pokec o autech

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » pát říj 9, 2020 17:28

Dyž Pindica má nová (nerozervaná) sedadla a zima sa blíží (příští týden má na vrškoch sypat) taxem nelenil a aji už ten skivak objednal - po delším hledání (všechno velikostně "obludy" na vícero párů lyží i lyžáků) sem našel jeden "single" (= na jeden pár lyží) na Sportisimu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » pon lis 16, 2020 21:11

Volvo háže auta z jeřábu

Volvo sice nemáme a nejspíš ani nikdy mít nebudem, ale tak nějak jsou mi ty auta sympatický. Obzvláště starší kousky :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod Lipon » pon lis 16, 2020 23:34

vevnitř jsou ale čím dál horší, ovládání myslím - dřív byly spořádaně tlačítkový, teď už ani teplotu bez matlání displeje člověk nezmění
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » úte lis 17, 2020 0:18

To věřím a mám nepříjemný pocit, že to je trend napříč celým spektrem. Koukáme teď po novém autě a skoro mě až děsí, co všechno to "umi", co vůbec nechcu :? Mám obavu, že budu muset dělat dost velké kompromisy.
Budu to tu s vámi pak konzultovat :) A nakonec si možná nechám starý (dobrý) auto :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » stř lis 25, 2020 23:20

Najde se tu nějaký majitel či znalec MPV z koncernu PSA - Berlingo, Rifter, Combo? Řeším druhou řadu sedadel, zda jde úplně vyjmout a zatím v tom mám dost zmatek. U Berlinga starší generace to jde, ale u nové jsem se dočetla, že snad vyjmout nejde, jen sklopit do podlahy. U Riftera snad jen u některých verzí či za příplatek a u Comba jsem též narazila jen na informaci o sklápění.
Ale hlavně by mě zajímalo - tam, kde tvrdí, že se sedadla sklápí do podlahy, to opravdu nejdou i nějakou složitější metodou odšroubovat? Myslím tak, aby nedošlo ke zničení uchycení a sedadla šla zas v případě potřeby vrátit.

Ve hře je ještě Caddy, tam sedadla vyhodit jdou, ale raději bych měla širší možnost výběru než jen VW.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » čtv lis 26, 2020 8:50

Potvrzuju toho caddyho - máme ve firmě "family" verzi a zadní sedadla jsou vyndat a místo nich tam strčit třeba EURo paleta.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » čtv lis 26, 2020 12:10

Díky :) U Caddyho to mám ověřené, kamarádi ho měli služební a teď si nechali z Německa dovézt vlastního.

Asi by byl VW nejlepší volbou, ale nechceme kupovat úplně nové auto, navíc potřebujeme prodlouženou verzi, kterých je míň, tak bych ráda měla širší výběr. I když třeba od Berlinga se mě snaží odradit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » čtv lis 26, 2020 12:12

A co modrý oválek (Ford) S-max?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » čtv lis 26, 2020 12:23

Ten je moc nízký, potřebujem vysokou krabici. Z Fordů připadalo v úvahu Tourneo, ale novější jsou bohužel jen v naftě a to nechcem.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » ned pro 6, 2020 17:43

Nešní článek na AF.cz o ojetém Prasatu B3 2,8VR6 a k němu tadle fotka

VW_Passat_Variant_VR6_1993_krasny_prodej_15a.jpg


mi nostalgicky připoměla mou e36 318i, co sem měl před rokem 2000 a v ní rádijo Kenwood, které taky místo displeje při vypnutém zapalování ukazovalo jen plech.... :lovestruck:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » ned úno 21, 2021 14:10

Zajímavá možnost budoucnosti pohonu aut.

Zdrojový public-relation text přímo z Frauenhofera.

Esli sem to nepřehlíd, tak je mi ale podezřele divné, že o ceně/výrobních nákladech ani slovo. Ftom asi bude zakopaný hák jaxfiň.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » úte úno 23, 2021 11:42

 Low manufacturing costs (estimated down to ~ 2 EUR/kg POWERPASTE)


Celé tu.

Tak to by opravdu mohla být cesta.... nebo tam je zakopaný ještě nějaký jiný pes někde inde?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pokec o autech

Příspěvekod zdenekjanovsky » úte úno 23, 2021 15:05

Patrola jsem mel nekolik let a nemohu si ho vynachvalit. Vzdy je to ale o danem kusu.
zdenekjanovsky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 23, 2021 15:01

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » ned úno 28, 2021 20:16

Buchanka. Prý auto pro toho, kdo by si chtěl koupit nového veterána :lol: To video je zajímavý.
Škoda, že je to takovej Otesánek. I když těch zásadních mínusů tam je víc.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » úte bře 16, 2021 13:34

Tak z Bruseli už zaznělo datum.

Majka to potěší, mně to nepotěšilo.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pokec o autech

Příspěvekod paldo » úte bře 16, 2021 15:41

:vom: :vom:
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: pokec o autech

Příspěvekod mike » úte bře 16, 2021 15:46

Proc by mne to melo potesit? Potesilo by mne opravdove tedy plne autonomni auto. Tohle je mi celkem ukradeny a nepekne mi to pripomina doby meho mladi. Porucime vetru desti...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » úte bře 16, 2021 18:45

Těšíš se (asi) marně.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pokec o autech

Příspěvekod mike » úte bře 16, 2021 19:13

To vubec nic neznamena. Jsem optimista :) Mohl bych ti sem dat video Tesly, ktera uz jezdi sama i po uzkych okreskach v lese, ale nechce se mi ho hledat. Popravde, je to i trochu desive a jako ridic bych asi mel problem obcas za ten volant, co se sam hybe, nechytit. Lepsi bude, kdyz tam vubec nebude ;-)

Jsem si naprosto jisty, ze jestli se lidstvo nestihne samo vyhubit, tak tohle jednou bude a po par letech lidi prestanou chapat, jak mohli travit spousty casu necim tak otravnym, jako je rizeni ;-) Akorat nevim, jestli za 5, 10 nebo 50 let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pokec o autech

Příspěvekod Semo » čtv bře 18, 2021 14:01

sobb píše:Najde se tu nějaký majitel či znalec MPV z koncernu PSA - Berlingo, Rifter, Combo? Řeším druhou řadu sedadel, zda jde úplně vyjmout a zatím v tom mám dost zmatek. U Berlinga starší generace to jde, ale u nové jsem se dočetla, že snad vyjmout nejde, jen sklopit do podlahy. U Riftera snad jen u některých verzí či za příplatek a u Comba jsem též narazila jen na informaci o sklápění.
Ale hlavně by mě zajímalo - tam, kde tvrdí, že se sedadla sklápí do podlahy, to opravdu nejdou i nějakou složitější metodou odšroubovat? Myslím tak, aby nedošlo ke zničení uchycení a sedadla šla zas v případě potřeby vrátit.


Uz si si odpoed asi nasla, ale pre pripadnych dalsich zaujemcov.

Mam predlzene Opel Combo XL (2020) v max. vybave (az na motor, ten mam zakladny, ale staci mi) a rozhodne druha rada sedaciek nie je mienena ako vyberacia. Mam delene zadne sedacky 1+1+1, ale to bude rovnake aj pre defaultne 2+1. Ci po rozobrati podlahy pojdu odsrubovat, to neviem, ale snad ich tam nemontovali so zvarackou v ruke. Po sklopeni vznika celkom slusna skoro-rovina (fotky sa najdu v online testoch/recenziach), tak mi trocha unika nutnost ich vyberania. Ano ziskas par litrov miesta navyse (ale v XL je tych litrov FAKT vela uz od prirodzenia), ale budes musiet nejak sikovne vyskladat ten priestor, aby sa vyuzil natolko, aby sa to vyplatilo. To auto nie je prave ladene pre druhu radu pasazierov, takze im obetovalo celkom malo dlzky a objemu. Co je nevyhodne pre ludi, ale vyhodne pre teba, kedze o to viac zostalo pre kufor a pri sklopenych sedackach nevozis nijak vela nevyuzitelneho objemu.

Pre mna to bol dost skok z Toyoty Auris 2009, ktora bola postavena s myslienkou: V danej cene postavime max. komfort a miesto pre ludi (vsetkych 4), a co zvysi, z toho spravime kufor. Ku Combu, kde myslienka bola: vsetkych ohromime, ze XL odvezie dve europalety a z toho zvysku spravime kabinu pre ludi. Prva rada sedaciek na to nedoplatila, tam sa ani so svojimi 192cm nestazujem, ale vzadu by som sa vozit dlhsie ako 1h nechcel. Zatial su deti uplne male a su to holky, tak nez vyrastu do nenalozitelnych rozmerov, tak to este potrva. Na vozenie kocikov, Chariotov, bikov, bobov a veci pre rodinu na tyzdne ta zmena orientacie auta nejak velmi nevadi. Ak z toho chce ale niekto mat planovite autobus pre dospele osoby, tak tie vzadu by mali mat kratke nohy.

Obecne som ale velmi spokojny a aj teraz po roku by som do neho siel znova, kedze v nic podobne vyuzitelne za tak malo penazi proste nie je a ani sa neblizi.
Naposledy upravil Semo dne čtv bře 18, 2021 23:28, celkově upraveno 1
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » čtv bře 18, 2021 22:33

Děkuju! Zatím jsem odpověď nenašla a návštěvy autosalónů jsme odložili na neurčito ... (a prozatím i koupi auta)

Jak moc složité je rozebrat u Comba podlahu a dostat se k upevnění sedadel?
Kdybys to z nějakého důvodu někdy dělal, tak se mrkni, zda to fakt jde vyjmout.

Chceme to auto jako spací, takže každý litr úložného prostoru je potřeba a sedadla chci určitě vyhodit. V tomto je zatím nejvýhodnější Caddy, kde na to konstruktéři mysleli a sedadla jdou vyjmout a zas vrátit jednoduše. Pracovní variantu zas nechceme kvůli oknům a polstrování. A výjimečně se i ta zadní řada sedadel hodí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod Semo » pon bře 29, 2021 15:52

Tak som nahodou pozrel este test Toyoty (ale vsetky 4 su identicke az na prednu masku, pristrojovku a volant) a je tam zmienka o demontazi
2 radu sedaciek https://www.youtube.com/watch?v=ZBHvZEqyGfc&t=566s
Co potvrdzujem, su tam dostupne sruby, ktore to kotvia k podlahe. Ci po odmontovani tych viditelnych sa to uz vuberie, alebo su tam este nejake chytaky, to neviem.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » čtv dub 8, 2021 22:34

Super, díky za link!

Ještě by mě zajímalo - z jakého důvodu jsi se rozhodl zrovna pro Combo?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod Semo » pát dub 9, 2021 12:54

Ak sa pytas obecne, tak pretoze 2 deti, biky, stany, spacaky, lode, kociky, charioty, plutvy, neopreny, ...

Ak preco z Pegueot Rfiter, Citroen Berlingo a Opel Combo ten posledny (o Toyote sa vtedy uz rozpravalo, ale na trh dosla az v 2. polke 2020), tak pretoze cena. V 2. polke 2019 som stravil hrozneho casu vyrabanim excelshitu, kde som sa snazil nejak zrovnat ceny a vybavy vsetkych troch po zohladneni priplatkov, ktore som povazoval za nutne. V tom case ako najlacnejsia predavana verzia vychadzalo Combo za 378 000 Kc, po pridani veci, ktore som chcel to bolo cca 430 000 Kc (+ tazne za 16 000). Opel, ako podla tradicie nemecka znacka, mal moznost priplacat za dalsiu vybavu jednotlivo kus po kuse. Peugeot a Citroen to mali zhlukovane do vacsich balikov. Ked nahodou chce clovek vsetko z baliku, tak ten vyjde lacnejsie ako jednotlive kusy, ale tak dobre sa to trafi malokedy a aj Opel mal moznost balikov. O tom aute som rozmyslal od jari 2019 a az do zimy, nezsom zaplatil zalohu, tak cena postupne rastla a osekavala sa mozna vybava, pripadne sa presuvala do viac priplatkovej. A tento trend tusim pokracoval a pokracuje aj dalej. Pravdepodobne reakcia na to, ze pre neocakavany zaujem trhu nestihali/-ju vyrabat a cakacia fronta bola viac ako pol roka.

Porovnatelne konfigurovanie bola dost hrozna praca, pretoze som tam objavil strasne zavislosti s nutnostou dohladavat podla kodov, co je podmienene kupenim coho. Takze napr. "Automatický parkovací asistent" moze byt len s elektrickymi zadnymi oknami, ktore su len s priplatkom aj za predne okna (ktore su el. vzdy, ale priplatok je za funkciu dojazdu - pretoze novy panel ovladania okien je spolocny pre predne aj zadne okna), vstavanou navigaciou (co je v dnesnej ere pouzitelnych mobilov za 2500 Kc neuveritelne predrazena blbost) a prednymi a zadnymi parkovacimi senzormi (to sa da este technicky pochopit) - zavislost na dalsich veciach za 40-50 000Kc. Takze to som si rozmyslel. Po porovnani porovnatelnych konfiguracii, ktore obsahovali veci povazovane za nutne (a obsahovali aj neporovantelne sady veci "nice to have" az po neporovnatelne sady veci "je mi to uplne jedno") z toho vysiel najlepsie Opel s cenou asi o 20-30 000 nizsou nez ostatni, ktori napr. kdejaku vybavu neboli ochotni dat k najslebsiemu benzinu.

S tymto som naklusal koncom novembra 2019 ku predajcovi a zistil, ze moj excelshit ohromil aj jeho (a aj moje znalosti kodov a zavislosti z hlavy), ale mozem si ho strcit do simpanu, pokial nechcem cakat 8 mesiacov na auto. Zena prehlasila, ho rozhodne chce pouzivat v lete 2020, tak sme sa presunuli ku autam, ktore uz mal tento predajca davnejsie objednane u vyrobcu (a dufal, ze ich niekomu preda, co pri takej cakacke je v podstate istota). Takze som skoncil na v podstate maximalnej vybave (okrem dennych LED svetiel) vratene vstavanej navigacie s najslabsim benzinom (ktory som aj tak chcel) a v priplatkovej ciernej farbe (co ma na tom serie najviac, platit 5000 navyse za nieco, co som vyslovene nechcel) za 513 000 Kc aj s taznym. Dodanie malo byt do konca maja 2020 stihli to 30.4. (aj s Covidom).

Nemam absolutne ziadny fetis na vyzor auta a nevadilo by mi ani jazdit s jednickovou Multiplou, ak by mi ju dnes niekto dal v dobrom stave za dobre prachy). Ja vlastne auto vidim, len par sekund, ked k nemu prichadzam, takze nebudem platit za vyzor, svalnate predne masky a za blbosti ako 17" hlinikove disky a pod. Jedine, co ma zaujima je funkcnost, spolahlivost a naklady. Toho sa tyka ja preferovana farba - ideal biela, strieborna, aby sa to menej zhavilo v lete na slnku (to teda nevyslo). Ak niekto zvracia z podoby mojho auta, nech mi daruje par desiatok tisic navyse a ja ich pri kupe noveho zainvestujem do jeho vyzoru. Inak nasrat. Ze niekto onanuje nad naraznikom s lesklou listou je jeho problem.

Vstavanu navigaciu som okrem testovania pouzil asi raz, ked sa mi kvoli nejakym updateom Android Auto nepripojil mobil k autu. Pouzitelna je, ale Waze aj Sygic su lepsi, navyse maju trafic. Keby clovek zabudol mobil, tak fajn, ale ako casto sa komu stalo za posledny rok? Navyse stale som mal v zalohe, ze pojdem proste podla displaya mobilu (takze bez zobrazenia na velkom vstavanom displayi) v prisavke na skle, ako som jazdil roky predtym a nijak tym netrpel. Inak je cely ten display dobry len na zobrazenie obrazu zadnej kamery a parkovacich senzorov. On teda zobrazuje aj kadeco ine, ale bez vsetkeho by som spokojne zil. Automaticky parkovaci asistent mam, ma mensiu odvahu ako clovek (co sa tyka spokojnosti s potencialnym parkovacim miestom), ale ked uz parkuje, tak rozhodne lepsie ako clovek a je fakt sranda ako na minimalny pocet zmien smeru (dopredu/dozadu) zaparkuje uplne dokonale. Na druhej strane s prednymi+zadnymi senzormi + zadnou kamerou s pseudo "eagle-eye" (pseudo pohlad zhora) zaparkuje aj clovek, ktory to nevie, len mu to bude dlhsie trvat. Clovek, ktory to vie, zaparkuje aj rychlejsie nez automat, pretoze nestraca cas s presviedcani auta, ze to miesto bude OK.

Asi som prestrelil s dlzkou a mohol mi stacit v kratkej verzii, kedze za rok pouzivania som ho nebol schopny naplnit vyssie ako do 60% vysky kufra. A to sme sli aj na tyzden na chalupu alebo na tyzden na Luzicke jazera (apartman) aj s potravinami, bikami, odrazadlom, detskou sedackou na bike pre jedno decko a Chariotom pre druhe. 2 dospele biky boli teda na nosici na taznom. Co je teda asi podobny naklad ako by bol na tyzden do Chorvatska a vacsiu zataz neplanujem. Pre extremne vylety mozem stale pozicat stresny box realizovat sa este v nom. Dostal som k tomu aj oficialnu siet nad zadne sedacky z pevnych textilnych popruhov, takze sa nebojim vozit lahsie veci nad urovnou zadnych sedaciek. Tato siet sa da pripnut aj nad predne sedacky, ked mas zadne sklopene. Existuje aj moznost kovovej mreze tamtiez za tusim 5-6000 Kc. Vyrobca ale nie je schopny nijak definovat, co ta siet/mreza zadrzi a pri akej rychlosti. Len raz som prevazal rozmontovanu palandu aj s matracmi a dlzka auta sa vyuzila, ked to previezlo vsetko na jeden zatah a stale to nijak nezasahovalo do prednych sedaciek - idealne auto na tuto ulohu.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: pokec o autech

Příspěvekod sobb » pát dub 9, 2021 23:15

Měla jsem na mysli, proč z těch podobných MPV právě Combo.
Díky za rozsáhlou odpověď a informace. Začínám mít pocit, že snad nový auto ani vybírat nechci, začínám se tedy psychicky připravovat na četné kompromisy #-o
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: pokec o autech

Příspěvekod Lipon » sob dub 10, 2021 9:31

v tomhle ohledu mi přijde nejhorší možná varianta kupovat nový auto, když si můžeš vybírat a přebírat
to je lepší kupovat ojeté, tam buď bereš z toho co je, nebo chvíli čekáš, co se objeví třeba za 14 dní, ale pořád je to "take or leave"

to jsou hodiny pak strávený porovnáváním porovnatelného i neporovnatelného, zvažováním jestli za připravené peníze koupit nové nebo lepší ojeté atd.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: pokec o autech

Příspěvekod Hafi » sob dub 10, 2021 15:23

Jojo, mám 2 malé děti (3 a skoro 6 let) a zatím se vlastnictví auta stále bráním. Byť poslední rok, kdy jsme se s koronadůvodů vyhýbali jakékoli hromadné dopravě, byl v tomto vcelku náročnější.
Za prvé nějak s myšlenkou, že v situaci, kdy najedu cca 6k km/rok a ještě navíc spíše nárazově (víkend, týden, tj. ne denní dojíždění) to je neekonomické. Tedy mám zmáklé ceníky carsharingu, autopůjčoven, atp., abych pro každou cestu vybral finančně rozumnou variantu.
A za druhé mě právě děsí stav, že se v tom nevyznám, narozdíl od koupě pohorek mě tohle nebaví řešit, při tom cena je významně vyšší.
Za loňský rok náklady na auto (půjčení, palivo) přesáhly 50k Kč, což už není daleko mému odhadu nákladů na vlastnictví (mluvím o rozumně staré Octavii Combi či jakýkoli obdobný ekvivalent a při výše zmíněném nájezdu).
Bohužel se však blíží stav, kdy to budu muset nějak řešit, paradoxně největší problém jsou autodoplňky.
Potřebuji přévest už relativně velké dětské kolo, brzy i mladší anhradí skladnější odrážedlo neskladným kolem, a v zimě lyže, sáňky, atp. A ukazuje se, že půjčení v autopůjčovně s autem je velmi omezující při výběru půjčovny a velmi drahé v denní sazbbě za půjčení. A samotné půjčení doplňků je zase komplikované rezervovat předem (tam bych si víceméně i klidně koupil třeba vlastní), neb způsoby uchycení jsou různé a nejde si snadno v autopůjčovně rezervovat auto s určitým typem hagusů, nebo tažným zařízením. Řešení ve formě půjčení Transportera, apod. je taky finančně tragické.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: pokec o autech

Příspěvekod mike » sob dub 10, 2021 18:05

Jj, posledni rok je prvni v zivote, kdy by se i mne auto hodilo. Do te doby mi nikdy nechybelo a bylo pro mne nesmyslne jak casove, tak ekonomicky. Njn, clovek mini, priroda meni :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pokec o autech

Příspěvekod Hafi » úte dub 13, 2021 11:23

Co s člověkem udělá nervozita.

Včera k večeru jsme udělali rychlé rozhodnutí, že odvezu ženu s dětma na venkov ke tchýni a ještě večer se vrátím. Jelikož jak jsem psal výše, auto nemám, tak jsem zvolil variantu, která měla být nejlevnější a nejjedodušší - carsharing malých elektroaut, které mi tu běžně stojí před barákem. Půjčím nabité, vrátím vybité, platím fixní částku za kalendářní den. Bohužel (v tomto kontextu bohužel, jinak samozřejmě bohudík) ke tchýni je to asi 70 km, dojezd auta je v ideálních podmínkách tak 110, jediná použitelná nabíječka se správným konektorem je cca 20 km před tchýní.
Tedy plán byl dojet tam, vyložit a cestou zpět se dobít. S dobíjením jsem zkušenosti neměl, zatím jsem si to vždy půjčoval v rámci dojezdu, ale byl předpoklad, že to sice trvá trochu déle než tankování, ale nemůže to být nic, co by běžný uživatel nezvládl.

Ovšem byla zima, a cesta je v průměru do kopce. Už cestou na Jíloviště jsem pochopil, že budu muset šetřit, neb dle odhadu dojezdu, jsem neměl dojet ani ke tchýni, natožpak k nabíječce. Topení samozřejmě vypnuté, rekuperace na max, rychlost max 80. No ke tchýni jsem se doplížil, vyložil a vyrazil na cestu k nabíječce, dojezd ukazoval asi o 2 km víc než byla potřebná vzdálenost. Ovšem na prvním kopci po cestě mi rázem asi 8 km chybělo. Radši jsem zpomalil na 40, což je snad značně menší spotřeba. Postupně to začalo vypadat, že dojedu. Poslední krátký kopeček před benzínkou, kde je dobíječka, jsem slastně šlápnul na plyn a u stojanu zastavil se 4 zbylými kilometry. Ještě jsem si to chtěl vyfotit, když v tom přišla obsluha benzínky, že za 13 minut zavírají (když jsem hledal provozní čas dobíječky, tak to psalo, že nonstop...ale jaksi to nepsalo, že je to v uzavřeném areálu benzínky, která funguje 5-22). 10 minut nabíjení by při rozumné rychlosti mohlo stačit na nabití na dojetí na další nabíječku, tedy spěchám a dostávám se do nepoznaného stresu (neb na nocování ve vymrzlém autě fakt nejsem vybaven).
    1) nejde mi otevřít krytka nabíjeícch konektorů - nikdy jsem to nedělal, tudíž mi nedošlo, že nesmím mít nastartováno - a že jsem z auta vystřelil tak rychle, že jsem ho nevypnul. Navíc mě zmátlo, že krytka je rozdělená na půl, půlka vyndat šla, jen druhá půlka je blokovaná. Zkoušel jsem tím točit, hledal nějakou dětskou pojistku na zmáčknutí, ruce jsem měl zmrzlé už z cesty, a venku bylo kolem nuly a padal mokrý sníh. Shit. Trvalo dobrých 5 minut než mě napadlo vypnout auto.
    2) zapojím kabel, přes aplikaci to potřebuji spustit. Aplikaci mám staženou. Otevřu a vidím mapu, najdu místo, vyberu stojan, chci nabíjet, vyplnit číslo karty, potvrdit 3D secure v bankovní aplikaci, vracím se do aplikace vidím mapu. Sakra. Druhý pokus s jinou kartou, jinou bankou, stejný výsledek.
    3) volám na provozovatele stojanu. Ne, prý to neumí vzdáleně pustit.
    4) ženská z benzínky už je dost nasraná, ale snad ukecám pár minut
    5) další pokus o platbu, tentokrát přes QR kód na stojanu, rovněž selhal, nevím proč. Resp. měl jsem podezření, že prostě jak člověk odejde do bankovní aplikace, tak se platební brána na pozadí refreshne a platba proto neprojde - nedávno se mi tohle dělo, když jsem nabíjel Revolut a nevymyslel jsem jak to obejít.
    6) na další pokus se mi přes prohlížeč integrovaný v mapy.cz povedlo při rozděleném zobrazení (tj. prakticky mám otevřené obě aplikace) potvrdit platbu.
    7) Dobíjení nejde zapnout - prostě kliknu na zapnout a ono mi to napíše, že se nepodařilo. je asi 22:10 a už jsem slušně zoufalý. Zkouším různé varianty zapnuté/vypnuté zapalování, vyndat/zandat kabel, hledám nějaké tlačítko v autě, kterým bych nabíjení umožnil. Nejde.
    8) zkouším ještě kabel od vedlejšího stojanu, kartu si to naštěstí už pamatuje, voilá, nabíjím, naštěstí dost fofrem, tedy za 13 minut v rámci vyproseného "nejdýl do půl" nabito dost na cestu nejen k další nabíječce, ale až domů (jelikož jsem přijel asi v 23:30, tak naštěstí, neb to nebylo daleko od toho, že bych musel platit půjčovné za další den).
Mimochodem, dnes když jsem chtěl provozovateli napsat, že ta aplikace je v tomto dost napiču, jsem zjistil, že to nejspíše byl jen další důsledek jednání pod časovým tlakem. Aplikace totiž asi je jen mapa s přehledem nabíjecích míst, v momentě, když jsem chtěl nabíjet, tak mě to hodilo do prohlížeče, čehož jsem si nevšimnul a po potvrzení platby v bankovní aplikaci jsem se vrátil do aplikace nabíječky, kde nic nebylo. Nevšimnul jsem si, že ve skutečnosti v prohlížeči mám asi potvrzenou platbu a můžu spustit nabíjení.

@pavproch: ano, můžu si za to sám, používat elektroauto je blbost, aplikace v telefonu jsou špatný a nespolehlivý, banku mám divnou a potvrzování plateb otiskem prstu na telefonu je nesmysl ;-)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: pokec o autech

Příspěvekod pavproch » úte dub 13, 2021 11:56

Každý svého (ne)štěstí strůjcem. (Já si sám sobě dělám peklo často....) :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Pokec