Nafukovací karimatky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » úte pro 6, 2022 17:25

mike píše:Proc by to melo prestat?

Nevím proč, asi že se to nějak usadí. Prostě jsem samozřejmě hledal zkušenosti před koupí a vlastníci této karimatky psali, že ten novější model (s winglockem) po xtém použití přestane tolik šustit.

mike píše:The insulated mats go down from 4.4 to 1.9. to je teda sila.

Jo, spal jsem s ní xkrát ve velké zimě na sněhu a vždycky mi byla zima od země, ale vždycky jsem si říkal, že si to jenom představuju, že mám přeci karimatku s velkým R a že je to tedy nesmysl. Síla myšlenek překoná vše. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Tomas » úte pro 6, 2022 17:27

Já mám Insulated V Static Lite, zde je popsána. Měnila se tam metodika výpočtu R.

Na druhou stranu jsem s ní spal kolem nuly a i lehce pod a bylo to OK, takže bych se toho osobně nebál, ale každý jsme jíný. Šustění jsem něják úplně nezaznamenal, víc mi šustí dcery zimní TaR Prolite Plus než tohle. Když se ve spaní obrací, je to porod.

Možná to bude i kombinace konkrétního spacáku + karimatky ta hlučnost ve finále.

Jestli ale dotazovatele pár gramů a sbalitelnost úplně netrápi (což jsem tak něják pochopil, že ne, s klidným svědomím bych do ní šel (do tý jeho ultra varianty)).

Zde je docela fajn srování.
Naposledy upravil Tomas dne úte pro 6, 2022 17:33, celkově upraveno 3
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » úte pro 6, 2022 17:29

oodoow píše:vlastníci této karimatky psali, že ten novější model (s winglockem) po xtém použití přestane tolik šustit.

Ti nevim, spis bych tipnul, ze si na to zvykli ;-) Ja ji teda mam uz hodne dlouho (puvodni model), ale diky ucpavkam to fakt neresim, zeptam se pritelkyne, posledne myslim rikala, ze susti.

oodoow píše:Síla myšlenek překoná vše.

:D vsechno asi ne, jinak by ti bylo teplo. Tohle je skoro na blacklist...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » úte úno 21, 2023 23:25

Lezi mi tu nova XLite NXT. Prvni dojem: zasadni vylepseni. Na Vanoce tu lezela predchozi verze XLite. K memu neprijemnemu prekvapeni sustila vic, nez moje mnoho let stara puvodni verze. U te mi to nevadi, tady jo. Pak jsem zjistil, ze zanedlouho bude nova NXT, ktera ma sustit o 83 % min, byt o neco teplejsi a silnejsi. A tak jsem ji vratil a pockal na novou.

Ta se mi velmi libi. Je z nejakeho noveho materialu, ktery pusobi solidneji a je na omak prijemnejsi. Karimatka je znatelne silnejsi a hlavne opravdu vyrazne min susti. Jednak min a jednak nejak jinak, zdaleka ne tak neprijemne. Celkove vypada opravdu dobre, na rozdil od te predchozi verze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » stř úno 22, 2023 7:13

354g a tyhle vlastnosti - :smt023
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2023 17:04

Realne ma 373 g (regular 183x51). Moje stara puvodni verze ma 345 g. Rekl bych, ze na rozdilu se znacne podili novy ventil, ktery je ovsem vyrazne pohodlnejsi, nez ten puvodni.

K tomu obal + lepeni + pytel na nafukovani = 80 g, bez pytle 27 g, takze 400 g vaha na noseni. Za to, co poskytuje, furt dobry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » stř úno 22, 2023 17:30

Heledte, ja se bojim tak trochu tech nafukovacek .. jak je to podle vas s takovouhle s karimatkou (konkretne touhle TaR) s jeji odolnosti ? Moje nejnovejsi karimatka je tohle

https://www.thermarest.com/ie/sleeping- ... -apex.html

lidi tam hodne v te sekci reviews pisou, ze se jim znicila/nafoukla atd ... myslim si, ze to nafounknuti a zniceni je hlavne kvuli blbemu skladovani a nafukovani vlhkym dechem a pusou .. ze tam odejde to prilepeni te vnitrni peny co spojuje spodni a vrchni stranu .. nicmene musim uznat pri pohledu na SPECS, ze presne tahle karimatka ma vyssi R-value a vazi o 40% min ...

jake jsou Vase dojmy z takovehle nafukovacrky stran odolnosti a treba stran toho, ze mam 100kg - prolehnu to ? Jinak moje samonafukovacka Prolite Apex je skvela, spi se mi na ni super pohodlne, jen trosku ta vaha a ta kompaktnost v zabalenem stavu by mohla bejt lepsi
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » stř úno 22, 2023 18:55

Tohle se tu už obsáhle řešilo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » čtv úno 23, 2023 15:02

mike píše:Lezi mi tu nova XLite NXT...

To vypadá slibně, jestli mě bude ten zvuk štvát, tak půjdu zkusit tu novější.

@ntz: Osobně dávám nafukovačku v terénu jenom na podložku (tyvek), aby se nepropíchla a nafukuji ji jenom přes nafukovací pytel, aby se dovnitř nedostala vlhkost a nevznikla tam plíseň.
Se 100kg to neprolehneš pokud nemá tvoje tělo nějaký divný tvar, který by hodně tlačil jenom na jednom místě. :D
Narozdíl od samonafukovaček by nafukovačkám nemělo vadit skladování v zabaleném stavu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » čtv úno 23, 2023 15:56

oodoow píše:To vypadá slibně, jestli mě bude ten zvuk štvát, tak půjdu zkusit tu novější.

Zajmave je, ze u me puvodni verze mi ten zvuk nevadi, ale u nove pred-NXT verze mi vadil hodne. Pricemz objektivne nebyl o moc silnejsi, ale byl takovy vic neprijemny. NXT je nastesti jinde.

oodoow píše:Narozdíl od samonafukovaček by nafukovačkám nemělo vadit skladování v zabaleném stavu.

Proc myslis? Udela se tam zlom, coz neni nikdy dobre. Ja je mam teda volne lozene ve skrini v polici na to urcene. Naplocho asi na 3x prelozene, ale bez tlaku a zateze, zadny ostry lom.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » čtv úno 23, 2023 16:25

oodoow píše:Se 100kg to neprolehneš pokud nemá tvoje tělo nějaký divný tvar, který by hodně tlačil jenom na jednom místě. :D


jako ze bych penetroval karimatku divnym tvarem o.O ? To je zajimava myslenka ..

uvazuju, ze bych koupil i nejakou dvou-nafukovacku ... moje samonafukovacka (vyse zminena TaR ProLite Apex) ma cca 830g (coz neni malo) a ma 64cm v te nejsirsi casti (a je trosku zuzena v nohach) ... Uplne nejvetsi upgrade pro me by byl, kdybych sehnal jeste sirsi karimamu ... co se tyce povrchu, tak tenhle samonafukovaci TaR mi extremne vyhovuje, protoze neklouze, da se nafouknout celkem do tvrda ... Ja samozrejme taky nafukuju pomoci pytle ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Atamek » ned bře 5, 2023 17:51

Ahoj všem,
zdravím Vás a přispěl bych do diskuze jednou prosbou o konzultaci ;-)

Pročetl jsem vcelku podrobně forum, ale na diskuzi na podobné téma jsem nenarazil.

Sháním karimatku na motocestování. Neřeším váhu, potáhne to moto, ne já :-)
Nicméně vzhledem k problémům se zády bych chtěl slušnou kvalitu a pohodlí.
Mám 193 cm, 97 kg. (bude stačit 196 cm délka?)

Z mého laického pohledu jsem do dalšího výběrového kola poslal tyto 2:

Therm-a-Rest Trail Lite
Therm-a-Rest Trail Pro

Dává vám výběr smysl?Pro co byste se rozhodli při výše zmíněných parametrech? Resp. pokud máte tip na jinou/jiné, sem s nimi :-)

Díky moc za jakýkoliv tip a radu!
Atamek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 5, 2023 16:24

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » ned bře 5, 2023 20:08

Mezi nima je znacnej rozdil v tloustce .. jedna ma 3.8, dalsi 5 (tu jsem pridal) a ta posledni 7.6

https://www.hanibal.cz/therm-a-rest-tra ... 700/#10808
https://www.hanibal.cz/therm-a-rest-pro ... 553/#10582
https://www.hanibal.cz/therm-a-rest-tra ... 042/#12034

ja osobne bych sel do te prostredni (a taky si osobne mam :)) .. Co se tyce pohodli, tak tam je napr. pro me dulezitejsi sirka, ale tloustka se taky hodi .. myslim, ze s TaR neudelas chybu .. U tech samonafukovacek ale fakt doporucuju nefoukat pusou ale bud vakem a nebo necim jako tohle (taky to mam :))

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B ... UTF8&psc=1
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon bře 6, 2023 18:48

2 Atamek

S touhle postavou řeš i šířku karimatky. 60 cm ti nemusí stačit. Pokud máš vysportovanou postavu a široký ramena, v noci se převaluješ...koukej třeba po Klymitkách, ty se nabízí i v šířce 76,5cm, to už docela jde (v rámci nabídky na tuzemském trhu)

Pokud to máš na Mášu, tak bych váhu moc neřešil a vzal co největší nafukovací, camping matraci. Klidně 200x80. Holt to ale nebude o objemu litrové Nalgeny.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Atamek » pát bře 10, 2023 11:05

Díky za info.

Přesně tímhle "směrem" se snažím dívat. (i co se týče té šířky).

Velmi slušně se mi jevila tato: Sea to Summit (201cm, 64 cm, 7,5 cm - obdélníková)

https://www.spopo.cz/sea-to-summit-camp ... gJ6GfD_BwE

Máte s touhle značkou nějaké zkušenosti?

Díky!
Atamek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 5, 2023 16:24

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » pát bře 10, 2023 12:24

Ja si myslim, ze i na velikosti (sbalene) zalezi .. Nac si zaplacnout misto v kufru zbytecne obri karimatkou, kdyz lze mit karimatku se stejnejma parametrama polovicni .. tahle karimatka ma 64 cm stejne jako TaR .. ten obdelnikovej tvar uz to zas tak nevytrhne
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » pát kvě 12, 2023 0:31

mrzi me to, premyslim ale, ze si koupim nafukovaci karimatku ... hlavni kriterium je pro me, aby to bylo mensi do baglu (nez moje jako-postel-fantasticka samonafukovacka TaR ProLite Apex) .. jeste jednu vec mam v hlave, existuje nejaka karimatka, co bude mit treba tech 74cm na sirku ? Nasel jsem akorat tohle .. tady je jasne, ze misto moc neusetrim a vahu naopak pridam, ziskam ale sirku ..

potreboval bych karimatku sirokou cca 74cm, klidne 2.5 sezonni (2 < R < 3) .. tech standardnich 64cm je tak akorat, pohodlny spani to ale neni v zime ... ted jsem spal v luzickejch horach, byla docela kosa v noci, a budilo me to pac mi z karimatky proste padaj ruce a studi to .. holt proste jsem vic narostl

neni to ale nutny to kupovat ted .. klidne bych koupil i nejakou z druhe ruky pozdeji k podzimu .. mam 196cm, vahu primarne neresim, samozrejme ale "vocad-pocad" .. potrebuju co nejpohodlnejsi karimatku hlavne na svy jarni a podzimni vylety, kdy spim kolem 0C venku ve stanu kvuli foceni a potrebuju se se vsim vsudy (stan, spani, vareni, foceni ..) narvat do 55L batohu na sve jednonocni vylety ..

tohle je moje nejcerstvejsi dokumentacni fotka asi 14 dnu stara a karimatka je vetsi nez spacak (kterej mam v obalu na karimatku)

nemate prosim nekdo tip na karimatku co by splnovala v nejake mire vyse uvedene parametry potazmo, neprodavate nekdo nafukovaci karimatku, co by mi byla na dylku x standardnich 64cm ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » pát kvě 12, 2023 14:25

Kup si nafukovacku v Decathlonu, splnuje vsechny tvoje pozadavky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » pát kvě 12, 2023 15:42

At koukam jak koukam, nevim jakou myslis ... zato jsem nasel, ze nektere karimatky od Klymit jsou sirsi nez 64cm .. to s tou sirkou by byla takova vychytavka .. pokud bych si kupoval novou karimamu s tema 64cm na sirku, tak si muzu vybrat z mnoha ... asi bych bral TaR NeoAir XLite .. porad je u me asi nejdulezitejsi metrika aby byla odolna a spolehliva ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod milarepa » stř kvě 17, 2023 6:58

ta nová, vylepšená verze Neo Air X lite od Thermarestu vypadá dost povedeně

https://www.roadtrailrun.com/2023/05/therm-rest-neoair-xlite-nxt-sleeping.html
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » stř kvě 17, 2023 8:26

Právě koukám v Albertu
IMG_20230517_091828.jpg

Yate nafukovací karimatka 400g, po sbalení krásně malá. Za 600 s body (kterých se všude po prodejně po zemi valí..)
Budu potřebovat na léto nafukovačku, ne do přírody, nýbrž do civilizace. Já obecně levným věcem nefandím, ale toto mě zaujalo, otázka je, jestli je ta karimatka vůbec použitelná.. Máte s ňou někdo zkušenosti?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2023 9:26

O Yate nafukovackach se nechci vyjadrovat, neznam. Ale minuly tyden (nebo predminuly) taky v Lidlu prodavali ty jejich, dva druhy za, myslim, 499/599 kacek. Ja mam zkusenosti (z civilizace) pouze s jejich (Lidl) samonafukovackami - v praci se mi na nocnich skvele spalo. Za ty roky mozna pouzito tak 150x. Sice vzdy jen na kratko (hodina az hodka a pul), ale stale slouzi a nepousti.
Konkretne tu moji bych na zadech nosit nechtel, je to dlouhe, siroke, tluste a tezke - ale do civilizace skvele. Navic s triletou bezproblemovou zarukou.

Takze ani tech levnych veci bych se do civilizace (sice je otazkou, co si pod tim pojmem predstavujes) nebal. Navic Yate zase neni az takova "neznacka" jako Lidl a pod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » stř kvě 17, 2023 10:11

Moje "civilizace" bude obávám se potřebovat trochu odolnější káru, než na výlety do přírody.. Přičemž váha a sbalitelnost jsou extra důležité - nebudu to nechávat na místě, nýbrž tahat celý den na zádech. Takže nafukovací, ne samonafukovací.
Jinak Yate je jak bylo zmíněno přeci jen už tak nějak zavedená značka, sice nižší třídy, nicméně je furt výše než ty lidl Crivit věci atp, tak i proto mě to v tom krámu zaujalo. Akorát mám pocit, že je to Aliexpress jen s jiným logem. Ale nevím, proto se ptám na konkrétní zkušenosti
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2023 0:57

milarepa píše:ta nová, vylepšená verze Neo Air X lite od Thermarestu vypadá dost povedeně

Jj, je skvela. Pritelkyne ji ma a ve srovnani s mou puvodni nejstarsi XLite je jednak silnejsi a teplejsi a jednak znatelne tissi. Novy ventil je taky fajn, akorat je ho potreba uvest do spravne polohy, jinak muze clovek nafukovat donekonecna :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » stř čer 7, 2023 11:16

@mike - jakou teda tu nafukovacku od TaR doporucujes .. myslim tim tu, ktera je nejvic odolna ?

https://www.thermarest.com/ie/sleeping- ... xt-eu.html
https://www.thermarest.com/ie/sleeping- ... xt-eu.html

ta xlite je cela (dle popisu z 30D rip HT Nylon) ale ta xtherm ma dle popisu spodek z 70D Nylon (to je ze na vrchu je jina nez na spodku o.O) bo navic v te nejvetsi velikosti je vahovej rozdil 0.48kg Vs 0.57kg (coz je zanedbatelny) a rozdil v R-value je 4.5 Vs 7.3, coz opet vse hovori pro xtherm

ted jsme byli na vode a moje krasna draha zena si stezovala, ze ji byla lehce od spodu zima a ze ma otlacene neco (? boky, kycle, bricho, zadek - ja nevim co mivaj tehotny otlacene) a ja se toho jdu samozrejme chytnout a pod touto zaminkou lstive koupim do rodiny dalsi nafukovacku velikosti L (to znamena, ze bude i me :P)

edit: dpc o.O, ona stoji 8229, wtf, to me fakt po*
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » stř čer 7, 2023 14:50

Nic nedoporucuju, jen pisu, ze nova XLite NTX je skvela a proti puvodni verzi znacne vylepsena. Coz nebyva pravidlem. Odolnost moc neresim, jelikoz ma puvodni XLite ma asi tak 10 let a je furt v pohode. Pro mne je podstatnejsi vaha.

A jo, levne to neni, ale co dneska je? Prodej sva umelecka fotodila a nebudes muset resit cenu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » stř čer 7, 2023 15:09

mike píše:A jo, levne to neni, ale co dneska je? Prodej sva umelecka fotodila a nebudes muset resit cenu :twisted:


ok, koupis ? udelam ti cenu ... :D
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » stř čer 7, 2023 15:14

Sorry, evidentne nejsem cilova skupina (nelibi), ale urcite se nekdo najde ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod pudink » stř črc 5, 2023 21:04

Narazil jsem na tohle vlákno náhodou, když jsem hledal, jak se zbavit vlhkosti v karimatce. Vidím, že závěr tam moc žádnej není.
A napadá mě, co tak ještě vytáhnout max vzduchu vysavačem? Podobně jako jsou vaky na např. peřiny, který se "vakuově" vycucnou, zmenší na max svůj objem. Tj. pokud tam nějakej vlhkej vzduch byl a zatím nezkondenzoval, tak by vysavačem šel pryč.
Dává tohle smysl?
pudink
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř črc 5, 2023 20:57

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod ntz » stř črc 5, 2023 22:00

nedava to smysl ... proste skladuj karimatku otevrenou .. vyschne, kor tedka v lete
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky