Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř led 13, 2021 12:11

mike píše:apuka tem zvastum veri a zbytek si domysli nebo vymysli. Blbe je, ze to pak prezentuje jako realitu
:shock: :shock: :shock:
Nebyl jsem nahodou jeden z prvnich, co si na OF stezoval, ze na strankach Gore, Pertexu, ... se ztratily veskere technicke informace??? Resp. obcas tam byly, ale tak tezko dohledatelne, ze "bezny smrtelnik" se k nim nedostal, navic (nejenom dve spomenute spolecnosti) promazaly i archiv svych zprav, kde obcas nejake tyto informace byly.

Proto musel apuka casto hledat jinde...
sobb píše:měl by tu někdo srovnání bundy se současným Active s některým ze starších GTX Active či Active Shell?
Prakticke srovnani nemam, jen par technickych info, co si pamatuji (jeste z dob, kdy se to dalo u Gore najit).
Puvodne mel GTX Active Ret kolem 4, pozdeji 2-4 podle pouziteho svrchniho matrose (pouzivalo se 20-40d), pozdeji neco pry vylepsili na membrane (myslim, ze zacali pouzivat jako podsivku nejakou formu C-Knitu a trochu ztencili membranu/?/), jako vrchni matros pouzivali(-ji???) nejakych 13-30d a Ret tim snizili, myslim, az na hodnotu 1,3 pri nejtenci latce. Mozna mi ale pamet neslouzi dobra a ten Ret muze byt klidne 1,4 nebo 1,5.

Otazkou je, jestli jednoduse sezenes z nejnovejsi, nevim, kdo z nej vyrabi - jednak asi kvuli odolnosti a jednak i kvuli hromade starsi verze na skladech.

Ted jsem nasel tiskovou zpravu Gore, kde tvrdi, ze "novy Active Shell" ma Ret<3 - pro sezonu 2011/12 :-k :-k :-k Coz me docela prekvapuje, protoze Active ma byt nastupce Active Shellu (i kdyz se to hodne zamenuje, stejne jako Pro Shell a Pro) a melo byt citelne prodysnejsi, lehci a sbalitejnejsi (tak to uvadel primo Gore). :((
Naposledy upravil apuka dne stř led 13, 2021 17:01, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř led 13, 2021 16:36

apuka píše:Nebyl jsem nahodou jeden z prvnich, co si na OF stezoval, ze na strankach Gore, Pertexu, ... se ztratily veskere technicke informace???

To ovsem nijak nesouvisi s tim, co jsem napsal ;-) Tj. s tvym velmi kreativnim ctenim a bohuzel i interpretaci (nejen) marketingovych textu.

Ke zrejme nedokoncenemu zbytku: Ret je pomerne spatny ukazatel prodysnosti a puvodne tak ani nebyl minen. To az v Gore to takhle zprznili, protoze se jim to hodilo do kramu. Tak, jak ho pouzivaji, ovsem spis nez prodysnost ukazuje tloustku pouziteho laminatu tj. UL veci vychazi lip. Protoze Ret bohuzel meri hlavne izolacni schopnosti latky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř led 13, 2021 17:04

mike píše:Protoze Ret bohuzel meri hlavne izolacni schopnosti latky.
Ne. Na to je, myslim Rct, nebo jak se to jmenuje. Test na to funguje skoro stejne jako na Ret, jen se suchym vzduchem, nezapojuje se tam odparovani.

Ret neco meri, ale neni to izolacni schopnost (kvuli te vlhkosti) ale nejakou cast toho, co se nazyva prodysnosti. Stejne jako ten druhy test na gramy/24h meri jinou, asi castecne prekryvajici se cast.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř led 13, 2021 17:14

Uz jsem to tady psal driv, nechce se mi v tom znovu vrtat. Ret meri predane teplo a ano, castecne se na nem podili parapropustnost, protoze para ma slusnou tepelnou kapacitu. Jenze kdyz tu samou membranu nalaminujes na ruzne silne materialy, tak ten tenci bude mit nizsi Ret nez silnejsi, ac realne bude paropropustnost stejna.

Daval jsem tady priklad zateplene bundy s Gore membranou, ktera mela Ret tusim 50, pricemz samotna membrana mela 1.8 (on se totiz Ret jednotlivych vrstvev da scitat). Tj. izolace skoro 50, pricemz prodysnost urcite radove vyssi, nez membrana. Je to sice extremni priklad, ale prave na takovych se nejlip ukazuji slabiny pouzite metody. Vsak ti, co ji navrhovali, si toho byli vedomi a puvodne slouzila jen k hrubemu roztrideni materialu na nekolik kategorii. Rozhodne nebyla minena tak, jak ji pouziva Gore tj. rozlisovat nizke jednotky nebo dokonce desetiny Ret. To neni vyuziti, ale zneuziti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » stř led 13, 2021 18:01

apuka píše:ze "novy Active Shell" ma Ret<3 - pro sezonu 2011/12
Jo, tohle sedí, Laďova ME Firefox byla z téhle první řady Active Shellů. Takže ty čísla, co píšeš výše, ale pro změnu nesedí :-k

apuka píše:Otazkou je, jestli jednoduse sezenes z nejnovejsi, nevim, kdo z nej vyrabi - jednak asi kvuli odolnosti a jednak i kvuli hromade starsi verze na skladech.
Nesháním, nechci ji. Výdrž té staré Firefox je pro mě tak na hraně a počítám, že nové modely na tom budou hůř.

Spíše mě zajímalo porovnání prodyšnosti konkrétních bund ze staršího Active (či ještě Active Shellu) a něčeho nejnovějšího.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv led 14, 2021 8:39

sobb píše:ty čísla, co píšeš výše, ale pro změnu nesedí
:(( Proc si to myslis? Mozna mas pravdu a ja si to blbe pamatuji, ale co jsem si (skoro) jisty je, ze Gore uvadel jistou dobu na Active, kousek pote, co jej uvedl na trh, ze laminat ma spodni hranici Ret 2. Zaviselo to od tloustky matrose na ktery to laminoval. A horni hranice byla stejna jako dolni pro Pro - ten se ale laminoval na matros min. 40d, coz byla horni hranice pro Active. Bylo tam pekne videt, ze je pekna debata o prodysnosti samotne membrany, ale hodne ji ovlivni i pouzita svrchni latka.

Pro Tebe je z toho vseho spise dulezite, ze ano, nejnovejsi Active pri pouziti nejtenci svrchni latky by mel mit lepsi prodysnost nez Vas Firefox - ale, jak jsi spravne podotkla, ten tenky matros muze byt pro Vase expedice hodne velkym problemem. Nevim, z jakeho je Firefox, ale uz rodil mezi 13d vs 30d je hodne velky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv led 14, 2021 10:58

Měla jsem na mysli, že to moc nesedí v souvislosti se starším Active Shell, který má mít Ret<3. Ale to je asi fuk, je pravda, že je to stejně tak trochu hra s čísly.

apuka píše:Pro Tebe je z toho vseho spise dulezite, ze ano, nejnovejsi Active pri pouziti nejtenci svrchni latky by mel mit lepsi prodysnost nez Vas Firefox - ale, jak jsi spravne podotkla, ten tenky matros muze byt pro Vase expedice hodne velkym problemem.
Porovnání prodyšnosti mě zajímalo spíše proto, že pp říká, že u jeho bundy z Active nejsou potřeba odvětrávací zipy v podpaží. Zatímco u Firefox jsou v podstatě nezbytností.

Ale jinak ano - ještě pořád špekuluju nad tím, z jakého matroše teď ty dva nové membránové oblečky pořídit. Prozatím se přikláním k tomu, že alespoň bundy z Active nebudou. Nejde o "expedice", ale o to, že životnost těch bund bude při častém používání asi na můj vkus už příliš krátká.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 17:26

:roll: ma doma AS bundu, ktera ma nejspis svetovy rekord ve vydrzi a i tak je ji to malo ;-)

Tak si porid neco z GTX Pro nebo jak se to ted jmenuje. Neni tam PU, jen tri vrstvy teflonu, takze by to nemuselo degradovat casem. Plus je opravdu mikroporezni. Bundy sice nejsou uplne UL, ale okolo 300 - 350 g by se neco melo dat sehnat.

Nejlepsi by samozrejme byla UL membranovka pro prilezitostne pouziti plus dobra vetrovka, vahove by to nevyslo o moc hur, mista to taky vic nezabere a komfort je vetsinu casu uplne jinde. Ale komu neni rady, tomu neni vzajemne hospodarske pomoci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv led 14, 2021 18:11

Nebaví mě furt vybírat a shánět nový bundy :wink: Navíc viz. co potvrdil i apuka - nové budou mít výdrž velmi pravděpodobně kratší.

Uvažuju buď o Active se zpevněním ramen, nebo o Pro, případně se vykašlu na GTX a vezmu nějakou low cost variantu z Pertex Shield. A Laďovi koupím tu jeho vysněnou igelitovou pláštěnku :mrgreen:

Pro větrovku nemám v létě téměř žádné využití, i v zimě jsem ji mnohokrát musela nahradit GTX. Na rozdíl od Tebe holt nejezdíme ven jen když se rosničky dušují, že ani nekápne :wink: A tudíž membránové kompletky i opravdu používáme, nenosí se jen v batohu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 18:19

Furt jednou za 10 let :D Apuka jako obvykle vari z vody, uplne stejne si muzu vymyslet, ze novejsi material je odolnejsi a proto vydrzi vic ;-)

Jasne, na igelitu se nema moc co pokazit a kdyz se roztrhne, tak koupis za stovku novou :twisted: Pertex Shield bych osobne nebral ani zadarmo. Zkousel jsem si par bund z nej a na telo vylozene neprijemny pocit, je to takove lepkave a nepusobi to vubec prodysne. Na druhou stranu to neni plechove, v podstate to pusobi jako vetrovka se zaterem.

Ja ti verim, ze to pouzivate, ale pokud neprsi, tak zbytecne. Chodim ven kazdy den a membranovku jsem mel za cely lonsky rok na sobe bud jednou nebo dvakrat. Do hor i na vylety u nas si ji samozrejme beru, ale oblekam jen kdyz fakt prsi. Zato vetrovku mam na sobe kdykoliv uz to neni na tricko a jeste neni na primaloftku. Takze asi tak 100x casteji, nez membranovku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » čtv led 14, 2021 18:39

Kura, nestrašte mě.... z napsaného sem vyrozuměl, že životnost Active asi nic moc... to sem teda zvjedaff, jak dlouho mi mi vydrží ten můj kompletek - mám ho od jara, použito circa 5x na sobě a 2x se mnou (zbytečně) v batohu, jinak visí pěkně na ramínku v sušárně (garáži), žádné skladování ve složeném /zmuchlaném stavu, do batohu cpu "opatrně" a ne na silu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 18:42

Tos vyrozumel spatne. sobb snad upresni, ale ta AS bunda jim vydrzela tusim okolo 10 let hodne casteho noseni. Podstatne vic, nez bych cekal od dvakrat silnejsi a tezsi membranovky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv led 14, 2021 19:37

mike píše:Furt jednou za 10 let :D Apuka jako obvykle vari z vody, uplne stejne si muzu vymyslet, ze novejsi material je odolnejsi a proto vydrzi vic ;-)
Deset vydržel ProShell, AS jen osm :wink: Ale lhal bys sám sobě, je celkem jisté, že nový Active na tom bude hůř :wink:

mike píše: Zkousel jsem si par bund z nej a na telo vylozene neprijemny pocit, je to takove lepkave a nepusobi to vubec prodysne.
Já to na sobě nikdy neměla, časem snad vyzkouším. Prodyšnost nic moc nebude.

mike píše:Chodim ven kazdy den a membranovku jsem mel za cely lonsky rok na sobe bud jednou nebo dvakrat. Do hor i na vylety u nas si ji samozrejme beru, ale oblekam jen kdyz fakt prsi. Zato vetrovku mam na sobe kdykoliv uz to neni na tricko a jeste neni na primaloftku.

Na výlety kolem komína membránovku nenosím vůbec a klidně zmoknu :wink: V horách anebo někde mimo civilizaci je to o něčem jiném, tam zmoknout nechci a tak ji holt nosím. Někdy i skoro celý den.
A co se týče větrovky, tak jak píšu, nemám pro ni v letním období využití. Ty se oblíkáš úplně jinak a nosíš ji ve chvíli, kdy by mě ještě ani nenapadlo si ji oblíct :wink: Ale mám pocit, že o tom už jsme se někde jinde bavili :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv led 14, 2021 19:43

pp: nemyslím si, že to bude v případě Tvýho využití s malou výdrží nějak tragický :wink: My membránové bundy nosíme celkem hodně, navíc částo i s batohem, což dělá svoje. Active Shell vydržela osm let, což ještě celkem jde. Ale jednak srovnávám s mojí bundou z ProShell, která zvládla deset let, a druhak se domnívám, že současné Active vydrží zase o něco méně. Což už je pro mě za hranou přijatelnosti.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 19:47

sobb píše:Deset vydržel ProShell, AS jen osm

Jen :D Plus velmi nadstandardni pouzivani. Nevim, co bys chtela vic.

sobb píše:Ale lhal bys sám sobě, je celkem jisté, že nový Active na tom bude hůř

Mne to teda vubec jiste nepripada a ani k tomu nevidim duvod. Kdyz vidim, kolik mi vydrzi tenke vetrovky a i UL membranovky jsou furt silnejsi. Jedine ze by zeslabili membranu pod rozumnou mez a mas snad nejakou indicii, ze k tomu doslo?

sobb píše:Já to na sobě nikdy neměla, časem snad vyzkouším.

Zkus, uvidis sama. Mne nejvic vadily 2.5L verze nebo jak to bylo, tam byly zevnitr takove lepkave tecky. Na kuzi neprijemne, na obleceni snad tolik ne.

sobb píše:V horách anebo někde mimo civilizaci je to o něčem jiném, tam zmoknout nechci a tak ji holt nosím. Někdy i skoro celý den.

Kdyz cely den prsi, tak i ja ;-) Bez deste k tomu nevidim duvod, naopak, sundavam hned, jak je to mozne. Je pravda, ze u NeoShellu uz tak silne nutkani nemam, v tom se da vydrzet i nejakou dobu po desti, zvlast kdyz hrozi, ze prijde dalsi vlna.

sobb píše:A co se týče větrovky, tak jak píšu, nemám pro ni v letním období využití. Ty se oblíkáš úplně jinak a nosíš ji ve chvíli, kdy by mě ještě ani nenapadlo si ji oblíct

Vetrovky (ano, mam jich vic), nosim hlavne na jare a na podzim, v lete akorat na horach kdyz je chladneji. Na tricko s kratkym, kdyz teplota spadne pod 14 - 15 stupnu. Ty si misto toho obleces flisku a v tom bych neprezil ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv led 14, 2021 20:19

mike píše:Jen :D Plus velmi nadstandardni pouzivani. Nevim, co bys chtela vic.
Jen. Úplně normálního častého využití. Stejného, jakého se dočkala moje ProShell, která vydržela deset. Což je i odpověď, co bych chtěla víc :wink:

mike píše:Mne to teda vubec jiste nepripada a ani k tomu nevidim duvod.
Důvod je zřejmý, použití tenčí látky na které je membrána. A ta tudíž dříve odejde.

mike píše: Na kuzi neprijemne, na obleceni snad tolik ne.
Hm, tak uvidím, jaké to pocitově bude. Bundu nosím i na triko.

mike píše:Bez deste k tomu nevidim duvod, naopak, sundavam hned, jak je to mozne.
Však já taky :wink:

mike píše: Ty si misto toho obleces flisku a v tom bych neprezil ;-)
když je 14-15 stupňů, tak jdu v tričku. Když je mi zima, tak v triku s dlouhým a když už nepříjemně fouká, tak si vezmu flísku. Větrovka tam jaksi nikde nemá místo, nepotřebuji ji :wink: Pro mě je využitelná jen v zimě.
Mám pocit, že Tvůj mylný dojem vychází z toho, že říkám, že GTX používáme i jako větrovky. Ale s tím, že větrovku bych používala úplně jinak než Ty - tedy až v opravdu silném a nepříjemném větru. A to je pak už GTX srovnatelná nebo i lepší.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 22:12

sobb píše:Stejného, jakého se dočkala moje ProShell, která vydržela deset. Což je i odpověď, co bych chtěla víc

Zkus si prepocitat cenu na cas a nejspis ti Active vyjde lip. S vahou ani nemluve.

sobb píše:Důvod je zřejmý, použití tenčí látky na které je membrána. A ta tudíž dříve odejde.

Jenze to je IMO spatna uvaha. Odejde membrana, ne latka. A membrana odejde zevnitr, nejspis rozpadem PU nebo jeho prosoupanim. Dokud vnejsi latku vylozene neprotrhnes, tak je z hlediska zivotnosti uplne jedno, jak silna je.

sobb píše:když je 14-15 stupňů, tak jdu v tričku. Když je mi zima, tak v triku s dlouhým a když už nepříjemně fouká, tak si vezmu flísku.

Takze tahas dve veci, ktery muzou mit dohromady i pul kila misto vetrovky, ktera ma 150 g a poslouzila by lip ;-) Ja flisku nemam vubec a triko s dlouhym jen kdyz uz jdou teploty tak pod 7 stupnu. Na horach ho obvykle nosim v batohu, ale na sobe minimalne. Vetrovka je prijemnejsi.

sobb píše:Mám pocit, že Tvůj mylný dojem vychází z toho, že říkám, že GTX používáme i jako větrovky. Ale s tím, že větrovku bych používala úplně jinak než Ty - tedy až v opravdu silném a nepříjemném větru. A to je pak už GTX srovnatelná nebo i lepší.

Aha, to je mozne. V tom pripade zkus odhadnout, kolik dni v roce na sobe ty membranovky asi mate, at je videt ta zivotnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod šíp » čtv led 14, 2021 22:32

Já mám bundu z Active už 5 let, možná i více. Asi se hecnu, přesně dohledám, jak dlouho, a možná sepíšu podrobnější recenzi.
Za mě je to geniální materiál, který mi nahradí větrovku, takže ano, opravdu ji nosím ve větru, když je kosa, fouká, ale neprší.
Vzhledem k tomu jaké počasí zažíváme, ji nosím převážnou dobu na treku. Absolvovala jsem s ní čtyři delší vandry o trvání 10-14 dnů, kdy jsem ji na sobě měla v souhrnu 40 dnů, plus další víkendové vandry. Batoh jsem maximálně měla 29 kg /Grónsko/, jinak kolem 25-27 kg.
Nepozoruji žádný úbytek vlastností, poškození membrány, cokoliv, v bundě jsem se prodírala křovím, borůvčím, polomem, hustým lesem.
Bunda nemá zipy a nepostrádám je, materiál sám o sobě je úžasně prodyšný.
V bundě jsem seděla u ohně, když byla okolní teplota tak příznivá, že jsem se nemusela odít do péřovky.
Celkem s úsměvem sleduji, jak někdo, teď nemyslím sobb, jejich vandry jsou fakt extrémní, řeší, že si na bundu z AS nemůže dát těžký batoh.
Přílohy
DSC_3680.jpg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 22:53

šíp píše:Celkem s úsměvem sleduji, jak někdo, teď nemyslím sobb, jejich vandry jsou fakt extrémní, řeší, že si na bundu z AS nemůže dát těžký batoh.

Asi tak. Pisu to tady uz roky, ale je to marny, je to marny :D

Ty mas tu Salomonku, co jsem mel ja, ne? Nebyla spatna, ale musim rict, ze NeoShell je jeste o poradny kus lepsi. Takze nijak nelituju, ze mi odesel zip a vyreklamoval jsem ji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv led 14, 2021 23:29

mike píše:Zkus si prepocitat cenu na cas a nejspis ti Active vyjde lip. S vahou ani nemluve.
Teď si nejsem jistá, zda rozumím. Cenu bundy? Jestli ano, tak vyšly nějak podobně. Časově vydržela dýl moje ProShell. Která je váhově samozřejmě těžší. Což je ale dáno nejen pevnějším materiálem, ale zčásti i vývojem. Třeba zipy jsou na ní mohutnější, což je zrovna asi zbytečné.

mike píše:Jenze to je IMO spatna uvaha. Odejde membrana, ne latka. A membrana odejde zevnitr, nejspis rozpadem PU nebo jeho prosoupanim. Dokud vnejsi latku vylozene neprotrhnes, tak je z hlediska zivotnosti uplne jedno, jak silna je.
Nemyslím si, pevnější látka líp chrání membránu. Tvoří to pevnější komplex.

mike píše:Takze tahas dve veci, ktery muzou mit dohromady i pul kila misto vetrovky, ktera ma 150 g a poslouzila by lip ;-) Ja flisku nemam vubec a triko s dlouhym jen kdyz uz jdou teploty tak pod 7 stupnu. Na horach ho obvykle nosim v batohu, ale na sobe minimalne. Vetrovka je prijemnejsi.
Tyhle věci mám tak jako tak, větrovka by tam byla navíc :wink: Osobně mi větrovka nijak zvlášť příjemná není, flísce se rovnat nemůže. Možná je to i tím, že Ty nemáš rád vítr a průvan na tělo, a proto třeba vůbec nenosíš kraťasy. Mě to naopak celkem vyhovuje, větřík dobře odvětrává.

mike píše:Aha, to je mozne. V tom pripade zkus odhadnout, kolik dni v roce na sobe ty membranovky asi mate, at je videt ta zivotnost.
Tohle by bylo na dlouhý přemýšlení a počítání. Fakt nevím. Nepočítám dny, nepočítám kilometry, nepočítám převýšení a nepočítám ani goráčohodiny. Musela bych to leda zkusit nějak dát dohromady ze zápisků šílencových a fotek.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv led 14, 2021 23:40

šíp píše:Nepozoruji žádný úbytek vlastností, poškození membrány, cokoliv, ...
Pár membrán mi už odešlo a ono to nebylo o pozorovatelném úbytku vlastností. Prostě to najednou začlo někde téct. Ať už samotná membrána, nebo kvůli odlepení podlepených švů.

šíp píše:Celkem s úsměvem sleduji, jak někdo, teď nemyslím sobb, jejich vandry jsou fakt extrémní, řeší, že si na bundu z AS nemůže dát těžký batoh.
Hele, vážně, nemyslím, že by naše vejlety byly nějak extrémní, jen jsou občas trochu dlouhé. Těžký batoh sám o sobě problém není. Jen ty Active bundy mají prostě nižší životnost, ať je to dané čímkoliv. Bundy z pevnějších materiálů zřejmě vydrží dýl. Alespoň v to doufám, že to tak bude i v případě srovnání Active vs. Pro. Já mám přímé porovnání jen těch starších typů.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 23:42

sobb píše:Teď si nejsem jistá, zda rozumím. Cenu bundy? Jestli ano, tak vyšly nějak podobně.

Tak to byla asi vyjimka, normalne jsou Pro drazsi, nez Active.

sobb píše:Nemyslím si, pevnější látka líp chrání membránu. Tvoří to pevnější komplex.

Jenze kriticke misto AS je ta tenka PU vrstva, co je zevnitr. Jak se poskodi, tak se na teflon dostane pot a bunda zacne postupne protekat. Coz je myslim presne to, co se stalo, ne? To, co pises, muze mit opacny efekt. Silnejsi laminat je min poddajny, takze se muze lamat a prosoupavat v ohybech (zevnitr).

sobb píše:Osobně mi větrovka nijak zvlášť příjemná není

Je otazka, jakou jsi mela v ruce nebo na sobe. Nektere materialy jsou neprijemne, sustive a lepive, ale ty, co mam, jsou fajn.

sobb píše:Možná je to i tím, že Ty nemáš rád vítr a průvan na tělo, a proto třeba vůbec nenosíš kraťasy.

Kratasy nenosim kvuli kolenum, tem fakt staci trochu vetru aby zacaly bolet. Zato nahore nemam problem. Nemam rad silny vitr, mirny mi nijak nevadi, vsak tu dnes byla diskuse, ze na hlave nenosim nic nebo Buff, zatimco jini potrebuji kapuce.

sobb píše:Tohle by bylo na dlouhý přemýšlení a počítání. Fakt nevím. Nepočítám dny, nepočítám kilometry, nepočítám převýšení a nepočítám ani goráčohodiny. Musela bych to leda zkusit nějak dát dohromady ze zápisků šílencových a fotek.

Premyslej a pocitej ;-) On by myslim stacil hruby odhad. Ja sice kilometry pocitam, ale kdy co nosim fakt ne, to jsou jen odhady. Membranovku dny, vetrovku a primaloftku mesice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 23:48

sobb píše:Pár membrán mi už odešlo a ono to nebylo o pozorovatelném úbytku vlastností. Prostě to najednou začlo někde téct.

Presne tak i u mne. Furt dobry a pak je najednou po ni.

sobb píše:Hele, vážně, nemyslím, že by naše vejlety byly nějak extrémní, jen jsou občas trochu dlouhé.

Trochu :D Proti naproste vetsine OF extremni jsou jak delkou, tak podminkami.

sobb píše:Bundy z pevnějších materiálů zřejmě vydrží dýl. Alespoň v to doufám, že to tak bude i v případě srovnání Active vs. Pro. Já mám přímé porovnání jen těch starších typů.

Na tohle bys potrebovala dve ruzne bundy se stejnou membranou. Jsem presvedcen, ze jde ciste o zivotnost membrany a ta je u AS jiste mensi. Zvlast ted, kdyz Pro uz nema PU vrstvu, protoze kde je PU, tam je problem. Zato teflon je pomerne odolny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » pát led 15, 2021 0:13

mike píše:Tak to byla asi vyjimka, normalne jsou Pro drazsi, nez Active.
Teď asi ano, což taky může být jedním z rozhodovacích faktorů. Pokud si za dobu životnosti Pro koupím za stejnou cenu dvě Active, tak by se nad tím dalo uvažovat :lol: I když zrovna v mém případě je největší opruz najít něco, co mi sedí a zároveň vyhovuje #-o Zato Laďa si často může koupit první bundu, kterou si vyzkouší ... :? :D

mike píše:Jenze kriticke misto AS je ta tenka PU vrstva, co je zevnitr. Jak se poskodi, tak se na teflon dostane pot a bunda zacne postupne protekat. Coz je myslim presne to, co se stalo, ne?
Právě netuším, co se stalo. Každopádně teče na ramenou, zhruba v místech dotyku popruhů batohu. Nevím, z které strany došlo k poškození. Nicméně ProShell je též obdařen PU a tam k protýkání nedošlo. Zato se dodrbalo něco (možná PU) jinýho :twisted:

mike píše:Je otazka, jakou jsi mela v ruce nebo na sobe. Nektere materialy jsou neprijemne, sustive a lepive, ale ty, co mam, jsou fajn.
Jo, je to možný, nijak se větrovkama nezabývám, protože je na nošení na tělo vůbec nepoužívám. Ani kdyby byly na dotek celkem příjemné.

mike píše:Premyslej a pocitej ;-) On by myslim stacil hruby odhad.
Nevím, jestli ta námaha za to opravdu stojí :wink: Od tý doby, co trávíme víc času na venku, než doma, už ani hrubý odhad nemám. Vždyť já už ani nevím, co nás ty vejlety stojej #-o A raděj to počítat nebudu, protože bych se mohla dopočítat, že to je levnější, než bejt doma :twisted:

mike píše:Trochu :D Proti naproste vetsine OF extremni jsou jak delkou, tak podminkami.
To jen tak blbě vypadá, moc žvaním :wink:

mike píše:Na tohle bys potrebovala dve ruzne bundy se stejnou membranou. Jsem presvedcen, ze jde ciste o zivotnost membrany a ta je u AS jiste mensi. Zvlast ted, kdyz Pro uz nema PU vrstvu, protoze kde je PU, tak je problem. Zato teflon je pomerne odolny.
No, ale jak píšu výš, porovnávám AS (ME Firefox) a ProShell (Marmot Exum), obojí stejné použití a obojí má PU vrstvu, ProShell pevnější materiál. Určitě by bylo zajímavější porovnat Active nebo Active Shell s různě pevnými látkami.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát led 15, 2021 0:23

sobb píše:Pokud si za dobu životnosti Pro koupím za stejnou cenu dvě Active, tak by se nad tím dalo uvažovat

Klidne to tak muze byt.

sobb píše:Zato Laďa si často může koupit první bundu, kterou si vyzkouší ... :?

Tak at ti ji koupi on :twisted: Chlapi nejsou tak vybiravi a hlavne tolik neresi barvu ;-)

sobb píše:Nevím, jestli ta námaha za to opravdu stojí

Myslim, ze jo. Ne pro tebe, ale pro ostatni, at vime, kolik AS opravdu vydrzi. Nejspis to bude odpoved vsem tem, co se boji o zivotnost. Az zjisti, ze jim driv odejde vekem nez se dostanou na ctvrtinu toho, co odnosil Lada ;-)

sobb píše:Vždyť já už ani nevím, co nás ty vejlety stojej

Vsak od te doby, co jste na severu objevili zlato, to nemusis resit, ne? :twisted:

sobb píše:No, ale jak píšu výš, porovnávám AS (ME Firefox) a ProShell (Marmot Exum), obojí stejné použití a obojí má PU vrstvu, ProShell pevnější materiál.

A taky vyrazne silnejsi PU vrstvu. AS ji ma prave extremne tenkou, proto je tak prodysny a proto IMO odejde driv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » pát led 15, 2021 11:43

mike píše:Tak at ti ji koupi on :twisted: Chlapi nejsou tak vybiravi a hlavne tolik neresi barvu ;-)
To bychom oba skončili u té pláštěnky :wink: To říká ten pravej, kdo se vzpouzel proti růžové? :twisted:

mike píše:Nejspis to bude odpoved vsem tem, co se boji o zivotnost. Az zjisti, ze jim driv odejde vekem nez se dostanou na ctvrtinu toho, co odnosil Lada ;-)
Opět to soudíš podle sebe, ale je dost lidí, kteří ty bundy prostě nosí. :wink: Ono je to v zásadě nespočitatelné, každý rok je u nás jiný, takže průměr udělat nejde. Ale žádné extrémní využití membránovek to zas nebude, jezdili jsme hodně i na jih.

mike píše:Vsak od te doby, co jste na severu objevili zlato, to nemusis resit, ne? :twisted:
8-[ :-$ Taky všechno vykecáš! :twisted:

mike píše:A taky vyrazne silnejsi PU vrstvu. AS ji ma prave extremne tenkou, proto je tak prodysny a proto IMO odejde driv.
Já osobně se domnívám, že vliv má oboje. Ale třeba se pletu a Active bunda z 13d vydrží stejně dlouho jako z 30d. Ale nemyslím si to, a proto to zkoušet nebudu. Leda, že bys nám takové dvě koupil, to bych se teda obětovala a otestovala Ti to :wink: 8)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát led 15, 2021 17:24

sobb píše:To říká ten pravej, kdo se vzpouzel proti růžové?

Psal jsem tolik, ne vubec :twisted:

sobb píše:Opět to soudíš podle sebe, ale je dost lidí, kteří ty bundy prostě nosí.

Je to mozne i kdyz je to divne, ale malokdo je venku pul roku v kuse non-stop ;-)

sobb píše:Ono je to v zásadě nespočitatelné, každý rok je u nás jiný, takže průměr udělat nejde.

Prestan se vymlouvat, chci po tobe jen hruby odhad. Je mi jasne, ze to bude plus minus autobus, ale aspon nejakou predstavu to da.

sobb píše:Leda, že bys nám takové dvě koupil, to bych se teda obětovala a otestovala Ti to

A jsme doma :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » pát led 15, 2021 19:22

mike píše:chci po tobe jen hruby odhad.
Ale já ho nemám. Ani hrubý, ani hladký. Prostě takhle z hlavy vůbec nevím.

mike píše:A jsme doma :twisted:
Můžeš vybrat barvu :wink: A že jsi to Ty, tak budem dělat čárky, za každý membránoden :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát led 15, 2021 19:27

sobb píše: Prostě takhle z hlavy vůbec nevím.

:roll: tak se proste zamysli. Si predstav, ze po mne chce sef odhady, kdy budu mit neco udelane, pricemz dopredu vubec nevim, kolik prace to bude a na kolik problemu narazim. Takhle zpetne je to mnohem jednodussi.

sobb píše:A že jsi to Ty, tak budem dělat čárky, za každý membránoden

Tomu neverim, kdyz ani nejsi schopna udelat odhad :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » pát led 15, 2021 19:59

Nějaké zamyšlení je mi houby platné, musela bych to podrobněji projít, jinak to není smysluplný odhad, nýbrž výmysl. Ale když na tom trváš - nošena řádově stovky dní. Přičemž pojem "den" v tomto případě neznamená 24 hodin, ale ani jiný přesnější údaj v hodinách :wink:

Čárky v reálném čase jsou naopak jednoduché, stačí je přidat do "Mého milého deníčku" :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení