Oprava gramatických chýb

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vadí mi opravovanie gramatických chýb v príspevkoch?

áno, vždy
20
20%
áno, väčšinou
17
17%
občas
19
19%
nie, nevadí mi to
46
45%
 
Celkem hlasů : 102

Oprava gramatických chýb

Příspěvekod tuso » pát bře 23, 2007 9:25

Nemožem si pomocť, ale už mi začína vadiť to opravovanie gramatických chýb v príspevkoch- naposledy napr. komentáre k OF Awards. Byť Přípluvom, tak sa naseriem. Dal si s tým kopec práce a dočkal sa ,podľa mňa, nemiestnej kritiky štylizácie a gramatiky. Niektoré vlákna v poslednej dobe vyzerajú ako v jazykovednom okienku. Netvrdím, že je správne prznit svoja vlastný /alebo prípadne cudzí :mrgreen: /jazyk, ale keď je toho veľa, tak sa úplne stráca význam fóra, ako takého.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod papun » pát bře 23, 2007 9:30

Ne ze bych tim chtel ulehcit svoje vlastni chybovani, ale taky stim souhlasim. Snad si chceme neco probrat, poresit, neco se dozvedet a neresit pravopis.

Jsem ucastnikem jeste jednoho fora a tam v podstate nikdo nic takoveho neresi.

Muj nazor....
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod brhel » pát bře 23, 2007 9:33

ono někdy oprava neuškodí, ale nesmí jí být moc. ale zas je dobré své chyby zjistit. tady je kdyžtak někdo opraví, ale když člověk pak takovou chybu udělá do nějakého oficiálního dopisu, článku, ... no prostě bychom neměli být barbaři a psát správně bez chyb
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod tuso » pát bře 23, 2007 9:36

brhel píše:ono někdy oprava neuškodí, ale nesmí jí být moc. ale zas je dobré své chyby zjistit. tady je kdyžtak někdo opraví, ale když člověk pak takovou chybu udělá do nějakého oficiálního dopisu, článku, ... no prostě bychom neměli být barbaři a psát správně bez chyb


A to jsem právě myslel. Už toho tady bylo moc.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » pát bře 23, 2007 9:56

Mně se docela zalíbilo, bez nějakýho okecávání to červeně zvýraznený písmenko v citaci, Když tam ta citace nebyla jen kvůli písmenu, tedy. Bylo to decentní a bez keců.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Chasi » pát bře 23, 2007 9:59

Ohledně OF A. Tady si myslím, že to může být přínosem. Ten článek je na veřejném serveru a tak upozornění na nějakou chybičku může být kuprospěchu.

Jinak co se týče OF samostatně, jsem proti všem připomínkám :twisted: a opravám jednotlivých příspěvků. O tom to kurňa není! :ú
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod pripluv » pát bře 23, 2007 10:04

Ohledně OF A - nejsem nějakej korektor a i když se snažím psát bez chyb, nějaký se prostě vloudí (viz moje cestopisy :oops: ). Nemám nic proti tomu, když mne to opraví vydavatel...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Mařena » pát bře 23, 2007 10:06

:((
Třeba by to šlo řešit tak, že rejpal zašle SZ chybujícímu a ten to pak ve svém příspěvku opraví. A pokud ne, tak to terve potom vyvěsí rejpal do vlákna a tím ho zostudí :wink:
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pát bře 23, 2007 10:07

To se radši nechám "veřejně zostudit" než to pořád opravovat...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Chasi » pát bře 23, 2007 10:08

Mařena píše::((
Třeba by to šlo řešit tak, že rejpal zašle SZ chybujícímu a ten to pak ve svém příspěvku opraví. A pokud ne, tak to terve potom vyvěsí rejpal do vlákna a tím ho zostudí :wink:


trošku komplikované a dle mého názoru zbytečné... :wink:
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod pripluv » pát bře 23, 2007 10:11

Přece jen jsme ve fóru o vandrech a ne o gramatice
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Chasi » pát bře 23, 2007 10:13

Tohle (připomínky gramatických chyb) mě teď trošku naštvalo na jednom fóru o fotografování. Jsem na to jen upozornil a borce se dotklo, že jsem se mu dovolil říct, že je OT :(( .
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod Klíma » pát bře 23, 2007 10:20

opravit v citaci O.K.
ale s citem :mrgreen: nekdy pisu tak ze by se to muselo prepsat cely
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Rujir » pát bře 23, 2007 10:40

Som rad, ze sa konecne niekto pridal na moju stranu. :mrgreen: A co keby ste si vyraz, ktory chcete opravovat odcitovali tu a opravili ho v tomto vlakne? Ak o to bude mat dotycny zaujem, tak si to tu najde a ak nie, tak mu ziadne opravovanie v povodnom vlakne nepomoze.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod mifr » pát bře 23, 2007 11:02

Vykasleme se na gramatiku, laska zvitezi!!! * :mrgreen: :lol: :wink: :P 8)

Je fakt, ze toho opravovani je nekdy mnoho...Prijde mi to,ze nekteri korektori se chteji pochlubit,ze si vsimli chyby...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Mařena » pát bře 23, 2007 12:24

Chasi píše:
Mařena píše::((
Třeba by to šlo řešit tak, že rejpal zašle SZ chybujícímu a ten to pak ve svém příspěvku opraví. A pokud ne, tak to terve potom vyvěsí rejpal do vlákna a tím ho zostudí :wink:


trošku komplikované a dle mého názoru zbytečné... :wink:


Však účelem taky nebylo, aby to bylo co nejjednodušší...
Účelem je, aspoň teda mně to tak připadá, omezit tento druh OT ve vláknech. Což znamená, když už si rejpal nemůže pomoct (a někdy to fakt rve oči), řešit to někde jinde - ve speciálním vlákně nebo právě pomocí SZ...
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » pát bře 23, 2007 12:47

Mařena píše:
Chasi píše:
Mařena píše::((
Třeba by to šlo řešit tak, že rejpal zašle SZ chybujícímu a ten to pak ve svém příspěvku opraví. A pokud ne, tak to terve potom vyvěsí rejpal do vlákna a tím ho zostudí :wink:


trošku komplikované a dle mého názoru zbytečné... :wink:


Však účelem taky nebylo, aby to bylo co nejjednodušší...
Účelem je, aspoň teda mně to tak připadá, omezit tento druh OT ve vláknech. Což znamená, když už si rejpal nemůže pomoct (a někdy to fakt rve oči), řešit to někde jinde - ve speciálním vlákně nebo právě pomocí SZ...

aha, ono je totiž rejpal a Rejpal, na to bacha
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Mařena » pát bře 23, 2007 13:03

Hafi píše:aha, ono je totiž rejpal a Rejpal, na to bacha

Hele, nerejpej! :smt018 To, že se přezdívky a jména píšou s VELKÝM písmenem na začátku, vim. Ono "rejpal" je terminus technicus (nebo diagnóza? :twisted: ).
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » pát bře 23, 2007 13:08

Mařena píše:
Hafi píše:aha, ono je totiž rejpal a Rejpal, na to bacha

Hele, nerejpej! :smt018 To, že se přezdívky a jména píšou s VELKÝM písmenem na začátku, vim. Ono "rejpal" je terminus technicus (nebo diagnóza? :twisted: ).

to nebyla oprava pro tebe, ale spis sem pochopil, ze by tu SZ mel posilat Rejpal, (ac si to napsal s malym) a ty si asi myslel rejpala.
Kdyby to eml delat rejpal, tak se z toho asi zblazni, rejpal(=Zbuddy) by to snad zvladnul... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pavproch » pát bře 23, 2007 13:12

A nechtělo by se někomu založit zvláštní GRAMA-FÓRUM?!?!

PS: a ešče tu sou tací, čo przní mateřštinu zcela zámjerně! Čeba ja.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Lipon » pát bře 23, 2007 14:13

já jsem zas toho názoru, že písemnej projev by měl mít nějakou úroveň. Ne, že by se striktně měla dodržovat všechna gramatická pravidla, ale trochu štábní kutlury by to mít mělo. Čert vem třeba bezchybnou interpunkci nebo překlepy, to se stane. Už se to tu asi před 3 - 4 týdny v nějakém vlákně řešilo.
Mě osobně třeba fonetický přepis hovorové češtiny nebo nějakého toho nářečí neva, sám to někdy používam, stejně tak jako argot, ale hrubky neee.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Lipon » pát bře 23, 2007 14:16

P.S.
oprava CZ vs. SK příspěvků je kapitola sama pro sebe, to je lepší neřešit, pokud si člověk neni jistej v kramflecích, kolikrát by to člověk v CZ opravil, ale ono je to ve SK správně (dycky se radši zeptam kolegy odvedle :ú )
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod jidol » pát bře 23, 2007 14:21

Mně tahle debata přijde taky trochu OT (i když je třeba si ujasnit i toto:-) , prostě pokud má člověk co říct a je to přínosný, tak ať to řekne a není popotáhován za blbosti. Jedinou vyjímku bych udělal u shody přísudku s podmětem, tam je to do očí bijící....
Já to tady beru něc jako debatu na ICQ, kde taky až tak moc neřeším překlepy - jde o rychlé sdělení informace. Pokud píšu článek na web nebo do časáku, je to něco ouplně jinýho....
tož tak!!
http://www.naceste.cz - informace na cesty
Uživatelský avatar
jidol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: čtv zář 21, 2006 10:27
Bydliště: pošumaví

Příspěvekod chonda » pát bře 23, 2007 14:29

Já bych to nechal tak, že se gramatikofilové budou vyžívat ve své úchylce na fóru, ale delší texty (cestopisy, OF Awards) budou řešit přes SZ, protože to se vlastně ani fora netýká. Pro mě je třeba potřeba psát v OF nějak bez hrubek docela přínosná, aspoň se cvičím...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod Lipon » pát bře 23, 2007 14:35

... by to měla být i každého vizitka, jaký má písemný projev, jestli mu na tom aspoň trochu záleží nebo ne (zkrátka, že to, co dělá, dělá pořádně, aby to za něco stálo)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Hafi » pát bře 23, 2007 15:07

jidol píše:Mně tahle debata přijde taky trochu OT (i když je třeba si ujasnit i toto:-) , prostě pokud má člověk co říct a je to přínosný, tak ať to řekne a není popotáhován za blbosti. Jedinou vyjímku bych udělal u shody přísudku s podmětem, tam je to do očí bijící....
Já to tady beru něc jako debatu na ICQ, kde taky až tak moc neřeším překlepy - jde o rychlé sdělení informace. Pokud píšu článek na web nebo do časáku, je to něco ouplně jinýho....
tož tak!!

ja bych nehrotil ani tu shodu prisudku s podmetem, pac je snad jasny co sem myslle, tak proc nad tim premejslet...to spýš takovíhle chibi, prostě po měkkých tvrdých souhláskách a vyjmenovanejch slovech...a ty zas tak častý nejsou.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod mifr » pát bře 23, 2007 15:53

Myslim, ze to je trochu prehnane...Kdyz nekdo napise nejaky prispevek s preklepem(nedejboze s chybou), tak to prece nicemu nevadi a hodnotu prispevku to nesnizuje...Pisemny projev je dulezity (treba v praci pri kontaktu se zakaznikem bych si daval veeeeeeeelkej pozor), ale kdyz prijdu napr. po vydarenym outdoorsraziku a par pivech k pocitaci a chci si pokecat s kamosema, ktery me ovsem nemuzou furt opravovat, nebot by me to nasralo, tak kdyz v takovymhle pripade udelam ve petisetslovnem prispevku nejakej preklep, tak si o mne muze kdokoliv myslet, ze jsem hloupej nebo napitej a je mi to fuk! Nebot jsem mezi "svymi" a mam na foru kamarady, kteri mne hned nebudou psat, jaky jsem tupec, ze mi tam neco nesedi, apod. A komu to tak moooooooc vadi, at sedne doma do kresla a precte si nejakou peknou knizku. Treba Pravidla ceskeho pravopisu... *
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pát bře 23, 2007 19:14

Lipon píše:... by to měla být i každého vizitka, jaký má písemný projev, jestli mu na tom aspoň trochu záleží nebo ne (zkrátka, že to, co dělá, dělá pořádně, aby to za něco stálo)


A o tom to je! Ano, gramatika je kazdeho osobna vizitka a ked to nevadi jemu, tak nemate pravo ho otravovat. Nikde nie je dane zakonom, ze sa ludia musia vyjadrovat gramaticky spravne. Ak to nechcu, nevedia a nemaju zaujem (co ocividne nemaju, ked tak pisu), tak ich nikto nema pravo nutit. A toboz na fore zameranom na hory. Ak sa chce niekto naucit slovensku gramtiku, nech ide na www.slovensky.sk a ak cesku, tak nech si najde podobnu stranku. To co sa tu dialo v poslednom case uz bolo predsa len trochu prilis. Sice sa tu vzdy viedli OT, ale ked su dve tretiny vlakna o gramatike, tak to sucks. Inak aj na Slovensku oblubene pisanie bez interpunkcie nie je prave "koser" a nikto si kvoli tomu hlavu nebije. A ak hej, tak nech si vyberie pekny mur a potom mi posle fotku. :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod tuso » pát bře 23, 2007 19:29

Rujir píše:
Lipon píše:... by to měla být i každého vizitka, jaký má písemný projev, jestli mu na tom aspoň trochu záleží nebo ne (zkrátka, že to, co dělá, dělá pořádně, aby to za něco stálo)


A o tom to je! Ano, gramatika je kazdeho osobna vizitka a ked to nevadi jemu, tak nemate pravo ho otravovat. Nikde nie je dane zakonom, ze sa ludia musia vyjadrovat gramaticky spravne. Ak to nechcu, nevedia a nemaju zaujem (co ocividne nemaju, ked tak pisu), tak ich nikto nema pravo nutit. A toboz na fore zameranom na hory. Ak sa chce niekto naucit slovensku gramtiku, nech ide na www.slovensky.sk a ak cesku, tak nech si najde podobnu stranku. To co sa tu dialo v poslednom case uz bolo predsa len trochu prilis. Sice sa tu vzdy viedli OT, ale ked su dve tretiny vlakna o gramatike, tak to sucks. Inak aj na Slovensku oblubene pisanie bez interpunkcie nie je prave "koser" a nikto si kvoli tomu hlavu nebije. A ak hej, tak nech si vyberie pekny mur a potom mi posle fotku. :twisted:


](*,)
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod teoretic » pát bře 23, 2007 22:13

jeste ze jsem do vlakna OF awards neprispival :)

je pravda, ze preklepy mi opravdu nevadi - sam jich delam hafo - ale shoda podmetu s prisudkem, mně/mě atd. me proste boucha do oci, ze to obcas az boli, stejne jako kdyz se nekdo snazi pouzivat cizi slova, ale pouzije je v nespravnem kontextu nebo forme atd. - ale kdyz uz, tak jsem se to vzdycky snazil nekomu pripomenout spise humornou formou nebo to bylo u cloveka, se kterym se tu zname uz nejaky ten patek, a ktery me uz trosku zna, ze to nemyslim zle a nechci nekoho poucovat a delat chytreho (vid, pripluve ;))

ale na druhou stranu by diskuze o gramatice opravdu nemela tvorit vetsinu vlaken - to je pak dosti otravne..

a co se tyce dailektalniho psani ci foneticke transkripce - tak to mam mooc rad :)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Další

Zpět na Pokec