Zimní táboření/přespání

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zimní táboření/přespání

Příspěvekod jandak » pát lis 13, 2020 16:10

Ahoj, chtěl bych se vás zeptat na vaší taktiku ohledně zimních noclehů. Dnes už se stmívá už kolem páté a pomyšlení, že hned po setmění se se někde rozvalím (at už nějaká utulna či pod širákem), najím se a jdu spát třeba v šest večer mi přijde nemyslitelná. Nadruhou stranu chodit v zimě v noci až do osmi-devíti mi také moc nesedí.. takže jak to máte vy? jdete spát dříve nebo prostě valíte po tmě?
Uživatelský avatar
jandak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon bře 28, 2016 11:05

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Mawenzi » pát lis 13, 2020 17:27

ja jdu spat klidne kolem 19h. ono kolem 17h dojdes na bivak, nez se zabydlis, najis, hodinka a pul ta tam. a pak spim klidne 12h. malokdy mam moznost se tak dobre vyspat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod dudy » pát lis 13, 2020 17:52

Jdu na večer do hospody...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod mike » pát lis 13, 2020 18:39

Hospody jsou zavrene a jeste dlouho budou ;-)

Jak pise Mawenzi, nez se najit a ulozis, tak to nejakou dobu trva. Mne klidne i dve hodiny. Takze jdu castecne s celovkou, tak do 18 - 19, jak to vychazi, pak treba jeste hledam vodu. A spat jdu 21 - 22. Schvalne jsem si v zaznamech vybral sve podzimni vylety do Alp (rijen - prosinec) a prumerny konec trasy mam okolo 19. Protoze tam mam i extremy typu pulnoc, kdyz driv nebylo pouzitelne misto k prespani nebo voda :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod jandak » pát lis 13, 2020 20:37

jo taky jsem tak nad tím přemýšlel, že tohle je asi dobrá strategie (tj. jit jeste treba hodku dve a pak povečeřet a spát.) Ale to si troufnu jen když jdu někde, kde už to znám ze svých jednotdenních výletů a vím co mě čeká. Ale v šest večer, kdy bez čelovky není nic moc vidět, a i s ní je to dost omezené, to pak je v neznámém terénu trochu riskantní (jsem srábora :D ).

Jinak ty záznamy, to je zajímavé.. tím by se vlastně dal také vyplnit kus večera, když se ještě nechce spát :)
Uživatelský avatar
jandak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon bře 28, 2016 11:05

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 14, 2020 7:03

jandak
no prave, nekdy teren je, ze to ve tme jit moc nechces... asi hodne zalezi na trase a co rika mapa, ale i tak se nekdy muzes docela divit pak v noci s baterkou v totalni hruze :D a nekdy je krasnej chodak, siroka cesta lesem... a na to cumis az rano :D

pis si denicek a taky ti to neco sebere :) jenze v zime treba je zrovna denicek naprd, ze studenyma prstama se blbe pise, v rukavicich se blbe pise... ja teda pisu mobilni denicek ale v zime se i hodne mlzi a krehnou mi prsty, takze to zase moc nedelam... ale urcite taky moznost. Nebo se da poslouchat hudba, mluveny slovo... jo nekdo to na ven nema rad, na druhou stranu kdyz v beznym zivote treba nemas cas na neco, co by sis rad poslechl, nebo precetl, tak muzes jeste chvili poslouchat ci cist a udelat si peknej vecer nez pujdes spat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » sob lis 14, 2020 10:34

Nejhorší jsou ty krátké dny. Je potřeba se dokopat a vstát brzo, ideálně ještě za tmy, uvařit a vyrazit s prvním světlem. Pak tolik nevadí, že jdeš spát v osm. Ostatně v zimě většinou nehledám tolik vodu , vařím ze sněhu a to vezme dost času. Ale nechodím sám, večer pokecáme a jde se spát.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod blue » pon lis 16, 2020 10:06

Mawenzi píše:jenze v zime treba je zrovna denicek naprd, ze studenyma prstama se blbe pise, v rukavicich se blbe pise... ja teda pisu mobilni denicek ale v zime se i hodne mlzi a krehnou mi prsty, takze to zase moc nedelam


tak v mobilu máš určitě nějakej hlasovej záznamník, ne? a pak to jen v klidu v teple přepíšeš... pokud dneska už nejsou aplikace, který to rovnou převedou na text ;-)
blue
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát srp 23, 2013 16:07

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 16, 2020 21:15

blue
k tomu je ale potreba vetsinou internet :D

jinak je pravda, ze diktovani sem parkrat zkousela, ale nejak to neni ono, me se lip pise, nez diktuje :D navic u diktovani te nekdo muze slyset:D ale jasne, tahle varianta me vubec nenapadla a asi by sla taky praktikovat, to je fakt. Ja vlastne ani nevim, jeslti na mym mobilu funguje mikrofon, nejvyssi cas to po 2 letech, co ho mam, zjistit:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod dudy » pon lis 16, 2020 21:31

Nač internet?
U klávesnice je v Androidu (nevím máš-li) už několik let ikona mikrofonu a převodník řeči na text je součástí klávesnice...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod mike » pon lis 16, 2020 21:35

To jsou ty moderni aplikace od hipsteru pro hipstery, co si bez staleho pripojeni uz neumi zivot predstavit ;-) Jinak je to samozrejme nesmysl, neni zadny duvod, proc by se nahravka nemohla ukladat lokalne.

Co takhle papir a tuzka? ;-) Mne by diktovani taky prislo na hlavu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod sobb » pon lis 16, 2020 21:51

Vždyť Mawenzi píše, že radši píše :D (i když do mobilu a ne na papír, jak my staromilci). A že v zimě je na to zima :wink:

Jinak podobná diskuze už na toto téma proběhla minimálně jednou. Nepřekvapivě ve vláknu o batozích :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 17, 2020 16:49

sobb
taky si pamatuju ze si to i resila ty v ultra zime :D ne v nasi trapne zimince :D

dudy
a zkousel si tu ikonu mikrofonu pouzit bez internetu?

aneb prevod reci na text funguje jen s internetem. Diktovani samozrejme funguje i offline.

ja na ty 2 dny venku to nejak resit nemusim, to jen k ty diskuzi, ze vecer nez se rozbalis a najis, nez neco treba i napises, tak se to nezda, ale ten cas nekam zmizi :D

(a letos v unoru sme zvladli kourit 2 hodiny po setmeni vodnici, co nesl kamos. Jen bacha pri provozovani podobne kratochvile, chce to plastovy naustek, jinak k tomu kovovymu slauchu primrzaj rty :D :D)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod jandak » stř lis 18, 2020 18:34

jo jo já si to jen příště musím lépe naplánovat. Posledně jsem to měl tak, že jsem jsem od železniční zastávky šel jen dvě hodky a bych měl ráno start rovnou z přírody. A tím že jsem neměl zasebou moc nachozeno, tak se mi nechtělo spát. Ono když je člověk unavený tak se pak ten čas opravdu už nevleče :D
Uživatelský avatar
jandak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon bře 28, 2016 11:05

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod blue » stř lis 18, 2020 20:19

Mawenzi píše: Ja vlastne ani nevim, jeslti na mym mobilu funguje mikrofon, nejvyssi cas to po 2 letech, co ho mam, zjistit:D


a ty si za ty dva roky ještě s nikým netelefonovala? :-)
blue
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát srp 23, 2013 16:07

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Mawenzi » čtv lis 19, 2020 7:23

blue
mam smartphone kvuli mapam v mobilu, jizdnim radum, koupe jizdenek a pocasi... kdyz uz ho mam, tak vyuzivam i moznost internetu samozrejme, ale mam jen datovou sim ve smartphonu. normalne pouzivam nokii z roku 2005. smartphone je jen sikovny doplnek, rozhodne nic, co by mi vyhovovalo denne nosit v kapse.

jandak
to nemusi byt jen unavou ale i tvym prirozenym biorytmem. ja v 18h usnu v poho, ale taky bezne chodim spat klidne ve 20h. hadam, ze pokud nekdo chodi spat bezne ve 2 v noci tak usnout v 6 je nerealny i kdyby za sebou mel 30km...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » čtv lis 19, 2020 11:26

Mawenzi píše: ale taky bezne chodim spat klidne ve 20h. hadam, ze pokud nekdo chodi spat bezne ve 2 v noci tak usnout v 6 je nerealny i kdyby za sebou mel 30km...

Jo. Znám oba dva póly, noční chození spát z donucení (zaměstnání) a režim volnosti, kdy chodím spát v 8, jelikož to tak tělu vyhovuje.
A ano, jak píše Mawe, když jsem byl zvyklej chodit spát okolo půlnoci, tak jsem prostě nedokázal usnout v 8, 9, ba ani 10 a často ani v 11, čuměl jsem půl noci v lepším případě na hvězdy, v horším na silnylon. Tělo bylo zvyklý usínat pozdě. Na námahu bylo tělo taky zvyklý, takže to nebylo nic, co by ho rozhodilo a donutilo usnout dřív.
Ale když jsem zvyklej usínat pravidelně v 8 nebo dřív /a vstávat ve 4 nebo dřív/, tak není žádnej problém brzo usnout. Klidně i v 7. Když už je v 5 tma.. Jen musí bejt člověk zvyklej chodit brzo spát /nebo musí být od přírody spáč usnoucí kdykoliv/ nebo si přibalí pár tabletek zolpidemu...
Žádný složitosti bych v tom nehledal
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod JoseD » čtv lis 19, 2020 12:17

jandak píše:Dnes už se stmívá už kolem páté a pomyšlení, že hned po setmění se se někde rozvalím..


dorazit lehce po setmění, rozdělat ležení, za tmy pomalu uvaříme jídlo, jednu várku čaje do sebe, druhou do termosky a zalézt do spacáku ke čtečce knih?
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » čtv lis 19, 2020 16:47

Trochu problém je v neznámém terénu, hledat místo na bivak po setmění je dost opruz. Takže je potřeba začít hledat min. půl hodiny předem, tím se den zas trochu zkracuje. Proto obvykle chodím na zimní vícedenní vandry až tak někdy koncem února, to se už den slušně prodlouží.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř lis 23, 2022 12:09

Etheric píše:Můžeš, prosím, popsat výlet, na kterej tohle potřebuješ? Kilometry, prostředí, čas, charakter akce,...? do příslušného vlákna
Celkem by mě to zajímalo, dík


Jsem tu nový, moc se tu nevyznám, tak snad svou odpověď vkládám do vhodného topicu
.
Ethericova otázka vznikla v reakci na mojí propagaci "určitých" army produktů. Sám nemám vůbec dobrou zkušenost s army produkty typu "Machs Fuchs/MFH, MIL-TEC, Helikon...." na druhou stranu mám ale velmi dobré zkušenosti s
konkrétními produkty pro "novodobou AČR po roce 2010".


Zejména s:
- spacáky z HUMI Dobříš (různé vrstvy Primaloftu - mám letní, zimní a extra zimní) pocitově jsou "hřejivější" než PRIMA Anapurna a PRIMA Makalu. Blbec jsem si nechal ušít tvar "dekáč" - no, v mrazu jsou dekové střihy nevhodné, moje blbost

- profi BIVI pro síly zvláštního určení (GTX - Air Permeable) - komerční obdoba za 15-17.000, originál Dutch Bivi se dá sehnat za 4-5.000kč, to už je razantní úspora.

- výsadkářské tlumoky od např. SPM Liberec (v nadsázce nesmrtelné, cena vysoká 4 - 10.000kč v závislosti na typu, tím spíš, když člověk trvá na "vz. 95". Pokud se smíříte se vzorem např ASR nebo Polsko, dá se sehnat kvalitní krosna i za 3-4.000kč. Český ALP mi přijde méně kvalitní. FENIX šije v Číně :vom: Mám ALP, FENIX i SPM LIBEREC - SPM jasně vede v kvalitě výroby i použitých materiálů

- Britské softie převleky

- ECWCS 2. generace ve vzoru 95
např. převlekové kalhoty jsou rozepínatelné - možno obléct i přes boty a kalhoty.

- armádní produky od TILAK


Bohužel se to v dnešní době špatně shání. Já měl štěstí, že jsem tu výbavu kupoval před rokem 2020. Teď jsou sklady kvůli válce na UA prázdné a jsou dlouhodobě pozastaveny nabídky nepotřebného movitého majetku Ministerstva Obrany do soukromého sektoru = army shopy jsou plné nekvalitních Čínských náhražek a to kvalitní razantně podražilo

No a teď konečně k Ethericově otázce.
Jsme parta 3 - 6 Třicátníků/čtyřicátníků. Díky této výbavě, kterou všichni máme, volíme trasy typu:
Šumavský NP, KRNAP, TANAP, Fatra, Beskydy.....Alpy v okolí Leogangu/Semmerigu (tam proto, že jsem jezdil 15 let Downhill/Freeride a mám k té lokalitě osobní vztah)

denní pochod cca 8 - 16km v závislosti na obtížnosti terénu a stoupání. Těžko se to popisuje - respektive potapetoval bych další půl A4. Většinou mimo turistické trasy, sem tam brodění potoky, sněhem, spaní většinou kolem 1.400 - 1.500 m.n.m - prostě, aby se ještě bylo kam schovat a nebýt na očích. Vejš je to holé.

Standardně na 2 noci, vždy v zimě (prosinec - březen). Zatím bylo nejchladněji asi -16C, většinou kolem - 5-8C.

Poslední vejlet byl po Nízkejch Tatrách teď začátkem listopadu, pěšky z Demanovské Doliny nahoru na Chopok, pak po hřebench na Ďumbier, Tanečnicu. Tam jsme našli nějakou rozpadlou útulnu v dezolátním stavu - tak výjmečně přespali u ní. Alespoň tam bylo ohniště. Druhej den dál kopcema k Liptovskému Mikuláši....a pak autobusem zpátky pro auto, které zůstalo v Demanovské Dolině. Záhrab do sněhu pod Sněžkou atd.

Zhruba takto, 4x do roka chodíme.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » stř lis 23, 2022 12:49

Takovej výlet, respektive s touto výbavou, je za hranicí mé představivosti. Ale což, každému vyhovuje něco jiného a závidím lidem, kterým almara na zádech nesebere všechnu radost z výletu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř lis 23, 2022 13:08

Myšlenka, že naši otcové museli tahat na vojně při zrychlených přesunech jak výsadkářské tlumoky, tak útočné pušky a munici - minimálně 40kg a ještě v tom skákat z letadla.....To tě v tomto ohledu žene nezastavitelně vpřed.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » stř lis 23, 2022 18:34

Jasně, že bych to zvládnul, ale proč??.... třeba adrenalinový sporty mám rád, odnesu při své váze 55kg i 80kg chlapa, když na to přijde /vyzkoušeno/. Ale výlet si jdu užít, fyzicky zrušit se může na zahradě, v sadu, okolo baráku, tam to aspoň bude prospěšný..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř lis 23, 2022 19:45

Tohle je všechno relativní Ethericu, viz jak jsem psal jinde. Ve stručnosti "100 lidí, 100 chutí".

Ty máš 55kg - jsi lehká váha a s tím související všechny pozitiva i negativa.
Já mám 95-100kg (ale mám výšku 195cm, tak se to rozloží) a zase: z mojí výšky a váhy plynou pozitiva i negativa.

Na první dobrou ta váha působí šíleně, ale nejsem tlustý. Od mala jsem chodil do vodáka, protože "všichni pražští fagani od Vltavy přece musí" a hrál Rugby za Pragovku a Juridiku, tak jsem v pubertě šel hodně do šlach a svalů.

V dospělosti jsem měl nejmíň tak 93kg a to bylo v dobách, kdy jsem byl pořád na svahu (DH/FR breakless/brainless)
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 23, 2022 20:33

EjdouuRotacak píše:Myšlenka, že naši otcové museli tahat na vojně při zrychlených přesunech jak výsadkářské tlumoky, tak útočné pušky a munici - minimálně 40kg a ještě v tom skákat z letadla.....To tě v tomto ohledu žene nezastavitelně vpřed.


Zajímavá motivace.
To byste zrovna tak mohli chodit po lese v brnění a s mečem, protože tohle naši předci také zvládali. :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » čtv lis 24, 2022 5:04

EjdouuRotacak píše:Na první dobrou ta váha působí šíleně, ale nejsem tlustý.

Naopak, na tvojí výšku mi ta váha přijde naprosto optimální ;) Hádám že máš i širší ramena, prostě urostlá postava /to hádám z toho, že ti padne ten velkej armádní batoh/.
Takový tělo musí topit jako blázen a nést 90l batoh pro tebe bude asi jako pro mě 40l. To je pak hned o něčem jiným.

Dromedaro píše:To byste zrovna tak mohli chodit po lese v brnění a s mečem, protože tohle naši předci také zvládali. :D

:lol: už jsem takovýho potkal. Rytíře, zaklínače, ale i elfy a dokonce jednou družinu Robina Hooda /to bylo naprosto dokonalý, měli i plně autentickej tábor včetně koní a vozů/. Mám štěstí na takový setkání, někdo chodí do lesa turistovat, jinej si hrát :) Btw, i já se účastnil jedný podobný akce na téma postapo svět. Vypadal jsem jak z Walking dead - oblečení upravený, profesionálně namaskován, u pasu mačetu, na zádech na batohu kuši a na provazu cca sto kilo rotvajlerů. A takhle jsem šel z tý hry v lese až na nádraží přes celý město a jel tak vlakem dom. Bylo to velice zajímavý :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » čtv lis 24, 2022 8:23

Každý má jiný styl a to je celkem fajn. Armádní materiály možná nejsou úplně špatné, ale moderní outdoor vybavení je o třídu vejš. Není problém nabalit batoh na zimní týden do 15kg, to už se dá unést. Akorát mě dost štve křiklavá barevnost. Asi aby tě našli v případě problémů, ale já jsem radši , když o mě nikdo neví.
Ale celkem chápu, že jsou skupiny lidí, kteří si hrajou - na vojáčky, trampy, elfy a tak, tam holt musíš dodržovat dress code. Taky jsem prošel trampským obdobím a nosil naprosto nepraktické tele a spal pod těžkou celtou. Teď už mi dávno na vzhledu nezáleží a preferuju praktičnost.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod apuka » čtv lis 24, 2022 9:41

Olchor píše:Armádní materiály možná nejsou úplně špatné, ale moderní outdoor vybavení je o třídu vejš.
Nezapominej, velkou cast (pokud ne drtivou vetsinu, snad krome peri) materialu na "moderni outdoor vybaveni" vyvinuli pro potreby armady a armada to odzkousela/pripominkovala (typicky Primaloft, veci od Polartecu) - a hlavne financovala vyvoj. Do outdooru se to dostalo az pozdeji.
A kdyz se nevyvinulo neco pro armadu, tak ty nejlepsi materialy hodne rychle armada "prisvojila" - a proto vetsina velkych vyrobcu spickoveho outdoor vybaveni (hlavne obleceni a obuvi) ma svoji military divizi, ktera zase vyviji veci ve spolupraci a armadou, aby se co nejvice uspokojily jeji potreby - a ty jsou vetsinou hodne podobne potrebam outdooristu.

Takze "armadni materialy" jsou casto stejne nebo i lepsi nez pro "moderni outdoor". Jen se musi koukat po aktualnich kolekcich urcenych pro spickove oddily nejvyspelejsich armad. Vybaveni urcene pro "potravu pro dela" je na ponekud jine urovni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » čtv lis 24, 2022 10:10

To je možná pravda, ale k úplné army špičce se obyč smrtelník nedostane. Vůbec nemám iluze o materiálech, co má 99% vojáků.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv lis 24, 2022 10:29

2 Olchor

dostane. Přesněji, měl možnost se dostat, když věděl, po čem jít a kde hledat.
Teď už to bohužel moc neplatí - válka na UA, prázdné sklady.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Další

Zpět na Pokec o cestování