Svitilny Fenix

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 10, 2022 9:25

Etheric píše:155g světlo bych na kole vozit nechtěl


Spíš ta cena... ale výkon dobrý a zase fénix je kvalita a mám je rád ty jejich svítilny.
Mně postačuje na kolo zatím ta E15, ale je blbý ta regulace otáčením.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2022 9:25

Etheric píše:teplejší odstín je blíž dennímu světlu a méně zkresluje barvy. Studená se mi nelíbí, fuj.
:shock: He??? Oni tam maji denni bile svetlo 5500-6500 K. To je opravdove denni svetlo, ktere je i venku v prirode, co sviti za slunecniho svitu rekneme ted od 8 do nejakych 16 hodin. Je tam prevaha modre barvy, proto je to studenejsi. To je svetlo, pri kterem jsme zvykli bezne venku vnimat barvy.

Ty teplejsi odstiny uz meni barvy do neceho, na co pri dennim svetlu nejsme zvykli. Ano, za tmy se nam to bude zdat lepsi a prijemnejsi nez to "hnusne studene" svetlo denniho odstinu. To je ale otazka vnimani celym organizmem a organy, ktere za tmy chce odpocivat a spat - a to modre svetlo brani spanku, zatimco odstiny do cervena a zluta naopak. Stejne tak oko pres den "otevrene na skviru" lip vnima to denni svetlo ve velkem mnozstvi, zato "otevrene naplno" za tmy mu nedela dobre ani v malem mnozstvi.

Takze je v poradku, ze na svitilne chces mit teplejsi bilou (nebo alespon neutralni), je to prirozene, ale nerikej, co jsem citoval - to jednoduse neni pravda.
Popravde receno vidim jediny duvod, proc by silnejsi svitilny mohly mit ten pravy denni odstin bile - a to ze by branily unave a usinani, napr. "na strazi"/sluzbe, dokonce mozna i pri chuzi. Ale je pritom jasne, ze nejsou vhodne na aktivity, pri kterych potrebujes hodne pouzivat oci, ty se z toho rychle unavi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » stř srp 10, 2022 9:43

Pak tedy moje vnímání světla bude úplně jiný, než u většiny populace
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 10, 2022 11:34

Zkus napsat toužebně poptávací mail do Fénixu (Kronia), že máš velký zájem o tu svítilnu E18 a jestli náhodou ještě někde nějaký kus nemají... Za zkoušku nic nedáš a třeba budou o něčem vědět.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » stř srp 10, 2022 12:44

Co myslíš, že bylo to první, co jsem udělal? Není. S tou barvou světla, jako má E16 /a jako měla HL50/, maj jen svítilnu 1x nebo 2x AAA s UV, pro mě k ničemu, především kvůli AAA. Ani konkurence nemá. Ani bazary, ebay má jen jakousi titanovou verzi kde není uvedena váha ani teplota světla. No a facefuck nemám, abych se zeptal tam.
Už ta moje E16 byla z doprodeje, kus s "vadou" absence vygravírovanýho nápisu. Tak holt budu furt přehazovat tu jednu.. Bylo by lepší mít jednu E16 na kole napevno, abych ju nikdy nezapomněl..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod oodoow » stř srp 10, 2022 14:25

Dromedaro píše:
Etheric píše:155g světlo bych na kole vozit nechtěl


Spíš ta cena... ale výkon dobrý a zase fénix je kvalita a mám je rád ty jejich svítilny.
Mně postačuje na kolo zatím ta E15, ale je blbý ta regulace otáčením.

Jsem to bral hlavně aby to už bylo nabíjetelné přes USB-C. Dokáže to svítit docela dlouho, takže se s tím bude dát jet i přes noc, kdybych se rozhodl dojet nonstop k moři. :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2022 15:01

@Etheric: Nemel bys jednodussi nez shanet starou 16-ku, kdybys udelal "krytku-prevodnik" na 18-ku? Takovy, co by Ti odfiltroval mnozstvi modre barvy.
"Inteligentni" reseni mas tady :lol:. Ale doporucil bych si tam precist prvni komentar, tam maji docela dobry napad - a taky funkcni. Sofistikovanejsi reseni mas tady.
Uplne nejrozumnejsi reseni by bylo si najit, jestli nektery z techto filtry (cervene!!!) nesedi na 18-ku. Pripadne napsat do Kromia, jestli by na ni nedokazali sehnat oranzovy nebo cerveny filter, idealne relativne slaby, tj. s velkou propustnosti.

Cervenou nebo i oranzovou folii urcite nekde sezenes a cim a jak to uchytit si muzes zkusit vymyslet sam. Nebo si podle toho na zacatku zmineneho komentare muzes zkusit transparentni barevnou fixku na normalni pruhlednou folii a namichat si svuj odstin.

Vim, bylo by lepsi mit to svetlo v originalu, ale kdyz neni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2022 15:09

Etheric píše:Pak tedy moje vnímání světla bude úplně jiný, než u většiny populace

Mozna ne, vetsina lidi vnima teplejsi barvy jako prijemnejsi. Ve tme, protoze to k ni nejak patri. Stmiva se, slunce cervena, ohen ma taky teple barvy, klasicke zarovky taky... studena bila pusobi ve tme neprirozene, ale je to hlavne otazka zvyku. Mne treba studena LEDka u celovky nevadi, ale doma mam halogenove zarovky, zrudne "usporky" jsem vymenil i v koupelne a na chodbach, kde byly od developera. To bylo svetlo jak z pitevny.

Duvod, proc se pouzivaji LEDky se studenym svetlem, uz napsal oodoow tady:
oodoow píše:Podle mě to vyrábí proto, že studenější světlo má víc lumenů, ne?

Na to si staci projit charakteristiky LEDek, ty studenejsi proste pri stejnem prikonu sviti vic. A cim vic lumenu, tim vic Adidas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » stř srp 10, 2022 15:22

Nebudu vymejšlet takový chujoviny, když neni, tak neni. Třeba v budoucnu bude, nebo ho nějak vyhaluzím..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 10, 2022 17:54

Etheric píše:Bylo by lepší mít jednu E16 na kole napevno, abych ju nikdy nezapomněl..

Existuje na to jednoduchá a finančně nenáročná pomůcka. Papírek a propiska.
To si napíšeš na lepící papírek třeba jen svítilna nebo E16 a dáš si to tam, kde máš kolo nebo ke dveřím. A teoreticky by ti to mělo připomenout, když na to tvůj zrak padne, že si to máš vzít s sebou na kolo. Tato pomůcka byla s úspěchem testována předešlými generacemi a mnoha současníky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2022 18:36

mike píše:je to hlavne otazka zvyku. Mne treba studena LEDka u celovky nevadi, ale doma mam halogenove zarovky, zrudne "usporky" jsem vymenil i v koupelne a na chodbach, kde byly od developera. To bylo svetlo jak z pitevny.
Ne, neni to o zvyku. Jak jsem psal, je to o zivotnych rytmech. Tobe to nevadi - bo Ty mas obrateny rezim ziti, takze pro Tebe je den v noci, tj. ocekavas denni svetlo tehdy.
No a na tom jednom linku, co jsem dal se taky rozebira, proc davaji vyrobci studene svetlo - ne kvuli vyssimu lumenovemu cislo (NTB, pri vykonu 750 lm to muze dat kolik?), ale ze to modre svetlo "nuti" cloveka si davat vetsi pozor, vice si veci vsimat, dokonce pry pomaha i lepe rozeznavat veci, atd. Coz je zase o tom, co jsem psal - vhodne pro hlidace, vhodne mozna i pri lezeni za tmy a pod. aktivity, ale pro normalniho clovek velice nevhodne na oci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2022 21:31

Nevim, jak jsi prisel na to, ze v noci ocekavam denni svetlo :D Zrovna sedim pod halogenkou s teplym svetlem (2800 K) a zarivka by mi silne vadila. Na nose mam bryle s modrym filtrem a pred sebou Eizo s sRGB, ktere nema peak modre. V noci ocekavam leda Mesic, dneska byl krasne velky a oranzovy. Studene LEDky mi zpocatku vadily, ale zvyknul jsem si. S rozpoznavanim bych si nebyl vubec jisty, treba s divocaky mam ve svetle celovky dost problem, splyvaji s pozadim. Rekl bych, ze tepla bila s vyssim CRI by to zvladla lip.

Rozdily ve svitivosti muzou byt v desitkach procent. Muzes si najit specifikace, mne se nechce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » čtv srp 11, 2022 6:33

Ať je to jak chce, je blbý, že není na trhu moc svítilen s teplou barvou. Holt jako v mnoha jiných kategoriích, modernost a papírový výkon nadevše, praktičnost a reálná použitelnost jsou až druhořadý..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod apuka » čtv srp 11, 2022 8:51

mike píše:Nevim, jak jsi prisel na to, ze v noci ocekavam denni svetlo
Ne Ty ale Tvuj organizmus - protoze pro Tebe je den v noci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 11, 2022 9:25

Etheric píše: praktičnost a reálná použitelnost jsou až druhořadý..

Netýká se to jen outdooru, ale kolikrát mě u některých výrobků napadá, jestli ti, co je vymýšlí a konstruují, tak jestli je také sami používají. Protože kolikrát je to používání tak nepraktické, že kdyby to ten člověk sám používal, tak by to takhle nikdy nevymyslel.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod mike » čtv srp 11, 2022 20:32

Etheric píše:modernost a papírový výkon nadevše, praktičnost a reálná použitelnost jsou až druhořadý..

Vykon neni papirovy, ale realny. Rozdily muzou byt opravdu velke, kdysi jsem ty specifikace studoval. Pro mne je teda hodne prakticke, kdyz celovka pri stejnem vykonu vydrzi o nekolik hodin vic.

Jinak to nemusi byt az tak vec vyrobcu celovek, jako LEDek. Letmo jsem kouknul na specifikace Cree a teple LEDky jsem tam nenasel. Vsechno bile s famoznim vykonem, nektere uz maji ke 200 lm/W, to uz je skoro dvojnasobek toho, co bylo pred 10 lety =D>

Dromedaro píše:kolikrát mě u některých výrobků napadá, jestli ti, co je vymýšlí a konstruují, tak jestli je také sami používají. Protože kolikrát je to používání tak nepraktické, že kdyby to ten člověk sám používal, tak by to takhle nikdy nevymyslel.

Jj, tohle rikam uz hodne dlouho u softwaru. Je hodne poznat, jestli si ho vyvojar psal pro sebe nebo ho delal na zakazku podle specifikace zakaznika a jinak ho to nezajimalo. To druhe je treba typicke pro Garmin, proto nemam jejich software rad. Okamzite vidim veci, ktere by se daly vylepsit a ktere by si jakykoliv pricetny programator pro sebe udelal.

apuka píše:Ne Ty ale Tvuj organizmus - protoze pro Tebe je den v noci.

Jasne, ty vis lip nez ja, jak me telo funguje :lol:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » úte bře 12, 2024 18:36

Zkoušeli jste někdo tohle?
https://www.kronium.cz/nabijeci-laserov ... _2535.html
Celkem mě to zajímá, podobnou věc jsem ještě v rukou neměl. Nelíbí se mi jen ta cena, ale tak už to u kvalitních věcí bývá.
Taky ta barva světla bude asi šílená. Ale třeba ne, tenhle zdroj vůbec neznám, respektive naživo jsem ho svítit neviděl.

Nebo jestli někdo máte zkušenost s něčím podobným (nemusí to být Fenix, ale aby to bylo kvalitou na stejný úrovni)? Rád bych novou hračku, su na ty světla ujetej podobně, jako mnozí zálesáci na nože :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod mike » úte bře 12, 2024 20:14

K cemu je takova vec dobra?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » úte bře 12, 2024 20:24

Když potřebuješ nasvítit něco, co je daleko, ale nechceš ozářit celý široký okolí. Na různý dobrodružství, který zde nemůžu popisovat (pravidla), na hry, cosplay,.... Na běžný turistický využití to bude nejspíš k ničemu, až na nějaký specifický akce
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod ntz » úte bře 12, 2024 22:29

tak beru zpet ... tady jsem rikal, ze se mi ochodily takove ty zoubky na to naklapeni ... houby ... ono prasklo to telo celovky, kde jsou ty zoubky, proto to nedrzi ... ted jsem si toho pri dalsim pokusu o opravu vsiml

https://infophagia.com/ntz/paste/fenix-fail-hl40r.jpg
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod apuka » úte bře 12, 2024 22:38

Zkusil jsi napsat do Kronia, jestli se to neda opravit?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod ntz » úte bře 12, 2024 23:07

je to prasklej plast ... to nikdo neoravi .. slepil jsem to sekundovym lepidlem ... myslim ale, ze to driv nebo pozdeji praskne zase ... to je proste made-in-china .. k fenixu jsem ztratil duveru ... ma to i jine problemy, treba ze vyznamne degradoval ten nabijeci clanek ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » stř bře 13, 2024 5:33

Už jsem ti to psal dříve - to není o značce, ale o blbý konstrukci. Tohle bude dělat libovolná značka týhle konstrukce. Fénix má skvělý světla, až na tyhle plastový čelovky..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 13, 2024 8:37

ntz píše:je to prasklej plast ... to nikdo neoravi .. slepil jsem to sekundovym lepidlem myslim ale, ze to driv nebo pozdeji praskne zase . .


Já používám lepidlo LOCTITE. Jde koupit třeba i v Albertu. Je teda dražší, ale mám s ním nejlepší zkušenosti. Byl jsem třeba nervozní a když jsem šel do mrazáku pro maso, tak jak jsem byl nervózní a škubl jsem s tím šufletem plným masa, tak jsem urval plastové madlo... zkusil jsem to přichytit tím Loctite a už přes rok to drží, i když jsem tomu moc nevěřil, že to bude držet. Normálně za to chytám a tahám šuflík plného masa a drží to.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod apuka » stř bře 13, 2024 9:59

ntz píše:je to prasklej plast ... to nikdo neoravi
To je mozne. Ale za mail nic nedas a co vis, mozna maji nahradne dily a vymeni ten praskly kus. Netvrdim, netusim - jen ja bych to zkusil.
ntz píše:ma to i jine problemy, treba ze vyznamne degradoval ten nabijeci clanek
Hm, kolkrat jsi jej nabijel? Kolikrat se uplne vystavil? Jak je stary ten clanek (Li-Pol "starne" a po 2+ letech ztraci kapacitu, i kdyz jej nepouzivas)? Proste jestli tusis obecne vlastnosti Li-Pol clanku.
Kazdopadne duvodem zrovna toho nejspise nebude zadne "made in China".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod ntz » stř bře 13, 2024 12:23

ty brdo ... po emailove komunikaci s kronium.cz me odkazali sem, at ten plastovej drzak objednam a fakt ze jo ... za 239 korun i s postovnym je uz na ceste ke me .... dobra prace ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 13, 2024 12:32

ntz píše:po emailove komunikaci s kronium.cz me odkazali sem

V odkaze nic není.

Jsi jim nemusel psát a mohl rovnou objednat. Jsem teď kouknul a mají je normálně v nabídce.
LED čelovky Fenix

Mně tyhle plastové držáky vadí. Tlačí mě to do hlavy a není to pohodlné.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod ntz » stř bře 13, 2024 13:19

Dromedaro píše:V odkaze nic není.


v odkaze vytvoris objednavku na 0 korun ... sak tam pisou

Potřebuje náhradní díl na svítilnu Fenix, který není v běžné nabídce? Kontaktujte nás a my se ho pokusíme pro vás zajistit.

a do poznamky napises co chces a oni ti do mejlu poslou (nabidku a) fakturu pokud ten dil maji ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1960
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod apuka » stř bře 13, 2024 14:15

@ntz: No vidis...
Dromedaro píše:Mně tyhle plastové držáky vadí. Tlačí mě to do hlavy a není to pohodlné.
Hm, myslis, ze kovove by netlacily?

Toto je dost individualni. Zalezi taky, jak a k cemu, resp. na cem to budes pouzivvat. Napr. nosis ksiltovku a budes to mit na ni nebo pod ni (jedno i druhe ma sve vyhody i nevyhody), chces to na prilbu, nosis s celenkou, jen tak, ... Proste i kvuli takovym vecem je dobre si celovku poradne odzkouset pred konecnym rozhodnutim o koupe.

To mas jako napr. ten chlapek v testu mnoha celovek, co jednou, myslim, booze linkoval. Shodil ze stolu vsechny celovky s mensi baterkou CR123A, ze jsou k nicemu, ze jedine ty 18350 jsou ono, protoze je to (cca) nejoptimalneji uskladnena energie, ty sviti nejdele, maji "nejvice stavy", atd. Ale kdyby si sel na hodinu zabehat s jednou nebo druhou, tak si myslim, ze by okamzite vyhodil tu s 18350 a nechal s CR123A. Protoze je neco jineho to mit na hlave pri chuzi a pri behani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Světla a čelovky