Friendy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Friendy

Příspěvekod FrantaKrajta » ned bře 29, 2020 20:13

Dneska pro lezce asi nejlepší čas dát si pivo s přáteli.
(nalezeno na FB)

Odtrzeno z vtipu. mike
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vtipy

Příspěvekod Olchor » pon bře 30, 2020 8:49

:) Ovšem ne každý to pochopí, páč ne každý nelezec zná názvy horobazmeků.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vtipy

Příspěvekod budo » pon bře 30, 2020 13:00

Můžete to nějak objasnit? Napadá mě jen to nejčernější vysvětlení a doufám, že to tak není a o černý humor se nejedná...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vtipy

Příspěvekod karaya1 » pon bře 30, 2020 13:11

budo: Wiki
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Vtipy

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 30, 2020 13:37

@Budo, friend (přítel) je mezi lezci široce používaný název ve své době revolučního jistícího prostředku, který hodně proměnil lezení. Zakládá se do spár, funguje na principu vaček ve tvaru logaritmické spirály, které přenáší sílu (třeba při pádu) ze směru dolů do směru do stran do skály (tedy čím víc za něj "taháš" směrem dolů, tím víc tlačí na obě strany spáry, ve které je zasazený). Jedny z prvních komerčně vyráběných se prodávaly pod názvem Friends a pak to zdomácnělo jako obecné označení. Je to trochu specifický vtip :)
Víc třeba metodika.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vtipy

Příspěvekod budo » stř dub 1, 2020 10:11

@Franta: díky za vyčerpávající vysvětlení. K čemu to je a jak to funguje vím. Jen jsem si nemohl vzpomenout, jak se tomu říká a tím pádem mi unikala pointa. Myslím, že tohle dělal taky v začátcích Black Diamond, ne?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vtipy

Příspěvekod Stani » stř dub 1, 2020 19:00

Friendy Black Diamond predsa robí stále, nielen v začiatkoch. Tie na trh priniesla firma Wild Country niekedy koncom 70. rokov, a vôbec na začiatku za tým treba hľadať Ray Jardina a spol.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Vtipy

Příspěvekod budo » stř dub 1, 2020 20:38

V pohodě. Tak jsem to rozhodně nemyslel. Mám dojem (a to jsem chtěl říct), že jsem kdysi někde četl, že to je jedna z lezeckých věcí, které dělal s velkou inovací špičkově Black Diamond a rostl na tom. Ne, že je dělal a už nedělá.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vtipy

Příspěvekod dudy » stř dub 1, 2020 22:30

Tátou friendů je plzeňská legenda Lubor Zalabák.
Do širokých spár používal dva, proti sobě založené, abalaky, odtud pracovní název zalabalak.
V principu friend...
Přelom šedesátých a sedmdesátých let.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vtipy

Příspěvekod Stani » stř dub 1, 2020 22:58

Díky za info. Ano, abalak má ten klínový tvar...ale teda neviem aký mal Zalabák vplyv na vznik a vývoj friendu, to by si mohol bližšie objasniť. Netrúfnem si povedať, že by bol otcom friendu. Asi bol prvý, čo tak abalaky používal, aspoň u nás, ale to je tak všetko.

Preto opäť pardon za trochu histórie ako to bolo:


Cesta friendu začína kombinovaním dvoch klinov k sebe, ale tam bol problém s nízkym povrchovým trením práve v tej ploche spojenia, takže sariešilo ako to vylepšiť a ako ich potom jednoduchšie vybiť von. To sme niekde na konci 19. stor.

Prvý kto sa začal venovať isteniu v špárach s premenlivou šírkou jej stien bol Jean Couzy, známy francúzsky horolezec. To bolo niekedy po roku 1950. Podielal sa na tom aj jeden z naj horolezcov tej doby - Rene Desmaison. Chceli využiť systém dviháku.

Neskôr, zač, 60. rokov Ruggeri a Ughet prišli s nápadom roztiažného dreveného vklínenca, rozrezaného napol, medzi ne sa vlží hriadeľka so závitom. Variabilitu šírky sa nastavovala krútením tej hrideľky = Visse-rock. Ale bolo to pracné, pri lezení treba niečo, čo sa pohotovejšie zakladá.

vznik Friendu - 1 Ruggeriho Viss Rock.jpg
vznik Friendu - 1 Ruggeriho Viss Rock.jpg (9.22 KiB) Zobrazeno 6744 krát



Zač. 60. rokov v USA vzniká alternatíva - tzv CrackJack, ešte stále na systéme roztiažnosti a zaprenia sa do stien škár.

vznik Friendu - 2 CrackJack.jpg
vznik Friendu - 2 CrackJack.jpg (6.26 KiB) Zobrazeno 6744 krát



A v r. 1967 CrakJumar, čo bola revolučná a pre vznik friendu zásadná vec. Tvorcom bol Greg Lowe, jeden z bratov známejšieho Jeffa Lowa.

vznik Friendu - 3 CrackJumar.jpg
vznik Friendu - 3 CrackJumar.jpg (15.99 KiB) Zobrazeno 6744 krát



pokračovanie....
Naposledy upravil Stani dne čtv dub 2, 2020 2:10, celkově upraveno 2
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Vtipy

Příspěvekod Stani » čtv dub 2, 2020 1:02

V rokou 1972 Greg Lowe s bráchou Mikom skúšali zjednodušiť CrackJumar a zmenili tvar vačiek. Tu prototypy ešte jednostranných "friendov", ale už s pružinkou.

vznik Friendu - 4 vačka s konšatným uhlom 1973.jpg
vznik Friendu - 4 vačka s konšatným uhlom 1973.jpg (9.38 KiB) Zobrazeno 6744 krát



No a to už sme veľmi blízko, pretože práve toto zariadenie s inovovanými vačkami, bolo impulzom pre Ray Jardina na vznik friendu. Len dodám, že významnú rolu tu zohral aj spomenutý Greg Lowe.

vznik Friendu - 5 Ray Jardine prvý prototyp 1973-74.jpg
vznik Friendu - 5 Ray Jardine prvý prototyp 1973-74.jpg (16.77 KiB) Zobrazeno 6744 krát



Zdokonalený friend ako ho na trh uviedla firma Wild Country r.1978. Značka pôvodne vznikla len kvôli predaju friendov.

vznik Friendu - 6 Wild Country.jpg
vznik Friendu - 6 Wild Country.jpg (11.65 KiB) Zobrazeno 6744 krát


Friend potom ešte prešiel radu vylepšení, ako napr. zmena kovového tela na ocelové lanko kryté bužírkou, či vylepšenie úchytu na pohodlnejšiu manipuláciu.

Zaujímavé je, že spočiatku friendy boli odsudzované, že to zabije klasické lezenie. Wild Country preto trochu aj riskovala. No ale netrvalo dlho...veď vieme ako to dopadlo :) .


zdroj a fotky - Museum nuts, Needlesport a S. Pennequin
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Vtipy

Příspěvekod Stani » čtv dub 2, 2020 1:50

budo píše:V pohodě. Tak jsem to rozhodně nemyslel. Mám dojem (a to jsem chtěl říct), že jsem kdysi někde četl, že to je jedna z lezeckých věcí, které dělal s velkou inovací špičkově Black Diamond a rostl na tom. Ne, že je dělal a už nedělá.

Black Diamond v podstate prebral gro práce od Chouinard Equipment, a aj známu radu friendov Camalot.
Tam to všetko vznikalo. Ale skrachovali a založením novej značky = Black Diamond, prevzali aj tieto veci vrátane patentu a licencie na výrobu. Ono to vlastne ostalo "v rodine", pretože ak sa dobre pamätám, Chouinard to predal niekomu z jeho firmy. Ale jasné, inovujú to, mám rád ich friendy.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Friendy

Příspěvekod mike » čtv dub 2, 2020 3:07

S vama je taky prace... ;-) OK, mate na friendy nove vlakno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Friendy

Příspěvekod apuka » čtv dub 2, 2020 7:10

@Stani: zapomels na nejnovejsi novinku Black Diamondu na prani Alexe, co BD uvedl vcera :lol: :lol: :lol:

Edit: kdyby nekomu nedoslo, vcera bylo aprila :wink:
Naposledy upravil apuka dne čtv dub 2, 2020 9:18, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Friendy

Příspěvekod budo » čtv dub 2, 2020 8:55

Friend pro kominíky :D
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Friendy

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv dub 2, 2020 11:13

Bohužel už je Camalot #21 "vyprodany" :D

Ale dali si s tim teda praci, pobavilo :)
Apríly Black Diamond za poslední roky hodně povedené. Honnold vařečka, předtím elektricky vyhřívaný maglajzpytlík, oboje nakonec i v prodeji.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19


Zpět na Horolezectví