Vesta polartec alfa / swisswool

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod Erse » ned bře 7, 2021 7:22

Ahoj, chtěl bych se zeptat na radu s koupí vesty.
Rád bych vestu více univerzální použitelnou od jara do zimy jako třetí nebo druhou vrstvu. Běžně chodím v první vrstvě merino, druhá vrstva polartec alfa nebo fleece light (ortovox) a rád bych na to měl vestu u do teplot až kolem nuly nebo mírně pos nulu.
Líbi se mi Direct Alpine Alfa / Tilak Spike vesty, ale nevim zda bude fungovat polartec alfa jako třetí vrstva? Zvláště když pod ním už bude jedna vrstva z polartec alfa.
Další co mne zaujalo byla nějaká se swisswool nebo primalof/peří?
Co by jste mi doporučili? Často chodím s lehkých batohem do 7kg.
Erse
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon čer 22, 2015 22:53

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod davyd » stř bře 10, 2021 20:51

Ahoj, mám zkušenost s první vrstvou merino, bundou Rab Alpha Direct a lehkým batohem. Bunda je ze stejných materiálů jako Tilak Spike - Polartec Alpha Direct a Pertex Quantum Air. Proto si myslím, že ta vesta Spike jako 3. vrstva přidá izolaci, jak potřebuješ, bude spolehlivě odvádět vlhkost od těla a zároveň snese batoh.

Také jsem si koupil nedávno vestu - Rab Cirrus Flex Vest. Při pohybu až někam k -8 °C při bezvětří to k té kombinaci výše vůbec nenasazuji, bych se uvařil. Nosím to jako zateplovací vrstvu přes bundu při stání, nebo pod bundu při loudání se s dětmi. Jednou jsem ji vzal pod batoh a vyrobil jsem si žmolky ze syntetické izolace, která prolezla vrchní materiál...
davyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 17, 2019 18:14

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod Vexo » čtv bře 11, 2021 19:10

Mám zkušenost s DA Alpha Vest. Podle mě je super, když je PA v těsném kontaktu. Pokud koupíš takovou velikost, pod kterou se ti vejde střední vrstva, tak už nebude tak dobře fungovat, když ji budeš nosit bez střední vrstvy. Já ji mám vždy jako druhou vrstvu "na tělo" a buď to nosím jen tak nebo na to hodím ještě něco, když jde teplota dolů nebo fouká a je zima na ramena. Jinak je velice skladná, týpek ji na videu složil do půllitru. V Německu byla nedávno v akci s 55% slevou, u nás se k tomu moc nemají. Pak je taky zajímavá Marmot Alpha 60.

Pokud máš samostatnou střední vrstvu PA (min. PA 120?) a na to by ti okolo nuly měla stačit jenom SS bunda nebo SS vesta (např. DA Spike) bez dalšího zateplení, která třeba může mít k dobru vyšší prodyšnost-pokud je to žádoucí.

EDIT: Oprava formulace s PA 120.
Naposledy upravil Vexo dne ned bře 14, 2021 9:42, celkově upraveno 2
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod apuka » pát bře 12, 2021 16:59

Vexo píše:Pokud máš samostatnou střední vrstvu PA, tak to musí být minimálně 120ka a na to by ti okolo nuly měla stačit jenom SS bunda nebo SS vesta (např. DA Spike) bez dalšího zateplení
Ehm, proc by musela druha, (zatim) ne stredni vrstva "byt minimalne 120-ka"? klidne muze mit napr. Marmot Alpha 60 nebo neco s 90-kou.

Mne trochu prijde, ze tazatel je bud trochu vice zimomrivy (nebo se pohybuje min intenzivne). Podle mne uz v beznem prochazkovem tempu cloveku s normalne fungujici termoregulaci by pri nule bylo v Alphe nebo flisce jako stredni vrstve a Alpha 120 na tom na trupu teplo. Jo, samotna Alpha by to udychala, takze by se nepotil, ale nevim, co by udelali dve neprofukave vrsvty svrchnych latek (asi Pertexu) s prodysnosti. Mne to prijde, ze by to nemuselo byt prijemne ani pri Microlightu nebo Quantum Airu.

Ale nemam to vyzkousene, s Marmot Alpha 120 a necem na tom (napr. Rab Vapor Rise) jsem byl az v trochu nizsich teplotach a uz i tam to nebylo vzdy nejlepsi, alespon ne do kopce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod Vexo » pát bře 12, 2021 18:28

apuka píše:Ehm, proc by musela druha, (zatim) ne stredni vrstva "byt minimalne 120-ka"? klidne muze mit napr. Marmot Alpha 60 nebo neco s 90-kou.

Já to pochopil tak, že má střední vrstvu Alphu bez ničeho a ta se samostatně dělá údajně od 120 výš. Pokud má již SS, tak bych se toho nebál, nějaké teplo to přidá a dýchat to bude pořád lépe než ostatní tepleji synt. izolované vesty, které ale zas budou univerzálněji fungovat na druhé a třetí pozici a pro start-stop aktivity. Péřovou vestu bych na turistiku volil jen jako záložní (a do nižších teplot). Se SW osobní zkušenost nemám, ale ta Ortovox je zabalená v PX Quantum, takže horší prodyšnost/lepší větruodolnost oproti DA.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod apuka » sob bře 13, 2021 10:27

Vexo píše:střední vrstvu Alphu bez ničeho a ta se samostatně dělá údajně od 120 výš.
Vis o nejakem takovem vyrobku? Ja si matne spominam, ze neco podobneho ma Rab (Alpha Flash), kde je specialni verze Alphy, jinak upravena. Ale to se prakticky neda pouzivat jako svrchni vrstva, jen vyhradne jako stredni pod neco, moc to profukuje i pri obycejne chuzi (jsou tam klasicke "diry" v sitce Alphy, pres ktere proudi vzduch).

Osobne bych kombinoval s Alpha vestou spise flisku nez tu zakladni Alphu, teda pokud to opravdu neni bez svrchniho neprofuk materialu. I kdyz nevim, jak funguje ten Ortovox pod bundou. Mam od nich "flisku", ale nosim ji ve meste a v praci, takze fakt nevim, jak by to slo s Alphou. Ale tazatel si to muze jednoduse vyzkouset kombinaci svych stavajicich veci. S normalni fliskou (ruzne druhy Polartecu) moje Marmot Alpha funguje dobre, tam zavisi hlavne na prvni vrstve, co mam na sobe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod Vexo » sob bře 13, 2021 13:48

apuka píše:
Vexo píše:střední vrstvu Alphu bez ničeho a ta se samostatně dělá údajně od 120 výš.
Vis o nejakem takovem vyrobku? Ja si matne spominam, ze neco podobneho ma Rab (Alpha Flash), kde je specialni verze Alphy, jinak upravena.

Ano, ta co pises, pak nedavno dala sehnat Rab Alpha Freak (PA 200) a potom nekde u protinozcu delaji Macpac Nitro-ktera je k memu prekvapeni jen PA 90.
Souhlasim, ze pod Alphu se svrchni vrstvou staci nejaky tenky fleece, pokud se tam vejde.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod Erse » sob bře 13, 2021 23:01

apuka píše:Mne trochu prijde, ze tazatel je bud trochu vice zimomrivy (nebo se pohybuje min intenzivne).

Díky za odpovědi, pro upřesnění mé otázky:
1) vestu bych byl rád, aby mohla fungovat i v létě když fouká a není třeba mít mikinu. Ale zároveň, aby v zimě i v těch -5 zahrála a fungovala. (Tady je ten dotaz jesi může na sobě být 2. a 3. vrstva z polartecu alpha a bude to funkčně odvádět vlhkost. Samozřejmě můžu na sebe dat jako 3. vrstvu SS bundu, ale v té se už zapotim hodně a k tomu mi bude vedro.

2) 2. vrstvu mám mikinu Rab alpha flux (95g polartecu, svrchní vrstva jen polyester - nenašel jsem sepicifkaci)
3) 1. vrstvu používám merino 150-180g s dlouhým rukávem
4) v pohybu se potim, ale kolem 0 až -5 a lehkého větru už je mi zima na těle v této kombinaci. Zatim jsem to řešil přidáním merino trika s krátkým na triko s dlouhým rukávem...
Naposledy upravil mike dne sob bře 13, 2021 23:41, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena citace
Erse
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon čer 22, 2015 22:53

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod ret255 » sob bře 13, 2021 23:51

Ako vesta 2-3 vrstva samotna ok, no mat pod tym tu skoro 100g flux a na tom dalsich 120g je uz dost ak sa pohybujes iba okolo nuly alebo slabo pod, teplotne to tak bude az az.
Spominal si , ze nosis batoh, tak v torze to vyriesi komfort, otazne je ci to stale nebudu kazit tie prefukujuce rukavy tej flux, osobne pri zateplenej veste pocitujem diskomfort hlavne tam kde vesta nie je, plus pod pažami, kde sa clovek poti.

A este k tomu urceniu vesty v lete, chces ju mat ak netreba mikinu, a tu vestu cches pouzivat ako kedy? Ak je v lete teplo na mikinu bude teplo aj na vestu so 120g alfy, ak sa hybes., ak v lete fuka tak skor nejaku nezateplenu vestu, alebo vetrovku.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod davyd » ned bře 14, 2021 8:26

Ahoj, ad 4/ Takže v 0 až -5 °C potřebuješ zahřát tělo a k tomu ti stačí navíc merino triko. Zimomřivý nebudeš, ani se nepohybuješ méně intenzivně.

Ad 1/ za mě je Alpha Direct 120 od 10+ °C při pohybu nepoužitelné a na základě 4/ pro tebe nejspíše také. A ty chceš vrstvu i na léto. (Důvody, proč nepoužívat 2. a 3. vrstvu z Polartec Alpha, vídím dva: pokud by se materiály přímo dotýkaly, nebudou po sobě klouzat, to snižuje nejméně komfort při oblékání (především rukávy); pokud svrchní látka 3. vrstvy má horší prodyšnost než svrchní látka 2. vrstvy.)

Podívej se na Marmot Alpha 60 Vest (Polartec Alpha Direct + Pertex Quantum Air).

Edit: V létě ti nahradí mikinu, dostaneš minimálně lepší sbalitelnost, nejspíš i váhu a větruodolnost, oproti mikině. V zimě dostaneš mnohem lepší izolaci, než ti dá to merino triko. Navíc to budeš moci jako 3. vrstvu oblékat podle potřeby.
davyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 17, 2019 18:14

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod Vexo » ned bře 14, 2021 10:37

Erse píše:1) Samozřejmě můžu na sebe dat jako 3. vrstvu SS bundu, ale v té se už zapotim hodně a k tomu mi bude vedro.
2)...Rab alpha flux (...svrchní vrstva jen polyester)
4) v pohybu se potim, ale kolem 0 až -5 a lehkého větru už je mi zima na těle v této kombinaci. Zatim jsem to řešil přidáním merino trika s krátkým na triko s dlouhým rukávem...

1) Není SS jako SS, můžeš najít lehký, který dýchá i lépe než Alpha Flux, např. SS vestu bez zateplení, kterou můžeš použít na odražení větru v létě. Samotná přítomnost takové větrurezistetní látky polapí tenkou vrstvu vzduchu, která sama o sobě zafunguje jako izolant (teplejší než další triko).
2) Jenom oprava, Alpha Flux ma svrchni latku nylon 45g/m2, nenašel jsem srovnání jak dýchá oproti zmiňovaným Quantum Air (jsou v nich rozdíly).
4) Ve chvíli kdy už by nestačilo to triko, tak DA vesta má PA 80, Marmot PA 60-všechno bude velký boost, tak se též přikláním k #2, ať máš variabilitu, Tilak 120 už je moc na kombinaci...
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod dkay » sob dub 10, 2021 9:26

davyd píše:Podívej se na Marmot Alpha 60 Vest (Polartec Alpha Direct + Pertex Quantum Air).


Alpha 60 vesta je snad nejlepší kus oblečení který jsem kdy koupil, vesatilita je naprosto neuvěřitelná (hřeje, dýchá a překvapilo mě kolik větru vydrží - byť je třeba aby nebyl uplně mrazivý), fit perfektní (pěkně uzavře krční oblast) - midlayer, toplayer, v závislosti na tom co je pod tím použitelnost od ledna do ledna. Nedokážu pochopit proč jí Marmot zrušil, snad připravují náhradu... já tu svojí teď vyvažuju zlatem :D

Jediná další firma, o které vím že dělá alphovou vestu s kapucí(!!) je Norrona, ale s tou zkušenosti nemám.
Naposledy upravil dkay dne úte dub 20, 2021 7:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Vesta polartec alfa / swisswool

Příspěvekod dkay » sob dub 10, 2021 9:28

Jinak souhlas s tím že je lepší cílit spíš na nižší gramáž PA. I ta 60ka hřeje slušně, 120 je podle mě šílenství - vyloženě z toho udělá jen zimní kus oblečení a to je škoda.

Podle mne uz v beznem prochazkovem tempu cloveku s normalne fungujici termoregulaci by pri nule bylo v Alphe nebo flisce jako stredni vrstve a Alpha 120 na tom na trupu teplo.


Považuju se za střed, spíš možná trochu směrem k zimomřivosti (asi kvůli vysoké potivosti) a na procházku s děckama (= Mistrovství světa ve stání na místě) při 5C jsem si vzal moiru na odvod potu (resp. prostě vytvoření vzduchové mezery), velmi tenký noname syntetický rolák s počesanou vnitřní stranou a bundu s Alpha 60kou a bylo mi fajně. Takže s PA 120 a běžnou flískou jako midlayerem bych se při 0C podle mě už vařil a to jak říkám, považuju se za člověka co má v oblasti odolnosti proti chladu ještě co rozvíjet a cvičit...
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy


Zpět na Oblečení