lano na outdoor(nudzove)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod pby » úte bře 8, 2022 10:25

zdravim, chcm si zaobstarat lano na outdoor. nudzove lano na zlalanie neprechodoneho terenu, v lese (mensie skaly, kanon, stena v terene a podobne.) dlzka nieco okolo 40-50m
Otazka znie:
-jednoduche alebo polovicne
-staticke alebo dynamicke
Ak by som chcel nieco liezt tak dynamicke urcite lebo hrozi pad a je nutna eliminacia trhnutia v sedaku. Ale ak ho budem pouzivat len na zlanenie cize bude stale napnute a nejake pady do lana velmi nehrozia, nestaci staticke? Staticke by malo vydrzat dlhsie. A ide mi aj o farbu chcem nieco menej napadne, oliva, hnede, a pod. No a klasicke dynamicke lana su vecsinou farebne.
Co sa hrubky tyka tak malo by staci taj polovicne napr nieco okolo 7mm zaroven je lahsie a skladnenie.
Vdaka za rady a tipy
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod pavproch » úte bře 8, 2022 11:37

Trošku napovím, můj (hodně starší) příspěvek na tuto themu:
pavproch píše:už sem to tu kdysik psal - v rámci pokusování sem asi před 5tima rokama zkůšal slaňování po single lanu 60m (myslím, že nějak 9,1mm nebo tak nějak a k temu (jako druhý fous) 6mm statická reep - už sa nepamatuju esli sem jel dolů na muntér hič nebo eight.... ale oba fousy (dynamika cca 9 mm a statika 6mm) se chovaly a prodlužovaly cca stejně čili závěr byl, že se na tym těch 60 m sjet dá bez problema
no a pak sem přešel na půlky/dvojčata 2* 7 mm :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod apuka » úte bře 8, 2022 11:53

Primo s lanem Ti neporadim, ale zarazi me jedna vec:
pby píše:ho budem pouzivat len na zlanenie... ide mi aj o farbu chcem nieco menej napadne, oliva, hnede, a pod
Neni barva v tomto pripade jedno? Trochu predpokladam, ze chces byt sam nenapadny, takze to lano budes mit vetsinou nejspise v ruksaku, tj. nebude stejne videt. Bo kdybys jej nosil pod vikem, tak napadny budes i s olivovou nebo hnedou barvou :wink:. Nebo jednoduse jej muzes dat do neceho, nejakeho obalu nebo v pripade "light" do cerneho/zeleneho/hnedeho pytle na odpadky odpovidajici velikosti.

Ja jen, ze pokud bys chtel "horolezecke" a ne staticke lano, je pitomost se zamerovat na barvu. Ty barvy jsou vetsinou takove, abys to lano v terenu dobre videl - napriklad, abys videl, kde se zaseklo.
Taky staticke lana (alespon u Tendonu) se delaji silnejsi s vetsim prumerem.

Dalsi veci je, ze chces "nouzove lano" a neni z Tveho popisu, jakym zpusobem chces "zlanovat" - jestli pouzijes uvazek+jistici pomucky, atd. nebo "nadivoko", ze si jen privazes lano a jen drzic se rukama budes postupovat dolu. V tom prvnim pripade bys mel zjistit, jak je vse, co pouzijes kompatibilni s lanem - hlavne s jeho prumerem. Aby se nestalo, ze bude prokluzovat.
(V tom druhem pripade si sezen dobre rukavice a - hlavne s tencim, hladkym PA lanem - se nauc modlit :wink:.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod pby » úte bře 8, 2022 14:20

nie, farba je dolezita, je jedno za akym ucelom sa farbia, premna (v tomto pripade pouzita) je to nepodstatne, naopak je dolezite aby mi zbytcone nesvietilo na batohu.. (urcite bude nosene na batohu) chodim v prirodnych farbach lano bude iba rezerva keby nahodou a nemam v palne nosti na zelenom batohu cervene lano [-(
Premna je dokezite vediet, na zaklade susenosti a odbornych odporucani, ci mi na hore uvedene poziadavky bude staci staticke alebo treba dynamicke lano, a ci jednoduche (hrube) alebo si vystcim s rezervou aj s polovickou. Ostatne veci/otazky mam vyriesene :P
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod pavproch » úte bře 8, 2022 14:48

Na (nouzové) slanění (jakýmkoli způsobem) je statika OK (viz výše), lézt (= riziko spadnutí) bych alese statikou nechtěl, dynamiké lano "pruží" = ráz z pádu (= náraz do těla) není tak silný jako u statiky (která "nepruží").
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod apuka » úte bře 8, 2022 15:50

Jak pise PP, i kdyz ja nepisu z vlastni zkusenosti - ale staticka lana se pouzivaji na praci ve vyskach (kde nepocitas se zachycenim padu).

Jen se mi zda, ze pby trochu mota pojmy... Pise o dynamickych a statickych, o 7mm, ted o polovicnim (coz jsou dynamicke).

BTW, i u polovicnich lan se bude hur hledat "olivova nebo hneda", prirodni barvy bez "zvyrazneni" viditelnosti. Jeste mozna tak obcas cerna, ale taky se hleda sloziteji - pro army pouziti jsou uz spise bezna staticka lana alespon 10mm. Tam bych nejspis radil se obratit s dotazem primo na Tendon, jestli nema nekde zbytky v "prijatelne" barve pro armadu nebo nekoho jineho.

Jinak maji (Tendon) v nabidce v alespon trochu vyhovuji pozadovane barve (pisu o Tendon proto, ze je z CR, tady kousek od nas a je to jeden z nejlepsich, nejvetsich a nejvyznamnejsich vyrobcu lan na svete):
Staticke toto
Dynamicke toto, toto (any ta cernohnedo-cervena neni uplne mimo, po par pouzitich te to uz mene vyrazna cervena; mame to doma)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod pavproch » úte bře 8, 2022 16:56

Myslím si, že například tohle by mohlo být OK. Ale nemám patent na rozum a do hlavy tazateli nevidím.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod Krysha » úte bře 8, 2022 18:01

Pokud je plánované využití opravdu jenom slaňování (popř stoupání přes prusiky/grigri/apod ale ne klasické lezení s rizikem pádu) tak mi statika přijde lepší volba...a plkud se jedná o potencionální nouzové slanění, tak se dá uvažovat (pokud je důraz na minimální hmotnost, což pro nouzové slanění dává smysl) při vhodné slaňovací pomůcce) o minimálním průměru v kombinaci s tenčí repkou na finální stažení lana..
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod Etheric » úte bře 8, 2022 19:43

Třeba Edelridu jsem vyrobil tolik, že bych s tím několikrát obtočil svět. Dodávali super materiál, hezky se s tím pracovalo, vůbec se to netřepilo a zmetkovist zcela minimální, ale tu jsem odchytil už já. O ostatních výrobcích /vyjma DuPontu/ se to říct nedá. Kolikrát jsem dostal 5 tun bordelu, kterej dlouho kdesi ležel a dostal za úkol z toho vybrat to nejmíň rozjebaný a z těch 5 tun jsem vyrobil ani ne půl tuny. Byla mi hanba tam osazovat takovej hnus, tak jsem jim zbylý 4,5t holt poslal zpět, že je to v rozporu z bezpečnostními předpisy. A takových bylo. Jen ten Edelrid byl vždycky bez problému. Já dělal ty vnitřky, v zahraničí to pak oplétali.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8068
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: lano na outdoor(nudzove)

Příspěvekod dudy » stř bře 9, 2022 1:29

Kup si nějakou zbytkovou metráž v oblíbené barvě.
Dneska i statiky mají pádový test UIAA, akorát to není jako do peřin.
A rozdíl v průtažnosti ve slanění statika vs. dynamika poznáš možná na padesáti metrech vytočeného jednoduchého lana. Když si obhodíš strom a pět metrů od toho jdeš do slanění, rozdíl dynamiky od statiky nepoznáš.
Na nouzové slanění stačí 30 metrů.
25 metrů (1/2 padesátky) je standardní slanění.
Jestli jsem to správně pochopil, jsi trempík a ti zpravidla neslaňují dachy, natož aby lezli prásky.
29,5 metru (výprodejová délka) 8,7 jednoduché dynamiky se dá pořídit za hubičku a na Tvé aktivity stačí.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP


Zpět na Horolezectví