Vařič na tuhý, či tekutý líh??

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod mike » sob dub 29, 2017 22:02

Nadseni moc nechapu. Kdyz to srovnam s mym pokusem s Jetboilem tady. tak vareni na lihu trva 4.4x dyl a spotrebuje se 9x vic paliva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod zemekoulan » pon kvě 1, 2017 20:31

:D no, co třeba cena, váha, dostupnost paliva...?
Ale to je jedno, každý to máme jinak...
Zážitky nemusí být nutně pozitivní, hlavně když jsou intenzivní! :)
Uživatelský avatar
zemekoulan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 16, 2013 12:32

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod booze » pon kvě 1, 2017 20:35

Jo pravda treba pp ma 10 inch. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 21:01

@zemekoulan: tak schvalne. Zvazil jsem Jetboil + plnou 100 g bombicku plynu, coz je nejmin vyhodna kombinace. 467 g a uvarim na tom +/- 10 litru vody. Na to bys potreboval litr lihu, tedy 789 g bez varice a flasky, takze celkove 830 g? To uz je celkem rozdil a s vetsima plynovyma bombickama na tom budu lip. Na plynu se to bude varit 3/4 hodiny, zatimco na lihu 3 hodiny 20 minut. Dekuji pekne.

Na lihu jsem varil naposled za sociku, protoze nic jineho nebylo. Dneska bych se k tomu vracel jen v nouzi nejvyssi, cekat 20 minut na uvareni litru ranniho caje, to by mi hrablo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod zemekoulan » pon kvě 1, 2017 21:14

@mike
Hele, já se o tom vůbec nechci dohadovat.
Každopádně jsi zohlednil pouze váhu a to pouze za podmínek, které vyhovují Tvému předpokladu.
A co alternativa, že jedu na 2 dny, tedy budu potřebovat uvařit řekněme 4l. V tu chvíli jsem na tom líp. A co když pak pojedu na týden? Koupíš si novou bombu a tuhle potáhneš taky? Já doleju do falšky... A mimochodem, vůbec jsem neřešil to, že líh lze použít třeba na rozdělání ohně. A cena? No, nechme to prosím být. Jen jsem chtěl zkusit, jestli vařič zvládnu vyrobit tak, aby fungoval a povedlo se. A tak jsem to chtěl sdílet.
Zážitky nemusí být nutně pozitivní, hlavně když jsou intenzivní! :)
Uživatelský avatar
zemekoulan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 16, 2013 12:32

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 21:26

Jasne, muzes si spocitat, do kolika dnu vyjde lih vyhodneji (2.5?). Kdyz pojedu na tyden, vezmu si vetsi kartusi. S dolevanim nepocitam, protoze nebude kde (kdyby bylo, vezmu malou a vymenim ji). Rekl bych, ze plynovym varicem ohen taky zapalis, vlastne uz jsem to i delal :) Cenu neresim, daji se koupit i levne plynove varice.

Nic proti, vlastne mne jen zarazilo tve nadseni v kontrastu ke zmerenemu vykonu ;-) Nechme to byt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod dudy » úte kvě 2, 2017 5:45

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod fps » úte kvě 2, 2017 6:56

jojo, vařič na tuhý, či tekutý palivo je už dlouho přežity, taky jsem to kdysi používal, ale dneska by mě ani nenapadlo to používat, stejně jako třeba plátěný stan, batoh, nebo oblečení
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod slezacekm » úte kvě 2, 2017 8:40

ale notak...vsak se to vraci do mody, je to hezky, modni, vintage, retro, oldschool. a diky tomu to muze byt drahy.
pro radu lidi skoro povinnost a pro radu lidi nostalgie.
za predpokladu, ze neresim funkcnost :wink:
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod booze » úte kvě 2, 2017 13:27

mike píše:Jasne, muzes si spocitat, do kolika dnu vyjde lih vyhodneji (2.5?

Zalezi na vic faktorech.
Velikost dna nadoby
Zavetri
Kvalita lihu
Teplota okoli
Pokud vim ze budu venku, v nizinach, v lete na tri dny, tak beru lih. Zima nejaky kopec na tri dny je jasna volba plyn. Dalsi opruz je pocitat jestli budu mit dostatecnou zasobu plynu, kdyz vim, ze se celkem spotreba lisi na zaklade zmeny podminek pro vareni (mam hodne ruzne naplnenych bomb) tady vyhravaji systemy, kde to je celkem dobre spocitatelne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod scinkk » stř kvě 3, 2017 9:30

aaale to je zas cernobilych plku :) Prece to, ze nekdo vari i na lihu neznamena, ze automaticky se zbavi plynoveho varice :)
Kazdy kus vybavy ma sve plus a minus a nejake limity, kor v pripade UL reseni, je nutne ty limity znat.
Vareni na lihu je prima, clovek dostane tu vahu opravdu na minimum, s delkou treku se to samozrejme muze prehoupnout, stejne jako clovek zohladni kam a za jakeho pocasi nekam jede. Oproti varici s vymenikem, zavetrim atd je ta hmotnost uz dost vyrazna.
A hlavne vareni na vlastnim varici ma svoje kouzlo, vzhledem ze je to jedina moje myog vec, tak si ji vazim a i kdyz bych mohl koupit lepsi lihac, tak zustavam verny tomu svemu, vyrobil jsem jich nekolik, od pitomeho kocicaku k necemu, co funguje prekvapive dobre.
A zda se mi voda uvari za 5 min ci za 7 min je mi ve vetsine situaci fakt sumak :)
Na 2-3 dny po CR/SK super, beru cca 100 ml lihu. Cele vareni ma tak lehce nad 200 g vcetne paliva. Do Alp a v zime uz samozrejme radeji vemu plyn.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

(UL) Vaření na lihu

Příspěvekod ntz » stř bře 30, 2022 20:26

Ahoj,

a) nenasel jsem tady takove to "velke" vlakno o lihovejch varicich, tak mozna by tohle vlakno mohlo slouzit tomu ucelu

b) redukujeme do Skotska po mnoha skvelych radach od zdejsich minionu vahu a (asi) nechame doma Trangii na plyn a pujdeme jen kazdej s jednim esusem a hrnkem + budeme mit lihovej varic a takove to klasicke UL trojuhelnikove zavetri ..

Chtel bych se zeptat, jestli nekdo umi odhadnout kolik je potreba lihu pri vareni 2x denne 1L vody na caj + vecerniho vareni cca 1L vody na teply jidlo ..

pristihl jsem se, ze to naprosto neumim odhadnout (a merit se mi to nechce) .. Lihovej varic mam celozivotne jen s 0.3L flaskou a nemam zkusenost, jake to je na vic dnu .. moje spotreba lihu do varice je cca 1L na 2 roky :D .. taky by me zajimalo, neni to blbost jet jenom s alkoholovym varicem ?? fakt nechci bejt stupid-light .. budeme na zacatku kvetna ve vejskach nad 700m, nebude to tam zadna rekreace ..

pripominam, ze puvodni plan byl mit na hlavni vecerni a ranni vareni normalni plynovej varic (vari rychle a spolehlive) a na poledni male vareni pri odpocinku alkoholovej (+ zaroven bude jako zalozni a nebo kdybychom se rozdelili, treba protoze jeden bude muset jit pro pomoc a nebo naopak kdybychom my museli nekomu pomahat) ..

Bohuzel nam ale vypadnul nejmladsi a nejsilnejsi clen vypravy a jsme jenom dva .. takze fakt redukujeme

diky a zdravim
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2022 20:51

Tohle se tu uz diskutovalo vickrat, sloucil jsem to sem.

ntz píše:taky by me zajimalo, neni to blbost jet jenom s alkoholovym varicem ?? fakt nechci bejt stupid-light .. budeme na zacatku kvetna ve vejskach nad 700m, nebude to tam zadna rekreace ..

IMO je to blbost a je to stupid light. Dokonce tak stupid, ze to vyjde tezsi ;-) Precti si diskusi vyse, neni zas tak dlouha, a mel bys mit jasno. Jsou tam i odpovidajici mereni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: (UL) Vaření na lihu

Příspěvekod dudy » stř bře 30, 2022 21:27

ntz píše:...Bohuzel nam ale vypadnul nejmladsi a nejsilnejsi clen vypravy a jsme jenom dva .. takze fakt redukujeme...

Tak zredukujte na dva plynové vařiče (normální a UL) a rozdělte si bomby...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod sobb » stř bře 30, 2022 22:00

Není to odpověď k liháči, ale proč si prostě nevezmete jeden spolehlivej lehkej plynovej vařič a k němu bombičku? Jedete na krátkou dobu a není to ani v nějaký velký zimě či podmínkách, kdy by šlo v případě poruchy vařiče o život.

Pokud si neplánujete vařit každý sám, tak bych volila variantu jeden vařič, jeden ešus a pro každýho hrnek.
Nebo vlastně když jste to vy "hoši, co spolu chodíte", tak by vám klidně mohl stačit jeden velkej hrnek dohromady. Ideálně titanovej. K tomu dvě plastový lžičky a s nádobím je vystaráno, roky to tak praktikujem :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vařič na tuhý, či tekutý líh??

Příspěvekod Etheric » čtv bře 31, 2022 4:55

sobb píše:jeden spolehlivej lehkej plynovej vařič a k němu bombičku... jeden ešus a pro každýho hrnek.

Asi tak. Líh jsem na vícedenní akce nebral, že vyjde vahou hůř než plyn a nelze na něm vařit v tarpu. Pro dva stačí jedna bomba a jeden vařič, nejedete za polární kruh :)

Pro dva bude stačit i jeden nůž, jedna lékárnička atd
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Předchozí

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření