Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Kjuba » sob říj 8, 2022 20:13

Tak oba kousky, jak titanová, tak obyčejná verze ve 4", jsou u mě doma.

Prvotní nadšení ze vzhledu trvá a přidalo se k němu i nadšení z provedení. Jsou oba fakt moc pěkný. Elegantní, čistý, praktický, minimalistický. Žádný blbosti navíc.

Mohu potvrdit kryshovo předpoklad, že titan nebude v ruce klouzat. Opravdu je to tak. Povrch je jako satén a opravdu neklouže ani nijak neomezuje v použití. Velmi se mi líbí ten tvar báze čepele, kdy vypouštěcí trn se mění v solidní záštitu, takže při bodnutí nehrozí, že vám setrvačností sjede po noži ruka a pořežete se. To na žádném jiném noži nemám a přijde mi to super.

Nakonec jsem se rozhodl, že si nechám tu FRN verzi. Má sice "horší" materiál čepele, ale nemám to do války. Na moje použití to bude jedno a přeci jen černá verze se mi líbí víc... Titan daruji bráchovi.

Ještě otázka. Jsou standardně nabroušené, ale chtěl bych si ho trochu přibrousit na kamenech. Nikde jsem nenašel úhel, na který jsou nabroušené. Nevíte někdo na kolik stupňů to mají? Ať ho neprzním.

Jinak opravdu děkuji. Koukal jsem se po něčem podobném a pořád jsem se nemohl trefit do vkusu. Tady to bylo na první dobrou. A ještě mi přijdou i levný.
Naposledy upravil Kjuba dne sob říj 8, 2022 20:37, celkově upraveno 2
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Krysha » sob říj 8, 2022 20:31

Jsem rád, že jsi spokojený. Mě ten 4" taky přišel a jsem z té velikosti trochu rozpačitý - jak jsem zvyklý na ty menší varianty, tak mi tenhle přijde doslova obří, tak uvidím, jestli pro něj najdu využití.
Mě ten flipper taky nadchl, hlavně u těch menších - ty při otevírání doslova vystřelí, ten velký je už trochu pomalejší.
Úhel by měl být (podle toho co jsem hledal) 20° ale poznačené z testu fixem to nikde nemám - asi jsem ho ještě nebrousil :-k
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Kjuba » sob říj 8, 2022 20:46

Super, díky za info o broušení. Co se týká velikosti, tak super akorát. Ale jak jsem psal. Mám větší pazouru.

Jinak ano, při otevírání je trochu línější, ale já jsem zvyklý při vypouštění čepele švihnout rukou v zápěstí. Tím té čepeli přidám na hybnosti a pomohu jí ven a je to úplně v pohodě. Krásně je slyšet, jak cvakne pojistka, takže mám jistotu, že se nezlomí zpět. Je to otázka zvyku. Já to tak dělám se všemi noži.

Pokud bych měl být kverulant a měl napsat nějaký zápor, tak jeden malinký námět na zlepšení bych měl. Mohlo by být trochu více materiálu na pojistce. Pokud je čepel v zamčené pozici, tak na odblokování pojistky bych tam chtěl trochu více materiálu, aby to bylo pro ten palec "čitelnější". Někdy se mi stane, že na poprvé se mi nepodaří jednou rukou rukou pojistku uvolnit. Je to takové méně intuitivní. U jiných nožů se mi to nestává. Ale možná je to jen otázka zvyku.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » pát říj 14, 2022 16:34

Jsem si tak uvědomil při práci na zahradě, proč vlastně nepoužívám ten fiskars nůž i na treky. Je odolný, řeže skvěle, protiskluzová rukojeť se dobře drží, délka čepele ideální a i s pouzdrem váží jen 70g. Bez pouzdra 50g. Tak už asi vím, co budu nosit. Akorát teda nebude tak skladný s tím pouzdrem jako zavírací, ale lze dát na opasek nebo bederák díky pouzdru. A na rozdíl od zavíracího lze tento i použít třeba na obranu.

zahradnický nůž fiskars
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » pát říj 14, 2022 17:34

Trénuješ obranu s nožem? Opravdu jsi schopen někomu vyklopit střeva na zem? Pokud ne, na nůž jako prostředek sebeobrany zapomeň. Radím ti dobře a myslím to smrtelně vážně..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » úte led 3, 2023 9:57

Tak budu objednávat asi ten Victorinox sentinel one hand. Ještě to nechám do odpoledne uležet, ale asi stejně zvítězí. Jednoduchý, lehký, pěkný, s klipsnou, ještě použitelná délka čepele ani malá ani velká, je to švýcarák. Škoda, že nemají v červené verzi.

Ještě se mi dost líbí tento: Victorinox RangerGrip 63. Ale už je "těžší" a zbytečná vývrtka na noži.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Quido » sob led 21, 2023 18:07

Dromedaro píše:
Ještě se mi dost líbí tento: Victorinox RangerGrip 63. Ale už je "těžší" a zbytečná vývrtka na noži.


Přesně tento mám, 3. nebo 4. rokem, je to asi po všech těch Victorinoxech a Wengerech, co jsem měl kdy možnost mít či osahat, se mi zdá jako empiricky nejvhodnější kompromis... a že je vývrtka zbytečná, to slyším prvně :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » sob led 21, 2023 19:46

Quido píše:a že je vývrtka zbytečná, to slyším prvně :mrgreen:

Víno lze otevřít klackem, že zatlačíš špunt dovnitř.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » sob led 21, 2023 19:53

Běžně pijete na výletech sedmičky ve skle s korkem? :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » sob led 21, 2023 19:56

Ne. Proto píšu, že je vývrtka zbytečná a kdyby bylo potřeba, lze korek zatlačit klackem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Quido » sob led 21, 2023 19:57

Dromedaro píše:
Quido píše:a že je vývrtka zbytečná, to slyším prvně :mrgreen:

Víno lze otevřít klackem, že zatlačíš špunt dovnitř.

všecho lze jinak - uřezat klacek, provaz či nakrájet chleba lze i pazourkem, či starou správně upravenou kreditkou...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Quido » sob led 21, 2023 19:59

Etheric píše:Běžně pijete na výletech sedmičky ve skle s korkem? :-k


nevím co je u tebe výlet, ale na našich výletech dost často...
jenže, ono je to spíše o tom, kde všude nosím ten nůž...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Quido » sob led 21, 2023 20:02

Dromedaro píše:Ne. Proto píšu, že je vývrtka zbytečná a kdyby bylo potřeba, lze korek zatlačit klackem.

tvoje škoda...
nedostatek fantazie - když na to přijde, ani ten klacek nepotřebuji...
:smt082
musím se smát, jak tu asi někteří, sedíc na podsedáku otvírají klackem víno, protože 10 gramová vývrtka je na obtíž
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » sob led 21, 2023 20:25

Quido píše:musím se smát, jak tu asi někteří, sedíc na podsedáku otvírají klackem víno, protože 10 gramová vývrtka je na obtíž

Říká člověk, kterej raději improvizuje ohledně sezení, než aby nosil podprdelník, že je to věc navíc.. Ale takovou zbytečnou věc navíc, jako je vývrtka, tu nosí a nevadí mu to :lol: :roll:
Holt otázka osobní preference, někdo se bez chlastu neobejde, každého věc..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » sob led 21, 2023 20:33

Neřeším vývrtku kvůli váze, ale protože prostě nepotřebuju vývrtku.
Chtěl jsem lehký nůž na občasné nenáročné použití, o kterém nebudu skoro vědět, ale budu ho mít pořád po ruce a když bude potřeba a bude na něj spoleh.

Tenhle Victorinox je lehký, ještě není úplně malý, ale ani velký, má sponu na opasek na těle, takže nemusím mít pouzdro a můžu mít bederák. Na ten rangergrip už bych musel mít větší pouzdro a to mi na opasku vadilo. Jinak je ten rangergrip dobrý a pěkný nůž. Hlavně ta ergonomie je dobrá.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Lipon » sob led 21, 2023 23:34

ethericu jdi už s těma osobníma invektivama fakt k šípku, je to zbytečný
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » ned led 22, 2023 5:12

Já si s tím nezačal. Quidova invektiva ti nevadí? Nebýt jeho urážlivých a zesměšňujících reakcí, neměl bych potřebu reagovat. Jak se do lesa volá...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Lipon » ned led 22, 2023 11:43

ale ano, hrotit jsi to začal ty
jízlivost a sarkasmus ok, ale pořád to není důvod k osobním urážkám

co ti je do toho, že si někdo bere na výlety sedmičku ve skle? velký kulový
nese si to on a vývrtka k tomu je nanejvýš vhodná
ty honíš gramy a kilometry, někdo jinej jde na pohodu a rád si cestou dá pauzu a otevře si vínko - jak víš, že flašku lupne sám, abys ho osočoval z ožralství?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » ned led 22, 2023 12:56

Takže skryté a nepřímé urážky ano, ale přímé urážky nikoliv? To je pěkný pokrytectví.

Ať si táhne třeba nerezovou bečku piva a pípu, jak píšu výš, každýho věc.. Tady šlo o něco jinýho a to princip, viz to s tou "zbytečnou věcí", kdy se Quido vysmívá jednomu za něco, co sám dělá /nošení zbytečný věci navíc/. Jde jen o pohled, co je pro koho zbytečný. Ale nebudu přece někoho hejtit za něco, co sám dělám :roll:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Quido » ned led 22, 2023 16:52

Etheric píše:Takže skryté a nepřímé urážky ano, ale přímé urážky nikoliv? To je pěkný pokrytectví.

dost si pleteš pojmy... pykrytectví je úplně něco jiného...
:roll:
jestlipak víš, co je to vztahovačnost?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod svacko » ned led 22, 2023 23:36

Dromedaro píše:Ještě se mi dost líbí tento: Victorinox RangerGrip 63. Ale už je "těžší" a zbytečná vývrtka na noži.


Existuje este Victorinox RangerGrip 78, ktory ma namiesto vyvrtky krizovy srobovak. Riesil som to iste par rokov dozadu, kedze vyvrtku nepotrebujem, kupil som 78. A ano, je tazky, castejsie preto so sebou nosim lahsie noze.
svacko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 446
Registrován: pon lis 21, 2005 13:40

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » pon led 23, 2023 7:33

Ano, když jsem se rozhodoval, tak bych bral ten s křížovým šroubovákem a nožem. Ten co jsi postoval, ten jsem měl, ale jak píšeš, tak byl těžký a moc jsem ho kvůli tomu nenosil plus měl plno věci které jsem použil jen výjimečně, tak jsem se ho zbavil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Quido » pon led 23, 2023 9:46

Tím jsem si prošel - měl jsem nejdříve vývrtku, pak dva nože z křížákem, ale ukázalo se, že jsem křížák nikdy (takový, co je na noži) nepoužil... nakonec jsem se vrátil k vývrtce, která přece jen sem tam službu poskytne, a nemusí to být zrovna na korek flašky s vínem (a taky nejde o to, zda to použiju zrovna na tripu - nůž nosím i na dovolené a různé výlety, chaty atp.)

Určitě se najde skupina lidí, kteří spíše využijí šroubovák, já patřím do té druhé, co spíše využijí vývrtku... i proto se dělají nože v té či v té verzi, někdo potřebuje nutně oboje, tak si pořídí nějaký multi-tool...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » úte led 24, 2023 7:45

Quido píše:jestlipak víš, co je to vztahovačnost?

Vím.
Když máš ale vůči někomu furt nějaký více či méně skrytý narážky, nemůžeš se divit, že je dotyčný poněkud "vztahovačný" ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 21:07

Kazdy spravny muz nosi v kapse nuz. Prave jsem objednal ctvrty stejny behem sesti let. Mam sice kapsu na zip, ale kdyz z ni neco vytahuju, tak mi nuz nekdy vypadne a nevsimnu si toho ](*,)

Nejaky trik, jak tomu zabranit? Maly nuz Victorinox Bantam. Podobne ztracim i male svitilny Fenix.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod ntz » úte dub 18, 2023 22:30

@mike - podle me ti nic nepomuze .. ty jsi clovek, co ztraci tyhle drobne veci, ja nikdy neztratil vubec nic .. to samozrejme neni mysleno nijak spatne proti tobe .. moje zena je v tomhle jako ty .. ta taky dokaze ztracet tyhle bezne veci uplne pravidelne a neni na svete sily, ktera by to dokazala zmenit .. proste je takova .. ja mam furt svuj prvni victorinox, kterej mam treba 25 let, nebo treba mam blocek a v nem tuzku, kterou mam 20 let a kterej nosim pokazdy v batohu kdyz nekam jdu v horni kapse, atd ...

co se tyce "triku", ja si davam na veci ocko z kousku spagatku pokazdy (z nejaky barevny slaby padakovky), spis je to ale abych to nasel / videl kdyz to hledam (do opinelu si samosebou musim kvuli tomu vyvrtat vrtackem na drevo dozadu diru, abych tim ten provazek mohl protahnout)..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 22:36

Prvni Victorinox jsem mel pres 20 let, pak jsem ho ztratil a od te doby je ztracim ](*,) Nejsem ovsem defetista a verim, ze nejake reseni existuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod ntz » úte dub 18, 2023 22:38

updatnul jsem ten predchozi post ... mozna by pomohlo ke vsemu vazat nejake provazky .. ja to tak delam
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 22:43

Ledaze bych je nejak privazal v kapse, coz by bylo nepohodlne.

U posledniho noze skoro jiste vim, jak jsem ho ztratil. Ve vlaku, prisel pruvodci, vytahnul jsem z kapsy mobil, ukazal mu jizdenku a pritom mi nejspis z te kapsy vypadnul nuz. Asi pod sedacku nebo mezi sedacky, neslysel jsem to, ve vlaku je randal. Prisel jsem na to az doma. Na to by provazek nepomohl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod ntz » úte dub 18, 2023 22:46

podle me by trosku pomohl .. cejtil bys to treba, ze ho mas nejak kolem ruky, kdyz ho mas v batohu, tak ho lip vidis (pokud je provazek treba svitive oranzovej), atd ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Nože