Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » stř dub 7, 2021 22:33

Dneska cestou z města jsme na poli viděli párek čápů. Ze sněhové vánice se netvářili zrovna nadšeně, ale vědí, že jaro je tady :)

A před pár dny majka na osluněném západním svahu. I v té kose se pohybovala překvapivě čile a žmoulala stéblo trávy. Ani nevím, jestli jsme tady majku už někdy viděli, takže si píšu :)

Žabí tah dočasně ustal, na silnici ani noha a v lesích se v listí taky nic nemrví. Ale po oteplení to zas budou zástupy. Taky ten zákaz nočního vycházení mohli ještě o chvíli protáhnout, aspoň k něčemu by to bylo užitečný :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » stř dub 7, 2021 22:37

Jen aby. Lidi chodi bez svetla, aby nebyli videt na kilometry, a pak na zaby slapnou ;-) Sam teda na cestach svitim hlavne kvuli tomu, driv jsem pakrat slapnul na hlemyzde a to fakt neni nic moc :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » stř dub 7, 2021 22:45

Řekla bych, že auta budou horší, než pár šílených nočních chodců. Tady ten večerní provoz opravdu oproti jiným rokům dost zmírnil.

Sis měl nakřáplýho hlemejžďa vzít rovnou k večeři :twisted: (pardón, to už se ale zas dostávám do vedlejšího žracího vlákna, kam jsi nedávno přesouval, takže receptůry si případně žádej rovnou tam :wink: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » stř dub 7, 2021 22:50

Aha, myslel jsem, ze na nejake vedlejsi ceste. U rodicu na Valassku tahnou po ceste do lesa u rybniku a vyslouzily si dokonce specialni znacku :) Prestoze je tam provoz minimalni, v podstate jen par lidi, co jedou na chatu.

Rozslaply hlemyzd fakt nevypada jako neco k jidlu, navic z toho mivam blby pocit. Se ti to nikdy nestalo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv dub 8, 2021 21:50

Však jo, slepá silnička u nás před chalupou směrem k rybníkům. Rozdíl v provozu tu vidět je. Ono stačí i pár nočních jezdců (kteří teď nejezdí), a v době žabího tahu je to celkem masakr.

No, on hlemejžď jako něco k jídlu z mého pohledu teda nevypadá ani když je celý.
Víš, že asi nestalo? Aspoň si to nepamatuju, asi víc koukám, do čeho šlapu :wink:
Ale už jsem nějakýho nechtěně zavraždila křoviňákem, bylo mi to docela líto, raděj už kosím víc navysoko.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv dub 8, 2021 23:42

Tak tam dej taky znacku nebo pozadej mesto, at ji tam da:

Obrázek

Rozslapnuty vypada podstatne hur :? Ja taky normalne koukam, ale tohle se stava na asfaltu typicky po desti, kdyz nesvitis, protoze nemas nebo nemas pocit, ze potrebujes. A pak to krupne.

Njn, to je prave ono, zabijes ho omylem a zbytecne (k jidlu by mi to az tak nevadilo ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » pát dub 9, 2021 8:05

Se mi stalo v Maďarsku na cyklostezce, po dešti, stovky hlemejžďů na asfaltu. Kličkoval jsem jak se dalo, ale i tak to křupalo dost často. Fakt blbej pocit.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 9, 2021 15:10

treba bosejma nohama rozslapnout zabicku protoze jich je miliarda anejsou obejit je taky dost hnusnej pocit, takze to pro cloveka je stejna hruza jako pro tu zabu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pát dub 9, 2021 16:14

sobb píše:Žabí tah dočasně ustal
No, minuly vikend jsme videli v rybniku nedaleko Ostravy, ze uz ve velkem kladou vajicka, az to vypadalo, jako by pod vodou byl pramen, tak se ta voda "hemzila". I kdyz obcas nejaky samecek se tam jeste valel v blate kolem samicky, rekl bych, ze velice silne drtiva vetsina samecku uz se odvalela zpet do sveho sveta, zustaly tam vice-mene samicky..

Ale timpadem tento tyden pravdepodobne byl tah samicek pryc od vody.

Mozna jinde je jeste chladneji, tak se to posouva. I tady jsem byl hodne prekvapeny - 2-3.4. uz bylo skoro hotovo skladenim vajec. Si pamatuji, jak jsme se byli koukat pred cca 20-ti lety v Novem Jicine na Certaku na pareni zab v nejvetsim rozmachu pres majove svatky, jeste i ten druhy to probihalo. To je za 20 let vice nez mesic v predstihu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát dub 9, 2021 22:47

mike: efektivnější by byla značka se zákazem vjezdu :wink: Jo, ty žabí nejsou špatný, ale fungujou jen na ohleduplný lidi. Buranům je to fuk.

apuka: píšu konkrétně o našich končinách, kde to sleduju. V rybnících už je taky částečně zažabeno, ale ti, co to nestihli, se zas zahrabali do listí a hlíny a čekaj na oteplení. Dnes jsme to už raději proběhli, přes den bylo celkem teplo, ale zatím na to žáby prděj, vylezly zas jen žížaly :)
Časově se období tahu rok od roku může dost lišit, holt závisí na počasí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát dub 9, 2021 22:55

Buranum je fuk i zakaz vjezdu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát dub 9, 2021 23:29

To je sice pravda, ale festovní závora jako pěkný doplněk značky, taky chvíli odolá :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát dub 9, 2021 23:30

Vsak co ti brani postavit barikadu? Materialu tam mas dost ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát dub 9, 2021 23:40

Ona se postupně vytváří sama, jak tu teď furt jezdí těžký náklaďáky s kládama, tak se silnice pomalu hroutí do potoka. Blbý je, že ju stejně zas opraví ... S barikádou by to dopadlo stejně :wink:
Kde jsou ty doby, kdy se chodilo od vlaku pěšky a tam nahoře byla trvale osídlená jen hájenka a domek u rybníka.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » stř dub 14, 2021 21:10

Dneska jsem potkal praseci jesle. Zahlid jsem neco pred sebou v lese na ceste, rozsvitil jsem naplno a prechazeli tri prasaci a spousta malych prasatek. Nespocital jsem je, mohlo jich byt tak 20. Hodne mala, tak do 30 cm. Zajimave je, ze vetsina byla pruhovana, ale nektera ne. Byli uplne v klidu, jak male, tak dospeli a to jsem stal tak 7 m od nich. Zustalo po nich ve vzduchu docela slusne pizmo :)

Bylo to tesne za hranici Prahy, ani ne kilometr vzdusnou carou od nejblizsich baraku. Prijde mi, ze se rozhodli pro strategii precisleni a za par let jich bude v lese tolik, ze uz nas tam nepusti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Krysha » úte dub 20, 2021 9:18

2021-04-20_srnec_small.jpg

Dnes to bylo skoro na pohlazení
https://youtu.be/5wMklESGk4s
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned kvě 2, 2021 0:16

Nejspíš je to celkem běžné, ale stala jsem se dnes svědkem zajímavé situace, kdy se ropušák roztouženě vrhl na skokana. Skokan velmi nevrle kručel, nicméně ropuší signály sexuální orientace jedinců znějí jinak a ropušák zřejmě moc nerozuměl, páč se nebohého skokana držel jak klíště. A tak se mi dneska z kýblu ozývalo nejen klasické kuňkání ropušáků ohlašujících ostatním, že jsou chlapi, ale ještě i vzteklé kručení skokanovo. Prostě úplný noční koncert :)

Teď už žaboni většinou směřují z rybníka, ale ještě včera jsem potkala nevykladenou samici. Tak šla do rybníka. Samci jsou (samozřejmě :lol: ) bezcenní, ale když už člověk sbírá samice, tak ty zoufalce bloumající na silnici taky vezme :)
To střídání teplých a studených dní docela s tahem zamávalo. Celkem komické to bylo ve čtvrtek při slejváku, kdy jeden proud směřoval z rybníka a druzí ještě pádili do vody. Asi jsme ten den trhli rekord ve sběru, mohlo jich být na silnici a blízkém okolí tak 700 - 800 kousků. Krom ropuch docela potěšilo velké množství skokanů.

A když už si tu tímto zároveň píšu poznámky "do deníčku" - tak včera jsem našla dva čolky, taky potěšili :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » ned kvě 2, 2021 0:53

Nebylo by jednodussi postavit ty barikady? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Bart35 » stř kvě 5, 2021 12:17

Ahoj, mně teda dnes v jedné z místních starých pískoven překvapila želva vyhřívající se na padlém kmeni - nejspíše želva bahenní. Toto je letos nejneobvyklejší pozorovaní z mých ornitologických procházek...

Jinak, jako takový ametérský a začínající pozorovatel ptactva někdy dost plavu v tom co vidím - i když mám fotku tak třeba rozeznat racky je pro mně kouzlo :-). Kdyby byl někdo znalý, kdo neví co s časem a nevadilo by mu občas kouknout na nějakou fotku a poradit mi - byl bych spokojen jako želva :-D.
Uživatelský avatar
Bart35
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 5, 2021 12:06
Bydliště: Moravská brána

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » úte kvě 11, 2021 13:19

Fčíl sem uvařil popoludňajší kafe a pohlédnul z wokna kanclu - je to fajn mít firmu na kraji dědiny (kousek od lesa) a pod woknem trapník: sem asi tři minuty čuměl na třasořitku (konipas horský) jak tam poskakoval po posekaném trapníku hledajíc (asi) žížaly a třásl říťkou. :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » úte kvě 18, 2021 0:07

Večerní záchodové dráma. Ladiček přišel se zprávou, že se na dlažbě před záchodem nachází podivný útvar šestnáctinohý. Buď svlíkající se pavouk nebo pářící se dvojka. Tak jsem konstatovala, že za chvíli bude útvar jen osminohý, až vyleze ze svlečky, nebo až samička sežere samce. Následovalo dějství druhé - prý je to jen jeden pavouk a ten druhej byl jeho stín #-o :twisted: Dějství třetí - je útočný, nekompromisně šel po svítící čelovce. Tak jsem se tam šla nakonec před chvílí podívat a je to takovej malej neškodnej pavoučíček. Je ale fakt, že drží pozice a když jsem do něj šprtla, tak šel po mě taky :D

Jinak dalšího pozorování je tu teď spousta.

Včera jsem seděla na dvorku, drbajíc naši slepici domácí. Vtom na rohožku přede dveřmi přiletěla sýkora modřinka a začala ji usilovně cupovat, asi někde poblíž staví z naší rohože hnízdo :)
Zjara jsem zas pozorovala tady celkem vzácnou parukářku, jak objevila po zimě vylezlý kus geotextilie zpod štěrku u chalupy, a v dost srandovních pozicích ji cupovala a odnášela na hnízdo.
To máme za to, že tu ty potvory celou zimu krmíme :mrgreen:

Před pár dny tu taky bylo vlnění žůžovek obojkových v břečťanu na zemi. Spočítala jsem minimálně čtyři, dvě velký a dvě menší. Se proplítaly břečťanem, plotem, dokonce to jedna vzala po cypřiších v asi metrové výšce, to jsem ještě nikdy neviděla. Jiná zas využila mé nepozornosti při sledování ostatních a proplazila se téměř nepozorovaně kolem mých bosých nohou v sandálech. Jsem se lekla, div jsem nevyjekla, ale udržela jsem se. Jinak fakt dobrý, lezly sem a tam, netuším, co to vlastně znamenalo, možná budou žůžovátka :)

A taky je tu letos úplně neuvěřitelný množství žížal. Je to vidět jak při kopání na políčkách, tak večer či po dešti. Takový kvanta jsem jich tu taky snad ještě neviděla, asi jim prospěl loňský vlhký rok.
Stejně tak je plný les slimáků, těch našich - maličkých bílých, středních hnědých i velkých šedých. Se teď ani nedá po lese chodit moc rychle, aby člověk nějakýho nezadup. Ale aspoň je prostor na další zajímavá pozorování :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte čer 1, 2021 10:19

Jsem si nainstaloval na mobil aplikaci BirdNET. Jsem si rikal, ze alespon obcas se dozvim, co sa ptaka mi zpiva nad hlavou. Aplikace ma docela pekne hodnoceni.

Tak jsem si vzal mobil na podvecerni prochazku. Ptaci hulakali, tak jsem to zkousel a co jsem znal, to docela rozeznavalo. Sice obcas, kdyz to bylo z vetsi dalky a mikrofon moc nestihal, tak vypisoval i nejake Austroasian neco a nejake anglicke nazvy, ale zblizka celkem OK.
Potom jsme sli kousek mezi barakama. Zaslechl jsem za plotem divne zvuky, tak jsem si "vyzadal" jejich analyzu - vyslo mi, ze je to Krocan divoky s vysokou pravdepodobnosti. Tak jsem se zastavil, prohlednul jsem puvodce toho zvuku a zjistil jsem, ze Ostrava je asi opravdu kraj razovity, ma i nejake divne mutace krocanu - kridla to melo zdegenerovane do tvaru prednich nohou, takze letat to (asi) neumelo, zato pobihalo po ctyrech, ocas taky na krocana divny, trochu delsi a o hodne tenci a vrtelo se to, melo to spicate use a po celem tele misto peri srst. Jeho zobak byl taky hrozne veliky a kupodivu v nem mel spoustu ostrych zubu a pekne dlouhy jazyk. I ty diry na zobaku nahore byly velke a nejake cerne i s okolim.
nemohu si pomoci, ale vyzorem mi nejvice ten krocan pripomel typickeho vesnickeho vorecha... :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » úte čer 1, 2021 13:13

Buď rád, žes to setkání přežil. Ten popis zní fakt hrůzostrašně :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » sob čer 19, 2021 8:34

Víte někdo, jak se jmenuje taková 2mm velká a jako čára tužkou silná muška, která přistane na kůži, chvíli po ní lozí než najde místo a pak kousne? Kouše to pekelně a je to tak malý, že běžná moskytiéra nestačí.
Víte někdo jméno této ničemné havěti?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » sob čer 19, 2021 12:07

I ftáci reagujou na ty hicy - dyž sem neska fpůl sedmé šlapal lesem (v relativním chládku 20st) proti kopcu, tak ze všech stran "řvali" ftáci jak zběsilí. Dyž sem fdeset v jednatřiceti dojížděl dom (taky lesem) tak už tam bylo ticho jak v hrobě.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Bart35 » sob čer 19, 2021 14:36

pavproch píše:I ftáci reagujou na ty hicy - dyž sem neska fpůl sedmé šlapal lesem (v relativním chládku 20st) proti kopcu, tak ze všech stran "řvali" ftáci jak zběsilí. Dyž sem fdeset v jednatřiceti dojížděl dom (taky lesem) tak už tam bylo ticho jak v hrobě.


Proto jsou ptáci ranní ptáčata :-D. Když jsem se dnes ve 3:00 převaloval v posteli a naznal jsem že to nemá cenu, tak jsem vylez na terasu, že mrknu dalekohledem na Saturn. Že tady řvou celou noc slavíci, na to už jsem si letos zvykl, ale tak ve 3:10 nastartovali nad polem skřivani a ve 3:20 už to kolem jelo na plné pecky, takže v 10, už mají dávno po šichtě ;-)
Uživatelský avatar
Bart35
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 5, 2021 12:06
Bydliště: Moravská brána

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod oodoow » sob čer 19, 2021 15:30

Etheric píše:Víte někdo, jak se jmenuje taková 2mm velká a jako čára tužkou silná muška, která přistane na kůži, chvíli po ní lozí než najde místo a pak kousne? Kouše to pekelně a je to tak malý, že běžná moskytiéra nestačí.
Víte někdo jméno této ničemné havěti?

U nás koušou komáři a klosi, ale ti jsou větší. Malý kousavý šmejdy mají v UK a severských zemích, říkaj tam to mu midges, je to něco takového, to by mohlo velikostí odpovídat https://en.wikipedia.org/wiki/Ceratopogonidae
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » sob čer 19, 2021 16:14

@oodoow: Tak jdi chrápat na Rohanovský vrch a pak si povíme, jak tyhle malý svině nekoušou ;)
Během noci nic, ani komár, ale ráno a večer tyhle malý svině.. Jsou i u nás a tak různě po cestách je potkávám.
Btw koušou i ovádi a muchničky třeba. Je toho víc, ale tyhle malý potvory nevím co sou zač
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob čer 19, 2021 16:23

A muchničky to teda nejsou?
Ještě mě napadá třásněnka, ta se lidma sice neživí, ale taky si kousne.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Bart35 » sob čer 19, 2021 16:32

Já teda nevím jak se tomu říká odborně, ale na netu najdeš mraky diskuzí jak to lidi proklínají a většinou tomu říkají "čárka". Je to tak 2mm dlouhé, tlusté jako vlas a žije a živí se to veskrze obilím. Ale když jsou žně, tak jich u nás přes vesnicí pár dní táhnou mraky a protože hledají co by sežraly, ochutnávají i lidi, jestli nejsou k snědku a vlezou fakt všude, potvory...
Uživatelský avatar
Bart35
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 5, 2021 12:06
Bydliště: Moravská brána

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda