Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » čtv lis 3, 2022 18:34

Dromedaro píše:Začínám uvažovat, jestli přeci jen nejsou pro některé účely lepší svítilny s postupným stmíváním při postupném vybíjení baterie.

Je to nanervyjdoucí a když se ti to začne stmívat a ty nemáš náhradní baterku, tak si s tim stejně dosvítíš tak na špičku nosu..
Chce to holt myslet tak, jak píše oodoow. Tak to dělám taky a když nesvítim, je to proto, že světlo leží doma na stole, což zjistím samozřejmě až v terénu, že... Pak mi nabitá náhradní baterie byla celkem k hovnu :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv lis 3, 2022 18:49

oodoow píše:Samozřejmě lajdáci, co maj baterii v čelovce x měsíců a jednou za čas ji použijí v noci na dojití po "uzkem hrebinku nebo rimse; kdyz stojis na ujizdejici suti" jdou problému trochu naproti.

:smt023 asi tak.

Popsany problem neni primarne v konstantni regulaci, ale v (chybejici) indikaci stavu baterky. Taky neni nutne konstantni regulaci udrzovat az do konce a pak najednou vypnout, klidne se da zacit snizovat od nejakeho stavu baterky. Uplne idealni by bylo, kdyby si to clovek mohl nastavit podle sebe. Kompletni prubeh pro jednotlive mody a nechapu, ze se to jeste nedela.

Etheric píše:Je to nanervyjdoucí a když se ti to začne stmívat a ty nemáš náhradní baterku, tak si s tim stejně dosvítíš tak na špičku nosu..

Presne tak. Realne to zadna vyhoda neni, naopak. Diky konstantni regulaci jsme se tohodle zbavili a ted se to bohuzel kvuli marketoidum vraci :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 3, 2022 19:57

Tak já u sebe měl náhradní baterii a až to šlo, tak jsem zastavil a vyměnil.

Klidně bych si baterii dobil při každém návratu, ale žiju v domnění, že to pro tu baterii není dobré. Dobíjet ji někdy, když je nabitá ze 3/4, jindy zase třeba z 1/2. Nebo to platí jen pro přebíjení?

Kolik mám nasvíceno po znovunabití, to si pamatuji jen zhruba, protože během jedné jízdy používám i různé režimy.
V kaufu jsem viděl prodávat krabičku, do které se daly dát různé typy baterek a ono to ukázalo, jak moc je nabitá.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv lis 3, 2022 20:20

Zijes ve spatnem domneni. Li-Ion baterky se nemusi vybijet, je jim jedno, kde je zacnes znovu nabijet. Vadi jim prebijeni a hluboke vybijeni. Optimalni je nenabijet je nad 80 % kapacity, ale i kdyz to budes delat, maji porad tak 500 uplnych cyklu a za jak dlouho bys je vycerpal?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 3, 2022 20:27

Aha, tak děkuji za info. Ted teda budu dobíjet po každém návratu. Nenabíjet nad 80% nepoznám. Jsou to dobíjecí baterie od fenixe a když jsou vybité svítí červeně a při dobití se rozsvítí modře, že jsou OK. Ale už to možná mají zabudované v sobě nějakou ochranu proti přebíjení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Lipon » pát lis 4, 2022 10:34

a i když nebudeš mít lionku (dost velká část spotřebních nabíjecích článků je pořád ještě NiMH), tak párkrát po sobě to té baterce moc neublíží a pokud máš řízenou nabíječku (pokud máš víc nabíjecích bateríí, tak u ní stejně skončíš), jednou za čas dáš baterky "refreshnout" - nabíječka baterky párkrát po sobě vybije, nabije a přitom měří, jestli se zvyšuje kapacita; pokud už ne, další vybití a nabití zastaví, jsi na maximální možné kapacitě tvého článku
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4905
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » sob lis 5, 2022 10:47

Lipon: Díky za tip.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mitau » sob pro 3, 2022 18:11

Vybiram celovku k Vanocum pro "bezne" pouziti - tj. turistika, obcas beh v noci (ale to ne moc casto), nahodne veci kolem baraku. Kdybych mel shrnout pozadavky:
- nabijeni na mikro-USB (nebo i jine. Kdyby ale neslo nabijet baterky primo v celovce, tak bych do ceny musel zapocitat cenu baterky a nabijecky)
- jednoduche pouziti
- rozumna cena (rekneme 750-1500Kc)

Nemam moc prehled, co je ted dostupne za levnejsi celovky. Prekvapilo me, ze mi z toho snad nejlepe vychazi Petzl Tikka Core 2022. Co dalsiho je v nabidce?
- Fenix,Silva - podleme vsehcny modely zbytecne drahe
- Decathlon - tam bych uvazoval o HL900 link
- Black Diamond - nelibi se mi ovladani
- LedLenser, Silva - na univerzalni pouziti mi prijde zbytecne mit baterku vzadu pripojenou pres kabel. Na beh je to lepsi, ale na univerzalni pouziti spisneprakticke.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Víťa » sob pro 3, 2022 20:06

Nová nitecore nu 25 nebo nu 25 li
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Ferd » sob pro 3, 2022 21:27

zkus přidat do výběru i Zebra Light
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mitau » sob pro 3, 2022 23:30

Diky za tipy:
- Nitecore - parkrrat do roka bude celovka pouzita i pres vetsinu noci,tam by 650mAh clanek byl limitujici, i kdyz jde svitit behem nabijeni akumulatoru. Skoda, ze upgrade NU25 se uplne nepodaril, puvodni NU25 bylazameo dostzajimavejsi.Jasne Nitecore ma i dalsi celovky jako napr. NU35, ale ta s emi zatim taky nelibi tolik
- Zebra Light - ta bude spisnadbudget. Na to pouziti neni potreba celovka za 2,5k (a s rostoucim vykonem celovek celovky preci jen trochu moralne starnou, takze nema cenu takovou celovku susit bez vyuziti v supliku)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Ferd » ned pro 4, 2022 0:41

Add ZebraLight-Já jí objednával za něco přes 1000. Přes 2k bych určitě taky nešel.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mitau » ned pro 4, 2022 1:38

@Ford: Jaky mas model?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned pro 4, 2022 4:53

mitau píše:- rozumna cena (rekneme 750-1500Kc)
...
- Fenix,Silva - podleme vsehcny modely zbytecne drahe

Fenix HL18R-T se ti tam jeste vejde (nebo HL18-R).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned pro 4, 2022 4:54

Koukam, ze Fenix ma novinku: Pracovní nabíjecí čelovka WH23R.

Nová funkce Gesture-sensing umožňuje vypínat a zapínat světlo mávnutím ruky ve vzdálenosti cca 10 centimetrů před čelovkou. :-k :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » ned pro 4, 2022 5:07

By mě zajímalo, jak to ovládání mávnutím maj pořešený, bude to fungovat v dešti, nebo z toho bude stroboskop?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned pro 4, 2022 5:13

Ma IP66 a v letaku je fotka v desti, takze predpokladam, ze vyresene to maji. Jsou tam dva senzory kousek od sebe, takze by to mohlo jit z rozdilu casu a taky mohou detekovat az nejakou velikost. Nebal bych se toho.

Zajimave je, ze regulace je zrejme opravdu konstantni a zadny podvod se snizovanim vykonu, coz je zasadni plus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » ned pro 4, 2022 6:20

Koukal jsem naživo na Armytek za bezmála 1500. Jedna RCR123A, dosvit okolo 100m, provedení kvalitní ala Fenix, na výběr teplá i studená led. Tyhle Armytek už mají nový typ optiky.
Škoda, že Fenix dělá už jen studený světla, ale třeba bude nějaká novinka s teplym..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Ferd » ned pro 4, 2022 13:50

ZebraLight: mám starou ZebraLight H501 a novější Zebralight H53C, obě CREE dioda +fluoreskující gumový držák (skvělá vychytávka, když v noci lezu ze spacáku a hledám ji ve tmě).
Je na 1 AA (chtěl jsem nějak využít vybité baterie z blesku). Mají i snad dobíjecí varianty, co si pamatuji(?).
Regulace výkonu asi ve 12 stupních, většinou spořivě užívám ten nejslabší. MAx výkon jen občas na přisvětlení při focení v noci.
Nevýhody: není to na běhání-guma je jen horizontálně dokola hlavy. Ale gumový držák má oko i na svislý pásek a byla by otázka několika minut ho k tomu dobastlit. A kužel světla je na mě poměrně široký (byť se důrazněným středem). A zaslání do CZ trvalo snad 2-3 měsíce..
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » ned pro 4, 2022 18:52

Proč by mělo na běhání vadit, že je guma horizontálně okolo hlavy? Tak to snad mají všechny čelovky včetně těch, které jsou speciálně na běh.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Ferd » ned pro 4, 2022 21:46

Ono to není tak stabilní jako kříž přes hlavu. Padá... Při chůzi to nevadí.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » ned pro 4, 2022 22:47

Tak to máš buď nějaký vadný gumový držák anebo vytahaný popruh. Mám Zebralight H600w MKII, která je na 1x18650, takže určitě těžší než ta tvoje a v pohodě jsem s ní běhal i bez horního popruhu. Po pár letech se ale vytahala guma a musel jsem tam tu horní část přes hlavu vrátit aspoň do té doby, než koupím celý nový popruh.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon pro 5, 2022 6:32

Asi tak... Nebo ten popruh není vadnej, jen debilní. Např že nemá zevnitř silikon, aby pořádně držel na místě.. Nebo to prostě jenom uživatel neumí nastavit, i to se může stát.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Ferd » pon pro 5, 2022 9:33

A vlastně ta nová Zebra má ještě jednu nevýhodu: ta plastová oka na sponě gumičky jsou šikmo prořízlá. Asi pro snažší výrobu-guma se nemusí provléknout a přišít, stačí jí předem sešitou jen navléknout. Pitomá vychytávka, protože samozřejmě při napnutí se guma z oka vysune/vytáhne/vypadne... Musel jsem to zalepit.
Koukám že jí vlastně jen haním.... Ale do jiné bych nešel.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon pro 5, 2022 9:44

Ferd píše:Ale do jiné bych nešel.

Proč?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod jony800 » pon pro 5, 2022 10:10

Ferd píše:Plastová oka na sponě gumičky jsou šikmo prořízlá. Asi pro snažší výrobu-guma se nemusí provléknout a přišít, stačí jí předem sešitou jen navléknout. Pitomá vychytávka.

Záleží na konkrétním provedení. Mám to tak na nitecore nu33 a nu25 a nikdy jsem s vypadávání neměl problém. Má to tu výhodu že si můžeš popruh jednoduše vyměnit nebo čelovku nasadit na hrudni/bederní popruh batohu.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pon pro 5, 2022 10:14

mike píše:Jsou tam dva senzory kousek od sebe, takze by to mohlo jit z rozdilu casu a taky mohou detekovat az nejakou velikost. Nebal bych se toho.
Asi by byla sranda mit to na hlave a dostat se v lete nekde pobliz nejakeho otravneho letajiciho hmyzu, ktery musis furt odhanet. Bzzzz, Hus!, mavnuti rukou - celovka vypla, mavnuti rukou - celovka zapla, bzzz... mavnuti rukou - celovka vypla, ...... :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » pon pro 5, 2022 10:23

Ferd píše:Pitomá vychytávka, protože samozřejmě při napnutí se guma z oka vysune/vytáhne/vypadne... Musel jsem to zalepit.
Koukám že jí vlastně jen haním.... Ale do jiné bych nešel.

Tohle se mi párkrát stalo, ale už jsem se naučil při napínání držet tam prst aby guma nevypadla a pak vše funguje.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Ferd » pon pro 5, 2022 12:11

Etheric píše:Proč?

Vyhovuje mi. Líbí se mi její parametry, zvykl jsem si na ni, osvědčila se, je spolehlivá. Tu starší mám přes 20 let a je pořád bez chyby a doslova bez známek použití (i náhradní O kroužek mám pořád nepoužitý). Stačí jedna AA baterie. Kvůli blesku chci mít vše na AA. A ve své době byly všechny čelovky na 3 AAA. Dojíždím v ní občas i slabší baterie. Když jsem několik týdnů mimo civilizaci, tak se snažím svítit minimálně, mám raději přirozenou tmu a šero-a ona umí dobře "šetřit". Ta nová je trošku větší a má víc režimů.
Jako jedni z prvních začínali s CREE diodama a jedinou baterií. Fluoreskující držák je skvělý, je miniaturní, docela dobře drží na hlavě. Líbí se mi mechanické řešení. Robustní hliník a žádný ulomitelný plast. A přitom dostatečně lehká, vodotěsná, nerozbitná. Mimo spínače nemá žádné mechanicky pohyblivé součástky (i baterie je na závit)-nic co se dá ulomit. Umí kontrolovat stav baterie, naprogramovat 3 odlišné režimy po 3 (resp po 6) úrovních výkonu, umí samozřejmě i strobo jak disco maják. Pakárna je programování klikáním-to je fakt pro hračičky. A vycamráš jednu baterii než si s tím vyhraješ, nastavíš podle svých představ -abys to vzápětí všechno zapomněl, protože to stejně už nikdy nebudeš potřebovat...
Pamatuji, že se jí dost blížily baterky Fenix-ty uměly i zoom reflektoru. Dnes to všechno asi umí i fůra dalších a zebra asi nijak zvlášť nevyčnívá.
Teď koukám na web-podražily, fluoreskující držák je separé a dodávají jen do US... :-( https://www.zebralight.com/ Made in China. Pár recenzí je v češtině dokonce i tady na foru.
Naposledy upravil Ferd dne pon pro 5, 2022 13:02, celkově upraveno 1
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon pro 5, 2022 12:33

Pěkný retro. Já raději novější technologie co se týče svítidel..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky