Koronavirus

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koronavirus

Příspěvekod dudy » pát lis 20, 2020 22:02

apuka píše:
dudy píše:To mi ale nikdo neuvěří...
Jsi si tim jisty???

Jsem, neb po uzření mého oduševnělého zevnějšku, poslouchaje mou skvostnokrásnou mluvu musí každý naznat, že Dudy jest géniem, zneuznaným, ni géniem...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pát lis 20, 2020 22:10

Jj, ja jsem to treba poznal :mrgreen:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob lis 21, 2020 0:02

Od pondělí se budou moci konat koncerty a další hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení, ovšem výhradně bez přítomnosti diváků.

:lol: (ono to teda vysvetleni pry ma, ale nanapsali ho tam)

https://twitter.com/strakovka/status/13 ... 3473969153
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » sob lis 21, 2020 21:14

Byl jsem v Bille. Okolo osme vecer, skoro prazdno. Vchod napul zabarikadovany, napis, ze vstup pouze s kosikem a stal tam zamestnanec, co to kontroloval. Voziky porozpojovane, takze mince nebyla potreba. Fajn, tohle jde, chvalim. Sice bych radej maly kosik, ale tohle se da prezit.

A pak prisel Nejsempravnikale a zpusobil incident. Postarsi tlustoch, jasna rizikova skupina, vzal vozik a vjel dovnitr bez rousky. Zamestnanec ho slusne pozadal, at si ji nasadi. Tlustoch prohlasil: "Ustavni soud povinnost noseni rousek k dnesnimu dni zrusil" a pak to prohlasil jeste minimalne 150x. Asi si nekde precetl neco o asertivite, protoze skoro nic jineho nerikal. Tohle zato rikal cim dal hlasiteji, bylo to slyset na cely kram a ten neni maly. Kdyz jsem odchazel, stali okolo nej 3 zamestnanci a debata byla cim dal hlasitejsi. Obehl jsem jeste par kramu a kdyz jsem nakupni centrum opoustel, jeste tam na sebe rvali. Trvalo to minimalne 20 minut a celkem by mne zajimalo, jestli mu nakonec dali pres hubu nebo zavolali policajty. Pripadne oboji.

Debil podle mne nemel pravdu snad v nicem:
- nebyl to Ustavni soud, ale mestsky soud
- nezrusil povinnost noseni rousek vevnitr, ale jen venku
- zrusil sice povinnost platnou do 20.11, ale od 21.11 ji vyhlasili znovu (a mozna lepe, takze ji soud znovu nezrusi, uvidime)

Kazdopadne i kdyby snad pravdu mel, tak takove chovani nechapu, mozna chytil nejakeho mentalniho vira od stareho Kikiny. Celkem by mne ale zajimalo, jak by to bylo, kdyby to narizeni bylo opravdu zruseno nebo neplatilo vubec. Muze obchod vyhlasit vlastni pravidla nad ramec narizeni a jsou zakaznici povinni je dodrzovat? Mne prijde, ze je to jako s temi kosiky. Zadna obecna povinnost brat si kosik neni, ale obchodnici ji vyhlasuji, aby mohli snadno realizovat pravidlo o maximalnim poctu lidi na plochu. Je na ceduli pred kramem stejne jako vstup jen s rouskou. Rozumny clovek chape a dodrzi to, ale co kdyz prijde takovy kreten? Maji narok to vymahat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » pon lis 23, 2020 10:18

Neco se ve verejnosti asi fakt meni. Vcera jsem se vybrali do jeseniku, z Karlova po zlute pod Praded (pripadne, ak by bylo hodne lidi, tak nekam jinam nebo nejak jinak) a pres Velkou kotlinu zpet.

Vyrazili jsme z Karlova cca v 9:30, tj. v nejvetsi spicce. Celou dobu nahoru jsme se setkali s jednou dvojici se psem, co nas predbehla nekde u Koprivne (bo jsme si vyslapli i na vrchol v pres les) a potom jeste dalsi asi 4 lidi az po rozbocku s modrou nad Ovcarnou. Protoze i na hrebenovce bylo naproste minimum lidi (jednotky, zadne desitky), tak jsme se vybrali jeste na Vysokou holi a zpet (trhli jsme mesicni vyskovy rekord :evil:). A modrou dolu, pricemz jsme se celkem casto zastavovali precist cedule NS. Tady uz bylo vice lidi, jsme se poruzne predbihali s asi trema skupinama, dokopy 7 lidi, navic mozna celkem 10-15 jsme jich stretli po te ceste na a z Vysoke holi, tj. celkem kolem max 25 lidi.
Co bylo videt na cestu u Pradeda, tak tam sem- tam se mihl nejaky ten clovicek, v jeden okamih jsem tam videl triclennou skupinu smerem dolu a jednoho dalsiho jdouciho nahore.

Na nedeli, jasneho pocasi (dokonce jsem zahledli nejenom Fatry ale i Vysoke Tatry!), beze srazek a jeste covidovou dobu neskutcne malo lidi. Ze by je odradil ten vetricek (hlaseno az 30 m/s v narazech)? Nakonec to na hrebeni bylo jen o vychrici, ani to ne uplne nejsilnejsi, akurat nen v narazech ale stale. Ale byl poradny severak, ktery krute ochlazoval tvar a nos a zalezal vsude i pod obleceni.

Mimochodem na parkovisti v Karlove nase bylo jedine auto - krome dvou obytnych, co v nich rano jeste spali, vecer uz jsem meli parkoviste pro sebe. A na dalsich nebyl nekdo, krome jednoho plneho ratraku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16549
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » pon lis 23, 2020 11:03

Ve středu musím služebně do SK (až ke Košicům) + dyžužtam budu, tak chcu jet zkuntrolovat ten svůj bejvák pod ta3 (sem tam dost dlouho nebyl nato, aby zase byl kokotel v nouzáku, bo nízký tlak vody) taxem neska byl se nechat pošťourat v nose (odběrové místo nemocnice ValMez) a.... doufám, že sem si to odtama nepřitáh - na to odběrové místo se člověk dostane jenom skrz dveře s koulí a zvonkem - zazvonit loktem semi podařilo, ale tu kouli na dveřích sem následně musel chytit do ruky.... a to musí každý, kdo se de nechat vyšetřit = parádní místo na přenos. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2020 18:13

Zas nebud tak paranoidni. Holt se pak nesmis vrtat v nose a nejlip si vubec nesahat na ksicht. Kdyz si doma ruce umyjes mydlem, tak je to v pohode. Mydlo vira dezintegruje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod scinkk » pon lis 23, 2020 19:26

Tak hlavne to u sebe chce mit tu desinfekci, a tak trochu hadam ze za temi dvermi nejaka byla, pac spolehat na to, ze si clovek nesahne treba do oka, je fakt nebezpecny.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Koronavirus

Příspěvekod karaya1 » pon lis 23, 2020 19:40

Případně obětovat trochu peněz za balíček papírových kapesníků a na kliky si vytahovat čistý a po otevření vyhodit. Doporučeno na školení v jedné fakultní nemocnici.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2020 19:47

Jj, podobne poslouzi treba mikrotenovy sacek apod. No, ja si teda vystacim s tim mydlem, kdyz prijdu z venku, na sahani na ksicht a do oci si proste davam pozor, zas tak tezke to neni ;-)

Jinak ma nejspis pravdu scinkk, ze tam nekde desinfence byla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » pon lis 23, 2020 22:13

Laďa právě vyrazil ke studánce pro vodu s příslibem ilegálnosti a zklamaly ho hned dvě věci - nejprve, že dneska je už pondělí a tudíž večerka až po jedenácté. No a podruhé, že na "jeho" hodinách je sice už 23:11, ale oficiální čas, který se měnil skoro před měsícem, říká, že má ještě 49 minut povoleno se pohybovat :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2020 22:23

Chce se snad stat disidentem? :twisted: Zrovna jsem vratil, venku je prijemne mrazivo a liduprazdno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » pon lis 23, 2020 22:33

To nevím, ale výhružně tu pobuchoval prázdnou PETkou se slovy "jdeme na ně" :twisted:
A to jsme si ještě před pár dny té ilegality krásně užili, bude mi to snad chybět :smt022 :finga:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2020 22:38

Vsak co ti brani jit az po 23? ;-) Akorat to uz policajti budou davno nekde zasiti chrapat v aute :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » pon lis 23, 2020 22:42

Mi pozdně večerní lenost a Laďa tou dobou většinou už mizí do pelechu :wink: A sama bych se navíc určitě bála :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2020 22:51

Ceho? ;-) Mate tam taky divocaky? Dneska mne z nich zase malem kleplo, mrcha je schovana v krovi u cesty a vybehne az kdyz jsem skoro u ni #-o :D A vcera zase cele stado pres cestu, to musim pockat, divocaci maji prednost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » pon lis 23, 2020 23:09

Tmy přece! :twisted:
Divočáky tu máme asi celkem slušně vychované, ale je fakt, že po nocích v lesích nechodím :)

A ať se vrátím k tématu - ve středu si už jdem raděj vyzvednout nové řidičáky (usoudili jsme, že je nejvhodnější doba a bude už jen hůř) a spojíme to rovnou s "vánočním nákupem" v superhyper. Tak jsem zvědavá na případné fronty a fungování těch patnácti metrů životního prostoru, budem si s Laďou šermovat vozíkama :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 24, 2020 7:19

kamoska co dela.pokladni v supermarketu rika, ze tohle resi od jara. lidi nemaj rousky, nedodrzujou metry, sou sprosty, vse osahavaj a vracej... ze jim vetsinou slusne rekne ale uz to nechavaji byt protoze maj podstav, nestihaji a resit kazdyho debila nebo na nej volat policajty nelze...

pry timto systemem ubylo lidi co se nudej a 20x denne dou pro jeden rohlik aby se prosli ale fakt chodej nakupovat jidlo. nesvar co s kosikama se objevil - jdou dva, par, kazdej svuj kos, zena jezdi naprazdno 15 minut po obchode za chlapem, chlap nakupuje a pred pokladnou si zena veme do kose 2 veci, aby prece mohli nakupovat spolu... ze toto hodne blokuje tu frontu a oni s tim nic nemuzou.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte lis 24, 2020 10:37

Ja jsem si naopak vcera vsiml pred Lidlem zajimavou vec - na parkovisti bylo citelne vice aut nez tyden predtim (resp. cely tyden). Cas cca 19 - 19:30. Chodime kolem prakticky kazdy vecer.
Clovek by cekal po tech recich o rozmelnovani nakupujicich pri delsi oteviraci dobe, ze to bude spise naopak...

Mimochodem, kdyz uz jsem tam byl neco nakupovat az po pul osme, v celem Lidlu nikdy nebylo vice naz nejakych 20-25 nakupujicich, venku bylo volnych voziku hodne, urcte nekolikanasobek toho, co vevnitr. Akurat je otevrena jenom jedna pokladna, tj. se cekalo se ve fronte asi 4 lidi.

A minuly tyden jsem si ani jednou nevsiml, ze by se nekde v okoli pred nekterym obchodem (3x Hruska, Lidl, Albert + dal Kaufland a Albert) tvorila fronta na kosiky/voziky. Pravda, nevartuji venku cely den, jen pri prochazkach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16549
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod pavproch » úte lis 24, 2020 11:35

Hurá, sem NEG, zítra můžu / musím do SK. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte lis 24, 2020 15:22

Cim dal vic se obavam, ze mame naslapnuto do velkeho pruseru...

Po zpětné úpravě statistik štěká PES už pět dní na trojku.
Ministerstvo zdravotnictví během úterka zapsalo zpětně do koronavirových statistik tisíce testů. Pokud podle aktualizovaných dat spočteme zpětně index rizika, zjistíme, že ve stupni tři systému PES se pohybujeme už od čtvrtka.
...
Změny ve statistikách podle Duška musely být udělány, způsobilo je plošnější využívání antigenních testů, které se začaly používat ve větší míře například v sociálních zařízeních.
„Do setu testů byly zaneseny opakované a verifikační testy, souvisí to zejména s nástupem antigenních testů."

Jen tak mimochodem, na SK tema antigenovyma testama a plosnym testovani sice asi pomohly trochu zpomalit sireni, ale na druhe strane si totalne rozbili svoje cisla a statistiky, protoze ted momentalne se neda vubec nic spocitat. Jak rekl jeden odbornik, stat tim rozbil teplomer aby se neukazovaly horecky...

Vzhledem k tomu, ze se zapocitavaji i negativni antigenni (coz ale je z principu neco jineho nez negativni z PCR a vubec neznamena "neni nemocny/siritel") tak je jasne, ze zaciname "klesat" u PSA.

Ale uz pred timto krokem Blatny mluvil o tom, ze i kdyz nejblize az v pondeli mohlo dojit k 7-mi dnum 3. stupne, vyhodnocovat se to ma vzdy v patek a az potom se ma navrhovat vlade neco tak ze v tomto pripade by se mohly obchody otevrit uz v pondeli ](*,) ](*,) ](*,). Bohuzel, on je moc slaby na to, aby se postavil Havlickovi. Navic vypada, ze ani
epidemiologii moc nerozumi.

Navic nektera ta cisla po nastupu minzdrav hodne pripominaji problem v Polsku.

Proste, toto asi (zase) fakt neskonci dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16549
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte lis 24, 2020 15:27

V DenikuN byl rozhovor s jednou z autorek PSA a ta rika skoro presne to same, co si rikavam ja. Bohuzel, clanek je za branou, proto z nej dam sem nejake casti, omlouvam se, ze je to delsi.
Minulý týden jste na konferenci modelářů zmínila, že těch pozitivních lidí, možných přenašečů viru, byl v jednu chvíli zřejmě milion. Jak je to teď?

Ano, to byl odhad v první části listopadu, ve vrcholné fázi epidemie. Teď kloužeme po druhé vlně dolů. A je otázka, jestli se moc rozvolní, nebo ne. Protože je velmi jednoduché znovu nabrat směr nahoru.
Je to, jako byste hasila požár na ostrově a pomocí kanálů s vodou oddělila zasažené části lesa od nedotčených, aby požár nepřeskočil. Uhasíte velkou část ohnisek a těmi vodními kanály vytvoříte bariéry – to je právě zpřetrhání běžných vazeb: home office, distanční výuka, zavřené obchody, omezené setkávání.
A teď si představte, že les ještě hoří, už jen třeba na třech místech. A teď ty kanály vypustíte a nasázíte tam malé stromky, školky. Dovedete si představit, co se stane. Požár se může rozhořet jen tím, že vazby znova vytvoříte.
...
Lidé si dodnes možná neuvědomují, jaký má nemoc potenciál. Stačí srovnat její takzvané základní reprodukční číslo „R nula“ s ostatními nemocemi. Číslo udává rychlost šíření epidemie – kolik lidí průměrně nakazí jeden nemocný.
Běžná sezonní chřipka má „R nula“ kolem 1,3. U covidu-19 je spodní odhad 2,6, teď jsou odhady mnohem vyšší. A v oblastech s vysokou hustotou obyvatel, nebo nedejbože v uzavřené komunitě, jako byla loď Diamond Princess, kde byli lidé uzavřeni a virus se šířil i aerosolem, to bylo mnohem vyšší číslo.
Hned jsem viděla, že ten rozdíl oproti chřipce je obrovský, protože to číslo „R nula“ mimo jiné říká, jak velká část populace by se nakazila, kdyby se proti nemoci nijak nechránila
...
Matematický model si dokáže představit různé situace pro různá „R nula“ a odhalit rizika. Velmi lehce se dá například matematicky vyvrátit kolektivní imunita – ona by mohla být, ale mezitím bychom úplně zlikvidovali zdravotnický systém. A nepředpokládám, že bychom dokázali v klidu chodit do obchodů, když najednou obrovsky vzroste množství lidí v nemocnicích a nebudou stačit kapacity. A že by to ekonomiku minulo.
...
Myslím, že všichni experti po celou dobu dostatečně varovali. Nemyslím si, že někdo z nich říkal, že druhá vlna nebude. Všichni věděli, že je potřeba testovat a trasovat. A říkají to dodnes. A myslím si, že všichni odborníci se obávají toho, jakým způsobem bude tabulka nakonec vykládána – ať už státními orgány, nebo lidmi. Jak se to ohne, jestli ji lidé neobejdou.

Kde vidíte ty největší pasti? Co mohou být rizikové faktory, které epidemii zase zvrátí?

V okamžiku, kdy se nebude dobře testovat a trasovat, je to cesta do pekel. S kolegyní Veronikou Hajnovou jsme vytvořily nástroj, který dokáže včas rozpoznat, že nefungují call centra nebo rychlé trasování. Jsme schopny porovnávat kraje v tom, jak efektivně trasují. Základním parametrem je zpoždění – jak dlouho trvá hygienám v daných krajích od projevení příznaků do vytrasování.

Základní „R nula“ totiž můžeme snižovat právě tím, že budeme nakažené lidi uměle velmi rychle odchytávat a izolovat. To je velice účinná a levná taktika. Ale každý kraj to dělá jinak dobře nebo špatně. Sledujeme také procento nakažených lidí, které odhalí. Tyto dva parametry jsme schopni pro jednotlivé kraje spočítat a porovnat. Takže jsme třeba problém Vysočiny viděli 14 dní předem, problém Jihomoravského kraje, který nastal nedávno, jsme viděli měsíc předem.
...
V posledních dnech výrazně poklesl počet provedených testů. Nezkreslilo to výsledky? Není optimismus předčasný?

Testuje se tak, jak to odpovídá pravděpodobnosti detekce, která klesla asi na deset procent ze zhruba pětadvaceti procent ještě v říjnu.

To znamená, že odhalíme jen deset procent z celkového množství nakažených?

Ano, to v našem modelu máme. My tam vidíme i ty, kteří nejsou vidět v testech. Bez toho bych vám nemohla říct, že ve vrcholu epidemie bylo zhruba milion nakažených. Já jsem mluvila i o těch devíti stech tisících, které jsme neviděli.

Čím je způsobeno, že se méně testuje? Nakolik je to malou důvěrou v systém a tím, že lidé nemají motivaci na testy dojít a nehlásí kontakty?

To nedokážu říct. Nedostatek motivace se projevuje a vidíme to i v tom, že klesla pravděpodobnost detekce. Částečně to může být tím, že se zmírnila epidemie, a částečně tím, že se snížila ochota lidí nechat se testovat. To se sečetlo.

Ale pro výpočty to nemá valný význam. Protože i kdyby se lidi nechávali testovat, tak nemáme pravděpodobnost detekce 10 %, ale třeba 20 %. Spousta lidí zkrátka není vytrasovaná i proto, že jsou bezpříznakoví. To je velký problém, ztěžuje to pochopení dynamiky epidemie.
...
Až přijde třetí vlna epidemie, bylo by nejlepší, kdybychom zůstali v nejnižším levelu, skoro nic se nezavíralo, vše by fungovalo. Jen by lidé dodržovali základní opatření – 3R. Ale také 4R, rozum.

Jak to myslíte?

Spousta lidí si neuvědomuje řadu důsledků – mohu se potkat s kamarádem, když si nasadíme respirátor, můžeme spolu klidně podebatovat, přestože nejsme z jedné domácnosti. Kdybychom se ale měli potkat v deseti lidech ve fázi, kdy je mnoho nakažených lidí v populaci, sundali bychom roušky a poobědvali, bude velmi pravděpodobné, že mezi námi bude nakažený. Když to tak udělá pár desítek skupin, nákaza se opět rozšíří.
...
Z mého pohledu pan ministr Havlíček sice bojuje za průmysl, ale velmi krátkozrace. Z dlouhodobého hlediska to může znamenat nové zavření obchodů. Nevím, jestli o to stojí. Kdyby počkal týden, potom mohou Vánoce i nákupy probíhat za docela rozumných podmínek. Místo toho chce zavést rychlé rozvolnění, kdy se může stát, že se to opět rychle rozjede nahoru a Vánoce nebudou žádné.
...
Není ta tabulka pro lidi moc složitá? I tím, že se bude rozlišovat na regiony?

Tu tabulku si ale vyžádali lidé. Kdyby ji nechtěla opozice a další rychle udělat a vidět, tak by zůstala interní. Jestli jí chtějí rozumět, ať se naučí matematické modelování. / :wink: /
...
Doufám, že pokud se to v lese nerozhoří, mohl by být před Vánoci docela klid. Závisí to na každém z nás. Čím víc lidí bude stále fungovat s minimem kontaktů, tím lépe pro nás. Je také důležité, aby lidé chápali nutnost trasování – když je mi špatně, zjistím třeba levným antigenním testem, zda nemám koronavirus a sám nebo přes hygienu vytrasuju svoje kontakty. Tím můžu jako jedinec velmi pomoci nejen sobě a okolí, ale celé společnosti. Tomu, že nebudou další lockdowny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16549
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod mitau » úte lis 24, 2020 15:29

Odlozim si sem neco od Honzy Kulveita
1. Změnu se mnou ani většinou dalších spoluautorů nikdo předem nekonzultoval, podle mých informací to rozhodl Centrální řídící tým v pátek a ÚZIS implementoval o víkendu. Myslím, že je nevhodné jakékoli změny metodiky dělat tímto způsobem.

3. I s onou pondělní změnou metodiky index vyšel na 57 bodů a úroveň 3 náhodou, o méně než jednu desetitisícinu (nová pozitivita byla 0.229951725, pro posun do vyššího pásma by asi stačil jeden pozitivní test navíc?)

Takze sice byla na zacatku dobra myslenka, ale politicky kolotoc je nezadrzitelny. Poptavka je po rozvolnovani, tak se bude rozvolnovat... ](*,)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte lis 24, 2020 16:04

Ano.

Jeste bych pripomenul, ze i ta tabulka, resp. index je nastaveny docela silene. My jsme si za ten mesic a pul zvykli na hodne vysoka cisla. Co my zaciname rozvolnovat skoro do bezneho provozu, pri podobnych cislech i mnohem nizsich mnoho statu se s panikou vrha na lockdown.
Chtel bych videt, jak by se vetsinova populace tvarila, kdyby se nekdu, napr. 1. zari vzbudila videla takova cisla, ktera jsou ted dostatecna pro stupen 1... :twisted:

Aby bylo jasne - ja ani v nejmensim nechci cely zbytek zivota prosedet doma na zadku. Ale vidim dobre, ze vetsina lidi neni schopna vydrzet ani mesic v podstate zadnych silnych omezeni (zakaz nedelnych celodennich nakupu v obch. centrech, celovecerniho ozirani se v hospode s partou kamaradu a potom hulakani cestou domu ani cestovani za teplem k mori nebo zakazu nocniho vychazeni za to opravdu nepovazuji, noseni rousek uz vubec ne). Takze v konecnem dusledku misto 5-6 tydnu omezovani se a zkroceni nakazy budeme stridave s kratkymi pauzami skakat "s velkymi ztratami" z jednoho lockdownu do druheho, at uz to bude slabsi nebo silnejsi lockdown. No a misto tech 5-6 tydnu to bude trvat mozna 5-6 mesicu, mozna i dele.
Ja bych radeji tech par tydnu...

Dalsi veci je, ze si malokdo pripousti, na co mnoho epidemiologu i imunologu upozornuje - mame byt za Covid radi, ted se muzeme naucit nejaka zakladni pravidla, pripravit se na nouzove stavy (nemyslim ty vladou vyhlasene), ktere prijdou s mnohem horsima epidemiemi. A ze neni otazka, jestli prijde nejaka, ale kdy prijde pristi a nakolik bude horsi nez Covid. Ten je k nam hodne milosrdny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16549
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte lis 24, 2020 17:45

apuka píše:Jen tak mimochodem, na SK tema antigenovyma testama a plosnym testovani sice asi pomohly trochu zpomalit sireni, ale na druhe strane si totalne rozbili svoje cisla a statistiky, protoze ted momentalne se neda vubec nic spocitat.

Jenze ucelem bylo prave zpomaleni sireni a to se jim, zda se, povedlo a to nejen trochu. Ze se rozbila cisla neni az tak podstatne, cisla jsou jen pomucka a ne cil.

apuka píše:Bohuzel, clanek je za branou, proto z nej dam sem nejake casti, omlouvam se, ze je to delsi.

Clanek je dobry, diky. Neni tam moznost odekmnout ho prave pro tyhle ucely? Jinde byva.

apuka píše:No a misto tech 5-6 tydnu to bude trvat mozna 5-6 mesicu, mozna i dele. Ja bych radeji tech par tydnu...

Njn, v Blbakove se v tom holt budeme placat minimalne do kvetna. S tim uz pocitam jako s temer jistotou. Nic nepochopili, nic se nenaucili a hlavne to nejsou schopni lidem vysvetlit.

apuka píše:Dalsi veci je, ze si malokdo pripousti, na co mnoho epidemiologu i imunologu upozornuje - mame byt za Covid radi, ted se muzeme naucit nejaka zakladni pravidla, pripravit se na nouzove stavy (nemyslim ty vladou vyhlasene), ktere prijdou s mnohem horsima epidemiemi.

Kdyz vidim, co se tady deje, tak nejsem optimista. Nejsme schopni rozumne zvladnout ani tohle a jestli prijde neco vyrazne horsiho, tak proste vymreme. Nebo prezije 10 % nejsilnejsich a dojde na restart. Nastesti takove epidemie nebyvaji caste. Ale zas je mozne, ze si Cinani neprestanou hrat a nakonec zkrizi koronavirus s ebolou, cimz se vyresi vetsina soucasnych problemu lidstva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte lis 24, 2020 17:49

Mawenzi píše:nesvar co s kosikama se objevil - jdou dva, par, kazdej svuj kos, zena jezdi naprazdno 15 minut po obchode za chlapem, chlap nakupuje a pred pokladnou si zena veme do kose 2 veci, aby prece mohli nakupovat spolu...

Nemas to opacne? Normalne nakupuje zenska a taha za sebou zpruzeleho chlapa :twisted: Mi rodice jezdi jednou za cas na velky nakup do vetsiho mesta a resi to tak, ze mama nakupuje a tata na ni ceka v aute. Je to tak lepsi pro oba :) (delali to tak uz davno pred covidem, ted je to samozrejmost)

Mawenzi píše:ze toto hodne blokuje tu frontu a oni s tim nic nemuzou.

Njn, oni vlastne nic neporusujou, jen se chovaji jako bezohledni debilove. Coz zrejme i jsou a co s takovyma...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod mike » úte lis 24, 2020 17:56

Jeste k tomu clanku:
Je také důležité, aby lidé chápali nutnost trasování – když je mi špatně, zjistím třeba levným antigenním testem, zda nemám koronavirus a sám nebo přes hygienu vytrasuju svoje kontakty. Tím můžu jako jedinec velmi pomoci nejen sobě a okolí, ale celé společnosti. Tomu, že nebudou další lockdowny.

To by bylo samozrejme skvele, ale na to by musely byt dostupne antigenni testy pro verejnost. Aby se normalne daly koupit v lekarne. Hodily by se spouste lidi, sam bych ho treba pouzil predtim, nez pojedu na Vanoce za rodicema, abych jim to tam nechtene neprivezl.

Daji se koupit? Pocitam, ze to dopadne jako s protilatkovyma testama na jare. Uz byly skoro schvalene k prodeji a pak je ti komousi zasrani zarizli. To by tak hralo, aby se lidi testovali sami :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Koronavirus

Příspěvekod apuka » úte lis 24, 2020 18:09

mike píše:oni vlastne nic neporusujou, jen se chovaji jako bezohledni debilove
Tak pozor! Oni by jinak dovnitr spolu nesmeli. Pravidla tech obchodu jsou takova, ze KAZDY musi mit kosik/vozik.
Co ted uz netusim je, jestli uz smi z rodiny nakupovat spolu dva dospeli. Jistou dobu se mi zda, ze to bylo omezene, ze jen jeden dospeli smel jit dovnitr plus pripadne deti do 15 nebo kolik let.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16549
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Koronavirus

Příspěvekod sobb » úte lis 24, 2020 18:16

mike píše:
Mawenzi píše:ze toto hodne blokuje tu frontu a oni s tim nic nemuzou.

Njn, oni vlastne nic neporusujou, jen se chovaji jako bezohledni debilove. Coz zrejme i jsou a co s takovyma...
Jestli byl povzdech Maw reakcí na můj příspěvek, tak jo, zítra třeba budem z pohledu některých bezohlední debilové, ale půjdeme nakupovat spolu :) Jednak budeme dělat velký nákup pro sebe, druhak budem nakupovat i mým rodičům. Nejspíš by se to do jednoho vozíku ani nevešlo a muselo by se jít dvakrát :mrgreen: Jen doufám, že si všichni taky neříkaj, že kolem poledne tam bude nejmíň lidí ... :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Koronavirus

Příspěvekod mila6032 » úte lis 24, 2020 18:20

Počkat, to jako vážně? Já jsem si slíbil, že ten zmatek definitivně přestanu sledovat, protože mám jenom jedny nervy, takže aktuálně platná nařízení opravdu neznám. Ale teda jestli mi někdo na nákupu začne vyprávět, že musím mít svůj košík já a ještě jeden moje drahá polovička, tak to nedopadne dobře.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví