Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pát dub 30, 2021 14:46

apuka píše:Na druhe strane, kdyz si potrebujes odsednout, je potreba delat co nejmene cinnosti a to jeste co nejjednodussich, jinak receno minimalizovat cas do sebezabezpeceni.

Zabezpeceny jsi celou dobu feratovym setem. Pozadavek byl na odsednuti na odpocinek, coz obvykle delas v bezpecnem miste.

apuka píše:Kdyz uz neco, tak dobre, vzit si smycku s karabinou a napojit ji na oko brzdy a povesit karabinou na materialove oko, jako beznou odsedku na sedaku/uvazku.

Cimz nejspis efektivne vyradi tlumic, dokud se neutrhne materialove oko :roll: Coz by se pri padu asi utrhlo, ale pekne by to s nim zamavalo. Plus to, ze by "odsedku" prodlouzil natolik, ze by ztratila vyznam a mohl si rovnou odsednout do setu.

apuka píše:Mozna se to zda hloupa a kazdemu jasna pripominka, ale laka k tomu napr. lano nekde na vodorovnem useku. Uz jsem par takto odsedicich lidi videl, obcas dokonce s "odlozenyma" feratovyma karabinkama...

Odpojit jisteni od lana je samozrejme blbost, ale jinak proc ne? Kdyz je lano opravdu vodorovne, tak se nema kam sklouznout a je to prave misto, kde se da rozumne odsednout. Tohle snad kazdy pricetny clovek vidi.

Osobne teda furt preferuju odsedku, ale v tech linkach vyse je par celkem podstatnych duvodu proti:

- V případě, že tuto přídavnou odsedku zapomenete na jisticím ocelovém laně nebo stupačce a gravitace vás stáhne, nespadnete do tlumiče pádu, ale do tohoto kusu popruhu s karabinou.
- Jakékoli vedlejší přídavné pomůcky k sezení, které jsou připevněny mimo aktivní část tlumiče jsou nebezpečné, uživatel tyto pomůcky snadno omylem zamění s jištěním.

Clovek si rekne, ze neni magor a nic takoveho neudela, jenze je to nachystana chyba a s prispenim unavy a pripadne stresu (prichazi necekana bourka) to udelat muze... Takze to oko v tlumici muze byt nakonec nejlepsi reseni, ac by mi tam plandajici karabina asi taky vadila.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » pát dub 30, 2021 15:45

mike píše:Cimz nejspis efektivne vyradi tlumic, dokud se neutrhne materialove oko
Mozna jsem to blbe napsal, i kdyz je to pri dukladnem cteni docela jasne, jak jsem myslel. Ne takto si odsednout, ale jde o pripevneni odsedky na oko brzdy, na te odsedce karabinu (klasicky) a kdyz jdu po ferate, tj. odsedku nepouzivam, tak ji tou karabinou pripojit k materialovemu oku, jak normalne davas odsedku pripevnenou na oko sedaku. Aby ta plandajici karabinka tak nezavazala.
Jenze pravdepodobne potom bude zavazet ta odsedka...
mike píše:Zabezpeceny jsi celou dobu feratovym setem.
No, jak kde... Ano, pokud cekas na nejakem zaseknutem miste, kym prejdou pred Tebou a mas bezpecnou cestu. Ale spise ne, pokud si odsednes mimo lano feraty na nejakem "odpocinkovem" miste, kde mas si odsedku o co zacvaknout, napriklad do neceho jako stand - viz ten obrazek od vyrobce vyse. Tam maji znazornene, ze je set na lane, ale jednak sam jsi psal, ze to muze prekazet ostatnym a jednak muze byt ten "stand" na odsedku prilis daleko od lana. Hlavne pokud se tam pripne vice lidi, potom tam ani nemusi byt dost mista, aby se vsichni pricvakli i setem. Mohou to byt nekde napr. starsi oka pro lano ve skale po udelani noveho jisteni nebo napr. nejake oko, obcas i na slaneni uz na vrcholu na skale, kde je malo mista, neni to uplne bezpecne jen tak stat, atd.
mike píše: Kdyz je lano opravdu vodorovne, tak se nema kam sklouznout a je to prave misto, kde se da rozumne odsednout.
Kdyz jsi uz unaveny, tak lehce prehlidnes, ze to vodorovne lano az tak vodorovne neni :evil: A az uklouznes na skale, tak po te karabince letis po lane pekne, i kdyz ma sklon jen par stupnu. Si myslim, ze i tam plati pravidlo, ze si mas odsednout nekde, kde se Ti karabinka muze pohnout jen minimalne, tj. nekde pri jisteni, pri oku nebo spojeni lan.

A obcas o pricetnosti nekterych lidi na feratach (a to nemyslim jen Cechu a jen u nas nebo na SK) velice pochybuji... To je to same, co uvadis o mozne zamene s jitenim nebo zapomenuti karabinky. Jo, je to jista pravdepodobnost a nemyslim si, ze by se to nemohlo nekdy stat komukoliv, vcetne mne, ale za normanich okolnosti pricetny clovek, ktery se te ceste na ferate dostatecne venuje, toto neudela nebo alespon rychle zjisti. Uz jen ze karabina na odsezeni je neco uplne jineho nez dlanova karabina zjistis pri prvnim pokusu o presunuti - tj. zamena je tezka. Zapomenout muzes, ale zase jedna ze zasad by mela byt pri pohnuti se z odsezeni - nacvaknout feratovy set (pokud neni), odcvaknout odsedku a pripevnit ji (v pripade samostatne odsedky) k materialovemu oku a jeste jednou zkontrolovat, jestli mam vsechno udelane.
Jenze to predpoklada, ze clovek ma zazite a automatizovane nejake kontrolne mechanizmy (nejenom tyto a nejenom v tomto pripade) a ze to bere vazne. Coz se hlavne u zacatecniku neda ocekavat a naopak, u hodne zkusenych se stava, ze to berou prilis rutinne a nevenuji tomu nalezitou pozornost.

Jo, jeste problem muze byt, kdyz se najedno zacne spechat (blizi se boure, ...), delaji se frajerinky, atd.

Ale osobne bych rekl, ze minimalne se zapomenutim karabiny "odsedky" na jisteni se spise stane, kdyz bude ta karabinka primo na oku brzdy. Spise prehlednes jednu karabinku navic nez karabinku a k tomu jeste tu smycku. (Zadna data o tom ale nemam).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » pát dub 30, 2021 16:11

apuka píše:Ne takto si odsednout, ale jde o pripevneni odsedky na oko brzdy, na te odsedce karabinu (klasicky) a kdyz jdu po ferate, tj. odsedku nepouzivam, tak ji tou karabinou pripojit k materialovemu oku, jak normalne davas odsedku pripevnenou na oko sedaku. Aby ta plandajici karabinka tak nezavazala.

Ano, tak jsem to pochopil. A ted si predstav, ze spadnes do setu, nejlip tak, ze tah bude na druhou stranu. Karabiny setu budou tahat za tlumic, ale ten je spojeny odsedkou s materialovym okem.

apuka píše:Ale spise ne, pokud si odsednes mimo lano feraty na nejakem "odpocinkovem" miste, kde mas si odsedku o co zacvaknout, napriklad do neceho jako stand - viz ten obrazek od vyrobce vyse.

Na feratach obvykle zadne standy nejsou. Jen lano a kotvy, pripadne kramle a zebriky. Takze se cvakas primo na ferate a jisteni by melo zustat cvakle na lane. Proto jsem psal, ze budes prekazet, ale kdyz za tebou nikdo neni, tak fajn.

apuka píše:Mohou to byt nekde napr. starsi oka pro lano ve skale po udelani noveho jisteni

Do toho bych si rozhodne neodsedal a uz vubec ne s vycvaknutym setem. Nevis, v jakem je to stavu, zato ferata by bezpecna byt mela.

apuka píše:A az uklouznes na skale, tak po te karabince letis po lane pekne, i kdyz ma sklon jen par stupnu. Si myslim, ze i tam plati pravidlo, ze si mas odsednout nekde, kde se Ti karabinka muze pohnout jen minimalne, tj. nekde pri jisteni, pri oku nebo spojeni lan.

Ale jasne, ze je bezpecnejsi se cvaknout nekde, kde nema karabina kam ujet. Jen mi to neprijde az takova katastrofa. Kotvy jsou max po 5 metrech a kdyz je lano temer vodorovne, tak se moc nerozjedes. Ovsem furt nic, co bych chtel zkouset ;-)

apuka píše:Coz se hlavne u zacatecniku neda ocekavat a naopak, u hodne zkusenych se stava, ze to berou prilis rutinne a nevenuji tomu nalezitou pozornost.

Zacatecnik si dava vic pozor, rutina muze byt horsi. Mam k tomu prihodu z mladi. Lyzovali jsme tenkrat na vlecich, ktere uz jsou davno zakazane kvuli nebezpecnosti. Jen ocelove lano a kotvy jsme si vozili s sebou, vlastne jako na ferate :) Drevene prkynko pod zadek, silonove lano a na konci kus zeleza s drazkou, ktery se zahaknul za lano. Zacatecniky to obvykle povlacelo, blbe nasazene zelezo obcas vystrelilo a zaseklo se do cela. Zato my jsme si jezdili jako mazaci. No a ja jsem si zrovna jednou rikal, ze uz jsem takhle musel jet aspon 1000x, elegante primo z jizdy zajel pod lano, abych nemusel skrz koridory, jeste za jizdy kotvu rozmotaval a behem brzdeni nahodil na lano. Proste borec nejvetsi, holky obdivne ziraly. Akorat se mi pri tom udelala na silonovem lane udelala smycka a jak jsem se rozjel, utahla se kolem prstu. Pak to bylo najednou hrozne rychle. Nastesti jsem mel slusne rukavice a podarilo se mi prsty vyrvat, takze jsem o ne neprisel, ale bolest to byla pekelna a dalsi tyden byly uplne cerne.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » ned kvě 2, 2021 19:35

mike píše:ted si predstav, ze spadnes do setu, nejlip tak, ze tah bude na druhou stranu. Karabiny setu budou tahat za tlumic, ale ten je spojeny odsedkou s materialovym okem
No, a nic se nestane, bo materialove oko to utrhne mozna drive nez se stihne zacit aktivovat brzda. Ty materiallove oka maji hodne malou nosnost (5kg?).
mike píše:Na feratach obvykle zadne standy nejsou.
Jasne, proto jsem psal "neco jako stand", na mistech, ktera jsou vhodna na kratky oddech, relativne bezpecna, ale uklouznuti tam je konec... A, kupodivu, na mnoha mistech neco takoveho existuje. Ale je pravda, ze tam si muzes casto pripnout i feratovy set. I tak se vsek pocita s tim, ze se tam nepripojis na dlouhou odsedku, ale na skoro napnutou.
Nejsou to uplne mista na svacinku, ale casteji spise mista na oddech pred nebo uprostred sloziteho useku, aby se clovek mohl vydychat a chvili oddechnout. A aby pritom prave nezavazel ostatnym a ani je neohrozoval.
mike píše:Nevis, v jakem je to stavu, zato ferata by bezpecna byt mela.
Jasne, ze pokud muzes, tak se necvakas na stare jisteni - ale zase ruku na srdce, uz jsem parkrat videl, ze to starsi jisteni bylo rozhodne v lepsim stavu nez nove, napriklad evidentne bylo poradne zavrtane do skaly a "zabetonovane" a nove uz se dost hybalo, zes nevedel, jestli by nejaky pad jeste dokazal udrzet. Proste toto je na individualnim posouzeni.
mike píše:Jen mi to neprijde az takova katastrofa. Kotvy jsou max po 5 metrech a kdyz je lano temer vodorovne, tak se moc nerozjedes. Ovsem furt nic, co bych chtel zkouset
Jo, katastrofa to neni o nic vetsi nez kdekoliv jinde na ferate - jak pises, nechtel bys to ale zkouset.
Teda nepsana norma sice je tech 5 m, ale kolikrat vidis feratu, ze je tam evidentne delsi usek - a to nemyslim na italske, kde to je obcas "vselijake".

Aby bylo jasno - samozrejme, nejlepsi je si odsednout nekde, kde ta karabina nema moc kam ujet a pritom mit pripnuty feratovy set, idealne taky tak , aby alespon jedna karabina nemohla sletet k dalsimu jisteni. Toto by clovek na ferat mel mit jako "cil" odsednuti pred ocima. Co jsem popsal, to je pro pripad, kdyz to tak uplne nejde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » ned kvě 2, 2021 19:44

apuka píše:No, a nic se nestane, bo materialove oko to utrhne mozna drive nez se stihne zacit aktivovat brzda.

No vsak, to jsem psal. Pekne to s tebou skubne (ta nosnost se udava jako zarucena, skutecna bude vetsi) a mozna te to otoci na blbou stranu. Plus prijdes o materialove oko. Proste mi to nepripada jako dobry napad. Uplne nejhorsi by bylo udelat chybu a cvaknout to na hlavni oko. To bys byl mrteffson.
mike
Moderátor
Moderátor

Ferratové "sety"

Příspěvekod paldo » ned říj 10, 2021 21:51

Buchnem to sem, ale ak to do tohto vlánka nepatrí, prosím o presunutie....

Včera mali horskáči na ferrate Skalka pri Kremnici zas a znova perný deň:

Zásahy záchranárov HZS vo ferratovom areáli Skalka pri Kremnici
Dňa 9. 10. 2021 v poobedňajších hodinách boli záchranári HZS slúžiaci v Kremnických vrchoch požiadaní o pomoc pre 34 – ročného muža, ktorý uviazol na lanovej sieti s obtiažnosťou „D“ vo ferratovom areáli na Skalke pri Kremnici. Záchranári HZS ho po príchode na miesto udalosti muža, ktorý mal závraty, spustili za pomoci lanovej techniky na zem. Po vyšetrení pokračoval muž na vlastnú žiadosť v sprievode kamarátov.
Krátko na to boli opäť požiadaní o pomoc, keď došlo k výpadku 14 – ročného dievčaťa vo ferratovej ceste „Výzva“. Záchranári HZS za pomoci lanovej techniky spustili vysilené dievča na zem a následne vyšetrili. Zistili, že dievča a jej príbuzní použili na zaistenie pádu konopné lano s karabínami, ktoré v tomto prípade neplnili funkciu istiaceho reťazca. Našťastie dievča neutrpelo žiadne zranenia a po vyšetrení odišlo domov s príbuznými.

Zdroj: https://www.facebook.com/hzs.sk/posts/231120175722922
Přílohy
f2.jpg
f1.jpg
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
paldo
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » pon říj 11, 2021 9:04

Diky, taky jsem sem dat ty fotky.

Zase na druhe strane, mela alespo opravdovy uvazek a nemela to pripojene jenom na poutka od kalhot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » pon říj 11, 2021 16:53

Otazka je, jestli by to nebylo lepsi. Poutka by se pri padu urvala a mela by sanci dopadnout do mekkeho pod skalou. Do tohodle spadnout z 5 m, tak ji to rozlame na kousicky... Fakt neuveritelny, co nekteri lidi delaji.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » pon říj 11, 2021 17:20

Tam by mozna(!) nespadla 5m, ale i tak. Jen se obavam, ze by ty ocelove hasicske karabiny vydrzely. Mozna ani ty poutka, pokud by byla na poradnych leviskach...
Ty karabiny jsou urcene na neco uplne jineho, rozhodne ne na zachyceni obrovskeho trhnuti. Nevim, mozna to nakoupili taky v akci v Lidlu, kdy to tam prodavali - ja jsem si tky koupil, ale ty nejmensi, abych si mohl "zabezpecit", ze se mi kapsa na bederaku nerozepne a nevypadne mi mobil. Na to je to dobre (az na tu vahu). No, ty z 10mm oceli maji nosnost 350 kg - tak to srovnej s horolezeckymi nebo dlanovymi karabinami ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » pon říj 11, 2021 17:32

Ono i ze dvou metru by to byla strasna pecka. Takove lano vubec nepruzi. Fuj, hnusna predstava...
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Semo » úte říj 12, 2021 12:41

Ako odsedka dobre. Ale potom to nepotrebuje mat 2x.
Semo
účastník
účastník

Předchozí

Zpět na Horolezectví