Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » sob zář 28, 2019 19:35

Stale s MSR Reactorem, tentokrat na vrsku s meteostanici, namerili vitr cca 50km/h, Reactor chytl na prvni skrtnuti kresadla a varil jako by bylo uplne bezvetri. Uz se tesim na zimni hrebenovky a vareni kafe v uraganu ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Michal82 » sob zář 28, 2019 20:00

To je fajn - já si zas prohlížel ten WindBurner dokonce sem ho našel v Glasgow za dobrou cenu, ale měli verzi s těmi nozickami na gumicce a tu nechci, chci ten pevný vyklápěcí trojúhelník.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod akrij » úte lis 5, 2019 11:17

Napíši sem svoji zkušenost s vařičem BRS 3000T titan zakoupeným na ebay v dubnu 2016. Odešel - strhnul se mi na něm závit. Odhadl bych to na něco málo přes 100 zašroubování na bombu. Mezi klady bych napsal hmotnost, skladnost, regulaci od plamenu svíčky až po max. výkon. Mezi zápory uvedu že se mi 3x nějak ucpal - snížil výkon, 2x se z toho nějak dostal sám a 1x jsem ho musel rozebrat a vyčistit, ale plním si bomby tak to bylo asi nějakým bordelem. Ve větru vařil o hodně pomaleji, ufoukává mu to plamen a i malý hrnec solo je na tom dost vratký. Už si ho znovu nekoupím, četl jsem nějaké recenze a líbí se mi Soto Amicus piezo ( ušetřil bych váhu křesadla co jsem nosil ), máte ho někdo?
akrij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř kvě 14, 2014 13:47

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » úte lis 5, 2019 14:25

Tak to ti vydrzel kupodivu docela dlouho na to, ze to je odlehcena cinska kopie jineho cinskeho varice (a uz se pry objevili i cinske kopie kopie kopie) :D

Par lidi jinde psalo, jak se jim pri vareni ohybaly i praskaly podperne nozicky hrnce (jsou primo v plameni, jsou malinke a "titan" muze znamenat v podstate cokoliv, klidne nejakou levnou slitinu titanu s vlastnostmi jak blato nebo naopak cisty titan s vlastnostma horsi jak vetsina slitin).

Ale diky za popsanou zkusenost!
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod lojzmen » úte lis 5, 2019 22:11

Ještě jedna věc, závity na kartuších se taky opotřebovávají. Takže ošizený vařič asi odejde ještě dřív.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned pro 1, 2019 23:12

Jen me napadlo, ze jsem se ani nepochlubil jak skoncil Jetboil. Jednoho krasneho dne kdy byla mlha, mzilo a foukal vitr, jsem si varil vodu. Nejak divne to horelo, ale nevenoval jsem tomu pozornost. Pak stojim na rebriku a divam se na jak zacaca horet ta izolace na hrnci, pak varic a pak vsechno. Vybuch se nekonal, ale ohynek se strikajicim plynem byl pekny. Vysetrovani ukazalo, ze to nekvalitne spalovalo a zbytek plynu se dostal do izolace a tam cekal na svou prilezitost. Jeden cinan slape na 100% druhy s problemama v oblasti regulace.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavelh » sob dub 25, 2020 10:22

Ahoj.
Tak jsem si už vybral. Mám však dotaz ohledně varování, kde se uvádí, že může být vařič "použít pouze s 70% butan / 30% propan a že MŮŽE BÝT HAZARDNÍ PŘIPOJIT JINÝ TYP PLYNU". Jak moc je možné uhnout z tohoto poměru? Znamená to, že například bombu s isobutanem, je s tímto vařičem naprosto nevhodný používat? Jaký to může mít následky?

Jedná se konkrétně o vařič Soto Amicus (bez piezo).
Uživatelský avatar
pavelh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon dub 13, 2020 20:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » sob dub 25, 2020 11:19

@Pavelh,
to je spis takovy obecny varovani, ostatni znacky to pisou podobne - "pouzivejte pouze s GSI kartusemi" a pod.

Asi i kvuli tomu, aby to lidi nepouzivali s tlakovyma lahvema s cistym propanem a podobne (v USA a Kanade se prodavaji i male propanove tlakove lahve do zimy), na ktery ten varic neni staveny/testovany a nemuselo by to dopadnout hezky. Taky pokud je varic presne vyladeny na nejaky pomer palivo:vzduch a pouzijes uplne jine palivo, nemusi dojit ke spravnemu spalovani (a zvysi se produkce jedovateho CO). To ovsem asi nebude uplne tvuj pripad.

Primo SOTO jeste pise na svych strankach "the Amicus is compatible with standard isobutane canisters such as Primus, Snow Peak, MSR and Jetboil", i kdyz v manualu to je asi trochu jinak. Bych se toho nebal, vyzkousej a uvidis :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavelh » pon dub 27, 2020 10:13

@FrantaKrajta : Jsem něco takovýho předpokládal, dokonce i na fotce od výrobce je vařič našroubovaný k bombě, na který je uvedeno, že obsahuje isobutan. Nebo obdobně v recenzích na youtube. Takže snad to bude oukej - po zažehnutí to vypadá, že hoří normálně (kartuše Jetboil).
Teď už jen čekám, až mi doručí "hrnek", ve kterým budu vařit, ať můžu naplno otestovat.
Uživatelský avatar
pavelh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon dub 13, 2020 20:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 8, 2020 20:00

soto amicus w/i igniter - super cena, celkem i ve vetru mi prisel OK. Nemam s varici jinak moc zkusenost, mame ho od ledna a vyvarili jsme na nem zatim pouze jednu 240g kartusi a to ne uplne celou.

varici se loupe nejaka povrchova uprava mezi tryskama, minulej tyden mi prislo jak kdyby dochazel plyn, vcera uz to fakt chcipalo a zrejme oloupany mini kusy bordelu zanaseji trysku. Varic ma kamos, bude to resit on, ja davam tak pro info jednu fotku... vetsina toho opadanyho bordelu je tam z vareni na ctvrtecnim bivaku...
Přílohy
soto-amicus.JPG
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned kvě 10, 2020 17:23

No neasi, na to jsem čuměl jak péro z gauče. Jak kdyby to byl nějakej lacinej pozink.. Po jedný kartuši ani ne tohle fakt nečekáš. Se Soto Windmaster se zatím nic podobnýho neděje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod pavelh » ned kvě 10, 2020 19:11

Tak to snad ne. Zatím jsem uvařil dva hrnky a jediný co pozoruju je to zvláštní zbarvení. No kdyby se mi to taky objevilo, dám vědět. Každopádně předpokládám pokud to bude takhle degradovat, tak hrozí, že se to začne ucpávat. Co reklamovat, zkusíš?
Uživatelský avatar
pavelh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon dub 13, 2020 20:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 10, 2020 19:41

pavelh
jak pisu, varic ma kamos, takze dam vedet, az zjistim pokrok. jinak nam to asi trysku uz bordelem zaneslo, ja se ale nechvi vzdat hrnce, takze uvidime, co z toho bude
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon kvě 11, 2020 9:11

Určitě to trysku zaneslo. Ten zvuk je nezaměnitelnej, docházející kartuše zní úplně jinak
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FilipR » pon kvě 11, 2020 23:22

Ahoj.
Domnívám se, že to oloupání povrchové úpravy je až sekundární problém a příčinou je přehřátí hořáku.
Kamarád má jiný vařič od jiného výrobce a občas se mu stane, že plamen "skočí" jakoby pod to sítko hořáku a ten se díky tomu během několika vteřin rozpálí do červena.
Zda to způsobí příliš chudá, nebo naopak bohatá směs nedokážu posoudit.
Když se mu to stalo v lese, tak jsem vařič rozebral a neshledal jsem žádný problém, tryska se dala baterkou prosvítit, nezdála se zanesená.
Pak zase normálně hořel a po chvíli se to přehřátí opakovalo, asi se to stalo když se snažil "stáhnout" plamen.
Vítr za to taky nemohl, aby přestal správně fungovat směšovač a strhl proud plynu, bylo naprosté bezvětří.
S plynem také nejspíš problém nebyl, měl kartuši ze stejné várky jako já a na mých třech různých vařičích se toto nikdy nestalo.
Naopak mi řekl, že se mu to stalo i s plynem od jiného výrobce.
Na mojí radu ale vařič nereklamoval, jeho boj.
Doporučuji reklamovat, pokud to lze.
FilipR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 18, 2018 14:24

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 18, 2020 8:24

vyjadreni "prenesene" od obchodu

- kontaktovali vyrobce, pry se jedna o vadu, kdy nedoslo k ocisteni zbytkoveho materialu po nastriku toho vrsku

1) muzeme samozrejme varic reklamovat
2) pry by melo stacit pockat pat vareni, az to opada, nebo to kruzitkem propichat a uspisit a roblem by se tim mel vyresit.

Aktualne teda asi bude kamos postupovat podle bodu c2)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Mawenzi » ned čer 7, 2020 10:40

cely tyden jsme varili na soto varici, kdy se ty zmineny kousky opadany barvy propichali kruzitkem a trepanim vysypaly. bordel byl jen na sitku, v pohode to slo vyklepat, tryska je OK a varic je uplne v pohode.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 16, 2020 12:25

FrantaKrajta me tady kdysi presvedcoval, ze si mam k plynovemu varici MSR Reactor poridit radeji kresadlo. Ma nekdo doporuceni na male/lehke, snadno skrtajici se spoustou jisker?:) FrantoKrajto, co rikas, doporucis nejake? Minule jsi to opomnel. Nasel jsem doporuceni na znacku Light My Fire, ale ty jejich kresadla vazi vic nez ctvrt kila, skoro jak muj tarp :-D
Vim, ze jsem dotaz mohl supnout do patricne diskuze, ale ono se to tyka konkretne toho Reactoru, pripadne WindBurneru. Jako oni opravdu vyborne vari ve vetru, ale zapalovat je i pri mensim vetru je celkem problem, protoze vic nez casto chytnou takto plamenem, coz je spatne. Rikam si, ze to kresadlo vyresi. Mam doma nejake no name, ale tim nez to zapalim, tak to slusne blafne a to se mi nelibi. Chce to nejake efektivnejsi, s kterym se bude navic dobre skrtat i nekomu gramlavemu, jako jsem ja;)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte čer 16, 2020 15:38

Tyhle dva nemaji piezo? Nemam ho zrovna v lasce, ale tenhle typ varicu se mi s nim zapaluje nejlip (mam Jetboil). Kdyz teda zrovna funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » úte čer 16, 2020 16:16

mike píše:Tyhle dva nemaji piezo?

Nemaji, protoze by to nejspis ani neslo - "spalovani" probiha v celym 3D prostoru keramicky houby, ktera vyplnuje siroky varic, jakykoliv piezo drat by nejspis hodne brzy odesel. To proste neni jetboil (ktery ma klasickou spalovaci hlavu, vypada stejne, jak cinske kopie), to je uplne jina technologie.

Navic piezo blbe funguje v podminkach, do kterych jsou urceny, tj. zima a nadmorska vyska. Vsak vis sam, el.jiskra z pieza ma prilis malou energii, to bys tam musel dat dynamo :D

@SkutrJohny,
ja mam uplne obycejne kresadlo od Pinguinu, nejake Firestarter Box. Libi se mi, ze je schovane v krabicce (muzu ho mit rovnou ve varici a neposkraba mi nadobi). Jako u vetsiny levnych jsem ho akorat vzal smirglem a pilnikem (ten ferocer je vetsinou zapatlany hnusnym lakem, takze ze zacatku hur kresa a ocelove skrtatko ma mit ostrou hranu, coz nekdy cinani zapomenou nabrousit). Myslim, ze je jedno jake, pokud to nebude nejake ultralevne smejdske z nejake nefungujici slitiny (jo, takove jsem kdysi kupoval kaminky do zapalovace na trzisti v Cine, to byl smejd, ty kaminky se rozpadaly jeste v ruce!).

Vazi stejne asi stejne (40g), jak Light My Fire - ty fakt nemaj 250g, nekoukal jsi na kombo s nozem? :D Svedi budou mozna lepsi, osobne mne to tak netrapi, proste funguje.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 16, 2020 16:20

mike píše:Tyhle dva nemaji piezo? Nemam ho zrovna v lasce, ale tenhle typ varicu se mi s nim zapaluje nejlip (mam Jetboil). Kdyz teda zrovna funguje.

Reactor nema. Navic je u nej klicove ho zapalit co nejblize povrchu a proto to zapalovacem a obzvlast ve vetru nekdy chytne blbe
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » úte čer 16, 2020 16:33

Ale pokud ti chytne Windburner/Reactor modrym plamenem jen na povrchu te mrizky misto oranzovym v hloubce keramicke houby, zkus tohle:

1) zapalovacem zapalovat z boku nad mistem, kde jsou na obou stranach loga MSR (uvidis tam zvetseny otvor pro prostup plamene v te kovove mrizce nahore)

2) vytahnout sytic motoru :D
vazne - Reactor nasava vzduch ze dvema "tryskama" po stranach ovladace plynu (proto je tak odolny vetru, k horaku jde vzduch uz jen ve smesi s plynem, zadny vzduch netaha z okoli plamene). Kdyz chytne "modre", pomuze na vterinku zvysit bohatost smesi jen tim, ze das prst na misto toho sani a pricpes tim trochu vstup vzduchu. Karburator a sytic uz se jim tam bohuzel nevesel, tak musis pri studenych startech manualne ;)

3) kresadlo vetsinou funguje, protoze jiskry dopadnou az na tu keramiku, plamen zapalovace byva maly a daleko od ni.

4) nekdy jsem nemusel delat ani jedno a nasazenim konvice zacal horet spravne, ale to se dela blbe, kdyz ji mas plnou vody a pak uz dovnitr nevidis.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 16, 2020 16:45

1) to ja takto delam, ale ve vetru to pri kazdem druhem zapaleni chytne blbe a nerozhavi se to.
2) beru na vedomi, ale doufam, ze tim nevyvolam nejaky kolaps a neucpe se mi pak ten privod kultovni;)
3) kresadlo mam tedy jiz vyhledle toto:
https://podpalovace-zapalky-a-pevny-lih ... cout-2_0/#
4)to jsem taky jednou zkousel, ale nestalo se tak. jen dlouho trvalo nez se to takto uvarilo, ale uz jsem byl nastvany. otazka jestli jsem tim neriskoval:)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » úte čer 16, 2020 16:52

2) pisou to primo u MSR :)
4) nevim, ale prave, pak uz tam nevidis, vzdycky jsem to radsi jeste kontroloval, coz je opruz
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » úte čer 16, 2020 17:51

Kup si jet zapalovač ( turbozapalovač), dává ostrý plamen, ten by to měl zapálit bez problémů a hoří i ve větru.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 16, 2020 18:04

to jsme tu uz resili. pry to od vyssich poloh nehori nebo spatne. a temi vyssimi myslim relativne hodne nizke :) ale treba je to jen fama.
bylo by to super, ale to kresadlo chci stejne jako nouzovku.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » úte čer 16, 2020 18:52

Olchor, turbozapalovac ma skoro vzdy piezo, to je proste v horach nespolehlivy, viz vlakno zapalovace
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » stř čer 17, 2020 7:32

Jo, je to piezo. Chodím po horách už hooodně let ale stalo se mi snad jednou, že byl problém. Pro ten případ nosím náhradní obyč kamínkový zapalovač a v kpz ještě pár voskovaných sirek. Ty škrtací ohňostroje mi připadají jen pro efekt, ve stanu bych se bál, že si propálím spacák. A kamošovi vyrazím loktem oko. Ale je to cool.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » stř čer 17, 2020 20:20

Ve stanu tim neskrtam, to mas pravdu, to by byl asi brzy deravy :) Ale ve stanu zase vetsinou nevarim, nejsem az takovy alpinista, abych resil, zda je lepsi umrit na dehydrataci ve snehove bouri nebo na otravu CO z varice v uzavrenym prostoru :D

Mne ty piezozapalovace vcetne tech "jet" nefungovaly na horach celkem dost. Mozna mas lepsi model, mozna stesti, mozna ja smulu :)

Zato kresadlo mi funguje dobre i na obycejny varic (ne jen Reactor). Samozrejme, nekresu tim ve stanu a kde bych mohl vypichnout neci oko loktem :D Obycejny zapik je taky jednodussi, kdyz to jde. "Na efekt" mi to prijde jenom pokud by tim nekdo zapaloval taborak bez toho, aniz by to bylo treba. Taky normalne sahnu radsi po zapalovaci, je to samozrejme jednodussi.

Ale proste na ty Reactory a podobne mi funguje skrtadlo nejlip.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Kjuba » stř čer 17, 2020 21:15

A co takhle spojit oboje výhody dohromady. Turbo zapalovač a křesadlo. Teda turbo zapalovač se škrtacím kamínkem....

https://www.aliexpress.com/i/4000583198145.html
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření