Unikající plyn z kartuše

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Unikající plyn z kartuše

Příspěvekod 44kenny » sob srp 22, 2020 13:00

Ahoj, jsme aktuálně na Slovensku a chystáme se na nějaký přechod. Po posledním vaření jsem odšrouboval vařič z kartuše a z kartuše uniká plyn, je to slyšet i cítit. Po zašroubování vařiče zpět je to v pohodě, dá se i znovu použít. Náhradní kartuš s sebou máme, ale nevím co s tou unikající.
Tedy:
1) Kam dát unikající kartuš s plynem? (Doma bych ji nechal asi vyprázdnit na zahradě, takhle na dovolené, mě napadli jedině hasiči)
2)Myslíte že je problém v kartuši nebo ve vařiči, nerad bych zničil další kartuš? (Vařič funguje třetím rokem bez problémů, kartuš je z půlky vyprázdněná, šroubovací závit)

Děkuji za včasné odpovědi.
44kenny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob srp 22, 2020 12:47

Re: Unikající plyn z kartuše

Příspěvekod Olchor » sob srp 22, 2020 15:28

Možná se jen dostal do ventilu kartuše nějaký bordel. Zkus profouknout - stlačit ventil na okamžik párátkem. Pak slinou otestuj, jestli stále utíká. Popř. opakovat, až ventil sedne.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Unikající plyn z kartuše

Příspěvekod mike » sob srp 22, 2020 20:48

Jestli nepomuze, co psal Olchor, tak muzes nechat varic nasroubovany na kartusi. Takhle se pouzivaji napichovaci kartuse, napichnes a pak tam mas varic, dokud neni prazdna. Akorat si over, ze fakt neutika.

Vypustit ji muzes pres varic. Normalne zapalit, pustit naplno a nechat vyhoret. Akorat se ti pri tom varic pekne vyziha. Tohle delam, kdyz je tam zbytek plynu a chci kartusi vyhodit. Vypoustet bez ohne ti radit nebudu, to uz chce jistou opatrnost a volny prostor.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Unikající plyn z kartuše

Příspěvekod 44kenny » ned srp 23, 2020 14:21

Ventil jsem zkusil profouknout, ale plyn uniká stále.

Jelikoz chci brát vařič na několika denní trek, tak na tom nechci mít stále namontovanou kartuš. A vypouštět přes vařič půlku větší kartuše je tak na odděláni vařiče, to se mi moc nechce :-/
44kenny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob srp 22, 2020 12:47

Re: Unikající plyn z kartuše

Příspěvekod Tomas » ned srp 23, 2020 16:59

44kenny píše:A vypouštět přes vařič půlku větší kartuše je tak na odděláni vařiče, to se mi moc nechce :-/

A čím by se to mělo oddělat ? Průchodem propanbutanu na kterej je to stavěný ?

Dá se ještě zkusit vařič pustit a nechat ohřát, vypnout a občas se ten ventil ještě vzpamatuje (teplotní roztažnost občas udělá divy).

Jinak bych to nechal někde s otevřeným vařičem přes noc vysyčet a pak odevzdal tam, kde to berou.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Unikající plyn z kartuše

Příspěvekod pavproch » ned srp 23, 2020 17:07

Mně když po přepustění PB z 2kg láhve do bombičky ta bombička utíká skrz ventilek se osvědčilo tam našroubovat zpátky ten přepušťák, obrátit bombčku vzhůru nohama a tlakem na štelovací šroubek přepušťáku o dlažbu "odfouknout" trochu !tekutého! (ne plynného) plynu z láhve - bordel ve ventilku to prozatím vždy odfouklo. Akoráth bacha, ten tekutý plyn, jak ho to vyfoukne, taxe hned odpaří = ochladí povrch na který sem ho fouknul na teplotu POD nulu! Proto to opření o dlažbu (betonovou = mráz ji nevadí).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření