopech: Poštovné zdarma/platby kartou atd.

Příspěvekod Mawenzi » čtv pro 15, 2022 17:50

zrovna orechy, orechovy masla ( i kdyz kvalitni 100% orechovy maslo bez pristupu vzduchu by zluknout nemelo, ale...) tam bych se bala, protoze nevis, jak to skladovali.

dole na masarycce je jedna zlevnenka, kdyz se pohybujes kolem statlu, asi 2x sem tam byla ale vetsinou je tam desne preplneno a nic zajimavyho tam pro me nemivaj (no mozna, kdybych jedla ve velkym uzeniny, sladkosti, polotovary a tak), tak bych tam klidne chodila. Ale zkusenost me uz naucila, ze pro me tam potraviny nejsou, ale kdyby byly, budu tam klidne chodit vic.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o e-shopech: Poštovné zdarma/platby kartou atd.

Příspěvekod Etheric » čtv pro 15, 2022 18:21

Lískový vydrží, ale arašídy jsou hrozně náchylný. Ono stačí je chvilku blbě skladovat, než se z nich to máslo udělá... Stačí během přepravy. Lískový to snesou, arašídy se zkazí. Mám s tím taky blbý zkušenosti a už věci z arašídů nekupuju, už jsem vyhodil i čerstvý arašídový máslo, bylo zkažený.. Raději jiný ořechy, arašídy jsou svým způsobem nebezpečný
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Pokec