Jak se vybavit na 14denní výšlap?

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » stř srp 19, 2020 18:53

Ono plati, ze nini mumie jako mumie... (i u spacaku :D ). Takze se oplati vyzkuset vice spacaku, mozna nektera mumie bude sedet znatelne lip.

Ale jinak mne taky vetsina mumiovitych spacaku moc nevyhovuje. Proste v nem nemam prostor. Ale za mne tisickrat radej mumii jako quilt... Ten opravdu nei pro kazdeho a pro kazdou prilezitost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » stř srp 19, 2020 19:37

Asi tak. Samozrejme, ze ty nejvic UL spacaky jsou taky nejuzsi, ale ty jsou taky pro lidi, co vedi, co delaji a proc to delaji. Pro zacatek je lepsi koupit neco normalniho, treba toho Vikinga.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pon srp 24, 2020 11:52

zzzz Pokus 2 :-) tak spacák je asi opravdu otázkou zvyku, už to bylo lepší.. :-) ale asi už nejsem/ještě nejsem pro čistý širák a nějaká ta střecha nad hlavou bude pro mě lepší. Takže jsem se rozhlížel asi něco z těchto tří možností.
Máte nějaké tipy, zkušenosti, doporučení?

1) Lanshan 2 https://www.zalesactvi.cz/vybaveni-do-lesa-a-na-turistiku/lanshan-2-ultralight-tarp
2) Pinguin echo 1 https://www.pinguin.cz/echo_1
3) Richmon 1 https://www.trekobchod.cz/grand-canyon-richmond-1-green
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » stř srp 26, 2020 7:41

Číně bych asi nevěřila, mě se libi ten druhy, Echo, ale kdo vi, kde se ve skutečnosti vyrábí ten. Třeba taky v Číně. :D
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 26, 2020 8:34

lanshan je celkem fajn cina za ty penize...

jenze sou dost vahove rozdilny lanshan a ty druhy dva, pokud npsis hole, je lepsi mit asi prostresek na hole a usetris vahu toho prutu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Tomas » stř srp 26, 2020 8:37

Já mám třeba tohle, ale to už není klasická dvouplášťová konstrukce (zas je to jen jeden kus, takže stavění v dešti je lepší). Mě to připadne ideální kompromis mezi váhou, odolností a užitnou hodnotou.

Komplet, hmotnost s tyčkama a kolíkama 1366g (pokud nosíš trekový hole, tyčky nepotřebuješ). Rozměrově je to asi větší než oba tvý modely (snad s vyjímkou toho Lanshanu), já se tam se 183cm a 90kg vejdu a 48L batoh položím jen tak vedle sebe. U Lanshanu je zas problém, že ho musíš objednat ze zahraničí, přijde to za pár týdnů a spolíháš na to, že to jednak číňan ušil dobře a že se na tom nic nerozpadne (jinak máš smolíka, protože reklamace/oprava) bude prakticky nemožná.

K tomu SMD je na tom webu napsáno poměrně dost. Případně se dá jít s váhou ještě níž u jiných jejich modelů (pokud ti nevadí silnylon místo polyesteru s jeho klady i zápory).

Případně se dá jít cestou jen samotnýho tarpu bez moskytiéry a podlážky (tam jsi s váhou ještě někde jinde), ale to je na zvážení a záleží jak moc ti vadí hmyz, případně na lokalitě kde se chystáš operovat. Podlážka se dá řešit tyvekem, ale beze moskytiéry to v určitých destinacích může být peklo.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » stř srp 26, 2020 9:25

Tomas píše:U Lanshanu je zas problém, že ... reklamace/oprava bude prakticky nemožná.
Jenom technicka:

Rikas blbost. Proc by byla reklamace "prakticky nemozna", kdyz to kupujes v ceskem eshopu (ktery taky neni "jednorazovy", takze je predpoklad, ze bude existovat po celou delku zaruky). Prece reklamujes u nich, s vyrobcem (a Cinou) Ty, jako zakaznik nemas absolutne nic spolecneho. Plati ceske podminky ceskeho Obcanskeho zakonu, tj. 30 dnu na opravu/vyrizeni.
Jediny problem muze byt, pokud bys chtel opravu neceho, cos zavinil sam (tj. bez reklamace), to je vec jina.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod GreyMouse » stř srp 26, 2020 10:40

apuka píše:Proc by byla reklamace "prakticky nemozna", kdyz to kupujes v ceskem eshopu (ktery taky neni "jednorazovy", takze je predpoklad, ze bude existovat po celou delku zaruky).

Vždyť je řeč o nákupu čínského stanu z Aliexpressu, ne?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » stř srp 26, 2020 10:52

Aha, jsem si nevsiml, ze na tom zalesactvi.cz je to jen recenze ( :toimonster: Nejak casto preskakuji mezi cinnostma....) V tom pripade se omlouvam a beru zpet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Tomas » stř srp 26, 2020 13:18

GreyMouse píše:
apuka píše:Proc by byla reklamace "prakticky nemozna", kdyz to kupujes v ceskem eshopu (ktery taky neni "jednorazovy", takze je predpoklad, ze bude existovat po celou delku zaruky).

Vždyť je řeč o nákupu čínského stanu z Aliexpressu, ne?

Přesně tak, v čechách to koupit nelze. 3UL věci a Lanshan (a ostatní čínská liga) jsou dle mě nejblíž dostatelný z německýho Amazonu (s patřičnou přirážkou). Standardní cesta je však Alík. Tam jsi rád, že něco dojde (natož to reklamovat).

Blbosti zde tedy milý apuko dle mého mínění neříkám. Mít to tady shop s možností reklamace, tak ho taky mám. Ale to není.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » čtv srp 27, 2020 7:06

Tomas píše:Já mám třeba tohle


Tohle ale vypadá hodně dobře, takže místo tří variant mám k rozhodování 4, ale líbí se mi hodně. Uvažoval jsem jestli není lepší ten Trekker, ale je o 2,500 dražší, což nevím jestli se vyplatí. Nejsem schopný posoudit rozdíly (samozřejmě kromě váhy a dvou vchodů).

Tomas píše:(pokud ti nevadí silnylon místo polyesteru s jeho klady i zápory).

nevím jestli vadí, neznám jejich klady a zápory :-)

@Mawenzi: Asi bych to s tou čínou risknul, ohlasy jsou víceméně kladné, výhodou je oproti SMD skyskape cena, oproti těm dvěma dalším váha a možnost vzít třeba jen ten tarp.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Tomas » čtv srp 27, 2020 7:48

Já myslím, že trekker a scout jsou konstrukcí a vchodama naprosto stejný (jednovchodovej je Lunar Solo), rozdíl je akorát v materiálu - polyester vs silikonizovaný polyester. Tady dle mě v praktickým použití moc rozdíl nebude a je to asi jedno. SMD dělá některý tarpy ze silnylonu a ten se v dešti prověšuje.

Lanshan má váhu nízkou protože je z 15D/20D matroše. U SMD je to většinou 20D/40D.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » čtv srp 27, 2020 13:13

Ještě jsem na stránkách našel tenhle... vypadá taky dobře + menší váha

https://www.nalehko.com/produkt/smd-lunar-solo-2019/

možná se v tom moc rejpám, ale chci to zkusit koupit na první dobrou.. Takže pingiuna a Richmond jsem odsunul a ted tedy vybírám mezi Lanshanem a těmi SMD.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » sob srp 29, 2020 7:24

Bavila jsem se na tohle téma s kamaradem, který chodi na vandry, říkal, že by to nekupoval. Že jedinou výhodou je váha. Ale třeba na tvrdším povrchu se to pry postasvit neda. Ze by pro začátečníka volil nějaký samonosný.
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Etheric » sob srp 29, 2020 10:44

Nikiko píše:jedinou výhodou je váha. Ale třeba na tvrdším povrchu se to pry postasvit neda. Ze by pro začátečníka volil nějaký samonosný.

Váha je značná výhoda, ale určitě ne jediná. Záleží na stylu, jak kdo chodí.
Postavit se to nedá tak na holý skále, ikdyž už i na tý jsem to stavěl, za pomoci kamenů. Místo bylo dokonale rovný a šutrů víc než dost, dalo se...
Naopak tarpu nevadí hrbolatá zem, protože je nad ní, nemá pevnej spodek, tudíž se přizpůsobí.
Každopádně souhlasím s tím, že to chce vědět co děláš a pro začátečníka nemusí bejt tarp správná volba
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » ned srp 30, 2020 13:02

@nikiko: mě ty samonosné moc nelákají. Buď se mi nelíbí, nebo jsou těžké.

Jak to téma zkoumám stále více se přikláním k některému z těch tří smd stanů ( Scout i Trekker a Lunas Solo) . přijdou mi jako dobrý kompromis mezi stanem a tarpem. Jsou lehké, přijdou mi praktické, jednoduché a po technické stránce jsou snad od firmy natolik zavedené, že budou i kvalitní.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » stř zář 9, 2020 14:20

Takže spaní bych měl asi hotové - stan SMD (scout nebo lunar solo), karimatka klymit Insulated a spacák Viking 300). - taky záleží jak se mi podaří ušetřit peníze na tyhle nákupy, ale tohle bych asi rád :-)

Co dálšího? Nějaký tip na pončo? Čeho si všímat, co hledat a co naopak nehledat?
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Kjuba » stř zář 9, 2020 14:27

No, já se ještě pro jistotu kacířsky zeptám. A co toto?

https://www.tarptent.com/product/protrail/

O tom jsem uvažoval já před nějakou dobou. Nakonec z toho sešlo, ale je to dle mě dobrá varianta. Škoda, že se nedělá o něco delší. Místo 213cm třeba 230cm.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » čtv zář 10, 2020 8:00

Kjuba píše:No, já se ještě pro jistotu kacířsky zeptám. A co toto?


Ten jsem nikde tady v prodeji neviděl. a i jinde, na co jsem narazil, je většinou už doprodán.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » úte zář 15, 2020 18:43

Vždycky jsem chodila jen do září, takže mi stačily jen lehké tenisky. Letos bych ráda sezonu protáhla co nejdéle. Jaké boty byste mi doporučili na podzimní chození, zkratka do nepohody.
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Etheric » stř zář 16, 2020 4:00

Nikiko píše:na podzimní chození, zkratka do nepohody.

Lehký tenisky s membránou ;)
Lehká nízká turistická obuv určená k chození
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » stř zář 16, 2020 4:23

Lehke pohorky, nejlip kategorie B. Ciste kuze, kombinace kuze/umelina nebo moderni ciste umele, vsechny s membranou. K tomu poradne ponozky a zkouset na ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod dudy » stř zář 16, 2020 5:56

@ Etheric

To já bych zrovna na podzim doporučil boty kotníkové.
Už kvůli rose, mokré trávě a spadanému listí, dešťům iprvnímu sněhu.
Sám používám boty z řady ATC Mid od Lowy, nebo teď jsem na zkoušku koupil všeobecně vychvalované Salomon X Ultra 3
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Etheric » stř zář 16, 2020 6:05

stejně jí nezbyde než zkusit obě výše zmíněné varianty a pak se rozhodnout, co sedí líp zrovna jí ;)
Samozřejmě ty kotníkový poskytují lepší ochranu co se týče tý mokrý trávy a bordelu, ale někomu holt tento typ bot nesedí a kolíbá se v tom jak kačena..

Jsem dostal nápad obšlehnout návleky z nalehko a ušít/slepit je z Tyveku. Vážilo by to prd a do tý mokrý trávy by to bylo ideální. Toť teorie, zbývá vyzkoušet v praxi.
Klasický návleky z nalehko v trávě namoknou, ale kalhoty pod nimi jsou ok. Jen pak déle schnou, takže po ránu když bude mokro, nasadit ty z Tyveku... Zkusím, uvidím, jiná možnost jak to zjistit není.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » stř zář 16, 2020 16:33

Etheric píše:Samozřejmě ty kotníkový poskytují lepší ochranu co se týče tý mokrý trávy a bordelu, ale někomu holt tento typ bot nesedí a kolíbá se v tom jak kačena..

Vec zvyku, nesmis to vzdat po prvnim pokusu ;-) Byl jsem ted o vikendu po nejake dobe v pohorkach, mezitim asi 450 km v Inov-smejdech. Prvnich 20 km jsem furt skobrtal, holt jsem si zas odvykl a zvykl si na nizsi podrazky s mensim dropem a podpatkem. A to mam ve stejnych pohorkach nachozeno hodne pres 15 tisic km...

dudy píše:Sám používám boty z řady ATC Mid od Lowy

Jj, neco takoveho jsem myslel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » stř zář 16, 2020 19:31

Pardon za hloupě položenou otázku. Samozřejmě jsem měla na mysli nejaké konkrétní tipy na boty. Nechodim moc náročné trasy, takže asi nepotřebuji nic horského, ale rosou courám často, to zase jo. V létě je to jedno, ale na podzim a v zimě bych byla ráda v suchu. Zkrátka něco pohodlného, co se nerozpadne za půl roku, ale nebude to stat půlku me výplaty. :D
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » stř zář 16, 2020 19:41

Ono je tezke dat konkretni tip, nevime, jakou mas nohu a taky nevime, jakou mas vyplatu :twisted:

Vazne, v tomhle pripade to chce obchazet obchody, vyzkouset co nejvic znacek a bot a pak uz zacnes tusit, co asi jo a co ne. Sebelepsi doporucena bota ti bude k nicemu, kdyz ti nesedne. Zacit muzes treba s tema, co odkazoval dudy, ale klidne muzes nakonec skoncit u neceho jineho. Vyzkousej, napis, co ti sedelo a my ti rekneme, jestli jo nebo ne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » čtv zář 17, 2020 18:50

Já jsem třeba uvažoval o https://www.bushcraftshop.cz/2492-boty-rogue-light-trail-boots-rb-2 ale prý nejsou až tak moc nepromokavé, tak zatím váhám a chodím v tom co mám, i když už to není žádná hitparáda, jsou to takové noname kotníkovky.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » čtv zář 17, 2020 19:09

:shock: progrca proc? Jeste chapu, kdyz nekdo nakupuje sunty v armyshopech, protoze jsou za zlomek ceny normalnich, ale za tuhle cenu dostanes slusne lehke pohorky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pát zář 18, 2020 4:12

mike píše:progrca proc?


No, protože s tímto typem bot nemám žádné zkušenosti. Nevím, které jsou slušné lehké pohorky. Jen vím, že čím méně švů a lepení, tím lépe. A tyhle vypadaly, že těch švů mají opravdu málo. :-)
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování