co čtete?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

co čtete?

Příspěvekod Lipon » ned dub 25, 2021 8:56

Případně můžu doporučit Já, poutník (I'm pilgrim).
Od Forsytha je čtivé skoro vše. Jediné, co jsem odložil byla Biafra Story, ale to je primárně dokument, faktografie.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » ned dub 25, 2021 11:43

Kuju za tip, od Forsytha sem už kdysik cosyk četl (ale už si ani nezpomenu co to bylo, žeby šakal?)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » ned dub 25, 2021 12:03

mike píše:Kdyby se opravdu nekomu podarilo postavit kvantovy pocitac, tak s nim veskere pouzivane zabezpeceni prolomi.

Já to divení se nesměřoval ke kvantovému pičítači ale k tý krádeži 5trilionů USD. O tom, jak by měl kvantový pičítač pracovat sem už kdesyk cosyk četl (nebyl to taky Klensy? nebo možná někdo jiný z oddělení tech-thrilleru) a až/jestli někdy bude, bude to opravdu významný posun v pičítačích, to jo.
Naposledy upravil mike dne ned dub 25, 2021 18:44, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena citace, vnorena zrusena
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod milarepa » ned dub 25, 2021 14:42

Já poutník je super knížka, četl jsem ji před léty a hodně mně bavila
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: co čtete?

Příspěvekod mike » ned dub 25, 2021 18:49

@pp: nerozumim. 5 trilionu je jako moc? Kdyz budes mit pristup uplne ke vsemu? Navic jsou to nejspis americke triliony tj. nase biliony, tedy 10^12. Vzdyt Odula dokazala prosustrovat pul bilionu jen za lonsky rok. Sice korun, ale USA jsou zas podstatne vetsi. Mne teda prijde mnohem vetsi sci-fi ten kvantovy pocitac, to by nebyl posun, ale revoluce. Behem ktere by toho padlo hodne, mj. i cely financni system ;-) Takze krast triliony by v podstate nemelo vyznam, ale slabsi spisovatele holt dusledku podobnych veci nedohlednou :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: co čtete?

Příspěvekod apuka » pon dub 26, 2021 16:24

Jeste se vratim k tomuto, dluzim odpoved oodoow.
oodoow píše:
apuka píše:Toto se neda na ctecce nasimulovat. a mozku to da ucelenejsi obraz.

Ucelenější obaz o čem? O tom co popisuje text v knize? Jak jsi na to přišel? Nechápu, proč by šustění papíru mělo mít nějaký vliv na to, že si udělám při čtení ucelenější obraz.
Pokud Te to zajima, tak si zkus o tom neco najit. TO neni o "susteni papiru".
A popularni (ale dost povrchni) clanek o vyzkumu s mirnou souvislosti s tim, co jsem psal o poznamkach na papir je napriklad tady. ten jsem nehledal, vypadlo to na Novinkach.
apuka píše:soucasna generace ma vetsi problem chapat problemy do hloubky.

Jak jsi na to přišel?[/quote]To, ze koukam a posloucham kolem sebe Ti asi neprijde jako dostatecne. Ale me k uvedenemu silne vede i to, co jsem videl a vidim v diplomovkach a bakalarkach na VS za poslednich 20 (resp. spise 27+ let). To je tak minimalne 200-250 praci te vyse vzdelane mlade populace, tudiz predpokladatelne i lepe chapajici problemy do hloubky nez prumer.

Mozna trocha uchylka, ale rad se zactu (a vetsinou prectu) tyto prace, kdyz se k nim dostanu. A dostaval/m se k nim jako vedouci nebo oponent prac, resp. jako manzel vedouci nebo oponenta prac, ktere se pravidelne ocitnou doma. Jedna se o prace z ruznych oboru informatiky, z hlediska pedagogickeho, vyzkumneho, "programatorskeho", ... z nekolika VS, jak pajdaku, tak i tech (alespon v danem case) nejuznavanejsich skol v oblasti CR a SK (dokopy).
Navic posledni rok je hodne poucny i v tom, ze clovek sedi ve vedlejsi mistnosti pri pravidelnych online konzultacich o pristich pracich, stejne tak i seminaru a cviceni a slysi, jak premysleji ty "decka"...

Kdyz srovnas hloubku myslenek o konkretnim resenem problemu v tech pracich, tak Ti uvedene zjisteni o "problemu chapani problemu do vetsi hloubky" nemuze neuderit to oka. Abych do toho nepocital nasi generaci, klidne uz od gymplu, ale tam to muze byt zatizene necim osobnim.

Taky do toho diplomky z jinych skol (i kdyz jsem jich procetl taky dost) a jinych oboru, protoze tam nemam tak komplexni material ze stejneho prostredi a shodneho oboru.

Staci to?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » ned kvě 16, 2021 13:57

pavproch píše: A fčíl sidám pro změnu jedneho Crichtona....


Michael Crichton - Airframe

Vůbec to nebylo špatné, lidsko-psychologické drama hlavní hrdinky na technickém pozadí výrobce dopravních létadel. Hezky! :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » stř kvě 26, 2021 18:06

Neska sem udělal (v očekávání čekačky u pana dochtora) co sem už několik let neudělal: koupil sem si (papírové) noviny (mf dnes). A těžce to nesplnilo očekávání....

za a) 21 kaček (dyž sem naposled kupoval, tak myslím, že za deset)

za b) míň stránek než bývávalo kdysi

za c) neaktuální zprávy (od uzávěrky včera večer)

za d) za pár minut sem měl prolistováno

Myslím, že příště až budu čekat u pana dochtora, tak budu rači čumět z wokna.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod dudy » čtv kvě 27, 2021 0:31

To já u doktora zpravidla čtu Věstník ČLK, ONA dnes z roku 2016 a TOP Recepty "Barevné vánoce" z roku 2018 a TV plus na týden 14. -20. ledna 2019...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: co čtete?

Příspěvekod apuka » čtv kvě 27, 2021 7:36

:lol: Ja napodobne, jen se tam nekdy objevi i par katalogu zajezdu se spoustou novinek v nabidce - na rok 2018...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » ned čer 27, 2021 13:31

Sem dočet Crichtona (dobré to bylo) a fčíl louskám Jon Krakauer - Into Thin Air - je to fpodstatě tady v oboru - o jeho výletu na Everest. :climb:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » úte črc 6, 2021 14:06

Sem asi fpůlce knížky (zrovna leze nahoru při pokusu o vrchol), je to dobré čtení. Odehrává se to v květnu 1996, otevřeně a bez zástěrek popisuje situaci v base campu a v prvních výškových táborech vč. chození ledopádem Khumbu tak jak ji tam zažil .... bordel, nevraživost, závist, neohleduplnost, sobeckost - tohle fšecko se odehrává mezi tím množstvím expedic (a lidí) co tam najednou byly(i). Ty woe. :vom:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 6, 2021 16:32

dik zes mi pripomnel, ze to tu nekde mam ke cteni... mela bych pohledat.

jinak aktualne ctu hory a nekonecno od ultraviktroky a prvni stranky sou tezkopadny ale pak se to zlepsi a vcelku je to zajimavej pohled na cestovani zase trochu jinak. Je to lepsi, nez sem cekala
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » sob črc 10, 2021 12:57

Ešče k temu Krakauerovi a lidské nesolidaritě jím popsané: je to (širší) záznam (zřejmě podle skutečnosti, aspoň tak to Krakauer podává), co se v květnu 1996 dělo na Everestu (nejenom jeho expedice, bylo tam myslím 9 expedic), zrovna fčera sem se tam dočet, co se tam mj. odehrálo pod vrškem - Japonci, co šli nahoru, po cestě našli dva už nemohoucí polozmrzlé (po nechtěném bivaku v 8000+) a prošli kolem nich (nahoru i pak dolů) BEZ zastavení a pomoci jim. Takže asitak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » úte črc 13, 2021 14:38

Taxem teho Krakauera fčera večur dočet do konce, sám to i píše v epilogu, že si tím popisem skutečnosti (jak to bylo tam nahoře na Kopci) nadělal spoustu nepřátel, ani semu nedivím. A ani se nedivím tomu, že se s tím (jak tam nahoře "nic neudělal" a tím - možná - spoluzapříčinil smrt svých spolulezců) nedokáže srovnat sám.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod apuka » úte črc 13, 2021 15:58

Zase je par lidi, kteri nektere veci z tehdy videli ponekud jinak nez on. Existuje vice popisu od lidi, co tam tehdy byli. Vetsinou kazdy ma svuj pohled. Pokud mas moznost, precti si napr. (kratky) popis Eda Viesturse. Ten mi prijde, ze se snazi nikomu nenadrzovat ani prvotne odsuzovat.

Jak to bylo ve skutecnosti, je fakt tezke posoudit - existuje prilis moc uhlu pohledu, ktere se nemohou uplne "pratelsky" setkavat . A taky mnohe veci vidi lidi ruzne, vcetne jejich dosahu. Jenze je to casto pohled "kdyby, tak by", co je osidne, nikdo nevi, co by bylo, kdyby neco bylo jinak...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: co čtete?

Příspěvekod sobb » stř črc 14, 2021 0:19

K tématu také velmi doporučuju knížku, kterou napsal Joe Simpson (jo, je to ten Simpson) - Temné stíny nad námi. Velmi dobře napsané, ale není to moc veselé čtení ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » stř črc 14, 2021 12:33

apuka píše: Pokud mas moznost, precti si napr. (kratky) popis Eda Viesturse. .


Díky za podnět, sem trochu surfil - Ed Viesturs je ve wikipedii, tam sem našel, že vydal i autobiografii - už je na cestě ke mně, budu mít zase co po večerech louskat (a to dokonce autdórové čtení).

O tom Everestu 1996 podle wiki vyšel i film.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod apuka » stř črc 14, 2021 12:44

Jo, jeho autobiografie vysla i cesky - Na vrchol zadne zkratky nevedou. Celkem poucne cteni.

A jo, o te udalosti na Everestu se natocil (skoro velko-) film. Ale knizne je to lepsi. Ono byl, myslim i jiny film, ale ten neni tak znamy, jeho nazev ani autory netusim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » sob črc 17, 2021 11:52

Sem surfnul na tomclancy.com a.... už zase dvě nové knížky, které ještě nemám:

clancy.jpg
clancy.jpg (57.22 KiB) Zobrazeno 9174 krát


Protože se juniorka (t.č. v NY) nabízela, esli nescu něco tamocuto přivézt, tak chcu... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod WDSNV » stř črc 21, 2021 8:45

Trošku OT ale zkusím to :rolleyes:
Hledám knihu: myslím že to napsala češka nebo slovenka teď nevím..
A je to něco jako sama ženská jela stopem přes celý Rusko..
Nevíte jaká kniha by to mohl být? Co myslím :oops: :x
Ď.
WDSNV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv srp 20, 2020 9:20

Re: co čtete?

Příspěvekod Olchor » stř črc 21, 2021 9:07

Kniha nevím, ale tady: https://www.hedvabnastezka.cz/sama-stop ... ny-vychod/ je článek od borkyně, co to dala.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko
User is Online!

Re: co čtete?

Příspěvekod oodoow » stř črc 21, 2021 10:13

tak pak kniha asi Vladivostop
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: co čtete?

Příspěvekod WDSNV » stř črc 21, 2021 11:43

oodoow: Díííííííky, ty seš borec! :D už jsem si jí objednal! *
WDSNV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv srp 20, 2020 9:20

Re: co čtete?

Příspěvekod WDSNV » čtv črc 22, 2021 15:30

Ještě hledám jednu knihu / brožuru ale to jestli někdo pozná co to je tak fakt klobouk dolů..

Hledám jednu knížečku/ spíš brožurku.. Napsal to nějaký amatér spisoval možná. Nevím název ale potřebuji ho zjistit..

Po druhé světové válce, v Sovětském svaze byly to zajatci ale jeden se mi zdá že byl politický vězeň to byl. A druhý se mi zdá že byl německý zajatec voják.
Utekli spolu a v naivní představě že nějak překročí sovětský svaz...
Ne ne, jeden byl slovák a druhý byl němec. A ten němec se chtěl dostat domů k rodině a ten slovák taky..
Tak oni šli několik tisíc km tím Sovětským svazem na černo v nákladních vlacích atd.. Měly mega hlad chodili po lesích nic nanacházeli.. A zachránil jim život líska stromy, lískové ořechy.. a to je vlastně zachránilo od hladu..
Taky tam psali v té knížce/brožurce že někde na uzemí Sovětské Ukrajiny na ně zaútočil vlk. Samec i samice.. Tak se pracně ubránili nějakým kyjem či co to bylo.
A smutné je na tom to že když se vrátili tak je chytli na československé hranici a ten slovák se vrátil a ten němec nevím...
Taky tam psali že když putovali asi rok tak že brutálně zmokli, neuměli založit ani oheň.. Ten Němec byl moc velký kuřák slovák nekuřák.
A když se plavili na lodi přes nějakou řeku a minuli nějaký jiný člun a ten jeden mu dal cigaretu a ten jeden když uslyšel ten ruský přízvuk tak vypozoroval že je to nějaký uprchlík a dál nevím...
WDSNV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv srp 20, 2020 9:20

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » pon črc 26, 2021 11:38

Viesturse už mám fprackách, hned jak dočtu, co mám rozečtené, taxe vrhnu na Himaláj a Karakoram. :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » sob srp 28, 2021 13:17

Taxem dolouskal Vince Flynna "Kill Shot" (dobrý, akční, ale až trochu přehnaně) a .... rozhod sem se Viesturse ještě odprokrastinovat a načal předposledního Clancyho - "Shadow of the Dragon". A opravdu sem už (jako) důchodce, já blb sem si při objednávání nefšim (nebo tam nebyla) poznámky "large print", takže to mám s asi 3/4 centimetrovýma písmenkama..... ](*,)

Ale co už, to přečtu a hned potem i posledního Clancyho "Target Acquired" (toho sem koupil se správnýma - asi 3mm - písmenkama.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod mike » sob srp 28, 2021 20:26

pavproch píše:A opravdu sem už (jako) důchodce, já blb sem si při objednávání nefšim (nebo tam nebyla) poznámky "large print", takže to mám s asi 3/4 centimetrovýma písmenkama..... ](*,)

:D to bude umela inteligence, ktera uz zjistila, co jsi zac a automaticky ti objednava, co je pro tebe vhodne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: co čtete?

Příspěvekod Etheric » pon pro 6, 2021 13:27

Znáte někdo knihu či internetový zdroj, kde je možno se přiučit o jedlých rostlinách u nás rostoucích? Knih je plno, videí taky, ale všechno jsou to víceméně základy a takový ty pro mě už dávno známý věci, potřebuju něco, kde se popisují méně známý a neobvyklý květena použitelný k lidské spotřebě. Narazil jsem i na obsáhlé herbáře s popisem rostlin a jejich využití v lékařství... Já potřebuju, aby bylo popsáno, co z toho se dá jíst a jak to upravit. Dík za tipy :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » stř pro 8, 2021 11:25

Dočítám (prozatím posledního) Clancyho (written by Don Bentley) - Target Acquired a je to na můj vkus až moc akční (i jásoň burn je proti tomu klidné čtení pro důchodce). Už se těším na toho Viesturse, bude změna (žánru)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Pokec