Záchrana - nubuková kůže, vosk

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Záchrana - nubuková kůže, vosk

Příspěvekod Starlette » čtv led 14, 2021 10:45

Krásný den.
Ano, teď již vím, že jsem sem měla jít prvotně a přečíst si vaše tipy na údržbu a impregnaci nubukových bot. Nestalo se tak. :-)
Pořídila jsem si vysněné pohorky, které mají barevnou nubukovou kůži. Z nadšení, aby dlouho vydržely, jsem je před prvním použitím bezbarvě navoskovala (tak jako jsem to vždy dělala s černýma). Samozřejmě boty změnily úplně barvu a z fialových mám černé.

Prosím, máte nějaký tip, jak tuto situaci zachránit?
Čekala jsem 12 hodin, jestli se to nějak nezachrání samo.. nic. Zkoušela jsem jemným kartáčkem zdrsnit povrch - nic.

Prosim, je nějaká možnost, jak botu zachránit? ](*,)
Starlette
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 14, 2021 10:35

Re: Záchrana - nubuková kůže, vosk

Příspěvekod pavproch » čtv led 14, 2021 12:33

Botky přece nechodí podle barvy. Ale ženské mají jinak žebříček hodnot, já vím.

Kdysik dávno se tady řešilo, čím sundat vosk (snoseal) z boty (myslím, že výsledkem byt terpentýn, už si nepamatuju), ale imho ta barva zůstane změněná (už nafurt :twisted: ) i po koupeli v těrpentínu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Záchrana - nubuková kůže, vosk

Příspěvekod apuka » čtv led 14, 2021 13:17

Ja si taky pamatuji terpentyn - myslim, ze to bylo potom, jak nekdo sehnal za babaku stare kozene boty z hodne tluste kuze ale durch provoskovane, tak je zachranil tezkym rajbanim v terpentynu (tj. zadne jen "koupel").

Ale taky si myslim, ze original farba uz bude tatam. Kdyby se povedlo vosk uplne vystrnadit, tak mozna si ten terpentyn pochutna i na barve... Ale kdo vi..

Moje rada je se na to ted vykaslat a boty nosit - uz je nevoskovat a doufat, ze casem se vosk dostane ven. To by se alespon naznak barvy mohl taky vratit. Hlavne kdyby voskovani probehlo jen za studena.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Záchrana - nubuková kůže, vosk

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 17:48

Jo, terpentyn, viz tady: viewtopic.php?p=415524#p415524 a dal na nekolika strankach na preskasku s jinymi tematy. Jenze tam slo o to nejak dat dohromady stare boty za par korun. Na nove bych to nezkousel a navic si myslim, ze kyzeny efekt na barvu by to stejne nemelo.

apuka píše:Moje rada je se na to ted vykaslat a boty nosit - uz je nevoskovat a doufat, ze casem se vosk dostane ven.

Jo, do puvodniho stavu uz se to asi nevrati, ale aspon castecne se vosk osoupe. Idealne chodit ve snehu az trochu zfirnovati nebo zvodnati, tam se vosk osoupe nejrychleji.

Starlette píše:jsem je před prvním použitím bezbarvě navoskovala

Cim konkretne? A jakym zpusobem, za studena nebo za tepla? Ber to jako pouceni pro priste, kuze ztmavne po kazde impregnaci a v navodu je psano, ze to ma clovek odzkouset na malem kousku kuze :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Záchrana - nubuková kůže, vosk

Příspěvekod Starlette » sob led 16, 2021 13:44

Díky všem, zvolila jsem cestu nelpění na barvě a raději je víc neničit. :-D
Nahřála jsem vosk a co největší přebytek stáhla, pak povrch trochu zdrsnila kartáčkem a gumou. Místy vykoukla původní barva, tak jsem z nich udělala rozhodně originální kousek. :-D :-D Druhou botu jsem pak doladila alespoň částečně do stylu první :-D Udělala jsem z nich ošoupávací Steelky - ty taky ošoupají jednu barvu do druhé. :-D


Děkuji všem a přeji parádní víkend!
Starlette
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 14, 2021 10:35


Zpět na Boty