Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob zář 18, 2021 22:42

Expirovane certifikaty jsou pomerne casty problem a je to dost otrava. Web jeste nic neni, peklo by mail, ten s tim otravoval kazdou chvili. Zas to ale donutilo admina vec rychle vyresit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » ned zář 19, 2021 6:11

Tak normální prohlížeč ti většinou dovolí udělit vyjímku. Určitě to jde ve všech prohlížečích, otázka jak snadno, FF ti to rovnou nabídne.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned zář 19, 2021 11:35

Já sem v Chromu nato, jak udělit vyjímku nepřišel. Ale provozuuju ho teprve pár měsíců, možná to nějak de. Prdim ale nato, dyž tam můžu nasurfit skrz IE.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » ned zář 19, 2021 11:47

Z toho si nic nedelej. Jaza nekolik let taky ne. Teda alespon nejakym jednoduchym a rozumnym zpusobem...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon zář 20, 2021 13:58

Perlička k IT - neska sem dostal mailem 4 fotky (jpg), které sice jdou uložit (a jsou čitelné i po uložení) ale nejdou žádným způsobem vystisknout ani fyzicky na stiskárně ani do DPF (pdfcreator) = bílá stránka. Jiné obrázky z mého pc vytisknout jdou, čili problém není u mně/mojem pc. Nepomohlo ani otevření v irfanovi a uložení z něj - ditto.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Olchor » pon zář 20, 2021 14:19

Asi budou nějak chráněný. Pokud netrváš na vysoké kvalitě, půjde to přes printscreen.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon zář 20, 2021 15:03

To by snad neco reklo, ne?

@pp: koukni se v IrfanView na Information, jestli tam nebude neco zajimaveho (plus vsechny dalsi infa vevnitr). Taky muzes zkusit oznacit obdelnik, udelat Cut&Paste a pak vytisknout vysledek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon zář 20, 2021 17:30

Přes ten printscreen sem je nakonec do (normálního) jpg a následně pdf dostal - a nato sem přišel sám svoiu přirozenou in(g)teligencí.... :twisted:

Prdím nato, už mě to nezajímá, co je na těch obrázcích špatně.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon zář 20, 2021 17:39

Zkusil jsem trochu zaggoglovat, protoze ten napad s ochranou mi nedava smysl (nemuze fungovat) a misto toho na mne vypadlo tohle: https://windowsreport.com/printer-wont-print-jpegs/ (Issues about a .jpg file not printing in Windows 10 apparently reappeared recently.)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon zář 20, 2021 17:43

Tak ani exif nic zajímavého neukazuje:

exif.jpg


název a umístění souboru sem smáznul já
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř zář 22, 2021 13:32

pavproch píše: V prci nastal čas na výměnu baterií v UPS-kách (při výpadku elektriky už neudrží moč nijak dlouho), těch UPS máme celkem 6.


Ynženýr strojař si právě dohrál (úspěšně) na elektrikáře, všechny baterky vyměněny. Uffff.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř zář 22, 2021 15:52

A ty stare zas hodis do Becve a otravis rybe? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř zář 22, 2021 17:21

Být to na mě jako občanovi, tak na třídění seru a hodím je do popelnice (proto přece za odvoz odpadu platím nemalý penys), ale protože to je firemní a každý týdern vozíme obaly do sběráku, odvezem je tam.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon zář 27, 2021 18:10

Je vosum roků dost? Já myslím, že jo. Batůžek Dicota (pro noťas 13") už má odslouženo (prodřená záda). Polemlesemloukou3 (občas se zpocením) tomu (vzhledu) taky nepřidává. Takže vypisuju výběrové řízení na nástupce:

- klasický batůžek se dvěma popruhama
- na noťas 13"
- decent vzhled
- objem max 16 litrů ne víc
- šedá barva
- bez vnějších kapes rasp pouze jedna zepředu a na zips.

Něco takového (vzhledem, ne velikostí, tenhle je moc velký):

Obrázek

Surfit umím, ale rád se nechám poučit - prosím o Vaše tipy. Cena nerozhoduje.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte zář 28, 2021 11:48

Ty jo, to sem ešče nezažil - pokec na AF.cz (stejné phpBB jako tady) - je čitelný = funguje, ale od fčera večer v něm nelze odeslat naspaný příspěvek. Ani v Chromu, ani v IE. A asi nejsem sám, poslední příspěvek je tam fčera večur.

Dokáže někdo, kdo se vyzná v phpBB vysvětlit proč? Napíšu příspěvek, kliknu na "odeslat" a nic se nestane. Žeby to někdo (nějaký IT zběhlý spammer) "naboural"?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte zář 28, 2021 14:14

pavproch píše:Dokáže někdo, kdo se vyzná v phpBB vysvětlit proč?
Sice se v phpBB vubec nevyznam, zato vim, ze podobne zalezitosti mohou mit milion duvodu a ze odtud s neznalosti podrobnosti Ti nekdo nerekne presnou pricinu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte zář 28, 2021 15:47

Ja vim, cim to je. Je to rozbity :twisted:

(kdyby tam nekdo napsal, ze mu nejede auto a at mu nekdo vysvetli proc, povazoval bys ho za pricetneho? ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte zář 28, 2021 17:26

Jo, máš pravdu - na blbou otázku ešče blbší odpověď. Patří mito.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte zář 28, 2021 17:35

pavproch píše: Na auto.cz např. nedokáže vyblokovat grafickou reklamu hned v záhlaví stránky a ta mi (od doby co sem byl na nákupech v rockpointu - shakedry sem tam koupil a prohlížel si nějaké pánské bundy, převážně v modré barvě) neustále nabízí že si mám koupit nějakou pánskou modrou bundu v rockpointu (= tak nějak si představuju tu umělou in(g)teligenci v reklamách, že funguje)


Mají to vymakané - fčera sem tu naspal, že sháním nějaký nový batůžek na polemlesemloukou3 do/z prce, neska po obědě sem jen tak zběžně surfil (a něco našel - až/esli z toho něco bude, písnu sem) a fčíl (tj. jen o chvíli později) už mi ta neblokovatelná reklama na auto.cz nabízí "městské batohy". Ty jo, dobře, ty!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob říj 2, 2021 17:33

Musím si (už zase) postěžovat na IT. Kromě toho, že sem moderátorem tady na pokecu OF.cz, sem moderátorem i pokecu na AF.cz. Pokec AF.cz byl fčera adminem upgradován na nejnovější verzi phpBB (btw, mně vůbec neoslovila, nepřehledné, zmatečné to je). Nějak sem se s tím za dnešek sžil, před chvílí sem po pauze pustil PC a očumnul nové příspěvky na pokecu AF.cz a našel tam hafo příspěvků od jednoho spammera, taxem využil moderátorských oprávnění a tomu spammerovi (v tom novém prostředí phpBB) udělil BAN na (jeho) nick i (jeho) IP. A co se nestalo: odhlásilo měto (samo) a když se znova snažím přihlásit, dostávám hlášku že jsem byl trvale zabanován (na IP). Asi to nové phpBB není úplně bez much, no.... už to řeším s adminem na AF.cz..... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob říj 2, 2021 18:28

:lol: tomu se rika strelit se do vlastni nohy. Vsadim se, ze za to nemuze phpBB, ale proste sis zabanoval vlastni IP adresu.

Jsem zvedav, kdy se ti to povede i tady :twisted: Je to zajimava situace, moderator se z pochopitelnych duvodu zabanovat neda, ale jeho IP adresa jo... Jinak by stacilo pouzit nejakou jinou a odbanovat si tu svou sam, abys nemusel otravovat admina ;-) Pak se nezapomen kouknout do logu, co se doopravdy stalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned říj 3, 2021 12:06

Už tam zase funguju (admin pomohl), příště si dám na to banování IP větší pozor. Taky mě to (v noci, dyž sem už zase nespal) napadlo = přihlásit se ze starého pc (tam mám jiné připojení, ne naši wifi, ale o2 = jinou IP). Ale admin byl rychlejší, dál už to (kromě toho, žesi budu dávat pozor) řešit nebudu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned říj 3, 2021 12:31

Taxem čuměl do logu (poprvé, doteď sem to nedělal/neuměl) a.... měls pravdu, zabanoval sem sám sebe.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » ned říj 3, 2021 16:20

jakože měl stejnou IP nebo nějak omylem jsi vybral sám sebe?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned říj 3, 2021 17:05

Já tomu nerozumím, určitě sem BANoval jeho IP, ale nevšim sem si, že je nějaká "divná" (172.21.0.4 = pry neveřejná IP) a v logu jsou z té samé adresy zaznamenány i všechny moje operace - asi ten spammer nějak IP zfalšoval na moji čico.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » ned říj 3, 2021 17:41

IP přece nemusí být jedinečné vzhledem k uživateli, ne? Poskytovatel může mít jedno IP pro x lidí. Proto se moc nedoporučuje blokovat IP adresu někoho, protože tak můžeš zablokovat spousty dalších lidí a očividně i sebe.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon říj 4, 2021 0:51

@pp: existuje jeste ten puvodni prispevek nebo jsi ho smazal? Jestli jo, koukni se, z jake IP adresy ho odeslal.

Je to teda cele nejake divne. Tahle adresa by se nemela dostat ven z lokalni site, tudiz by ji phpBB nemelo videt ani logovat. Tj. ty takovou adresu vevnitr vidis, ale mimo tvou sit je adresa jina, typicky adresa routeru providera, kterou zevnitr nevidis. Neni to AF.cz nejak blbe nakonfigurovane? Schvalne jsem se kouknul na tve IP adresy zaznamenane na OF, mas jich tam milion, ale 172.x.x.x samozrejme zadna. Tipuju, ze chyba je bud v AF.cz nebo novem phpBB, ktere misto spravne IP adresy zaznamenava neco z lokalni site, takze jsi svym banem mozna zablokoval i dalsi lidi ;-) Rekni adminovi, at se na to koukne.

Mimochode, IP adresa, ze ktere jsi psal tenhle prispevek, je IPv6, takze uplne neco jineho. Jestli jsi ze stejneho pocitace banoval tamtu, tak je fakt neco spatne.

@oodoow: jo, s banovanim IP adres se musi opatrne. Vzdycky se nejdriv kouknout, co je to zac. Cinu, Pakistan, Sri Lanku apod. banuju bez vahani, ceske a slovenske adresy jen vyjimecne, musi k tomu byt hodne dobry duvod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon říj 4, 2021 7:36

Kuju za vysvětlení.

Původní příspěvky (byly jich 3 strany - stejný asi 30x) už nenisu, admin to smáznul.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte říj 5, 2021 8:32

Vcerejsi vypadek Facebooku a spol. (s nejvetsi pravdepodobnosti) kvuli chybejicimu/spatnemu DNS zaznamu nekde mel zajimave dusledky.

Ze nejde FB, Instagram (IG), WhatsApp (WA), je spise chvalihodne :-). Ale ze kvuli tomu zacnou mit vypadky uplne jine (i globalni) sluzby, napr mistami i Google, dokonce poskytovatele internetu i mobilni operatori (nejenom T-Mobile a Vodafone /i UPC/ a nejenom v CR) je docela zarazejici.

Jak pise Petr Koubsky na Deniku N (bohuzel za platebni branou), tento dusledek je kvuli neustale dotazujicim se panikaricich uzivatelu tech prvotnich nefungujicich FB, IG, WA, ktery jednoduse zahltil internet kvuli strukture zjistovani DNS zaznamu.
A ze mnoho sluzeb nefungovalo kvuli "zjednodusenemu" prihlasovani se FB nemo IG uctem misto vlastniho loginu; to se samozrejme nedalo overit, takze se takovi uzivatele nikam nedostali.

Se mi libi (a naprosto s tim souhlasim), co Koubsky pise o peti podnetech k zamysleni. Hlavne kvuli tomu, ze Internet (jako sit) je zranitelny, rozhodne ne spolehlivy. Asi nejdulezitejsi zamysleni by asi melo byt toto:
celý svět, jednotlivci a firmy, dnes spoléhá na Facebook, Google a několik dalších globálních webových služeb. Předpokládáme, že budou k dispozici vždy a bez problémů. Jejich výpadek je ale možný a nemusí se vždy vyřešit snadno. Dovedeme bez nich vůbec žít? Možná nastala vhodná chvíle důkladně se nad tou otázkou zamyslet.


BTW, podobne uvahy, nejenom od Koubskeho ale i ze sveta zaznivaji skoro po kazdem podobnem vypadku, at uz lokalniho (napr. jen Evropa) nebo globalniho internetu nebo silne pouzivane sluzby. Co je tomu ale spolecne je, ze poucit se z toho nepouci skoro nikdo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte říj 5, 2021 17:14

Jj, panikarici Faceblbci zpusobili DDOS utok na DNS :twisted: Zrusli i DNS server UPC, najednou prestal odpovidat, takze se nedalo dostat na zadny web. S nadavanim jsem si zmenil konfiguraci na DNS od Googlu, ktery fungoval a nastesti si ho i pamatuju (8.8.8.8 ). Jinak jsem si niceho ani nevsiml, az kdyz si z toho zacali delat srandu na burzovnim foru :D

Kdyby tohle zustalo chciple, tak bude svet lepsi, horsi by byl kompletni vypadek Googlu. To by asi prestala fungovat polovina webu, dneska spousty pouzivaji nejake Google API...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec