...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 14:11

...na nohou měl tenisky a sněžnice
:shock:

Skoda, ze nemaji vice fotek. Docela bych si ty sneznice s teniskama kouknul..
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 15:03

Nekdo se tu pred casem na tenisky a sneznice ptal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 15:16

Tak tady je fotka... Je treba jej otocit, mne se nechtelo stahovat a otacet...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 15:21

Tady je spravne otocena a vetsi. Ta bunda na fotce podle popisu neni jeho, pujcili mu ji zachranari. Mel jen vetrovku. Njn, klasicke vrstveni, takhle to dopada :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » stř úno 2, 2022 16:29

Nechodím na sněžnice, ale do hlubokého sněhu jo, často. V (okovaných) teniskách.
Dyž se vrství správně (a dostatečně), tak (mně) zima není.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 16:32

Zima ti neni, kdyz se hybes. Jenze jemu odpadla slecna, museli zastavit a pak promrznul. To by se mu v zimnim obleceni nestalo.

No a navic nemel ani rukavice, to je v takovych podminkach a vetru opravdu na hlavu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » stř úno 2, 2022 19:51

Takhle narvanej batoh, ten teda nešel moc nalehko. :D
Jestli fakt neměl rukavice, tak to je dost úlet no. Já slečně tahám radši péřovku s sebou. Myslím, že ji stejně vyčerpal ten pohyb na sněžnicích.. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 19:55

mike píše:Zima ti neni, kdyz se hybes. Jenze jemu odpadla slecna, museli zastavit a pak promrznul. To by se mu v zimnim obleceni nestalo.
Ne se spravnym vrstvenim nebo s pridanim perovky a pod. Ale ano jen v tricku a s primaloftkou.
Teda pokud nekdo nema telo, ktere nadmerne vyhriva i v naprostem klidu, co drtiva vetsina normalnich lidi fakt nema.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 20:07

oodoow píše:Takhle narvanej batoh, ten teda nešel moc nalehko.

Myslis ten behaci batuzek, co ma na zadech? ;-)

oodoow píše:Myslím, že ji stejně vyčerpal ten pohyb na sněžnicích..

To je celkem pravdepodobne, bez nich by ji nasli bliz :twisted:

apuka píše:Ale ano jen v tricku a s primaloftkou.

Proc myslis, ze mu dali tu zateplenou bundu? Kdyby mel jeste zateplene kalhoty, tak je uplne v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod sobb » stř úno 2, 2022 20:53

mike píše:Proc myslis, ze mu dali tu zateplenou bundu?
Aby mu nebyla zima? :-k Kdyby ji měl na sobě, v horším případě ještě v kombinaci s těma zateplenýma kalhotama, a zároveň fungoval jako většina normálních lidí, tak bude za pohybu zlitej. A při nouzovým zastavení to už nevysuší. A zmrzne. Zateplovací bunda je perfektní na zastavení anebo do velkých mrazů. Na nošení při velké námaze je vhodná pro nepotící se jedince nebo naopak pro extrémní potivce se zabudovaným výkonným radiátorem.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 22:16

Bingo :twisted: Zlitej by nebyl, jelikoz sel s chcipajici slecnou, takze urcite hluboko pod sve moznosti. A i kdyby trochu byl, tak na tom bude furt lip, nez takhle. Mozna by mu za hodinu nebo dve bylo chladno, ale urcite by nemel omrzliny jako ted. Bez pomoci by nejspis zmrzli, coz by se v zateplenem obleceni nestalo ani kdyby bylo uplne propocene (v aktualnich teplotach, v -40 mozna jo ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod sobb » stř úno 2, 2022 22:32

Jako zásadní problém vidím to, že neměli teplé oblečení s sebou. Nikoliv hned zpočátku na sobě, kdy by to bylo spíš kontraproduktivní.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 22:40

Na tom prvnim se shodneme ;-) Kdyz uz vubec nic, tak aspon ty rukavice. Ja teda v zime jezdim s (teplym) oblecenim na sobe, v batohu mam jen jedno triko s dlouhym navic pro pripad pruseru, ale nahradnich rukavic nekolik. Vetsinou aspon jednou menim, jelikoz PWS, co nosim, maji tendenci navlhnout a pak zmrznout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv úno 3, 2022 11:30

Miku, zase soudis ostatni podle sebe. Ja plne souhlasim se sobb - kdyby tu zateplovaci bundu mel na sobe pri chuzi, tak po zastaveni mu je za chvili zima a bude stale vice. Ty jsi ten extremni radiator zevnitr, co jsem psal, ze jim to je OK. Ale ja uz jsem nekolikrat psal, ze v bunde se synt. izolaci (je jedno jaka) se v zime (i pri teplotach kolem nuly) pri stani na zastavce pri cekani na bus mi je do deseti minut zima a stale vetsi. Dela se to i ve meste kdyz jdu z/do prace, ale po namaze v te bunde je to znacne vyraznejsi. A to vubec nemusim tu bundu propotit.
Neco jineho je, kdyz namahu delam v necem a po skonceni a pri cekani si na sebe pridam tu zateplenou bundu, napr,. PL svetr. TO mi je potom fajn, alespon nejakou delsi dobu.
mike píše:Myslis ten behaci batuzek, co ma na zadech?
Podle mne oodoow myslel ten zlutozeleny, co je na fotkach zhozeny na zem :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 3, 2022 16:02

Ze jsem extremni radiator je tvuj nicim nepodlozeny dojem. Muj dojem je naopak ze ty jsi rozbity a nefunguje ti termoregulace, coz mam podlozene tim, co tu prubezne pises. No ale to je fuk, jestli by jim byla zima nebo ne nevim, ale jsem si naprosto jisty, ze by na tom byli lip. Urcite by nemeli omrzliny jako ted.

apuka píše:Podle mne oodoow myslel ten zlutozeleny, co je na fotkach zhozeny na zem

Ten ale podle popisu nemohl byt jejich. Spis byl zachranaru nebo tech skiaplinistu, co jim pomahali. Nedavalo by to smysl ani z te fotky, mel maly batuzek na zadech, prece by nenesl dva. Proste si vyrazili nalehko jako na behani do Stromovky a navic si vzali akorat ty sneznice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » čtv úno 3, 2022 17:24

Problém nevidím v nízký obuvi, sám v ní capu všude a v pohodě. Problém je v tom, že neměli nic. Ikdyž jdu na půlden 30km nedaleko všeho s tím, že budu valit /a dle toho se obleču/, vezmu s sebou zateplenou bundu. Když bych šel v legínách, vzal bych do batohu neprofuk lehký gatě. Evernew vařič a hrnek, s palivem na půl litru+ vody se vejdu do 100g a horkej nápoj zatraceně pomůže.
Tuplem, když jdu do vyšších hor či těžšího terénu obecně. Pamatuju si poučku, že drtivá většina tragédií se stává na půldenních či jednodenních výletech. Proč? Protože na vícedenní nesou lidi teplý hadry a vše, díky čemuž si s počasím poradí. Na jednodenní akce berou často legíny či tenký kalhoty, mikinku, větrovku, v batohu nic... Jenže zdraví selže, ztratí se, zůstanou někde seklí.... S výbavou na víc dní by to zvládli, ale takto jsou bez šance.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv úno 3, 2022 17:30

Etheric píše:Problém nevidím v nízký obuvi, sám v ní capu všude a v pohodě. Problém je v tom, že neměli nic.
Promin Ethericu, ale casto jsi psal, ze v zime moc nikam nechodis. Tudiz asi taky "necapes" v pul metru (?) snehu a to jeste se sneznicemi. To je trochu jine nez se jen tak nekde pobihat v trosce poprasku, atd.

Samozrejme, ze problem byl hlavne v tom, ze nic nemeli, je pravda. Ale stejne tak i to, ze by jim lehke neprofuk gate v batohu moc nepomohly.
Stejne si ja osobne myslim, ze problem byl z velke casti taky v tom, ze si neodhadly sily, hlavne, ze kdy se maji otocit a "vratit se do bezpeci".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod dudy » čtv úno 3, 2022 17:33

Já teda na sněžnice chodím ve windstopperových Cruxech, Craft ProZero s dlohým rukávem a PWS mikině, když kydá, tak větrovku.
Ale v báglu mám péřovku, membránovku, primaloftový kaťata a rezervní teplý rukavice...
Jo a taky rezervní fusky a tenký spodky, kdybych zahučel do potoka...
I když jdu na pár hodin okolo komína...

Na nohy si, nejenom na hory i kol vsi, beru pohory...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 3, 2022 17:38

@Etheric: no jasne. Mne slo o to, ze kdyby meli aspon zateplenou a rukavice, at uz na sobe nebo v batohu, tak by byli relativne v pohode a nemeli omrzliny. Se zateplenyma kalhotama by preckali i noc.

Kdyz jsem se prizabil v prosinci Dolomitech, tak jsem mel na sobe akorat tricko s kratkym a vetrovku, jak bylo teplo. Kdyz jsme cekali na vrtulnik, tak se uz zacalo stmivat a mrznout. Nebyl jsem v dobrem stavu, cele telo potlucene, hybat jsem se skoro nemohl, ale mel jsem s sebou primaloftku i zateplene kalhoty, a tak jsem to navlekl a bylo to dobre. Prezil bych i bez pomoci, mel jsem vybaveni na spani venku a jidlo na tyden. Nebylo by to nic moc, ale nemel jsem zadne vazne zraneni, a tak bych to nejak dal a nakonec sestoupil do udoli. Ale jen diky te vybave, bez ni bych nejspis zmrznul uz prvni noc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Etheric » čtv úno 3, 2022 19:40

apuka píše:Promin Ethericu, ale casto jsi psal, ze v zime moc nikam nechodis. Tudiz asi taky "necapes" v pul metru (?) snehu a to jeste se sneznicemi....

Teď už ve volným čase ne, ale jako dítě jsem chodil místy i po kozy ve sněhu. V kombinéze, znám co to obnáší. Sněžnice jsem ale na nohou neměl.
Teď ráno, jak byla ta bouře, jsem chodil 12km v navátym sněhu po kolena. A foukal opravdu hodně velkej vítr a sněžilo / pršelo. K tomu všemu jsem musel udržet noviny v suchu. Pěknej štos novin pro celý sídliště. V těchto měsících na Vysočině běžný jev. Každý ráno v tom cachtám, odtaje to a za týden je to zas... Takovou zimu tu máme. A vždy dojdu suchou nohou. V nízký GTX obuvi s lehkými návleky :twisted:
Nech si prosimtě ty svoje řeči a úsudky o tom, co já znám, umím, zvládnu atd, piču o mně víš ;)

Mně šlo o podstatu problému - fatální nepřipravenost, jak potvrdil i mike. To stejný se může stát i pozdě na jaře, kdy je nádherně, tak si borec veme lehký kalhoty, lehký triko, běžeckou vestu s větrovkou a vodou, nějaký ty energy protein ble humusy, telefon a jde se. Vždyť je tak nádherně. Jenže ouha, počasí se v půli výletu daleko od všeho otočí, oni nemaj nic, ani pitomou alumatku, Tyvek, izotermickou folii... Nic. Ani chuja v tom batohu nemaj. Tak moknou, chřadnou, padnou, volaj sos. O tohle mi šlo.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Pierre111 » pát úno 4, 2022 16:19

....a to máte, písek, cement, vápno, cihly, překlady, hřebíky, vruty.... :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » pát úno 4, 2022 17:00

mike píše:Myslis ten behaci batuzek, co ma na zadech? ;-)

Jj, takhle narvanou vestičku jsem už dlouho neviděl. Nechápu, co tam měl, když ne aspoň ty rukavice.

Zřejmě neodhadli rychlost a namáhavost pohybu v hlubokém sněhu na sněžnicích no. Jinak zrovna tam dolů z hřebene na Františkovu Myslivnu ve turistická cesta kousek skrz lavinový svah, ale nepamatuji si, že by tam někdy něco na někoho spadlo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát úno 4, 2022 17:47

Flasku s vodou a vic se tam toho nevejde ;-)

Evidentne. Podle fotky to jeste nebylo nic hrozneho, ale na 2 km/h to zpomalit muze. Neznam to tam, ale v lete vypada ta trasa tam i zpet na 3 - 4 hodiny, zatimco v tomhle muze byt na cely den a s tim zrejme nepocitali. Plus podstatne vetsi namaha.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » pát úno 4, 2022 20:18

mike píše:Flasku s vodou a vic se tam toho nevejde ;-).

Ten batůžek má tak 12L to bys musel mít hodně velkou a hodně těžkou flašku s vodou.
Jinak flašku s vodou má vpředu, kouká mu tam na fotce naústek od softflašky. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát úno 4, 2022 22:18

Tak to fakt netusim, co tam mel, ale urcite neco jineho, nez mit mel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod JohnyFK » pon úno 7, 2022 17:27

Tipuju drona a selfie tycku :roll:
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Olchor » úte úno 8, 2022 16:07

Tři dospělí a tři děti se ztratili v Krkonoších v bílé tmě. Zavolali si HS přes aplikaci Záchranka, našli je 40m od tyčového značení.
Tyjo, měli smartfoun a nebyli schopni zorientovat se podle GPS a mapy? No to si měli nechat poradit od těch děcek. :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte úno 8, 2022 16:12

Jestli nemeli predem nainstalovanou aplikaci a stazene mapy, tak to na kopci uz nevyresi. Nebo myslis papirovou mapu? Tu vubec nemuseli mit a najit v ni polohu podle GPS neni az tak trivialni, pokud si to predem nevyzkousis nekde v klidu a teple. Neznam podrobnosti, ale mozna udelali to nejlepsi, co v te situaci mohli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte úno 8, 2022 18:01

Olchor píše:Tyjo, měli smartfoun a nebyli schopni zorientovat se podle GPS a mapy?
Tos asi jeste nebyl v bile tme, ze jo? :evil:. TO je asi uplne nejvetsi nebezpeci na horach, hlavne na hrebenech a cestach kolem srazu. At uz je to kvuli skutecne mlze nebo snehu. Radeji si neprej to zazit.

Jsem tady uz psal, ze jsem jednou sli s manzelkou od Medziholi na Stoh. Je tam nad hranici lesa na hrebeni tycove znaceni, co ja vim, mozna kazdych 60-100 m. Fujavice, bila tma. sli jsme od jedne tyce ke druhe tak, ze jsme se spolu vybrali par metru, aby jeden videl na tyc dozadu, druhy slapal dopredu, kym neuvidel dalsi tyc (ale jen aby slysel prvniho, kdyz vola, dal ne), potom volal na prvniho at se orientuje alespon podle hlasu, kdyz uz nebyl videt a spolu dosli k te druhe tyce. Stopy ve snehu zafoukane okamzite, obcas velky problem, ze nebylo videt ani na vlastni boty a tyce se z dohledu ztratily, to jsme museli pockat az se zase "objevi".

Bylo to na hrebeni, smer jasny rovny a prece bys neveril, ze na tech par desitkach metru mezi tycemi jsme obcas byli o nejakych 10 m bokem. Clovek intuitivne slapal tam, kde citil nejlepsi podklad a kdyz pod nohy videl, tak kde se mu to pozdavalo. Vybrat mapu by bylo naprosto k nicemu, to jsme obcas ani nevedeli jestli jdeme vlevo, vpravo nahoru nebo dolu (jestli jsem se nejak neotocili) (a to nerikam, ze vitr by nam ji odfouknul. Zpet jsme se snazili nejdrive podle GPS "po vlastnich stopach", ale nemelo to zadny smysl - jednak je na toto GPS nepresna, v tom pocasi jeste vice a jednak i tam hrozilo, ze clovek se necha vest ni, za chvili se octne bud nekde ve srazu nebo zapadly v neprostupnem zafoukanem boruvci. No a ne v polsedni rade bychom na obrazovce smartfonu nebo GPS navigace nevideli vubec nic, protoze za pul vteriny po utreti byla zase zasnezena.

Tam byla jedina moznost se rozdelit, jak jsme to delali. Zustat pokope a jit spolu od tyce k tyce, skoncime za 3-4 tyce uplne nekde jinde a hlavne v pruseru. Nebo by bylo treba alespon mit 50 m lano, rozhodne by bylo uzitecnejsi nez Smartfone s GPS a mapami.

No a v (doslovne) bile mlze uz jsem se ztratil i kolem baraku, kdyz jsem vynasel odpadky. Nebylo videt ani na metr, nakonec jsem sel tech par desitek metru sledujic hodne ohnuty naznaky hranice chodniku. Stejne jsem se domu dostaval asi pet minut, bo kontajnery jsou za sirsi cestou a ja jsem netrefil primo a "nasel jsem" nakonec chodnik k vedlesjimu vchodu, to jsem pekne nadaval, z jeste se zamek na dverich pokazil :lol:.

Netusim, kde zustali, ale pokud byli nekde na hrebeni (klidne i u Snezky) a kolem byly srazy, tak mapa a GPS by spise vedlo k padu nekam nez k zachrane.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod tor88 » čtv kvě 5, 2022 9:17

https://www.hzs.sk/typy-aktualit/nestastny-pad-z-lomnickeho-stitu/
Ano šlo o Pšonka spíš mě zaujala ta věta:

Skupina Poliakov vystúpila rovnakou trasou na Lomnický štít. Všetci okrem neho sa rozhodli ísť dole lanovkou

Prvně na bulváru jsem to měl za manipulaci. Podivejte na toho blbce. Aby ušetřil za lanovku. A v diskuzi to srší. Takto to ale přímo napsala HZS.sk

Oni se snad rozhodli se nechat zachránit (lanovkou) Zachraná evakuace, žadna kasa a lístek navrcholu není.
Na sestup po firnu si netroufli/neměli lezecke vybavení - dva cepiny. Slaňovat to až pod Emericyho by bylo na pul dne minimalně.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví