Beskydy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » sob črc 3, 2021 11:44

Ráno sem stal a bylo extra šedivo, na kopcích mrky až na zem. Páč sem se furt nemoh rozhodout, taxem si teda po snídani hodil koňurou a padlo to na vycházku, ne bajk. Něco přes dvě hodiny venku (fajne, bo sem nikeho nepotkal) a asi 3x to zešedlo tak, že sem myslel, že už (a naopak asi 3x sfitlo i slunko). Chvíli potem, co sem přišel dom, to najednou zešedlo zas a fest + spadlo v pětiminutové průtrži. Takže dobře, že na koňuře padla (kratší) vycházka a ne (časově delší) bajk, to by mě to bylo vykoupalo. :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod vita2 » pon črc 19, 2021 6:58

nově (od dubna) zákaz vjezdu na bílý kříž,
opět mám rozporuplné pocity, loni na pulcnarce a včil toto. Zajímavý trend. Samozřejmě za to můžou "nezodpovědní turisté" (jedna strana rozporu) kde ti cypi parkovali tak, že se vlastník nakonec nasral a na ně doplatili ti zodpovědní (druhá strana rozporu).
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Beskydy

Příspěvekod ratel » pon črc 19, 2021 8:11

Patří to LCR nebo Biskupským lesům?

No ono tam není nahoře není moc kde parkovat taky. Nejvíc křičet budou ale houbaři, kteří nejezdí až nahoru, ale parkují všude jinde cestou na BK. Pro cyklisty příjemná zpráva. Holt lidí je moc :-).
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » pon črc 19, 2021 10:44

Dík za info, o tom zákazu vjezdu za Plucnarkou jsem věděl (brzo) poté, co ho loni ingstalovali, zákaz vjezdu na BK je pro mě novinka, už jsem tam dlouho nebyl.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod vita2 » čtv črc 22, 2021 7:27

a samozřejmě lysá park. u transformátoru - zrušeno, ale to asi každý místní ví, jenom rekapituluji, plucnarka, bílý kříž, lysá, ve všech případech zrušené poměrně velké parkovací plochy
Kdyby tam strčili na vikend tu babujagu (co vybíra na gruňu u charbulaka) tak je tam pořadek ve vteřině.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Beskydy

Příspěvekod vita2 » čtv črc 22, 2021 7:41

Peněz se tam točí jak cyp. Na čeladné řádí "developeři" s nedohledatelnými vlastníky (např. panorama čeladná s.r.o.)
metr čtvereční se tam vyvažuje zlatem, ale kurva pořádek mezi lid za pár peněz se jim zavést nechce. Hlavně že tam je bobofka a bytovky. Na morávce jim líta typek s vrtulníkem do chko atd.
Beskyde beskyde kdo po tobě ide....
....okybača kurva.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned črc 25, 2021 11:29

Neska ráno to pičasí rozhodlo za mě - dyž sem stal, tak šedivo, při snídani to zešedlo ešče víc a začlo lehce scát (a ščije tam dofčíl), takže pěškobus.

Páč těplo, rozhod sem se neska pro vycházku v nečasí bez gorateksu (a i bez mobilu abych ho nenamočil i dyž ho nosím na vycházky zabalený v igelit. pytlíku). Přes dvě hodiny v lehkém scanci venku v třičku a kraťasoch a opravdu scalo tak málo, že za celou dobu sem nenasákl tak, aby se to na mě (mokré) lepilo a zima/chladno taky nebylo. Takže sem zvolil správně - lepčí být lehce mokrý než sa (za)pařit pod Active.

Vycházka jen za humna ale i tak "natočeno" ca 500 výškových, spokojenost.

Jo, a myslel sem, že celou vycházku tam budu "sám" a ejhle, ne.... jeden biker (v pláštěnce) a dva pěšáci (v gorateksu). Je vidět, že sou prázdniny a lidi na dovolených, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod pipe » pon srp 2, 2021 22:30

vita2 píše:... ve všech případech zrušené poměrně velké parkovací plochy....

Opravím Tě, U Trafa nikdy nebyla oficiální parkovací plocha. Tu si jen turisti jako parkovací plochu zabrali.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Beskydy

Příspěvekod ratel » stř srp 4, 2021 7:36

pipe píše:
Opravím Tě, U Trafa nikdy nebyla oficiální parkovací plocha. Tu si jen turisti jako parkovací plochu zabrali.

ja bych to tipoval na dohodu LCR s majitelem parkoviste na Ostravici dole u pily. Myslím že lesům je to, že tam někdo parkoval tak nějak úplně jedno.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » stř srp 4, 2021 7:44

Jak tam udělali ten zákaz parkování, taxem někde (idnes?) zahlíd vysvětlení, že tam auta překážela LČR při nakládce dřwa. Ale to mohla být jen novinářská fabulace.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » stř srp 4, 2021 9:31

Novinarska fabulace to nebyla. Pokud vim, tim zduvodnovaly LCR, ze tam daly ty skaly.

Na druhe strane, neni tam dole nahodou zakaz vjezdu tezkym autam? A taky si nepamatuji, ze bych za poslednich nejakych 20 let na tom parkovisti nebo blizkem okoli kdy videl nejake vytezene drevo.
Nejspise bych odhadoval, ze majitele lesa (nebo spravci?) se rozhodli, ze zecnou tam ve velkem tezit. Takze za par mesicu/let predpokladam, ze ten les kolem bude "ponekud pruhlednejsi". Snad to nedopadne jako na Ondrejniku...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod ratel » stř srp 4, 2021 10:22

apuka píše: Takze za par mesicu/let predpokladam, ze ten les kolem bude "ponekud pruhlednejsi". Snad to nedopadne jako na Ondrejniku...

co mas proti Ondrejniku? Vazne - zmizely monokulturni huste smrciny, zustaly buky, modriny, borovice, jedle. Zrovna ty jedle tam jsou moc pekne. To ze je nahore ted holina nic neznamena, za par let to bude jinak. Pokud tam papezovo lesnici nenasadi zase smrk, bude to lepsi nez predtim. To rikam z pohledu mistniho obyvatele, nikoli turisty ktery se citi osizen tim ze neni v lese.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » stř srp 4, 2021 10:39

Jasne, ja zase nic nemam proti zmene skladby lesu, vsak je mi jasne, jake obrovske skody clovek napachal zmenou zamerenou na zisk...
Ale nelibi se mi holosece. Ty rikas, ze to (ted) nic neznamena a za par (desitek) let to bude lepsi. Jenze to neni az tak uplne jednoduche. Tech par desetileti, kym tam bude holina, neprikryta pred sluncem muze zpusobit silnou zmenu ne v skladbe stromu ale v podlozi a (byvalem) podrostu. Taky neni az takuplne nezvykle, ze se puda tak prosusi az propali, ze tam uz potom nebude chtit vyrust novy les. Kdyz tam bydlis, tak asi vis, jak nektere casti tech holin na Ondrejniku vypadaji. Prumerna teplota (mysleno zeme, ale i "ve vzduchu" rel. blizko zeme) stoupla o nekolik stupnu, zmizel tam puvodni podrost a vznika jiny, suchomilny - a nekde moc nevznika nic.

Dalsi nebezpeci je, ze puda je ted silne vystavena erozi. Trochu extremni dusledky bylo videt na Slovensku - po holosecich na celych kopcech prisli po case silne deste, voda vzala skoro veskerou "urodnou" pudu sebou a vsechno to navalilo na osady pod kopcem (a to ted vubec neberu z hlediska tech tragedii pro ty lidi, kolik jich tam umrelo). A opakuje se to stale. Na tom kopci zustala vetsina pudy "neurodna", bez zivin, tj. moc toho tam nevyroste, zalesneni je hodne obtizne az momentalne nemozne. Myslim, ze toto bys na Ondrejniku nepral.

Este bych pridal, ze vim, ze na Ondrejniku je z velke casti na vine i kurovec... Ale i tak by se to dalo provest ponekud kultivovaneji a s vetsi ohleduplnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod ratel » stř srp 4, 2021 11:10

apuka píše: Ty rikas, ze to (ted) nic neznamena a za par (desitek) let to bude lepsi....

Este bych pridal, ze vim, ze na Ondrejniku je z velke casti na vine i kurovec... Ale i tak by se to dalo provest ponekud kultivovaneji a s vetsi ohleduplnosti.


rikam vyse par let - ty desitky jsi tam dopsal ty. Za deset let tam budou petimetrove stromy. Par desitek let znamena rekneme dvacet let - podivej se jak vypada strom ktery ma tolik let

Ohleduplnost jiste ano, ale vysledek z pohledu zmizeni lesa by byl stejny, nevim. Nejake extremni eroze a splachu pudy jsem si nevsiml, tim nerikam ze k ni nedoslo. Kdyby se toto nestalo, bude se tady diskutovat o potrebe nahrady monokuktur jeste xx let a nic by se nezmenilo. Ona ta priroda si poradi i bez nas, to jenom my rikame jak ma vypadat aby se nam libila. Nekde jsem cetl ze se ted prudce zvysil pocet ptacich druhu tam, kde zmizely smrky a jsou holiny resp nalet brizy a ostatniho plevele.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » stř srp 4, 2021 12:36

Ja "desitky" jsem tam pridal ja. A dobre vim, proc... Zkusenosti ze Slovenska, napr. z Vysokych Tater - krome naletovych (hlavne) briz v podhuri v nekterych oblastech, ktere rostou opravdu rychle a hooodne huste za dobu od r. 2004 ten novy les "nijak vyrazny" jeste neni. Jasne, tam se snazili ponechat co nejvice "poloprirozene" obnove, naletove dreviny tam nechali a k nim vysazeli "novy les", ale v podstate to jen pomaha, aby nove vysazene sazenice lip prezily. Popravde receno, na mnoha mistech, kde se smela obnova delat volne a sadili do "vycisteneho" prostoru, ten "novy les" je horsi kvality.
Kazdopadne, v obou pripadech je jeste treba pocka 10-15 let, aby se ty plochy mohly nazvat lesem. Krome tech brizovych houstin, napr. od Dolniho Smokovce k Hornimu a Staremu Smokovci, pres ktere se skoro pesky neda dostat - za poslednich cca 15 let jsem pres nej "mel cestu" v prumeru asi kazdou druhou zimu, tak si dobre pamatuji vyvoj. Ale obavam se, ze takovy "les" na Ondrejniku nikdo nechce. Hlavne ne urbari...

Moc si nemyslim, ze by na Ondrejniku les vyrostl rychleji a zdraveji nez ve Vysokych (nebo i Nizkych) Tatrach. Proto jsem tam ty "desitky" pridal. Za 25 let uz to bude pekne viditelne, dokonce se mozna v tom lese bude dat i chodit - jako v mladem lese.

Jo, z bliz si taky dobre pamatuji rust prevazne smrkoveho lesa na Lyse hore, rekneme kolem zlute znacky od Krasne ve stoupani na Malchor, ale taky po cervene od Ostravice v hrebenovych partiich tesne pod vrcholem. Tam za poslednich cca 20 les pekne vyrostl les, ale uz pred 20-ti lety to byly stromy nekolikalete. A to rostly na zbytcich starych.

Co se tyce ohleduplnosti, tak jsem to myslel tak, ze nejlepsi by to bylo nedelat holosec, to je vzdy ten nejhorsi a lesu nejvice skodici zpusob, ale vykacet jen to, co je treba. A kdyby bylo treba nakonec vsechno (coz si nemyslim, ze by na Ondrejniku bylo treba, kdyby hned po "objeveni" kurovce zacali s kacenim poskozenych stromu a nenechali dojit az k umreti celeho lesa), tak tam nechat co nejvice starych uschlych stromu, alespon pokacene na zemi nechat tlit, aby nove stromy mely na cem vyrust.

Jo, na Ondrejniku nenastaly ty podminky k takove erozi a splachy pudy, protoze kacelo se, kdyz bylo sucho, stacily se tam uchytit nejake buriny, ktere drzi pudu lip. Navic zase ty svahy nejsou tak extremni. To Slovensko byl jen priklad extremu, jak muze holosecne kaceni dopadnout.

Bohuzel, toto jsou veci, ktere my dva urcite nevyresime :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod vita2 » sob srp 7, 2021 18:25

@pipe
ano vím, že to není "oficilální parkovací plocha" kde i tato Tvá definice není přesná, tzn. nechtěl jsem do svého příspěvku napsat ....parkovací plochy nikoli ve smyslu Zákona o pozemních komunikacích paragrafu .... odstavce ...., ale obvykle používáným/léty zavedeným/lidmi dlouhými léty osvojenými...a hlavně obcí/policii/lesy čr/biskubpskými lesy/ krajem/ AOPK tolerovaným. Těchto ploch kde lidé desetiletí parkují (a úřady je to tolerováno) je mnoho.

@výše napsané ostatními
Na počátku všech výše uvedných problémů byli vždy "neukáznění řidiči" kteří parkovali tak, že opravdu překáželi. Dotčenými orgány není pouze vlastník (lesy/biskupové) ale i obec, policie, AOPK a možná další.
"Plucnarka" je jednoznačně práce, vůči lidem nenávistného místního revírníka, kde se (zde asi výjmečně právem) loni nasral, když začal lockdown a lidé parkovali tak, že nemohla projet lesní technika.
Zde spustil to odstranění (spustil rozuměj začal vyvíjet tlak na svého zaměstnavatele - biskupy) ti pak na výše uvedné orgány a ti souhlasili. Jinak řečeno on přesně ví na jakou strunu zabrnkat aby na to ten který úřad slyšel (policie průjezd hasičů - bezpečnost, AOPK -rušení zvěře atd). To že zde vyslovuji domněku, že je to jeho akce je proto, že jsem se s ním bavil jak to bylo pár týdnů čerstvé a on doslova řekl "....lidé mi tu začli parkovat pod barákem tak jsem je odsunul tam dále...."
Proto jsem tu loni psal o té žalobě (po zadaném právním rozboru jsem se rozhodl, že do toho nejdu - nejspíš bych to prohrál -veřejný zájem by neobstál před soukromým vlastnictvím).

Nicméně to vypadá na standartní "životní" jev kde ti pro které je to změna, si na to zvyknou (s mrmláním - tak jako já teď) a ti co se do toho narodí, pro ty to bude přirozené.
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » sob zář 18, 2021 11:27

pavproch píše:To sem zvjedaff, jak zítra - předpopičasí je optimistisch, výhled z wokna pesimistisch (před chvílí fest scalo). Ráno halt bude moudřejší neška.


Tak pičasí to rozhodlo samo a to už během noci (3x scalo) a ráno to enem potvrdilo (ke kafi mi scalo taky) - takže vycházka v gorateksu. I fčíl tam poscává a je extra šedivo + mokro = bajk by byl opruz, dobře sem zvolil.

Neska sem vzal na sebe pod gorateks (poprvé) to nově koupené UL moira třiko dl. rukávec a jo, funguje to (ve spojení s gorateksem na tom) dobře - GTX se nelepí na tělo, active to všecko stíhá odvětrat.

Vycházka za humna fajna (@600 výškových), zase nikde nikdo. Vycházka bez rukavic (bo +12) ... a přesně podle očekávání sem si zase domů donesl na pravé ruce 2 bílé tuhé prsty. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned zář 19, 2021 11:29

Neska teda zase vycházka (na bajka sem se nedonutil a byla to chyba, nezascalo) - dvě a půl hodiny venku, kosa fest (9st), bez rukavic (sem na ně zapoměl a celou dobu se za to "fackoval"), dokonce sem aji pár houbařů potkal, na vrškách mha fest a náladově teda opravdový podzimek, no.

Ale bílou ruku sem tentokrát dom (kupodivu) nepřinesl, na cestu zkopca dom sem stáhnul rukávy přes dlaně (Motus od Kostnatého ftáka, poprvé a dost hodně moc dobrý trika, dobrý kup) a nějak to fungovalo, sice sem měl ruku jak led, ale ne bílou tuhou. Příště už ale rukavice radší nezepomenu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » sob lis 27, 2021 12:54

Taxem se neska (po 3/4 roce) zase procházel zasněženou krajinou za humny, fajná vycházka 2,5 hod venku. Jak píšu vedle, tady u nás na dálném východě toho moc nenasypalo, ale vypadalo a vypadá to moc hezky zimně, nežene. Jinak normální stav - "ta" ruka opět (při návratu dom = 20 minut zkopca) i přes tlustou rukavicu (Rab Cresta, těplota byla okolo nuly) vychladla do studena (ale ne až do bílého tuhého stavu, to zas ne). A budu se opakovat - zimní kalhoty (Ode by LaSportiva) sou hooodně moc příjemný (na tělo) kus zimního outfitu + v mokru/sněhu/blátě je opravdu lepčí chodit v LaS Akyra GTX, jejich podrážka klouže výrazně míň a zabírá výrazně líp než podrážka LaS UR GTX.
Zítra to odhaduju na vycházku v gorateksu:
Počasí přes den (07-24):
Převážně zataženo, zpočátku místy, během dne postupně na celém území déšť, večer nad 500 m i srážky smíšené nebo sněhové. Zpočátku se může lokálně vyskytovat náledí nebo zmrazky.

Uvidíme.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod Zdéňa » sob lis 27, 2021 21:02

Možná blbost, Ale nezkoušel jsi ty ruce máčet v ledové vodě?
Lidem co mají pořád zmrzlé ruce to pomáhá. Na tohle nevím. Ale asi bych zkoušel cokoli aby se to začlo lépe prokrvovat.

Edit: v rychlosti jsem prošel nějaká WimHof fóra na FB a jsou lidi, kterým otužování a ledová voda na to pomáhají. Chce to ale začít opatrně.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Beskydy

Příspěvekod glock69 » ned lis 28, 2021 8:24

Někde byl článek, že an studené ruce pomáhají Priessnitzovy zábaly, takže otužování asi taky.
glock69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon srp 10, 2015 5:49

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned lis 28, 2021 12:38

Asitak už 20 let sa sprchuju (na závěr každého mytí-se) ledovou vodou vč. rukou = otužováním to nebude. Ale dík za rady.

Neska jim to vyšlo nachlup, fčera slibovali že ca v devět začne tady u nás scát a v devět začlo (a chčije tam ešče furt), takže byla neska vycházka za humna v gorateksu (sem jim věřil, proto sem vycházel pod oblohou s kouskama modrého a za sucha už v gorateksu a už po chvíli se mi to potvrdilo jako správná volba.

Nahoře na hřebenu sa udělalo neuvěřitelně moc mazlavého bahna z té trošky sněhu a trošky deště, sem byl jak prasca. Pěkná vycházka, nikoho (na vycházce) sem nepotkal, takže asitak.

Ale mám zážitek: nahoře na Dílech je kus louky oplocený (v létě tam byly ovce, standardní, valašské). Vedle toho oplocení stáli dva pasáci (on+ona) v pláštěnkách, s hyenama a hlídali volně se pasoucí (= mimo oplocení) stádo asi 30-50 ovcí. Až potud nic světoborného, ale... ty ovce byly jiné než standardní valašské, malé, zavalité a ČERNÉ (ale s bílýma nohama). Tento typ ovce sem tady u nás ešče neviděl.

EDIT: JO, "ta" ruka si neska vzala oddechový čas, stejná těplota jako včera (= kolem nuly), stejné rukavice, stejná trasa jako včera, stejná in(g)tenzita chůze a neska nevytuhla, jen na zápěstí lehce vychladla.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned lis 28, 2021 15:29

To je vona... ovce zwartbles

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod Zdéňa » ned lis 28, 2021 19:55

pavproch píše:Asitak už 20 let sa sprchuju (na závěr každého mytí-se) ledovou vodou vč. rukou = otužováním to nebude. Ale dík za rady.


Já bych zkusil fakt vodu a led do mísy a máčet si v tom ty ruce. Ale rozumím, člověk zkouší všechno možný, tak je skeptický :-k
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » sob pro 4, 2021 12:29

Neska ráno sem váhal, esli bajk nebo vycházka (mrzlo a fučelo, ale odtáté to je tady u nás až někam do 700mnm) a rozhodl jsem bajk ne. Hned jaxem vyšel, tak mi došlo, že to bylo správně, na bajku v té kose a větřisku by to byla otrava. Pěkná vycházka, na hřebenu sem si aji na sních šlápnul, nikde nikdo. To větřisko (v poryvech odhadem 20ms) teda ale v kombinaci s lehce mínus těplotou bylo fest nepříjemné, cibuli sem ale na sobě měl správně navrstvenou, takže zima na tělo nebyla, na tvář ale jo. Ruka při sestupu dom opět lehce vytuhla, ale žádné drama, kupodivu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned pro 5, 2021 12:42

Neska nad ránem mělo nasypat až 10cm, nasypalo ne že ne, ale jen asi 2cm. Vycházka za humna neska opět se standardním průběhem (nikoho sem nepotkal, ve sněhu ani žádná stopa), ruka dala neska pokoj (možná proto že bylo těpleji - kolem nuly a nefučelo), zato při sestupu domů byl Charlie Chaplin - jak fčera celý den mrzlo, tak veškerá voda tekoucí po cestě zmrzla do skluzaffky, ten sníh to přikryl, takže sem šlápnul na led a už sem byl na zemi (tak nějak normálně, celkem sem to přistání měl pod kontrolou). Až potud normálka, Čárlí následoval: sem vstal, otřepal se od sněhu, udělal dva kroky, ujely mi obě nohy najednou a byly záda jak Čárlí v groteskách (kura, bolí mě prtel a záda ešče fčíl, to byl nekoordinovaný tvrdo-prdelo-zádo-šup na zem. Hlavně ale, že sem si nic neudělal ani hlavou nebřinknul o šutry. Uffff. :twisted:

Vytahuju (okované) Blizzardy, v těch bych se (zřejmě) nenatáh ani poprvé ani podruhé.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned pro 5, 2021 13:54

ref čárlí: nebyl sem neska sám, kdo "lehnul", bohužel Veklefův kotník to nedal.... :-k
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned pro 5, 2021 17:21

Mno, tak ta držka úplně bez následků asi nebude.... zápěstí levé ruky (na které sem při prvním pádu přistál) začalo bolet jak čert, poté co vytuhlo nicneděláním u pičítadla....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » ned pro 5, 2021 21:21

pavproch píše:jak fčera celý den mrzlo, tak veškerá voda tekoucí po cestě zmrzla do skluzaffky, ten sníh to přikryl
Tak ja jsem neco podobneho mel vcera, jak jsem byl na Lyse. Od cca 700-750 m snih, nejdrive trochu , vyse vice. Vyslap do kopce na Lysou nakonec v pohode i v uslapanem snehu, smerem dolu smerem do Krasne az kym stezka nedosla do lesa nad krizovatkou s lyz. trasou. Premyslel jsem, jestli si dat nesmeky, ale nakonec fakt nebylo treba.

Zato v nizsich castech kde byl jen poprasek snehu, zato pod nulou byly cesty skvele - podkladem byl pred nekolika dny napadly a potom mirne roztopeny snih, ktery v noci zmrznul na led (a to se asi opakovalo parkrat) a na tom ten poprasek. Ten podklad byl pekne hrbolaty a dobre zapadal do kamenu v nem. Takze caste klouzani...

Nejlepsi dva useky byly na asfaltce kousek v horni casti vesnice, kde na par mistech odnekud vytekala voda na asfaltku a mraz a vitr ji zmenil na pekne tvrdy led jako v ledopadu. A druhy jeste skvelejsi usek byl v lese nad prvni chatou v Krasne, tam pretekava potom pres lesni cestu se znackou, uz si davneji udelal "korytko" nejakou vzdalenost po ceste. Tam je ale kamenisty a ted silne zalistneny chodnik, voda si tece mezi kameny schovany pod listim. Jen ted tam neni voda ale led...jen nikdo nevidi, kde...

Jinak jsem to prave stihnul vcas na vrcholu Lyse. Jak jsem slapal po sjezdovce, tak byly nadherne vyhledy na naslunene Tatry, Maloou i Velkou Fatru, Babiu horu, proste cisty promrzly a vetrem vycisteny vcduch na vsechny strany (krome smer Jeseniky a dale na Zapad). Kdyz jsem vysel nahoru, akurat jsem stihl udelat par fotek, Babia hora uz nebyla videt, ani MF smerem ke Klaku a po tech par fotkach uz se zatahlo a zacalo mirne snezit.... No nahore byly narazy vetru pekne, nastesti poradne foukalo vice-mene jen tam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » pát pro 10, 2021 18:47

Venku je bílo a mrzne, čili bajk nepřipadá (vůbec) v úvahu, taxem vymýšlel kudma zítra budu pochodovat mrazivým záhumenním a vymyslel sem (s pomocí mapy.cz) variantu, kde sem snad za těch 20+ let co tu bydlím ešče nešel/nebyl. To sem teda zvjedaff. Těším se a zároveň se děsím (jako dycky) aby něco zase nebolelo (moc) - kuleno si dává oddech, ale ten můj před třiceti lety doyebaný kotník se ozývá.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Treking