Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » sob říj 3, 2020 21:59

Diky za update :) 13 let uz je dost slusne, mozna to bude i rekord ;-) Nejake podrobnosti, jak to probihalo? Obe najednou?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod Entik » pon říj 5, 2020 7:36

Začalo to na jedné, zlehka a nenápadně. Zákeřně :lol:
Při zmáčknutí se materiál zdál pořád pevný :-k
Přílohy
IMG_20200811_100003.jpg
IMG_20200811_095957.jpg
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod pavproch » pon říj 5, 2020 8:08

Částečně offtopíč, částečně ontopíč: Tohodle rozpadu sem fčíl ušetřen, dyž mi zdraví už nedovoluje nosit "pohorky" - GTX v teniskách odejde mnohem dříff (= botky letí do popelnice) než se rozpadne PuR v podrážce, má to ale jednu vadu - leze to krapet do peněz.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon říj 5, 2020 15:27

@Entik: jo, on je pevny. Akorat se pak vysype :twisted:

@pp: jj, cena za kilometr u nizkych bot je nasobne vetsi, nez u pohorek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » čtv říj 15, 2020 22:05

Tak nám po letošním výletu přibyli další dva rozpadlíci, se nějak začínají hromadit.
Začly si s tím někdy zjara moje Meindl Burma a zřejmě nakazily Laďovy Alta Via. Za normálních okolností by to byl v podstatě skvělý timing, už bychom se tou dobou pomalu vraceli ze Severu domů a zbytek tam odběhali v teniskách. Ale člověk míní, Covid mění ...

U Burm klasika - po jednom výletu jsem si všimla prasklinky na patách. Postupně se zvětšovala, ale zatím podrážka překvapivě neodpadla. Moc jsem je ale od té doby neponosila, jen krátičké výlety, kde hrozily bažiny a odkud by mě Laďa ještě donesl na zádech :mrgreen:
Přes léto jsem holt přešla na tenisky s heslem "co nateče, to vyteče a zbytek uschne", a pak si na náročnější vícedenní horský výlety pořídila low cost botky z druhé ruky.

Zajímavější to bylo u Alta Via (taktéž Meindl). Tam se začaly uvolňovat ty průhledné tlumící klínky pod patou. Postupně vyhřezávaly, až vypadly zcela a nechaly po sobě hluboké kaverny. Zbytek podrážky nejdříve nejevil žádné jiné známky rozpadu, po čase se objevily piditrhlinky a dál to už znáte :twisted:
Skončilo to překvapivě happy endem - podrážka drží doteď a to je Laďa nosil hodně. Na poslední vícedenní výlet jsem ho přinutila si vzít pro jistotu náhradní tenisky do batohu. Které se nakonec (mi) docela hodily na šourání kolem stanu, když jsem měla mokré pohory :D
Alta Via (ten starší oranžový model) mají takové trochu prapodivné složení podrážky z více vrstev. Dokonce jsem chvíli doufala, že je to EVA. Ale není :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2020 22:54

Mas fotky? A mohl bych je videt? :twisted: Staci Alta Via, Burmy si predstavit dovedu.

Plus polocas rozpadu. Burmy byly ty, co jsem ti daval menit u Meindlu, ne? Kdy to bylo? 2010?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » pát říj 16, 2020 13:09

Fotky, jak mě Laďa nese na zádech? :lol:
Možná ve foťáku, podívám se po nich, ještě nemám stažené fotky. Prozatím si můžeš najít obrázek Alta Via v oranžové formě a místo těch průhledných bazmeků si představ díry :wink: :mrgreen:

Oboje už měly na rozpad nárok. Burmy měly měněnou podrážku u Meindlů tuším 2011, vyzvedával jsi mi je tam tehdy společně s Islandama (tam podrážka sice ještě drží, ale odlepila se obsázka). Alta Via měly první podrážku ještě z výroby, koupené 2009.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pát říj 16, 2020 16:50

Ty taky :twisted:

9 a 11 let, to uz se da. V tech Islandech bych uz nikam nechodil ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » sob říj 17, 2020 19:10

Islandy už jsou na chození okolo komína, stejně ho začly tlačit, takže nebudou ani stát za opravu. Ale stejně jsem zvědavá, jestli ještě podrážka přežije zimu.

A abych netrápila Tvou představivost, tady jsou fotky :wink:
Mezi první fotkou a těmi focenými dnes je ještě asi 150 km natěžko v horším terénu. Vlastně by to mohl být skvělý indikátor začátku rozpadu podrážky. Ale není, ten samý klín mají i mé Burmy, a zatímco se podrážka na patě už viditelně odchlipuje, tak ten průhledný bazmek drží jak přibitý.

Meindl Alta Via_beginning.jpg

Meindl_Alta_Via.jpg

Meindl Alta Via II.jpg
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » sob říj 17, 2020 20:33

Nadhera :) Diky. Jeste ale neupadly uplne ;-)

Jinak to teda byla pekna nezodpovednost, brat si na takovou akci takhle stare boty :twisted: Jako kdybys s tim uz nemela zkusenosti driv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » sob říj 17, 2020 20:54

Jo, krása :twisted: Ale ještě hezčejejší bylo, když z botek ty věci jen čouhaly, ale pořád trochu držely :)
Od odpadnutí už je moc nedělí, na jedné botě vpředu drží jen minimálně.

Jak jsem psala, za normálních okolností by to byl skvělý timing. Tahle akce měla být zimní - jarní, takže tento typ pohor bychom zas tolik neunosili. V zimě tyto bereme jen výjimečně, byly určeny až na jaro. Spíš mě mrzí, že jsem si s sebou nevzala ještě lehké pohorky. Měla jsem je před odjezdem dokonce v ruce, ale pak jsem se podívala na totálně zaskládané auto a zůstaly doma.

Pohory nosím do rozpadu, žádné preventivní výměny :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » sob říj 17, 2020 21:02

Njn, nekdo se dokaze poucit a nekomu nepomuze ani kdyz se mu to stava znovu a znovu :twisted:

(tohle bylo podruhe nebo potreti na delsi akci? ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » ned říj 18, 2020 18:25

Možná jsi to trochu špatně pochopil :wink: Jít na dlouhý trek bez podpory, tak si vezmu jiné boty a budu doufat, že to vydrží. Ale na takovýto krátký výlet (vezmu-li v potaz plánovanou délku užití pohor) se daly vzít i ty staré a "donosit je". Že se z krátkého stal poněkud delší je věc jiná :mrgreen: Ale pořád to bylo autem a s možností sehnat nebo nosit jiné boty.

Oběma se nám teď rozpadly pohory během výletu podruhé :wink:
Ovšem první blízká setkání s PU degradací byla horší - poprvé se tak stalo tuším roku 2007 Laďovi v Alpách, tehdy jsme ani netušili, že nějaká hydrolýza PU existuje. Později se mi rozpadly Islandy na začátku měsíčního výletování po Tenerife. To už jsme sice hydrolýzu znali, ale zas nikdo netušil, že se tak může stát i u bot starých pouhých šest let.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod malejjarda » ned říj 18, 2020 19:31

Když to tady člu....
Dnes jsem našel upadlou podrážku z pohorky na Pálavě na červené nad Soutěskou. Přiznejte se, kdo jste ji ztratil. :P

Mike, radíš nebrat si starší boty na akce. Ale rozpad může nastat v intervalu zhruba 6 až 11 let. Takže dejme tomu každých 6 let koupit nové boty. Ale co s těma staršíma, které jsou ještě dobré a můžou klidně ještě třeba 5 let dobře sloužit?
Každý zkrátka neochodí podrážku do pěti let.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » ned říj 18, 2020 19:36

@sobb: myslim, ze jsem to pochopil spravne, nedokazali jste se poucit z minulych zkusenosti :twisted: Pritom dobre vis, ze plany se meni a ze vybavu muzes potrebovat vic, nez puvodne cekas. Pohory jsou po 6 - 7 letech bud na vymenu podrazky nebo na vyrazeni. Vsak ty Ladovy podrazky uz byly i dost ochozene a musely pekne klouzat.

@malejjarda: nechat vymenit podrazku. I kdyz neni uplne ochozena, tak aspon castecne ano a nova botum prospeje. Stoji to podle bot rekneme okolo 2000 a kdyz to udelaji spravne (idealne u vyrobce), mas lepsi boty, nez nove. Idealne rozslaple plus nove podrazka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » ned říj 18, 2020 19:55

Proč myslíš? :wink: Plány se občas sice mění, jsme flexibilní, ale běžně to nebývá o několik měsíců a ročních období :mrgreen:
Jak píšu výše, preventivní výměnu po 6-7 letech považuju za nesmysl, raději je prostě používám do rozpadu nebo ochození.
Podrážka na Alta Via byla OK, klouzaly jiné boty - nebyl to Laďa, kdo sebou švihl při přechodu menší říčky do vody ... :roll: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » ned říj 18, 2020 19:58

Protoze jste si vzali vysoce rizikove boty a jejich rozpadem se to potvrdilo :twisted: Ted uz aspon vis, jak moc se muzou plany menit ;-)

Proc by to mel byt nesmysl? Boty maji nejakou zivotnost celkove a kdyz v pulce vymenis podrazku, tak mas druhou pulku lepsi, nez dojizdet podrazky nadoraz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » ned říj 18, 2020 20:31

:roll: a proč bychom si je na krátký "dojížděcí" výlet nevzali?
Příště tedy celoroční vybavení, nejlépe 2x ... a k tomu ještě koupit kamion :mrgreen:

Protože zrovna ty Burmy dostanou třetí podrážku :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » ned říj 18, 2020 20:42

Protoze rozpadla podrazka dokaze zkazit i kratky vylet ;-)

Tak to mozna budes mi rekord ;-) Vsechny me boty byly po ochozene druhe podrazce na vyhozeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » ned říj 18, 2020 21:32

Jak kde, jak kdy a jak komu :wink:

No jo, mike The Destroyer :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » ned říj 18, 2020 22:31

Boty mam od toho, abych v nich chodil a ne abych je setril ;-) A myslim, ze 5 - 6000 km je slusna zivotnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » ned říj 18, 2020 22:38

Ale třetí podrážku mým Burmám stejně závidíš, heč :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » ned říj 18, 2020 23:40

Jasne. Akorat je nenechavej v chodbe, aby je nekdo omylem nehodil do popelnice :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Hanwag tatra GTX - odlepená podrážka

Příspěvekod Floyd » pon led 4, 2021 13:32

Zdravím všechny,
prosím o radu. Přítelkyni jsme před cca 4 roky koupili v Rock Pointu boty Hanwag Tatra Lady GT. Protože se nám narodil syn, nebylo moc příležitostí k turistice, boty toho opravdu moc nenachodily. Jen menší procházky do lesa. O to větší překvapení bylo, když mi oznámila, že ji do levé boty teče. Na první pohled bylo patrné, v čem je problém - odlepená podrážka :cry: Je to jen u jedné boty. Druhá je naprosto v pořádku. Protože jsme to zjistili zrovna na návštěvě u rodičů a boty jsme potřebovali používat, zalepil jsem je provizorně, ale je mi jasné, že to potřebuje jiné řešení. Upřímně jsem doufal, že za tu cenu vydrží alespoň 6 - 7 let aktivního používání a nenapadlo by mě, že se rozlepí po pár procházkách s dítětem v lese. Boty jsme navíc vysoušeli jen mírným teplem a ošetřoval jsem je sno-sealem...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Chtěl bych se tedy zeptat, doporučujete svěřit botu do opravy ševci (přivítám doporučení na nějakého v Praze) nebo to řešit nějakou speciálkou na trekovky, jako je Restday? Předpokládám, že není nutné měnit celou podrážku, ale že se sundá jen odlepená část, vyčistí se a znovu zalepí.

Předem díky za jakoukoli radu nebo zkušenost.

Pavel
Floyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon srp 3, 2009 13:30

Re: Hanwag tatra GTX - odlepená podrážka

Příspěvekod apuka » pon led 4, 2021 14:07

Osobne si myslim, ze predpokladas spatne. Resp. mozna nektery sevc Ti to tak i udela, ale za chvili budes shanet noveho...(sevce).
Pravdepodobne tam jde o degradaci PU - v lepsim pripade jen lepidla, v horsim uz cele podrazky. V tom prvnim pripade by to slo prilepit, ale i tak bys mohl brzo ocekavat ten druhy pripad - celkovy rozpad PU podrazky. Tohle neni chyba, ale vlastnost tohoto typu podrazek a na OF o tom najdes cele vlakno. Hlavne pokud jste kupovaliboty v RP v nejake sleve. Mohlo to u nich (a predtim i u dovozce a vyrobce) lezet na sklade docela dlouho.

Takze pokud je jinak bota OK (mirne pochybnosti mam kvuli pouziti SnoSealu), tak je treba nechat vymenit celou podrazku, vcetne meezipodesve.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hanwag tatra GTX - odlepená podrážka

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 14:18

Jj, taky to tak vidim. Hodte mu sem nekdo odkaz na to vlakno o rozpadu PU podrazek, ja to do nej vecer sloucim, ale ted mam jen tablet a s tim nehodlam delat zadne slozitejsi akce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hanwag tatra GTX - odlepená podrážka

Příspěvekod Floyd » pon led 4, 2021 15:34

Díky za reakce. Nepotěšili jste mě :(( Těch pár procházek se znatelně prodražilo. Už jsem psal do Restday, tak uvidím, jaká bude odpověď.

Přijde mi to docela jako past na zákazníka. Záruka 2 roky a bota, která se prodává za cca 6,5 tisíce, se rozpadne téměř samovolně, byť je téměř celý rok ve skříni... No, co se dá dělat, ponaučení pro příště... :|
Floyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon srp 3, 2009 13:30

Re: Hanwag tatra GTX - odlepená podrážka

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 15:48

V podstate mas pravdu, ale boty se nekupuji na to, aby lezely ve skrini. Kdybyv nich 4 roky chodila, tak jsou podrazky ochozene a na vymenu.

V tomhle pripade bych mozna napsal Hanwagu, co oni na to. Treba ti nabidnou vymenu podrazky zdarma nebo aspon se slevou. Protoze 4 roky je fakt malo, muselo to nekde lezet na krame roky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hanwag tatra GTX - odlepená podrážka

Příspěvekod apuka » pon led 4, 2021 16:18

mike píše:V tomhle pripade bych mozna napsal Hanwagu, co oni na to.
Nezapomen, HW je uz soucasti Fenix Outdooru a ta neni zrovna znam jako svetly priklad skveleho pristupu k zakaznikovi... :twisted:

Ja v tomto pripade si taky myslim, ze je spatne (i kdyz u Vas kvuli "vedlejsimu efektu" ne uplne :wink:) ty boty skladovat doma roky ve skrini. Ono uz jen to, ze vetsina z nas doma nema zadne skvele podminky na skladovani - a ty horsi dokazou za par let udelat skoro z libovolnych bot zarazku do dveri.. (Kdyz jsem po nekolika letech skladovani u rodicu v koupelne videl svoje krasne cistokozene pohorky Gerlach, co ted vyrabi Makara, tak se mi chtelo plakat. Podrazka rozpadla, resp. rozlepena na casti, drzelo to pokope jenom sitim, ale to se taky sem-tam uz rozpadavalo, kuze v haji, sucha jak koks z vysokych peci, cela bota se o min. cislo smrskla.)

Kdyz to das dokopy s pristupem nekterych prodejcu, kdy klidne nabizeji boty lezici na sklade i 4 roky jako nove za plnou cenu (pamatuji si nejake, myslim, ze to byly Zamberlany/???/, co v jedne-dvou velikostech meli stridave ve dvou blizkych prodejnach RP skoro 4 roky; mel jsem je v rukou kdyz to bylo skoro nove a i za cca 3 roky a rozdil byl teda sakra znat...) a taky dovozcu, kdyz to i u nich nekdy lezi rok i vice, tak tech 6-8 let do rozpadu PU muze ubehnout od nakupu hodne rychle.

Proto je chvalyhodne, ze u nekterych vyrobcu najdes na kazde bote rok a mesic vyroby...

A toto vsechno pisu ja, ktery si koupil nekdy pred minulou zimou ve vyprodeji pohorky Mammut, mel je lonskou zimu jednou ve VT a predevcirem na Lyse :twisted: :twisted: ... Bo jsem mel na leto lehci (Salewa Crow) a ty stacily i na mirnou zimu a druhe mekke (Hoka One One Skye Toa) na Beskydy. Ted jsem se do nich musel obout, jedny doslouzily a druhe jsou v reklamaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hanwag tatra GTX - odlepená podrážka

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 18:37

apuka píše:Nezapomen, HW je uz soucasti Fenix Outdooru a ta neni zrovna znam jako svetly priklad skveleho pristupu k zakaznikovi...

Napsat mail zas neni takovy problem a situaci zhorsit nemuze, jen zlepsit.

apuka píše:Kdyz jsem po nekolika letech skladovani u rodicu v koupelne videl svoje krasne cistokozene pohorky Gerlach, co ted vyrabi Makara, tak se mi chtelo plakat. Podrazka rozpadla, resp. rozlepena na casti, drzelo to pokope jenom sitim, ale to se taky sem-tam uz rozpadavalo, kuze v haji, sucha jak koks z vysokych peci, cela bota se o min. cislo smrskla.

:shock: zacinam mit podezreni, ze zijes v pekle :twisted:

Rodice skladuji pohorky v kotelne. Oba maji Meindl Islandy stare ted uz tak 20 let. Tata musel jednou menit rozpadnou podrazku, ale mama ma jeste puvodni, protoze tam neni PU, ale EVA. Boty jsou jinak porad OK a to je moc nepouzivaji ani neosetruji.

apuka píše:Proto je chvalyhodne, ze u nekterych vyrobcu najdes na kazde bote rok a mesic vyroby...

Ano, to by meli delat vsichni a da se toho dosahnout jen natlakem od zakazniku. Treba pomoci mailu zminovaneho vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Boty