Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod milarepa » stř lis 30, 2022 11:50

docela se bavím, když jsem psal o své příhodě s jelenem, tak jsem přesně věděl kdo a jakým způsobem zareaguje.....a samozřejmě zásah přímo do černého....:-)

všechna zvířata ve volné přírodě jsou v permanentním stresu, to je jejich životní nastavení, a ten jelen si prostě běžel po cestě, mohl z ní kdykoliv skočit do křoví, nebo kdybych ho fakt hodně stresoval, tak zrychlit aby se mě setřepal, ani jedno neudělal, tudíž ten jeho stres ze mě nebyl nijak extrémní........až po nějakém čase zahnul do houští a šel si po svých...........chápu, že extrémní sluníčkář by se mu za to, že ho koutkem oka zahlídnul, omluvil......ale tak to v interakci běžných bytostí tady v tom našem vesmíru nefunguje.....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » stř lis 30, 2022 14:39

@milarepa: Tady nejde o "interakci beznych bytosti" - z jeho pohledu Tys na nej vystartoval, zrychloval za nim, atd. Toto neni bezna "bezpecna" interakce - toto se mezi "neznamymi zviratami" jednoduse vyhodnocuje jako pokus o utok...

Bohuzel, mnoho Tvych prispevku a reakci na OF ukazuje, ze neco jako respekt nebo ohleduplnost vuci cemukoliv v prirode, stejne jako k lidem, kteri "nejsou jako Ty"...

V tomto kontextu je velice, velice prekvapivy Tvuj nick zde... Hodne Tvych projevu tady je v prikrem rozporu, s tim, co Tvuj "jmenodarce" predstavoval, cim zil. Jeste presneji receno delas presne opak toho, o co on usiloval. (Mozna krome svych mladych let.) Chudak by se musel hodne obracet v hrobe, kdyby nebyl takovym clovekem, jakym byl... :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 30, 2022 17:08

Toto se ale všeobecně týká velké části ezo lidí, co jsem si tak všiml.
Mluví o lásce, soucitu, duchovních výšinách, ale jejich chování a projevy je plné nízké úrovně vědomí (jak to sami nazývají), tedy zášti, závisti, nesnášenlivosti, urážek, nadávek, chamtivosti atd. Ani stopy po vyrovnanosti a klidu.
Stačí se podívat do nějakých FB skupin nebo přečíst komentáře u videí na YT. Obzvláště během covidu tahle stoka vyhřezla.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » stř lis 30, 2022 17:14

Hmm, z toho nejak nepoznam, jestli myslis milarepu nebo apuku :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » stř lis 30, 2022 20:03

Tak hadej :wink:.
(mala napoveda - podivej se alespon na rychlo na webu, kdo byl milarepa /nebo milaräpa/, zak Marpy. Nevim, co najde cesky Google, snad tam neco rozumneho bude.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » stř lis 30, 2022 20:21

Ad jméno milarepa - zhruba vím, kdo to byl. Ale zdejší Míla nemusí mit toto jméno převzaté - třeba se jmenuje Milan Řepka ci podobně :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » čtv pro 1, 2022 8:09

Jo, muze. Nebo je to "milá řepa", coz by obcas sedelo vic :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 3, 2022 13:31

Je tu nějaký veterinář nebo někdo, kdo se vyzná? Šel jsem dopoledne do obchodu a pod okny domu, kde bydlím, jsem našel mladého holuba, jak se svíjí v agonii. Nebyl nějak viditelně zraněný a jak jsem zmínil, tak ani starý. Plácal křídly, hlavu měl zvrácenou dozadu a škubal sebou. Tak se chci zeptat, jestli by se takto projevovala otrava nebo může být, že třeba narazil do budovy či okna a tohle byla poslední agonie třeba z nějakých vnitřních zranění? Nebyl to hezký pohled a není mi z toho dobře. Napadlo mě, ušetřit ho trápení a majznout klackem nebo cihlou, které byly poblíž. Ale neměl jsem na to a taky by asi nebylo moc dobrý, kdyby někdo vykouknul z okna bytu nebo domu a bez nějakého kontextu viděl, jak tam ubíjím holuba. Když jsem se za půl hodiny vracel z obchodu, tak už byl mrtvý.

I ten důvod, proč mě to zajímá je ten, že po instalaci mého krmítka, jediný kdo to krmítko objevil, byli holubi, kteří k němu lítají mně za okno. Pravidelně okolo půl osmé přilétá páreček holubů, kteří všechno sní a pak odletí. Já tam občas ještě pak něco přisypu, takže občas ještě přilítne později menší hejno. Naštěstí to vypadá, že to nebyl žádný z té dvojice, co pravidelně ráno přilétá, protože ty už jsem si oblíbil. Napadlo mě, jestli to někoho ze sousedů nezačalo srát a nedal tam někde nějaký jed. Což bych teda to krmítko raději oddělal a pak musel zkusit vysledovat, kdo tam rozsypává jed a pomstít trýznivou smrt holubovu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » sob pro 3, 2022 14:08

Krmit holuby je jako krmit potkany. Ve městech se maj hubit, ne podporovat..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » ned pro 4, 2022 0:36

Souhlas. Holubi = létající potkani!

Dělá se to tak, že krmítko má být nízké a má přesahující stříšku. Velký pták má problém se tam dostat. Pokud je krmítko pověšené, chytrý pták (havran) ho vysype na zem, je vhodná ohrádka na krmivo.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned pro 4, 2022 0:53

Dromedaro: nejspíš jsi příčinu tipl správně - buď náraz do skla anebo otrava. I dle příspěvků výše tipuji spíše to druhé.

A když už zmiňuji nárazy ptáků do skel, tak dle hrubých odhadů u nás ročně zahyne kolem milionu ptáků právě po nárazu do skla. Tady pár informací, pro ty, které zajímá, čím mohou ptákům pomoci:
Ptáci a skla, vidět znamená přežít

A s ohledem na "aktivismus" v jiném vlákně i pár dalších tipů co dělat:
Kde ptáci narážejí do skel? Zapojte se do pátrání
Zastávky veřejné dopravy
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » ned pro 4, 2022 18:43

a ano, vim ze kazdej by mobilem z minulyho tisicileti udelal lepsi :D ale takhe je moje a mam zni ohromnou radost :) z toho jak se dva lednacci "honili" i jak se na ne dalo chvili koukat. Uz bych vazne mela jit k ocnimu (nebyla sem tam 9 let), a vnimam trochu rezervu hlavne kdyz mam nekde cumet do dalky vetsi, nez na cislo blizici se saliny...
Přílohy
of-PC036186-test.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned pro 4, 2022 23:33

Hezký, tak sis je přece jen vyčíhla. Gratuluju! :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 5, 2022 5:25

jj rano sem sw vzbudila, videla snih a koje myslenka byla ze kit ho na zasnezwne vetvicce by byla radost:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pon pro 5, 2022 7:08

Ledňáčků u nás dramaticky ubylo. Jako dítě jsem je viděl každej den u každýho potoka i řeky. Dneska ho vidím několikrát do roka.. Přitom zrovna ty místa neprošly změnou, ryb je tak nějak pořád stejně..nevim, čím to, prostě zmizeli
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » úte pro 6, 2022 0:01

Nějaký důvod to mít asi bude. Obecně se u nás ledňáčkům podle posledních dat ČSO relativně celkem daří. Co hnízdní příležitosti? (kolmé břehy). Rušení v hnízdní době, břehové porosty, eutrofizace vody a s tím spojená změna potravních příležitostí?

Definovaný ohrožení jsou tyhle (citace z webu ČSO):
1) Nejvýznamnější jsou dlouhotrvající silné mrazy, které mu znemožní přístup k potravě.
2) Rychlý odtok vody ze zemědělsky využívaných ploch po velkých srážkách v době
hnízdění a následné zatopení nor či stržení stěn.
3) Úbytek vhodných stěn pro zahnízdění. Příčinou je zpevňování břehů v meandrech a
zasypávání nátrží (úpravy a regulace vodních toků). Tyto činnosti mají nejzávažnější
negativní dopad na hnízdní populaci ledňáčka, neboť dochází k ničení hnízdních
příležitostí.
4) Rekreační aktivity v době hnízdění – koupání, rybaření, venčení psů, vodní turistika,
kempování.
5) Nástrahy, např. rybářské vlasce nebo sítě chránící rybochovná zařízení, do kterých se
mohou ledňáčci zamotat.
6) Zásahy do obsazených stěn vytvořených při lidských aktivitách (skládky zeminy,
odvodňovací kanály, odkopy terénu) v době hnízdění.
7 ) Srážky s vozidly při přeletech cest.
8 ) Ničení snůšek nebo usmrcení mláďat nebo sedících ptáků predátory (liška, pes,
potkan, vydra, lasice, aktuálně největší nebezpečí představuje norek americký).
9) Intoxikace nebo snížení plodnosti způsobené cizorodými látkami koncentrovanými
v tělech.
10) Změna podmínek vod, která způsobí změnu složení rybího společenstva (např.
vysazování ryb nevhodného druhu a velikosti).
11) Nárazy do překážek – ploty, dráty el. vedení, prosklené plochy. Díky rozrůstání
aglomerací lze předpokládat zvyšování významu tohoto faktoru.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » úte pro 6, 2022 5:23

Píšu, že všechno beze změny. Krajina, břehy.
Ale ta voda dostává záhul, rybníky těžce přerybněný, přibyla čistička, která na toku dřív nebyla. Což tedy zjevně bude kámen úrazu ledňáčků. Krom tohoto se nic nezměnilo. Tedy, možná ještě nějakej ten predátor, kterýho nevidim
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned led 1, 2023 23:49

Jsem se byla teď podívat před chalupu. Krom toho, že je mlha jak v Londýně, tak jsem si všimla i vylezlých žížal. Jsem je pošimrala na zadečku a radila jim, ať koukají zalízt, že zima (asi) ještě neskončila :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » úte led 3, 2023 21:37

Byli jsme si před chvílí za chalupou udělat ohýnek abychom opekli klobásky, co zbyly ze Silvestra (bylo jich moc, neboť třetí do party na Silvestra bohužel nedorazil). A je nádhernej večer - rozzářený měsíc, puštík párkrát zahouknul, dokonce začlo i přimrzat, pod nohama to pěkně křupe. I ty žížaly už zalezly do podzemí :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » úte led 10, 2023 14:08

Normálně tu na Vysočině už leze ze země medvědí česnek. A leze ho celkem dost. Ani ne v půli ledna.. Jestli počasí vydrží, za několik týdnů bude sklizeň. A začnou se nalejvat stromy, pak to zamrzne a bude po ovoci
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » čtv úno 23, 2023 8:09

Včera pěkná celodenní vycházka do lesů kolem Adamova a Babic, první jarní ohník. Už kvetou sněženky a spousta podléšek. Dokonce i jeden podběl. Jaro je tu.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 23, 2023 18:38

Olchor
ja se snad budu muset v sobotu hecnout nebo v nedeli...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 23, 2023 18:53

Olchor píše:Už kvetou sněženky a spousta podléšek. Dokonce i jeden podběl. Jaro je tu.

Dneska jsem jel na kole kolem rozkvetlých kočiček. Zase úplně nevím, jestli je to výhra. Příští týden se má výrazně ochladit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » sob bře 18, 2023 1:45

Vcera jsem si na vychazce sel odskocit ke krovi. Jak tam stojim, tak koukam, ze na mne kouka prasak. Z krovi asi tak 2 - 3 metry ode mne. Cekal jsem, ze utece, ale on ne, naopak se zacal pomalu priblizovat. Dosel az ke mne a ochuchal mi kalhoty, klidne jsem si ho mohl pohladit nebo podrbat, ale radej jsem to neudelal. Za nim sel dalsi, mensi, ten zas prisel k pritelkyni. Byli zticha a neprojevovali zadny strach, nakonec jsme pomalu odesli my.

Asi to byla bachyne s lonskym mladym, uz jsme je tam potkali. Za tmy na louce, malem jsem do nic vrazil. Jsou docela maskovani a ve svetle LEDky skoro splyvaji s okolim. To taky neutikali, pokracovali v ryti a dustojne odesli.

Je to hned za Prahou, lidi tam chodi celkem hodne, ale ze az takhle ztratili plachost mne prekvapuje. A ne, nemocne nevypadali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » sob bře 18, 2023 15:55

U nás v lesích ještě neodtál sníh, ještě nekvete nic.. Další týden v neděli jedu do chebského údolí a tam okolo tam už toho všeho poroste a pokvete.. Těším se na česnek a další jedlý zelenisko
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » pon bře 20, 2023 9:13

Sem přiblbaný já nebo on?
Fčíl při cestě do prce (časné jaro, +5, nikde nic nekvete ani podběly) sem pozoroval žluťáska, jaxe přede mnou třepotal v luftě. V březnu! Dyby byl qětenec tak je to ok, ale v březenci?

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Lipon » pon bře 20, 2023 9:26

hehe, to samé jsem si říkal, když jsem v So na louce v 1100m viděl první kytičky a na nich babočky :shock:
byl to teda jižní svah, vyhřátý, všude jinde po kolena sněhu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » stř bře 22, 2023 21:33

Dnes mám úspěšný den.
Viděl jsem vlka na 30m.
Tak, jako před lety u Rusavy, to bylo v silném protivětru.
Odbočil jsem v zatáčce z cesty a funěl do prudkého průseku.
Vlk přišel po cestě, zacítil stopu, koukal na mne nahoru a vrátil se zpět. Asi mne neviděl, měl jsem slunce nad hlavou (poledne) a psovití vidí mizerně.
Obrovská náhoda, cca 5 sekund a já se zrovna nehybně díval do údolí. Asi 5km od Pradědu.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » ned bře 26, 2023 19:24

Dneska jsem viděl divoký kozy. Tedy zdivočelý. Utekly, ale nechcíply, prostě žijou tak, jak žily, než byly domestikovány. Hustý. A jak umí lézt po skalách :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon bře 27, 2023 10:24

Kdybys chodil i do tech vyssich hor, nedivil by ses. Co kamzici nebo kozorozi obcas vyvadeji, nad tim rozum zustava stat. No a normalni "kozy domace" zase nejsou v techto dovednostech od nich tak daleko, kdyz se v tom prostredi trochu rozkoukaji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda