Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » úte dub 28, 2020 17:24

Co to mohlo být za hada či hadici?

3/4 + juniorka (junior ešče spal) to pozorovaly ráno na našem trávníku, bylo to asi metr dlouhé, ani hubené jako užoffka ani tlusté jako zmijoffka, něco mezi tím, klikatilo se to travou směrem pod stromy (tam i tam sucho) a hlavně: opakovaně to ztopořilo hlavu jako kobra (samozřejmě bez roztažení krku do plochy) ca 15cm a rozhlíželo se to...

:-k
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » stř dub 29, 2020 10:06

Nejspis uzovka stromova, i kdyz by normalne u Vas uz zit nemela. Ale videl jsem ji i ve svahu Smrku, kousek od Hubertky.

Teda pokud to byl "mistni", cesky (nebo u Vas jeste i slovensky) had a ne neco od nejakeho mistniho chovatele.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » stř dub 29, 2020 10:10

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 12:43

Ptačí budíček: nejdříve začíná zpívat rehek, nejpozději vstává špaček
https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/ptaci-ranni-zpev-cas.A200424_161946_hobby-mazlicci_bma#space-a
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » stř dub 29, 2020 18:27

Říká se, že jaro začíná, když budníček začne "zpívat". Toho jsem letos slyšel mnohokrát.
Včera jsem slyšel slavíka obecného. Mám už ověřeno, že běžně zpívá i na rušné periferii města, u dálnice, u Hornbachu, atd., stačí pár stromů.
Jeho hlas (trochu horší) je například zde: https://temata.rozhlas.cz/priroda/ptaci
Jinak YouTube.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát led 8, 2021 23:15

Není to ani pozorování, ani tak úplně v přírodě, ale dám to sem. Někdo u nás poslední dvě noci mezi stropem a podlahou podkroví, hraje v noci kuličky. Nebo možná i kulečník. Celý večer klid, sotva vypnu počítač, zhasnu, zalezu a pomalu usínám, tak to začne. Vvvrrrzzz, skříííp, buch, kutululůů, ťap, ťap, ťap, kutululůůůů, vrrrrrz, ... :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát led 8, 2021 23:17

Bych to zabil. Jestli to teda nejsou rodice :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát led 8, 2021 23:22

PPL a spol. sem občas přijede, ale kulečníkovýho stolu bych si asi všimla :-k
Většinou tak do pěti minut usnu, tak ať si tam hrajou. Podezřívám rejska. Že našel někde skulinku kolem drátů elektřiny, co vedou dál přes půdu :) Dneska jsme topili, tak je i v ložnici vedro, doufám, že si nepřivede celou rodinku a neudělaj velkej mejdan :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » sob led 9, 2021 11:07

Tchyni z niceho nic zacalo neco rajcovat nad hlavou. V prizemnim rodinnem baraku, pod strechou, na "pude", resp. jeji casti, kam se clovek skoro nevepchal, ale bylo tam trochu mista mezi stropem a strechou. Vzdy ji v noci zacalo to neco delat ramus, ktery se naramne zesiloval po stenach. Monza tam nehral nikdo kulecnik, zato "podupaval", presouval veci, atd.
Nikdo se tam nemohl dostat, tak zkouseli vsechno mozne, co sousedi meli za rady na odrazeni kun a jine haveti. Nic nepomohlo. Az to prestalo - asi po peti letech.... Asi, nastesti, to byl samec...

Tam to byla spise kuna nebo neco podobneho, protoze rejsek asi "nedupe" tak rychle a silne. Tak se snad u Vas prestane hrat kulecnik trochu driv.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob led 9, 2021 11:49

Kuna se tu občas nad vrchním patrem na půdě proháněla. A to byl teda rachot :D

Včera na kulečník asi došly koule, tak bylo šlyšet jen nějaké tiché škvrzání a ťapkání. Doufám, že se nepokouší odmontovat držáky sádrokartónu a nakouknout k nám do ložnice :-k :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv led 28, 2021 23:54

Už několik týdnů tu u lesa pozorujem velké hejnko drobných ptáčků. Vždycky jen frrrrnk a jsou pryč. Může jich být kolem stovky. Konečně jsme je identifikovali - pěnkava jikavec, náš milý známý "brambling/bergfink" ze Severu :) Snad se jim u nás líbí a na jaře šťastně zvládnou doletět zase zpátky na severská hnízdiště a budou tam od nás pozdravovat :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » pon úno 1, 2021 10:24

Poslední ca týden při polemlesemloukou3 i při zdrproproch pozoruju/slyším, že i přes mráz kosáci už řvou "jarně", velmi. Asi letos jaro přinde dříff či co.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon úno 1, 2021 11:05

Zeby u Vas bylo o tolik tepleji nez v OV? Ja tu mam kriky pod oknama, chodim kolem nich. Par kosu tam vidim, jak tam sedi s nacechranim perim zalezeni mezi vetve te tuje nebo jalovce, aby na ne co nejmin foukalo. Ale jeste jsem letos neslisel od nich ani hlasek - dokonce ani ohlaseni, ze si nekteri z nich vykonal potrebu, coz bezne delaji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » pon úno 1, 2021 11:16

Právě, trylkujou jak v qětenci i dyž mrzne (neska ráno -9) a tosemi nějak nezdá normální, natožeje 1. únorce.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » pon úno 1, 2021 11:23

I ptaci si radi uziji slunko, nemusis se zbytecne desit abnormalit :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » pon úno 1, 2021 11:25

Enemže oni v posledním týdnu trylkujou i dyž mrzne a je šedivo/mlžno. Neska teda sfítí zoncna, to jo.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon úno 22, 2021 0:40

Při vaření večeře jsme měli otevřené okno a celou dobu tu docela zblízka vyhukoval puštík. Nevím, co tím chtěl říct, ale myši ani podobná havěť fakt na pánvi nebyly [-( :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv bře 4, 2021 20:42

Tak kolik slepic jsi sežral? Farmář přistihl v kurníku rysa

Tady vyjimecne odpoustim, ze video je tocene na vysku :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv bře 4, 2021 23:22

:lol: Dost dobrý. Sympaťák. Teda vlastně sympaťáci, oba :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát bře 5, 2021 22:56

Dneska byli prasaci v lese obzvlast neklidni. A hlucni. Asi se se pripravuji na vikendovy napor lidi, co nemuzou nikam jinam. Byt jima tak emigruju do sousedniho katastru. Akorat nevim, jestli je pohranicnici pusti :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » sob bře 6, 2021 21:30

Prasaci toho zacinaji mit dost: Divočák napadl v centru Plzně muže.

Tady na severnim kraji Prahy je jich fakt hodne. Dneska jsem sel po dlouhe dobe za svetla pote, co slezl snih, a nektere louky jsou kompletne preorane. Skoro se pres ne neda jit. Rozryte byvaly i driv, ale takhle moc ne...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon bře 15, 2021 0:39

Na osluněných vyhřátých svazích už valí kopřivy. Zatím to stačí tak akorát pro naši "paňmámu" privilegovanou a hýčkanou slepici domácí, ale brzo bude i na špenátek pro nás :)

A z méně veselého soudku - předevčírem jsem na dvorku vyplašila samičku hýla, byla schovaná za slepičí boudkou. Jen popolítla a poskakovala, pak se schovala pod břečťan, přitiskla ke kameni a schovala hlavičku pod křídlo. Ani nereagovala, když jsem nad ni dala deštník, protože začalo pršet. U zídky je ještě sníh a zmrzlá zem, tak jsem ji nakonec vzala a dala do krabice vystlanou senem. Na noc jsme ji pak chtěli schovat do dílny, aby nezmrzla, ale našli jsme ji už mrtvou :( Nevím, co se stalo. Sameček hýl už tu dva dny posedává na stromech na zahradě a volá ji ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon bře 15, 2021 9:48

V sobotu jsem "objevovali" mene zname ostravske lesy. V jedne rezervaci se najednou neco zvedlo ze stromu, vyletelo nad ne, neco hodne velkeho a zacalo tam poletovat. Se svetlejsi hlavou, bilym !ocasem" a krasne roztazenymi pirky na koncich kridel, s rozpatim jako dospely clovek.

Byl to orel morsky... To jsem tam teda rozhodne necekal, ani jsem netusil, ze v tomto okoli nejaky zije. Slysel jsem o dvou parech na novojicinsku a ze pred par lety u Bohumina dalekohledem "nacapali" okrouzkovaneho pubertaka z Brd. na pruzkumne vyprave.

Asi se budu muset obratit na toho nejpovolanejsiho - pana Orla :lol: (ze Zachranne stanice zivocichu v Bartosovicich, hodne se tam venuji orlum, i vypousteni orlu skalnich do Beskyd.) Kazdopadne, pokud tam pujdeme napriste, te rezervaci se radeji vyhneme, precejen je ted obdobi sezeni na vejcich

Kousek pozdeji, jak jsme orla videli, jsme narazili na starem dubu i na jeho hnizdo, takze tam asi "bydli". To je teda pekny barak, kdyby Bures stavel Orli hnizdo misto Capiho, tak nas to vyjde na nekolikanasobek.

Koho orli zajimaji, kouknete se na video v [url]tomto[/url] clanku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » pon bře 15, 2021 9:52

sobb píše: Nevím, co se stalo.

Takhle u me jednou skoncil brhlik od sousedu pomordovany od kocky.

@apuka, nam tu preletel orel morsky vcera, ale jsme tu celkem rybnikarska oblast, takze posledni roky tu neni moc vzacne ho zahlednout.
taky se pred casem v okoli baraku nejspis vyskytoval krahujec, nejprv jsme ho vide z okna proletnou kolem krmitka, to jsem si nebyl jist, ale nedavno pri navratu z prochazky prohnal kosaka.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon bře 15, 2021 10:53

O kočkách mi ani nemluv, je to tady překočkovaný, nestačím ty mrchy honit :?
Ale tentokrát to kočka nebyla, ptáček nebyl nijak pocuchaný.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 15, 2021 12:21

sobb
cetla jsem o krmitkove nakaze ze obcas proste ptaci zavlecou je nutny krmitka cistit a desinfikovat... ze dost umiraji na to ptacci. tak jestli mate krmitko pro klid duse treba vydesinfikovat?

https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomo ... va-nakaza/

nemusi to byt ono jen ze jsem o tom medavno cetla
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon bře 15, 2021 13:27

Fuj, to je ale hnusná choroba :?
Soudě dle fotek, jak vypadají nemocní ptáci, to ono snad není. Na té samičce nebylo vzhledově poznat, že by jí něco bylo, jen podle chování. Mám trochu obavu, jestli nevrazila do okna ... budu muset zvýšit počet plašičů v oknech.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon bře 15, 2021 13:31

Hlavne doufej, ze k Vam jeste nedorazila ptaci chripka :evil:.

Ale vrazeni do okna je celkem mozne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » pon bře 15, 2021 19:11

Ale tentokrát to kočka nebyla, ptáček nebyl nijak pocuchaný.

nemusi, my jsme prave tu kocku odehnaly ale brhlik to taky pres noc nedal, takze nejaky zraneni utrpel, ptakum bohuzel staci velmi malo. No a dalsi pravdepodobna varianta, jak pises, ze do neco narazil.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon bře 15, 2021 23:45

Těžko říct, co se stalo. Každopádně mi jí bylo dost líto, krásnej ptáček. Sameček tu i dnes pískal na stromě, asi nechápe, kam se poděla. Mladí hýlové tu letos nebudou :(

A z jiného soudku: dnes mě dostal výr. Si tak v podvečer sedím na pasece na pařezu, kochám se výhledem a srpkem měsíce, bezvětří, ticho. A najednou se celkem blízko za mými zády ozvalo "huůůů". Jsem nadskočila :D Seděl kus nade mnou na modřínu, asi mě pozoroval celou dobu. Bystře jsem zareagovala: "zdar ptáku", ještě jednou houkl a odletěl. Sezobnout se mě nepokusil, asi moji zářivě žlutou kšiltovku vyhodnotil jako jedovatou :mrgreen: (i když teď mě napadá, jestli vůbec vidí sovy barevně, mám mezery ve vzdělání :) )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda