Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » ned pro 1, 2019 22:21

To jsem nezkousel.
Na snehu, trave, hline dobre
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » ned pro 1, 2019 22:22

Fakani se tesi na ten nozik vic nez ja. Uz presne vi, co budou varit. [-o<
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » ned pro 1, 2019 22:23

Ten nozik vypada spis jako britva. Kdo vi, co s nim chteji fakani delat. Mas zivotni pojistku? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » ned pro 1, 2019 22:28

Jo mam. Zrovna jsem ji prepsal :D :D :lol:
Nahoda? Nemyslim si.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » pon pro 2, 2019 22:00

Etheric píše:Jo, na občasný uříznutí klacku, ukrojení chleba, salámu,..naprosto vpoho.

Poohlížim se po nějakým skandinávským noži, kterej nebude mít moc tlustou čepel, tudíž přechod bude minimální. Musí bejt z nerezi, jelikož su hovado. Cena do 2k. Máte někdo tip na něco osvědčenýho? Mně se osvědčila Mora, protentokrát bych ale rád vyzkoušel něco jinýho


Nevymejšlej bejhkárny za tisíce a vem si tenhle http://www.direct-online.cz/nuz-hultafo ... craftsmans

Jestli tak strašně trváš na nerezu, tak tenhle http://www.direct-online.cz/nuz-hultafo ... craftsmans nebo tenhle http://www.direct-online.cz/nuz-hultafo ... craftsmans

Budeš nadmíru spokojenej.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » stř pro 11, 2019 22:58

Magnum Outdoor Cuisine III nebo jak se ten kuchynak jmnuje porad drzi ostri. Ale ma i nekolik chyb. Pojistka a spodni cast jsou ostre a rezou do ruky, takze to musim obrousit
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » pát pro 13, 2019 21:34

Cely nuz jsem rozebral 240tkou zabrousil, pak jsem ho pomalu hodinku varil ve lnenem oleji, ale ty strenky jsou nejake divne drevo. Takze uz jsem domluveny s nozirem a da mu plastove strenky, coz bude lepsi i pro udrzbu. =D>
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » sob pro 14, 2019 13:30

Kdyby sis koupil Opinel No.09, tak to máš bez starostí.

Ale to bys na tom neměl co laborovat, žejo... :lol:
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod lojzmen » sob pro 14, 2019 22:45

Každy muj Opinel se ve vlhkém vzduchu spolehlivě zasekl a otevíral jsem ho náhradním nožíkem.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » úte led 7, 2020 21:50

Noze jsou doma. \:D/ Prehodnocuji situaci a po navratu od nozire, pujde Boker do fabriky jako svacinovy nuz. :D Kvalitnejsi opracovani matrose, strenky z laminatu.
Jeste musim otestovat, jak dlouho vydrzi ocel ostra.
kuchzavrk.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod pavproch » pon úno 3, 2020 14:55

pavproch píše: Je to moc krásný, lehký (37grms) kousek železa s mahoganovou či jakou rukojetí. A ten worel vygravírovaný ve střence je naprosto booooží. Takže účel splněn - peníze utraceny, radost udělána. :twisted:

Obrázek


pavproch píše: ref použití odhaduju na 1x za tři roky.....


Tak po cca 2 měsících (přišlo to dříf než sem čekal) už není panna - první použití = sem se rychle potřeboval dostat do příchozího (firemního) balíku od DHL a nemoh najít nůžky, taxem si zpoměl na ten mahogan :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » čtv úno 13, 2020 13:15

Pro ty, kdo jdou čistě po poměru cena / výkon:
https://www.hornbach.cz/shop/Nuz-Morakn ... rtikl.html
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod dudy » čtv úno 13, 2020 13:33

Jj, mám a za sto třicet mají i nerez (alespoň na krámu).
Za stočtyřicet je pak Hultafors...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 13, 2020 15:29

Chci se zeptat na matnou titanovou úpravu čepelí nožů. Dočetl jsem se, že jsou odolné proti poškrábání a odlupování a z toho důvodu se používají jako ochrana čepele. Je to tak? Chci si pořídit tento, ale zase bych nerad, aby se do toho povrchu udělali snadno škrkance, když ho budu používat. Ano, vím, je to hloupost, nůž je od toho,aby fungoval a že se opotřebí, ale zase se mi právě líbí ten design, tak aby to hned nebylo samý škrkanec:
https://www.deejo.cz/kapesni-noze/kapesni-nuz-deejo-1gb005-black-37g-coralwood/

Pak se mi ještě líbí tento Deejo, ale... proč ho k sakru nedělají s tmavším dřevěným obložením rukojeti. Třeba tím tmavě červeným, to by bylo pěkný. Ta světlá mi k tomu nesedí. Leda to zkusit nalakovat, že to ztmavne, ale zase nevím,co a jak by to udělalo a jak by to vypadalo...
https://www.deejo.cz/kapesni-noze/kapesni-nuz-deejo-1cb054-tattoo-37g-terra-incognita-olive-wood/
Naposledy upravil Dromedaro dne čtv srp 13, 2020 15:43, celkově upraveno 2
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 13, 2020 15:32

budo píše:Pro ty, kdo jdou čistě po poměru cena / výkon:
https://www.hornbach.cz/shop/Nuz-Morakn ... rtikl.html


To jsou dobré nože. Teda nemám přímo tento, ale od Fiskars. Jednoduchý, lehký, ostrý a užitečný nůž, který toho zvládne hodně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Chara-din » pon zář 14, 2020 19:10

Teoreticky je možné si nakombinovat Deejo dle svých představ přímo u výrobce. https://my.deejo.com/en/?currency=USD Další možností by bylo přehození střenky někde u ochotného prodavače přímo na krámě.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » úte zář 15, 2020 6:37

Já se Deeja budu zbavovat. Špatně drží ostří, v terénu se to blbě čistí,.. Naposledy jsem nadával, když jsem krájel šrutku uzený krkovice.. Vyčistit to potom, to bylo něco. Nedejbože s tím dělat rybu :roll:
Tady ta váha mi za to nestojí, vracím se k pevnýmu noži
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod pavproch » stř říj 14, 2020 17:31

pavproch píše:Jak chodím do/z práce , už se mi stalo (sic raz asi za tři roky) že sem potřeboval cosyk po cestě uřnout a v business báglu mám sice na zádech ledacos včetně pičítadla etc. ale nůž ne. Tak už ho v něm mám.

Je to moc krásný, lehký (37grms) kousek železa s mahoganovou či jakou rukojetí. A ten worel vygravírovaný ve střence je naprosto booooží. Takže účel splněn - peníze utraceny, radost udělána. :twisted:

Obrázek


Tak, neska sem si na tenhle post zpoměl, dyž sem deejem přeříz fakturu v balíku - sice sem ho pořizoval dybych náhodou při polemlesemloukou3 potřeboval klestit cestu (a prozatím sem cestu klestit nepotřeboval), ale v poslední době mi furt chodí balíky, tak je s ním "otvírám" a neska se mi zadařilo zanořit hlouběji a fik-fik, už byla přeřízlá... já ji totiž ftym balíku nečekal, dyž mi už fčera přišla mailem....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Nachtlauf » čtv bře 4, 2021 9:46

Zdravím všechny,
tahal jsem na vandry leccos, včetně těžkých combat nožů jako SpecPlus Marine od Ontaria, ale zatím mi po letech "pronášení nožů na cestách" na české poměry (nevyvrhávám zvěř, nezápasím s nepřáteli :axe: , neosekávám silné stromky na přístřešek - tahám přeci plachtu, neštípu polínka,...) k dlouhým denním pochodům :t:t nejvíce sedí jednoduchá stará zavírací kudlička ještě s uhlíkovou čepelí - čepel cca 8 cm a vedle ní otvírák na konzervy (konzervy sice často nekupuju, ale na vandru, když dostanu chuť na maso, nebo chci otevřít lahváče, tak je lepší mít otvírák, než to dělat čepelí).
Chleba s tím uříznu i namažu, jablko rozkrojím, salám ukrojím, ta uhlíkovka lze snadno nabrousit do jedovata. :mrgreen:

Víc v podstatě není potřeba, na buřtkraftění se mi doma větších nožů válí vícero a ani je nestíhám používat, některé jsem už i prodal téměř nepoužité. Protože prostě není moc na co je nutně potřebovat. :rolleyes:

Pokud někdo chce buřtkraftit bez sekání větví a dřeva (na to je sekyrka nebo třeba bolo / golock), ideální je, ať se to nepronese na větší dálku, podle mne nějaká odolnější Mora (doma mám Moru 2000, je celkem lehká, dobře se drží, trn čepele je veden do 3/4 ručky, v současnosti Mora dělá i ještě odolnější nože s full-tangem) nebo celkem lehký Cold Steel Finn Hawk - podle mne dost povedený nůž v severském stylu, ta jeho ručka se moc dobře drží a neklouže.
Naposledy upravil Nachtlauf dne čtv bře 4, 2021 10:02, celkově upraveno 1
Carpe noctem. Run - bike - at - night.
Nachtlauf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv led 28, 2021 3:58

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Nachtlauf » čtv bře 4, 2021 9:52

pavproch píše:
pavproch píše:Tak, neska sem si na tenhle post zpoměl, dyž sem deejem přeříz fakturu v balíku - sice sem ho pořizoval dybych náhodou při polemlesemloukou3 potřeboval klestit cestu (a prozatím sem cestu klestit nepotřeboval), ale v poslední době mi furt chodí balíky, tak je s ním "otvírám" a neska se mi zadařilo zanořit hlouběji a fik-fik, už byla přeřízlá... já ji totiž ftym balíku nečekal, dyž mi už fčera přišla mailem....


Na tento účel nosím v batohu do práce klasický ulamovací nůž - kuchám s ním balíky, délka čepele jde zkrátit, aby se nic uvnitř neprořízlo a nevadí mi (dřív u Vinoxu mi to dost vadilo), když se zprasí od těch lepících pásek. Jednou jsem řezal taky "provázek", kterým byl převázaný balík a v tom provázku byl vedený drát pro zpevnění, který nebyl vidět. Victorinox to sice dal, ale já hořce zaplakal. Právě po této zkušenosti jsem na tyhle věci začal používat ulamovák. Když se ztupí radikálně čepelka, prostě jí odlomím a jedu dál.
Naposledy upravil Nachtlauf dne čtv bře 4, 2021 10:00, celkově upraveno 1
Carpe noctem. Run - bike - at - night.
Nachtlauf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv led 28, 2021 3:58

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Nachtlauf » čtv bře 4, 2021 9:58

Etheric píše:Já se Deeja budu zbavovat. Špatně drží ostří, v terénu se to blbě čistí,.. Naposledy jsem nadával, když jsem krájel šrutku uzený krkovice.. Vyčistit to potom, to bylo něco. Nedejbože s tím dělat rybu :roll:
Tady ta váha mi za to nestojí, vracím se k pevnýmu noži


Jen otázka, ke kterému pevnému noži? Díky za odpověď.
Carpe noctem. Run - bike - at - night.
Nachtlauf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv led 28, 2021 3:58

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » čtv bře 4, 2021 13:59

Klasická finka z nerezu, dřevěnou rukojetí a koženým pouzdrem, čepel s hezky plynulým výbrusem 9,5cm délky, to vše 120g. S tím se nějaký Deejo nemůže vůbec srovnávat :)

Edit: do přírody mám nejradši skandinávský výbrusy. Skvěle to řeže a brousí se. Za mě osobně buď skandinávský výbrus, nebo konvex. Tedy nutno říci, že nůž používám taky jako nůž, ne jako sekeru, páčidlo, lopatku,...
Fazetu mám akorát na mačetě, tam jsem s ní spokojen, na nožích mi moc nesedí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod SabaGanuv » čtv bře 25, 2021 15:18

podle me je nejlepší outdoor nůž založen na sytému od Ray Mears

Obrázek

Lehký, kompaktní a vydrží toho hodně (zaleží na použité oceli).

Například ja ma tohoto krasavce :
Obrázek
Obrázek
SabaGanuv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 25, 2021 14:38

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » čtv bře 25, 2021 17:32

Klasická čepel se scandi výbrusem, což je podle mě taky nejlepší do přírody. Akorát já mám radši plynulejší výbrus, obzvláště u tak tlustý čepele, je to řezivější, při krájení jídla plátky tak neodskakují a nelámou se, líp se s tím pracuje.
Systém od Ray Mears? Jakože ta díra vzadu? To je tak to jediný, co ten pán tomuto typu noži přidal.... A taky je lepší mít to nabroušený v plný délce až k rukojeti, takhle tam je kus čepele bez užitku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » stř dub 7, 2021 8:03

Poslední roky mi stejně přijde nejlepší outdoor nůž ten, kterej zůstane doma. Za posledních x let jsem nůž potřeboval tak maximálně k nakrájení uzenýho, což si můžu nakrájet doma. Taky jednou na tracheotomii. Víc nic. Nůž mi připadá jako ta nejvíc zbytečná věc v batohu.. Mám mini "nůž" na klíčích, kterej přeřízne hrubší věc, plus jednu žiletku a jednu skalpelovou čepelku, kdyby bylo potřeba řezat nějakou výbavu nebo něčí krk /což doufám už nikdy nebudu muset dělat/...
Nedělám bushcraft ani podobně, jsem chodec, takže mi přijde zcela ok nechat kudlu doma
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod sobb » čtv dub 8, 2021 23:25

V našich podmínkách máš možná víceméně pravdu. Ale zkoušeli jsme to bez nože i při jednom letu jen s přířučákama a nebylo to ono, nakonec jsme stejně zakoupili jakýsi pidižabikuch, kterej se sice nakonec lehce vylomil z rukojeti, ale fungoval :) Přece jen byla strašná škoda, když jsme se nemohli dostat do kokosáku, kterej nám v noci málem spadl na hlavu. S nožíkem to sice pak byla bojovka i s trochou krve, ale kokosák byl dobyt :mrgreen: Až u dalšího pokusu se nachomýtl domorodec, kterej se na to nemohl dívat, a ukázal nám, jak správně na to :P

jak na kokosák.jpg
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » čtv dub 8, 2021 23:34

Se tam Lada nejak opalil... :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod sobb » čtv dub 8, 2021 23:37

Ale houbec, Laďa byl ten pořezanej nešťastník :wink: Ještěže byl ten nožík tak pidi :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » čtv dub 8, 2021 23:42

Ale ta podoba... :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Nachtlauf » čtv dub 15, 2021 15:12

Etheric píše:Klasická čepel se scandi výbrusem, což je podle mě taky nejlepší do přírody. Akorát já mám radši plynulejší výbrus, obzvláště u tak tlustý čepele, je to řezivější, při krájení jídla plátky tak neodskakují a nelámou se, líp se s tím pracuje.
Systém od Ray Mears? Jakože ta díra vzadu? To je tak to jediný, co ten pán tomuto typu noži přidal.... A taky je lepší mít to nabroušený v plný délce až k rukojeti, takhle tam je kus čepele bez užitku


V tomhle stylu považuju za bezkonkurenční kudlu (scandi/1095, 95mm/2mm čepel/cena i pod 300Kč/cca 90g s pouzdrem, 65g bez - very light/morácká řezivost bez fazety) Moru 510.
Dost dlouhá čepel na jídlo jako chleba atd., vydrží i těžší zápřah, když by šlo fakt do tuhého, a je to v poměru k ostatním pevným nožům fakt lehoučká kudla.
Carpe noctem. Run - bike - at - night.
Nachtlauf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv led 28, 2021 3:58

PředchozíDalší

Zpět na Nože