Tip na fleece mikinu?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod Standa63 » pát bře 20, 2020 11:37

Zdravím,

má prosím někdo tip na fleece mikinu: gramáž: 240 - 300, min. 3 kapsy, vysoká prodyšnost.
Naposledy upravil Standa63 dne úte bře 24, 2020 10:39, celkově upraveno 1
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod paldo » pát bře 20, 2020 22:20

"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod Standa63 » sob bře 21, 2020 4:36

paldo píše:Ortovox; napríklad

"Svrchní materiál kapuce a panelů na přední straně je vyroben z hřejivé vlny swisswool"..

Já ale hledám vrchní komplet fleece.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod mitau » sob bře 21, 2020 10:59

Je k te kombinaci nejaky duvod? Uplne nechapu, proc na vnejsku trvat na umeline. Resp. chapu, ze nekdo dava prednost na dotek prirodnim materialum (tj. pozadavek na vnitrni stranu), ale proc resis vnejsi vrstvu? Co si od takove mikiny slibujes? Pokud ti jde o odolnost, tak by na tom vlna ve vysoke gramazi jako je u Ortovoxu mela byt celkem v pohode. Pro velkou odolnost by Ortovox moh delat nejakou SS s vlnou uvnitr.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod apuka » ned bře 22, 2020 17:27

@Standa63: Vis Ty vubec, co je "Swisswool"? To neni cista vlna, ale z vetsi casty polyester. A Ortovoxacke mikiny bys mel zajit kouknout, protoze (alespon nektere) jsou dvouvrstve, kde vevnitr je hlavne vlna (jako cesany fleece) a venku je hlavne umelina kvuli odolnosti. Jen ten vnejsi material neni "klasicky" fleece.
Dalsi podobne mikiny dela Icebreaker, napriklad toto, (Tobe vyhovujici model si uz musis najit sam), jen u teto mas vnejsi vrstvu spise "neprofukavy" nylon.

Pokud bys ale hledal opravdu dvouvrstvy material, kde mas vevnitr cesane merino a venku klasicky Polartec, tak Ti preji prijemne hledani - budes mit asi hodne prace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod Standa63 » pon bře 23, 2020 16:19

Ještě něco jiného: má někdo prosím povědomí, jaký je vlastně rozdíl mezi Polartec Power Dry a Polartec 300?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod mike » pon bře 23, 2020 17:20

Asi jako mezi botami a batohem. Uplne neco jineho. Precti si zakladni popis u vyrobce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod apuka » pon bře 23, 2020 17:24

Tak v prvni rade Power Dry je takovy bezny material na spodni vrstvu (tenka) nebo "lehci" stredni vrstvu. "Tvoje" Polartec 300 je asi Polartec Classic 300, co je nejteplejsi a nejtlustsi fleece Polartecu. Je urceni do uplne nejchladnejsich podminek, u nas je pro bezne podminky u nas skoro nepouzitelny, jak je teply, spise do arktickych podminek jako stredni vrstvu.
Power Dry znatelne lepe bude odvadet vlhkost i v te nejvyssi gramazi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod mike » pon bře 23, 2020 17:29

PowerDry je hlavne prvni vrstva a to i ve vyssich gramazich. Hlavni funkce je odvadet pot od tela pomoci kapilarniho efektu a to funguje jen kdyz je primo na telo. Myslim normalni variantu, ne nektere podivne a nesmyslne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod Standa63 » pon bře 23, 2020 19:46

Hmm, jak tak prolézám nabídky, tak nějak se do toho více zamotávám.

Jinak: co kdo používá za mikinu - jako vrchní díl? Na nějaké kratší procházky venku, nebo třeba si vzít si jen práce, do auta, apod, nic náročného. Jde mi ale o to abych se v ní nepotil, to je priorita.

Já nevím,asi nějaký ten fleece Polartec? Nějaké tipy, rady?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod Krysha » pon bře 23, 2020 20:55

Pokud chceš prodyšnou mikinu, kterou můžeš použít jako (lehce větru odolnou, ale profoukne) vrchní vrstvu i jako střední vrstvu, tak zkus mrknout na Polartec Power Stretch
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod mitau » pon bře 23, 2020 21:42

Taky bych na univerzalni pouziti doporucil nejvic Polartec PWS - treba Tilak Femund. Jako levnejsi alternativa muze poslouzit k PWS muze poslouzit mozna Tecnostretch, ale s tim nemam zkusenosti. Kazdopadne pokud bys resil cenu nebo nechtel moc utracet, kdyz poradne nevis, co za material chces, tak Klimatex Armand za 700,- (maji ted 30% slevu na vse) je hodne zajimava nabidka.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod Standa63 » úte bře 24, 2020 5:23

Pořád mi ale vrtá hlavou ten Polartec Power Dry, tady jsem narazil na jednu mikinu, co jí říkáte?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod apuka » úte bře 24, 2020 10:05

Ja si myslim, ze by sis mel v prvni rade uijasnit, k cemu tu mikinu chces - k jake cinnosti, za jakeho pocasi, jako stredni nebo svrchni vrstvu, atd. Nejdrive jsi chtel dovnitr merino a ven fleece, potom fleece aby ses nepotil... Ta prvni by na "nepoceni" pri trose aktivity nebylo - a pokud na poceni pri Tvych aktivitach merino staci, tak To bude stacit prakticky jakakoliv fleece mikina.
Takze se zkus trochu zamyslet, napis k cemu a potom se da neco navrhnout.
Jinak - podle mojich zkusenosti - je to s prodysnosti cca takto:
/Polartec Alpha (ale vetsinou prodysnost znici svrchno latka) - davam pro srovnani/
Polartec Classic, samozrejme i podle gramaze
Polartec Power Dry - tady ale musi byt prilahavy strih a pokud pod ni mas tricko, musi vyborne odvadet pot, jinak to tak dobre nefunguje
Polartec Thermal Pro
Polartec PowerStretch
Pontetorto Technostretch (mne osobne se moc nelibi, PWS je pro mne o level prijemnejsi, to je ale individualni)

Pozor ale na to, ze prodysnost nezavisi pouze na materialu - musis vzit v uvahu i gramaz, strih (nekdy je treba prilehovy nekdy zase je lepsi mirne volnejsi) a cele je to dost individualni. Navic spolehat se u Polarteco jen na oznaceni materialu je cesta do pekla. Oni pod stejnym oznacenim udelaji materialy vypadajici uplne ruzne a fungujici ruzne (rikam tomu "optimalizace na konkretni cinnosti", jen malokdo vi, co ta konkretni cinnost je :twisted:)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na fleece hybrid mikinu?

Příspěvekod pavproch » úte bře 24, 2020 10:29

Já bych se hlavně bál toho slova "hybrid" v označení.... sem se už o ten hybrid škaredě "spálil" (chlupatý slon Aenergy SO - v popisu bylo "hybrid" a já si toho nefšim a až při používání zjistil, že (větší) část bundy má membránu i dyž sem chtěl NEmembránovou SS)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod Standa63 » úte bře 24, 2020 10:41

No právě... Už jsem to mezitím přehodnotil a úvodní příspěvek změnil.

Na co bych tu mikinu používal - popisuji výše. Takže jako svrchní, občas i pod membránovku.

Problém je, že já ujdu "100 metrů" a už se dost potím.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod mitau » úte bře 24, 2020 11:18

Souhlas s apukou. Jeste mezi P Alpha a P. Classic bych zaradil Polartec Power Grid. Mam z toho mikinu a z hlediska odvodu potu je dobra. Akorat ten material snadno profoukne, takze na pouziti jako samostatna vrstva po meste by mi ty spis nevyhovovala.

Pokud se hodne potis, tak se ale bojim, ze mikina z PWS na tebe bude moc tepla - tj. bude moc velky skok mezi trickem a PWS mikinou.

Funkcne by opravdu byla idelani nejaka tenka bunda z Alphy s prodysnym vnejsim materialem - treba Marmot Alpha 60 (apuka nebo booze tu psali svoje zkusenosti), ktera jde sehnat za cca 2,5k. Akorat ma blby strih (moc siroky trup). Navci by to mozna u tebe neproslo vzhledove.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod Standa63 » úte bře 24, 2020 11:41

Já ale chci aby byla i tepla. :)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod apuka » úte bře 24, 2020 11:47

Jenze i o to mi slo, kdyz jsem psal, ze musis upresnit pozadavky - neco jineho je do +10 a neco jineho do -20. No a kdyz flisku zavres do memranovky, to uz je skoro jedno, jakou mas, bo Te neudycha membrana.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod Standa63 » úte bře 24, 2020 12:18

OK, odmysleme si tu membránovku... Tu fleece mikinu tak cca do -5, jak jsem psal, občas na ven (kratší nebo delší) procházky, do auta, do práce, apod. Prioritou je pro mě abych se v tom moc nepotil.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod pavproch » úte bře 24, 2020 12:38

Pajcnu to sem z vlákna o NEmembránové SS:

pavproch píše:
Jinak vrstvení pod SS - běžně praktikuju "cibuli" (SS navenek, samozřejmě) a bez problema (jak se NEmembránovým kostnatým ftákem, tak i pobíhání po Beskydoch, tak i při skialpu s membránovýma - GTX SS - Haglofsama).

Typicky:

- do práce polemlesemloukou2(3) při těplotě mínus nekonečno až plus 3: firemní = noname bablněné tričko kr. rukáv + Mammut Moench Advanced Half Zip + NEmembránová SS ArcTeryx Epsilon LT, při těplotě nad +3 toho mammuta nechávám doma

- skialpo (do kopca, potím se jak zvíře): wool triko icebreaker 260grms + celoNEmemnbránová SS Mammut Aenergy; z kopca na ty dvě už jmenované vrstvy dávám ještě membránovou SS GTX Haglofs resp. dyž je kosa jak na sibiři, tak tu Aenergy na kopci sundám a místo ní PWS mikinu od Sensoru a přes to ten GTX SS Haglofs.

- zdravotní vycházky (jaro až podzimek) tady v Beskydoch - dyž je plus 5 a víc: spodní triko VauDe kr. rukáv, na to tenká celoNEmembránová SS Haglofs Lizard jckt, dyž je chladněji, tak triko dl. rukáv (moira s příměsí wool), na to do kopca ten Lizard, z kopca občas přidávám jako mezivrstvu tu PWS mikinu Sensor

EDIT = sumář: čili proti kopcu se dá (i já jako potící se jedinec) jen v NEmembránovém SS, ani kvalitní membrána GTX to ale nemá šanci udýchat, proto ji nasazuju až na cestu z kopca.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod Vojta41 » pát zář 18, 2020 12:56

ahoj, rád bych si pořídil nějakou novou fleece mikinu. Rád bych, aby byla co nejuniverzálnější, na výlety všeho druhu, do hor, do lesa, jako vrchní vrstvu ale i střední pod bundu, ideálně třeba i na kolo v chladnějším počasí. Z místní diskuze jsem tak nějak vyvodil, že ideální by byla mikina z Polartec Powerstretch, dá se to takhle jednoduše zobecnit?
Mám trochu problém na internetu vůbec najít nějaké konkrétní mikiny, když chci konkrétní materiál, často mají napsaný prostě fleece a víc nic.

Dvě co jsem našel jsou tyto:
https://www.rockpoint.cz/ortles-stretch-hybrid-m-jkt
https://www.hanibal.cz/tilak-serak-men_z349/

co si o nich myslíte vzhledem k výše zmíněnému použití?
u té Salewa nevím co si představit pod tím "hybrid" označením a dál mě překvapila celkem rozdílná hmotnost (salewa 417 g, vs tilak 260 g). Je to dané čistě gramáží látky a tím pádem použitelností v nižších / vyšších teplotách?

Díky moc za info :)
Vojta41
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte kvě 29, 2018 16:05

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod pavproch » pát zář 18, 2020 13:32

ref ta salewa (vypadá moc hezky) - viz moje poznámka ke slovu "hybrid" výše (já se ale spálil u Chlupatého Slona, u Salewy to může být jinak)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod mitau » pát zář 18, 2020 13:45

S vyberem PWS souhlas.

Tilak Serak je celkem upnuty a ma kratky zip - z hlediska pomeru hmotnost/uzitna hodnota je to perfektni vyrobek (a ani cena na Tilak neni spatna). Salewa muze lip poslouzit v civilnim zivote diky trosku volnejsimu strihu a celorozepinacimu zipu. Nemel jsem ji v ruce, malicko bych s eu ni bal, jestli Polartec Power Grid na konci rukavu nezacne odchazet driv nez by to udelal PWS (jen domnenka).Kdybys chtel spis tezsi mikinu z PWS s kapucou, tak bud levnejsi varianta je Zajo Glacier nebo drazsi Tilak Femund. Ve vyprodejich toho asi najdes jeste vic.

Zajimava alternativa (abys nemel rozhodovani tak jednoduche) by bylo neco z Polartec Alpha (napr. Montane Ember jde sehnat z UK za cca. 2k, sam o ni uvazuju) nebo Patagonia Nano-air (videl jsem ted ve vyprodeji kolem 3k). Ta patagonia byla neskutecne prijemna v ruce, jen se nemuzu odhodlat dat ty penize za kousek vybaveni, ktery je na tom funkcnosti hodne podobny fleecu.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod apuka » pát zář 18, 2020 13:53

Vojta41 píše:u té Salewa nevím co si představit pod tím "hybrid" označením
Vsak to mas jasne napsane - vetsi cast je z PWS, zbytek z PowerGrid (ten je prodysnejsi, zato vice profoukne). Ze PWG rychlejji odejde bych se moc nebal, mozna jo, ale jestli Ti po peti letech zacne odchazet, tak asi Ti to uz vadit nebude...

Vaha - jsme to tady resili u jine bundy a Tilaku. Ano, ten serak ma nizsi graaz PWS a je upnutejsi. Tudiz mene teply (jestly je to vyhoda nebo nevyhoda, je na Tobe).

Alpha je skvela, ale nebude to ciste fliska, vnejsi material bude bud softshell nebo casteji Pertex. Ale v pohode se da nosit jako stredni vrstva. Je prodysnejsi a rekl bych, ze pri nizse gramazi stejne nebo i vice hrejiva v pohybu nez PWS. Zato pri hodne silne pohybu a poceni svrchni Pertex nemusi zvladat odvadet vlhkost. A Alpha neni vhodna na delsi postavani - bude Ti v ni zima, kdyz se nebudes hybat, s vyjimkou kratkych prestavek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod apuka » pát zář 18, 2020 14:13

Jinak jeste typ na dobrou PWS mikinu - Mammut Aconcagua (maji ji i v HUDY, v cernem a dokonce levneji). Ta je z PWS Pro (to je i ta Salewa, Tilak ne - coz muze byt taky mirne zvyseni vahy), ktera zvysuje vnejsi odolnost matrose.

U toho Mammuta ne Aconcagua Light, ta je z tenciho a uplne jineho materialu - Pontetorto Technostretch, ktery je - podle mne - nekde jinde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod zdenki » pát zář 18, 2020 22:57

Jestli je v pohodě černá barva, tak kromě té Aconcaguy mrkni v Hudy i na Direct Alpine Axis 2.0 nebo 3.0
https://www.hudy.cz/axis-jacket-2-0-men ... size=41517
https://www.hudy.cz/axis-jacket-3-0-men ... ize=256573
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod Vojta41 » ned zář 20, 2020 11:35

Díky moc za rady!
Upnutý střih Tilak Serak by mně mohl vyhovovat, jsem vysoký a hubený (190 cm, 78 kg) u té Salewy se mně zase líbí zip po celé délce. Jinak kapuci na mikině spíš nechci, takže tilak femund asi ne.
Ta Aconcagua je už poměrně drahá, představoval bych si něco tak do 2500. A na Direct Alpine Axis Jsem taky koukal, ale nemají velikost M, což bych nejspíš potřeboval.
Během týdne projdu obchody a na něco kouknu, abych měl lepší představu, každopádně díky, už trochu vím, po čem koukat
Vojta41
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte kvě 29, 2018 16:05

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod pavproch » ned zář 20, 2020 12:18

Reaguju se zpožděním od dvou kukund do dvou let, ftymto přypadku asi 3 dny... dyk já tu Acocanguu mám doma na lyžovačku na lanoffkách (= ne šialpo)...

pavproch píše: safírově modrá Mammut Stoney Jckt a šedočerné Stoney Pts. + podvlíkací (tlustá) powerstreč mikina Acocangua.


A tomu vrstvení a teplotnímu využití:

pavproch píše:
pavproch píše:loňský Mammut Moench Advanced Half Zip Longsleeve Men.


BINGO!

Sem to trefil, ten moench je právě o půlvrstvy těplejší než ta moira. Fčera mínus 4 až mínus 6, moench+acocangua+ Stoney (ie. první vrstva, flíska a nezatěplený obal)= bylo mi akurváth. Ejchuchu!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tip na fleece mikinu?

Příspěvekod Standa63 » sob říj 10, 2020 13:16

Nějak se mi nedaří sehnat mikinu Polartec Alpha... :(

Co tohle? Je v akci a píší tam "...vynikajícímu poměru hmotnosti, termoizolačních vlastností a prodyšnosti".
A pak dokonce jedna ještě levnější.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Další

Zpět na Oblečení