Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Bruca » sob srp 20, 2022 13:35

Tak když ty čínské lumeny vydelis cca 100, tak by to mohlo sedět. Dosvit tak třemi? :D
Hlavně, na těch 180000 lumenu bys potřeboval tak autobaterii :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob srp 20, 2022 17:06

180000 lm je jen v nazvu, v popisu 18000. Nula sem, nula tam :D I tak je to blbost, Cinani se uz uplne utrhli z retezu a napisou tam cokoliv. Dokud se najdou pitomci, co to koupi...

Jen ze srandy: nejlepsi LEDky maji okolo 200 lm/W, ty jsou drahe, takze tam muze byt tak polovina. Pri 180000 lm by to zralo 1.8 kW (!), pri 18000 180 W, coz je porad silene a za chvili by to zacalo horet. O baterkach ani nemluvim.

BTW, apuka by pro jednou mohl byt uzitecny a nahlasit to na COI. Je to normalni podvod.

@WDSNV: kdyz uz si das tu praci a udelas screenshot, proc ho progrca nahravas na nejaky obskurni server a nedas ho sem rovnou jako prilohu? Rozbil jsi vlakno a ja to ted musim opravovat ](*,) Slo to uplne beze zmeny, proste jsem to zmenil na prilohu a zabralo mi to nejspis min casu, nez tobe s tim serverem. Priste prosim takto.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » sob srp 20, 2022 19:29

mike píše:Pri 180000 lm by to zralo 1.8 kW

To bys byl vidět i z vesmíru :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob srp 20, 2022 21:31

:D to asi jo. Neber to za 4 stovky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » pon srp 22, 2022 15:19

myslim si, ze kdyz ti vybouchne na hlave, tak to vezme i telo ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 22, 2022 15:38

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte srp 23, 2022 17:40

Nejvíc lumenů, co jsem našel, má toto, dokonce česká výroba https://luciferlights.net/cs/celovka-lucifer-ultra
Jen nevím, k čemu mít na čelovce 7500 lumenů..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » úte srp 23, 2022 18:11

ten sloupecek "uchlazovani" je fakt vtipnej ... to jako jedes na kole nebo bezis a kdyz zastavis a mas ji v rezimu high, tak co se stane ? Tantalova muka, zhaveni lebky zvane budik ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Tomas » úte srp 23, 2022 18:38

Velmi vtipné. Když zastavíš v módu BOOST/7500 lumenů v downhillu tak se z tebe nejspíš stane Lucifer a vypálí ti to značku na čele. :evil:

Firma to má v názvu - Luciferovo světlo. :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte srp 23, 2022 18:47

ntz píše:kdyz zastavis a mas ji v rezimu high, tak co se stane ?

Bude ti krapet teplo na čelo, co asi :D Kdo měl někdy podobný světlo možnost vyzkoušet, ví..
Každopádně si nedokážu moc představit třeba běhat s čelovkou vážící 678g..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » stř srp 24, 2022 8:33

tak treba kdyz si jdes dat kazdorocni skotskej Fan Dance, kde mas mit 35 lbs (16kg) na zadech, tak alespon nemusis vymejslet co vemes .. hodis proste do baglu autobaterku, nasadis celovku v rezimu high a bezis .. pokud nedobehnes, najdou te bez hlavy :D
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » čtv zář 22, 2022 12:12

mate prosim nekdo zkusenosti s timhle ? https://www.4camping.cz/p/celovka-petzl-bindi/

vcera jsem byl behat .. tikka me stve .. oslnuje me, potrebuju celovku co neoslnuje .. pheonix je takovej moc robustni a hlavne se mu lehce povolilo takove to naklapeni a pri nejakem tvrdsim doskoku se vyklopi vic dolu, coz me stve
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » čtv zář 22, 2022 13:07

@ntz: Jen blby dotaz - jak Te Tikka oslnuje? Vim, ze jsi o tom nekde psal ale nechce se mi hledat, kde a co si pamatuji, nijak moc jsi to nespecifikoval.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » čtv zář 22, 2022 13:23

@apuka - to neni blbej dotaz .. proste ma (asi) prilis melkou tu vanicku kde je ulozena ta ledka a kdyz ji mas v uhlu trosku priklonenou dolu, aby ti lip svitila pod nohy, tak proste lehce zezhora oslnuje do oci ve tme .. jine celovky to nedelaji .. alespon ty, co mam ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod JohnyFK » čtv zář 22, 2022 13:29

A nejde to zespodu začernit nějakou barvou? Něco podobného mi dělal difuzér u HL21, a lihovka pomohla.
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » čtv zář 22, 2022 13:34

Nevim, posledni verzi Tikky jsem na sobe nemel, ale starsi toto asi nedela. Podle obrazku zase takovy rozdil mezi starsi a novejsi verzi neni, vypada, ze nejspise jenom ve vykonu LED.

Zajdi si nekam do prodejny, kde maji Petzl celovky a normalne je pozadej o vyzkouseni (vem si vlastni baterky), na to mas narok a porovnej to. Doporucil bych si porovnat i tamejsi Tikku se svoji, jestli neni to jen nejaky kusovy problem. Moc dobre si totiz nedokazu predstavit, ze by ta LEDka tak presahovala rovinu ochranneho skla - a to zase se bezne neda sklonit nijak extra moc.

U spomenuteho diffuzeru je to neco jineho, tam to je zvenci az nad sklem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » čtv zář 22, 2022 14:35

to je konstrukci te celovky a konstrukci me hlavy a jejich vzajemnou kompatibilitou :D .. da se s tim zit .. problem je, ze to nepoznas .. poznas to az ve tme v akci .. zatim mi to nevadilo, protoze tikka je moje "stanova" celovka a na pohyb po taboristi a malokdy ji pouzivam na velkej vykon .. ted jsem se setkal vlastne s timhle problemem poprvy pac jsem si ji vzal na hlavu na behani .. normalne na turistiku mam zoomovaciho fenixe hl40r kterej je uplne jinak konstruovanej a k tomuhle nedochazi ani kdyz si ho ohnu do obliceje
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv zář 22, 2022 17:23

ntz píše:mate prosim nekdo zkusenosti s timhle ? https://www.4camping.cz/p/celovka-petzl-bindi/

vcera jsem byl behat .. tikka me stve ..

To mas z toho, ze kupujes Petzl. A pak jako nahradu zvazujes dalsi Petzl :roll: Jako IPX4 u celovky bez vymenne baterky? WTF?

Prosimte, koukni se po behacich celovkach od Fenixe, maji jich nekolik. Pripadne se na to vykasli, stejne bych cekal, ze zas rychle behat prestanes, protoze si bud ublizis nebo uz sis ublizil ;-) Zcela vazne, behani pro lidi s tvou vahou muze byt riziko. Doporucuje se rychla chuze, aspon nez shodis prvnich 20 kilo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » čtv zář 22, 2022 22:50

mike píše:Doporucuje se rychla chuze, aspon nez shodis prvnich 20 kilo ;-)
A muzu chodit s celovkou a nebo mam chodit po tme ?? :D

mas pravdu .. dalsi celovku fakt nepotrebuju .. vali se doma celovek alespon 10 (zadna ale neni ultralight - chtel jsem alespon jednu, kterou by zavidel Etheric)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát zář 23, 2022 3:48

Chod po tme (pak mame sanci... 8-[)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pát zář 23, 2022 6:20

Jaká že čelovka by se mi líbila? To není tak jednoduchý. Krom váhy jsou další kritéria:
- nesmí to být Petzl
- musí mít teplejší odstín světla
- IP68
- RCR123A
- konstantní jas
a ještě použitelný dosvit minimálně 100m.

Jednu takovou mám. Bohužel už není nikde k sehnání.
Pokud najdu takovou druhou, koupím a budu používat na turistiku, zatímco stávající dám do cyklobrašny, kde zůstane, abych ju už nezapomínal
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 18:58

Etheric píše:Jaká že čelovka by se mi líbila? To není tak jednoduchý. Krom váhy jsou další kritéria:

- nesmí to být Petzl ...PROČ?
- musí mít teplejší odstín světla ...PROČ?
- RCR123A ...PROČ?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte zář 27, 2022 19:11

-parametry, respektive technologická vyspělost
-studená je krajně nepříjemná očím
-18650 je moc velká a těžká, AA nedostatečná, o AAA ani nemluvě.

Prostě mi to takto nejvíc vyhovuje. A že jsem těch světel vyzkoušel..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 21:48

Petzl a baterka - asi věc názoru, ale nechci se pouštět do hlubokých analýz a testů, každý najde své argumenty
:wink:
Barva, tedy teplota světla... tady se budu důrazně přít: neutrál a studená jsou daleko přirozenější, teplá je jen zvyk z těch starých žárovek, možná je více romantická... To, že ti vyhovuje je věc druhá - jistě, pro tvůj výběr první, ale chtěl jsem opravit tvůj omyl z dojmu...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » úte zář 27, 2022 21:52

Já teda vždycky měl za to, že v teplejším odstínu se lépe čte terén pod nohama. A někdo je na studené světlo fakt citlivý. Myslím, že to byl Budo na jednom srazu, který to vyloženě nesnášel.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 23:04

individuálně to jistě bude různé, ale podle optiků a fyziků je studené a neutrální světlo daleko blíže dennímu, než teplé... o tom čtení terénu obecně nevím, mně venku, na kole a tak vyhovuje bílé více, v autě ani nemluvím, co mám v novém ty LED - jsou hodně studené, ale vidím každý kamínek (můžu bezprostředně porovnat, když sednu do staršího auta), a to přestože doma ho nesnesu a uvnitř mám všude teplé LEDky... taky jen pro pocit
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » stř zář 28, 2022 6:00

Studená může být blíže dennímu. Blíže. Tzn je to pořád jiný a ta odlišnost spektra světla může někomu vadit. Bolí mě z toho oči a je to nepříjemný. S "nepřirozeným" žlutým světlem je všechno v pohodě..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 3, 2022 8:03

Začínám uvažovat, jestli přeci jen nejsou pro některé účely lepší svítilny s postupným stmíváním při postupném vybíjení baterie. Třeba pro cyklistiku. Stalo se mi pár dní zpět, že jsem jel ve velmi husté mlze za tmy úsek po frekventované silnici, kde řidiči jezdí rychle, že mi náhle zhaslo přední světlo, protože došla baterka. Před sebe jsem skoro neviděl, oslnovala mě protijedoucí auta. Zastavit jsem rychle nemohl, protož auta za mnou by to nečekala. Moc příjemné to nebylo. Mít světlo s postupným stmíváním, věděl bych o tom a baterku vyměnil dříve. Nebo světlo, které ukazuje jak moc je vybitý zdroj světla. Kdyby se mi toto stalo třeba v noci v serpentinách v zatáčce nebo v lese z nějakého kopce, tak je to taky o hubu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » čtv lis 3, 2022 10:24

Dromedaro píše:ačínám uvažovat, jestli přeci jen nejsou pro některé účely lepší svítilny s postupným stmíváním při postupném vybíjení baterie.
Vidim, ze uz jsi taky dospel k jadru pudla :-).

Ja jsem tu uz davno psal, ze konstantni sviceni ma obrovskou nevyhodu prave v tomto. Dojde stava - dojde svetlo. Bud ze vteriny na vterinu jako u Tebe nebo (v lepsim pripade) okamzitym prepnutim na hodne snizeny vykon, kde to jeste vydrzi mozna i par minut. Na kole je nebezpecna i ta druha moznost. V tezkem terenu na horach to same.
Na muj dotaz, jak resi lidi s takovou celovkou (pri zjednoduseni s Li baterii, ne s nabijecim akumulatorem) pripad, kdyz se celovka pouziva vzdy jednou za cas (klidne kazdy vikend), vzdy pouze v pripade potreby na doslapani nekam. S moznostmi, ze
a) celovku za sera zapnu v tmavem useku (husty les, "kanon") ale vypnu, kdyz se dostanu na volne prostranstvi a lehky teren, bo je na to jeste svetla dost.
b) jednou za cas potrebuje zapnout silnejsi svetlo, napr. se podivat do dalky, kudy vede stezka, jake jsou tam podminky, atd.

Tj. nedokazu zdaleka presne urcit, kolik casu jsem na ktery rezim celovku pouzival abych si to nekam zapsal nebo zapamatoval. Taky malokdo by si pamatoval, ze napr. za posledni dva mesice pouzival celovku celkem 6,5 hodiny...

"Odpovedi" byly typu "jdu na rezim X a pamatuji si, kolik jsem delkove od posledni vymeny presel" nebo "mam nahradni baterku tak, ze ji lehce vymenim i za tmy". Tj. se na otazku neodpovedelo - pricemz je docela dost situaci, kdy jednoduse nejde vymenit baterka (Tys to presne zazil na kole, pro pesi je to napr. nekde v hodne obtiznem terenu, kde pouzivas obe ruce na prichyceni se a napr. shodit batoh nebo se pustit jednou rukou, kdyz nevidis na cem stojis, ceho se drzis; kdyz jdes po hodne uzkem hrebinku nebo rimse; kdyz stojis na ujizdejici suti a pod.), tak mas obrovsky problem. Za techto podminek hodne ocenis , kdyz Ti sice svetlo slabne, ale ne dramaticky skokove, ale postupne.

Signalizace baterky neni vzdy plne spolehlive, hlavne ke konci. Na druhe strane nepocitej ani s tim, ze pri celovce s postupne snizovanym vykonem bys na slabnouci baterku rychle prisel. Tvoje oci nemaji moc velkou sanci si vsimnout, ze "za posledni pulhodinku" se snizila intenzita ze 100lm na 50 lm. Oci se tomu pri tom postupnem slabnuti v pohode prizpusobi a pocitove rozdil nevidi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » čtv lis 3, 2022 13:12

No, já osobně, protože mám nějaký pud sebezáchovy, tak když půjdu do obtížného terénu někde v noci, tak si určitě vemu nabitou baterii a radši ještě jednu na výměnu pro všechny případy. Tím pádem budu přesně vědět kolik hodin mi baterka vydrží. Baterie nabíjím před každou větší akcí, beru to jako samozřejmost. Signalizace baterie není vždy spolehlivá, ale pokud ukazuje 100%, tak vím, že mi prostě vydrží minimálně x hodin. Stejně tak pokud mám během noci někde pauzu a vím že další noc už nepůjdu, tak si klidně tu baterii vyměním předem, zvlášť pokud pak čekám třeba velkou zimu nebo obtížný terén.

Samozřejmě lajdáci, co maj baterii v čelovce x měsíců a jednou za čas ji použijí v noci na dojití po "uzkem hrebinku nebo rimse; kdyz stojis na ujizdejici suti" jdou problému trochu naproti. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky