...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon bře 30, 2020 8:38

...jeste jak to nakonec dopadlo s tim spadlym z povinne karanteny par prispevku vys.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » sob dub 4, 2020 22:18

Tak ho našli po dvou měsících pod Ondrejskou holou. Kousek odtamtud, kde naposledy telefonoval. https://www.horydoly.cz/tragedie/patran ... trach.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

...a další československý kříž...

Příspěvekod Lipon » ned kvě 31, 2020 0:14

Dnes je to přesně 50 let od neštěstí na Huascaranu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » úte čer 23, 2020 0:37

Mrtvých a polomrtvých vodáků je na zvednutých hladinách řek už nějak moc :-( https://www.horydoly.cz/tragedie/vodaky ... topil.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pon srp 10, 2020 22:21

Zřejmě v lehkém terénu mezi ferátami Gustav Jahn a Alpenverein. https://www.horydoly.cz/tragedie/v-holl ... tista.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon srp 10, 2020 23:00

Mas spatne zabezpeceny blog:

Secure Connection Failed
...
This website might not support the TLS 1.2 protocol, which is the minimum version supported by Firefox. Enabling TLS 1.0 and TLS 1.1 might allow this connection to succeed.

TLS 1.0 and TLS 1.1 will be permanently disabled in a future release.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » čtv srp 27, 2020 13:39

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » stř pro 23, 2020 17:18

Je to sice už nějaký týden a není to na horách, ale včera na mě na fb vyskočilo:
Potápěč na Slezské Hartě.
Už tu asi dlouho nebyl, ale diskutoval tu jako vodahory.cz a hádám, že tu leckdo u něj nakupoval.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod wertigo » stř pro 23, 2020 21:12

Hafi píše:vodahory.cz

znal jsem ho, vcera mel pohreb. vysmaty a pohoda clovek, dlouho sem ho ale nevidel a ta zprava byl sok. Vzpominam jak sme jeli na MF lyzovat na slepru, r.2006, nahore na Snilovskem sme cumeli na hranu Revajky , tam v azuru slapal borec na pasech na kopec, a uplne si vzpominam jak sme si rikali, ty jo to je parada si takhle slapat, nikde nikdo, luxus, to je ten skialp? to musime zkusit. Za par let sme se tam taky dostali na tech pasech... Tak Petre , at se ti tam nahore dobre jezdi a horolozi __II
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod sobb » stř pro 23, 2020 21:59

:(
R.I.P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: a další českoSLOVENSKÝ kříž

Příspěvekod pavproch » pon úno 15, 2021 18:41

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaB » pon úno 15, 2021 18:55

Zrovna jsem to psal ve vedlejším tématu-před dvěma týdny do ještě ne pořádně sedlého prašanu tři dny pršelo, pak to zmrzlo. Všude je tam tlustá ledová krusta úplně vyhlazená větrem, na pláních kolem Luční by se dalo klidně bruslit, kdyby člověku nevadilo občasné drncání a občasné zafouknuté oko. A na to ty dva týdny sněží, převážně úplně suchý sníh. Poslední čtyři dny víc, plus stabilní vítr SSZ-S 10-30 m/s. Na každé hraně i pár centimetrů nad terén miniaturní převěj s větrem ubitou krustou, dvě další krusty v prvních 30 cm pod povrchem. A mezi nimi je to sypké. Cokoliv na hraničním hřebenu, nebo navazující s hranou orientovanou V-Z až JZ-SV je aktuálně dost sebevražedná loterie...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Semo » úte úno 16, 2021 10:14

Stale je tam vyhlasena len lavinova dvojka. Je zvlastne, ze pri lavinovej dvojke 2 ludia strhnu tak velku lavinu.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaB » úte úno 16, 2021 11:03

Report od HS:
https://www.horskasluzba.cz/cz/aktualni ... skym-domem


Zvláštní to není. Lavinový stupeň je rámcový ukazatel pro oblast a neznamená, že na některých místech nemůže být podstatně hůř.
Jestli bude nebo nebude hůř je dané vývojem počasí a stavby sněhové pokrývky-ta zhruba vypadá, jak popisuju výše. Počasí středa-neděle minulý týden (zima 10-20 pod nulou, suché sněžení, stálý silný vítr ze stálých směrů) se postaralo o to, že v některých expozicích prostě o dost hůř je.
Na J svahu Luční a Studniční do toho aspoň trochu zasvítilo slunce (sobota odpo), takže se to trochu slepilo a s těmi co je jeli v neděli ráno se nic neutrhlo. Jenže svah pod Slezským domem je o poznání strmější a přes hřeben funělo i v neděli...
Btw docela se vsadím, že přitom jak sněhový profil vypadá, bude letos zjara jezdit celkem dost základových lavin.

Bruca:
To je trochu rozsáhlejší samostudium, začít můžeš tady
https://dl1.cuni.cz/pluginfile.php/8816 ... 4%8CHS.pdf
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » stř úno 17, 2021 18:42

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř úno 17, 2021 20:04

Tady je odkaz na puvodni zpravu HS, ze ktere clanek vychazi. Je fakt dobra. Nejlepsi je bocni fotka na strane 5, kde jsou krasne videt ty nafoukane snehove polstare. Tam bych snad nevlezl ani ja, ac o lavinach skoro nic nevim 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv úno 18, 2021 9:04

Vsak kdyz jsem pred par lety v Montafonu schazel ze sedla dolu a videl jsem nad sebou/nad stezkou cca stejne preveje, tak jsem teda mel dobre bobky. Sel jsem uplne na kraji a doufal, ze kdyby se to utrhlo, tak to az tam nedojde (spise zbozne prani, ta stezka, resp. cely "zleb" se tak pekne zatacel pod ty preveje :-)). A to bylo v kvetnu, byl to dobre usazeny firn, par cm pod povrchem tvrdy jak beton, ale ten previs byl takovy, ze jsem se divil, ze to jeste drzi... Zato, kdyby me to prejelo, alespon by me ten pevnejsi snih svym narazem usetril prozivani hruzy plavani v nem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv úno 18, 2021 16:18

Pochybuju, ze bys nejakou hruzu stihnul. Je to strasne rychle, mozek prepne do sebezachovneho modu a vsechen pocitovy balast odlozi na pozdeji. Aspon u mne to tak bylo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod dudy » pát úno 19, 2021 22:41

Já teda lavinu (spíš lavinku) zažil v Tatrách a málem sem se posral hrůzou.
Asi sem nepřep...
Našteští prachovka, ale hučelo to jak vlak a během pár sekund, který mi připadaly jako věčnost, sem byl po prsa ve sněhu.
Naštěstí to bylo ve stěně a já byl na dobrym štandu a kolega na druhém.
Toho to vyfouklo a trošku se omlátil, protože šel do pendlu.
Ale krom tý hrůzy a sněhu i ve slipech (rok 1988) se nikomu nic nestalo.
Akorát jsme přišli o druhé lano, co měl kolega na báglu (protože v trojkovém terénu jsem lezl kvůli úspoře na jednoduchém), takže slanění byl sáhodlouhý očistec, kdy jsme jeli za věci z kterých mi dodnes běhá mráz po zádech a nechali tam spoustu matroše.
A borovička pak tekla proudem...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » sob úno 20, 2021 2:07

Mozna zalezi na tom, jestli clovek muze neco delat nebo ne. Ja jsem mohl a delal. V Dolomitech mne po uklouznuti setrvacnost stocila hlavou dolu, okamzite mi blesklo, ze se musim otocit, jinak jsem mrtvy. Cosi jsem udelal, najednou jsem byl spravne a pak uz nasledovaly narazy o sutry. Snazil jsem se brzdit celym telem, coz se nejak povedlo, protoze k balvanum dole jsem dojel minimalni rychlosti. Cele to podle GPS zaznamu trvalo 4 sekundy a fakt jsem nemel ani naznak strachu, na to proste nebyl cas.

Mne to teda ani nedava smysl, strach ti pomuze, nez se neco stane, treba ti zabrani, abys nekam vlezl (to mam bezne). Ale kdyz uz pruser vypukne, tak by mel spis fungovat adrenalin a pud sebezachovy, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » sob úno 20, 2021 11:18

Miku, srovnavas nesrovnatelne . "Sklouznuti se" po snehu se "svezenim se" v lavine.

Kdybych nevedel, ze by to skocilo pravdepodobne asi nejhur pro Tebe, rekl bych ze by sis to mel zkusit, abys mel vlastni srovnani :twisted: .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » sob úno 20, 2021 12:49

JJ, to se musí zažít - tohle sem tu kdysik naspal - jaxem se na prknech povozil v lavíně tady v Beskydech - na Smrku, v lese:

pavproch píše:já se teda v lavině (navážno - nepočítám takové ty řízené prdelšůsy sněhosplazy) povozil jednou a řeknu vám, že jak mi to po lyžema prdlo, tak to by takovej fofr a šrumec, že sem na nic jinýho než se "namotat" na (naštěstí v cestě stojící) bučisko neměl čas...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » sob úno 20, 2021 18:00

@apuka: ja jsem si to ale vyzkousel. Moje prvni nehoda vznikla tak, ze jsem se chtel svezt po snehu a snih se rozhodl, ze se sveze se mnou. Takze jsem jel s malou lavinkou po lede pod ni. Stopa po ni byla videt druhy den z nekolika kilometru. Mokry tezky snih a teklo to jako reka. Kdybych celou dobu intenzivne nebrzdil cepinem, tak z toho mohla byt slusna lavina a ze mne Otzi ;-)

Paralelu vidim v tom, ze se situace zmeni v jednom okamziku. Najednou ti jde o zivot, musis reagovat okamzite a spravne a cele to trva sekundy. Nakonec, pp to potvrzuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » sob úno 20, 2021 20:40

@mike: nechci Ti moc brat iluze, ale furt plati, ze srovnavas nesrovnatelne.

To, co popisujes, zes "jel s malou lavinkou" ani nahodou nebyla lavina - byl to jen (asi maly a) pomaly splaz :wink: . (precti si - napriklad na tom linku kousek vys -, co je lavina a co je splaz).

Garantuji Ti, byt to lavina, tak vubec netusis, ze pod tim snehem je led, na brzdeni bys nemel ani pomysleni, ani bys nemel jako. Navic pravdepodobne bys ten cepin ani nemel, lavina by jej vytrhla z rukou. A za chvili bys "jel" rychlosti rychliku, cepi-necepin. Lavina se vali, ne "tece jako reka". Pri trose "stesti" bys vubec netusil, kde je nahoru a kde dolu... A ten snih je v ni jako beton, v tom se nemuzes ani hnout, drzi Te.

Na toto nepotrebujes ani zadnou velkou lavinu, jak jsem psal, predlonskiu zimu v Kuhtai zabila lavina ceskeho horolezcec- a to byla malinka sirky 15 m a delky 70 m, odtrh nejakych 20, v nekterych mistech do 30 cm... A to byl zkuseny skialpinista a cepin sebou mel...

Mozna by proto bylo vhodne, kdybys nerelativizoval v teto oblasti veci, o kterych fakt nic nevis...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » sob úno 20, 2021 21:02

Ach jo. Napisu, jak jsem to myslel a ty to stejne nepochopis... Pisu o lidske reakci na nenadale ohrozeni, ne o lavine. Uznavam ovsem, ze ta reakce se muze lisit, bral jsem to podle sebe. Muj mozek nastesti reaguje takhle a jsem za to rad. Vyzkouseno vickrat, nedobre dopadly jen ty dve zminene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » sob úno 20, 2021 22:19

ÍPochopil jsem dobre - jenze ty jine podminky vetsinou maji za nasledek i jine reakce, bo situace je dramaticky odlisna. U Tebe hychntrocha predpokladal, ze bys v prvni moment opravdu chtel automaticky brzdit cepinem, bo toto mas automatizovane a dalsi reakce by prisla, az bys (repsp. spise Tvuj mozek) zjistil, ze to nema smysl.
Co popisoval PP je ta reakce, co Ty myslis - jenze jeho situace taky jeste nebyla ta prava lavinova.
Az uz jsi fakt v lavine, tak nemyslis, telo nema jak reagovat, nemuze se moc hybat (to plavani jde jen vyjimecne) a nastava jen "cekani". Bohuzel. A toto nejsou moje vymysly - mas taky moznostsi precist, kouknout rozhovory s lidma, kteri to zazili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » pon bře 29, 2021 8:03

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » pon bře 29, 2021 9:53

jo, kdyby jezdil normálně do Dubaje, tak se mu to nestalo...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon bře 29, 2021 17:27

Tyjo, vrtulnik je zhouba miliardaru. Podobne zpravy jsou relativne caste, akorat vetsinou nejde o heliskiing, ale o rychlejsi dopravu... Doufam, ze Elon radej jezdi Teslou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod scinkk » pon bře 29, 2021 17:41

pokud to tu nebylo tak jeste dalsi analyza z Krkonos, zajmalo me hlavne ta z Cerneho dou, pac to tam celkem znam
https://www.horskasluzba.cz/cz/aktualni ... vych-nehod
Chvili pred ukoncenim akce sjela druha lavina ze sousedniho zlebu, netusim, zda se o tom psalo v tisku, samovolene uvolneni nebylo pry pravdepodobne, tak jestli ji tam nahore nekdo jeste urval...
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví