Jakou karimatku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » ned říj 11, 2020 23:29

Když Kennedy zmínil TaR RidgeRest Solar, kterou si tady svorně vychvalujeme ... Letos v zimě mi na ní bylo při nižších teplotách chladno. Nic tragickýho typu pokusu o spaní na alumatce, ale prostě lehký pocit chladu odspod. Což ještě loni nebylo, mám ji třetí sezónu. Nevylučuju sice chybu na straně příjemce (aneb přece jen jsem od loňské zimy oslavila další narozeniny), ale začínám mít trošku pochybnosti o oné "nezničitelnosti".
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Kennedy » ned říj 11, 2020 23:53

sobb: Spoustu lidí to možná překvapí, ale jsou i věci, které se nedají svádět na věk. Stejně jako za všechno nemůžou komunisti. Není jich moc, ale existují. Ale...nebejt obojího jak by člověk hledal potom viníka? :P
Takže - žádná karimatka není nezničitelná. Ani EVA, ani ta vaše. Záleží na četnosti používání. Čím více na ní spíte, tím rychleji se začne slehávat a hodnota tepelného odporu bude nezadržitelně klesat. Dle výrobce méně rychle než u Z Lite, ale začne. R 3,5 není zase až takovej zázrak. A tloušťka 2 cm též. Ještě nějakou dobu pod ní vozit alumatku a pak jí časem přeřadit do letní/jarní výbavy, případně jí rozřezat na sedátka... Tak to prostě je a je to (pro mě) jediná nevýhoda klasických karimatek. Svojí evazotku o původní tloušťce 1,2 cm jsem měl 8 let (!) a slehl jí asi tak o polovinu...asi ještě míň, na placku. Ale bral jsem jí úplně všude. U Z Lite jsem zmínil zklamání ohledně odolnosti a u Solar Lite na tom nejsem moc jinak - ve srovnání s evazotkou mi přijde, že degraduje o poznání rychlejc a to i co se mechanickýho opotřebení týká. I proto jsem tady postoval tu vlnitou věc od YATE, jestli je to EVA, mohl by to být držák. Ale zase tři roky pravidelnýho užívání při plným komfortu není až tak málo.
Stále ale nemůžeme vyloučit také to, že nám je v noci nechodí Milouš Jakešů potají obrušovat. :-k :mrgreen:
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » pon říj 12, 2020 0:20

Ha! Milouš Jakeš, máme dalšího možného viníka! :mrgreen:

Nejsem si zcela jistá, kde nastala chyba. Ale stávalo se to v zimě opakovaně. Mám ji sice tři roky, ale pouze na zimní použití, na slehlost mi to přijde docela brzo, ale zas lepší, než smutně dumat nad datem v občance :)
Zase je pravdou, že ty tři zimy byly docela dlouhé, abych té karimatce příliš nekřivdila.
S tou nezničitelností to byla trochu nadsázka když jsme se snažili dobrat k tomu, proč ji přestali vyrábět ("všichni kdo ji chtěli ji už koupili") :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Kennedy » pon říj 12, 2020 0:43

sobb: Tak v řádu dekád můžeš ve věku pociťovat rozdíl, během tří let...přikláním se k proležení/opotřebení. Ono k němu navíc nedochází naprosto rovnoměrně, v některých místech bude víc načatá, někde méně a budou vznikat studenější místa. I tři roky se dají považovat za dobrý výsledek - při ceně teplý nafukovačky, který jsou tak za pět litrů máš pět klasickejch na 15 let. 8)
Tu nezničitelnost beru jako marketingovej tah, kterej cílí čistě na mechanickou odolnost ve srovnání s nafukovačkama. Ale její tloušťka a tím pádem izolace nezničitelná není.
Proč jí přestali vyrábět vůbec nechápu. Snad zase začnou. Ona by stačila EVA s tloušťkou někde lehce přes 2 cm. Ale ta taky není. Asi napíšu do YATE a nechám si jí vyrobit na zakázku. :)
Během hledání ale občas narazím na parádní věci.
https://finn-savotta.fi/en/products/sleeping-mat/
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » pon říj 12, 2020 19:49

Vlastně by to mělo být pozitivní zjištění :-k
Asi mě to jen překvapilo, nečekala jsem ztrátu vlastností tak brzy. Cenu v tomto případě moc neřeším, do zimy ale čistě nafukovačku ani samonafukovačku nechci. Letos jsme to nouzově vyřešili upižláním kusu staré placaté evazotky, kterou máme na spaní v autě. A podkládáním pod TaR v prostoru mezi rameny a koleny. Příště přibalím krátkou samonafukovačku a budu kombinovat s ní.

Podobné obludy, co odkazuješ, jsme letos na baťozích Švéďáků viděli až překvapivě často. Nejspíš to nebyla Savotta, ale nějaký místní výrobce, nezkoumali jsme blíže.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod mike » pon říj 12, 2020 19:56

Mne to prijde jako logicka kombinace. Karimatku na zem a na ni (samo)nafukovacku. Ta se nepropichne, kombinace bude slusne izolovat a navic to bude pohodlnejsi. Sama pozitiva a zivotni jistoty, kdyz teda mas nekoho, kdo to potahne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod dudy » pon říj 12, 2020 20:00



Twl, karimatka s integovaným tyvekem...
:mrgreen:

V Nalehko už sedají k šicím strojům...

Karimatku (východoněmeckou předložku před vanu) s našitou plachtou jsem vyráběl v roce 1986...
:twisted:

Mělo to i našité popruhy na stahování a nosné popruhy a na principu usárny to fungovalo jako batoh do skal...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod dudy » pon říj 12, 2020 20:19

Mám pocit, že někde najdu fotku, cca 86/87 kde v tomhle vynálezu mám sbaleno na víkend ve skalách...
Byla to pecka a rozjel jsem výrobu.
Tuším, že do světa šlo asi šest kousků.
Dneska bych to vydražil v Shoteby's za majlant...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » pon říj 12, 2020 20:27

mike: Obráceně to funguje líp. Propíchnutí na sněhu nehrozí. Lepší kombinace by tedy bylo nekombinovat a teplotně vystačit s karimatkou, pohodlná je dostatečně sama o sobě. Ale novou kupovat zatím nebudu.
Táhneme na střídačku, já po rovině, Laďa do kopce :ú
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod mike » pon říj 12, 2020 20:39

Neni nad to si praci spravedlive rozdelit :twisted:

Uplne nerozumim tomu, proc to obracene funguje lip, ale zkouset to asi nikdy nebudu ;-) Teda, uplne napoprve s nafukovackou jsem bral alumatku, ale prave jako podlozku proti propichnuti. Pak uz jsem na to kaslal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Kennedy » pon říj 12, 2020 20:41

dudy: Jasně, to mě taky napadlo. Pro mě to samo nic neřeší, tloušťka tý pěny tam je 1,2 což je jako normální evazote a tyvek/plachtu už mám a celkově to neváží kilo jako Savotta, ale seveřani gramy neřešej. 8)

Ještě jsem našel tohle:
https://www.militarysklad.cz/detail/kar ... na-1001025
600 g není málo, ale zase do zimy. 1,8 cm tloušťka. Zajímavý ovšem je, že rozměrově to není žádnej obr a dvoucentimetrová Solar v týhle velikosti je o něco lehčí. To by mě zajímalo co dělá ten rozdíl a která bude teplejší. Tlustý evazotky určitě někde budou, jen je najít..

Jinak jsem se díval na to co používaj polárníci. Tak tedy co jsem dohledal - Jakeš nepoužívá vůbec žádný nafukovačky, ale pouze pěnový karimatky. Pavlíčka si foukajícího do ventilku taky představit nedokážu. :mrgreen: Ale většina ostatních to má takhle: alumatka, na ní nafukovačka a na ní evazotka/pěnovka. Přičemž ta evazotka je tam hlavně jako ochrana nafukovačky. Ale zvyšuje i teplotní komfort, ovšem moderní teplý nafukovačky ho mají samy o sobě dost vysokej. Samozřejmostí je vždy podlážka - stan, plachta, tyvek. Takže nám to tady myslí správně. :P
Ale bavíme se o polárnících a teplotách kolem mínus 40. Na ty moje lednový sranda vandry by kombinace alumatky s tlustší evou měla stačit. Letos budu v zimě venku asi hodně tak to budu hodně zkoušet. Při nejhorším prostě koupím vysloveně na 3 zimní měsíce nějakou teplou nafukovačku. X Lite je asi kontraproduktivní, spíš do podzimu a to mi stačí klasika, takže něco jako X Therm.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod dudy » pon říj 12, 2020 20:49

X Therm maká.
Jen je, na můj vkus, úzká.
Ale -28°C a kosa odspoda nebyla.
Zažil jsem i Roháče na klasický karimatce, sic v dnes prokletém KAMM Sarkofag, a málem jsem zmrz...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » pon říj 12, 2020 21:03

mike píše:Uplne nerozumim tomu, proc to obracene funguje lip, ale zkouset to asi nikdy nebudu ;-)
myslím, že to bude mít souvislost s odrazivostí tepla alu vrstvou. Už jsem to tu někde psala - u kombinace (samo)nafukovačky s karimatkou s hliníkem se ukázalo lepší mít karimatku nahoře. U kombinace s evazotkou se to zdá býti fuk. Vědu na tom dělat nebudu, jen jsme si to otestovali.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Kennedy » pon říj 12, 2020 21:06

dudy: Mínus 28? Já tady ale mluvil o mínus 10, v extrému mínus 15. Sám jsem spal v nejnižší teplotě asi něco přes mínus 20, ale je to už dýl a tehdy jsem neměl teploměr, takže je odhad dle předpovědi a pocitu. To jsem měl jenom plachtu a evazote 1,2 cm. :D
Co jsem kdy už teploměr bral tak nejnižší něco kolem mínus patnácti při ulehnutí, takže možná během noci k mínus dvaceti. Ale to jenom párkrát a opět evazote.. Ale jinak klasická zimní teplota poslední roky na ČR horách co jezdím je tak okolo mínus 8 při ulehnutí, s tím, že pod těch deset to v noci asi jde, ale žádný extrémy.
No ještě aby X Therm nemakala za ty prachy! O šířce vím, ale má to prostě půl metru jako klasická pěnovka, jsem rachitickej starej strejda, myslím, že se na to vejdu bez problémů.

sobb: Ano, ten odraz tepla prý funguje. Sice tomu není možný zase přisuzovat žádný zázračný efekt, ale prý to docela dost pomáhá. Myslím, že se tomu dá věřit, polárníci určitě zkoušeli všechny varianty a u týhle neskončili pro nic za nic.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod dudy » pon říj 12, 2020 21:11

Kennedy píše:O šířce vím, ale má to prostě půl metru jako klasická pěnovka, jsem rachitickej starej strejda, myslím, že se na to vejdu bez problémů.


Tak se moc nepřevaluj, strejdo...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod mike » pon říj 12, 2020 21:12

sobb píše:u kombinace (samo)nafukovačky s karimatkou s hliníkem se ukázalo lepší mít karimatku nahoře. U kombinace s evazotkou se to zdá býti fuk.

Jo tak, hlinik mne nenapadnul, to mozna dava smysl. Bez nej jsem si prave rikal, ze z hlediska tepla by to melo byt jedno a z hlediska pohodli bude lepsi nafukovacka nahore, ale YMMV ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » pon říj 12, 2020 22:18

Kennedy píše:Ano, ten odraz tepla prý funguje. Sice tomu není možný zase přisuzovat žádný zázračný efekt, ale prý to docela dost pomáhá.
Funguje a pomáhá. To teplo je opravdu cítit. Každopádně lepší než třeba obyč evazotka.

mike píše:Bez nej jsem si prave rikal, ze z hlediska tepla by to melo byt jedno a z hlediska pohodli bude lepsi nafukovacka nahore, ale YMMV ;-)
TaR Solar je sama o sobě pohodlná dostatečně, ale při kombinování s evazotkou je příjemnější nafukovačka (v našem případě samo) nahoře. Ale zas ji člověk musí chránit před "vlivy vnějšího prostředí" :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod fps » úte říj 13, 2020 13:14

Pepermint píše:Dobrý den, prosím vás o radu jakou konkrétní Karimatku (převážně na zimu) vybrat. Chtěl bych něco s čím se pohodlně vyspím i při teplotách pod nulou (nejdu do extrému- jsem spíše rekreační turista). Teď používám letní Karimatku s délkou okolo 195cm a šířkou necelých 60cm, tak něco co bude mít podobné parametry. Samozřejmě aby byla co nejlehčí, nejskladnější a za normální peníze :-D předem děkuji za všechny tipy.

jestli chceš na zimu to nejlepší, tak je dle mě volba jasná Thermarest NeoAir XTherm Large
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod apuka » úte říj 13, 2020 13:53

@fps: ale Pepermint pise, ze
Pepermint píše:aby byla ... za normální peníze
:lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » úte říj 13, 2020 15:57

Však je za zcela normální koruny české, případně se dá objednat i za jinou oficiální, normální měnu :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Pepermint » stř říj 14, 2020 19:56

Díky za tip, ale na moje občasné přespání v zimě je to asi moc velký luxus. :D Jak říkam jsem jen rekreační turista a sháním něco levnějšího (víc jak 2500 kč jsem dávat nechtěl). Co vím určitě že chci verzi delší než klasických 183 cm.
Mám pár tipů a chtěl bych znát názor vás zkušenějších :D :
1. Sea To Summit CAMP MAT large
2. Rock Empire COMFORT REVERSE long
3. Robens FjellGuard 80
4. YATE TREKKER LONG
5. Jurek ELITE XL38
6. Něco od TaR?? (trail lite?)
Pepermint
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob srp 8, 2020 12:03

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod fps » čtv říj 15, 2020 13:18

tak to záleží na tobě zda je to pro tebe moc velký luxus, já bych na zimu nic jiného než Therm a Rest NeoAir XTherm Large nechtěl (používám jí celoročně), bych si z těch tvých možnosti ani nevybral, já jsem ale ve vybavení dost zmlsaný, také už nejsem nejmladší, mám rád určitý komfort, takže kupuji to nejlepší a cenu naštěstí nemusím řešit, rozhodně ale doporučuji koupit něco od Therm a Rest, nejlevnější i na zimu od Therm a Rest by asi byla Trail Pro Large, ale i ta stoji o cca 1000 Kč víc, než chceš za nafukovačku dát
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Pepermint » pát říj 16, 2020 8:24

Asi si nechám poradit a přidám tu tisícovku ať pak nekupuji dvakrát. :D Ještě by mě hodně zajímal váš názor na karimatky Klymit. Někdo je vychvaluje do nebes a druhý zase haní. Zajímá mě hlavně jak to mají s určením tepelného odporu. Používají stejnou normu jako TaR? Našel jsem totiž články v kterých psali, že jejich zateplene karimatky (insulated) po přeměření stejnou metodou jakou teď používa TaR nedosahují takových hodnot jako původně uvádí.
Pepermint
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob srp 8, 2020 12:03

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Lipon » pát říj 16, 2020 11:03

kdyby někdo sháněl delší samonafukovačku, tak na Alze je teď Therm-A-Rest ProLite Plus Large za 2.869,- což je při letmém surfení porovnávači o několik stovek levnější než jinde
(už ji mám doma, shodou okolností jsem úspěšně vyreklamoval karimatku juniorky, posunul jí svojí regular a koupil si velkou)
nemá tedy určení jako zimní (jen jako 3 sezónní), ale tloušťka je 3,8 cm a R 3,2
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » pát říj 16, 2020 12:37

Lipon píše: Therm-A-Rest ProLite Plus Large za 2.869,-
to je dobrá cena. Taky je Prolite+ dvakrát lehčí než zmiňovaná Trail pro large, ta váží 1,1kg :shock:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Croven » pon říj 26, 2020 12:04

Ahoj, má niekto skúsenosti s touto karimatkou?

https://www.4camping.cz/p/nafukovaci-ka ... ght-mummy/

váha, rozmery a R za tú cenu mi príde celkom ok.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod WDSNV » pon pro 14, 2020 8:48

Mám karimatku od značky trangoworld tlustou asi 1,5cm a i do zimy super! :) Jsem spoko.. 8)
WDSNV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv srp 20, 2020 9:20

Karimatka na Kazbek

Příspěvekod Xsakorov » ned bře 14, 2021 12:38

Ahoj,

v následujících letech se chceme s přáteli vydat na Kazbek. Uvažuji, jaké vybavení bude třeba a jak se dívám na počasí, které bývá i -15 stupňů v base campu, tak zvažuji jakou karimatku budu potřebovat. Aktuálně mám letitou TaR pěnovku a nějakou TaR nafukovačku s cca r 2. Bude to chtít tedy pořídit něco nového.

Do oka mi padla TaR xtherm https://www.rockpoint.cz/karimatka-ther ... m-regular1

Chci se zeptat, zda v nejake nadmorske vysce 4320 může problem s jejím nafouknutím? Pokud ano, co byste doporučili?

Předem díky.

Vladimír
Naposledy upravil sobb dne ned bře 14, 2021 13:01, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno
Xsakorov
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:53

Re: Karimatka na Kazbek

Příspěvekod mike » ned bře 14, 2021 18:20

Xsakorov píše:Chci se zeptat, zda v nejake nadmorske vysce 4320 může problem s jejím nafouknutím.

Nafouknes ji, ale je dobre nefoukat moc rychle, jinak se ti muze zamotat hlava :) Stava se mi to kdyz jsem poprve v sezone nad 3000 m, ale je to jen chvilkove. Taky asi zalezi na konkretnim cloveku, mozna ani nic nepocitis. Navic tahle uz ma myslim nafukovaci vak, tam by nemel byt problem vubec (mam starsi a nafukuju vlastnima plicema).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Asanoth » úte kvě 4, 2021 13:12

Ahoj,
rád bych si na dovolené a nějaké vody pořídil samonafukovačku.
Pod širákem spím na evamatce a zatím to nehodlám měnit.
Mám vyzkoušenou z dovolené v Chile Yate X-Tube a vyhovovala mi. Zatím si míním pořídit buď tu, nebo Yate Xtreme Lite 3,8. Chci výšku aspoň 3,5 cm, hmotnost kolem těch 800g.
Narazil jsem ještě na Thermarest Trail Lite, která vypadá velmi podobně, ale je o dost větší sbalená (14x26 vs 20x28).
Cenově už nechci jít výš.

Měl jste někdo příležitost porovnat tu TaR a Yate? Stojí ty větší rozměry za to?
Díky.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky