Jakou karimatku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » čtv úno 6, 2020 10:37

Pierre111 píše:samonafukovačku moc nepočítám jelikož je to jen o cca 50% menší než pěnovka a o hodně těžší.

Taky záleží jak která. Prolite je po složení relativně malá a váží 565g což není zas nic tak extra hroznýho. Navíc když píchnu tohle, nebudu ležet na holý zemi a při teplotě +5 nahoru mi to ani nějak moc vadit nebude.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod mila6032 » čtv úno 6, 2020 12:20

Pierre: STS měla být moje druhá volba, když jsem poznal, že to s TaR nepůjde. Prej je to úplně něco jiného, míň to šustí a vlastně to je vůbec úplnej ráj. Jo, to určitě. Bylo to úplně stejný utrpení jako na TaR. A úplně stejně na tom byly všechny ostatní značky. Zkusil jsem asi všechny, který se u nás prodávají a pro mě to prostě není. To radši budu spát na zemi. Ještě mi tam ukazovali jakési hybridy, které kombinují samonafuk a nafuk a ani to nebylo ono. Kdepak, zůstávám u Prlolite. Na tý se dokážu vyspat velmi dobře.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Pierre111 » čtv úno 6, 2020 12:21

Však zůstaň když ti vyhovuje. Já tě nepřesvědčuju :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Bruca » čtv úno 6, 2020 13:47

Tak jsem taky neodolal a koupil nafukovačku pro sebe i ženu :-)
Hlavní důvod byla teda velikost po zabalení, kdy proti současným TAR prolite plus a trail lite je ta NeoAir max sv prostě tak čtvrtinová. A leží se na tom fakt líp. Ale šustí to fest :-)

Naším domácím jsem pořídil tar NeoAir venture (vyšla v akci na cca 1300), taky se na ni leží pěkně. Ostrý test bude teda asi v květnu na Malorce, ale snad ty venturky budou do nějakých 8 stupňů OK. (Je v plánu i skotsko v září)

Před TAR karimatkama jsme měli nějaké šílené nafukovací matrace z jysku (2 zabraly 3mistny stan a stejně byla v létě kosa od země) a používam i čínskou verzi zlite sol, nebyla to za 500 z ali špatná koupě.

A jak je to s tím nafukovanim pusou? Čtu tu pořád o plísní, ale podle TAR je to foukani pusou OK. Tak nevím. Ale sackem na odpadky je to stejně rychlejší. :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » čtv úno 6, 2020 23:10

mike píše:Nenapsal jsem, ze v -nacti mi stacil kus igelitu ;-) Dokonce jednou i kdesi na betonove podlaze, ale to byl ten okamzik, kdy jsem zacal koukat po penovce :D
mladý, blbý, odolný? :mrgreen: Taky jsme to tak sice měli, ale došlo aspoň na to chvojí, suché listí, nebo suchou trávu :) Zas tak blbí jsme nebyli :twisted:

Etheric píše:Vadí. Třeba v tom vlaku. Taky mi karimatka na boku batohu znemožní používat jednu boční kapsu.
V tom případě není nic moc jednoduššího, než si dát pěnovku na batoh dozadu. Z boku nepřekáží a přístup do bočních kapes neomezuje. Váha zanedbatelná (jedná-li se o těžiště batohu). Občas ji tak nosíme, měla-li by z nějakého důvodu na boku batohu překážet.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod mike » pát úno 7, 2020 1:28

sobb píše:mladý, blbý, odolný?

Jj, to byly casy. Dneska uz nejsem ani mlady, ani odolny :? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » pát úno 7, 2020 8:06

sobb píše:V tom případě není nic moc jednoduššího, než si dát pěnovku na batoh dozadu.

Pokud batoh tu možnost nabízí. Na 35ku a většinu 45l to zepředu nedám. Výrobci redukujou množství popruhů, což chválím. Jsem rád, že už neni většina batohů samej popruh, tak jak to bylo dřív.
Co se týče batohů 50l vejš, tam ale ještě většina modelů ty popruhy má. Takovýho batohu jsem se zbavoval, zbytečná váha navíc a pro třísezónního turistu je takovej megabatoh celkem overkill
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod mitau » pát úno 7, 2020 10:15

Treba na Osprey Mutant 38 (starsi generace) jsou mala poutka, ktera jsou prave k pridelani nejake gumy dopredu. Videl jsem neco podobneho i na odlehcenejsich batozich. Kdyz bude mit batoh dole stahovaci popruh na boku (nejake stahnuti zas neni spatne) a nahore treba ocka na uchyceni holi/cepinu, tak tam uz gumicku celkem v pohode provleces.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » pát úno 7, 2020 11:27

Jakýsi poutka a úchyty, kam by se dala pěnovka přidělat, má i Eclipse 35. Jenže - zase přijdu o kapsu - přední strečovou. Jako bonus se mi pěkně debilně poleze do horní kapsy se zipem. To by mě sralo víc, než obětovat jednu boční kapsu. K tý karimatce se na bok do kapsy aspoň vejde tarpová tyčka + kolíky, nebo deštník, takže úplně bez využití nezůstane
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod PaKo » pon úno 10, 2020 20:56

Měl bych dotaz na znalce sortimentu od TaR. Při poslední přespávačce, kdy v noci mohlo být od -3 do -5°C jsem narazil na limity mojí starší Z-lite SOL a tak jsem se konečně rozhoupal ke koupi něčeho na zimu. Šel jsem si tedy objednat Therm-a-Rest RidgeRest SOLAR a k mému překvapení není nejen k dostání, ale je rovnou zaříznuta i její výroba. Na webu TaR jsem za ni nenašel alternativu (RidgeRest se vyrábí jen v letní verzi a pak v třísezónní se shodnou hodnotou jako má Z-lite SOL).

To mne krapet překvapilo - nevíte, proč byla výroba ukončena? Nikdo si už nekupuje pěnovky na zimu a vedou nafukovačky, nebo byla nějaká "poruchová", či nedosahovala slibovaných hodnot tepelného odporu? Teď nevím, co si v podobném provedení pořídit, protože se mě osobně bohužel na nafukovacích karimatkách leží dost špatně (vyzkoušel jsem TaR, Klymit a nějaké noname) a zkrátka a dobře se nejlépe (samozřejmě v kombinaci s vhodně vybraným místem) vyspím asi jen na pěnovce. Má někdo odzkoušenou tu z-lite SOL v kombinaci s alumatkou v nějakých mrazech? Což o to, asi to testnu, na druhou stranu, pokud to pomůže jak mrtvýmu zimník, klidně si ten test na základě cizí zkušenosti odpustím :)
PaKo
 

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod sobb » pon úno 10, 2020 21:40

PaKo píše:k mému překvapení není nejen k dostání, ale je rovnou zaříznuta i její výroba.
stejný poznatek jsem zde psala před pár dny a o stránku zpět. Znalec TaR nejsem, a důvod neznám, snad ji nahradí. Moc nevím, co by na ní mohlo být poruchového, ta naše každopádně poruchová není. "Hřeje" parádně a spí se na ní skvěle. Mrzí mě, že jsem nezachytila případné výprodeje a ještě jednu nepřikoupila.

PaKo píše:Má někdo odzkoušenou tu z-lite SOL v kombinaci s alumatkou?
Vzhledem k tomu, že Z Lite Sol už hliníkový zátěr má, tak toho alumatka asi moc nezachrání. Nakombinovala bych s EVAzotkou nebo samonafukovačkou.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Dallli » pon úno 10, 2020 21:44

Před 2 lety jsou zkoušel co dá Z-lite sol. Večer bylo -4, ráno mělo být -10. Chlad jsem cítil prakticky hned večer po ulehnutí. Přidal jsem alumatku dospodu a nepocítil jsem žádnou změnu. Tak jsem vytáhl starou samonafukovačku co jsem měl co by kdyby a v klidu přespal. Za mě je to tak do +2 maximálně, spíš tepleji :(
Dallli
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte zář 19, 2017 22:16

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod oodoow » pon úno 10, 2020 21:51

Možná zjistili, že nemá smysl vyrábět něco, co vydrží navždy. :D Asi všichni, kdo tu karimatku chtěli, tak si ji už koupili a prodeje nebyly takové, jako dřív. Vzhledem k tomu, že je RidgeRest skoro nerozbitná, tak si nikdo další kus hned tak kupovat nebude. Jinak zrovna na zimu si myslím, že jsou pěnovky více použitelné než v létě, člověk stejně už tahá větší batoh a neriskuje s nafukovačkou, že mu pak někde v mraze selže.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Dallli » pon úno 10, 2020 21:54

Jedna je na ebay z US, nová, ale když to počítám i s dopravou, bez DPH a tak, tak je to drahé:
https://www.ebay.com/itm/Therm-a-rest-R ... SwQbVdLjO8
Dallli
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte zář 19, 2017 22:16

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod booze » pon úno 10, 2020 22:31

PaKo píše:Šel jsem si tedy objednat Therm-a-Rest RidgeRest SOLAR a k mému překvapení není nejen k dostání, ale je rovnou zaříznuta i její výroba.

To je smutna zprava, protoze na zimu nic lepsiho do zahrabu neni.
Z-lite je max do podzimu pak jedine v kombinaci s nafukovackou. Pokud najdes nejaky obchod, tak prosim napis. Taky bych jeste jednu do zasoby vzal.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Bruca » úte úno 11, 2020 12:22

Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod PaKo » úte úno 11, 2020 12:30

Bohuzel ne. Zelena je SoLite a ta ma stejne parametry, jako treba ta Z-Lite SOL. SOLAR ma jednu stranu stribrnou a druhou modrou (a daleko vyssi tep. odpor).
PaKo
 

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Michal82 » úte úno 11, 2020 21:52

Mám RidgeRest Solar Large v perfektním stavu.

Vyvolávací cena 3000,-

Slyšel jsem 4 tisíce? :mrgreen:

Ne teď vážně, je nepoškozená, takže pokud má někdo zájem stačí napsat SZ.

Jinak nevím proč jí přestali dělat, asi opravdu proto, že jsou nezničitelné a levné, přes zimu dostatečně izolující a kazí to prodeje nafukovaček.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Kkkd » ned dub 26, 2020 12:39

Zdravím,
chtěl bych letos začít se stanováním a spaním pod širákem, hledám proto vhodnou karimatku. Jednalo by se o převážně letní nocování v tuzemských horách. Preferuju především pohodlí, bohužel se ve svém věku už na tenké karimatce nevyspím :-) Než začnu uvažovat o kvalitních značkových karimatkách, chci se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s touto z Decathlonu:
https://www.decathlon.cz/karimatka-trek ... 93806.html

Pod ni bych si v případě potřeby ještě pořídil evazotku.
Zkušenosti s výběrem karimatek mám minimální, dlouhá léta mám na občasné přespání pod stanem...už teda dlouho nevyužitou, nějakou samonafukovačku od Yate a na té se mi blbě spalo od samého začátku... Proto budu rád, když zkušenější poradí, jestli moje úvaha jde správným směrem, nebo se raději dívat po jiných karimatkách.
Mimochodem s tímto polštářkem někdo zkušenosti má?
https://www.decathlon.cz/polstar-helium ... 82813.html

Předem díky za reakci.
Kkkd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob zář 9, 2017 14:17

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Mawenzi » ned dub 26, 2020 13:41

prijde mi zbytecny davat pod nafukovacku jeste evazotku, ktera je obri a neskladna, spis se pouzivaji nejaky plachty proti poskozeni ala tyvek, nejaka zahradni plachta, stara celta...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod fps » ned dub 26, 2020 13:59

Kkkd@
já bych tedy uvažoval jen o jediné značce, a to o Thermarest, třeba taková doživotní záruka se u nafukovaček dost hodí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod malejjarda » ned dub 26, 2020 16:19

Kkkd@
Tuhle nafukovačku z Decathlonu jsem kupoval loni pro syna. Zatím ji má rok, naspáno asi 20 nocí a jako letní v pohodě. Má trochu lepší ventil než předchozí model. Líp se při balení vypouští.
Předchozí model jsem měl 5 roků, ročně zhruba 20 - 25 nocí a funguje dobře. Jen je potřeba počítat s tím, že to není do zimy. Tam by to chtělo něco jiného.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Kkkd » ned dub 26, 2020 17:03

Ano, počítám s tím, že do zimy to nebude, zatím nevím, jestli mě spaní pod širákem/stanem chytne, proto se mi moc nechce kupovat dražší karimatku. Zatím plánujeme s přítelkyní občas zajít někde poblíž bydliště do kopečků a jednu noc přespat někde venku o víkendu, jen tak na pohodu. Pokud by mě to chytlo a chtěl bych spát venku v rámci nějakých vícedenních treků, tak bych si pořídil kvalitnější značku. Ale zase nechci, ať mě od toho špatně zvolená karimatka hned od začátku odradí :-)
Dobře, takže pod nafukovačku bude stačit jen plachta, třeba ten tyvek.
Kkkd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob zář 9, 2017 14:17

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » pon dub 27, 2020 9:14

Kup rovnou TaR, kdyžtak dáš mladýmu nebo prodáš ;)
Neni plachta jako plachta. Krycí plachta promokne, je těžká a propíchne ju ledasco. Chce to něco pevnýho
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Kkkd » úte dub 28, 2020 18:02

Tyvek je pod nafukovací karimatku dostačující?
Kkkd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob zář 9, 2017 14:17

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » stř dub 29, 2020 5:30

Evidentně ano, používaj to snad všichni. Jen tak něco to nepropíchne. Nemusí to bejt zrovna Tyvek, tu folii vyrábí i jiný společnosti než DuPont, koukni po stavebninách.. Ale ten Tyvek je odzkoušenej že vydrží
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 29, 2020 5:53

hlavne je levnej a relativne dostupnej

+ to chce jednim vokem projet misto na spani, treba evidentne spicatej sutr dam pryc nebo kus skla
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Etheric » stř dub 29, 2020 8:13

Ano, vizuálně zkontrolovat místo, roztáhnout Tyvek a dlaněma prohmatat zem přes plachtu jestli tam neni něco špičatýho nebo nepohodlnýho.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod xxmarakara » stř dub 29, 2020 20:55

Potřeboval bych poradit jaký zvolit tepelný odpor (R) pro novou nafukovací karimatku Sea To Summit Ether Light XT - Large. Rozhoduji se mezi R 1,2 a 3,2 a nemám tu zkušenost posoudit, jaký čekat rozdíl v tepelném komfortu. Cena nerozhoduje, spíše váha a skladnost. Pokud bych chtěl kari jen na léto, tak nic neřeším a vezmu tu s menším R a menší váhou. Rád bych kari také využil na jaře/podzim (duben-září) a vyrazil v ČR na pár dní do hor. Uvažuji teplotu +10C přes den a kolem 0C v noci, země není promrzlá.

Aktuálně používám kari Loap, jen přes léto, tloušťka asi 3cm, ale jsem z ní rozlámaný a bolí mě z ní kyčle. Spím na boku, váha 90kg, výška 195cm, hubeňour. Jsem zimomřivý? Posuďte sami. Když jedu v létě řeku, tak používám spacák Willard Darley (Sportisimo) T-max 15C, T-comfort 5C, T-limit 0C, původně jsem používal Willard Bike T-max 22C, T-comfort 13C, T-limit 10C, ale v tom mi už k ránu u řeky v srpnu bývala zima když jsem spal jen v tričku a trenýrkách.

K nové kari bych chtěl také pořídit péřový spacák, hlavně kvůli váze a skladnosti. Nevím jak ten péřák bude
zespoda hřát, když to peří svojí váhou slehnu. Uvažuji, v nové kari jsou "důlky", pokud se pod mojí váhou "neztratí" a vyplní je peří spacáku, tak by to mohlo zvýšit R "zespoda"? Dále, pomohlo by pod kari dát reflexní folii (mylar)?

Klidně navrhněte vhodnou kombinaci R kari a R spacáku.

Odkazy na novou kari:
https://seatosummit.com/product/ether-light-xt-sleeping-mat/
https://seatosummit.com/product/ether-light-xt-insulated-sleeping-mat/
xxmarakara
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř dub 29, 2020 19:56

Re: Jakou karimatku

Příspěvekod Čmelda » čtv čer 25, 2020 9:23

Ahoj,
máte prosím někdo zkušenosti se samonafukovačkou Vango trek 3 compact?
https://www.4camping.cz/p/karimatka-van ... compact-1/

Případně obecně s kvalitou samonafukovaček Vango?
Díky.
Čmelda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte zář 13, 2011 20:27

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky