medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pon srp 31, 2020 9:28

Olchor píše:Pastevci říkali, že vlci tam jsou, ale medvědy že už skoro vystříleli.


ZMR*I !!! :evil:


Apuka
Díky za názor, já si také myslím, že to nějaký valný efekt nemá a že jsou to spíš směšná opatření. O těch kilometrech, na které je medvěd schopen ucítit potravu jsem také slyšel.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod dudy » pon srp 31, 2020 11:39

Tvl...
Jak myslíš, že to dělají místní?
Dr. Voštěp odloží Štýlku, sedne na pařez, vytáhne chleba s tvarohem a k tomu teplý fľaškový Tatran a v klidu posvačí.
Dokonce papír od svačiny nezataví do igelitu a neodnese ho půl kilometru od pracoviště pověsit na strom. Normálně ho zmuchlá a strčí do mošny s lahváčema.
Bába na borůvkách nebo na houbách, když si chce sežrat rezeň s chlebom a uhorkou, nevyleze na strom, ale uvelebí se pohodlně v mechu.

Jinak jestli se bojíš, nastuduj techniky jak sejmout brtníka holoruč...

https://www.youtube.com/watch?v=f6ohzo743Hw&t=6s
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod dudy » pon srp 31, 2020 13:05

Jinak třeba v monitorovaném období let 2000 až 2015 došlo na Slovensku k 54 napadením člověka medvědem a ani jedno z nich nebylo smrtelné.

Pro srovnání za stejné období se na Slovensku stalo 688 297 dopravních nehod, při nichž zahynulo 6930 osob.

Dá se tedy říct, že když si na Slovensku sedneš do auta máš sedm set čtyřicet šestkrát vyšší pravděpodobnost nehody, než že tě napadne medvěd a 6930 krát vyšší pravděpodobnost, že zahyneš, než že tě zežere neurotickej méďa...
A to si dovolím tvrdit, že procento lidí, kteří si v autě zapínají pásy a vůbec se chovají zodpovědně, bude mnohem vyšší než těch, co zatavují pytliky od sváči kilometr od tábořiště metr pod hlínu v koruně stromu...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon srp 31, 2020 15:22

Opatrne s tou pravdepodobnosti ;-) Je potreba ji prepocitat na pocet pripadu/moznosti. Tj. kolik lidi jezdi autem a kolik lidi chodi mezi medvedy. Nejlip na cas v obou pripadech straveny. Autohodiny a medvedohodiny :twisted: Dojdes k radove jinym cislum, cimz ovsem nerikam, ze se medvedi jsou nebezpecnejsi, nez ridici.

A taky nerikam, ze mi paranoia se zatavovanim sacku dava nejaky smysl. Smysl mi dava, ze kdyz se tak bojim medvedu, tak nepolezu tam, kde jsou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod dudy » pon srp 31, 2020 15:53

Nevím nevím, ale momentálně je v Tatrách víc turistů než na Slovensku řidičů...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon srp 31, 2020 15:59

A co medvedi, zbyli tam nejaci? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » pon srp 31, 2020 16:03

dudy píše:v monitorovaném období let 2000 až 2015 došlo na Slovensku k 54 napadením člověka medvědem a ani jedno z nich nebylo smrtelné
Neznam sice zpravu z toho monitorovani, jen obcasne jine statistiky, ale i tak si dovoluji rict, zes k tomu zapomel dodat, ze drtiva vetsina (ve smyslu pro pro normalni lidi, ne pro mika :twisted:) napadeni na SK se tyka lesnich pracovniku, houbaru, myslivcu... (ti chodi mimo znacek, i v hlubokem lese, nedelaji hluk - krome motorovych pil :-) - a lehce mohou drimajiciho medu vyrusit ze spanku) a ne turistu. Pocitaje skutecne napadeni, ne setkani se s medou typu ten se postavil na zadni a potom utekl...

@mike: myslim si, ze i kdybys zacal pocitat cetnost misto pravdeposobnosti (prepoctene na jednotku casu), tak dostanes dost podobna cisla... A kdybys pocital jen dobu, kdy jsou aktivni medvedi (a i turiste vice), tj. vyloucil zimu, tak jeste vice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod dudy » pon srp 31, 2020 16:10

Navíc na vícedenním treku jsi vystaven expozici 24 medvědohodin denně, což si troufám tvrdit, že v autě nikoliv. Dokonce i ve spánku.
Z čehož plyne, že když odflákneš zatavení pytlíku, zvyšuješ riziko i v době klidu a dalo by se to přirovnat k vědomé jízdě autem bez brzd...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Stani » pon srp 31, 2020 16:21

Pravda je taká, že tu na Slovensku je kvantum medveďov, už skôr som písal, že takmer za každým stromom číha jeden a občas sa za neho nasáčkujú dvaja. Každý do jedného čaká na žrádlo zo sáčku, už ani vyhodiť na strom nepomôže, oni si vás vymáknu ešte pred týmto úkonom.

Takže fakt, medveďov je viac ako borovníc a malín dohromady (čítame medzi riadkami, že tým pádom tu bude menej turistov a človek bude mať kľud od toho množstva ľudí :) ).
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon srp 31, 2020 18:25

Obrázek
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » pon srp 31, 2020 20:57

dudy píše:Tvl...
Jak myslíš, že to dělají místní?

Ale já tu taky neřeším svačiny na ranní směně Dr.Voštěpa ani bábičky, který vyběhly z chalupy na borůvky do koláče. Já se přes den nějak medvědů nebojím, ale mám obavy z toho, že nějaký přijde, když budu spát. Proto řeším to,aby mi tam nevoněla rozdělaná jídla, která by je mohla nalákat. Drvostěp a bábička jsou v lese přes den, když jsou medvědi zalezlí a spí. Oni si pak na tom samém místě (kde pojedli uherák se špekem a odhodili mastný papír, ve kterém to měli zabalený) nelehnou a nepřespí přes noc. A zrovna tyhle bábičky a Drvoštěpové se na Slovensku podivovali nad tím, že chodím a spím sám v lesích, kde jsou medvědi a varovali mě před tím.

To video z tvého odkazu znám a zrovna tenhle týpek tam popisuje, jak medvěd v noci vykousává lidi ze spacáku a sám si staví výbušné nástrahy na medvědy, než jde spát. A právě poté, co jsem tato videa začal sledovat jsem to začal řešit, protože jsem do té doby porušoval snad všechna pravidla ohledně chování v oblasti s medvědy co se vlastní bezpečnosti týče. Nevědomost je krásná.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Mawenzi » úte zář 1, 2020 5:31

dotaz
nevozi se pak do medvedich oblasti bear canistery s tim, ze jidlo je chraneno pred medvedem a clovek lezi o par metru dal? mozna pokud neni nutny bear canister, tak zabalit jidlo do dvoubigelitek a soupnout na strom i tak?

takze (nechranene) jidlo maximalne medved sezere, ale ten clovek, pokud tam spi opodal a nic nedela tak meeved ho prece nepujde hned sezrat...

pak je taky otazka, do jake oblasti se chystas a zda neni lepsi to specifikovat nebo pozjistovat od lidi z te oblasti.

jestli vetsina toho neni zbytecny strach (uz ani rozumny strach). medved v lidskych oblastech ma cloveka vic spojeneho s pachem jidla, takze pokud citi cloveka, spis nez clovek ho zajima potencialni potrava v blizkosti, a pokud je to fakt odlehla krajina, tak zas medved ma z cloveka strach a nepujde k nemu, jidla.ma dost a clovek != jidlo...

ale samozrejme ja o tom nic nevim, ja se jen ptam. jinak se taky medvedu bojim, ale vim, ze ten strach neni uplne opodstatnenej a ze logicky ten medved nema.duvod me.jit sezrat. A pokud se bojim (na sk) davam jidlo mimo bivak.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » úte zář 1, 2020 8:33

@mawe: "bear canistery" se nosi v Americe do divociny, mozna neco podobneho mohou pouivat i na Sibiri (i kdyz tam mistni drsnaci spise chyti rukou kamcatskeho medveda a svazou ho do kozelce :-)) - a tam je situace znacne jina nez na SK, resp. ve vetsine Evropy. Jiny (pod)druh medveda, jeho jine chovani a taky jine prostredi.
Samozrejme, to jidlo dat dostatecne vysoko na strom (resp. spise nechat viset nekde, na strom mlady medved vyleze) dal od spani je rozumne. Nejenom kvuli medvedum ale i jine zveri.
A ano, samozrejme ze vetsina zde je zbytecny strach. Je dobre mit pred medvedem respekt a ze Ty jdes na navstevu do jeho uzemi, tudiz se chovat s respektem k nemu. Ale ten zbytecny, nekdy az panicky strach je spise na skodu, protoze casto Te dovede do situace, kterou vsechno jen zhorsis.

@Dromedaro: Myslis, ze ti lesni delnici v odlehlich lesich, kde maji praci na nekolik tydnu/mesicu se rano vyvezou terenakem a vecer zase zpatky? Mnoho z nich tam v lese spi v nejake maringotce. Stejne tak mnozi bacove. Jasne, neni to tarp nebo stan a nespi tam sami, ale jsou tam i v noci a jdou obcas do kadibudky (pokud je, kdyz ne, tak k nejblizsimu stromu), takze neco by o tech medvedech v noci vedet mohli.

Konec koncu, v te Tebou linkovane reportazi o tom fotografovi z Vlkolince zaznelo to asi nejvice dulezite sdeleni, cca:
"Ja sa tym radam, ako sa spravat, ked Vas napadne medved, schulit sa na zem a nehybat sa len smejem. Nemusite robit nic - medved urobi vsetko. Hm, no, na nieco sa umriet musi..."
:lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » úte zář 1, 2020 20:19

Mawenzi
Ano, podle oblastí se to jejich chování a nebezpečnost liší. Slyšel jsem, že prý medvědi v Rumunsku jsou o něco "dotěrnější" a agresivnější oproti těm na Slovensku, i když je to stejný druh.

Já část svého strachu a obav také řadím do iracionální oblasti.

Co jsem slyšel, tak prý jsou medvědi hodně zvědaví a z toho plyne to nebezpečí pro člověka ve spacáku. Protože prý ten spací pytel s člověkem, který je pro medvěda plný různých pachů láká k prozkoumání...

Já si plánuji nějakou svoji vlastní trasu přes Volovské vrchy, Slovenský ráj, Nízké Tatry a Velkou Fatru.

Apuka
Netvrdím, že se to tak nepraktikuje, ale na Slovensku i v odlehlejších oblastech jsem si nevšiml, že by tam lesní dělníci přespávali v maringotkách. Ráno jsem šel kolem opuštěných strojů, po maringotkách ani stopy. Když jsem šel a lesní dělníci byli přítomni, vždycky tam bylo nějaké terénní auto, kterým předpokládám, že se dopravovali na místo každý den. Občas mě i ráno míjeli, když jeli směrem ke strojům nebo naopak večer od nich. To samé i na Ukrajině. Tam také z těch hřebenů každý večer sjížděli na nákladním autě do dědin a ráno je vyváželi zpět na hřeben.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod dudy » úte zář 1, 2020 21:12

Tak si, do prdele, postav výbušné nástrahy a natrénuj bodnutí medvěda pod čelist, jako "Vlkodlak od SPECNAZ"...

Mě to přijde, že se chystáš na týdenní čundr po medvědím výběhu...

Jezdím ven pětatřicet let, v horách slovenských, polských, rumunských, ukrajinských, kde je největší výskyt medvědů v Evropě, jsem párkrát spal.
Dostal jsem blechy od toulavého psa, pohryzaly mě svilušky, měl jsem iks klíšťat, uštkla mě zmije (v Čechách), myši mi rozkousaly žrádlo, do spacáku mi vlezl plch, přes stan mi přeběhli divočáci, ale medvěd mě nenapadl nikdy.

Medvěda jsem viděl jednou v životě, ale to byl debil, co chodil na horolezecké tábořiště na Jamském plese vyžírat odpadky (přes den!) a lidí si vůbec nevšímal, takže ho museli Tanapáci zastřelit.
Pak jsem objevil na Roháčích ráno stopy asi třicet metrů od stanu. Nemyté ešusy a igelitka se žrádlem před stanem. Medvěd se nám stejně vyhnul...

Ve světle výše zmíněného by mě zajímalo, kolik lidí v monitorovaném období (viz výše) onemocnělo lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Předpokládám, že řádově víc, než kolik jich napadl medvěd.
A stejně tak by mě zajímalo, kolik z těch napadení medvědem bylo napadení spícího člověka ve spacáku. Tipuju že nula.
Naposledy upravil dudy dne úte zář 1, 2020 21:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » úte zář 1, 2020 21:28

dudy píše:Mě to přijde, že se chystáš na týdenní čundr po medvědím výběhu...

To by mozna byl dobry trenink na tu jeho akci. Zabivakovat na jednu noc v ZOO v medvedim vybehu :twisted:

(Bud to da a prestane to resit nebo ne a taky to prestane resit. Win-win situace :twisted:)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » úte zář 1, 2020 21:33

dudy píše:pohryzaly mě svilušky ... myši mi rozkousaly žrádlo

Svilusky? Ty se mi akorat pokusily zlikvidovat fikus. Doma. Utopil jsem je.

Mysi mi ukradly pametovou kartu se zaznamy z GPS #-o Neutopil jsem je, protoze jsem rano nenasel ani mysi, ani kartu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod dudy » úte zář 1, 2020 21:46

mike píše:Svilusky?


Tak máš asi pravdu.
Sem si to přitáhl z Rumunska.
Kožařka říkala, že to byly svilušky a já v tom dodnes (asi čtvrt století) žil.
Na Tvůj podnět jsem na to koknul a asi to teda byly ty kurvy Sametky podzimní, někdy chybně označované za svilušky.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sametka_podzimn%C3%AD

Ale což, kožař není entomolog...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Kjuba » úte zář 1, 2020 21:47

Dromedaro: Já teda nevím, co vlastně čekáš za rady. Máš strach z medvědů? Tak se jim vyhni a nechoď do míst, kde hrozí, že je potkáš. Zeměkoule je snad dost velká.

Podle reakcí diskutujících mi z toho vychází, že část má z Tebe prdel a část má nějaké obecné rady typu slyšel jsem, četl jsem, apod. Z toho mi vychází, že žádné opravdu užitečné rady (pokud nějaké existují) se tady asi nedozvíš. Takže je to spíš takový pokec sám se sebou.

Já za sebe Ti mužů říct, že se medvědů nebojím. Při dodržování základních, již zmíněných, pravidel je imho šance na problém malá. Když už se mám něčeho bát, tak třeba infikovaného klíštěte, zdivočelých psů, apod.

Pokud se vyskytuju v místech kde jsou, třeba v Gruzii, tak to řeším naprosto triviálně. Než vlezu do lesa, tak se zeptám nějakého místního. A nemyslím tím ženskou na přepážce v bance, ale někoho, kdo o tom něco ví. Třeba ty lesáky. Pokud řeknou, že je to v pohodě, tak to neřeším. Pokud si poklepou na čelo, moje další otázka je, kde seženu ubytování. Jak prosté.

Jinak moje babička říkávala, že kdo má viset, ten se neutopí. Věřím, že je to pravda. Takže, jestli Tě má vykousnout medvěd ze spacáku, tak to prostě udělá. Klidně i na hotelu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » úte zář 1, 2020 23:05

dudy píše:Kožařka říkala, že to byly svilušky a já v tom dodnes (asi čtvrt století) žil.
...
Ale což, kožař není entomolog...

Kozarka postupovala spravne podle Wikipedie a oznacila je chybne jako svilusky :D Pekny svine, zda se.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Pierre111 » stř zář 2, 2020 8:52

To je zase vtipná debata. S medvědy mám dvě zajímavé historky, ale je to na delší vyprávění a tady by to asi tolik nevyznělo :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod skutrjohny » stř zář 2, 2020 9:18

ja vidim vetsi problem s medvedy ne v tom, ze te v noci prijdou obliznout do stanu, ale ze je nekde na malo frekventovane trase prekvapis nebo zkrizis cestu medvedici s mladaty (prece jen mladata nejsou tak opatrna) a pak muze nastat problem. no a pokud si teda nechces porad zpivat do kroku nebo nemas na krku kravsky zvon, tak tohle moc neovlivnis. tomu se rika smula, ktera se obcas nekomu prihodi.
a kdyby si mel dat na rady mistnich (jak rika Kjuba), tak to muzes rovnou zabalit. prijde mi, že ty jsou z nich jeste vic vyplaseni nebo te jen chteji pro svuj nejaky skodoliby pocit, co nejvic vystrasit. jeste se mi nestalo, kdyz na to tema prisla rec, ze by mi treba rekli "to je v pohode, jsou to placha zvirata". vzdy me jen upozornovali at si dam pozor a divili se, ze tam nekde chci spat.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř zář 2, 2020 10:17

Dromedaro píše:Slyšel jsem, že prý medvědi v Rumunsku jsou o něco "dotěrnější" a agresivnější oproti těm na Slovensku, i když je to stejný druh.
Jo, tam je nejakou dobu lidi (pry) prikrmovali, aby se prestali lidi a lidskeho pachu tak bat a vedeli, kde na ne s urcitosti narazi- aby neutikali hned, jak zaciti dobre a ve valutach platiciho strelce ze Zapadni Evropy (dlouho to byl dobry oficialni zdroj deviz pro stat, medove nebyly/-jsou???/ tak chraneny) :evil:. Vedlejsim produktem teto cinnosti ted je, ze si medove lepe zvykli na pach cloveka.
Dromedaro píše:Co jsem slyšel, tak prý jsou medvědi hodně zvědaví
Ano jsou zvedavy - ale taky jsou hodne plasi. Za normalnich okolnosti k tomu spacaku by prislo nejspis jen mlade, kym mu mama neda pohlavek, ze odleti pet metru. Bezne se medved lidem vyhyba, ma zakodovane, ze je pro nej nebezpecny - i kdyz je ve spacaku a spi.

Vem, ze s velkou pravdepodobnosti spousta lidi prosla na par metru kolem medveda, ktery byl schovany v housti a o nem ani netusili (meda vedel o nich dobre). Proste citi, ze jdou lidi a ma se kam schovat po vetru, tak tam zaleze a pocka, kym prejdou.
Problematicti jsou nekteri medvedi, kteri si na lidi zvykli a prestali mit respekt/ztratili plachost- ty ale vetsinou moc dlouho nazivu nezustanou (jedno i druhe viz popis dudyho), nebo se odchyti a prevezou nekam mimo civilizaci.

Tady mas clanek o celosvetove studii o utocich medveda na cloveka.
Autori štúdie zaznamenali v časovom rozpätí medzi rokmi 2000 a 2015 celkovo 664 útokov z celého sveta. V Severnej Amerike to bolo 183 útokov, v Európe 291 a vo východnej časti areálu (Rusko, Irán, Turecko) 190 napadnutiam.

Within Europe, most attacks occurred in Romania (n = 131), followed by Slovakia (n = 54), Sweden (n = 28), and Finland (n = 17)
Tj. na celosvetove je to prumer 41,5 napadeni za rok, na Slovensku cca 3,4.

A tady mas clanek (sice bulvar), kde mas lokality, kde doslo k napadeni letos a vloni
/letos/ Stali sa v lokalitách Môlča, Komornícka dolina, Ludrovská dolina a Liptovská Kokava. Posledné napadnutie medveďa sa stalo v auguste v lokalite Horná Štubňa.
/Vloni/ k útokom došlo v katastrálnych územiach Pod Dudášom, Domaniža a Liptovská Porúbka.
Do ktere z tech lokalit se chystas? Zkus si vyhodnotit riziko a pravdepodobnost, ze mezi miliony turistu a deseti az statisicu v lokalitach s vyssim vyskytem medu zrovna Ty spadnes mezi ten rocni prumer napadeni.

Dej si na ruksak malou rolnicku (nemusi to byt kravsky zvonec, meda to uslysi rozhodne lip nez Ty), abys dal medvedovi vedet, ze tam jsi a on se Ti rad vyhne. A v noci Te moc resit stejne nebude. Pokud mu chces jeste zmensit sanci, tak na ty mista chod, kdyz ma hodne jineho zradla nez turisty - hlavne lesni plody - a nechod v dobe, kdyz vylezaji z brlohu po zime a maji hlad ale pod zub je jeste malo co.

Co se tyce delniku, tak je to jak kde. Rozhodne jich v lese/u lesa prespava docela dost.
dudy píše:kolik z těch napadení medvědem bylo napadení spícího člověka ve spacáku. Tipuju že nula.
Nejsem si jisty, jestli to spada do monitorovaciho obdobi, ale minimalne jeden pripad pred rel. nedavnem byl, kdy se medved dostal do stanu a, bohuzel, se na to probudil ten, co tam spal. Samozrejme, zpanikaril (ten clovek) a jeho reakce meda vyhodnotil jako ohrozeny, takze se "branil utokem". Myslim, ze se o tom psalo i na OF.

Nepocitam do toho "utok" na stan "plny potravin" u Bystrych plies, co tam Cesi nelegalne stanovali. Oni sice meli i lehke zraneni, ale to si zpusobili pri uteku do kosodreviny jak se lekli, ze kolem stanu se toula medved :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř zář 2, 2020 13:55

Kjuba píše:Já teda nevím, co vlastně čekáš za rady.

No tak já tu chtěl hlavně znát názory jiných na to přespávání v odlehlejších oblastech, kde jsou medvědi. Tedy, jak moc to je nebo není rizikové. Ještě přesněji, co lze od medvěda čekat nebo nečekat, když vás tam vyčmuchá. Protože v tom nemám jasno a chci si na to udělat nějaký názor, k čemuž by měly diskuze sloužit, že si člověk tříbí své názory. Nebo jsem si to aspoň myslel. Že jsem tu pro srandu, to jsem si taky všiml.

Medvědů se bojím, ale zároveň mě to láká tam, kde žijí. Protože má člověk pocit alespoň nějaké divočiny, když ví, že tam pobíhají medvědi a taky je mám jako zvířata rád.

Třeba podle tohoto článku to úplně nevypadá, že medvědi prochází kolem bez povšimnutí. Samozřejmě neznám okolnosti a taky to nějak nedávám do kontextu toho, kolik tam projde lidí vyděleno medvědohodinama atd, jak tu píšete vy.

V Rumunsku jsou časté útoky medvědů na turisty
https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zvirata/v-rumunsku-jsou-caste-utoky-medvedu-na-turisty_491813.html

Dudy
Tak já byl také několikrát v Rumunsku a na Ukrajině, kde jsme spali v lesích, vařili v otevřených kotlících vedle stanů, jídlo v igelitce pověsili na nějakou nejbližší větev, aby se neřeklo nebo pohodili kus od stanu. A nikdy se nic nestalo. Jenže to jsme jezdili parta a bylo mi dvacet. Ve skupině a o dekádu mladší se na to člověk dívá jinak. Jak jsme to praktikovali tehdy, už bych to já teď nedělal. Spíš jsme byli celkem blbí.


apuka píše:Jo, tam je nejakou dobu lidi (pry) prikrmovali, aby se prestali lidi a lidskeho pachu tak bat a vedeli, kde na ne s urcitosti narazi- aby neutikali hned, jak zaciti dobre a ve valutach platiciho strelce ze Zapadni Evropy (dlouho to byl dobry oficialni zdroj deviz pro stat, medove nebyly/-jsou???/ tak chraneny) :evil:.


Už jsou chráněni, ale na strachu z medvědů se začali přiživovat regionální politici, kteří na náměstích slibují, že když je lidé zvolí, tak podniknou politické kroky a s medvědy zatočí. K tomu rozdávají lidem rady, jak je trávit pomocí fridexu v otrávených pamlscích ... :evil:

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rumunsko-medvedi-transylvanie-otraverne-pasti.A171123_115248_zahranicni_aha
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř zář 2, 2020 15:09

Dromedaro píše:podle tohoto článku to úplně nevypadá, že medvědi prochází kolem bez povšimnutí
Podivej, kdyz budes hledat senzacechtive clanky, ktere potvrdi Tvuj strach, tak je najdes. Kdyz budes chtit zjistit fakta, najdes jine...
Viz ta mnou linkovana studie - to byla "oficialni" studie, kde zapocitali vsechny hlasene napadeni. Tam vychazi primer na Rumunsko za tech 16 let necelych 8,2 utoku rocne. V "Tvem" clanku (sice 3 roky po skonceni monitoringu z te studie) mas pet utoku za necele dva tydny. Z cehoz ale jeden je "pronasledovala je medvedice s mladaty", tj. nic se jim nestalo - jinymi slovy, jen zastrasenim branila mladata, tj. nikoho nenapadla, nikoho nezranila, protoze kdyby chtela, ani jeden z nich pred ni urcite neutece.

V te studii jsou zapocitane opravdu jen napadeni, ne setkani s medvedem. Tech je rozhodne vice ale kdyz medveda necekane prekvapis, logicky Te bude chtit zastrasit. Ale promin, toto neznamena napadeni - i kdyz si potom budes prat kalhoty. (ani kdyz se ten utikajici clovek zrani - sam, bez bezprostredneho pricineni medveda). On jen chce, abys odesel, nechce Ti ublizit, chce se s Tebou "v klidu" rozejit, chce mit svuj klid. To je tak asi vse.
Znovu Ti dam Ti prumerna cisla poctu napadeni - 8,2/rok v Rumunsku a 3,4/rok na Slovensku. Kdyz uz nechces srovnavat s utoky divocaku, jelenu, zmyji, ... nebo nebezpecim od klistat, os a jinych malych potvor, tak se zamysli nad tim, ze v Alpach kazdy rok nasobne vice lidi napadnou kravy, kopne kun nebo trkne beran nebo kozel - a to na tur. stezkach na pastvinach. Nevim, kolik takovych pripadu je na Slovensku nebo v Rumunsku, alespon v SK prece jen mene pasou kravy na tur. stezkach. Kazdopadne, kvuli tomu snad rozhodne neprestanes chodit do Alp.

NTB (abych prece jen prilil ohen na strach :-)) a FYI, pocitej s tim, ze pro Tebe bude od medveda nebezpecnejsi "pohlavek" nez kousanec, i kdyz jeho zuby nahaneji hruzu... Ty drapy ale jsou delsi nez ty dlouhe zuby, je jich vice a kvuli mozne sile uderu bys mohl mit znacne horsi poraneni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř zář 2, 2020 16:08

Ok. Díky za ty odkazy se statistikami. Něco na tom bude.

apuka píše:On jen chce, abys odesel, nechce Ti ublizit, chce se s Tebou "v klidu" rozejit, chce mit svuj klid. To je tak asi vse.


Občas s tebou chce jen chvíli posedět a pak si jít dál po svých :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=rbE53XUtVw0
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Dromedaro » stř zář 2, 2020 17:06

skutrjohny píše: no a pokud si teda nechces porad zpivat do kroku nebo nemas na krku kravsky zvon, tak tohle moc neovlivnis. tomu se rika smula, ktera se obcas nekomu prihodi.


Tohle já dělám jen v nepřehledném terénu, kde jsou keře a cesta se za ně každou chvíli stáčí a celkově člověk daleko nevidí. Ale spíš než ten zvonek používám hůl se kterou klepu o kořeny, kmeny, do země a do toho si nějak hlasitěji pobrukuji. Mně ten zvonek po chvíli začne deptat, ale fakt deptat. To cinkání. Ale nosím ho s sebou a občas ho také používám. Akorát jsem ještě na batohu nenašel místo, kde by to pořádně cinkalo. Všude to jen občas vidá takové tenoučké zacinkání. Jediné funkční místo, kdy to fakt dělá nějaký funkční "randál" jsem našel na bederním pásu nad stehnem. Při každém nadzvednutí nohy se to zhoupne a hlasitě zacinká.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » stř zář 2, 2020 17:14

Vidis, na tom videu je to presne z casu, kdy je potravy dostatek pro vsechny a nemaji duvod s kymkoliv bojovat, kohokoliv (kvuli potrave) odhanet. A kdyz zustanes klidny a nebudes je nijak "strasit" a provokovat, tak o Tebe nemaji zajem (losos chutna lip :wink:).
Dromedaro píše:sem ještě na batohu nenašel místo, kde by to pořádně cinkalo. Všude to jen občas vidá takové tenoučké zacinkání.
Ale vzdyt to plne staci, nemusi zvonit jako kostelny zvon (nebo krava se zvoncem). Staci abys vydal jednou za cas jakykoliv nezvykly zvuk, klidne docela tichounky - jak jsem psal, medved ma radove lepsi sluch jak Ty...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Etheric » čtv zář 3, 2020 9:43

Kjuba píše:jestli Tě má vykousnout medvěd ze spacáku, tak to prostě udělá. Klidně i na hotelu.

Svýho času mě v lese za barákem mohla sežrat puma a v místním parku kousnout kobra, takže medvěd na hotelu nemůže být vyloučen. Ale byla by to fakt haluz :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod apuka » čtv zář 3, 2020 10:09

Tak pokud by spal v hotelu v Jasne v Demenovske doline nebo v nekterych tatranskych osadach, tak se pravdepodobnost dramaticky zvysuje :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko