Boty do Tater (výstup na Gerlach)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty do Tater (výstup na Gerlach)

Příspěvekod Juriss » sob kvě 9, 2020 18:28

Zdravím,
V létě mám v plánu do Vysokých Tater, řekněme že mám v plánu domluvit si výstup na Gerlachovský štít. A chci se tedy zeptat, jestli je nutná vysoká obuv, vím že chrání kotník a nohu lépe drží, ale viděl jsem článek na Rockpointu, kde jejich zaměstnanci lezli nahoru všichni v nízkých botech (myslím že je testovali nebo nějak tak). Vzhledem k tomu, že ještě nejsem dospělý a pořád rostu, by bylo kupovat si dvoje boty(nízké do mých beskyd a kotníkové do Tater) vskutku nevýhodné, dalo by se tedy na Gerlach v nízkých botách s goretexem a vibramem například?
Juriss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 9, 2020 18:23

Boty Tatry

Příspěvekod zonn » sob kvě 9, 2020 18:44

Dalo. V lete jsem byl na Gerlachu v nizkych Salomonech XA pro 3 D.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Boty Tatry

Příspěvekod Juriss » sob kvě 9, 2020 19:02

S nízkýma by to asi šlo, a šlo by to aji s cross, s něcím takovým například https://www.sportisimo.cz/the-north-fac ... -m/224806/
Naposledy upravil mike dne sob kvě 9, 2020 21:14, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Juriss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 9, 2020 18:23

Boty Tatry

Příspěvekod zonn » sob kvě 9, 2020 19:44

Hele asi slo. Ale spis jde o to, jestli jsi zvykly chodit v horskem terenu. Ja jsem se rozhodoval na posledni chvili vzhledem k pocasi a pohorky jsem nechal v aute. Meli jsme krasne a co jsem si vsiml, tak vsichni guidi a polovina jejich klientu meli nizky boty.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Boty Tatry

Příspěvekod pavproch » ned kvě 10, 2020 12:05

Já byl na Gerlachu (Batizovskou próbou v létě ie. absolutně bez sněhu i nahoře) asi 3x, z toho jednou v teniskách a šlo to, ale v pohorkách mi tam bylo "pocitově" líp.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty do Tater (výstup na Gerlach)

Příspěvekod apuka » ned kvě 10, 2020 17:27

Juriss píše:Vzhledem k tomu, že ještě nejsem dospělý a pořád rostu
Opravdy by bylo dobre (sam sobe) odpovedet na tuto otazku
zonn píše:spis jde o to, jestli jsi zvykly chodit v horskem terenu
Dalsi veci je, jake zrovna bude pocasi - a to v prubehu celeho vystupu i sestupu (dole alespon na Sliezsky dom, dal uz muzes v nejhorsim po asfaltce nebo se nechat svezt).
Az Te tam chytne nekde uprostred nejaka poradna boure (ted nepocitam blesky) nebo lijak, nedej boze snezeni, budes mit mokre/zmrzle skaly a pripadne mirne vytunene nanesenym bahnem, jemnou suti, atd. (podrobnosti neznam, ja jsem tam nahore nebyl, soudim jen podle okolniho terenu a podle oka z nizsiho postaveni), tak budes mozna za pohorky neskutecne rad. A pokud je mit nebudes, tak mozna se budes po case proklinat.
Ale pokud budes mit pekne pocasi, sucho, malo vetru, tak by Ti pevne nizke boty s tvrdou podrazkou stacit mely.
No a pokud si pohorky koupis jen na Gerlach a nebudes je mit poradne "zajete" a nebudes na ne zvykly (hlavne pokud bys nebyl na pohorky zvykly vubec), tak pocitej s pravdepodobnou ne moc velkou radosti noh.

BTW, zajimalo by me, co znamena tato formulace
Juriss píše:řekněme že mám v plánu domluvit si výstup na Gerlachovský štít
Jako ze s (certifikovanym) horskym vudcem, coz je jediny "oficialni" zpusob, jak se tam dostat (bo z Tveho dotazu mi neprijde, ze bys chtel napr. Martinkou nebo necim jeste tezsim, to bys na nizkymi botami nepremyslel). Pokud ano, moc nepocitej s tim, ze v lete (hlavne v letosnim, pokud se tam z Cech vubec dostanes) to bude, ze tam zajdes vecer do infocentra a rano pujdes s GUidem. Bude to hoodne zaplnene. Navic pujdete za ruzneho pocasi, ze neni slunecno, neni duvod na vraceni penez anebo presunuti na jindy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty