...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » čtv črc 7, 2022 17:06

Plivneš a strejda Newton ti ukáže.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv črc 7, 2022 17:39

irem píše:se ma plivnout, slina proste pujde dolu neb gravitace
:smt044
Dobry napad... Nejspise budes mit hubu plnou snehu, cely ksucht priplacnuty k dalsimu snehu jeste dalsim snehem tlacicim vsude kolem na Tve telo... Chtel bych Vas videt, jak si plyvnete...

@Etheric: Pokud se pod lavinou octnes a nemas zadnou pomucku na dychani ve snehu (Avalung), tak se muzes hlavne modlit, at Te nekdo najde co nejdrive... S Avalungem vydrzis nekolikanasobne dele, ale taky ne moc dlouho.

Znovu zopakuji, pokud je to alespon trochu k necemu lavina (tj. nemusi byt zadna velka, ale aby Vas dokazala zavalit), tak budete zavaleni ne "snehem", jaky znate (napr. z jarniho/letniho firmu), ale utlacenym snehem tvrdosti betonu. V nem si toho holyma rukama moc nevyhrabete, to musite mit stesti, ze Vas zavali "pouze" mene udupany "zbytkovy" snih. Navic ruce budete mit v kdovi jake poloze tim snehem drzenym nehyb(atel)ne. Staci klidne i jen pulmetrova vrstva a nemate sanci se nijak hybat.

Napriklad toto je ponekud klamne na lavinovych kurzech, kde Vas zahrabou do pripravene vzduchove kapsy - mate tam misto a/nebo na sobe mate jen rel. malou vrstvu snehu, kterou na Vas nekdo nahaze lopatou. Jenze to je snih uplne jine konzistence nez v lavine.

Silne doporucuji, pokud budete mit tu moznost (klidne i na jare/v lete, kdyz uz zadna lavina nehrozi) si prozkoumat zblizka zbytky nejake laviny a zkusit, jake konzistence ten snih je, nejlepe zkusit se dostat tak alespon 20-30 cm pod povrch - a to uz bude "zmekly" topenim a destem.
Jen pokud se dostanete ke zbytku hodne velke laviny, na vysoke laviniste, bacha abyste na nej na vrsek moc nevstupovali. Jak byly zbytky v Ziarske po te extremne velke lavine, tak jeste koncem srpna tam byl nekolikametrovy nanos - ale on se topil zespod, takze hrozilo, ze se propadnete a pripadne Vas to i zavali zvrchu. Obcas bylo videt, ze jsou tam i dva metry vysoke "jeskyne".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » čtv črc 7, 2022 17:45

Technická k těm Recco destičkám (sám nevím, ve kterém svém oblečení to mám a ve kterém ne - a jemito jedno) - nevíte někdo, jakou ta destička má odolnost vůči otřesům a nárazům? Ti záchranáři pod Marmoladou mluvili o tom, že ty šutry a led letěly prý až 300kmph a "semlely" úplně všechno (= mj. lidi na kousky). Teoretická otázka - přežila by ta destička (= funkční = dohledatelná) i takové brutální mletí?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod irem » čtv črc 7, 2022 17:53

apuka píše:
irem píše:se ma plivnout, slina proste pujde dolu neb gravitace
:smt044
Dobry napad... Nejspise budes mit hubu plnou snehu, cely ksucht priplacnuty k dalsimu snehu jeste dalsim snehem tlacicim vsude kolem na Tve telo... Chtel bych Vas videt, jak si plyvnete...


:(( dotaz znel, cituji "...když tě zavalí lavina a máš kapsu, jak víš..." a ne "kolik casu Ti zbyva, kdyz mas hubu plnou snehu, cely ksucht priplacnuty k dalsimu snehu jeste dalsim snehem tlacicim vsude kolem na Tve telo..."
Jsou ruzne druhy lavin, muze Te smest lavina ruznych druhu snahu a dostat Te do vsemoznych situaci. Nekdy nemuzes delat nic jineho nez to modleni a nekdy se muzes alespon pokouset.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv črc 7, 2022 18:23

Koukam, ze si taky budes s apukou rozumet :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 7, 2022 18:27

Spíš tu slinu nějak "vytlačit z pusy" - slintat, ne? Přeci když plivnu, tak plivanec poletí přede mě, ve směru plivnutí, ať jsem otočený jakýmkoliv směrem a plivnu na sněhovou stěnu před obličejem. Nepředpokládám tedy, že by tam byla taková kapsa, že by tam byl velký prostor a plivanec po chvíli začal obloukem klesat. :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv črc 7, 2022 19:16

Ted vazne - reknete mi, jak byste chteli zjistit kam a jak plivanec pada? Pokud jste zavaleni tak, ze se muzete hybat, ze muzete sledovat plivanec, tak jen hodne malo pod povrchem a nepotrebujete zjistovat, kde je nahore - trochou pohybu se to ukaze samo a vyhrabete se. Pokud jste ale "normalne" zavaleni, tak jednak nemate si jak plivnout, jak jsem psa a kdybyste nahodou meli tu moznost, tak jak chcete sledovat, kam to pada? Jedine, ze by to spadlo zpet na ksicht az za chvili - ale to nejspise trefite pred sebou tu "stenu", at je v jakemkoliv smeru a potom bud se plivanec (a "plivancova smrst" se odrazi zpet nebo se nalepi na stenu. Nezavisle na tom, jestli plivete napr. smerem nahoru nebo dolu. Pokud byste pocitali s tim, ze to budete sledovat ocima, tak na to taky zapomente. Budete tam mit tmu. Kdyby ne - zase jste hodne blizko povrchu a nepotrebujete plivat.

irem píše:Jsou ruzne druhy lavin, muze Te smest lavina ruznych druhu snahu a dostat Te do vsemoznych situaci. Nekdy nemuzes delat nic jineho nez to modleni a nekdy se muzes alespon pokouset.
No, tolik druhu lavin z hlediska zachrany a mozneho zasypani nemas - prakticky jen beznou "snehovou", kde dopadnes, jak jsem psal nebo prachovou, kde Te spise zrani nebo zabije tlakova vlna (ne ze by u "snehove" se to nestavalo). Kamennou nebo ledov(cov)ou "lavinu" do toho nepocitam, to jsou naprosto odlisne veci. Stejne tak nejsou laviny ty pomale a male snehove splazy, o kterych nekdy psal mike, ze se nima obcas svezl - to fakt nejsou laviny.
No a ze jak dopadnes u tech dvou moznych typu nejvice zalezi na Tvem stesti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » pát črc 8, 2022 13:02

Nenašel sem přímou odpověď ale tohle ledacos předurčuje - rozhodně to není "sprostý" kus kovu, který by imho snesl vyložené "mletí" letícíma šutrama a ledem...
RECCO reflector
The reflector is a passive transponder, which does not require batteries[2] or activation, consisting of a diode and an antenna.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod irem » pát črc 8, 2022 13:18

Nenašel sem přímou odpověď ale tohle ledacos předurčuje - rozhodně to není "sprostý" kus kovu, který by imho snesl vyložené "mletí" letícíma šutrama a ledem...


Take pisi "If not mechanically damaged they will last forever." Coz tak nejak naznacuje, ze nejsou zcela odolne proti mechanickemu poskozeni. Na druhou stranu pri velikosti, jakou to ma, je asi vetsi sance, ze vcelku prezije recco reflector, nez jeho nositel.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát črc 8, 2022 14:15

Hm, nevim, ale nemelo by to mit zadnou diodu ani antennu. Je to kus "plechu" v plastu, jsem pochopil tak, ze odrazi se od nej specialni radarove vlny (asi ktere bezny podklad na horach neodrazi). Nic vice to nedela.
Takze nejspise mechanicke poskozeni se mysli, ze se to totalne zdeformuje az do stavu (napr. se rozseka na mensi casti), ze je prilis male na odrazeni a detekci.
Trocha vice info primo u vyrobce tady, muzete se na to zeptat. Na uvodnim obrazku pekne videt, ze to neni urcene jenom na laviny, ale i na dalsi aktivity.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » pát črc 8, 2022 14:22

The RECCO® Reflector
The RECCO reflector makes you searchable to the rescuers. RECCO reflectors are lightweight passive transponders which require no power or activation to function. They consist of a diode and an antenna.

- to je z toho Tvého odkazu, ditto, co sem tu už spal.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » sob črc 9, 2022 20:13

Hm... mas pravdu, ze to tam je. Ale... Na tomto odkazu je semanticky obrazek (trochu vetsi, nechci jej zobrazit primo), z ktereho plyne, ze "antena" je ten plysek, jen mirne upraveny do "antenoviteho" tvaru a jeho dva konce jsou spojene asi tou diodou.

Tady by to potrebovalo nejakeho elektrotechnika na vysvetleni. Ja jsem mel za to, ze dioda k funkcnosti potrebuje elektrinu - a tady zadna neni a nejak mi to nestimuje. Nebo dokaze "prijaty" radarovy signal generovat nejaky el. proud, ktery by diodu "ozivil"? Nebo je tam jen kvuli zabezpeceni nevodivosti nebo podobneho? (Ja nejsem elektrotechnik, z te oblasti jsem mel jen, co se ucilo na stredni - a co si z toho jeste pamatuji.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » sob črc 9, 2022 22:18

apuka píše:Nebo dokaze "prijaty" radarovy signal generovat nejaky el. proud, ktery by diodu "ozivil"?

Jiste, indukce. Jak to presne funguje netusim, schema ani popis jsem nenasel. Jen ze to zpatky vysila asi 10 nanowattu vykonu, coz tak nejak indukci odpovida. Nejspis bude zalezet na tvaru a rozmerech a urcite bude preruseni obvodu po rozbiti znamenat problem.

Zas je to celkem male, takze by to prezit mohlo, ale na te Marmolade by tim taky mohli najit rukav s kusem ruky a zbytek tela bude uplne nekde jinde... No, ve zpravach jsem teda nic o Recco ani ze by tim neco nasli nevidel a myslim, ze by se pochlubili.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » sob črc 9, 2022 22:54

Diky.

V pripadech jako na Marmolade by to asi moc nepouzili, hlavne kdyz uz zjistili, ze to byla doslova drticka - ani zachranari s podobnym sesuvem moc casto do styku neprijdou - a, jak jsem psal, nejspise se sbiraji fakt jen kousky tela a davaji to dokopy pomoci DNA. Tomu nasvedcuje i zpusob, jak nejdrive dronem a vrtulnikem prohledavali teren, vsechny kusy vybaveni a cehokoliv peclive vyfotili, zamerili a az potom sebrali. Taky sami zachranari mluvili o tom, ze bohuzel jsou tela rozsekana.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon črc 11, 2022 9:53

Jeste jeden prispevek, sice to primo nesouvisi s Marmoladou, ale abyste si dokazaly predstavit, co to dokaze udelat. Brit natocil zhrouceni casti ledovce v Kyrgizstanu. Si to videou spustte, nejlepe na plnou obrazovku

Tady je to trochu jine jako na Marmolade, nejdrive se strhlo neco jako klasicka lavina, proste vrstva snehu. Az pote se uvolnila cast ledovce. Ten rozdil videt po 0:30 - nejdrive se vali bila masa snehu a v danem case uz lze videt asi uprostred, jak se zacina valit hneda "smes" snehu, ledu a kameni s pekne velkymi letajicimi kusy skal.

Az se dostanete do podobne situace, radim, radeji to netocte! Ten ukryt se mi vubec nezda extra bezpecny a Brit mel taky stesti, ze ho nezasahla zadna tlakova vlna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon črc 11, 2022 16:43

Hoooly shiiit. Ooh God. Oh dear God!

apuka píše:Az se dostanete do podobne situace, radim, radeji to netocte!

Neznas zakladni poucku, ze kameraman vzdycky prezije? :twisted: Navic sam rika: „Vím, že to vypadá riskantně a nebezpečně, ale nemělo smysl utíkat. Já jsem se od skupiny chvíli před tím vzdálil, abych pořídil nějaké fotky vrcholu, když jsem uslyšel praskání ledu. Už jsem byl na místě pár minut, takže jsem věděl, že stojím hned vedle možného úkrytu.

Za tu chvili by nikam neutekl a naopak by ho to nejspis zabilo. Uz u te Marmolady jsem premyslel, co v takove chvili delat a schovat se za nejakou skalu je jedina moznost, jak mit aspon nejakou sanci na preziti. Tam asi nebyla, tady jo. Navic na zacatku nejspis necekal, ze to dobehne az k nemu, byl celkem vysoko. Proste vzdycky podle situace.

(link jsem spravil, smeroval na diskusi...)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte črc 12, 2022 14:39

Hm, s tim linkem je to zvlastni, protoze v case, co jsem to sem daval, jsem v diskusi jeste urcite nebyl - taky tam bylo 0 prispevku :((.
mike píše:Za tu chvili by nikam neutekl a naopak by ho to nejspis zabilo. Uz u te Marmolady jsem premyslel, co v takove chvili delat a schovat se za nejakou skalu je jedina moznost, jak mit aspon nejakou sanci na preziti. Tam asi nebyla, tady jo.
Vsak jo, tam je jasne, ze pokud nemaji dobry ukryt, tak se ma pouzit poucka z vojny:
"- Co mam delat, kdyz uvidim, jak se vytvari hrib jaderneho vybuchu?
- Dobre si to prohlednout, protoze uz to v zivote nikdy neuvidis."

Tady mohu soudit vyhradne jenom podle toho, co videt na videu - a na konci, jak se nekam snazi zalezt neni videt zadna velka skala, jen pomerne male. Pokud ale je to tak, jak to z videa vypada, tak, to mozna vydrzelo ten zeslabeny (tim dvojitym hrbem a "letem do kopce") nanos laviny (tj. snehu), ale uz primy zasah cela laviny asi ne. O primem zasahu kamenno-ledoveho sesuvu ani nemluve, ten by ty skalky jednoduse spise pribral k sobe, v lepsim pripade by nimi zabil kameramana. Ale trochu to vypada, ze nanos snehove laviny nastesti tu ledovo-kamennou pribrzdil a asi i zastavil daleko pred kameramanem.

Ale i tak, riskoval teda hodne, vubec necekal, ze by lavina mohla pred sebou tlacit peknou tlakovou vlnu.

Znovu zopakuji, vidim jen to, co natocil - je celkem mozne, ze hned vedle je obrovska skala a cele to bylo (az na ten mirne opozdeny presun za skalu) naprosto bezpecne.

Jinak sam se v zime v lavinovem terenu taky obcas koukam, kam by asi mohla lavina spadnout a kam by to tak slo, samozrejme i kam bych se teoreticky mohl pred ni schovat. Ale po pravde receno - a dokazuje to i toto video - kdyby se neco utrhlo, nejspise by bylo u ukrytu rychleji nez ja, pokud bych nemel stesti, ze stojim presne u nej.
Naposledy upravil apuka dne úte črc 12, 2022 19:56, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » úte črc 12, 2022 15:02

Promiň, ale to je jedna z lavinových přihlouplých legend. Je to na úrovni třeba - zavolám si mobilem, střední lavinu odpružím, budu v lavině plavat, podle signálu v mobilu mě najdou, sám se vyhrabu, mám Recco tak se mi nic nestane...
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř črc 13, 2022 8:46

Kubo, promin, ale na koho a na co reagujes? Jaksi se to ztraci ve Tvem prispevku...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte črc 19, 2022 19:08

Doufam, ze to ted nema nic spolecneho s temou topicu, ale probiralos e to tady.

Marmolada se dale "trha".

Jsem uz minuly tyden rikal synovi a manzellce, ze jsem videl zaber na tu trhlinu z boku a ze tam byla krasna trhlina az po skalu, dole mozna i nekolik metru siroka a sla az na povrch. Bylo to kousek od odtrhu toho sesuvu. Resp. presneji primo u odtrhu, jen kdyz se to odtrhlo, tak to vzalo sebou i neco malo nad sebou.
Uz tehdy jsem jim rikal, ze to nepotrva dlouho a spadne dalsi cast. Ona ta trhlina se musela tahnout jeste daleko. No a jak je horko, tak do ni tece voda z roztopeneho ledovce a dela pak svoji praci...

Jen by me hodne zajimalo, proc je tato zprava dana do sekce Zahranici/Blizky a stredni Vychod :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv črc 28, 2022 15:24

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » čtv črc 28, 2022 22:18

Trochu přesnější je to tady: https://www.horydoly.cz/tragedie/cesky- ... crins.html

Zemřeli někde v tom traverzu, kde se zleva doprava nadchází celý ledovec Blanc a zároveň podchází skalní hřeben s vrcholovými séraky. Bůh ví, co se jim přesně stalo a jak se dostali do trhliny :-(

Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2022 22:16

Pes v Rakousku strhl českého turistu ze srázu, byl k němu připoután

Chtel jsem to puvodne dat do nejakeho coklovlakna a ze jich tu je, ale tady to bude lepsi. Byla to jen otazka casu, v obtiznejsim terenu fakt blby napad... Navic je to bezohledne vuci ostatnim turistum a hlavne zveri tam zijici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ketrin » čtv srp 11, 2022 7:36

To říkám furt, že vodítko je v obtížnějším terénu nebezpečná věc a moxon nebo úvazek obzvlášť, což pán asi měl, když se píše o připoutání.
Pes, který není ovladatelný bez vodítka, nemá v takových místech co dělat. Pán si za to bohužel může sám :(
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv srp 11, 2022 8:45

Souhlasim s navazanym obojkem.
Dalsi veci je, ze s tim navazanym voditkem to vypada na "dogtreking", resp. alespon na imitaci toho. Ale tam je to taky o tom, ze uz jen v mirne slozitejsim terenu se to ma delat pouze se psem, ktery je 100% ovladatelny a je jiste, ze nepujde "za nicim" bez prikazu majitele. Ale ani takova dvojice na slozity a nebezpecny teren nepatri, protoze pri uklouznuti na jednom konci spagatu se strhne ten na druhem, at je jakkoliv dobry a nastane retezova reakce (typu clovek "strhl" psa, ktery to nejak ustoji ale udela pri tom pohyb, ktery strhne toho cloveka, ktery je prave v hodne nestabilni poloze, jak se snazi "narovnat" - a to uz nema moc sanci ustat).

Ale voditko volne v rukou nebezpecne neni - teda pokud pocitas s tim, ze se muze neco stat a vis, ze jakmile k necemu dojde, musis jej upustit. Tj. zadne omotani kolem dlane a pod. Taky musis vedet, kdy je treba jit na hodne kratko (to i s ohledem na jine lidi), kdy muzes pustit na delsi, atd. Ale zase plati - ten pes musi byt poslusny a neotravovat. No a potom majitel musi mit taky rozum, aby se klidne otocil, kdyz zjisti, ze je tam teren, ktery je prilis nebezpecny se psem - at uz s voditkem nebo bez nej.
mike píše:je to bezohledne vuci ostatnim turistum a hlavne zveri tam zijici
Neni. Resp. je to vuci ostatnym turistum rozhodne mene bezohledne nez nekteri turisti, bezci, jezdci na kole a pod. No a pokud mas psa na voditku, pro zver to neni nijak bezohledne.
Samozrejme pisu o "vychovanem" psovi, ktery posloucha a vi se chovat mezi lidmi a neodbiha nahanet stado kamziku, co uvidi 100m dal ani se ticho nepriblizi a nezacne stekat za zadkem skupine turistu, co "se drzi zuby-nehty na nejake skale nad propasti".

Ja jsem se pozastavil nad tim skvelym prekladem (ktery asi prevzaly vsechny noviny): "Turista i pes se poté řítili po zhruba stometrovém srázu pokrytém štěrkem" :(( Asi prevni preklad translatoru nemeckeho slova Schotter, coz je jak sterk, tak i sut.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv srp 11, 2022 20:42

ketrin píše:Pes, který není ovladatelný bez vodítka, nemá v takových místech co dělat.

:smt023 jenze kolik psu je ovladatelnych bez voditka? Co vidim tady na kraji Prahy, tak mozna jeden ze sta. Ma ho sousedka, ktera ho opravdu denne drezuruje, na coz ale vetsina lidi nema povahu. Teda, ten pes vypada, ze se mu to libi a vylozene ceka na povel, ti dva se nasli ;-)

apuka píše:Resp. je to vuci ostatnym turistum rozhodne mene bezohledne nez nekteri turisti, bezci, jezdci na kole a pod. No a pokud mas psa na voditku, pro zver to neni nijak bezohledne.

Jasne, proto je treba v Grand Paradisu vstup se psy uplne zakazan (povolen na voditku jen dole na turistickych dalnicich, kde zvirata nejsou). Jsou tam totiz kozorozci, kteri si na lidi zvykli a kdyz se nepriblizis na vic, nez nejakych 5 - 10 m, tak jsou v klidu. Pes je ale selma, z toho by meli stres.

Jinak je rec o horskych stezkach a VHT, ne o Beskydech. Cyklistu tam nepotkas, bezce zridka a turisti se obvykle chovaji slusne.

apuka píše:Ja jsem se pozastavil nad tim skvelym prekladem (ktery asi prevzaly vsechny noviny): "Turista i pes se poté řítili po zhruba stometrovém srázu pokrytém štěrkem" :(( Asi prevni preklad translatoru nemeckeho slova Schotter, coz je jak sterk, tak i sut.

Technicky mas sice pravdu, ale je zabavne, ze to pises zrovna ty, ktery na jazyku pachas podstatne horsi zverstva :twisted:

Jinak je tam zdroj CTK tj. nekdo to tam takhle prelozil a ostatni to jen kopiruji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ketrin » pát srp 12, 2022 6:45

kolik psu je ovladatelnych bez voditka a já jich znám docela dost.. ale zas teda nežiju v Praze, no :wink:
V těch horách pes potřebuje hlavně zkušenost, pak už ví co má dělat a nic mu nemusíš říkat (a samozřejmě to nesmí být úplný blb).
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát srp 12, 2022 10:03

mike píše:kolik psu je ovladatelnych bez voditka?
Cca stejne jako s voditkem :wink:, voditko neni na ovladani.

Kdyz si odmyslis "prazske panicky se psem-mazlickem", psy kupovane deckam na Vanoce/narozeniny a jine sidlistni psy jen na zmirneni samoty (nebo naopak jako duvod k vypadnuti od manzelky na pivo) a pod., taky vesnicke strazne a "strazne" psy neurcitych ras, tak by ses divil, ze jich je docela dost.

Hlavne ale v tomto pripade se jedna o to, ze na chozeni (jeste vice na beh) s privazanym psem je nutne, aby to spolecne poradne natrenovali jak clovek, tak pes a aby se oba naucili, kdy co a jak, aby pes nevenoval pritom pozoronost jinym vecem a poslouchal pripadne povely, jinak je to pomerne nebezpecne i na rovine. A na hory v tezsim terenu je, jak je uvedeno vis - musi se to taky natrenovat, bo je to jine, ja bych jen rekl, ze zase zkusenosti musi mit nejenom pes ale i clovek na druhem konci voditka.
Ale i tak plati, ze ve vice slozitem terenu se takto chodit nema. To je jako chuze dvojice navazane na kratke lano - pokud se jednomu neco stane a spadne, druhy nema sanci dostatecne rychle zareagovat a situaci zachranit a spadne s nim.
mike píše:proto je treba v Grand Paradisu vstup se psy uplne zakazan (povolen na voditku jen dole na turistickych dalnicich, kde zvirata nejsou). Jsou tam totiz kozorozci, kteri si na lidi zvykli a kdyz se nepriblizis na vic, nez nejakych 5 - 10 m, tak jsou v klidu. Pes je ale selma, z toho by meli stres.
Toto ale je docela silena vec a rozhodne ne "divoke zvire". Ale i tak, pokud ten pes "nebude jevit zadny zajem" (krome vetrani, tomu se nezabrani) a zustane v klidu u cloveka, tak se max. stane, ze to stado nepusti skupinu na 5-10 m ale napr. na 20-30m. Ten stres je i kdyz tam pes neni, v tomto pripade nemuzes verit jen svym ocim, ze stado je v klidu. Muzes si byt jisty, ze zvirata jsou v napeti a pripraveni v mziku vyrazit, kdyby se stalo neco neobvykleho, napr. necekany prudky pohyb. Ten stres v nich je. (Bys to dobre zjistil, kdybys mel moznost si cele to stado a jeho reakce na ruzne lidi a skupiny sledovat delsi dobu, alespon nekolik hodin a to jeste ne jako clen skupiny ale byt nekde alespon 100-200 m daleko.

Dalsi veci je ale i to, ze zodpovedny majitel psa, kdyz uvidi, ze stezka vede kolem stada, tak tam jednoduse nepujde. Bud to obejde, vrati se nebo pocka az stado odejde. S podobnymi vecmi se psem v takovych horach pocitat musis. Jeste vice toto plati v case, kdyz maji zvirata male mladata - ale v tom case by tak meli delat i lide, uz se hodne kamzicat na SK zabilo prave kvuli leknuti stada v zime. Jak je to s kozorozcema, to nevim, protoze v zime do Alp nejezdim.
mike píše:inak je rec o horskych stezkach a VHT, ne o Beskydech. Cyklistu tam nepotkas, bezce zridka a turisti se obvykle chovaji slusne.
Ja Ti teda nevim, ja se setkavam na mnoha normalnich VHT stezkach, klidne i nad 3000m (v Jiznim Tyrolsku nad 3300, tam to dokonce oficialne inzeruji jako vhodny "prejezd" pres pohori i s "vyjezdem" na vrchol 3300+ ](*,)) s cyklistama, dokonce obcas s nekym i na terenni motorce (a neni to hospodar na svych pozemcich) :twisted:. By ses asi divil, na jake trasy se nekteri vydavaji - coz je potom docela zazivne, kdyz si delaji po nich sjezd a klickuji mezi chodcemi, pricemz je to ztezka mezi balvany, obcas s problemem se vyhnout s protijdoucim chodcem.

O mnoha "slusne se chovajicich chodcich" na vice i mene obtiznych VHT stezkach bych mohl docela dlouho psat... Hlavne o tech z Cech, ale i Polacich, Madarech, Rusech, i nekteri Rakusane, Nemci, Holandane se dokazou chovat pekne prasacky - z Alpskych narodu ale nejvice Italove, pricemz ve Francii jsem nebyl, ty neznam. To nemam na mysli lidi, co neumeji chodit po suti a nechtic shazuji skalky pod sebe. A pisu hlavne o Rakousku a Jiznim Tyrolsku, ve Wallisu jsem chodil nejvice po stezkach, kde jsem skoro nikoho nesetkal.

Navic probirany pripad se stal na pomerne casto chozene stezce od chaty Niedersachsenhaus k jezeru Bockhartseen. Neni to sice uplne jednoducha stezka, ale zase zadna extremni obtiznost, jen je tam par useku, kde uklouznout nebo upadnout jde, vcetne nasledniho delsiho padu. Nevim, kterou ze dvou moznych cest sli, ale vyse uvedene plati pro obe cesty. Ale taky bych obe povazoval za stezky, kam by se s privazanym psem radeji chodit nemelo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát srp 12, 2022 19:04

ketrin píše:já jich znám docela dost.. ale zas teda nežiju v Praze, no

A nejspis zijes v pejskarke bubline ;-) Navic bych rekl, ze to vnima jinak majitel psa a jinak nezucastneny clovek. Predpokladam, ze znacna cast z tech, co povazuju za spatne ovladatelne, je podle majitelu v pohode (jeste nikdy to neudelal...). Nedavno jedna krava stala na konci louky a jecela na psa uprostred ni, ktery ji naprosto ignoroval. To jeceni jsem slysel jeste dva kilometry :roll:

ketrin píše:a samozřejmě to nesmí být úplný blb.

Co se dela s coklem, ktery uplny blb je? Jedna sousedka ho ma... Ona se vas boji. Jo? A proc mi teda jde zezadu po nohach a steka u toho jak jebnuta?!

apuka píše:tak by ses divil, ze jich je docela dost.

To bych se teda divil. Ze bych mel takove "stesti"?

apuka píše:To je jako chuze dvojice navazane na kratke lano - pokud se jednomu neco stane a spadne, druhy nema sanci dostatecne rychle zareagovat a situaci zachranit a spadne s nim.

Ano. Nikdy jsem nepochopil, proc tohle lidi delaji. Teda, jednou jsem se jedne dvojice ptal a pan rikal, ze se tak manzelka min boji :D

apuka píše:Toto ale je docela silena vec a rozhodne ne "divoke zvire"

Co prosim? NP Grand Paradiso ma rozlohu 710 km^2 a byl zalozen prave na ochranu kozorozcu. Tech tam ziji minimalne stovky, naprosto divoce a v mistech, kde chodi minimum lidi.

apuka píše: Ten stres je i kdyz tam pes neni, v tomto pripade nemuzes verit jen svym ocim, ze stado je v klidu. Muzes si byt jisty, ze zvirata jsou v napeti a pripraveni v mziku vyrazit, kdyby se stalo neco neobvykleho, napr. necekany prudky pohyb. Ten stres v nich je. (Bys to dobre zjistil, kdybys mel moznost si cele to stado a jeho reakce na ruzne lidi a skupiny sledovat delsi dobu, alespon nekolik hodin a to jeste ne jako clen skupiny ale byt nekde alespon 100-200 m daleko.

Mel jsem na tohle tema delsi rozhovor s holkou, mistni ochranarkou, co je prave takhle chodi pozorovat. Spal jsem v salasi blizko mista, kde kozorozci sestupuji rano dolu a ona tam prisla na pozorovani. Koukali jsme na vysoke desitky kusu. Jsou zvykli na to, ze jim lidi neublizuji, takze pozor samozrejme davaji, ale jinak jsou v klidu. Klidne kolem tebe projde pulka stada, kdyz jen sedis na kameni a koukas na ne. Zato pes by byl pruser, protoze by v panice prchali. A to i na dalku, stacilo by zastekat. Proste tam nema co delat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod tor88 » sob srp 13, 2022 17:14

mike píše://chuze dvojice navazane na kratke lano//
Ano. Nikdy jsem nepochopil, proc tohle lidi delaji. T


Protože ti nic neříká "pratelství na laně" :wink: Takže se nepřivážeš ke kde komu.
Je velká šance, že se samotný špagat šprajcne/druhý navazaný poslouží jako vkliněnec. Jen v členitém skalnatém terénu/hřebenovkách. Ne v traverzu vysnězených žlabu a podobně. Nesmí se to rozjet. Pak už letí všichni. Jako letos ten Polsky (pru)vodce na Gerlach.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví