Dolomity, italské alpy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod oton » pát úno 28, 2020 14:16

Ahoj. chystame se v lete na více denní přechod z inninchenu do cortina d ampezzo. přes tre cime.
Ale chtěl jsem se zeptat na nocovaní takhle na divoko. Jen přespat a pokračovat dál. Spaní v bivakovacím pytlu nebo pod malým stanem.žádný ohen jen maly vařič.Je to tam problém?

https://mapy.cz/s/koladeheca

Díky moc
Naše galerie na rajčeti

...sori sa chibi a hrupki ...
Uživatelský avatar
oton
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 14, 2016 11:40

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Olchor » pát úno 28, 2020 17:44

No většinou je to NP, takže bivakovat se nesmí. Ale když večer zalezeš na schované místo a ráno brzo vypadneš, je malá pravděpodobnost, že tě někdo odchytí. Běžně takhle spáváme, ale chce to trochu zkušenosti. Dolomity v létě jsou hodně frekventované, stan bych - pokud možno- nestavěl.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pát úno 28, 2020 17:53

Tohle je nejproflaknutejsi oblast a je tam nejvic lidi, v lete IMO blbost. Tam vubec jet, natoz spat mimo chaty. Tohle se da na podzim, kdyz uz jsou chaty zavrene, takhle jsem to parkrat prosel po pulce rijna, ale i tak bylo v oblasti tri vezi vic lidi, nez se mi libilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Olchor » sob úno 29, 2020 10:48

Mike má pravdu v tom, že Dolomity v létě jsou Václavák a volil bych jinou trasu.
Jináč - když už musíme bivakovat na takovém problematickém místě, je potřeba večer vyhlédnout místo, uvařit poblíž a rozbalit a zalézt až se tmou. Ráno brzo vstávat, hned sbalit a vařit až pak.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod slash1111 » sob bře 21, 2020 17:01

Bežecké preteky po Alta Via 2 a 1

https://youtu.be/1Qo10sZKAVQ
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » stř bře 25, 2020 16:55

Tak jsem zvědav, jestli na podzim vůbec půjde vyrazit do Dolomit. Sice to teď vůbec nevypadá, ale přece jenom je to ještě půl roku. Co myslíte?
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » stř bře 25, 2020 17:16

Myslim, ze je to velmi predcasne. Muze to dopadnout jakkoliv. Nepocitam s nicim a jestl to nahodou pujde, tak to bude velke plus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Zdéňa » čtv bře 26, 2020 10:17

Je na to strašně brzy.. tak nějak jsem se smířil, že bych byl rád, kdyby do pozdního léta nebo podzimu byla otevřená země, kde jsou hory, ikdyby to znamenalo jen Slovensko :roll:
Ale s Itálií bych letos moc nepočítal (a to jezdím do Dolomit každý říjen).
Ale je fakt brzy.. nejhorší scénář, že tu budeme trčet déle bez otevření jakékoli země.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » pát črc 10, 2020 21:09

Ahoj,
chci se zeptat, jakou oblast v Dolomitech byste klasifikovali jako nejvíc liduprázdnou? Ptám se proto, že letos mi to tam na podzim asi nevyjde a přemýšlím, že bych tam zajel koncem srpna. Ale bojím se, abych z těch davů nebyl zklamanej.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pát črc 10, 2020 21:50

Co znam, tak jizni Karnske Alpy po Alta Via 6 az po Friulanske Dolomity, tam uz asi lidi budou. Hreben Marmarole, tam proto, ze je to narocnejsi. Vyhni se Sextenskym Dolomitum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » sob srp 1, 2020 9:20

Mám pár dotazů ohledně Karnských Alp. Asi začnu na Plöckenpassu (vlak do Oberdrauburgu - bus do Kötschachu, pak asi stop
na průsmyk, koncem srpna možná i bus), odtud směrem na západ je lepší jít přes Rif. Marinelli nebo severní stranou pod M. Coglians? Na severu je asi větší převýšení,ne?
Pak zřejmě okolo Wolayer See na rakouskou stranu, přes sedlo Passo Giramondo zpět do Itálie a pak nějak pod M. Peralbu (k Passo Sesis), asi opět po it. straně.
No a od Peralby zpátky na hřebenovku je nejlepší jaká cesta? Na it. straně mi připadá, že se ztratí hrozně metrů. Pak už bych asi
pokračoval klasickou Höhenweg po hranicích až kam dojdu a potom sejít do Rak. na vlak nebo bus, domů vlakem z Lienzu či ze Sillianu.
Snad klapne spaní venku pod tarpem/bivak (koukal jsem, že na trase nějaké přístřeší je) + 1 max. 2 chaty bych asi zkousnul.
Jinak funguje na Plöckenpass hospoda? Nevím, jestli je rozumné začínat tady, ale připadá mi, že je to tu hezčí než ten začátek nad Sillianem a celé to asi nepřejdu
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » ned srp 2, 2020 0:12

Pavelsni píše:odtud směrem na západ je lepší jít přes Rif. Marinelli nebo severní stranou pod M. Coglians? Na severu je asi větší převýšení,ne?

Sel jsem po italske strane a nemenil bych, jelikoz jsem si vylezl i na Monte Coglians a Rif. Marinelli byla fajn. Byl jsem tam ale na konci zari, na konci srpna muze byt na jizni strane celkem horko, zatimco severni bude ve stinu. Taky ale muze na severni strane sedet mlha, zatimco na jizdni bude skvele (zazil jsem jindy, horni hranice mraku byla tak 2200 m). Plus mi prijde italska strana celkove dobrodruznejsi a zrovna tady usek k Wolayerseehutte, ale o tom uz jsem ti koukam psal vloni.

Pavelsni píše:No a od Peralby zpátky na hřebenovku je nejlepší jaká cesta? Na it. straně mi připadá, že se ztratí hrozně metrů.

Nejlepsi netusim, ja jsem vecer skoncil na hrebeni, kde jsem prespal a pak sel volnym terenem asi takhle (zaznam z GPS):
ka.jpg

Prave kvuli nesmyslne ztrate vysky po znackach. Matne si vzpominam, ze to bylo v pohode, travnate svahy a dokonce i nejaka cesticka se tam nasla. Chce to dobrou viditelnost a pak bys mohl trefit. Na rakouske strane ztratis vysky vic, ale stezky jsou lepsi. Tady byl myslim hreben opet celkem dobrodruzny, rozbite skaly a jeste jsem to sel po tme :)

Pavelsni píše:Jinak funguje na Plöckenpass hospoda? Nevím, jestli je rozumné začínat tady, ale připadá mi, že je to tu hezčí než ten začátek nad Sillianem a celé to asi nepřejdu

Nestavoval jsem se tam, ale myslim, ze fungovala. Je to uz ale dlouho, 2013. Jinak jo, usek mezi Plockenpass a Peralbou je takovy vic dolomiticky a za dobreho pocasi moc pekny. Ale i ta druha strana ma neco do sebe, neudelas chybu ani jednim smerem. Od Sillianu chodi po rakouske strane organizovane tlupy duchodcu, vyrazeji bud v patek nebo v sobotu a je dobre se jim vyhnout :)

Pocitas doufam s tim, ze letosek je kvuli koronaviru jiny? Nemuzes prijit na chatu a ubytovat se bez rezervace (minimalne v Rakousku). Chce to zasobu rousek, muzou byt povinne ve verejne doprave i v obchodech. Stop tam normalne funguje slusne, ale ted bych s nim moc nepocital.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » ned srp 2, 2020 0:31

Tohle je fotka z Peralby a nakreslil jsem tam, jak si myslim, ze jsem to asi sel:
ka2.jpg

Modry usek je znaceny a zacinat by mel v sedle Luggauer Sattel. Usek pod tema skalama je prave ten zajimavy, pocitej s tim, ze tam stravis o dost vic casu, nez to vypada. Cerveny je ten volny sestup, ale fakt je to jen hruby odhad. Shora to celkem slo, jestli to pujde trefit zespoda nevim. Znacena cesta by mela vest po tom hrebinku az hluboko dolu.

Zvaz sam, jak to chces jit, mozna nejlip na miste podle podminek. Rakouska strana bude bezpecna a pohodova, na tohle je dobre mit AV pojisteni ;-)

Tady je jeste fotka toho zajimaveho useku z mista, kde jsem spal:
ka3.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » pon srp 3, 2020 13:49

mike píše:Byl jsem tam ale na konci zari, na konci srpna muze byt na jizni strane celkem horko, zatimco severni bude ve stinu. Taky ale muze na severni strane sedet mlha, zatimco na jizdni bude skvele (zazil jsem jindy, horni hranice mraku byla tak 2200 m).

S počasím to bude asi loterie, koncem srpna by mohlo být stálé slunečné počasí, ale může taky napadnout sníh, že jo. Strany hranic bych volil nejspíš až na místě dle aktuálního počasí.

mike píše:Nejlepsi netusim, ja jsem vecer skoncil na hrebeni, kde jsem prespal a pak sel volnym terenem asi takhle (zaznam z GPS):
ka.jpg

Prave kvuli nesmyslne ztrate vysky po znackach. Matne si vzpominam, ze to bylo v pohode, travnate svahy a dokonce i nejaka cesticka se tam nasla. Chce to dobrou viditelnost a pak bys mohl trefit. Na rakouske strane ztratis vysky vic, ale stezky jsou lepsi. Tady byl myslim hreben opet celkem dobrodruzny, rozbite skaly a jeste jsem to sel po tme :)

Trasa podle záznamu vypadá zajímavě a asi i schůdně, jenže já mívám takový štěstí, že si vyberu vždycky tu nejhorší trasu (viz cesta od Rig. Tre Croci minulý podzim), tudíž si možná víc zašlapu dolů/nahorů. Ale třeba nakonec najdu nějakou příhodnou pěšinu.

mike píše:Nestavoval jsem se tam, ale myslim, ze fungovala. Je to uz ale dlouho, 2013. Jinak jo, usek mezi Plockenpass a Peralbou je takovy vic dolomiticky a za dobreho pocasi moc pekny. Ale i ta druha strana ma neco do sebe, neudelas chybu ani jednim smerem. Od Sillianu chodi po rakouske strane organizovane tlupy duchodcu, vyrazeji bud v patek nebo v sobotu a je dobre se jim vyhnout :)


Tak jsem našel spojení dokonce až na Plöckenpass, jen s tím, že musím vyrazit ve 4 ráno, v Linci zvládnout přestup za 4 min, pak nějaký čekání v Kötschachu a na Plöckenpassu bych byl v půl 4, což by byla paráda. Jezdí tam asi dva busy denně, jak jsi někde psal. Jinak cena z ČB do Oberdrauburgu krásných 375 Kč. V případě čekání v Kötschachu už nebude hospoda ani třeba. Možná bych stihnul odpoledne dojít až na Rif. Marinelli, ale uvidím, jak půjde cesta.
Mě se právě na téhle straně líbí ta podoba s Dolomity a možná by nemuselo jít ani moc lidí tímhle směrem. Jelikož vyrážím nejspíš v pondělí a opačným směrem, důchodce včas uvidím a někde se před nimi ukryju :)

mike píše:Pocitas doufam s tim, ze letosek je kvuli koronaviru jiny? Nemuzes prijit na chatu a ubytovat se bez rezervace (minimalne v Rakousku). Chce to zasobu rousek, muzou byt povinne ve verejne doprave i v obchodech. Stop tam normalne funguje slusne, ale ted bych s nim moc nepocital.

Počítám s tím, samozřejmě nebude nic příjemnýho mít ve vlaku a v busech náhubek, možná i na chatách, ale jsem ochoten tohle podstoupit. Uprostřed hor by od toho měl být klid a snad i lidí by nemuselo být tolik. Na chatách bych nejradši nespal vůbec, nechávám si je jako zadní vrátka, kdyby třeba bylo škaredě nebo mi nějak vyšly na konci dne.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » pon srp 3, 2020 13:54

mike píše:Tohle je fotka z Peralby a nakreslil jsem tam, jak si myslim, ze jsem to asi sel:

Jak jsem psal, vypadá to pěkně a i logicky, ale čím jsem starší, mám v tomhle radši jistotu. Někdy se ze zkratek vyklubou dvě hodiny navíc. Ale třeba se tam nakonec vrhnu, kdo ví :)

Jinak fotky jsou určitě ze září nebo října, co? To počasí je opravdu jak malovaný. Radši bych jel taky až v říjnu, ale zatím nevím, jak s dovolenou a navíc už se trochu domlouváme na Roháče. Ale je možný, že se ještě zblázním a vyrazím na nějakou dolomitickou Alta viu :wink:
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pon srp 3, 2020 14:07

Pavelsni píše:nebude nic příjemnýho mít ve vlaku a v busech náhubek, možná i na chatách...Na chatách bych nejradši nespal vůbec, nechávám si je jako zadní vrátka, kdyby třeba bylo škaredě nebo mi nějak vyšly na konci dne.
Mike myslel asi to, ze v Rakousku nemuzes pocitat s tim, ze "kdyby bylo skarede nebo by vysly na konci dne" - bez objednavky predem Te na chate jednoduse neubytujou! Navic musis mit nejenom spacak (ten mit asi budes) ale i povleceni na polstar (bez ohledu, jestli polstar budes pouzivat nebo ne - a tricko Ti asi neuznaji)). A ve Svycarech (alespon v nekterych chatech, nevim, jestli je to vsude povinne) musis mit i vlastni prosteradlo. Kdo vi, jak to maji v Italii.
Takze bud si chaty naplanujes dopredu nebo na ne musis zapomenout, teda alespon.

A rouska neni nahubek - je to pouze otazka, nakolik jsi ohleduplny Ty vuci ostatnim lidem.... :evil:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » pon srp 3, 2020 15:17

Já to napsal blbě, myslel jsem spíš, že kdyby mi vyšly na konci dne při plánování, tak bych tam dopředu zavolal. Co se týče nouze, fakt to tam funguje tak, že když je venku ošklivě, ty přijdeš večer na chatu, kde není plno, tak tě ani tak neubytujou? To bych se docela divil, ale asi s tím máš svoje zkušenosti. S povlečením na polštář je to pro mě taky novina, např. loni v Itálii v nejprofláklejší chatě v Dolomitech (Auronzo) nic takovýho nevyžadovali. Ale to byla Itálie, na rak. straně to může být jinak. Ještě bych si to určitě předem ověřil.

Já tomu říkám náhubek ze srandy, o koronavirové hysterii si myslím svoje, ale to sem nepatří.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pon srp 3, 2020 15:23

Pavelsni píše:S počasím to bude asi loterie, koncem srpna by mohlo být stálé slunečné počasí, ale může taky napadnout sníh, že jo. Strany hranic bych volil nejspíš až na místě dle aktuálního počasí.

Jo. Rozumne je jet podle predpovedi, takhle dopredu je to fakt loterie. Zvlast letos, kdyz je pocasi celkem nestale a vic prsi.

Pavelsni píše:Tak jsem našel spojení dokonce až na Plöckenpass, jen s tím, že musím vyrazit ve 4 ráno, v Linci zvládnout přestup za 4 min

Tak to je taky loterie a pravdepodobnost nic moc. CD vlaky maji v Linci 5 - 10 minut zpozdeni bezne, ale zas je sance, ze rano to bude lepsi. Jezdil jsem roky tak, ze na prestup na IC, ktere jsem potreboval, bylo 8 minut, ale asi 20 minut po nem jel jeste railjet, ktery ho dojel a v Salzburku se dalo prestoupit. Odhaduju, ze aspon v polovine pripadu jsem to IC nechytil, parkrat mi ujelo doslova pred nosem (dobehl jsem na nastupiste a zrovna se rozjizdelo).

Pavelsni píše:V případě čekání v Kötschachu už nebude hospoda ani třeba. Možná bych stihnul odpoledne dojít až na Rif. Marinelli, ale uvidím, jak půjde cesta.

Koukam, ze jsem to sel asi 3 hodiny (bez prestavek), ale cast byla uz za tmy. Kdyz nestihnes bus, tak muzes jit primo s Kötschachu. Sel jsem to tak, pres Polinik. Vecer jsem kus poposel, prespal, druhy den vylezl na Polinik a pak dosel az k chate.

Pavelsni píše:Jelikož vyrážím nejspíš v pondělí a opačným směrem, důchodce včas uvidím a někde se před nimi ukryju :)

Neukryjes. Budes je pul dne potkavat, jako ja :x Da se to ovsem spocitat a kriticky den byt cely na italske strane ;-)

Pavelsni píše:Na chatách bych nejradši nespal vůbec, nechávám si je jako zadní vrátka, kdyby třeba bylo škaredě nebo mi nějak vyšly na konci dne.

Tohle prave letos nefunguje, viz apuka. Minimalne v Rakousku, v Italii by to chtelo zjistit.

Pavelsni píše:Jak jsem psal, vypadá to pěkně a i logicky, ale čím jsem starší, mám v tomhle radši jistotu. Někdy se ze zkratek vyklubou dvě hodiny navíc. Ale třeba se tam nakonec vrhnu, kdo ví

Njn, tohle si budes muset zvazit sam. Za spatneho pocasi nebo kdyby hrozil dest, tak to nezkousej. Blbe je, ze rozhodnout se musis v sedle a neni tam videt. Nejdriv sestoupis do rokle a teprve tam muzes hledat cestu nahoru. Zas ale kdyz to nepujde, tak furt mas v zaloze tu cestu po znackach nebo se muzes pokusit vylezt primo na ten hrebinek, po kterem vede znacka.

Pavelsni píše:Jinak fotky jsou určitě ze září nebo října, co? To počasí je opravdu jak malovaný.

Jj, konec rijna. Na severni strane byl snih a led a v noci slusne mrzlo :) Tohle pocasi uz se da chytit i koncem zari, v rijnu je urcite aspon tyden a nekdy i listopad a prosinec. Chce to pockat, az si na Alpy sedne tlakova vyse a pak je tohle pocasi aspon tyden. Proto na podzim jezdim do Dolomit, ve vyssich Alpach je taky krasne, ale taky snih a kosa, tady na jihu je jeste fajn.

Jo a ty fotky jsou ze stareho (15 let?) mobilu, ktery mel fakt mizerny fotak :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pon srp 3, 2020 15:27

Pavelsni píše:S povlečením na polštář je to pro mě taky novina, např. loni v Itálii v nejprofláklejší chatě v Dolomitech (Auronzo) nic takovýho nevyžadovali. Ale to byla Itálie, na rak. straně to může být jinak.

To neni Italii, ale koronavirem. Letos je vsechno jinak a chaty maji narizeny pomerne prisna hygienicka opatreni. Jestli je budou Italove dodrzovat je otazka, ale spis bych s tim pocital, protoze kdyby se jim tam vyskytl jediny pripad nakazy, tak zavrou a budou v prdeli. Navic je to v Italii podstatne prisnejsi, nez u nas. Meli tam hromady mrtvych a berou to vazne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pon srp 3, 2020 16:23

mike píše:To neni Italii, ale koronavirem. Letos je vsechno jinak a chaty maji narizeny pomerne prisna hygienicka opatreni.
Presne tak. Vloni to nebylo nikde. Ale ani COVID tady nebyl (teda asi).
Pavelsni píše:Co se týče nouze, fakt to tam funguje tak, že když je venku ošklivě, ty přijdeš večer na chatu, kde není plno, tak tě ani tak neubytujou? To bych se docela divil, ale asi s tím máš svoje zkušenosti.
Ne, nemam osobni zkusenosti, jen zprostredkovane.

Ale AV to ma dost vyrazne napsane na svych strankach jako upozorneni, dokonce stylem "Neobjednas se - nespis na chate!". Oni totiz musi dodrzovat ruzne rozestupy, bezpoecnostni narizeni a proto musi docela dukladne planovat. Nekdo tady na OF psal, ze jak spali nekde v A, meli cca pet luzek pro sebe v matrazenlageri.

Jak psal mike, toto vychazi z narizeni hygienickych organu. A nezapomen, nouzovy stav v Rakousku asi jeste neni u konce jako u nas (s A si nejsem jisty), v Italii jeste rozhodne trva. Tj. poruseni narizeni se bere rozhodne prisneji nez jindy. A lidi tam taky maji uplne jine zkusenosti s COVIDem nez my a chovaji podle toho. Ale taky by mne docela zajimalo, jak je to s tim nouzovym ubytovanim, jestli by vycerpaneho cloveka z chaty vyhodili.

Pred necelym tydnem se vratila manzelka a syn z Jizniho Tyrolska. Rikali, ze dokonce i na horach, kdyz nekdo sel proti nim nebo nekoho predbihali, tak si ty lidi nasazovali rousky a vyhybali se sirokym obloukem. Jeste i na proflaknutych mistech (napr. smerem na Schone Aussicht a Grawand od parkoviste lanovky), kde se tahne strudl lidi, tak je tam i naznak dodrzovani minimalnich odstupu mezi skupinkami.
V obci a hlavne v obchodech je to potom fakt o necem jinem jak u nas. A taky ve vlaku a busech. Proste s tim musis pocitat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pon srp 3, 2020 17:52

Zrovna mi prislo mailem od AV: Covid-19: Update corona-pravidel v Rakousku

Pro přenocování je nutná rezervace předem (online nebo telefonicky) – bez rezervace vám nebude místo na spaní poskytnuto.

Jak by se resila nouzova situace tj. vecer v desti dorazi vycerpany turista bez rezervace by mne taky zajimalo. Tyhle pravidla jdou proti puvodnimu smyslu horskych chat, ale asi jim nic jineho nezbyvalo. Druha moznost byla sezonu uplne vypustit.

apuka píše:Pred necelym tydnem se vratila manzelka a syn z Jizniho Tyrolska. Rikali, ze dokonce i na horach, kdyz nekdo sel proti nim nebo nekoho predbihali, tak si ty lidi nasazovali rousky a vyhybali se sirokym obloukem.

U nas by se nekteri zblaznili uz z tech pravidel v Rakousku a v Italii je to pry jeste tvrdsi. Njn, to je takova ironie. U nas se jeste zavcas zavedla opatreni proti sireni, ktera zafungovala a dopad byl celkem maly. Z cehoz mene obdareni jedinci usuzuji, ze opatreni byla zbytecna a ze o nic nejde :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte srp 4, 2020 9:11

mike píše:U nas by se nekteri zblaznili uz z tech pravidel v Rakousku a v Italii je to pry jeste tvrdsi.
JJ. Asi se nekteri Cesi budou hodne divit, kdyz jich pojede v A skupinka peti v aute (aby to vyslo co nejlevneji), zastavi je policajti a pekne jim napari pokutu, navic jim i zakazou v te podobe dalsi jizdu - protoze jizda v aute s lidmi mimo jedne domacnosti je povolena pouze za predpokladu, ze v jednom rade sedadel jsou max. 2 lidi. Viz FAQ-stranky ministerstva socialnich veci (nebo co to je) o koronaviru. Je to hned druha otazka zvrchu. (neni treba vedet nemecky, staci pouzit translator.

A tady je "doporuceni" AV pro horske sporty, jsou tam zahrnuta i povinna pravidla.
Napriklad i pri turistice by se mely dodrzet odstupy 1 metru, i na lanovce by meli byt max. dve osoby mimo jedne domacnosti, kdyz to nejde, tak povinne rouska, zadne velke skupiny, kdyz si sednes na vrcholu kolem ostatnich lidi, mel bys mit nasazenou rousku, atd.

V Italii to fakt bude jeste asi vice prisne, ale detaily neznam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod GreyMouse » úte srp 4, 2020 10:04

apuka píše:Napriklad i pri turistice by se mely dodrzet odstupy 1 metru, i na lanovce by meli byt max. dve osoby mimo jedne domacnosti, kdyz to nejde, tak povinne rouska, zadne velke skupiny, kdyz si sednes na vrcholu kolem ostatnich lidi, mel bys mit nasazenou rousku, atd.

No, nepřišlo mi, že by se to dodržovalo, resp. mě vůbec nenapadlo, že tam tahle pravidla mají. Roušky v uzavřených prostorách ano, někteří si je brali i při nákupu u bufetového okénka, ale jinak venku bez roušek a cizí lidi si k sobě sedali úplně běžně. Ale je to tři týdny, nevím, jestli to od té doby nezpřísnili.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte srp 4, 2020 10:46

Vsak ze neco plati a ze se to dodrzuje jsou dve ruzne veci :evil:. Tyto zalezitosti jsou platne min. od zacatku cervence. Ted nedavno se neco zprisnilo, ale to se tyka spise bezneho zivota nez horske turistiky.

Potom je dalsi otazkou, kdo a kde to nedodrzoval. Tj. kde jste vlastne byli a jestli to byli Rakusane. Bo jinak se k tomu staveji tam a ti, kde a kdo nic zvlastniho v ramci korony nezazili a jinak napr. lidi z Tyrolska, kde (Ischgl, St. Anton am Arlberg, Solden, Zillertal) meli problemu habadej a jen se modli, aby jim to totalne neznicilo turisticky ruch - a ze par nove nakazenych na tech mistech by to udelalo, o tom neni pochyb.
Nekde napr. v Korutanech nebo u Dachsteinu na to klidne mohou docela dlabat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod GreyMouse » úte srp 4, 2020 12:21

Nebyli jsme na horách, ale u Dunaje. Jen bych předpokládala, že požadavky na rozestupy jsou obecné a netýkají se jen hor. Po návratu nás překvapila zpráva, že Rakousko opatření zpřísňuje, že se roušky vrací do obchodů a bank. V bance jsme nebyli, ale ve všech obchodech, které jsme navštívili se roušky nosily i před tímhle zpřísněním. Možná se jednalo o jiný typ obchodů nebo se roušky vrátily do celého Rakouska, zatímco předtím se musely nosit jen v některých zemích... kdo ví? Ono je těžký udržet si přehled jak je to u nás, natož v cizině :roll:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » úte zář 1, 2020 20:52

V pátek jsem přijel z Karnských Alp, bylo to úžasný! Nakonec to byla zkrácená verze, všehovšudy 3 dni šlapání, ale užil jsem si to parádně. Večer příjezd do Kötschachu, tam teda kemp, protože se mi už nechtělo nic hledat a potřeboval jsem se pořádně vyspat, ráno busem na Plöckenpass a odtud šlapání italskou stranou přes Rifugio Marinelli (chata na moc pěkném místě) na Wolyarseehütte. Lidí po cestě pár, na Marinelli venku skoro plno, ale pohoda, stejně jsem tam dával jen pivo, jedl jsem nahoře na vyhlídce. Pak bylo třeba sestoupit na Wolyar. tou Sentiero Spinotti, to bylo natěžko docela dobrodružný, ale pěkně zajištěná cesta, připadalo mi to i nově udělaný. Wolyar. tak ze dvou třetin plná, jelikož jsem jí rezervoval už dřív, nerušil jsem to a přespal tam, pohodový spaní na matratzenlageru za 13 €. Snídani za taky za 13 € jsem neměl. Další den do údolí a zase nahoru do Itálie, pak krásnej úsek italskou stranou zase přes údolí a nahoru na Paso Sesis (výživný stoupání), pak pod Monte Peralbu a spal jsem přímo na střeše těch bývalých kasáren (vevnitř je slušnej bordel, ale taky by to šlo). Úžasný večerní pohledy na válející se mraky pode mnou, nikdo nikde. Ráno nalehko Peralba, taky nikdo, nahoře už se to pomalu začlo mračit, ale stihl jsem hezký výhledy, především na rakouský Alpy. No a pak dole u kasáren jsem řešil, jestli půjdu Mikovo variantou na hřeben, ale nakonec jsem si netroufl, šel jsem potupně až na Hochweisssteinhütte. Tam super oběd, příjemná obsluha (po dlouhej době někdo uměl anglicky). Pak že půjdu klasickou hřebenovku, jenže už mě den předtím varovali Češi, že je tam nebezpečný sněhový pole (jeden si tam vykloubil palec). Chtěl jsem to zkusit, ale trasa byla vyloženě gesperrt, tak jsem to neriskoval a šel úplně dolů. Pak jsem viděl, že to asi nebyla prdel, byl tam tunel z odtoku ze sněhu, prej blázni chodili tím tunelem. Tak už jsem se ani nedostal nahoru, bál jsem se málo času, tak už jen sestup do Maria Lugau a busem do Sillianu. Tam nocleh v lese nad nádražím a ráno domů.

Co se týče korony, nosí se tam roušky ve vlacích, v busech, krámech a to je všechno. Na horách to nikoho ani nenapadne (taky proč), jenom na R. Marinelli při placení vevnitř jí lidi měli. Ostatní chaty úplně v pohodě, spal jsem ale jen na Wolyaer. Jinak hory na léto poměrně liduprázdný a moc pěkný, hlavně ta italská dolomitická část.
Příště to snad nějak dokončím a Monte Coglians vypadala taky zajímavě.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte zář 1, 2020 21:14

Super, gratuluju k uspesne akci :)

Pavelsni píše: Pak bylo třeba sestoupit na Wolyar. tou Sentiero Spinotti, to bylo natěžko docela dobrodružný, ale pěkně zajištěná cesta, připadalo mi to i nově udělaný.

Tak to asi i bylo, protoze kdyz jsem to sel pred 7 lety, tak mi naopak pripadalo, ze se nektere useky rozpadaji. Treba na konci byla lana uplne volna s vytrhanymi kotvami. Uz to asi bylo tak spatne, ze i Taliani se pustili do udrzby :)

Pavelsni píše:No a pak dole u kasáren jsem řešil, jestli půjdu Mikovo variantou na hřeben, ale nakonec jsem si netroufl ... Pak že půjdu klasickou hřebenovku, jenže už mě den předtím varovali Češi, že je tam nebezpečný sněhový pole (jeden si tam vykloubil palec). Chtěl jsem to zkusit, ale trasa byla vyloženě gesperrt, tak jsem to neriskoval a šel úplně dolů. Pak jsem viděl, že to asi nebyla prdel, byl tam tunel z odtoku ze sněhu, prej blázni chodili tím tunelem.

No vidis, tam bych na konci srpna stary snih uz necekal, holt bylo letos chladnejsi jaro i leto. Takze nakonec ta moje varianta byla jednodussi a bezpecnejsi :D Jsem ti rikal, ze italska strana je lepsi a na rakouske je tma a zima, akorat jsem to teda myslel spis v rijnu nez v srpnu :)

To by mne zajimalo, jak to resily ty tlupu duchodcu, co chodi po rakouske strane. Mozna letosek vynechali.

Snehovym tunelem jsem ale jeste nesel, zni to lakave 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte zář 1, 2020 21:23

Jo a co se Coglians tyce, je to jedno velke sutoviste a sutroviste. Klasicke Dolomity. Technicky jednoduche, ale vystup docela umorny, zvlast kdyz pali slunce. Vyhledy ale stoji zato. Da se i z Rakouska po ferate, ale ta je pro zmenu narocna dost, ja bych si na ni asi netroufnul (bavil jsem se nahore s holkou, co ji zrovna vylezla).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Olchor » stř zář 2, 2020 11:34

Když pak půjdeš od Goglians na V, projdeš lyžařské středisko Nassfeld, dost civilizační humus. Ale kousek za ním je sestup soutěskou Gartnitzer Klamm, moc pěkné. Dojdeš do Hermagoru.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » stř zář 2, 2020 16:09

mike píše:Tak to asi i bylo, protoze kdyz jsem to sel pred 7 lety, tak mi naopak pripadalo, ze se nektere useky rozpadaji. Treba na konci byla lana uplne volna s vytrhanymi kotvami. Uz to asi bylo tak spatne, ze i Taliani se pustili do udrzby :)

Tím pádem to bylo určitě nový, lana se blyštila a konec byl vždycky zabetonovaný. Bylo tam celkem 14 úseků s lany (dle označení).

mike píše:No vidis, tam bych na konci srpna stary snih uz necekal, holt bylo letos chladnejsi jaro i leto. Takze nakonec ta moje varianta byla jednodussi a bezpecnejsi :D Jsem ti rikal, ze italska strana je lepsi a na rakouske je tma a zima, akorat jsem to teda myslel spis v rijnu nez v srpnu :)

Jo, měl jsem se držet tvýho návrhu, jenže netušil jsem, kolik času mi to zabere a taky jsem se těšil na teplý jídlo a pivo a byl jsem línej vařit. Já tam dokonce v Kompass mapě viděl jednu spojku, která navazuje na ten hřebínek, po kterém dojdeš až nahoru. Ale ta už byla taky docela nízko. A to sněhový pole jsem chtěl přejít, jenže tam byla červená cedulka se zákazem a ti Češi o tom mluvili fakt vážně. Pak jsem to viděl úplně zdola, bylo to krátký, ale uprostřed ten tunel a asi to nešlo moc obejít. Taky jsem nečekal sníh. Ale nevadí, stejně bych dal max. jedno sedlo navíc, pak bych musel stejně dolů.

mike píše:To by mne zajimalo, jak to resily ty tlupu duchodcu, co chodi po rakouske strane. Mozna letosek vynechali.

Možná fakt nešli, nevím. Já potkal vždycky nesourodou partu lidí, kteří šli od chaty k chatě a předtím ani potom nikoho.

Jinak vody všude hodně (i nahoře), až mě to překvapilo. Ale bude to nejspíš letošníma deštěma a asi bylo i víc sněhu.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

PředchozíDalší

Zpět na Tipy