Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv srp 5, 2021 14:44

Taxes vyřval a fčíl prosím odpověď na mou otázku. Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » čtv srp 5, 2021 15:25

pavproch píše:V mobilu sem se už díval, tam se (zřejmě) nic nastavit nedá, existuje nějaká možnost někde v tom IMAPu nastavit aby to (prohlížení mobilem) nechávalo zprávy na serveru?


Za prvé: Neměl jsem v úmyslu na Tebe řvát. Kdybych Tě chtěl seřvat, napsal bych to jinak a jistě by jsi to poznal.

Za druhé: Odpověď na Tvoji otázku Ti samozřejmě rád dám. A zní.... Nastav si v tom mobilu POP3. Přičemž Tebou položená otázka nedává absolutně žádný smysl, protože protokol IMAP nemůže po vymazání na serveru tu zprávu zanechat. Je to totiž naprosto v rozporu s tím, pro co byl navržen. Ale to už jsem Ti psal.

Za třetí: Nechápu, proč se takhle urážíš. Chtěl jsem Ti dát dobrou radu, nic nevymýšlet a jet na IMAP všude. A protože už Tě malinko znám (i když jen tady z fóra) a vím, že jsi diplomaticky řečeno přítel nestandardních řešení, tak mi to přišlo na místě.

Takže to chce trochu nadhledu. Co Ty na to?
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 15:41

Asi tak. Dodam k tomu jeste, ze IMAP je vzdalena prace s mailboxem na serveru, zatimco POP3 pracuje s lokalni kopii. Je zastaraly a nehodi se na praci z vice zarizeni zarovem (ne ze by to teda vubec neslo...). Od toho je prave IMAP. Mixovat je dohromady je zarucena cesta k problemum, jak ses prave presvedcil.

Tvuj pozadavek je v podstate to same, jako kdybys pracoval s mailem pres webove rozhrani a chtel jsi z jednoho pocitace videt mail, ktery jsi z jineho smazal. U webu je to nesmysl evidentni, ale IMAP v principu funguje stejne. Ze vsech klientu vidis to same a to je prave jeho vyhoda. A taky duvod, proc se pouziva prednostne.

Moje rada je prekonfigurovat vsechno na IMAP a naucit se s nim pracovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 5, 2021 16:25

... nebo, jak by mi poradily děti, "používej mobil jen na volání a SMSky, víc stejně nezvládneš" :wink:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 16:51

Vsak tak to pp i mel, ted se tim jednou neridil a jak to dopadlo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv srp 5, 2021 17:25

Dík všem.

Mobil: nastavil si ten IMAP sám, já mu ho nenutil a nejde to přepnout na jiný způsob.
Noťas: pop3 sem si před asi 10-ti lety nastavil já a nehodlám to měnit (do věcí, ktereé fungujou sa nešpárá).

A díky apukovi sem už nato přišel jak s tím IMAPem vydrbat:

Mám vypnutý noťas, čili email je někde na serveru seznam.cz, pustím si mail v mobilu a stáhnu (přes IMAP) maily, přečtu si je a..... vypnu data/wifi a až pak je lokálně v mobilu smažu = na serveru zůstanou a až pustím pc, stáhnou se. Právě sem to tak udělal a funguje to. Hurá!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 17:39

pavproch píše:Mobil: nastavil si ten IMAP sám, já mu ho nenutil a nejde to přepnout na jiný způsob.

Ano, dneska uz IMAP umeji vsechny snad mailove servery a neni zadny duvod POP3 pouzivat, a tak se s nim nepocita.

pavproch píše:Noťas: pop3 sem si před asi 10-ti lety nastavil já a nehodlám to měnit (do věcí, ktereé fungujou sa nešpárá).

POP3 byl zastaraly uz pred 20 lety. Tipuju, ze jeho podpora na mailovych serverech se bude postupne vypinat. Neco jako weby a IE, nevyplati se udrzovat neco, co pouziva 0.001 % uzivatelu ;-)

pavproch píše:Mám vypnutý noťas, čili email je někde na serveru seznam.cz, pustím si mail v mobilu a stáhnu (přes IMAP) maily, přečtu si je a..... vypnu data/wifi a až pak je lokálně v mobilu smažu = na serveru zůstanou a až pustím pc, stáhnou se. Právě sem to tak udělal a funguje to. Hurá!

:lol: aneb jak se drbat pravou rukou za levym uchem. Tohle je pripraveny pruser, kde neni otazka jestli, ale kdy. https://youtu.be/fmXaTcaO8As?t=20 :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » čtv srp 5, 2021 17:42

Blahopřeji.:-) :-) :-) Právě jsi tuplovaně potvrdil moji větu o příteli nestandardních řešení.

Bez urážky, tohle je vážně parádní kousek. Klobouk dolů. :-)

Btw. děláš to schválně na just nebo ne?

Tak ať to slouží.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv srp 5, 2021 17:44

@mike:
Až ten pop3 vypnou, tak to budu řešit, dříff mě nikdo nedonutí.
Já mám naopak dobrý pocit z toho, jaxem s tím (IMHO zasraným) IMAPem vydrbal.

@Kjuba:
Všechno je to o názoru, můj názor je ten, že mobilem se chci JEN podívat co je na serveru aniž bych to tím smazal.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 17:48

Normalni clovek veci pouzva a ma dobry pocit z toho, ze funguji, jak maji ;-)

pavproch píše:mobilem se chci JEN podívat co je na serveru aniž bych to tím smazal.

A co ti brani? Vzdyt presne tak funguje. Tys prece ten mail smazal sam :D Kdybys to nedelal, tak to normalne funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv srp 5, 2021 17:50

Já ty emaily v mobilu ale NECHCI mít, chci mít mailbox v mobilu prázdný...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 5, 2021 17:50

pp
pokud chces seznam pouzivat pres pop3, asi to chce jiny emalovy klient nez primo od sezanmu, ve kterym si nastavis rucne servery pro pop3 (treba k9-mail, kterej me osobne nevyhovuje, ale umi toho docela dost)
https://napoveda.seznam.cz/cz/imap-pop3-smtp/

ale vymyslels to paradne. jen teda uplne nechapu, k cemu je to reseni ze to v mobilu mazes a na serveru ne dobry... jakoze bud to muzes mit vsude nebo to nepotrebujes nikde, ne? nechapu proc to nekde chtit mazat a jinde to chtit zachovavat... proc si to v mobilu proste jen neprohlidnes a nespravujes az na pc?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 17:54

:smt082 ty maily nejsou v mobilu, ale na serveru. Precti se jeste jednou to, co jsme ti s Kjubou psali a jestli to nestaci, tak si najdi popis fungovani IMAPu.

(Teda, technicky se na mobil stahnou, ale to je jen cache, diky ktere se nemusi stahovat pokazde znovu a clovek se na ne muze kouknout, i kdyz neni pripojeny. Velikost a zivotnost cache se nejspis da nekde nastavit, normalni clovek to neresi.)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » čtv srp 5, 2021 17:54

mike píše:Ano, dneska uz IMAP umeji vsechny snad mailove servery a neni zadny duvod POP3 pouzivat, a tak se s nim nepocita.


Tak nevím, co má po za mobil, ale pochybuju, že neumí pop3. Myslím, že drtivá většina pop3 podporu mít bude. Respektive to není věc mobilu, ale aplikace. A nějaká s podporou pop3 jistě existuje.

mike píše:POP3 byl zastaraly uz pred 20 lety. Tipuju, ze jeho podpora na mailovych serverech se bude postupne vypinat. Neco jako weby a IE, nevyplati se udrzovat neco, co pouziva 0.001 % uzivatelu ;-)


To asi ano, ale dle mě pop3 není v principu špatný. To co má dělat dělá a dělá to dobře. Jen je poplatný době vzniku, kdy nikdo nepočítal s tím, že každý bude mít x zařízení trvale připojených k internetu. Vznikl v době, kdy serverový prostor byl drahý a za data se tvrdě platilo. Sám si pamatuju, jak jsem to měl v úplných začátcích firmy. Nastavený mail boxy na našem "desktop serveru". Pěkně vytočit modemové připojení k ISP, pak manuálně spustit script, který se připojil, projel pop3 schránky a stáhl na lokál. Odtamtud už se stahovalo po lokále na jednotlivé PC. A pop3 pěkně nastaven, aby po úspěšném stažení vymazal ty zprávy z mail serveru, protože za obsazený prostor se platilo. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv srp 5, 2021 18:03

Já umím číst a chápat, ale starýho psa do výšky scát nenaučíš.

Nicméně kuju za rady, dobře míněné, ale já se jima řídit nebudu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 18:04

Kjuba píše:Myslím, že drtivá většina pop3 podporu mít bude.

Nevim, ale vubec bych se nedivil, kdyby to novejsi klienti neumeli. Myslel jsem ale spis serverovou stranu, vypnutim se neco usetri.

Kjuba píše:Jen je poplatný době vzniku, kdy nikdo nepočítal s tím, že každý bude mít x zařízení trvale připojených k internetu. Vznikl v době, kdy serverový prostor byl drahý a za data se tvrdě platilo.

Presne tak. Puvodne byl server jen neco jak postovni schranka, kde sis maily vyzvedaval a spravoval sis je doma na svem pocitaci. Na to je POP3 delany. Doba se ale zmenila a ted chces mi naopak maily pristupne odkudkoliv a z vice zarizeni. Takze jsou doma na serveru a to zas umi IMAP.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 5, 2021 18:04

pp
muzu se zeptat, proc ti vadi ty precteny emaily "videt" v mobilu? jakoze nejaka obsese ze musi byt vzdycky mailbox prazdnej?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv srp 5, 2021 18:05

jo, obsese :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 18:07

@pp: tak snad to nebude mit na funkci rostlinare vliv :twisted:

@Mawenzi: jj, sis nevsimla, ze ma uklizeci obsesi? ;-) Normalne to mivaji zenske, tam se to snad jeste da chapat, ale u chlapa je to obzvlast hrozny :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 6, 2021 5:40

mike
fakt ne, az ted me to prekvapuje :D

pp
tak hlavne, zes to vymyslel ke svy spokojenosti:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát srp 6, 2021 10:12

Ja bych se na miste PP s jeho resenim obaval akurat jedne "malickosti":
mike píše:ty maily nejsou v mobilu, ale na serveru. ... technicky se na mobil stahnou, ale to je jen cache,
Velkou otazkou ale je, co se stane, az PP ty zpravy na mobilu odpojenem od interentu ty zpravy smaze, ale potom se na Internet (a taky do te posty) pripoji znovu.
Nesmazou se "nahodou" i ze servru?

Asi nekteri klienti umoznuji nastavit jestli ano nebo ne, ale jak to bude fungovat zrovna v tomto pripade...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát srp 6, 2021 11:42

Taxem si fčíl posíláním, stahováním a mazáním (některých) zpráv ověřil, že ten IMAP opravdu funguje přesně tak, jak tady popisujete, takže měním názor a (pokud nezapomenu), když si budu soukromé maily prohlížet v mobilu, budu mazat jen ty které nechci (vůbec). Fčíl ešče nezapomenout, co sem si předsevzal.... (to je to "starýho kozla do výšky scát nenaučíš...")

Kuju ešče raz všem, kdo mi vysvětlili jak IMAP funguje.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát srp 6, 2021 15:45

apuka píše:Velkou otazkou ale je, co se stane, az PP ty zpravy na mobilu odpojenem od interentu ty zpravy smaze, ale potom se na Internet (a taky do te posty) pripoji znovu.
Nesmazou se "nahodou" i ze servru?

Samozrejme, ze ano. Druha moznost je, ze se stahnou znovu. Ani jedno by se pp nelibilo. Klient ukazuje stav serveru a lokalni zmeny se synchronizuji. pplan byl, ze odpoji mobil, smaze mail, pripoji pocitac a stahne maily pres POP3. Takze pozdejsi smazani mobilem az tak nevadi (taky nevim, jak ma nastaveny POP3, jestli stazene zpravy maze nebo ne). Teoreticky by to fungovat mohlo, prakticky driv nebo pozdeji udela chybu a o nejaky mail prijde. Proto jsem odkazoval ty sirky ;-)

pavproch píše:takže měním názor a (pokud nezapomenu), když si budu soukromé maily prohlížet v mobilu, budu mazat jen ty které nechci (vůbec)

Kdo jsi a co jsi udelal s pavprochem? :twisted:

Tohle muze fungovat, kdyz budes mobil pouzivat sporadicky a neudelas chybu. Coz casem nejspis udelas. Funkcni nastaveni je bud vsude IMAP nebo vsude POP3 s nastavenim nemazat maily ze serveru po stazeni. Kombinace je problem, ktery vede na rozsynchronizovani. Tj. na ruznych zarizenich budes mit ruzne maily a o nektere nejspis prijdes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát srp 6, 2021 17:24

mike píše: Tohle muze fungovat, kdyz budes mobil pouzivat sporadicky.


Bingo! Mobilem sem se do mailu za poslední půlrok díval 2x (nepočítám to pokusování předefčírem a neska ráno).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát srp 6, 2021 18:22

pavproch píše:Bingo!

Tecka na konci tam nebyla, zato tam bylo logicke AND ;-) Druha podminka je stejne dulezita, ale podstatne hur splnitelna. Verim, ze az na to dojde, tak se pochlubis ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob srp 7, 2021 14:16

mike píše: a neudelas chybu. Coz casem nejspis udelas. Funkcni nastaveni je bud vsude IMAP nebo vsude POP3 s nastavenim nemazat maily ze serveru po stazeni. Kombinace je problem, ktery vede na rozsynchronizovani. Tj. na ruznych zarizenich budes mit ruzne maily a o nektere nejspis prijdes.


Nepřijdu, i kdybych tu chybu udělal - všechny příchozí maily (vč. spamu) automaticky zálohuju (na serveru, hned při příchodu), takže i kdybych si něco nechtě smazal v inboxu, v záloze to bude.

Pop3 je pro moje účely mnohem vhodnější než IMAP (s nastavením v pc: "stáhnout a smáznout", zatímco v mobilu "stáhnout a nechat"). Bohužel v mobilu nedokážu / neumím přepsat nastavení z IMAPu na Pop3, škoda no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob srp 7, 2021 21:01

Kouknul jsem se po dlouhe dobe na vyuctovani elektriny a zaujalo mne, ze za posledni rok vzrostla ma spotreba asi o 5 %. Pritom minule roky byla velmi stabilni a zmeny se vesly do +/-1 %. Covid a home office na to vliv nema, fungoval jsem takhle uz dlouho predtim. Premyslel jsem, cim by to mohlo byt a asi jsem na to prisel. Pracovni laptop, ktery jsem dostal v pulce lonskeho roku a jeho otravny zvyk neco delat i kdyz neni pripojeny k siti, poznam podle huceni vetracku. Si tam MS dela nejake ohavnosti a ja to mam platit?

No, uz ma po ptakach, driv jsem ho mel strceny primo do zasuvky, ale pred casem jsem potreboval zapojit dalsi bazmek, a tak jsem tam dal prodluzku s vypinacem a vypinam ji, kdyz nepracuju (a to je vetsinu casu ;-)). Na baterky uz zpusobne usina a nehuci. Win-win situace, docela mne to huceni otravovalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » sob srp 7, 2021 21:43

Ten Dell, ze jo? :wink: :evil:

BTW, ja jsem za lonsky rok doplace 2,5 tisic, predtim jsem dostaval par stovek zpet. Dusledek HO trech lidi (i kdyz jen ja celou dobu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob srp 7, 2021 21:51

Rikam mu familiarne prDELL :twisted: Nemam ho moc rad, ale je podstatne vykonnejsi, nez muj stary desktop a navic je dobre mit praci oddelenou. Tohle jsou ale nejspis Win10. Jsem ale liny se v tom vrtat a zjistovat, co to sakra dela.

Rekni si v praci o nahradu nebo zvyseni platu. Ja to delat nebudu, jelikoz by mohli chtit, abych tam zacal chodit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » ned srp 8, 2021 15:34

Nevim, jestli toto je to nejlepsi vlakno, ale O2 ma zase datove karty 100GB za 300 Kc. Jeste je stale maji na sklade, konci to (pokud nevyprodaji drive) pristi nedeli.

Jo, z karty se da taky volat za 15 kc/DEN (jedno jestli vterinu nebo 8 hodin).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Pokec