Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » sob dub 2, 2022 18:42

Turisté mají smůlu, strakapoud rozkloval rozhlednu

Po precteni clanku fandim strakapoudovi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Krysha » ned dub 3, 2022 7:45

https://youtu.be/cFqFgxDOE6w
Souboj srnců jsem takhle z blízka viděl poprvé
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 1:48

Potkal jsem rodinku prasaku. Sel jsem lesem po hrebinku a najednou kus prede mnou vybehli dva velci prasaci. A za nima spousta malych prasacku, jeste pruhovanych. Bylo mi divne, ze stari bezi prvni a pak se najednou mali zacali vracet. Presel jsem muldu a koukam, dalsi dva velci a mali se schovali za nima. Kontaktni vzdalenost, asi tak 10 m. Zastavil jsem a cekal, co bude. Jeden z prasaku utekl, ale druhy, asi pani prasakova, stal primo proti mne a koukal. Obejit je nebylo kudy, hrebinek byl uzky, vratit jsem se nemohl, nestihl bych vlak. A tak jsem teda klidne a slusne pani prasakove sdelil, ze chci jen projit. Na to tedy sebrala sve prasacky a odklusala s nima pryc. Bylo jich aspon 10.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv kvě 12, 2022 0:06

Není to tak úplně doslova v přírodě, ale u nás v kuchyni. Asi vypadám jak sadista. Včera jsem utrhla myšce ocásek 8-[ Ale já fakt nechtěla, jsem se ji pokoušela chytit. Ještěže to tu moc nečte Greymouse, asi by se se mnou přestala kamarádit :smt022 :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv kvě 12, 2022 1:51

No, sadista... :D Od kdy se mys chyta za ocas? Pozvi na navstevu sousedovic kocku, at ti ukaze, jak se chytaji mysi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 12, 2022 8:49

sobb: u člověka z baráku je taková útlocitnost (v dobrém) trochu překvapující :D

u nás byla vždycky myš v baráku úhlavní nepřítel a bylo nutno ho zničit jakýmikoliv prostředky, i za cenu velkého krvavého fleku na podlaze

jakkoli zpacifikovaná myš se pak hodila slepicím a ty se postaraly o bio likvidaci :D - když bylo hlodavců nadbytek, tak si slepice byly schopny ji chytit samy na dvoře, jako gáblík k běžnému přídělu krmiva
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2022 8:57

Lipon píše:u člověka z baráku je taková útlocitnost (v dobrém) trochu překvapující
Ale ona se stezuje, ze ji chytla, ocasek se "oddelil" - a mys asi plachla. Jen tu stiznost (ze si ji nepovedlo pripravit maskrtu pro jejich slepici) zabalila do "utlocitnosti" :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv kvě 12, 2022 23:38

mike píše:Od kdy se mys chyta za ocas?
Copak já ji chtěla chytit za ocas? #-o Jen byla moc rychlá, tak má smůlu a běhá teď po světě bez ocasu.

Lipon píše:u člověka z baráku je taková útlocitnost (v dobrém) trochu překvapující :D
No jo, když já jako dítě měla triko s Mickey Mousem, co mi táta dovezl někde ze světa. A taky sešitek Toma a Jerryho, ani mi nevadilo, že to bylo v chorvatštině :D A už mi ten vcelku pozitivní vztah k myším tak nějak zůstal :mrgreen:

Většinou tu s nima problém nemáme, sem tam se nějaká zatoulá, ale častěji to bývali rejsci či bělozubky. Až teď zjara se jich tu sešlo nějak víc. Chytáme je do živolovek a odnášíme do vyhnanství. Na mikovu předvídatelnou otázku, zda k sousedům, odmítám odpovídat [-( :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 13, 2022 11:23

Lipon píše:když bylo hlodavců nadbytek, tak si slepice byly schopny ji chytit samy na dvoře, jako gáblík k běžnému přídělu krmiva

Pamatuji si dodnes moment, kdy jsem jako dítě o slepicích ztratil veškeré iluze a cosi ve mně umřelo. :)
Nesl jsem slepicím do výběhu k jídlu zrní a vodu na pití. Ve výběhu jsem přitom vyrušil ukrytou myš, která vyběhla a utíkala ode mě pryč. Jedna ze slepic k ní hbitě přiskočila, uchopila ji do zobáku a s hlasitým plesknutím s ní švihla o zem. Během chvilky to stihla zopakovat ještě několikrát, než ji takto umlátila a pak ji sezobala.
Od toho momentu už pro mě nebylo nic jako dřív. :)

mike píše:Pozvi na navstevu sousedovic kocku, at ti ukaze, jak se chytaji mysi ;-)

Naše kočka se nám nikdy nezapomněla pochlubit se svým úlovkem. Nejlépe tím způsobem, že její zbytky nechávala za dveřmi od dvora, takže do toho člověk ráno šlápl neobutou nohou, když šel ještě za tmy nakrmit zvířata. Občas asi měla pochybnosti, že bychom onen úlovek mohli přehlédnout, tak jej umístila přímo do boty... :vom:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » sob kvě 14, 2022 13:15

1x v zivote sem videla lednecka. mihnul se nad rekou..
az do dnes. 2 jednou ranou:D nutne potrebuju dalekohled, protoze to se fakt mizerne pozoruje tyhle mikrozvirata...

mam dalekohled z lidlu 10x32 asi za 260kc a jw kupodigu dost slusnej, ale nevyhoda kdyz chci pozorovat pres bryle tak mam dva mikropruzory... ale furt sundavat bryle je opruz hlavne... uvidite lednacka. panika, hraje se o vteriny. vymenit dalekohled za bryle, zapnout fotak a nez najdu lednacka...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » sob kvě 14, 2022 13:19

Sem si zpoměl - sem fčera na I/35 nad HBečvou viděl jezefce - byl asitak 2,5metrů dlouhý a jen 1cm tlustý (asi ho převálcoval kamjon, teda víc kamjonů, jezdí jich tam hafo). Ne vážně, byl to krvavý flek na cestě, ale to černobílé pruhování, co má jazvec na zádech, vidět bylo = byl to na 100% jazvec, budiž mu země/asfalt lehká/ý.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » sob kvě 14, 2022 18:13

wildlife fotograf ze me nebude :D
Přílohy
of-P5143631.JPG
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned kvě 15, 2022 13:40

Mawenzi píše:vymenit dalekohled za bryle, zapnout fotak a nez najdu lednacka...
Řekla bych, že zcela nutně potřebuješ něco takovýho, s něčím takovýmhle Piš Ježíškovi :wink: :twisted:
Ten spektiv jsme kdysi měli a byla to pecka s tím chodit pozorovat.

Jinak ten ledňáček je pěknej :D Taky jsem ho většinou viděla jen proletět jak zářivej drahokam nad vodou, sedícího jen párkrát.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 15, 2022 17:41

sobb
no to vypada slusne :D ale teda asi to taky bude velky a tezky :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » ned kvě 15, 2022 18:25

sobb píše: zcela nutně potřebuješ něco takovýho
Jo, to je fakt svele na pozorovani - ale i se stativem, bez nej je to na vetsi vzdalenost prakticky k niocemu.

Navic to neresi problem Mawenzi:
Mawenzi píše:hraje se o vteriny. vymenit dalekohled za bryle, zapnout fotak a nez najdu lednacka
Toto ji bude trvat jeste dele nez bez.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 15, 2022 18:30

apuka
to je uple jedno prece, pointa sdeleni byla ze moje jedinecna zivotni sance vyfotit lednacka byla asi timto naplnena :D a uplne sem to nezvaldla casove a jaka je asi sance ze ho nekdy uvidim znova?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Pozorování v přírodě

Příspěvekod Kjuba » ned kvě 15, 2022 18:36

Tak pokud chceš něco parádního na ledňáčky, tak jedině toto:

Navíc je to skladný, dobře se s tím pracuje a můžeš dělat i detaily oka. :-). Na vícedenní přechod nějakých vyšších hor je to ideální.

Ale vážně. Už s ohniskem cca 400mm se dají udělat fotky takového ptáka přes celé FF pole. Chce to ale trpělivost, umět se ke zvířeti přiblížit. Nejlepší je ale fotit z krytu.

Sám mám několik slušných fotek drobných ptáků s EF 100-400 5.6L IS II. Ale jen díky kamarádovi, co to provozuje "na vážno" a vzal mě s sebou. Normálně bych se nechytal.
maxresdefault.jpg
sigma-200-500mm-lens.jpg
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » ned kvě 15, 2022 18:48

Vidím toho ptáčka x krát ročně, i kousek od baráku. Ale na focení něčeho tak malýho to chce pořádnej stroj a ideálně i stativ.
Btw neexistuje korekce k hledáčku? Když máš -6D, nastavíš v korekci +5,5D, tzn nemusíš sundávat brýle. Málokdo to ví.
Bývalo to, že si nastavíš své dioptrie, abys mohla pozorovat bez brýlí, ale funguje to i opačně, -6D v brýlích a +5,5D v hledáčku dá po odečtu vertex distance 0,0D, tzn čistý vidění. Tohle bylo možný už dávno, od tý doby jsem to nesledoval, beztak technologie pokročila a přizpůsobení dioptrií bebude takovej problém. Problém asi bude ta cena, váha, velikost. Ale když jdeš primárně fotit ptáky atd, proč si to nevzít :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned kvě 15, 2022 22:28

Mawenzi píše:no to vypada slusne :D ale teda asi to taky bude velky a tezky :D
Podle toho, co považuješ za velký a těžký. Má to fajn brašnu, takže se dá nosit v pohodě. Stejně tak k tomu mají i obaly přímo na spektiv, takže se dá třeba i na stativu bezpečně přenášet. Na bádací a pozorovací výlety dobrý, na vandry bych to tahala leda tak z tréningových důvodů :D
Jako původně to byl vtípek, ale na pozorování je to opravdu fantastická věc a s tím fotoadaptérem to může být pro fotografa asi fakt skvělý. My o něm tehdy uvažovali, alě nějak k tomu už nedošlo.

apuka píše:stativem, bez nej je to na vetsi vzdalenost prakticky k niocemu
K ničemu sice úplně ne, ale jinak samozřejmě, takhle věc na stativ prostě patří.

apuka píše:Navic to neresi problem Mawenzi
Jaktože ne, všechno sleduje přímo ve hledáčku a rovnou i fotí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 16, 2022 4:41

kjuba
je mi jasny, ze pokud nekdo chodi fotit zvirata, tak je to zas uplne jiny, ma jinej pristup a jinou vybavu. ja proste sla kolem vody a zkousela novej dalekohled, a sup byl tam... takze to vnimam jako zivotni zazitek i diky tomu, ze sem proste sla kolem a podarilo se mi ho i vyfotit

etheric
s tema korekcema sem te nepochopila, ale pokud mam dalekohled pred brylema, je dira od oka nekolik cm a tim se proste zmensi moznost neco videt v dalekhledu na dve mikro skviry takze je dalekohled nepouzitelnej a kdyz je u oka bez bryli je nastavenej sakozrejme tak, abych videla dobre. ale chvili trva cela operace odendani dalekohledu, nasazeji bryli a vziti fotaku, protoze mam jen 2 ruce.

pokud si to myslel tak, ze si nemusim nandavat bryle a divat se jen hledackem tak nekdy je problem jen v hledacku najit co chces a je dobry kdyz se muzes jakoby druhym okem divat na celou scenu a jen pres fotak na to misto co hledas, tam by ti zas chybela ta schopnost videt treba kdyz by jen odletel nestihnes ho sledovat a videt kam...

jinak ja na ptaky nechodim, ale urcite by bylo zajimavy to nekdy jit zkusit s nekym, kdo zna a vi

sobb
hm to bych si rada vyzkousela ale tak leda ze zvedavosti, 1,5 vyplaty za neco co je na vykety moc velky a tezky a jen by to lezelo doma je asi moc. kterej presne mate a kolil to vazi? odhaduju to alespon na kilo
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 16, 2022 6:45

Mawenzi píše:etheric
s tema korekcema sem te nepochopila .... ale chvili trva cela operace odendani dalekohledu, nasazeji bryli a vziti fotaku, protoze mam jen 2 ruce.


Fotoaparáty mívají v hledáčku korekci dioptrií. Tzn, že si nemusíš nasazovat brýle, protože když si na fotoaparátu nastavíš tu korekci, tak je to jako by jsi se dívala přes brýle. Alespoň myslím, že to takto funguje.
Ale to tvůj problém tedy zjevně nevyřeší, jak popisuješ dále.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pon kvě 16, 2022 7:44

S korekcí jsem to myslel tak, že i některý dalekohledy maj korekci dioptrií, takže můžeš přejít hned z dalekohledu na foťák bez nutnosti manipulovat s brýlemi
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 16, 2022 8:05

jo ten muj dalekohled jde nastelovat at vidim bez bryli, ale prave u fotaku musim mit bryle takze si asi koupim nejakej dalekohled co ma vetsi sklo, aby slo dobre sledovat i s brylema.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 9:22

Fotak bys taky mohla nastelovat podobne jako dalekohled, teda alespon hledacek. Ale nevim, jestli je to uplne ono (nezkousel jsem).

Ten spektiv se obcas da sehnat i pomerne levne, ja mam z Tchiba (ale uz jsem to par let nevytahl ze supliku), kupodivu docela slusny. V Lidli jsem taky videl prodavat od Bresseru nebo Celestronu. Samozrejme, neni to zdaleka s tou nejspickovejsi optikou (vsak taky to stoji jako jedna cocky v objektivu spickoveho spektivu), ale na vyzkouseni se to docela da. Jen si musis na vyuziti najit prostor a cas.
Jo, taky si muzes sehnat levnejsi (ale rel. kvalitni) hvezdarsky dalekohled s nastavci, taky to muzes pouzit na pozorovani, i pripojis na fotak, jde to stejne jako u spektivu pres standardni spoj. Jen v tomto pripade nejspise bude svetelnost mensi. Pokud nenastavis nejvetsi zum (napr.. 150x), tak bys mohla mit i docela prijatelnou nejmensi vzadelnost zaostreni.

@Etheric, Dromedaro: Ano, Mawenzi popsala, jak se "spravne" pracuje se zrcadlovkou - jednym okem nastavujes, co vidis v hledacku, druhym pritom sledujes i okoli.

S focenim ptaku jako lednacek je to ale opravdu tak, ze bud se povede nahodny zaber pri nahodnem setkani nebo se na to clovek pripravi a potom vi, kam jit, kdy jit a jak se maskovat. Samozrejme, taky ma prislusne vybaveni. Ale i kdyz ma toto vsechno, lednacek prijde, stejne neni zarucene, ze se povede nejaky dobry zaber. Prave dnes rano jsem zacal citat rozhovor s jednym chlapkem, co dela filmy o prirode, taky pise, ze nejdulezitejsi je trpelivost, trpelivost a trpelivost. A taky, ze stejne to casto dopadava tak, ze cekaji v ukrytu, ptak ceka, kde jej chteji mit, ale jen ceka a nic nedela. A potom oni musi na chvili udelat neco jineho, napr. vymenit baterku a pod - a ptak v tom momente udela, na co cekali. Klidne i opakovane, proste jakoby s nima souznel a presne vedel, kdy prestanou davat pozor :-).

Takze si radeji uzi, ze lednacka vidis, nez se snazit udelat super foto. To, cos sem dala mi prijde na nahodne foto docela dobre, ja bych se o to ani nepokusil.

BTW, ne primo k lednacku - jak se Ti pozdava ta Oly M10? Nechala sis ho?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pon kvě 16, 2022 9:48

apuka píše: jednym okem nastavujes, co vidis v hledacku, druhym pritom sledujes i okoli.

Tak to je na prd.
Nechápu smysl hledáčku, když máš displej. A celkově ten systém s hledáčkem... Ale někomu to vyhovuje, proč ne
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 16, 2022 10:17

etheric
no to poznas spis na delsi ohniska, ono uz treba na 100mm se blbe pres displej neco hleda nebo na primym slunku obecne.

apuka
jo su s nim spokojena, uz sem s nim byla na vylete. ostri to pomalu se starym zuikem (to sem cekala), na prirodu to ani neva, jinak je to teda dost nezvyk ze mi treba stihne uletet i motyl:D s m.zuikem je to uz o dost lepsi. prodam penika a budu mit jako malej fotak toto. proti em1 mi hlavne chybi grip a vnimam to ostreni trochu negativne, ale proti penikovi mam hledacek, coz je super. budu mit na vylety kde nechci brat fotak em10 + sigmu 19mm, neni to uplne kapesni ale aspon budu mit 1 system a ne oly + canon
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 16, 2022 10:37

apuka píše:@Etheric, Dromedaro: Ano, Mawenzi popsala, jak se "spravne" pracuje se zrcadlovkou - jednym okem nastavujes, co vidis v hledacku, druhym pritom sledujes i okoli.

Tak to má asi každý jinak. Já si zase nedovedu představit, že bych jedním okem kontroloval okolí a druhým hleděl do hledáčku. Jen když jsem fotil dvouokou zrcadlovkou, tak jsem se občas potřeboval rozhlédnout po okolí abych se zorientoval, protože se to na matnici fotoaparátu zobrazovalo zrcadlově obráceně. Ale tam to zase člověk nemá nalepené na oku, ten hledáček. Spíš mívám problém, že když delší dobu čučím do hledáčku, tak pak mám problém s normálním viděním, že jakoby chvíli vidím rozmazaně a musím si třeba promnout oči. Jestli taky třeba nemám nějaké dioptrie a nevím o tom. Nebo je to tím rozdílným zobrazováním v hledáčku a běžným viděním, že prostě moje oči mají problém s tím přeostřováním, nevím.

Etheric píše:Nechápu smysl hledáčku, když máš displej. A celkově ten systém s hledáčkem... Ale někomu to vyhovuje, proč ne

Já bych zase fotoaparát bez hledáčku nechtěl. Mě zase nebaví čučet na displej. Pro mě je ten hledáček součást fotografování.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 16, 2022 10:44

dromedaro
ja to tak mam pouze na teleobjektiv v podstate, na normalni to taky nepotrebuju, ale mnohem lip se mi hleda misto kam chci ostrit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pon kvě 16, 2022 17:50

Dromedaro píše:Pro mě je ten hledáček součást fotografování.

Jako pro někoho jsou kanady a ČSLA celta součást vandrování. Proti gustu žádný dišputát :)
Předpokládal jsem /možná mylně/, že na foťácích za tolik peněz bude displej na led technologii, kde je fuk, z jakýho úhlu koukáš a ani na tom slunci tak nezáleží. No jestli to má displeje jako starý smartphony, tak chápu. Na fotografování krajiny nebo něčeho daleko celkem blbě použitelný. Ale že by v hledáčku bylo vidět líp?? Leda tak pokud to bude jak jsem říkal, blbej displej + slunce..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 18:02

Etheric píše:Jako pro někoho jsou kanady a ČSLA celta součást vandrování. Proti gustu žádný dišputát :)
... No jestli to má displeje jako starý smartphony, tak chápu. Ale že by v hledáčku bylo vidět líp??
Houbelec. Je to fakt o necem uplne jinem - ale plati to hlavne u pravych zrcadlovek, ne tak moc u bezzrcadlovek nebo "kompaktech".

A ano, u zrcadlovek je v hledacku videt lip nez na sebelepsi LED obrazovce. Minimalne kvuli tomu, ze je tam opticky prenos obrazu, ne digitalni. Kompozice je opravdu, jak rikam, o necem jinem - jen dotycny musi vedet, co ta kompozice je a vnimat ji. No a konec koncu nezapominej - do hledacku se koukas bezprostredne, na prtavy display z nejake vzdalenosti. A to v konecnem dusledku TI muze dat i vnimanim vetsi obraz.

Samozrejme, opticky zrcadlovy hledacek ma i svoje nevyhody, hlavne u digitalu - nevidis dynamicky rozsah a nevidis presne to, co dostanes po vsech nastavenich na vysledne fotce (ted nemyslim RAW ale JPEG), ale vidis to tak, jak to ve skutecnosti vnima Tvoje oko. Vysledek muze potom nekdy dost prekvapit, hlavne pri blbe vyvazene bile :-).

A - samozrejme - mluvim o kvalitnim optickem hranolovem hledacku, ne o ruznych "prtavych" a "tmavych" nahrazkach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda